DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

13 Pages « < 4 5 6 7 8 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> montare cutie de viteze de Renault Fuego pe berlina

Muttley
post 6 Dec 2005, 18:38
Post #151


__________________


Group: Members
Posts: 13.009
Joined: 4 September 04
From: -




QUOTE(adumitrachy @ 6 Dec 2005, 11:38)
-chiar daca motorul e subturat, este o rezerva de putere tot timpul
*



Dupa cum am mai spus, impresiile pot fi foarte subiective. Ori nu te-ai exprimat tu bine, ori ti se pare...

Iar faza cu indicatia se rezolva f usor si eficient. Tu deja ai ceasuri albe am vazut. Refaci colantul de pe vitezometru cu corecturile de rigoare si gata!


--------------------
Dacia 1310 TLX 1988
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
adumitrachy
post 7 Dec 2005, 10:29
Post #152


Membru autohton


Group: Members
Posts: 915
Joined: 27 January 04
From: Iasi




charge.gif charge.gif Fratilorrr.Ii dau foc.Sa mor io.Ba baieti.Mi-a consumat masina 20%. Sa mor io.Ii dau foc. Zilele astea am avut probleme cu aprinderea.Sa fie si din cauza problemelor?Sau e din cauza cutiei toata beleua?E posibil asa ceva?Ziceti repede ca ma intapa inima nu alta... lurk0000.gif lurk0000.gif


--------------------
Dacia 1310 L Audi B4 quatro 1998 / 1991 - IS 04/84 DLA
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vis-a-vis
post 7 Dec 2005, 10:41
Post #153


DaciaClubber


Group: Members
Posts: 7.888
Joined: 20 June 05
From: Bucuresti




radmasa.gif Asta e cea mai mare ineptie pe care am citit-o in ultima vreme, bravo prietene, m-ai facut sa rad. radmasa.gif


--------------------
Dacia Logan MCV 1.5 DCi
Life is a journey, not a destination.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
adumitrachy
post 7 Dec 2005, 10:45
Post #154


Membru autohton


Group: Members
Posts: 915
Joined: 27 January 04
From: Iasi




Ce vezi ma de ras in faza ca mi-a luat 20%? Zi si mie ca sa nu mor prost. In locul tau m-as abtine si as raspunde numai daca as sti ce sa zic, pt ca nu prea imi arde mie de ras. Unde statea filozoful...


--------------------
Dacia 1310 L Audi B4 quatro 1998 / 1991 - IS 04/84 DLA
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Buyaka
post 7 Dec 2005, 10:46
Post #155


Membru pasionat


Group: Members
Posts: 507
Joined: 23 July 04
From: Bucuresti




QUOTE(adumitrachy @ 7 Dec 2005, 10:29)
charge.gif  charge.gif Fratilorrr.Ii dau foc.Sa mor io.Ba baieti.Mi-a consumat masina 20%. Sa mor io.Ii dau foc. Zilele astea am avut probleme cu aprinderea.Sa fie si din cauza problemelor?Sau e din cauza cutiei toata beleua?E posibil asa ceva?Ziceti repede ca ma intapa inima nu alta...  lurk0000.gif  lurk0000.gif
*




Sigur de la aprindere... de la cutie nu-ti consuma atat nici daca mergeai cu a 5-a cu 50 la ora si cu acceleratia la podea.... blink.gif


--------------------
Dacia Berlina '96 Opel Frontera '97 '96; 4x4 '97 - B
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vis-a-vis
post 7 Dec 2005, 10:48
Post #156


DaciaClubber


Group: Members
Posts: 7.888
Joined: 20 June 05
From: Bucuresti




Aici se vorbeste despre montarea unei cutii de viteza de Fuego pe Dacia.
Nici o cutie normala nu-ti poate creste consumul semnificativ.
Restul problemelor tale, nu ma intereseaza.


--------------------
Dacia Logan MCV 1.5 DCi
Life is a journey, not a destination.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
adumitrachy
post 7 Dec 2005, 10:49
Post #157


Membru autohton


Group: Members
Posts: 915
Joined: 27 January 04
From: Iasi




Buyaka sper sa fie cum zici tu, ca deja cam tremura inima in mine cand stau si ma gandesc ca ar trebui sa revin la vechea cutie...


