DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

5 Pages  1 2 3 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Invatamintul romanesc

Vlad Georgescu
post 31 Mar 2010, 10:24
Post #1


/----\ <--- Logan


Group: Members
Posts: 342
Joined: 24 July 03
From: Bucuresti






--------------------
Volțvagăn Glonț 2080 Tdi Quad BiTurbo DSG 8 - -
Athos, Porcos si Bairamis
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vi_escu
post 31 Mar 2010, 11:54
Post #2


Membru somnambul


Group: Members
Posts: 1.996
Joined: 13 November 04
From: republica procurorilor




E un tambalau intreg legat de invatamantul romanesc. Daca nu-i manca in cur pe parlamentari sa dea legea aia cu cresterea salariilor, daca n-o promulga piratul ca apoi sa-si ceara scuze, daca nu manca boc cenzurat cu polonicu' cum ca aplica in secunda 1 legea acum era liniste si pace.
Invatamantul nostru produce "virfuri" cel putin la fel de performante ca al altora (olimpici care zic ca materia din scoala e "subtire") si tampiti la fel de tampiti ca ai altora.
Este o mare dilema: facem invatamant de cati bani avem (de dat la invatamant) sau investim real in educatie. Invatamantul este prost, daca este, pentru ca este platit prost. Ce absolvent de informatica vine in scoala la 800lei impozabili leafa sa fie futut de dimineata pana seara? Valabil si pentru matematica, fizica, chimie, limbi moderne, etc. Cei mai fraieri, care nu au gasit de munca altundeva. Trebuie rupta pisica: stimulati sa ramana/vina in sistem oameni capabili si platiti pe masura si eliminati toti cei care sunt la catedra pentru ca nu au gasit de munca in alta parte si nu au nicio treaba cu fenomenul (valabil si pentru minister). Dar asta nu o sa se intample atat timp cat se picura in constiinta opinie publice ideea ca un profesor trebuie sa munceasca cat un dulgher si sa fie platit cat un vanzator.

De dotari nici nu mai vorbim, zero!

This post has been edited by vi_escu: 31 Mar 2010, 11:55


--------------------
Logan ABS plus 1,6MPi . 2007
Decat mult si fara rost mai bine putin si prost!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bucatzel
post 31 Mar 2010, 12:20
Post #3


Membru plictisit


Group: Moderatori
Posts: 6.241
Joined: 19 May 08
From: Timisoara




Partea nasoala e ca macar invatamantul universitar mai avea in el o urma de atractivitate. De cand cu masurile de austeritate, asa ii loveste si pe astia la gioale, ca o sa-si bage piciorul in ea faculta in masa, si o sa-si caute un loc de munca platit decent.

Gigel ala latra in directia gresita... ca sa ai ce, trebuie sa ai cu cine. si in directia asta nu se mai pedaleaza de ani buni... Eu mi-am facut colectie de manuale de mate si fizica de generala/liceu. Daca copilul meu va avea inclinatie spre asa ceva, are sanse mai mari sa invete ceva de la mine decat din scoala. Chiar daca asta inseamna ca invat si eu ceva ce sigur nu-mi mai trebuie in rand cu el.


--------------------
Dacia 1300 1981 - 3-SB-2608
Si cu dansa-ntransa, si cu sufletu' in rai... cam greu...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Markos
post 31 Mar 2010, 12:29
Post #4


fost programator


Group: Members
Posts: 8.016
Joined: 27 October 05
From: Scursurești Vale




Nu e bani, domnilor!

Singura solutie ar fi una radicala: învatamant gratuit doar pentru clasele 1-8, atat. Mai departe contra cost, cu un 20-25% exceptat de la plata, pentru elevii/studentii cu rezultate foarte bune.

Asa ar fi si bani pentru salarii si dotari în scoli, asa s-ar crea si o competitie adevarata pentru studiu.


--------------------
Reno Megan Privilej
"Partidele politice sunt cai la carul de aur al istoriei românilor; când devin gloabe, poporul român le trimite la abator." - P.Țuțea
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bucatzel
post 31 Mar 2010, 12:43
Post #5


Membru plictisit


Group: Moderatori
Posts: 6.241
Joined: 19 May 08
From: Timisoara




nu e bani pe naiba... nu-s ei in stare sa-i administreze...

Impuscatu' cum o reusit?
Multe alte tari (cu exceptia de rigoare de la americani) , cum naiba reusesc sa aiba "invatamant de stat"? Iti dai seama ca toti aia cu ceva cap (nu genii, dar mai sus decat media ) dar fara posibilitati ar fi condamnati la sapa? si ei, si copii lor...

Mi se pare ca societatea trebuie sa evolueze, nu sa ajungem inapoi la 1900, cand taranii il tineau pe "al' mare" la scoala, si pe restul pauza.

L.E.
Oricum, ce vrei tu, exista deja, dar in alta forma... Sunt pline facultatile de locuri cu plata. Pacat ca locurile alea inseamna de fapt o diploma cumparata in rate. Ca facultatile sunt destul de faultate la fonduri ca sa nu doreasca sa pice loazele platitoare.

Si asa iti vine la interviu un handicapat care nu stie care-i diferenta dintre i++ si ++i, dar te injura de mama (care-i de fapt o doamna) daca ii sugerezi un salariu pe masura cunostiintelor, in locul salariului pretins de el pe masura diplomelor.

This post has been edited by bucatzel: 31 Mar 2010, 12:48


--------------------
Dacia 1300 1981 - 3-SB-2608
Si cu dansa-ntransa, si cu sufletu' in rai... cam greu...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Markos
post 31 Mar 2010, 13:07
Post #6


fost programator


Group: Members
Posts: 8.016
Joined: 27 October 05
From: Scursurești Vale




Era doar o idee, nimic mai mult smile.gif

QUOTE(bucatzel @ 31 Mar 2010, 12:43)
Iti dai seama ca toti aia cu ceva cap (nu genii, dar mai sus decat media ) dar fara posibilitati ar fi condamnati la sapa? si ei, si copii lor...

Pai nu, ca astia despre care zici ca au ceva cap sigur ar avea grija sa fie în cei 25% scutiti de orice taxe.

QUOTE(bucatzel @ 31 Mar 2010, 12:43)
Oricum, ce vrei tu, exista deja, dar in alta forma... Sunt pline facultatile de locuri cu plata.

