DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

14 Pages « < 7 8 9 10 11 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> AUSTRALIA GP, Detalii despre circuit

R19/16v
post 16 Mar 2013, 09:45
Post #241


Oldschool Member


Group: Moderatori
Posts: 13.793
Joined: 2 December 04
From: Ploiesti




Vad ca se baga in masini...

Se face intuneric, nu mai e vorba numai de apa.

Eu cred ca ii vor chema maine dimineata, cum s-a mai intamplat si in trecut, Japonia acum cativa ani.

16 Mar 2013, 09:48:
Mda, cum ziceam mai sus, maine la 11 local time.

This post has been edited by R19/16v: 16 Mar 2013, 09:48


--------------------
DS 5H VRSCA Screamin' eagle
Scratch any cynic and you will find a disappointed idealist.
Take what you can - Give nothing back!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dil
post 16 Mar 2013, 09:51
Post #242


Membru verde


Group: Moderatori
Posts: 1.361
Joined: 7 December 04
From: Corbeanca, Ilfov




Adica ora 2, la noapte. biggrin.gif


--------------------
- - - - -
Renault Captur 0.9 TCe XMOD (2015)
ex Daewoo Matiz 2004 (2012-2015)
ex Renault Clio Symbol 1.5dci 80CP 2006 Fidji (2006-2011)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Merced
post 16 Mar 2013, 09:52
Post #243


No fear. No limit. No equal.


Group: Members
Posts: 8.230
Joined: 24 June 07




Pai era clar ca se facea intuneric. Nu stiu de ce au lalait-o atata. Imi pun ceasu sa sune la doua acum...


--------------------
Ford Ka 2012 1.2 benzina 69 cai Titanium
it's a kind of peace.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gabize
post 16 Mar 2013, 10:03
Post #244


DECONECTAT


Group: Members
Posts: 6.017
Joined: 21 July 08
From: ©City of Mini Roundabouts




Si ce pofta aveam de F1!
Asta e, se pare ca vor transmite maine inainte de cursa Q2 si Q3, in reluare.

Sper doar ca ploaia sa nu "fractureze" si maine cursa. Sa fie, ca-i faina pentru spectacol, dar in limite rezonabile smile.gif

This post has been edited by gabizegrean: 16 Mar 2013, 10:04


--------------------
⚓ Am decât o... barcă... + H247
"Unde poți lega cu sârmă, e păcat să pui șurub!"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Merced
post 16 Mar 2013, 11:44
Post #245


No fear. No limit. No equal.


Group: Members
Posts: 8.230
Joined: 24 June 07




De cacao combinatia. Pusesem la pariuri un biletel cu calificarile astea, si speram sa pot pune si pentru cursa, insa nu stiu daca se vor mai afisa cote, tinand cont ca e cam neterminata treaba.


--------------------
Ford Ka 2012 1.2 benzina 69 cai Titanium
it's a kind of peace.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
R19/16v
post 16 Mar 2013, 23:37
Post #246


Oldschool Member


Group: Moderatori
Posts: 13.793
Joined: 2 December 04
From: Ploiesti




Australia '99 acum la Sky, poate fi interesant de urmarit, pentru comparatie wink.gif

Daca ar fi asa interesante si cursele actuale...

This post has been edited by R19/16v: 17 Mar 2013, 00:34


--------------------
DS 5H VRSCA Screamin' eagle
Scratch any cynic and you will find a disappointed idealist.
Take what you can - Give nothing back!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Merced
post 17 Mar 2013, 07:55
Post #247


No fear. No limit. No equal.


Group: Members
Posts: 8.230
Joined: 24 June 07




M-am trezit si la 2, m-am trezit si acum.
In ultimele 6 luni am tot revazut curse din trecut, chiar sezoane intregi. Si mai recente, cum ar fi 2006, dar si 1990-1992, plus curse mai interesante dintre anii astia. Chiar era alt feeling in trecut. Dar trebuie sa privim si partea sigurantei.

Fabulos a mers Kimi! A stiut sa conserve pneurile si asta s-a vazut la final. Desi RBR se pare ca are un ritm teapan pentru calificari, in cursa treburile se cam schimba...

This post has been edited by Merced: 17 Mar 2013, 09:57


--------------------
Ford Ka 2012 1.2 benzina 69 cai Titanium
it's a kind of peace.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gabize
post 17 Mar 2013, 10:03
Post #248


DECONECTAT


Group: Members
Posts: 6.017
Joined: 21 July 08
From: ©City of Mini Roundabouts




Asta e Kimi!!!
Mi-a placut cursa, nu foarte spectaculoasa insa cartile s-au jucat aproape pana la final.
Bravo si pentru Ferrari, par a avea, in sfarsit, un monopost potent. E prematur pentru concluzii, insa sper ca sezonul asta sa fie altfel, mult mai bun pentru ei.