--------------------
Dacia 1310 L Audi B4 quatro 1998 / 1991 - IS 04/84 DLA
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
adumitrachy
post 7 Dec 2005, 10:52
Post #158


Membru autohton


Group: Members
Posts: 915
Joined: 27 January 04
From: Iasi




vis-a-vis.Daca nu te intereseaza,nu citi tata.Si oricum, asta e o problema legata de cutia de viteze,pt ca problemele cu consumul au aparut dupa ce mi-am montat cutia de renault. Si daca nu te intereseaza problemele mele,cine te pune sa citesti?Ia si te linisteste putin.Daca as fi operator te-as trage putin pe dreapta o perioada,numai asa ca sa te linistesc...


--------------------
Dacia 1310 L Audi B4 quatro 1998 / 1991 - IS 04/84 DLA
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
geti
post 7 Dec 2005, 11:06
Post #159


sofer corupt


Group: Members
Posts: 304
Joined: 25 July 05
From: Iasi




QUOTE(adumitrachy @ 7 Dec 2005, 11:52)
vis-a-vis.Daca nu te intereseaza,nu citi tata.Si oricum, asta e o problema legata de cutia de viteze,pt ca problemele cu consumul au aparut dupa ce mi-am montat cutia de renault. Si daca nu te intereseaza problemele mele,cine te pune sa citesti?Ia si te linisteste putin.Daca as fi operator te-as trage putin pe dreapta o perioada,numai asa ca sa te linistesc...
*


De acord cu tine.Daca nu vrea sa nu citeasca.E normal sa mai fii si un pic off topic pentru a nu mai fi nevoit sa deschizi unul nou.Dar,dar e de admirat faptul ca e o parere personala si a si subliniat asta citez "nu ma intereseaza",macar nu a generalizat.Cu tot repectul pentru ambii membrii amintiti in acest text, adumitrachy respectiv vis-a-vis.


--------------------
dacia Cielo si Vectra - IS OO GTO
A gresi este uman dar te face sa te simti divin.Murphi
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Muttley
post 7 Dec 2005, 20:02
Post #160


__________________


Group: Members
Posts: 13.009
Joined: 4 September 04
From: -




QUOTE(adumitrachy @ 7 Dec 2005, 11:29)
charge.gif  charge.gif Fratilorrr.Ii dau foc.Sa mor io.Ba baieti.Mi-a consumat masina 20%. Sa mor io.Ii dau foc. Zilele astea am avut probleme cu aprinderea.Sa fie si din cauza problemelor?Sau e din cauza cutiei toata beleua?E posibil asa ceva?Ziceti repede ca ma intapa inima nu alta...  lurk0000.gif  lurk0000.gif
*


Nu fac nici un misto, consumul poate sa creasca "din cauza cutiei" cand mecanicul care umbla la respectiva cutie ramane nesupravegheat pt 5 minute si-i vin idei obscene (mai ales cand are o canistra goala la indemana). In functie de cantitatea de benzina sustrasa, consumul poate sa creasca mai mult sau mai putin. Sa scada inca n-am auzit... icon_mrgreen.gif


--------------------
Dacia 1310 TLX 1988
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
adumitrachy
post 7 Dec 2005, 20:23
Post #161


Membru autohton


Group: Members
Posts: 915
Joined: 27 January 04
From: Iasi




Nu prea a putut sa scoata nenea pt ca masina mea e pe gpl in primul rand, iar in al II lea rand, luni am ramas fara gaz si am alimentat "la rece". Azi m-a uimit consumul.Sa inteleg ca si tu crezi ca nu e de vina cutia la consumul meu magnific?


--------------------
Dacia 1310 L Audi B4 quatro 1998 / 1991 - IS 04/84 DLA
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Muttley
post 7 Dec 2005, 21:11
Post #162