Stiu, eu m-am referit însa la tot învatamantul gimnazial si universitar actualmente de stat. Ideea de baza (pe langa faptul ca s-ar strange ceva banuti pentru salarii si dotari în scoli) era ca elevul sa fie direct interesat sa traga tare pe toata durata studiilor, pentru ca acel sfert scutit de taxe s-ar actualiza semestrial! Pe cand acum, daca intri la o facultate de stat pe bani (loc platit), asa o si termini, deci te cam doare la basca de rezultate. Valabil si pentru cei ce reusesc sa intre fara taxa - "am reusit, ura! de-acum mi se cam rupe de rezultate, totul e sa trec examenele, nu conteaza cum".

This post has been edited by Markos: 31 Mar 2010, 13:13


--------------------
Reno Megan Privilej
"Partidele politice sunt cai la carul de aur al istoriei românilor; când devin gloabe, poporul român le trimite la abator." - P.Țuțea
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
radian
post 31 Mar 2010, 14:04
Post #7


gandeste pozitiv: nu spera si nu ai teama...


Group: Members
Posts: 1.273
Joined: 17 January 05
From: petrosani




Un pic off topic, dar totusi...

In presa locala se publica un anunt cu privire la inscrierile pentru anul scolar 1897-1898:

"La Școala profesională susținută de comunitatea Petroșani, înscrierile se vor face între 1 și 6 septembrie. Amintim cu această ocazie că în baza Regulamentului școlar cu privire la învățământul public și cel religios emis de Ministerul Educației în 1893, industriașii și comercianții care au ucenici angajați pe perioada de probă, au obligația să-i înscrie pe aceștia la cursurile școlii profesionale. Înscrierile se vor face la biroul d-lui Vigh Sandor, Directorul școlii profesionale, între orele 8-10 am și 2-4 pm. "

Sub ocupatia austro-ungara, patronii erau obligati sa-si trimita ucenicii la scoala, in 1897...


--------------------
dacia logan ambition 2005 - HD 06 LDM
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
kato
post 31 Mar 2010, 14:52
Post #8


Membru autentic


Group: Members
Posts: 234
Joined: 17 October 06
From: barlad




QUOTE(vi_escu @ 31 Mar 2010, 12:54)
E un tambalau intreg legat de invatamantul romanesc. Daca nu-i manca in cur pe parlamentari sa dea legea aia cu cresterea salariilor, daca n-o promulga piratul ca apoi sa-si ceara scuze, daca nu manca boc cenzurat cu polonicu' cum ca aplica in secunda 1 legea acum era liniste si pace.
Invatamantul nostru produce "virfuri" cel putin la fel de performante ca al altora (olimpici care zic ca materia din scoala e "subtire") si tampiti la fel de tampiti ca ai altora.
Este o mare dilema: facem invatamant de cati bani avem (de dat la invatamant) sau investim real in educatie. Invatamantul este prost, daca este,  pentru ca este platit prost. Ce absolvent de informatica vine in scoala la 800lei impozabili leafa sa fie futut de dimineata pana seara? Valabil si pentru matematica, fizica, chimie, limbi moderne, etc. Cei mai fraieri, care nu au gasit de munca altundeva. Trebuie rupta pisica: stimulati sa ramana/vina in sistem oameni capabili si platiti pe masura si eliminati toti cei care sunt la catedra pentru ca nu au gasit de munca in alta parte si nu au nicio treaba cu fenomenul (valabil si pentru minister). Dar asta nu o sa se intample atat timp cat se picura in constiinta opinie publice ideea ca un profesor trebuie sa munceasca cat un dulgher si sa fie platit cat un vanzator.

De dotari nici nu mai vorbim, zero!
*


1. nu numai lipsa banilor e problema (salarii) ci si programa superincarcata si manualele in majoritatea lor proaste.
2. in caz de nu stiai o catedra intreaga are 18 ore, nu e cazul de "futai de dimineata pana seara". si asta daca domnul profesor binevoieste sa faca treaba, daca nu timpul trece leafa merge.
3. multe lectii se repeta ca doar predau la mai multe clase de a VII a de exemplu.
4. sarbatorile legale sunt sarbatori la ei, nu sta nimeni sa-i cheme de acasa ca a aparut o problema (cazul medicilor, politistilor, tot bugetari si rol important in societate)
5. in vacante sunt liberi sa faca ce doreste sufletelul lor, nu exista nici o restrictie sau problema sa-si planifice o vacanta (ma refer la timp, nu la bani). sa ai o vara libera si platita nu e putin lucru ( si 2 saptamani de craciun si o saptamana primavara).
6. sunt bagati la inaintare cei tineri, dar ai idee ca un profesor cu vechime si grade castiga chiar binisor? si ca gradele au fost luate cu atentii si protocol la inspectie?
7. exista o categorie de profesori, procentual foarte mica, care sunt dedicati meseriei si care-si fac treaba. pentru ai am tot respectul si consider ca ar merita cu mult mai mult. insa dupa ei se ascund o gramada de frustati care au numai drepturi si obligatii sufletu.


--------------------
renault scenic 2000 rxt - scenic III 1.6 dci - vs 05 glx vs 79 glx
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
corbex
post 31 Mar 2010, 15:05
Post #9


Desi nu pare, ma plimb cu Dacia


Group: Members
Posts: 8.198
Joined: 11 July 06
From: bucuresti




QUOTE(bucatzel @ 31 Mar 2010, 13:43)
nu e bani pe naiba... nu-s ei in stare sa-i administreze...
... Sunt pline facultatile de locuri cu plata. Pacat ca locurile alea inseamna de fapt o diploma cumparata in rate. Ca facultatile sunt destul de faultate la fonduri ca sa nu doreasca sa pice loazele platitoare.

Si asa iti vine la interviu un handicapat care nu stie care-i diferenta dintre i++ si ++i, dar te injura de mama (care-i de fapt o doamna) daca ii sugerezi un salariu pe masura cunostiintelor, in locul salariului pretins de el pe masura diplomelor.
*



locurile cu plata sint cacalau si la stat.
Banii de pe locurile astea nu sint investiti in pixuri, ci fix in salariile domnilor profesori universitari, care cistiga cit bancherii, si pe care nu-i obliga nimeni sa fie exigenti cu bursierii radmasa.gif si toleranti cu platitorii icon_mrgreen.gif

sint doar niste japite pe care-i doare-n cacau ce fel de loaze iau diplome, ca ei vor fi morti la vremea cind loazele astea vor trebui sa produce contributii de asigurari sociale pentru pensiile altora.
curatenia trebuie sa inceapa cu profesorii de oriunde, multi dintre ei adevarati analfabeti, pe urma trecem la bani.