--------------------
⚓ Am decât o... barcă... + H247
"Unde poți lega cu sârmă, e păcat să pui șurub!"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Merced
post 17 Mar 2013, 10:31
Post #249


No fear. No limit. No equal.


Group: Members
Posts: 8.230
Joined: 24 June 07




Ar fi frumoasa o lupta reala la titlu intre cei trei ocupanti ai podiumului de astazi.
McLaren se pare ca au mari probleme cu noul monopost, si au ajuns la nivel de pluton pentru cursa asta.
Hai sa vedem si duminica viitoare care va fi miscarea.


--------------------
Ford Ka 2012 1.2 benzina 69 cai Titanium
it's a kind of peace.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
DragosP
post 17 Mar 2013, 14:27
Post #250


Nu zic nimic...nou


Group: Moderatori
Posts: 4.929
Joined: 12 August 04
From: Lumea mea




Bună invenție upc-ul cu dvr. Am pus la înregisyrat cursa pe rtl și-am văzut-o pe la 12.
Kimi: jos pălăria!
McLarren: dezamăgire.
Ferrari: periculoși.
Vettel: prea sus, după părerea mea. smile.gif


--------------------
Ceva de plastic . . - BRRC
Scuze celor pe care i-am supărat!
Cu noi este Dumnezeu!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Merced
post 17 Mar 2013, 16:25
Post #251


No fear. No limit. No equal.


Group: Members
Posts: 8.230
Joined: 24 June 07




Cel putin cursa asta, cei de la RBR au demonstrat ca sunt lejer peste toti ceilalti cand vine vorba de calificari cu supersoftu-rile pe masina. Nu au demonstrat insa un ritm de cursa competitiv, precum Raikonen. Cheia anul asta pare a fi relatia dintre monopost si pneuri. M-a surprins o jumatate de cursa Sutil si parea ca are sanse sa se indrepte spre un podium, dar cand a pus supersoft-urile, in loc s-o ia in sus, a luat-o in jos. Se poate pune asta si pe temperatura scazuta deja la acea ora, dar ramane de vazut.
Oricum Force India cu ambii piloti peste cei de la McLaren, si asta trebuie sa dea de gandit. O mare dezamagire pentru mine astazi au fost cei de la Sauber. Daca Gutierez are circumstante atenuante, tinand cont ca era prima sa cursa si pana la urma a fost primul dintre debutanti, faptul ca Hulkenberg, care a ratat la mustata prezenta in Q3 n-a putut lua startul mi-a lasat un gust amar. Chiar mi se pare cel mai bun pilot dintre cei prezenti in echipele de pluton, si mi se pare ca are calitati si peste cativa de pe la echipele mari.
Si la coada plutonului s-a vazut cumva valoarea, Bianchi facand legea printre cei patru codasi, fapt care ma face sa cred ca la anu' il vom vedea ceva mai sus.

Si daca nu va confirma nici anul asta Grosjean, nu m-as mira ca Davide Valsecchi, locul intai in GP2 anul trecut(chiar am prins vreo doua curse senzationale transmise pe Digisport ale omului) sa treaca langa Kimi.


--------------------
Ford Ka 2012 1.2 benzina 69 cai Titanium
it's a kind of peace.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
centurion
post 17 Mar 2013, 20:14
Post #252


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.043
Joined: 8 September 12




Super Kimi. Plus ca este o placere sa vad castigand (legendara) echipa Lotus.


--------------------
- - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gabize
post 17 Mar 2013, 20:32
Post #253


DECONECTAT


Group: Members
Posts: 6.017
Joined: 21 July 08
From: ©City of Mini Roundabouts




Doar ca "legendara" nu mai e legendara. Au preluat doar un nume legendar. wink.gif (repetitia e voita smile.gif )

This post has been edited by gabizegrean: 17 Mar 2013, 20:34


--------------------
⚓ Am decât o... barcă... + H247
"Unde poți lega cu sârmă, e păcat să pui șurub!"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dan22y
post 18 Mar 2013, 14:15
Post #254


Membru autentic


Group: Members
Posts: 5.502
Joined: 7 June 06
From: Wallendorf




Ma bag azi sa revad cursa, căci ieri nu am apucat. Bravo Kimi.


--------------------
R M 8 - HD
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Merced
post 18 Mar 2013, 14:56
Post #255


No fear. No limit. No equal.