__________________


Group: Members
Posts: 13.009
Joined: 4 September 04
From: -




Ce-nseamna c-ai alimentat "la rece"?!?
Normal ca noua cutie are si va avea influenta asupra consumului, asta din cauza ca are alte rapoarte (cred ca deja ne-am plictisit de rapoartele astea happy.gif ) . Daca influenta va fi una buna sau rea depinde de prea multe chestii (de tipul acelor rapoarte, de stilul tau de condus, de tipul deplasarilor pe care le faci tu (urban/extraurban), samd...), dar pe ansamblu, un consum asa nesimtit ca cel pe care spui tu ca l-ai avea nu prea vad cum s-ar datora cutiei... O mica contributie nu-i exclus sa aiba, dar in mod sigur exista o problema mare in alta parte.
Ar mai putea sa existe o cauza totusi... Eu prin toamna mi-am pierdut toba finala, si asa-mi mai placea cum facea ca am amanat ceva timp montarea celei noi. Culmea, o tineam p-aia noua in portbagaj si nu vroiam s-o pun. Si in toata aceasta perioada de mers fara toba, am tinut masina-n blana destul de tare si in continuu. Rezultatul - m-am trezit ca-mi palpaie becu' magic inainte de termen... De ce spun asta?! Ai pomenit la un mom dat ca ai nu stiu ce viteza la 4000 de ture-ntr-a-ntaia. Daca tu zilele astea ai mers mai mult in probe ca sa vezi cum se comporta noua cutie, normal ca a crescut consumul. Desi e putin probabil, varianta asta asociata cu o eroare de calcul a consumului sa zicem ar putea sa-ti dea 20 la suta. Parerea mea totusi e sa cauti problema-n alta parte si nu la cutie, asta-i clar...

PS: ne tinem masinile-n aceeasi parcare, poate-mi arati si mie-ntr-o zi ce-nseamna cutie de Reno pe Dacie wink.gif


--------------------
Dacia 1310 TLX 1988
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
adumitrachy
post 7 Dec 2005, 21:19
Post #163


Membru autohton


Group: Members
Posts: 915
Joined: 27 January 04
From: Iasi




Adica am ramas fara gaz ultima data cand am alimentat.Asta am vrut sa spun.Stitulul de condus l-am avut acelasi.Am mers tot cum mergeam si pana acuma.Nici mai tare,nici mai incet, pentru-ca stiam ca vreau sa vad cat consuma si de asta nici nu am menajat-o, nici nu am forjat-o.Ma gandesc totusi ca si problemele pe care le-am avut la aprindere s-ar putea sa fi influentat consumul.Momentan am rezolvat problemele.Momentan.Sunt curios sa vad maine ce consum o sa am, pt ca urmeaza sa fac un drum oana la Tg. Frumos si va fi destul de real consumul.

Idee de ultima ora care mi-a venit:daca imi arata mai putin la viteza, nu e posibil sa imi arate si la kilometri parcursi mai putin?

P.S. Daca imi pui gaz, iti arat cum se comporta cutia.Nu e nici o problema.Numai ca ar fi mai bine sa mai astepti putin, pt ca nu stiu daca iti convine sa fii sponsorul meu la consumul pe care il am acuma... ph34r.gif


--------------------
Dacia 1310 L Audi B4 quatro 1998 / 1991 - IS 04/84 DLA
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Muttley
post 7 Dec 2005, 21:29
Post #164


__________________


Group: Members
Posts: 13.009
Joined: 4 September 04
From: -




QUOTE(adumitrachy @ 7 Dec 2005, 22:19)
Idee de ultima ora care mi-a venit:daca imi arata mai putin la viteza, nu e posibil sa imi arate si la kilometri parcursi mai putin?
*


radmasa.gif Ba da ma, s-ar putea sa fie asta cauza...
QUOTE
P.S. Daca imi pui gaz, iti arat cum se comporta cutia.Nu e nici o problema.Numai ca ar fi mai bine sa mai astepti putin, pt ca nu stiu daca iti convine sa fii sponsorul meu la consumul pe care il am acuma...

Pot sa am si rafinarie da' gaz n-o sa-ti pun in veci, chestie de principiu. Va trebui sa ma multumesc cu ce-mi descrii tu in cuvinte...


--------------------
Dacia 1310 TLX 1988
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vis-a-vis
post 7 Dec 2005, 21:30
Post #165


DaciaClubber


Group: Members
Posts: 7.888
Joined: 20 June 05
From: Bucuresti




Propun sa-i iei o taxa pt. informatii. biggrin.gif


--------------------
Dacia Logan MCV 1.5 DCi
Life is a journey, not a destination.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
adumitrachy
post 7 Dec 2005, 21:39
Post #166


Membru autohton


Group: Members
Posts: 915
Joined: 27 January 04
From: Iasi




Maine fac proba la kilometraj.Tare parca nu as vrea sa fie el de vina.As prefera sa fi fost din cauza problemelor la aprindere pe care le-am avut... Mi se pare destul de important ca numarul de kilometri pe care mii arata ca fiind parcursi sa fie cei reali... Sper sa nu fie nevoie acuma sa schimb si vitezometrul ca atuncea chiar ca ma enervez si fac foc de artificii in parcare...

