DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

16 Pages « < 3 4 5 6 7 > »  
Closed TopicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Masina noua cu defecte la livrare

MoneyTalks
post 11 Jun 2017, 09:00
Post #121


-


Group: Members
Posts: 2.712
Joined: 18 April 03
From: Ireland




QUOTE(sserban22 @ 10 Jun 2017, 07:16)
Legea spune ca un produs cu perioada  lunga de utilizare se inlocuieste numai daca defectele sesizate fac imposibila uitilizarea acesteia si vinzatorul nu poate sa il repare astfel incat sa fie in parametri declaranti de fabricant.
*


Ce spune legea in cazul unui produs nou? Aici nu e vorba de defecte aparute in timpul utilizarii, ci inainte de prima utilizare (un produs nou nu a mai fost utilizat, altfel nu ar mai fi nou)


--------------------
Lexus ES300H 2020
Religia a aparut cind primul ticalos s-a intilnit cu primul prost

Never underestimate the power of stupidity in large groups
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
adrianovici_2006
post 11 Jun 2017, 12:24
Post #122


Membru autentic


Group: Members
Posts: 637
Joined: 4 July 16
From: Ramnicu Valcea




RM4SI.............

M-ai obosit cu opiniile tale!
Ce bine a fost ca ai stat deoparte cateva zile!


--------------------
renault Anterior M2 ,1,5 dci, 80 cp, megane 4 INTENS 110 DCI, BOSE Gris titanium
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
4x4
post 11 Jun 2017, 15:10
Post #123


Übermensch


Group: Members
Posts: 3.394
Joined: 24 March 07




Parerea mea e ca defectele sunt ca si inexistente, daca iti dau un set de anvelope de iarna moca fii fericit.


--------------------
W S S
Attere Dominatum!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
psychoo
post 11 Jun 2017, 15:26
Post #124


Membru


Group: Members
Posts: 3.415
Joined: 23 August 07
From: Timisoara




Sfatul asta e ca si cu diferentialul sudat: de cacao
Ce a patit se numeste ÎNȘELĂTORIE! Bravo lui ca nu se da batut si urmareste dreptatea. Ar merita inchisa reprezentanta pentru mârșăvia de care au dat dovada


--------------------
Ford Focus Titanium, 2.0 TDCI, 2013
Legea lui Ohm: Esti Om cu mine, sunt Om cu tine!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
corbex
post 11 Jun 2017, 15:40
Post #125


Desi nu pare, ma plimb cu Dacia


Group: Members
Posts: 8.198
Joined: 11 July 06
From: bucuresti




A semnat reprezentanta actele in locul lui? I-a bagat-o reprezentanta pe git? Voi va auziti vorbind? Nu poate decit sa se spele cu ea pe cap, urmind sa solicite remedierea defectelor pe garantie. Pina si Ponta stie ca aun act de vinzare-cumparare e ca si inatacabil.


This post has been edited by corbex: 11 Jun 2017, 15:41


--------------------
dacia solenza 2005, cheala
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
psychoo
post 11 Jun 2017, 16:09
Post #126


Membru


Group: Members
Posts: 3.415
Joined: 23 August 07
From: Timisoara




Desigur. Ca practica de a achita in avans si ridicarea abia dupa ce ai achitat nu te predispune la țepe de genul asta.
Apoi acel proces verbal cica nu contine detalii despre starea masinii la ridicare.
In baza discutiilor telefonice si a foii de intrare la ei in garaj se poate face un nou proces verbal care sa mentioneze ce a descoperot pagubitul.


