DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Cablu km?

post 24 Jan 2003, 00:54
Post #1





Group:
Posts: 0
Joined: --


Warn: (0%) -----


Odata cu venirea frigului am sesizat un zgomot ritmic, in zona bordului si a carui frecventa e proportionala cu viteza (fie in sarcina, fie cu maneta de viteze in punctul mort) de deplasare. Daca se incalzeste afara nu se aude nici pas. Uneori chiar daca e frig nu se aude nimic. Sunt sigur ca e cablul de kilometraj, cu toate ca atat kilometrajul cat si vitezometrul functioneaza perfect. Cablul are o manta in care exista o vaselina tehnica care probabil capata vascozitate crescuta la frig. Cablul se schimba dificil? Sau pur si simplu se demonteaza de sub bord si apoi din cutie, similar Daciilor clasice? Sunt inca in garantie, dar trebuie sa prind o zi rece si in plus trebuie sa-i conving pe oamenii de acolo ca nu e un moft! E posibil ca piulita ce prinde capatul cablului in vitezometru sa se fi slabit? Se ajunge usor cu mana in spatele kilometrajului sau trebuie demontata toata masina??


--------------------
User is offlinePM
Go to the top of the page
+
AlexV
post 24 Jan 2003, 01:14
Post #2


Admin?


Group: Admin
Posts: 2.553
Joined: 4 December 02
From: Bucuresti




Eu am desfacut cablul in ambele parti dar nu are nici o piulita. se prinde in niste cleme simple de tot. accesul la ele este destul de greoi.


--------------------
Toyota RAV4 2.0
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
post 24 Jan 2003, 01:27
Post #3





Group:
Posts: 0
Joined: --


Warn: (0%) -----


Multumesc. Dar spune-mi, schimbarea cablului s-a datorat carui motiv? Zgomot, inregistrare defectuoasa de km, viteze aiurea, altceva? Se gasesc cabluri de km? Inteleg ca la vitezometru se ajunge totusi normal?


--------------------
User is offlinePM
Go to the top of the page
+
AlexV
post 24 Jan 2003, 01:33
Post #4


Admin?


Group: Admin
Posts: 2.553
Joined: 4 December 02
From: Bucuresti




Nu l-am schimbat ci mi-am scos ceasurile sa le modific. Atunci am scos si cablul. Eu am demontat tot bordul dar aia la service poate se pricep mai bine si au vreo chestie cu care departeaza clemele de sub bord (cu care e prins). In cutia de viteze e prins foarte simplu. Daca tregi de el iese. are un burduf intre motor si habitaclu care iese si el si tragi cablul pe acolo.


--------------------
Toyota RAV4 2.0
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 3rd May 2024 - 22:54
Forum Renault