Referitor la faza cu studiatul cutiei, poti sa te uiti pe geam si ai sa vezi ca e o dezordine totala in dreptul schimbatorului, pt ca nu mai am consola de plastic montata, iar mocheta am taiat-o ca sa se potriveasca cat de cat pe la pedale.Oricum, asta deja e off-topic.Am sa ma duc totusi pe la dezmembrari sa vad ce consola se potriveste sa montez si acolo....Dar asta dupa ce rezolv problema consumului. wink.gif


--------------------
Dacia 1310 L Audi B4 quatro 1998 / 1991 - IS 04/84 DLA
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
adumitrachy
post 7 Dec 2005, 21:55
Post #167


Membru autohton


Group: Members
Posts: 915
Joined: 27 January 04
From: Iasi




QUOTE(vis-a-vis @ 7 Dec 2005, 23:30)
Propun sa-i iei o taxa pt. informatii. biggrin.gif
*



icon_mrgreen.gif icon_mrgreen.gif icon_mrgreen.gif Plata se face in natura... icon_mrgreen.gif icon_mrgreen.gif icon_mrgreen.gif


--------------------
Dacia 1310 L Audi B4 quatro 1998 / 1991 - IS 04/84 DLA
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Muttley
post 7 Dec 2005, 22:24
Post #168


__________________


Group: Members
Posts: 13.009
Joined: 4 September 04
From: -




QUOTE(adumitrachy @ 7 Dec 2005, 22:39)
Referitor la faza cu studiatul cutiei, poti sa te uiti pe geam
*


Pai sa iau pe mine niste zdrente, sa adopt o postura mai cocosata si umila, eventual rog niste prieteni sa scuture o cutie de detergent deasupra mea ca sa simuleze o ninsoare. A, sa nu uiti sa pui si niste prajituri pe bord ca eu am sa am grija sa ma infometez inainte wacko.gif
Faza cu natura sa stii totusi ca e chiar dubioasa, las' ca raman la cutia mea de Dacie, e f buna asa cum e ea...


--------------------
Dacia 1310 TLX 1988
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
adumitrachy
post 7 Dec 2005, 22:31
Post #169


Membru autohton


Group: Members
Posts: 915
Joined: 27 January 04
From: Iasi




Offf.Numai la prostii te gandesti. Ce daca am zis ca plata e in natura.Eu ma refeream la doua cartoane de oua si un kg de branza de vaci. icon_mrgreen.gif icon_mrgreen.gif icon_mrgreen.gif Oricum,daca ma vezi pe la masina, vin-o la mine ca iti arat fara nici o problema cum stau lucrurile cu cutia de viteze.


--------------------
Dacia 1310 L Audi B4 quatro 1998 / 1991 - IS 04/84 DLA
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
stefan_punk
post 12 Dec 2005, 02:41
Post #170


Membru


Group: Members
Posts: 121
Joined: 14 July 05




Salutare interesant topic

Am si eu o dacie 1300 din 87 cu CV in 4 trepte .Am o problema abea abea ajung la 100km/h in sensul ca de ajuns ajung dar dupa 1 min cred. Mi-am pus aprindere electronica made by nea ioan(vitan) si acum parca ar fi timpul mai scurt poate vreo 40 sec(poate fi placebo). Am schimbat jigloarele am pus altele de bresov carfil si tot la fel. Am schimbat aprinderea adica buji, fise etc si tot la fel. Am marit camera de nivel din CNC si la fel. De ajuns ajunge la 100-max 110km/h asta cu conditia ca motorul sa se auda turat rau(turometru nu am). Ar trebui sa ii schimb cutia? Asa imi spunea un prieten care are o cutie cu 5 trepte de dacie si merge cu 120 ca mai mult nu prea mai poate. Ma gandeam sa pun una de dacie in 5 trepte , se merita? Ori mai bine sa pun de renaut ? Nu vreau sa cresc la consum cu mult, viteza as mai vrea ceva , cat de demaraj as vrea sa fie ca acum pentru ca de acesta nu duc lipsa in momentul asta. As trage concluzia dupa ce am citit acest topic ca ar fi bine sa pun o cutie de R18 care a fost pe un motor de 1300-1400 sau chiar 1600(ca sa am un pic de viteza la turatii mai mici). Am sunat la un centru de dezmembrari si mi-a zis ca ma costa 5.500.000 o cutie de R18 care merge montata pe dacie. Nu am intrebat in schimb de ce motor, unde credeti ca gasesc o CV ieftina si buna si care sa mi-o so monteze pt ca recunosc ca nu prea stiu mecanica asa multa.
Raman dator si dau si o bere daca stie cineva cum sa imi rezolv si eu problema asta.