--------------------
Ford Focus Titanium, 2.0 TDCI, 2013
Legea lui Ohm: Esti Om cu mine, sunt Om cu tine!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
St
post 12 Jun 2017, 22:34
Post #127


Membru


Group: Members
Posts: 4.436
Joined: 18 July 04
From: Bucuresti




QUOTE
f) autovehicul nou — orice autoturism, autoutilitară ușoară sau autospecială/autospecializată ușoară care nu a fost înmatriculat/înmatriculată niciodată; autovehiculul nou achiziționat prin program poate fi: cu sistem de propulsie termic (motor cu ardere internă), hibrid, electric hibrid și electric;


Asta era in 2016, nu cred ca in 2017 este alta definitie.

http://legeaz.net/monitorul-oficial-397-20...c-auto-national


--------------------
Mazda/ BMW MX-5/ 650GS 2012/ 2004
Fericirea este ceva ce nu se atinge niciodata,dar in cautarea ei merita sa alergi toata viata.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tatimeu
post 13 Jun 2017, 13:32
Post #128


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.710
Joined: 6 September 06




QUOTE(machinist @ 11 Jun 2017, 08:35)
Asta e zgarietura de pe bara spate pe care am vazut-o initial. Am convenit cu dealerul sa ma gandesc in cateva zile pana revin sa ridic cartea masinii daca doresc revopsire integrala bara, un retus sau daca ramane asa. Nu am intocmit nimic scris in acest sens. Au facut o poza la acel defect. Si-au luat angajamentul verbal si a fost deajuns pentru mine. Am mai convenit ca daca  "ramane asa" si apar ulterior probleme de exfoliere in acel loc sa beneficiez deasemenea de o vopsire gratuita a elementului. Era vorba de o singura zgarietura si am trecut mai usor peste. Nu mi-a trezit alte suspiciuni. Mi s-a explicat ca pe timp cat masinile sunt transportate mai pot fi atinse de mici pietricele si apar astfel de defecte la vopsea. Oamenii mi s-au parut destul de seriosi pana la un punct.
*



mai frate lovitura respectiva se vede de la 100 m; glumesc dar se vede. Eu dupa 120kkm pe drumurile superbei noastre tarisoare am trei asemenea puncte pe care le-am observat pe rand la fiecare noua spalare (dupa - "nefericitul eveniment") - dar cum sa nu vezi acele lovituri ( toate cele postate de tine) pe o masina noua.
Nu stiu ce mai poti face dar ce trebuia facut nu ai facut si anume nu trebuia sa ridici masina. Acum ....


--------------------
renault/audi Megane III RS/Audi A4 2014/2019 benzinar/tractor 302/190 CP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
St
post 13 Jun 2017, 15:55
Post #129


Membru


Group: Members
Posts: 4.436
Joined: 18 July 04
From: Bucuresti




Unde e loc de interpretare? Este foarte clar, a fost inmatriculata? -> Nu e noua. N-a fost inmatriculata? -> Este noua. N-a fost inmatriculata, are 100k km (facuti pe camp poate) si a fost dauna totala? -> este noua.


--------------------
Mazda/ BMW MX-5/ 650GS 2012/ 2004
Fericirea este ceva ce nu se atinge niciodata,dar in cautarea ei merita sa alergi toata viata.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
machinist
post 13 Jun 2017, 16:16
Post #130


Membru incepator


Group: Members
Posts: 80
Joined: 31 May 17




Nu am primit inca nici un raspuns de la Renault Romania. Masina este inca la dealer. Se fac 13 zile de cand am depus sesizarea la Vocea Clientului. Initial mi s-a spus ca voi primi un raspuns in 48 de ore. Cererea mea a fost inregistrata joi dimineata iar acest interval de timp de doua zile ar fi trebuit sa curga de marti pentru ca cei care se ocupa de reclamatii nu au lucrat in acea perioada. Chiar si asa a trecut destul de mult timp si nu am primit inca nici un raspuns. O sa astept pana maine si voi face o sesizare catre ANPC pe motiv ca cei de la Renault nu mi-au raspuns inca la reclamatie. Tot maine voi lua legatura din nou cu avocatul. Ultima oara cand am discutat cu el am stabilit sa asteptam un raspuns in scris si apoi sa actionam in consecinta tocmai pentru a nu genera niste cheltuieli. Am sperat intr-o rezolvare amiabila dar nu mai sunt atat de optimist.