This post has been edited by corbex: 31 Mar 2010, 15:08


--------------------
dacia solenza 2005, cheala
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Filip
post 31 Mar 2010, 15:13
Post #10


Forumist


Group: Members
Posts: 2.908
Joined: 23 July 09




Bine ca am terminat liceul... mellow.gif

This post has been edited by Filip: 31 Mar 2010, 15:13


--------------------
Renault Laguna 1 1.6 16v, Nubira 1.6 16v, Astra G 1.4 16v 1998 ,1999, 2006
Fara Dacie viata e pustiu.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bucatzel
post 31 Mar 2010, 15:19
Post #11


Membru plictisit


Group: Moderatori
Posts: 6.241
Joined: 19 May 08
From: Timisoara




QUOTE(Markos @ 31 Mar 2010, 14:07)
"am reusit, ura! de-acum mi se cam rupe de rezultate, totul e sa trec examenele, nu conteaza cum".
*



Pai si trec... multumita celor cu taxa. Ca daca-i trec pe aia, nu-i lasa sufletul sa-i arda nici pe astialalti...

Si povestea se afunda si mai departe, ca sa fim sinceri pana la capat. Fiecare facultate primeste de la stat fonduri in functie de numarul de studenti. Asa ca se face rabat de la calitatea studentilor, ca sa nu se reduca finantele aferente. Ca daca se reduc finantele, n-o sa aiba bani ni de salarii la ultimii oameni pregatiti ca lumea (adica aia 20% profesori care se respecta), ni' la restul, care-s pregatiti decent, si in nici un caz pentru viitorii profesori, actualmente asistenti, care oricum, tot timpul is cei mai f***ti pe grila de salarii.

Asa ca se apeleaza la tot felul de sisteme creative. De ex. credite/materie, si treci anul daca iei 40 de credite din totalul de 60, si restul de 20 le tot dai pana le-oi lua. Stiu destui care, la politehnica, au trecut de matematica in anul V. Pai ce valoare mai are in anul 5 matematica? Dupa ce ai facut deja toate materiile care se bazau pe ea?

Nuuu, nenicule... sistemul din invatamant ar trebui sa revina la "mergi sau crapa". Stii, treci. Nu stii, ramai naibii repetent pana cand afli.
Ce horror stories mi-o spus taica-miu de la doua examene ajunse in toamna, eu nu pot aduna din toata faculta. Si n-am putut considera ca o fost usor prin faculta...

Pe sistemul actual, incep 1000 de studenti faculta, si termina 1000 de diplome, si vreo 10-20 care chiar au inteles ceva. Din ei, maxim 100 isi gasesc de lucru in domeniu ,jumate pe salarii de toata jena sau isi ascund lipsa de cunostiinte prin vreo multinationala, unde poti usor sa dai vina pe altul, celalata jumate mai aterizeaza si undeva decent.

Restul devin agenti de vanzari, dj, capsunari,mama naibii mai stie ce. In nici un caz nu ceva ce sa aiba legatura cu ultimii 4-5 ani de chefuiala continua. Fast forward 10 ani, se plange ca statul ar trebui sa faca si sa dreaga.

Asa cum zic io, ar fi 1000 de studenti in anul I, din care ar mai ramane 100 in anul II. si din astia 100 ar termina faculta vreo 75. Calificati si angajabili in domeniu, fara sa se c*ce pe el angajatorul cati bani/timp mai trebuie sa bage in pregatire. Ca oricum trebuie sa bage, dar problema nu e daca, ci cat... Si macar stie ca nu-i baga pentru chestii de baza.

Acum tocmai s-au trezit sa le dea diplome de inginer dupa 4 ani. PATRU, in plm, PATRU... Ni' dupa 5 nu ieseam prea breji, mi-i si groaza ce-o sa fie acum.

Si sa nu va inchipuiti ca rostul de a termina o scoala se calculeaza doar prin facultate.
Eu is programator, asa ca n-am avut de-a face cu "cei cu sapa" prea mult, dar taica-miu e inginer mecanic, asa ca el n-o fost ferit. La un moment dat, mi-o aratat diferenta intre cei cu 8 clase, scoala profesionala sau liceu, la ani buni dupa ce le-au terminat. Si se vedea... oricat de impinsi de la spate le-au terminat, se vedea. Nu prin inteligenta, ca pe aia nu ti-o da scoala, dar macar prin faptul ca te puteai intelege mai usor cu ei, vorba aia... comunicare... puteau sa inteleaga diferenta intre "fa ceva cam ca si aia, dar care sa fie mai asa" si "fa aia".

Asa ca eu sigur n-as vrea ca aia din jurul meu sa aiba doar 8 clase.


--------------------
Dacia 1300 1981 - 3-SB-2608
Si cu dansa-ntransa, si cu sufletu' in rai... cam greu...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vi_escu
post 31 Mar 2010, 15:26
Post #12


Membru somnambul


Group: Members
Posts: 1.996
Joined: 13 November 04
From: republica procurorilor




Uite, amicul kato este intoxicat de propaganda guvernului (fara suparare!)

"nu numai lipsa banilor e problema (salarii) ci si programa superincarcata si manualele in majoritatea lor proaste."

In liceu eu invatam 6 zile pe saptamana, 6 ore pe zi. Fimiu a terminat liceul in 2002 si pot sa spun ca materia era cam 2/3 din ce am invatat eu. Dar pe vremea mea nu erau manele, telenovele, cluburi, fitze, bambu. Se spune ca interesele elevilor sunt altele. Fals, pe bani publici, elevul trebuie sa invete ce considera societatea ca trebuie sa invete nu ce vrea el. Asa este peste tot in lume.

"sarbatorile legale sunt sarbatori la ei, nu sta nimeni sa-i cheme de acasa ca a aparut o problema (cazul medicilor, politistilor, tot bugetari si rol important in societate)"

Daca dascalimea ar fi chemata in ziua de paste la munca ar merge mai bine invatamantul? Hai sa fim seriosi! Zici ca stii cum e treaba, nu cred ca se pot preda cate 8 ore pe zi. Lectiile trebuiesc pregatite, sunt teste, teze, caiete de corectat, etc. Nici la noi la firma nu se munceste de sarbatori. Iar daca sunt cazuri exceptionale suntem platiti de se bate lumea care sa vina.