Group: Members
Posts: 8.230
Joined: 24 June 07




Mai degraba e apropiata de "legendara" echipa Renault, decat de Lotus. Prin 2011 au fost vreo doua Lotus-uri parca, si GP si Team Lotus. biggrin.gif


--------------------
Ford Ka 2012 1.2 benzina 69 cai Titanium
it's a kind of peace.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bucatzel
post 18 Mar 2013, 15:13
Post #256


Membru plictisit


Group: Moderatori
Posts: 6.234
Joined: 19 May 08
From: Timisoara




QUOTE(Merced @ 17 Mar 2013, 16:25)
Si la coada plutonului s-a vazut cumva valoarea, Bianchi facand legea printre cei patru codasi, fapt care ma face sa cred ca la anu' il vom vedea ceva mai sus.
*



Nu m-ar mira sa-l incalzeasca baietii pentru Ferrari, in locul lui Massa.

Eu unul sper pentru Kimi la cat mai multe repetari ale ispravii de ieri, dar daca Ferrari n-au mai inceput sezonul cu stangul, nu m-ar mira sa fie asta sezonul lor.


--------------------
Dacia 1300 1981 - 3-SB-2608
Si cu dansa-ntransa, si cu sufletu' in rai... cam greu...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AndreiMR
post 18 Mar 2013, 15:26
Post #257


Membru alfist


Group: Members
Posts: 3.825
Joined: 15 January 09
From: Pitesti




Desi e foarte devreme, mi-ar placea la nebunie o lupta stransa pentru titlu intre Kimi, Alonso si Vettel. Pe Hamilton nu il vad luptandu-se la titlu cu masina de anul asta...si-a asumat un mare risc mergand la Mercedes, probabil ca spera sa faca acolo ce a facut Schumacher la Ferrari in anii 90. Oricum, a fost o cursa destul de interesanta... si eu personal m-am bucurat sa il vad pe finlandez castigator, sper sa aiba cat mai multe sezonul asta. Mi-a placut si Massa, fata de cum a inceput anul trecut, acum pare mai motivat si mai increzator, pentru ca nu cred ca de talent duce el lipsa.


--------------------
2018 Mazda 3 G120 Challenge
2015 Land Rover Discovery Sport TD4 SE
2008 Mazda 2 TE
EX: Clio III dci Dynamique/Mazda CX-7 Revolution/ Alfa Romeo 159 2.4 jtdm
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Merced
post 18 Mar 2013, 15:36
Post #258


No fear. No limit. No equal.


Group: Members
Posts: 8.230
Joined: 24 June 07




Ti-o fi placut tie, dar lui sigur nu i-a placut, cand l-au bagat fortat la schimbul de pneuri, ca sa se dumireasca echipa care-s uzurile si sa stie ce sa faca cu Alonso.
Bianchi la Ferrari de la anu', ma cam indoiesc. Mai degraba Hulkenberg la Ferrari, daca face si anul asta un sezon bun(sa-l ajute si masina aia), si eventual Bianchi sa mai poposeasca si pe la o echipa de jumatea clasamentului. Sper sa nu se piarda pe drum, precum alti tineri cu talent.


--------------------
Ford Ka 2012 1.2 benzina 69 cai Titanium
it's a kind of peace.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dil
post 18 Mar 2013, 16:11
Post #259


Membru verde


Group: Moderatori
Posts: 1.361
Joined: 7 December 04
From: Corbeanca, Ilfov




Hamilton a riscat schimband echipa. Insa daca ne uitam la sesiunile de teste si la prima cursa cred ca a facut o alegere buna. S-a clasat mai bine decat Button. Daca cei de la Mercedes imbunatatesc masina este posibil ca pe parcursul acestui sezon sa ridice pretentii la titlu.



--------------------
- - - - -
Renault Captur 0.9 TCe XMOD (2015)
ex Daewoo Matiz 2004 (2012-2015)
ex Renault Clio Symbol 1.5dci 80CP 2006 Fidji (2006-2011)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Merced
post 18 Mar 2013, 17:09
Post #260


No fear. No limit. No equal.


Group: Members
Posts: 8.230
Joined: 24 June 07




La titlu n-as baga mana in foc, mai ales anul asta, dar la anu' Brawn tre sa repete povestea din 2009, ca altfel cred ca in 2015 nu-l mai vedem p-acolo.
Dar Mercedes peste McLaren, anul asta, cu siguranta! Button ce o sa mai miste, dar mie Perez mi se pare cam umflat cu pompa.