--------------------
Dacia 1300 berlina - b-48-prj
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vis-a-vis
post 12 Dec 2005, 11:06
Post #171


DaciaClubber


Group: Members
Posts: 7.888
Joined: 20 June 05
From: Bucuresti




Vezi ca ai ceva sub pedala smile.gif
Daca la 110 te deranjaza zgomotul, atunci ce sa mai zic la 150 in treapta a 4-a?
Orice cutie ti-ai pune, daca nu o calci cum trebuie, n-o sa ai satisfactie.
Cutia in 5 trepte e buna pentru o viteza de croaziera de 110-120 km/h


--------------------
Dacia Logan MCV 1.5 DCi
Life is a journey, not a destination.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
emircea
post 12 Dec 2005, 15:48
Post #172


membru cu Te-FiSI


Group: Members
Posts: 756
Joined: 14 June 04
From: Timisoara




adumitrachy,

mergi pe distante cunoscute si ai sa te lamuresti ca indicatia acum la kilometraj este in mile. Cum a scris si johnny intr-un raspuns mai vechi, m-am lamurit ca asa stau lucrurile.

Poti corecta indicatorul de viteza de pe bord dupa cum ti-a fost sugerat (ceasuri albe, nu?), dar la nr. de km parcursi n-ai ce sa faci... decat sa-ti pui si bord de Renault.

Am aproape un an de cand mi-am schimbat cutia; cand trec de pe a mea pe alta dacie imi amintesc de faptul ca fiecare are propriul stil de a intra in viteza; am reajustat schimburile (ulei) si reviziile in functie de noua indicatie a kilometrajului si cam atat.


--------------------
Dacia 1300, 1981; Opel Manta B, 1977;Octy 1.8T, 2009; 1981 / 1977 / 2009 - MH / TM / B
Daca nu poti sa-i lamuresti, zapaceste-i! (Murphy)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
adumitrachy
post 12 Dec 2005, 16:07
Post #173


Membru autohton


Group: Members
Posts: 915
Joined: 27 January 04
From: Iasi




I'm back.Acuma am revenit dintr-o scurta excursie ca sa zic asa.Concluziile sunt urmatoarele: distanta aratata de kilometraj este mai mica decat in realitate.Astfel,la 700m aratati de nenea bordu meu, in realitate baiatu parcurge 1000m (verificat dupa bornele de pe marginea drumului). Beleaua e cu consumul.Nu am reusit sa il scot sub 11l pe gpl. Asta ma roade momentan.Oricum, m-am mai linistit. Vineri trebuie sa ma duc la un tinichigiu sa imi fac o consola sa o montez intre scaune si sa o invelesc in mocheta.
Beleaua principala e cu treapta a V a.Asta e mai grav...Mi se pare scurta tare si nu am avut cum sa testez viteza pe care mi-0 arata intr-a V a.
Acuma duc tratative cu un prieten din italia sa vad poate imi trimite un ceas de R21... icon_mrgreen.gif


--------------------
Dacia 1310 L Audi B4 quatro 1998 / 1991 - IS 04/84 DLA
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
stefan_punk
post 12 Dec 2005, 22:32
Post #174


Membru


Group: Members
Posts: 121
Joined: 14 July 05




nu e vorba ca nu apas pe pedala pentru ca o pun in podea iar cablul e strans la maxim si tot nu trec de 110 cred ca alta e problema dar nu stiu care este acea problema iar daca se poate ca cineva sa ma ajute va rog frumos


--------------------
Dacia 1300 berlina - b-48-prj
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
stefan_punk
post 15 Dec 2005, 20:22
Post #175


