DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

266 Pages « < 191 192 193 194 195 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Comunismul, solutie alternativa?

Ne intoarcem? Comunisti mai exista...
 
Sa vina PCR-ul, avem toate conditiile! [ 71 ] ** [31.98%]
Nicio sansa! [ 137 ] ** [61.71%]
Nu votez/Votez doar pe facebook/Ma abtin/Mi-e teama [ 14 ] ** [6.31%]
Total Votes: 222
Guests cannot vote 
sobolan
post 7 Aug 2018, 12:41
Post #5761


membru paros...


Group: Members
Posts: 8.230
Joined: 10 March 06
From: GL




QUOTE(ady77 @ 7 Aug 2018, 13:39)
Si cine PLM ne invidia?
*




aia care ne-au distrus......occidentul wink.gif aia care ne-au lasat fara flota maritima,care ne-au distrus industria,care taie padurile etc....aia care ne dau bani imprumut.

This post has been edited by sobolan: 7 Aug 2018, 12:42


--------------------
Logan-1.5dci-2017-- Golf mk5 - syncro - 2007-- Golf mk3-2.0 GTI-1993
colectionar de fiare vechi...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ady77
post 7 Aug 2018, 12:45
Post #5762


راحتزیل یو


Group: Members
Posts: 1.721
Joined: 15 December 05
From: near Bacau




Eu eram copil la revolutie, dar chiar nu ma simteam invidiat de nimeni rolleyes.gif


--------------------
________________ ________________ _________________
The problem with this world is that the intelligent are full of doubts, while stupid ones are full of confidence.

ecnedifnocfollufsisoM
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dizzy
post 7 Aug 2018, 12:46
Post #5763


Work smart not hard!


Group: Members
Posts: 4.781
Joined: 11 February 04




Asa cum ii invidiez eu pe aia din Afganistan, Coreea de Nord, Gambia, Burkina Faso, Ruanda, Republica centr-Africana


--------------------
Whirpool ex Dacia Logan 2005 - B zzz SXX
Stupidity is a more dangerous enemy of the good than evil.
I have no time to battle egos and small minds.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
axabrt
post 7 Aug 2018, 12:48
Post #5764


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.064
Joined: 15 February 05
From: Ploiesti




QUOTE(sobolan @ 7 Aug 2018, 12:41)
aia care ne-au distrus......occidentul wink.gif  aia care ne-au lasat fara flota maritima,care ne-au distrus industria,care taie padurile etc....aia care ne dau bani imprumut.
*


No mah, deci agenturili straine e de vina.
Despre fsn, pdsr, psd nici vorbă.
Ps : esti cumva bugetar?


--------------------
Ford Focus mk3.5 Ecob00st
.dracnev si boboru’ este viitoru’.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sobolan
post 7 Aug 2018, 12:53
Post #5765


membru paros...


Group: Members
Posts: 8.230
Joined: 10 March 06
From: GL




coreea de nord si alelalte tari enumerate is niste gunoaie acum fata de ceea ce era Romania inainte comparativ cu tarile non-comuniste....faci paralela doar la tarile comuniste,am inteles ,nu inghiti comunismul,nici eu dar dupa cum vad eu lucrurile dupa asa spusa revolutie 89 a inceput sa se destrame cam toata tara.....erau comunistii mai patrioti ? Ceausescu a spus ca o tara cu datorii nu poate fi suverana in veci,de aia ne-a lasat pe intuneric si dadea portie la paine ca sa achite datoriile...si a reusit,ne-a lasat fara datorii,cu sacrificii dar am ramas fara datorii.....uite ce bine am evoluat din 89 si in ce hal suntem si iar avem si datorii......