--------------------
Ford Ka 2012 1.2 benzina 69 cai Titanium
it's a kind of peace.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gabize
post 18 Mar 2013, 18:21
Post #261


DECONECTAT


Group: Members
Posts: 6.017
Joined: 21 July 08
From: ©City of Mini Roundabouts




Doar dupa o singura cursa nu se poate da un pronostic. Toate echipele testeaza inca monoposturile si le aduc inca modificari. Se poate intampla foarte usor ca echipe care n-au facut mai nimic pe circuitul australian sa revina spectaculos dupa 3-4-5 etape.


This post has been edited by gabizegrean: 18 Mar 2013, 18:40


--------------------
⚓ Am decât o... barcă... + H247
"Unde poți lega cu sârmă, e păcat să pui șurub!"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Merced
post 18 Mar 2013, 19:33
Post #262


No fear. No limit. No equal.


Group: Members
Posts: 8.230
Joined: 24 June 07




De acord, insa cel putin la Melbourne McLaren a prezentat cu incredere atat timpi de calificare, cat si ritm de cursa, care sa concureze lejer cu plutonul de mijloc.
Sper pentru binele lui Jenson ca vor avea un reviriment, ca el mi-e simpatic, Perez nu prea...


--------------------
Ford Ka 2012 1.2 benzina 69 cai Titanium
it's a kind of peace.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AndreiMR
post 18 Mar 2013, 20:28
Post #263


Membru alfist


Group: Members
Posts: 3.825
Joined: 15 January 09
From: Pitesti




Eu nu m-as baza pe o evolutie slaba a celor de la Mclaren...cel putin nu deocamdata. Au fost totusi niste conditii mai atipice, ba ploaie, ba frig...Sa mai treaca niste curse si vom vedea, dar tinand cont ca schimbari de regulament nu au fost, iar anul trecut au avut o masina destul de competitiva, nu cred ca au stagnat. Mai ales ca Button e un pilot cu experienta, care stie sa dezvolte o masina. Perez e deocamdata tanar, si parerea mea e ca ocupa un scaun prea mare pentru el...

Mercedes au facut progrese, ca si performante cel putin, ramane de vazut cu fiabilitatea cum vor sta, ca anul trecut aia a fost o problema destul de mare la ei. Schumi a pierdut niste puncte cu problemele tehnice...nu doar cu iesirile in decor


--------------------
2018 Mazda 3 G120 Challenge
2015 Land Rover Discovery Sport TD4 SE
2008 Mazda 2 TE
EX: Clio III dci Dynamique/Mazda CX-7 Revolution/ Alfa Romeo 159 2.4 jtdm
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
centurion
post 18 Mar 2013, 20:39
Post #264


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.043
Joined: 8 September 12




QUOTE(gabizegrean @ 17 Mar 2013, 21:32)
Doar ca "legendara" nu mai e legendara. Au preluat doar un nume legendar. wink.gif (repetitia e voita smile.gif )
*




QUOTE(Merced @ 18 Mar 2013, 15:56)
Mai degraba e apropiata de "legendara" echipa Renault, decat de Lotus. Prin 2011 au fost vreo doua Lotus-uri parca, si GP si Team Lotus.  biggrin.gif
*


Pe site-ul oficial Lotus

http://www.lotuscars.com/gb/racing/f1

echipa de Formula 1 apare ca fiind cea oficiala, recunoscuta de producator.

Mai mult, "Formula One was once again reunited with the works Lotus team and, racing in the iconic black and gold livery of the 1970s, Kimi Räikkönen – 2007 world champion and himself a bit of a throwback to the 1970s – alongside Romain Grosjean, set about restoring Lotus to the front of the grid..."


--------------------
- - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Merced
post 18 Mar 2013, 20:47
Post #265


No fear. No limit. No equal.


Group: Members
Posts: 8.230
Joined: 24 June 07




Tehnic vorbind, Gerard Lopez, cofonador Genii, a preluat de la Renault echipa lor de uzina. Cum a transformat-o in Lotus GP, nu stiu.
Lotus ca brand de masini de strada parca-s sub tutela Proton, si poate ca au facut un parteneriat cu astia, in ideea ca, ei folosesc numele, si cu ocazia asta primesc ceva promovare pentru automobilele din oferta. Habar n-am. Cert este vechiul Lotus, cu multa istorie in spate a disparut prin 1994.

Mai exact, uite ce am gasit:

QUOTE
Team Lotus' participation in Formula One ended at the end of the 1994 season.