This post has been edited by machinist: 13 Jun 2017, 16:17


--------------------
Renault Megane 2016
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Han Solo
post 13 Jun 2017, 16:36
Post #131


Potiphar Breen


Group: Members
Posts: 355
Joined: 8 June 11
From: Arstotzka




n-ai preluat un bun 'asa cum e', ci un bun caruia i se asociaza o utila folosinta.

uite aici detalii, nu te incurca in 'definitia' masinii noi si restul. ce e mai important, acceptarea nu il absolva pe vanzator decat daca era evident ca viciul era observabil unui cumparator rezonabil.

https://www.juridice.ro/408237/consideratii...or-ascunse.html

This post has been edited by Han Solo: 13 Jun 2017, 16:39


--------------------
White Star Titanic 1912 - un an bun sa fii iceberg - 131428
Maidanezii ajung in bordelurile zoofililor europeni!

N-am nimic cu tine, va urasc pe toti :)

Rage against the dying of the light.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
machinist
post 13 Jun 2017, 17:06
Post #132


Membru incepator


Group: Members
Posts: 80
Joined: 31 May 17




Multumesc pentru linkul oferit. Art. 1672 din Codul civil l-am citit si eu. Interesante si detaliate explicatiile.


--------------------
Renault Megane 2016
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
machinist
post 19 Jun 2017, 16:15
Post #133


Membru incepator


Group: Members
Posts: 80
Joined: 31 May 17




A trecut aproape o saptamana de la ultima mea postare aici si situatia nu s-a schimbat prea mult. Inca nu am primit un raspuns de la Renault Romania. Am inaintat o sesizare catre ANPC care vizeaza doua aspecte: problema in sine dar si faptul ca importatorul nu imi ofera un raspuns la cererea mea intr-un interval de timp rezonabil. E un pic aiurea ca sesizarea mea a ajuns la Bucuresti pentru ca ea vizeaza Renault Romania si nu dealerul care mi-a livrat masina. Timpii de raspuns in Bucuresti sunt mai mari decat in alte orase asa ca nu ma astept sa primesc un semn de la ei mai devreme de 2-3 saptamani. M-am consultat cu avocatul si am hotarat ca vom deschide o actiune in instanta dupa ce primesc un raspuns scris de la Renault si bineinteles daca rezolvarea propusa de ei este in defavoarea mea. Un sfat pentru cei care isi comanda masina noua: nu achitati diferenta de la avans pana nu faceti o inspectie preliminara a masinii in momentul in care soseste ea pe transport. Stiu ca asa e procedura dar astfel va veti gasi intr-o situatie asemanatoare cu a mea chiar daca refuzati sa faceti receptia masinii dupa ce achitati. Odata ce ati achitat suma integral nu se mai pot face prea multe. Dealerul va incerca probabil sa se eschiveze la astfel de cereri dar trebuie sa insistati. In ceea ce priveste serviciul Vocea Clientului, e vorba de un call center care din cate cred eu nu apartine in mod direct de Renault ci este un serviciu subcontractat. Am incercat o escaladare a situatiei catre altcineva din cadrul companiei dar orice tentativa de dialog s-a dovedit inutila pana acum.


--------------------
Renault Megane 2016
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dethave
post 20 Jun 2017, 09:42
Post #134


Membru autentic


Group: Members
Posts: 557
Joined: 11 April 09




?


