DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Ce imprimanta sa aleg?

liviu2004
post 2 Nov 2007, 20:05
Post #1


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.184
Joined: 21 November 05




Salut,
Vreau sa imi iau o imprimanta laser color. M-am uitat eu pe net si m-am pierdut in multitudinea de optiuni. Dupa ce ar trebui sa ma uit? Ce producator e mai "fiabil"? Ce imi recomandati? Nu scot multe foi pe luna, sa zic 100 maxim. Au cumva si scaner?


--------------------
Opel Tigra Twintop 2005
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vijelie
post 2 Nov 2007, 20:16
Post #2


membru violet


Group: Members
Posts: 4.605
Joined: 11 November 05
From: Bucuresti




La maxim 100 pagini lunar si avand in vedere ca tonerul nu se usuca ca cerneala, eu nu mi-as face probleme dpdv fiabilitate.


--------------------
Dacia Duster 2011 Laureate dCi
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tester
post 2 Nov 2007, 20:24
Post #3


dacia tester ;)


Group: Members
Posts: 747
Joined: 22 August 07
From: iasi




eu intotdeauna am mers pe HP care sa dovedit foarte buna alegere: dpdv pret, economie, calitate si fiabilitate.
Deci iti recomand HP.


--------------------
dacia logan 2007 - is xx xxx
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
liviu2004
post 2 Nov 2007, 20:27
Post #4


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.184
Joined: 21 November 05




Nu se strica, da am mai vazut eu stricandu-se stand degeaba. Acu serios, HP au o multime de modele. La unele mi se pare ca au memorie prea mica, unele nu au multi pixeli, mama lor. Parca nu as vrea sa ma arunc cu gatul in magazin ca pelicanul.


--------------------
Opel Tigra Twintop 2005
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tester
post 2 Nov 2007, 20:30
Post #5


dacia tester ;)


Group: Members
Posts: 747
Joined: 22 August 07
From: iasi




cat esti dispus sa dai pe un printer? ca sa stim ce sa iti recomandam la obiect wink.gif


--------------------
dacia logan 2007 - is xx xxx
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
liviu2004
post 2 Nov 2007, 20:35
Post #6


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.184
Joined: 21 November 05




Bugetul e in jurul sumei de 350-400 de eur.


--------------------
Opel Tigra Twintop 2005
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ssilviu
post 2 Nov 2007, 20:37
Post #7


F1 Man


Group: Members
Posts: 8.043
Joined: 11 June 04
From: Nicaieri




Pai mai, la 100 de coli lunar nu merita o imprimanta laser. Iti cumperi o multifunctionala inkjet din aia banala de 200 de lei, are si copiator si scaner, mai dai inca 200 de lei pe cerneluri si scoti cu ea ani intregi.

This post has been edited by ssilviu: 2 Nov 2007, 20:38


--------------------
Renault Megane 2 GPL 2006
Renault Master 2
Renault Clio 4.1 1.2 EDC
Renault Clio 4.2 1.2 EDC
Dacia Dokker 1.6 SCE GPL
Dacia Logan 1.4 GPL
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vijelie
post 2 Nov 2007, 20:39
Post #8


membru violet


Group: Members
Posts: 4.605
Joined: 11 November 05
From: Bucuresti




Cerneala aia sa cam usuca in timp, nu tine mai mult de 2 luni.


--------------------
Dacia Duster 2011 Laureate dCi
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
liviu2004
post 2 Nov 2007, 20:43
Post #9


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.184
Joined: 21 November 05




Din principiu urasc cerneala. Nu prea mi-a placut din scoala. smile.gif Treaba e ca imi place mult cum iese o coala la laser color, vine si proiectul de licenta al "logodnicei" si mi-ajunge cat am tras cu Canon Buble jet din 1900 toamna.
HP seria 1000, 2000,3000, cu placa de retea, RISC ce sa fie pe acolo? Ce e aia duplex?


--------------------
Opel Tigra Twintop 2005
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tester
post 2 Nov 2007, 20:54
Post #10


dacia tester ;)


Group: Members
Posts: 747
Joined: 22 August 07
From: iasi




QUOTE(vijelie @ 2 Nov 2007, 21:39)
Cerneala aia sa cam usuca in timp, nu tine mai mult de 2 luni.
*



Fara suparare dar cred ca nu stii despre ce vorbesti ... =)) eu unul asa cred... si daca ai da un search pe google ca sa gasesti detalii despre tehnologiile noi(si aici ma refer si la VIVERA care este in prezent la printerele inkjet si la nenumaratele tehnologii laser) ai stii de exemplu ca orice producator iti "garanteaza" ca poti lasa un cartus nefolosit un an si dupa acea tot ca unul nou va printa. La banii astia de 350-400 euro la limita superioara se afla http://www.emag.ro/imprimante_laser_color/...5-a4--pHPQ7821A care face ABSOLUT toti banii (are viteza mare, calitate superioara, memorie, display cu informatii, memorie mare, tehnologie noua) si alta solutie ar fi http://www.emag.ro/imprimante_laser_color/...00n-a4--pQ6455A care e un pic mai slaba (viteza un pic mai mica, calitate buna, memorie de doar 8mb, display, in plus are conectivitate pentru retea). Nu au scaner astea laser ca lear creste cam mult pretul. Cei care vor scaner aleg variantele inkjet deobicei.