"in vacante sunt liberi sa faca ce doreste sufletelul lor, nu exista nici o restrictie sau problema sa-si planifice o vacanta (ma refer la timp, nu la bani). sa ai o vara libera si platita nu e putin lucru ( si 2 saptamani de craciun si o saptamana primavara)"

Concediul nu este cat vacanta elevilor. Si pe urma in toata lumea elevii au vacanta. Asta e un fel de "sa moara capra vecinului'. La mine in firma in august toata lumea pleaca in concediu platit.

Nu astea sunt problemele. Ci incapacitatea guvernantilor de a face ceva. Ultima reforma in invatamant a fost facuta de... Spiru Haret. Restul au fost carpeli, politica, gargara ieftina. Si nici nu poate fi altfel cand ai consilieri ca madam vergu care n-a predat o secunda in viata ei si nici macar copii la scoala nu a avut. Ce sa consilieze, din auzite?
Ce consider eu ca a pierdut in principal invatamantul romanesc: motivatia (elevilor si profesorilor) si disciplina.


--------------------
Logan ABS plus 1,6MPi . 2007
Decat mult si fara rost mai bine putin si prost!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bucatzel
post 31 Mar 2010, 15:56
Post #13


Membru plictisit


Group: Moderatori
Posts: 6.241
Joined: 19 May 08
From: Timisoara




QUOTE(kato @ 31 Mar 2010, 15:52)
in vacante sunt liberi sa faca ce doreste sufletelul lor, nu exista nici o restrictie sau problema sa-si planifice o vacanta (ma refer la timp, nu la bani). sa ai o vara libera si platita nu e putin lucru ( si 2 saptamani de craciun si o saptamana primavara).
*



Asta-i de-a lui Marin S-o crezi tu.

Vad ca-ti plac jumatatile de adevar.
1. Vacanta e concediu impus. Sa vad un profesor ca-si ia concediu in octombrie 2 saptamani. Poate medical, si nu cred ca le doresti de-ala.
2. Concediu platit, dar nu in regim de 100%.
3. Nu iti petreci toata vara pe sezlong, sunt o carca de chestii de facut. N-am fost niciodata suficient de curios, dar stiu ca maica-mea nu se plimba vara pana la scoala doar asa, ca-i placea cladirea. Cursuri de perfectionare profesionala, tot felul de sedinte despre manuale, ni nu mai stiu ce alte minuni...
4. Plateste cineva orele suplimentare facute cu elevii care au cap de-o olimpiada?
5. De cercurile de specialitate ai auzit? Stii cu cat se platesc? Cu satisfactia de-a avea o discutie cu niste copii destepti.
6. Un om care-ti sapa in curte cu ziua e mai bine platit decat un om care e fortat sa petreaca noaptea dinaintea bacului (sau admitere, nu mai stiu care) incuiat in liceu (masura anti fraudare), compunand problemele pe care le primesc aia micii a doua zi dimineata.
7. Si care a doua zi, pe aceeasi plata de rahat, trebuie sa corecteze ineptiile alora mici.


Si inca nu m-am luat de cel universitar in mod special... unde distractia ii si mai mare.

In invatamantul universitar, daca vrei sa ai sanse sa avansezi, trebuie sa publici lucrari in publicatii recunoscute. Lucrari decente, ca altfel nu ti le publica decat reviste cu punctaj derizoriu. Lucrarile alea nu se scriu singure. Si daca nu vrei sa avansezi, tot trebuie sa scrii cate ceva. Tot aici se incadreaza si teza de doctorat, care cam o devenit conditie sine qua non in fata avansarii. Pe aia cine-o scrie?

Si dupa ce-ai avansat de la asistent la sef de lucrari, dai de un teanc si mai mare de lucrari care trebuie publicate, ca sa poti deveni conferentiar. si iar o luam de la capat.

Daca profesorii de liceu au aproximativ aceeasi lectie de la an la an, in facultate nu mai ai norocul asta... cei care se respecta isi completeaza / corecteaza / modifica cursurile de la an la an. Da, mai exista. Mai exista chiar si asistenti care fac asta pentru laboratoare.

Temele de cercetare necesita bani, pentru care nu numai ca te bati cu multi... prima oara te bati cu birocratia. Cine crezi ca umple tone de dosare, secretara?




Daca n-ai habar, te rog tine-ti pareri de genul asta pentru tine.


--------------------
Dacia 1300 1981 - 3-SB-2608
Si cu dansa-ntransa, si cu sufletu' in rai... cam greu...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
psychoo
post 31 Mar 2010, 16:08
Post #14


Membru


Group: Members
Posts: 3.423
Joined: 23 August 07
From: Timisoara




un + la reputatie pentru bucatzel din partea mea tongue.gif


--------------------
Ford Focus Titanium, 2.0 TDCI, 2013
Legea lui Ohm: Esti Om cu mine, sunt Om cu tine!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
kato
post 31 Mar 2010, 16:43
Post #15


Membru autentic


Group: Members
Posts: 234
Joined: 17 October 06
From: barlad





In liceu eu invatam 6 zile pe saptamana, 6 ore pe zi. Fimiu a terminat liceul in 2002  si pot sa spun ca materia era cam 2/3 din ce am invatat eu. Dar pe vremea mea nu erau manele, telenovele, cluburi, fitze, bambu. Se spune ca interesele elevilor sunt altele. Fals, pe bani publici, elevul trebuie sa invete ce considera societatea ca trebuie sa invete nu ce vrea el. Asa este peste tot in lume.
serios, poti sa pui zau cu limba scoasa? de exemplu sa ne referim la matematica. am facut in generala si liceu o gramada, monomi, polinomi, grupuri izogrupuri, logaritmi, matrici, integrale, derivate, functii, trigonometrie, logaritmi, radicali, etc. la ce au folosit in mod real?(ma refer la aplicabilitate, ca nu toti suntem ingineri sau urmam facultati tehnice)

Daca dascalimea ar fi chemata in ziua de paste la munca ar merge mai bine invatamantul? Hai sa fim seriosi! Zici ca stii cum e treaba, nu cred ca se pot preda cate 8 ore pe zi. Lectiile trebuiesc pregatite, sunt teste, teze, caiete de corectat, etc. Nici la noi la firma nu se munceste de sarbatori. Iar daca sunt cazuri exceptionale suntem platiti de se bate lumea care sa vina.