--------------------
Logan-1.5dci-2017-- Golf mk5 - syncro - 2007-- Golf mk3-2.0 GTI-1993
colectionar de fiare vechi...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
einstein1984
post 7 Aug 2018, 13:01
Post #5766


fan Dacia


Group: Members
Posts: 19.913
Joined: 12 November 05
From: Bucuresti




QUOTE(sobolan @ 7 Aug 2018, 13:36)


Cine spune ca acum suntem sau ne indrepatam pe calea cea buna se minte pe el insusi,am ajuns si suntem un gunoi de tara,inainte de 89 eram o tara de invidiat,asta era si scopul de fapt,sa ni se taie avantul....
*


o sa fii surpins sa aflii ca productia interna e de vreo 7 ori ce era pe vemea lui ceasca... Dar cum tu deja le stii pe toate si nu vrei sa aflii chestii noi, las asta aici pentru altii...
http://www.contributors.ro/economie/era-ma...-lui-ceausescu/
Atunci eram o tara invidata (pentru lipsa de masini, de benzina pentru aia cu masini, de alimente in magazine, de haine, de libertate de exprimare) si acu... avem net


--------------------
daca nu ai o toyota 4X4,ai gresit masina - negru pe alb
"Popa Nan e-o stradă-nspre Hala Traian
De la Foișor până-n Piața Vitan"
User is online!Galerie FotoPM
Go to the top of the page
+
marksman
post 7 Aug 2018, 13:02
Post #5767


Post mortem nihil est


Group: Members
Posts: 7.466
Joined: 1 November 04
From: sat




QUOTE(ady77 @ 7 Aug 2018, 12:39)
Si cine PLM ne invidia?
*


Probabil popoarili africane prietene ale poporului roman.

QUOTE(sobolan @ 7 Aug 2018, 12:53)
coreea de nord si alelalte tari enumerate is niste gunoaie acum fata de ceea ce era Romania inainte comparativ cu tarile non-comuniste....faci paralela doar la tarile comuniste,am inteles ,nu inghiti comunismul,nici eu dar dupa cum vad eu lucrurile dupa asa spusa revolutie 89 a inceput sa se destrame cam toata tara.....erau comunistii mai patrioti ? Ceausescu a spus ca o tara cu datorii nu poate fi suverana in veci,de aia ne-a lasat pe intuneric si dadea portie la paine ca sa achite datoriile...si a reusit,ne-a lasat fara datorii,cu sacrificii dar am ramas fara datorii.....uite ce bine am evoluat din 89 si in ce hal suntem si iar avem si datorii......
*


Sobolane, uite un exemplu: fara datorii, dar n-ai nimic pe persoana fizica, mergi cu autobuzul; platesti un credit dar ai un apartament sau o casa sau o masina, mergi la un serviciu mai indepartat dar mai bine platit.
Cat despre ce s-a intamplat dupa '89, a fost democratia originala a lui Iliescu, in care poporul credea ca va munci ca in Romania dar va avea salarii ca in vest. Nu mai conta ca furau tovarasii, ca faceau smenuri cu "avutul poporului", ca in functii se ajungea tot pe baza de carnet de partid (doar ca nu mai era rosu), ca se dadea spaga peste spaga si se cheltuiau bani ampulea etc.


--------------------
Opel / Mazda Crossland X / CX-30 2019 / 2020
Charlie Foxtrot
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Iulikk
post 7 Aug 2018, 13:10
Post #5768


Fost Membru Solenzar


Group: Members
Posts: 8.949
Joined: 6 May 08
From: Litoral




QUOTE(sobolan @ 7 Aug 2018, 13:36)

Si de tractor au zis ca-i o rabla,de aia il fabrica acum un egiptean in aceeasi forma.....wtf ? blink.gif 

*



Egiptenii si arabii in general cumpara tractoare la greu. Vad in fiecare zi minim 3 camioane cu cate 3 tractoare in portul din Constanta. Cica arabu da intre 6000 si 10 000 lei pe unu. Din astea 9 tractoare, unu, maxim 2 arata decent, restu sunt statute ani buni.