--------------------
renault espace the race,2002 - vl-19-ran
Nu masina e vinovata...rombul de pe capota.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dbn
post 22 Jun 2017, 18:26
Post #135


Membru incepator


Group: Members
Posts: 21
Joined: 22 June 17




Incepe sa-mi tremure mana pe mouse... eu azi am achitat avansul pentru un megan estate tot "destocata" si nici nu-i mai spun neveste-mii despre forum...
Nu m-am gandit o clipa ca tre sa te duci la dealer ca la targul de masini si sa-l intrebi pe agent "Boss... cati km zici ca are?" sau "cati ani avea bunicuta care a condus-o?"
Pentru restul care tin cu ursul... il frustreaza si mai tare pe colegul initiator si par putin rau-voitori

Mai da-ne un semnal, ceva


--------------------
Renault Megane 2017 Estate
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
#Dino
post 22 Jun 2017, 19:01
Post #136


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.189
Joined: 10 November 07
From: Loading...




Noutăți noutăți?


--------------------
'22 Duster 1.0 Eco-G / Megane 3 1.6 16v 2013 / Logan 1.4 MPI 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
machinist
post 23 Jun 2017, 07:57
Post #137


Membru incepator


Group: Members
Posts: 80
Joined: 31 May 17




Se fac trei sapatamani azi de cand am dus masina inapoi. Nu am primit inca nici un raspuns. In afara de faptul ca m-au sunat atunci la inceput sa imi spuna ca se ocupa cineva de sesizarea mea nu am primit nici un telefon intre timp de la Renault. Nici vorba sa isi ceara scuze pentru situatia creata sau sa imi ofere o masina la schimb pentru aceasta perioada. E frustrant caci deocamdata astept de 3 sapatamani doar o propunere de rezolvare a problemei si nu rezolvarea ei in sine care cine stie cat poate dura indiferent care va fi solutia propusa. Dau dovada de o lipsa totala de respect fata de mine ca si client si doar pe acest considerent nu as mai alege niciodata sa cumpar aceasta marca indiferent cat de frumoase sau fiabile sunt masinile.


--------------------
Renault Megane 2016
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mihaimgm
post 23 Jun 2017, 08:03
Post #138


Membru autentic


Group: Members
Posts: 575
Joined: 9 March 08
From: Arges




QUOTE(machinist @ 23 Jun 2017, 07:57)
nu as mai alege niciodata sa cumpar aceasta marca indiferent cat de frumoase sau fiabile sunt masinile.
*


Asta era ideea!


--------------------
Renault Megane 4 Estate GTline 2017 - 1,5 dCi EDC
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
stefandinescu70
post 23 Jun 2017, 08:17
Post #139


Membru autentic


Group: Members
Posts: 815
Joined: 4 September 16




De vina nu este marca/brandul , de vina este dealerul ( ca vinde si nu spune ce vinde ) si apoi superficialitatea noastra ca si cumparatori . Si eu in 2007 am luat masina noua cu parbrizul ciobit ( alt brand , nu mai dau nume acum ) si am vazut acest lucru acasa... mad.gif ( s-a schimbat pe CASCO , dar puteam foarte bine sa si scot bani din buzunar - daca nu exista CASCO ) .
Marca nu are nici o legatura cu acesta situatie . Si la case mari BOIERESTI se fac aceleasi manevre .

This post has been edited by stefandinescu70: 23 Jun 2017, 08:18


--------------------
Talisman . 2016
1.6dCI160 EDC
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
machinist
post 23 Jun 2017, 08:29
Post #140


Membru incepator


Group: Members
Posts: 80
Joined: 31 May 17




Pentru faptul ca sunt ignorat in demersul meu sunt de vina doar cei de la Renault. Dealerul mi-a dat acces la corespondenta sa prin email cu importatorul referitor la situatia mea. El a contactat aproape zilnic Renault Romania insa nu a primit la randul lui vreun raspuns. Nici lor nu le convine situatia pentru ca masina a revenit in custodia lor acum. Pot sa acuz dealerul ca avea cunostinta de starea masinii inainte de a mi-o vinde dar nu de o lipsa de comunicare pe aceasta problema.