[/I]nu e vorba de o singura zi ci de o saptama, nu arunca in derizoriu discutia. lectiile acelea de pregatit se repeta la mai multe clase, plus ca materia nu se schimba radical de la an la an. nu se apuca sa reinvete nimeni materia sa fim seriosi, ca doar asta se face an de an (in caz de a uitat tot din facultate pana acum). in privinta testelor tezelor si caietelor de corectat depinde de fiecare profesor si materia predata. de multe ori se corecteaza lucrarile si tezele cand se dau alte lucrari si teze. revin, 18 ore pe saptamana adica 3.6ore pe zi! de mentionat ca ora este de 50 de minute.


Concediul nu este cat vacanta elevilor. Si pe urma in toata lumea elevii au vacanta. Asta e un fel de "sa moara capra vecinului'.  La mine in firma in august toata lumea pleaca in concediu platit.

concediul nu este cat vacanta copiilor, corect. insa cand se merge la scoala nu se pregatesc lectiile pentru anul viitor ca sa fie mai usor, sa fim seriosi. freaca menta de cele mai multe ori si se uita chioris la director ca-i cheama la scoala in vacanta. (asta daca-i cheama) banuiesc ca la tine la fimra conteaza daca-ti faci treaba. la ei fac sau nu tot aia este, nu se intampla absolut nimic. sa-ti spun de cazuri in care copii de clasa a VIII-a nu stiu sa scrie si sa citeasca? si mai trebuie sa-i inveti si limbi straine cand ei nici romana nu o stiu! tot vina lui basescu este?
@bucatzel
1&2 avantaje si dezavantaje.
3. mama ta poate face parte din procentul celor dedicati. intreaba te rog la ea si de colegii dumneai cat de mult se implica si cat de serioase sunt aceste cursuri
4. cati profesori se implica si au rezultate la olimpiade? procentual vorbind
5. nu cunosc suficient de bine problema, insa la modul superficial sunt acele cercuri in care tine un profesor lectiile, ceilalti se uita si eventul noteaza apoi stau la un protocol (se poate sa fac o confuzie totusi, nu contest)
6. iar sunt sanse sa ma insel insa parca subiectele vin de la bucuresti. din fericire sunt numai 2 zile pe an de care vorbesti dumneata. insa putem vorbi si de spagile grase pentru a trece diferite loaze, nu crezi? doar nu vin la mine cu plicul baietii.
7. asta e meseria aleasa. nimeni nu ii tine cu forta.
sunt de acord cu marirea salariilor la profesori, dar numai pe criterii de performanta.
p.s. scuza-mi indiscretia, ce salariu are mama ta? aproximativ. are cumva 1000 ron?




This post has been edited by kato: 31 Mar 2010, 16:57


--------------------
renault scenic 2000 rxt - scenic III 1.6 dci - vs 05 glx vs 79 glx
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vi_escu
post 31 Mar 2010, 17:25
Post #16


Membru somnambul


Group: Members
Posts: 1.996
Joined: 13 November 04
From: republica procurorilor




QUOTE(kato @ 31 Mar 2010, 16:43)
......
serios, poti sa pui zau cu limba scoasa? de exemplu sa ne referim la matematica. am facut in generala si liceu o gramada, monomi, polinomi, grupuri izogrupuri, logaritmi, matrici, integrale, derivate, functii, trigonometrie, logaritmi, radicali, etc. la ce au folosit in mod real?(ma refer la aplicabilitate, ca nu toti suntem ingineri sau urmam facultati tehnice)
................
*



Faptul ca nu gasesti utilitatea unor chestii invatate in scoala este treaba ta, dar asta nu insemna ca ai dreptate. Iar faza cu "serios, poti sa pui zau cu limba scoasa?" ma face sa cred ca nu ai nici macar cei 7 ani de acasa. Si aici vina este in alta parte, nu in sistemul de invatamant.
oops.gif

post-336-1110552475.gif
Urmarind postarile personajului kato am constatat ca nu este interesat nicicum de invatamant. Este unul din angajatii stabilimentului din modrogan cu sarcina de a infesta netul cu ideile portocalii. Retractez ce am spus, kato nu este intoxicat. El este cel care intoxica forumul. Asa are ordin de la partid. Sa fie primit!

This post has been edited by vi_escu: 31 Mar 2010, 17:35


--------------------
Logan ABS plus 1,6MPi . 2007
Decat mult si fara rost mai bine putin si prost!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
kato
post 31 Mar 2010, 17:36
Post #17


Membru autentic


Group: Members
Posts: 234
Joined: 17 October 06
From: barlad




scuze colegu, dar cand incepi sa spui ca sunt intoxicat de guvern, oricare ar fi culoare lui si deci implicit nefiind capabil sa gandesc singur pe baza propiilor mele informatii ma ca supar si depasesc limita. inca o data scuze.
si acum daca poti sa enumeri de aplicabilitatea celor enumerate de mine ( logaritmi, trigonometrie, derivate......................) esti invitatul meu. argumenteaza cand faci o afirmatie. bun eu sunt limitat, prost, incapabil de a aplica in practica teoria invata la scoala. zii cum vrei numai lumineaza. la fiecare chestie enumerata de mine spune cum aplici tu in viata reala. daca nu poti atunci poate problema nu este la mine ci in alta parte

p.s.
1.am ajuns personaj? smile.gif
2. vezi ca depasesti limita bunului simt. si nu cred ca vrei sa facem aici concurs de injuraturi
3. din pacate pentru tine ai o problema, cine nu este de acord cu tine automat e membru de partid si membru pdl. patetic.

This post has been edited by kato: 31 Mar 2010, 17:39


--------------------
renault scenic 2000 rxt - scenic III 1.6 dci - vs 05 glx vs 79 glx
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bucatzel
post 31 Mar 2010, 17:43
Post #18


Membru plictisit


Group: Moderatori
Posts: 6.241
Joined: 19 May 08
From: Timisoara




QUOTE(kato @ 31 Mar 2010, 17:43)
1&2 avantaje si dezavantaje.
*


Ok... daca tragi linie... brusc, nu-i viata chiar asa roza.
Aduna la cele 6 ore pe zi in scoala lucrarile si tezele de corectat, lectiile de pregatit pe a doua zi (un profesor serios pregateste si o lectie pe care o stie noaptea in somn, ca e profesor, nu lautar)

QUOTE(kato @ 31 Mar 2010, 17:43)
3. mama ta poate face parte din procentul celor dedicati. intreaba te rog la ea si de colegii dumneai cat de mult se implica si cat de serioase sunt aceste cursuri
*



N-am spus ca nu e plina padurea de uscaturi. Dar asta nu-i ceva specific dascalimii.