The Lotus name returned to Formula One for the 2010 season, when a new Malaysian team called Lotus Racing, using the Lotus name on licence from Group Lotus, was awarded an entry. The new team was unrelated to the previous incarnation of Team Lotus when it was first founded, although it was funded by a Malaysian Consortium including Proton (the owner of Lotus Cars). After a dispute between the two parties (Lotus Racing and Proton), Group Lotus, with agreement from their parent company Proton, terminated the licence for future seasons as a result of what it called "flagrant and persistent breaches of the licence by the team". Lotus Racing then announced that they had acquired Team Lotus Ventures Ltd, the company led by David Hunt since 1994, during which Team Lotus had stopped competing in Formula One, and with it full ownership of the rights of the Team Lotus brand and heritage. The team confirmed that they would be known as Team Lotus from 2011 onwards.

In December 2010 Group Lotus (Proton) announced the creation of "Lotus Renault GP", the successor to the Renault F1 team, that contested the 2011 season having purchased a title sponsorship deal with the team with the option to buy shares in the future. The team's cars continued to be called "Renaults", up against the Team Lotus cars which were known as "Lotus". For 2012, "Lotus Renault GP" has been rebranded as "Lotus F1 Team" and their cars will be known as "Lotus", whereas the former Team Lotus has been renamed Caterham F1 Team and their cars will be known as "Caterhams".


This post has been edited by Merced: 18 Mar 2013, 20:50


--------------------
Ford Ka 2012 1.2 benzina 69 cai Titanium
it's a kind of peace.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gabize
post 18 Mar 2013, 20:55
Post #266


DECONECTAT


Group: Members
Posts: 6.017
Joined: 21 July 08
From: ©City of Mini Roundabouts




Pai brand-ul Lotus e original. Altfel, nu puteau sa foloseasca numele si sigla. Insa atat s-a mai pastrat, restul e istorie.


--------------------
⚓ Am decât o... barcă... + H247
"Unde poți lega cu sârmă, e păcat să pui șurub!"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Merced
post 18 Mar 2013, 21:01
Post #267


No fear. No limit. No equal.


Group: Members
Posts: 8.230
Joined: 24 June 07




Daca vrei tu sa numesti Renault istorie... 04.gif


--------------------
Ford Ka 2012 1.2 benzina 69 cai Titanium
it's a kind of peace.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
centurion
post 18 Mar 2013, 21:05
Post #268


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.043
Joined: 8 September 12




Tot de pe site-ul Lotus :

"In 1994 debts caught up with them and while Lotus continued to race in other categories, their F1 era seemed to be at an end.

Yet in 2010, Group Lotus granted a licence to a Malaysian consortium to compete in Formula One as Lotus Racing. The following year, determined that the Lotus brand be competing on track with its showroom rivals – McLaren and Ferrari – Group Lotus took on the title sponsorship of the Renault team, which had already secured seven world titles from its base in Enstone, Oxfordshire. For 2012 the partnership with shareholders Genii has gone further and the chassis name has changed to ‘Lotus’.
"

Inteleg ca Lotus permite folosirea numelui si a culorilor "vechi", echipa insa nefiind condusa de ei ci de Genii Capital. De aici probabil si continuarea palmaresului acestei echipe. Inclusiv pe site-ul F1, Lotus apare ca si continuarea vechii echipe. Ceea ce nu era cazul pentru Team Lotus.
De acord, nu se mai poate considera ceva "pur", insa macar se incearca o continuare legitima. Si aici ma refer la permisiunea constructorului de a i se folosi numele si culorile.

This post has been edited by centurion: 18 Mar 2013, 21:06


--------------------
- - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gabize
post 18 Mar 2013, 21:14
Post #269


DECONECTAT


Group: Members
Posts: 6.017
Joined: 21 July 08
From: ©City of Mini Roundabouts




Pai Renault nu e deja istorie in F1 ? wink.gif


--------------------
⚓ Am decât o... barcă... + H247
"Unde poți lega cu sârmă, e păcat să pui șurub!"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ssilviu
post 19 Mar 2013, 16:11
Post #270


F1 Man


Group: Members
Posts: 8.043
Joined: 11 June 04
From: Nicaieri




E istorie, prezent și viitor. Doar a câștigat de vreo 3 ani titlul de la constructori ca motorist. Ca in vremurile bune din anii 90. Și anul ăsta sunt șanse mari.

http://www.renault.com/en/passionsport/spo...t-et-la-f1.aspx

This post has been edited by ssilviu: 19 Mar 2013, 16:12


--------------------
Renault Megane 2 GPL 2006
Renault Master 2
Renault Clio 4.1 1.2 EDC
Renault Clio 4.2 1.2 EDC
Dacia Dokker 1.6 SCE GPL
Dacia Logan 1.4 GPL
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
14 Pages « < 7 8 9 10 11 > » 
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


2 User(s) are reading this topic (2 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 9th May 2024 - 17:08
Forum Renault