--------------------
Renault Megane 2016
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sorin1983
post 23 Jun 2017, 08:35
Post #141


Membru autentic


Group: Members
Posts: 5.587
Joined: 3 July 06
From: Bucuresti-Rahova




ca o idee... cam cati km avea la bord?
ia uite aici:
http://observator.tv/social/un-tanar-din-b...oua-211626.html

This post has been edited by sorin1983: 23 Jun 2017, 08:37


--------------------
Renault Megane1- -Sisteme electronice de securitate
"Pe zi ce trece, prostii fac progrese, devin si mai prosti!" C. Vadim Tudor
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
machinist
post 23 Jun 2017, 08:52
Post #142


Membru incepator


Group: Members
Posts: 80
Joined: 31 May 17




Masina avea 12 km cand am facut receptia. Nu sunt sigur ca a mea a fost revopsita dar o suspiciune zic eu intemeiata exista. Ca o paranteza zilele trecute am fost intr-un service cu o alta masina ca sa inlocuiesc o luneta. Din vorba in vorba cu cei de la tinichigerie acestia imi povestesc cum a venit la ei un client cu un Seat Ibiza achizitionat de nou din tara cu care s-a rasturnat. La reparatie cei de la service gasesc un strat gros de chit pe cupola si bucati de carton de la o cutie intre plafoniera si tabla, urme de reparatii grosolane. Aleg sa nu ii spuna nimic clientului care in naivitatea lui cand a vazut chitul de pe cupola credea ca e antifon. Si le tot repeta baietilor de la service sa antifoneze cupola la fel de bine cum a fost din fabrica. Omul era intr-adevar naiv dar toti dintre noi suntem in anumite situatii pana la urma.

This post has been edited by machinist: 23 Jun 2017, 09:20


--------------------
Renault Megane 2016
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
roland
post 23 Jun 2017, 10:47
Post #143


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.704
Joined: 18 November 04




Cred ca cei de la acel service nu s-au comportat profesionist, ar fi trebuit sa informeze clientul despre ce au gasit.


--------------------
. . .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
marksman
post 23 Jun 2017, 10:50
Post #144


Post mortem nihil est


Group: Members
Posts: 7.465
Joined: 1 November 04
From: sat




Scrie si la Renault in Franta.


--------------------
Opel / Mazda Crossland X / CX-30 2019 / 2020
Charlie Foxtrot
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
4x4
post 23 Jun 2017, 14:25
Post #145


Übermensch


Group: Members
Posts: 3.394
Joined: 24 March 07




QUOTE(machinist @ 23 Jun 2017, 07:57)
nu as mai alege niciodata sa cumpar aceasta marca indiferent cat de frumoase sau fiabile sunt masinile.
*



radmasa.gif De asta ai ales sa cumperi reno nou?

Bine spune colegul stefandinescu, nu doar francezii fac magarii, ferrari da km inapoi la masinile care le vinde la naivi mai instariti.
Pana la urma daca o iei din targ sau de la dilar e cam acelasi kkt. Ti se spune sa iti vezi de treaba daca masina e cu probleme si sa treci pe la ei cand ai de gand sa dai 1000ron pe un schimb de ulei sau vrei un stergator la 95ron. Tinand cont ca nu iei un rolls in leasing, mai bine luai ceva sh si ii faceai un casco si pana acuma te plimbai linistit 3 saptamani cu masina ta.

This post has been edited by 4x4: 23 Jun 2017, 14:27


--------------------
W S S
Attere Dominatum!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dbn
post 23 Jun 2017, 15:47
Post #146


Membru incepator


Group: Members
Posts: 21
Joined: 22 June 17




QUOTE(4x4 @ 23 Jun 2017, 14:25)
radmasa.gif De asta ai ales sa cumperi reno nou?

mai bine luai ceva sh si ii faceai un casco si pana acuma te plimbai linistit 3 saptamani cu masina ta.
*



Nu e chiar asa, ca pentru o masina SH statea la coada la RAR vreo 3-4 luni... Doar daca nu avea vreo pila, dar in cazul asta cred ca rezolva mai repede problema cu meganul punand "cunostina" de la registru sa sune direct dealeru in cauza... cool.gif


--------------------
Renault Megane 2017 Estate
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
machinist
post 23 Jun 2017, 19:44
Post #147


Membru incepator


Group: Members
Posts: 80
Joined: 31 May 17




QUOTE(4x4 @ 23 Jun 2017, 14:25)
radmasa.gif De asta ai ales sa cumperi reno nou?