2 Nov 2007, 21:58:
QUOTE(Liviu P @ 2 Nov 2007, 21:43)
[...]Ce e aia duplex?
*


Adica sa iasa fata-verso. Daca e manul atunci trebuie scoase pe o parte si tu doar le introduci din nou in printer si el stie sa scoata partea din spate sa spunem pentru paginile respective. Daca e automat atunci este o extensie ce se pune la printer si atunci ies direct scrise si pe o parte si pe alta.

This post has been edited by tester: 2 Nov 2007, 20:58


--------------------
dacia logan 2007 - is xx xxx
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vijelie
post 2 Nov 2007, 21:08
Post #11


membru violet


Group: Members
Posts: 4.605
Joined: 11 November 05
From: Bucuresti




Mai nene, eu stiu ca la toate printerele inkjet la care nu umblam mai mult de o luna, dracu le lua, se usca cartusul in ele, fie HP fie Lexmark. Ce-i drept, asta prin anii 2000-2002, pe urma a dat laserul navala peste patroni.

This post has been edited by vijelie: 2 Nov 2007, 21:20


--------------------
Dacia Duster 2011 Laureate dCi
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
brigada_diverse
post 2 Nov 2007, 21:14
Post #12


Dacist cu permis si experienta mai mare de 30000 km :D


Group: Members
Posts: 2.505
Joined: 12 July 07
From: Constanta




HP.......
avantaj: capul de imprimare este pe cartus, daca se arde schimbi cartusul..(la alte imprimante costa capul de imprimare cat toata imprimanta)
cartusul la HP se reincarca f bine(eu am incarcat de 15 ori un cartus HP 27 si inca merge bine)
dezavantaj: pret mare al cartuselor, dar daca il reincarci...(cu 8 RON incarci de 10 ori).....


--------------------
Dacia ex: Dacia 1310 / actual: Dacia Logan TLX 1989/ Abs Plus 1.4 MPI
Let us die young or let us drive Dacia
FRANEZ BRUSC SI FARA ROST!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
autom
post 2 Nov 2007, 21:29
Post #13


membru pompier


Group: Members
Posts: 1.198
Joined: 8 January 05
From: Bucuresti-sa traiesti!!!!




QUOTE(cristitranca @ 2 Nov 2007, 21:14)
HP.......
avantaj: capul de imprimare  este pe cartus, daca se arde schimbi cartusul..(la alte imprimante costa capul de imprimare cat toata imprimanta)
cartusul la HP se reincarca f bine(eu am incarcat de 15 ori un cartus HP 27 si inca merge bine)
dezavantaj: pret mare al cartuselor, dar daca il reincarci...(cu 8 RON incarci de 10 ori).....
*




Iti dau dreptate 100 %.......hp am si eu si sunt super multumit.....


--------------------
Dacia 1100 Berlineza 1971
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
david79
post 2 Nov 2007, 21:34
Post #14


Membru autentic


Group: Members
Posts: 888
Joined: 19 March 05




hp clar, am vre-o 4 dintr care 2 A3-uri
ca A4 recomand hp business inkjet 1000 - 400 roni. au 4 capete de printare separate si 4 cartuse pe care le poti incarca singur de multe ori.
si la o adica daca se bulesc 2 capete sau nu mai stiu io ce iei alta .


--------------------
Toyota corolla 2.0 d4d ; auris hybrid ; 2008 / 2011
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tester
post 2 Nov 2007, 21:49
Post #15


dacia tester ;)


Group: Members
Posts: 747
Joined: 22 August 07
From: iasi




Deviati prea tare de la subiect... omul voia un printer LASER nu inkjet.


--------------------
dacia logan 2007 - is xx xxx
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
liviu2004
post 2 Nov 2007, 22:25
Post #16


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.184
Joined: 21 November 05




Interesante informatii, merg pe HP, si eu am incredere in ele. Sa inteleg sa se pot reincarca cartusele? Mai au acele cipuri pe ele care previn reincarcarea? Cred ca totusi prefer una cu placa de retea, as partaja-o in retea si gata. 600x600 dpi e suficient? Totusi e diferenta mare fata de inkjet care am vazut si cu 2400dpi.