Membru


Group: Members
Posts: 121
Joined: 14 July 05




nu mai intra nimeni ca sa imi raspunda si mie la indoieli?
Vreau sa fac o investitie numai sa nu o fac degeaba


--------------------
Dacia 1300 berlina - b-48-prj
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
amc
post 15 Dec 2005, 20:32
Post #176


2 trancane


Group: Members
Posts: 603
Joined: 28 November 05
From: Bucuresti




Merita sa te duci in service sa ti verifici si tu compresia,poate fi unul din motive! ph34r.gif


--------------------
YUGO Zavzta 2007/prestige - 1-B-NU-IS--chhh
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
adumitrachy
post 16 Dec 2005, 21:30
Post #177


Membru autohton


Group: Members
Posts: 915
Joined: 27 January 04
From: Iasi




Am inceput sa vad ce poate cutia.Ii dau cu a I a pana in 50 fara probleme.... icon_mrgreen.gif Pacat ca imi e mila de motor, ca altfel ii dadeam eu mai tare...... blush.gif


--------------------
Dacia 1310 L Audi B4 quatro 1998 / 1991 - IS 04/84 DLA
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
stefan_punk
post 16 Dec 2005, 23:43
Post #178


Membru


Group: Members
Posts: 121
Joined: 14 July 05




o sa o verific compresia
Mai am o intrebare cat e normal sa fie aceasta compresie?
Ca mecanici stiti cum sunt... lasa mah ca merge si asa


--------------------
Dacia 1300 berlina - b-48-prj
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
emircea
post 18 Dec 2005, 17:11
Post #179


membru cu Te-FiSI


Group: Members
Posts: 756
Joined: 14 June 04
From: Timisoara




stefan_punk,

asa era si masina mea... consuma de rupea, 1300, CV in 4 trepte... Niste colegi m-au trimis la un mos in TM, care a pus mana si a facut urmatoarele:

- reglat jocuri la tacheti ca la carte (erau cel putin duble);
- curatat, spalat carburator
- reglat nivel CNC ca la carte;
- reglat avans
- verificat filtru de benzina, filtru de aer daca sunt ok, membrana pompa, membrana spritz.

Rezultate: se infigea de rupea; a mers lejer la 125 km/h, motorul mergea ca ceasul si am plecat cu senzatia ca masina aia n-a mers asa nici noua (e de noua in familie, a fost a lui bunica-meu).

Daca testul de compresie iti iese ok, vezi si de cele de mai sus. Trebuie sa obtii aceleasi rezultate.


--------------------
Dacia 1300, 1981; Opel Manta B, 1977;Octy 1.8T, 2009; 1981 / 1977 / 2009 - MH / TM / B
Daca nu poti sa-i lamuresti, zapaceste-i! (Murphy)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Siconi
post 18 Dec 2005, 23:35
Post #180


Sofer americanizat! V6 Rules!!!


Group: Members
Posts: 2.906
Joined: 13 November 05
From: Houston, TX




QUOTE(stefan_punk @ 17 Dec 2005, 00:43)
o sa o verific compresia
Mai am o intrebare cat e normal sa fie aceasta compresie?
Ca mecanici stiti cum sunt... lasa mah ca merge si asa
*


Si, pe langa cele de mai sus, mai poti adauga:
- bujii noi,
- platine noi ventilate,
- bobina de inductie (mie imi scadea din turatie cand se incalzea motorul si nu mai mergea cum trebuie, pana nu statea sa se raceasca bobina),
- verificat duza de la retur,
- poate chiar poti sa verifici pinionul de la a 4-a sau altele prin cutie, ca s-ar putea sa nu se stie...
Eu asta am facut si imi merge asa de "rotund" ca se mira si mecanicii care o vad. In marea majoritate, eu am reglat-o. Bafta!


--------------------
Mercury Mariner Premier 3.0L V6 4WD 2006 - BHH-xxxx (Texas)
Fost posesor:
1993 Renault Clio MK1 1.4 RT
1975 Dacia 1300
Actual posesor:
2006 Mercury Mariner Premier 3.0L V6
2005 Hyundai Sonata GLS 2.4L
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
13 Pages « < 4 5 6 7 8 > » 
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 17th May 2024 - 15:24
Forum Renault