Bine spune colegul stefandinescu, nu doar francezii fac magarii, ferrari da km inapoi la masinile care le vinde la naivi mai instariti.
Pana la urma daca o iei din targ sau de la dilar e cam acelasi kkt. Ti se spune sa iti vezi de treaba daca masina e cu probleme si sa treci pe la ei cand ai de gand sa dai 1000ron pe un schimb de ulei sau vrei un stergator la 95ron. Tinand cont ca nu iei un rolls in leasing, mai bine luai ceva sh si ii faceai un casco si pana acuma te plimbai linistit 3 saptamani cu masina ta.
*




Faci o confuzie. Masina noua intentionam sa cumpar oricum, am ales sa cumpar Renault insa pentru ca (cel putin din punctul meu de vedere) fac niste masini frumoase. Pe lista au mai fost Toyota Corolla, Honda Civic (modelul vechi) si VW Jeta la preturi aproximativ asemanatoare (motorizari si dotari diferite) Ai dreptate cu varianta sh dar acum e cam tarziu sa ma mai razgandesc. Ce vreau eu sa subliniez e ca, in mediul comercial de la noi, nu e nici o diferenta intre achizitia unei masini sh si a uneia noi.


--------------------
Renault Megane 2016
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
xcss
post 23 Jun 2017, 21:03
Post #148


Born to Be Epic


Group: Members
Posts: 1.669
Joined: 24 August 07




Nu cred că e cazul pentru o generalizare. S-au mai văzut cazuri în care oamenii și-au cumpărat mașină nouă și, ce să vezi, au primit mașină nouă.


--------------------
- - -
Mit der Dummheit kämpfen Götter selbst vergebens.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
4x4
post 24 Jun 2017, 00:07
Post #149


Übermensch


Group: Members
Posts: 3.394
Joined: 24 March 07




QUOTE(machinist @ 23 Jun 2017, 19:44)
in mediul comercial de la noi, nu e nici o diferenta intre achizitia unei masini sh si a uneia noi.
*



Exact, iar obligatia de a utiliza serviciile proaste oferite de dilari face masina noua si mai putin tentanta.


--------------------
W S S
Attere Dominatum!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
machinist
post 24 Jun 2017, 05:48
Post #150


Membru incepator


Group: Members
Posts: 80
Joined: 31 May 17




QUOTE(xcss @ 23 Jun 2017, 21:03)
Nu cred că e cazul pentru o generalizare. S-au mai văzut cazuri în care oamenii și-au cumpărat mașină nouă și, ce să vezi, au primit mașină nouă.
*




Nu generalizez. E adevarat ca cele mai multe masini noi se vand fara probleme sau vicii ascunse. Spuneam doar ca in cazul unei "tepe" (pe care o pot lua si cumparatorii vigilenti) nu prea esti acoperit din punct de vedere legal in asa fel incat problema sa se rezolve repede si bine.

Ieri am reusit sa escaladez problema catre cineva de la Renault (nu prin Vocea Clientului). In consecinta am fost contactat imediat apoi de cei de la Vocea Clientului si am fost invitat miercuri la dealer unde urmeaza sa am o discutie cu un reprezentant Renault. Nu e o rezolvare dar e prima data in trei saptamani cand sunt luat in seama de cineva de la ei.


--------------------
Renault Megane 2016
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
16 Pages « < 3 4 5 6 7 > » 
Closed TopicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 27th April 2024 - 12:03
Forum Renault