This post has been edited by Liviu P: 2 Nov 2007, 22:26


--------------------
Opel Tigra Twintop 2005
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Alydor
post 2 Nov 2007, 22:37
Post #17


Pressar


Group: Members
Posts: 2.771
Joined: 12 March 06




Pentru laser color iti recomand Samsung http://www.epravalie.ro/imprimante/imprima...-color/samsung/ daca ai pe cineva care sa iti reseteze cipul de la cartuse e perfect. Cu un plin la cartus scoti cam 2-3000 de coli text...un plin te costa undeva la 24 de euro...


Suma respectelor, Alydor


--------------------
- - -
Igo8 - C520
Primo - Samsung Galaxy Mega 5.8 Duos

Cine nu poate da exemple da sfaturi..
When everything fails, RTFM!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
BAC
post 2 Nov 2007, 23:14
Post #18


Membru autentic


Group: Members
Posts: 450
Joined: 1 September 04
From: Reghin




Nu stiu cum e la HP imprimanta laser color dar am la firma una Canon LPB5200. Lucrul ce nu-mi place e mizeria din ea. Cand am luat-o a costa 15-16 mil. Cartusele se pun ca intr-un revolver, pe un tambur. Sunt 4 pt. culori, fiecare toner costa in jur de 2 mil. Mai este "drum"-ul, un cilindru cu folie pe care se mixeaza culorile, asta are cip si merge 20000 de pagini si costa in jur de 6 mil. Are si rolul de a strange excesul de toner. O gaselnita de a mea a fost sa prelungesc viata, am spart tancul cu excesul de toner colectat si l-am golit apoi l-am lipit inapoi. Am scos din functiune cipul, in sensul ca am bagat o bucata de hartie sa nu mai faca contact cu imprimanta. Treaba tine cat tine calitativ cilindrul. Acum despre mizerie: din cauza ca tonerele sunt invartite permanent in acel tambur(cum sunt cartusele intr-un pistol revolver) se scutura si interiorul e plin de praf de toner. Cel mai mult din cel albastru si am bagat in ea doar cartuse originale Canon. Am vazut la o imprimanta Samsung ca tonerele se baga in niste sertare, probabil nu se misca si se pastreaza mai curata, sper ca nu ma insel.
La imprimantele cu cerneala sunt doua alternative: daca o folosesti des si mult i-a una professionala( am avut de la HP 1100 si 2500 Inkjet professional). Astea au rezervoare de cerneala mari si capul de imprimare separat. Am avut si Canon S520 la care rezervorul nu are cip. Daca nu folosesti des acest gen de imprimante cu capul separat, cerneala se va usca si imprimanta e buna de aruncat. Asa am patit cu un Epson C64, s-a uscat cerneala in cap si gata. Sa cumpar alte capete e mai scump decat insasi imprimanta. Varianta a doua, daca o folosesti rar, sa iei una care are capul de imprimare impreuna cu rezervorul. Chiar daca se usuca iei alte cartuse. La o astfel de imprimanta cu un pret in jur de 2 mil, cam 1 mil fac cele doua cartuse. Unele cartuse se pot incarca, altele nu prea. La cele din urma, asta e valabil la toate tipurile de cartuse cu sau fara cap de imprimare, pot sa aibe un cip smecher care sa tina minte ca cartusul a fost golit. Chiar daca il umpli e va spune imprimantei ca tot e gol. Pt astea trebuie procurat un dispozitiv de resetare al cipului.
Sper sa prinda bine acest ghid al imprimantelor.

This post has been edited by BAC: 2 Nov 2007, 23:16


--------------------
ex. Opel ex.Vectra C 2007 OPC line - MS
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
brigada_diverse
post 3 Nov 2007, 18:38
Post #19


Dacist cu permis si experienta mai mare de 30000 km :D


Group: Members
Posts: 2.505
Joined: 12 July 07
From: Constanta




HP sta f bine si la grupul "LASERJET"
o imprimanta de prin anii 98'...folosita intr-un birou....uneori de oameni nepriceputi.....inca o duce bine si nu blocheaza hartiile, scrie impecabil, se reincarca si tonerul foarte usor.
asta in cazul celor albnegru

depinde ce vei urmari pe viitor sa faci cu partea "colora" a imprimantei laser...daca vrei sa scoti poze.....mai bine ies cu inkjet...

am lucrat si cu o imprimanta HP Laserjet color....nu mai tin minte seria....am instalat-o fara probleme, a avut viteza mare si imaginile(unde era cazul) foarte clare....


--------------------
Dacia ex: Dacia 1310 / actual: Dacia Logan TLX 1989/ Abs Plus 1.4 MPI
Let us die young or let us drive Dacia
FRANEZ BRUSC SI FARA ROST!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 5th May 2024 - 16:36
Forum Renault