Iti dai seama ca nu mi-o prezentat vreodata uscaturile... ar fi fost timp irosit... Insa la modul general, colegii ei mi-au fost si mie profesori. Si in 12 ani, am avut de comentat la adresa a 3 4 profesori. Nu-i rau, zic eu.

QUOTE(kato @ 31 Mar 2010, 17:43)
4. cati profesori se implica si au rezultate la olimpiade? procentual vorbind
*



Sunt doua niveluri de profesori aici.
1. cei necontrolabili, pentru ca nu stii de unde rasare copilul. Daca sunt profesori ca lumea, ei contribuie al naibii de mult.

2. Cei standard, care in fiecare judet sunt un grup ~ bine stabilit, si care pregatesc suplimentar pentru interjudetene/nationale pe cei care au trecut de faza judeteana. Se platesc (prost, bineinteles) pregatirile astea... dar nu-ti inchipui ca banii sunt motivul pentru care se ocupa de asta...

QUOTE(kato @ 31 Mar 2010, 17:43)
5. nu cunosc suficient de bine problema, insa la modul superficial sunt acele cercuri in care tine un profesor lectiile, ceilalti se uita si eventul noteaza apoi stau la un protocol (se poate sa fac o confuzie totusi, nu contest)
*



N-am explicat prea clar. Cercurile de care vorbesc eu, poti sa le consideri meditatii moca pentru cei care au o sansa decenta la concursuri. O duc mai bine decat taberele de specialitate, pentru care nu s-au mai strans fonduri de ani buni. O duc mai bine, adica inca exista sad.gif

Cercurile la care te referi sunt cele de pregatire profesionala. Si stai linistit, ca se mai si testeaza profesorii la sfarsit... nu pot sa se uite chiar ca viteii la poarta noua.
QUOTE(kato @ 31 Mar 2010, 17:43)
6. iar sunt sanse sa ma insel insa parca subiectele vin de la bucuresti. din fericire sunt numai 2 zile pe an de care vorbesti dumneata. insa putem vorbi si de spagile grase pentru a trece diferite loaze, nu crezi? doar nu vin la mine cu plicul baietii.
*



Nu tin minte sub nici o forma ce examen o fost ala. Dar maica-mea si-o petrecut o noapte nedormita concepand subiecte (asta implica subiect, rezolvari, mod de punctare), si o zi la corectat pentru o suma mai mica decat platise un cunoscut de-al meu pe unul sa-i dea cu sapa prin gradina o zi. Ceva nu-i bine... Pentru sapa nu faci 16 ani de scoala.

QUOTE(kato @ 31 Mar 2010, 17:43)
7. asta e meseria aleasa. nimeni nu ii tine cu forta.
*



Ar trebui sa te bucuri ca o alege cineva... altfel s-ar putea sa ai surprize cand ti-or veni copii sau nepotii de la scoala mai incurcati decat cand au plecat.

QUOTE(kato @ 31 Mar 2010, 17:43)
sunt de acord cu marirea salariilor la profesori, dar numai pe criterii de performanta.
*



De aia exista definitivat, gradul II, gradul I. Ce alte criterii de performanta propui? Ca e diferita performanta clasei la o clasa de la un liceu industrial de performanta clasei de la un liceu titrat. Chiar daca primul priofesor face o treaba mai buna decat al doilea.

QUOTE(kato @ 31 Mar 2010, 17:43)
p.s. scuza-mi indiscretia, ce salariu are mama ta? aproximativ. are cumva 1000 ron?
*



Sincer, in ultimii ani mi-a fost rusine s-o intreb. Din meditatii n-o luat niciodata cine stie cat, pentru ca nu transforma ora de meditatii in sala de clasa. Si ar fi avut de unde sa adune, crede-ma. Rar avea doi elevi deodata. Acuma... spre surprinderea mea, fizica nu mai prea are cautare. In stilul asta nu se scot bani nici din meditatii tongue.gif Singurii copii care ii mai are la meditatii, sunt copii unor parinti constienti ca copilul are nevoie de fizica la facultatea de si-o ales-o. Sa-ti dau un hint de facultate unde fizica se manca pe paine acum cativa ani : produc oameni cu halate albe si stetoscoape la gat.



--------------------
Dacia 1300 1981 - 3-SB-2608
Si cu dansa-ntransa, si cu sufletu' in rai... cam greu...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vi_escu
post 31 Mar 2010, 17:44
Post #19


Membru somnambul


Group: Members
Posts: 1.996
Joined: 13 November 04
From: republica procurorilor




Baga limba inapoi in gura si apoi invoca bunul simt.

Cat despre "membru pdl. patetic", tu ai spus-o!


--------------------
Logan ABS plus 1,6MPi . 2007
Decat mult si fara rost mai bine putin si prost!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
alex
post 31 Mar 2010, 17:45
Post #20


Membru autentic


Group: Admin
Posts: 749
Joined: 22 May 02




Atata timp cat se va merge in continuare pe mentalitatea ca oricine trebuie sa termine liceul, sistemul romanesc va produce in continuare rebuturi cu studii superioare si asta pentru ca diploma de bac da posibilitatea oricui sa ajunga licentiat, urmand una din facultatile de luat banii la prosti.

Liceele ar trebui sa fie lasate sa-si organizeze singure examenul de admitere, la fel ca facultatile de stat, in asa fel scoala ar putea sa-si aleaga elevi compatibili cu nivelul profesorilor. Scoala primara ar trebui ca la terminarea studiilor sa faca si sa inmaneze parintilor un raport complet privind aptitudinile si capacitatile copilului. Daca e bun la tehnologie, de ce sa il trimiti la mate-info cand lui i-ar place sa fie mecanic?

De asemenea, nu ar trebui sa existe notiunea de liceu particular autorizat de ministerul invatamantului.

Ar trebui ca fiecare liceu sa aiba minim profilele: uman, mate-fizica, mate-info si chimie-biologie, cu examen de admitere adaptat profilului. E aiurea ca la profil chimie-biologie sa bagi matematica si fizica la greu, asa cum e stupid ca la mate-info sa inveti biologie 4 ani la rand.

Sistemul de predare ar trebui sa fie interactiv, sa cultive lucrul in echipa, cu proiecte date pe echipe si evaluate la sfarsitul semestrului.

Mai departe, e stupid ca la facultate sa incepi iarasi cu ore de engleza incepatori, filozofie la facultate tehnica si alte aberatii doar ca unii profesori sa aba ore.