Cat despre comunism, habar nu stiu, '91 sad.gif


--------------------
Autoturism visiniu cu roti - CT ?? XXX
Dieselul e pentru tractoare, gazul pentru butelii, iar benzina pentru masini.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sobolan
post 7 Aug 2018, 13:15
Post #5769


membru paros...


Group: Members
Posts: 8.230
Joined: 10 March 06
From: GL




QUOTE(einstein1984 @ 7 Aug 2018, 14:01)
o sa fii surpins sa aflii ca productia interna e de vreo 7 ori ce era pe vemea lui ceasca...
*



eu ti-am mai zis tie,nu crede tot ceea ce citesti...vin-o in Galati,luam o masina de la mine si-ti arat cam ce fel arata orasul(vorbim de partea de industrie),ce a mai ramas si apoi dam si o tura in Braila ca sa vezi aceeasi poveste....locuri unde mii(nu sute) de oameni munceau is paragina,acolo sa faceau bani,mergea treaba pe exporturi.......hai sa vezi ce a mai ramas dintr-un biet combinat care inainte de 90 era colos industrial in europa......

QUOTE(marksman @ 7 Aug 2018, 14:02)
Sobolane, uite un exemplu: fara datorii, dar n-ai nimic pe persoana fizica, mergi cu autobuzul; platesti un credit dar ai un apartament sau o casa sau o masina, mergi la un serviciu mai indepartat dar mai bine platit.
Cat despre ce s-a intamplat dupa '89, a fost democratia originala a lui Iliescu, in care poporul credea ca va munci ca in Romania dar va avea salarii ca in vest. Nu mai conta ca furau tovarasii, ca faceau smenuri cu "avutul poporului", ca in functii se ajungea tot pe baza de carnet de partid (doar ca nu mai era rosu), ca se dadea spaga peste spaga si se cheltuiau bani ampulea etc.
*



Omule,eu am intrebat ceva clar : cum poate o tara ramasa fara datorii si cu o industrie dezvoltata sa ajunga in 30 de ani o tara plina de datorii,fara industrie si cu oameni(care-s mai cu cap) plecati ??? asta e avant sau regres ???aia intreb eu.....
Locuinte nu aveam ? las ca avem acuma si locuinte si masini,ne impoziteaza la norma de poluare iar,statul e un aparat de supt......si culmea ca are de unde....
E mai ok acum sa n-ai siguranta unui loc de munca si sa ai credit de 30 de ani la apartament cu doua camere ? wtf ? de ce puneti problema asa....inainte aveau toti unde locui....
Cat despre furat....pai de furat s-a tot furat mereu,totusi eram o tara care avea de luat bani de pe la alte tari....ce s-a intamplat cu banii aia ? unde-s pescadoarele,vasele de mare tonaj,unde-s uzinele unde munceau mii de oameni care mai si plecau in concedii.....
De ce n-au mers privatizarile in romania ? au fost oferte ok la ARO,de ce l-au dat astia gloaba la american sau ce era ala ?tractorul iar,combinatele siderurgice de la Galati si Calan,fabrica de excavatoare Braila,combinatul chimic Braila,santierul naval Galati,Rocar Bucuresti si cine mai stie cate ?
Singura privatizare ok din romania o vad la Dacia.....or mai fi si altele,nu le stiu dar sunt sigur ca nu-s multe....
Domnul Iliescu aka prim secretar de partid la Iasi......hmmm......

This post has been edited by sobolan: 7 Aug 2018, 13:18


--------------------
Logan-1.5dci-2017-- Golf mk5 - syncro - 2007-- Golf mk3-2.0 GTI-1993
colectionar de fiare vechi...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dizzy
post 7 Aug 2018, 13:16
Post #5770


Work smart not hard!