Cred ca avem nevoie de oameni instruiti strict intr-un anumit domeniu si nu de posesori de "cultura generala"


--------------------
N/A N/A N/A
snafu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bion
post 31 Mar 2010, 17:47
Post #21


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.711
Joined: 1 May 04
From: TM




De vreo 2mii si ceva sute de ani de cand se apucara bipezii de chestia numita scoala putorile si taampitii s-au vaitat ca e prea mult de invata ca e numai memorare ca nu se dezvolta personalitatea oligofrenilor.....Aai mai destupati la creier si indrumati corect de familie au tacut si au invatat. Dintre ei au aparut alte generatii de dascali care au imbunatatit sistemul. Ceilalti tocilari au facut lumea civilizata.
Acum cand suntem condusi de o clasa politica care se trage din prostimea scolilor de un presedinte care isi face un titlu de glorie din incultura si lipsa de scolarizare si in popor a prins ideea celor cu facultati muncitoresti si scoli de partid ca tre` sa te descurci si prea mult scoala strica am ajuns la disolutia invatamantului in romanica.
Pana si javrele de comunisti stiau ca trebuie oameni scoliti ca sa traga caruta ca numai cu latratori se duce dreac` totul.
Acum vin tot soiul de refulati pseudointelectuali cu tot felul de idei reformiste bazate pe A NU INVATA.
Multumesc si acum acelor profesori rai pe care i-am avut dar multumita carora caut in scafarlia mea ce altii cauta disperati pe goagal si ca stiu cine e Herodot wink.gif
Bine ca nu o sa mai aapuc vremea cand nu o sa mai aiba cine sa scrie pa wiki. icon_mrgreen.gif
Scoala e scoala ca sa inveti. Daca nu iti place la capsuni si betoniere in esapgna dar si acol tre` sa stii sa numeri cate ladite ai cules.

Cu sila bion


--------------------
Dacia SLZ Scala 2003 - TM54
Crăpa-le-ar Domnul ficații
Și setea ogoi-le-ar cu venin,
Căci n-au păreche-n lume blestemații
Crîșmarii care toarnă apă-n vin !
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bucatzel
post 31 Mar 2010, 17:51
Post #22


Membru plictisit


Group: Moderatori
Posts: 6.241
Joined: 19 May 08
From: Timisoara




QUOTE(bion @ 31 Mar 2010, 18:47)
Bine ca nu o sa mai apuc vremea cand nu o sa mai aiba cine sa scrie pa wiki.
*



Nu reusesc sa ma decid daca sa rad sau sa plang.


--------------------
Dacia 1300 1981 - 3-SB-2608
Si cu dansa-ntransa, si cu sufletu' in rai... cam greu...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vi_escu
post 31 Mar 2010, 17:55
Post #23


Membru somnambul


Group: Members
Posts: 1.996
Joined: 13 November 04
From: republica procurorilor




@bion

Trist si adevarat.


--------------------
Logan ABS plus 1,6MPi . 2007
Decat mult si fara rost mai bine putin si prost!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bion
post 31 Mar 2010, 18:04
Post #24


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.711
Joined: 1 May 04
From: TM




Tu bucaztica nepoate tre` sa plangi ca tu o sa apuci din plin vremea cand pe paiurile mioritice or sa haladuiasca numai analfabeti si semidocti si carti o sa gasesti numai la buda ca sa te stergi tongue.gif radmasa.gif
"Cred ca avem nevoie de oameni instruiti strict intr-un anumit domeniu si nu de posesori de "cultura generala" cred ca asta e new wave in scoala romaneasca dar pentru ca dascalii vor fi si ei niste minti care stiu un lucru dar nu il pot intelege pen`ca daca n-ai un pic de generalkultur n-ai cum sa-ti destupi neuronii....


--------------------
Dacia SLZ Scala 2003 - TM54
Crăpa-le-ar Domnul ficații
Și setea ogoi-le-ar cu venin,
Căci n-au păreche-n lume blestemații
Crîșmarii care toarnă apă-n vin !
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vi_escu
post 31 Mar 2010, 18:17
Post #25


Membru somnambul


Group: Members
Posts: 1.996
Joined: 13 November 04
From: republica procurorilor




Uite bion, un exemplu de evolutie a invatamantului romanesc: profilul informatica avea in clasele 9-12 cate 8 ore de specialitate/saptamana (4 de teorie + 4 laborator si asta facut pe grupe). A fost transformat prin 2005 in matematica-informatica. S-au scos 5 ore de informatica si au fost inlocuite cu desen, muzica, religie, si dublate orele la istorie si biologie. Halal specializare!
Cine urmareste cat de cat ce se intampla in invatamant poate observa usor au fost distruse profilurile care asigurau o oarecare specializare, cele tehnice si de informatica. Si vina nu este a profesorilor de la catedra ci a politicienilor semidocti din minister.

This post has been edited by vi_escu: 31 Mar 2010, 18:18


--------------------
Logan ABS plus 1,6MPi . 2007
Decat mult si fara rost mai bine putin si prost!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vijelie
post 31 Mar 2010, 18:22
Post #26


membru violet


Group: Members
Posts: 4.605
Joined: 11 November 05
From: Bucuresti




QUOTE(alex @ 31 Mar 2010, 17:45)
De asemenea, nu ar trebui sa existe notiunea de liceu particular autorizat de ministerul invatamantului.
*

De ce?


--------------------
Dacia Duster 2011 Laureate dCi
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
kato
post 31 Mar 2010, 18:23
Post #27


Membru autentic


Group: Members
Posts: 234
Joined: 17 October 06
From: barlad




QUOTE(bucatzel @ 31 Mar 2010, 18:43)
Ok... daca tragi linie... brusc, nu-i viata chiar asa roza.
Aduna la cele 6 ore pe zi in scoala lucrarile si tezele de corectat, lectiile de pregatit pe a doua zi (un profesor serios pregateste si o lectie pe care o stie noaptea in somn, ca e profesor, nu lautar)
N-am spus ca nu e plina padurea de uscaturi. Dar asta nu-i ceva specific dascalimii.

am aflat ca nu e roz. insa nu sunt 6 ore pe zi. catedra este de 18 ore si nici alea intregi. asta nu ar fi nimic insa uscaturile de care aminteai sunt foarte multe si fac galagia cea mai mare, si cu asta nu sunt de acord. stiu ce implica munca unui profesor, stiu cum se fac inspectiile, stiu cum se dau gradele, stiu cum este cu titularizarile, cum se strang cu greu orele de catedra, cum se dau ore de edcuatie sexuala la profu de tehnologie sa-si mai rotunjeasca veniturile in timp ce profa de bilogie este trimisa la plimbare si pot continua.