Group: Members
Posts: 4.781
Joined: 11 February 04




Ok, nu aveam datorii, sa zicem ca inteleg, dar dupa aia, de ce nu a mai dat drumul 2 ture la surub? Daca pe 10 decembrie baga niste protocale, mandarine, banane, carne de porc pe piata, si niste caldura in case mai ramanea o iarna.
Sa iti achiti datoriile e foarte bine, dar sa faci asta in timp ce stai in frig, nemancat, netratat, indobitocit, nu mai e deloc bine.
Aveai flota - pe care au vandut-o Vaca si cu Baxe, acu mai ai o plwa, si-aia bleaga.
Pe scurt, ti s-a dus industria pe cur pentru ca era conecputa pentru zona CAER, nu pentru competitie pe piata libera.
Sau, a fost capusata cu buna stiinta de cei pusi sa o pazeasca.
Hai sa o luam cu Galati-ul: ca sa nu mai scriu tot, uite aici
https://www.activenews.ro/economie/Sidex-Ga...atizarii-150127

Reteta folosita peste tot: au luat conducerea, au capusat "vaca", au vandut-o la fier vechi; cu largul concurs al celor din finante, politie, justitie, banci, lucratorilor din intreprindere- pe scurt al nostru;

This post has been edited by dizzy: 7 Aug 2018, 13:20


--------------------
Whirpool ex Dacia Logan 2005 - B zzz SXX
Stupidity is a more dangerous enemy of the good than evil.
I have no time to battle egos and small minds.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sobolan
post 7 Aug 2018, 13:23
Post #5771


membru paros...


Group: Members
Posts: 8.230
Joined: 10 March 06
From: GL




QUOTE(dizzy @ 7 Aug 2018, 14:16)
Sa iti achiti datoriile e foarte bine, dar sa faci asta in timp ce stai in frig, nemancat, netratat, indobitocit, nu mai e deloc bine.
Aveai flota - pe care au vandut-o Vaca si cu Baxe, acu mai ai o plwa, si-aia bleaga.
*



n-am simtit asta pe pielea mea,am auzit,am trait putin in acele timpuri,lumea dramatizeaza si asta s-a intamplat dupa 89...poate ca s-a exagerat dar nu in asa hal,n-a murit nimeni de frig,foame etc.....ia exemplul spitalelor mizere de acum ,fereasca-ta ala sfant sa ajungi acolo,or sa-ti ceara sa-ti iei medicamente singur,pentru ce plm sa platesc CAS ???animale imputite.......sunt evident clinici private cu conditii ok dar daca nu-ti permiti ?
Flotaa.....aaaa,a fost,duca-se dracului asa cum si noi o sa ne ducem curand,nu comunismul e solutia dar nici letargia asta in care am ajuns(vezi recent legile justitiei).......

QUOTE(dizzy @ 7 Aug 2018, 14:16)
Reteta folosita peste tot: au luat conducerea, au capusat "vaca", au vandut-o la fier vechi; cu largul concurs al celor din finante, politie, justitie, banci, lucratorilor din intreprindere- pe scurt al nostru;
*



up.gif


This post has been edited by sobolan: 7 Aug 2018, 13:25


--------------------
Logan-1.5dci-2017-- Golf mk5 - syncro - 2007-- Golf mk3-2.0 GTI-1993
colectionar de fiare vechi...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
maho
post 7 Aug 2018, 13:28
Post #5772