Iti dai seama ca nu mi-o prezentat vreodata uscaturile... ar fi fost timp irosit... Insa la modul general, colegii ei mi-au fost si mie profesori. Si in 12 ani, am avut de comentat la adresa a 3 4 profesori. Nu-i rau, zic eu.
Sunt doua niveluri de profesori aici.
1. cei necontrolabili, pentru ca nu stii de unde rasare copilul. Daca sunt profesori ca lumea, ei contribuie al naibii de mult.

2. Cei standard, care in fiecare judet sunt un grup ~ bine stabilit, si care pregatesc suplimentar pentru interjudetene/nationale pe cei care au trecut de faza judeteana. Se platesc (prost, bineinteles) pregatirile astea... dar nu-ti inchipui ca banii sunt motivul pentru care se ocupa de asta...
N-am explicat prea clar. Cercurile de care vorbesc eu, poti sa le consideri meditatii moca pentru cei care au o sansa decenta la concursuri. O duc mai bine decat taberele de specialitate, pentru care nu s-au mai strans fonduri de ani buni. O duc mai bine, adica inca exista sad.gif

Cercurile la care te referi sunt cele de pregatire profesionala. Si stai linistit, ca se mai si testeaza profesorii la sfarsit... nu pot sa se uite chiar ca viteii la poarta noua.
Nu tin minte sub nici o forma ce examen o fost ala. Dar maica-mea si-o petrecut o noapte nedormita concepand subiecte (asta implica subiect, rezolvari, mod de punctare), si o zi la corectat pentru o suma mai mica decat platise un cunoscut de-al meu pe unul sa-i dea cu sapa prin gradina o zi. Ceva nu-i bine... Pentru sapa nu faci 16 ani de scoala.
Ar trebui sa te bucuri ca o alege cineva... altfel s-ar putea sa ai surprize cand ti-or veni copii sau nepotii de la scoala mai incurcati decat cand au plecat.

De aia exista definitivat, gradul II, gradul I. Ce alte criterii de performanta propui? Ca e diferita performanta clasei la o clasa de la un liceu industrial de performanta clasei de la un liceu titrat. Chiar daca primul priofesor face o treaba mai buna decat al doilea.
problema este ca gradele se obtin cu cadouri si protocol la greu, chiar nu mai conteaza ce face ala la lectia cand vin inspectorii. este doar o formalitate, nu reflecta cu adevarat cunostintele profesorului.

Sincer, in ultimii ani mi-a fost rusine s-o intreb. Din meditatii n-o luat niciodata cine stie cat, pentru ca nu transforma ora de meditatii in sala de clasa. Si ar fi avut de unde sa adune, crede-ma. Rar avea doi elevi deodata. Acuma... spre surprinderea mea, fizica nu mai prea are cautare. In stilul asta nu se scot bani nici din meditatii tongue.gif Singurii copii care ii mai are la meditatii, sunt copii unor parinti constienti ca copilul are nevoie de fizica la facultatea de si-o ales-o. Sa-ti dau un hint de facultate unde fizica se manca pe paine acum cativa ani : produc oameni cu halate albe si stetoscoape la gat.
*


nu am vrut sa ating subiectul acesta al meditatiilor pentru ca este unul destul de delicat. sunt o groaza de profesori care mediteaza copii din clasa la care preda. un aspect foarte delicat si discutabil( de mentionat ca cei ce vin la meditatii nu vin din vocatie sau ca sa-i ajute pe viitor la facultate). sa lasam deoparte subiectul.

cum este posibil ca un copil in clasa a VIII-a sa nu stie sa scrie si sa citeasca? unde este responsabilitatea invatatorului si a profesorilor? de acord, nu toti trebuie sa mearga la facultate, mai trebuie pazite si vacile dar totusi? ce facem cu cei care discuta despre orice (filme, baiatul meu, politica, flori) in loc sa-si faca orele? ce facem cu cei care ideea de a preda o ora este"conspectati din carte pana la pagina 54"? ce facem cu cei care distrug generatii intregi de copii pentru ca nu-si fac treaba? crezi ca daca vor fi platiti mai bine vor schimba modul de predare? crezi ca toti profesorii au auzit de ael si stiu sa-l foloseasca?
@vi_escu cred ca am fost prea subtil cu tine, cauta la doctor explicatii pentru deviatiile tale de comportament



--------------------
renault scenic 2000 rxt - scenic III 1.6 dci - vs 05 glx vs 79 glx
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vijelie
post 31 Mar 2010, 18:24
Post #28


membru violet


Group: Members
Posts: 4.605
Joined: 11 November 05
From: Bucuresti




Uite aici ceva interesant despre "invatamantul romanesc":
http://khris.ro/index.php/03/2010/din-nou-...lor-de-protest/


--------------------
Dacia Duster 2011 Laureate dCi
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bucatzel
post 31 Mar 2010, 18:27
Post #29


Membru plictisit


Group: Moderatori
Posts: 6.241
Joined: 19 May 08
From: Timisoara




Nu plang... cel putin nu inca... cum ziceam mai sus, ma pregatesc. Ce pot eu sa-l invat pe copilul ala pe care nu l-am facut inca, o sa-l invat.

Sper sa ma mosteneasca pe mine si sa aiba inclinatii practice, ca daca il mananca in posterior sa se uite la directia umanista, se descurca singur tongue.gif .

QUOTE
cum este posibil ca un copil in clasa a VIII-a sa nu stie sa scrie si sa citeasca?


nu neg ca nu se poate intampla asa ceva... nici nu incerc sa explic...
dar mirarea mea mult mai mare e...
PARINTII n-au observat nimic suspect in 8 ( OPT ) ANI???

This post has been edited by bucatzel: 31 Mar 2010, 18:31


--------------------
Dacia 1300 1981 - 3-SB-2608
Si cu dansa-ntransa, si cu sufletu' in rai... cam greu...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vijelie
post 31 Mar 2010, 18:31
Post #30


membru violet


Group: Members
Posts: 4.605
Joined: 11 November 05
From: Bucuresti




Pana la grija scolii, o sa ai (aveti) grija sarcinii, nasterii, cresterii, gradinitei, virozelor, concediilor etc.
Adica te vei obisnui. smile.gif

This post has been edited by vijelie: 31 Mar 2010, 18:31


--------------------
Dacia Duster 2011 Laureate dCi
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
5 Pages  1 2 3 > » 
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 23rd May 2024 - 19:21
Forum Renault