Membru rigido-flexibil


Group: Members
Posts: 5.088
Joined: 7 April 10
From: Brașov, orașul olimpic




Buei, io-mi golesc frigideru' de bere din cauza voastra. sleep.gif
QUOTE(dizzy @ 7 Aug 2018, 12:53)
Au trebuit sa le ia la polizor pe toate pentru ca nu respectau specificatiile la imbinare. Cooperativa munca in zadar.
Valabil cam in toate fabricile de stat. Mentalitatile nu se schimba asa usor.
Am continuat concubinajul cu 1310 de pentru ca nu imi permiteam o masina mai buna in perioada aia.
Focusul jumatatii mele mai bune, scoate la drum intins, mers cum mergi tu cu 1310-le sub 5l/100.
Daca tu esti multumi de 1310-le tau, ma bucur pentru tine dar raman la parerea mea ca si-au trait traiul, si-au mancat malaiul, alea in stare buna - Retromobil, alea mancate de rugina - Remat; La fel si cu alte masini aflate in putrefactie.
up.gif  Invitatia ramane valabila, te fac si-o tura scurta urban, sa te convingi ca a mea e departe de a-si fi trait traiul.
frana Dacia :
Eu stiam ca la daciile 1300 la 80 km/h franeaza in 80 m...
Ford Focus de la 100km/h = 1391kg / 38,6m 
N-am masurat, dar o data, in Tg Secuiesc, aveam vreo 65 si a trebuit sa franez brusc, la limita, ca s-a bagat o... in fata plecand de pe loc si incercand sa faca stanga intr-o intersectie; am oprit cam in 10 metri; pe la mine prin sat la fel, am mai depasit limitele bunului simt la treceri pt. pietoni, si toata lumea a fost surprinsa ce frane bune am. smile.gif
O sa fac odata o proba cu masuratori, de curiozitate.

Nu stiu despre ce saritoare de beton din Slatina vorbesti si am mers destul pe acolo.
Cam pe aici. Au facut-o prin 2013 cred, si-au desfiintat-o repede, ca o fi iesit scandal. Danny stie; trapezoidala, inalta de vreo 15 cm, beton.
*




QUOTE(bion @ 7 Aug 2018, 13:09)
Tov. maho esti cam nostalgic.
Cam, putin, doar in unele privinte. De moda veche am recunoscut mereu.
ARO era jenant ca motor, caroserie, usi, geamuri, directie, frane. M461 clona de GAZ erau mai solide si fiabile.
Cel putin la caroserie, am vazut lucruri bune legate de calitatea tablei. La restul, Ov ar trebui sa stie mai bine.
Importurile de masini au fost in cantitati mici si preturi exorbitante. Un trabi era 30k, un fiat 600 costa 48k ( cam cat o casa).
Cand a aparut dacia importurile de masini s-au redus drastic.La capitolul calitate dacia era de departe pe ultimul loc de la bun inceput.
Cand si-a luat in '83 dacia, taica-miu mai avea un Fiat 850 de vreo ?(15-18) ani, l-a vandut prin '84 cu 42k, aceeasi bani cu care-l luase. Chestii diferite totusi, pe Fiat am invatat sa conduc si am putut sa fac o comparatie imediata. Dacia avea motorul mai viril, da' si ~70k.
Profesionalismul injnerilor si muncitorilor romani era si atunci notoriu. icon_mrgreen.gif
Nu toti (mai ales injinerii  tongue.gif )
Volga nu se putea cumpara decat sh de la garajul partidului wink.gif
Aveai rude cu Volga? cool.gif
Nu, da' le vedeam pe strada si-mi lasau impresia de tanc.
<span class='edit'>7 Aug 2018, 13:16:</span>
Am tras de o dacie 1300 din 1976 peste 20 de ani. Aka 600k km. Dar nu treceau 1k de km fara reparatii. Si inca eram admirat de mecanicii de la Dacia
Marea problema atunci a fost mentalitatea de tipul "las' ca merge si-asa" (si uneori chiar mergea, pe termen scurt - sa vad o masina moderna ca merge cu palinca, in loc de benzina, ca tot ziceai de trabi), si consumabilele proaste; "mecanic" de circumstanta era orice sofer de dacie.
Normal dupa 1985 trebuia scoasa din productie si inlocuita cu ceva nou.
Just, dar totusi vorbim de anii pre-'89.
*



QUOTE(bucatzel @ 7 Aug 2018, 13:21)
Reno trecea la altceva in '80, dar noi , turcii si argentinienii am continuat sa tragem de de ele, ca sa nu mai dam bani pe alta licenta.
lumea auto a evoluat, Dacia, nu prea.
Asa-i.
Cat de masinile astea noi de nu ti se par cine stie ce, daca ar fi la fel de pupate in fund si ingrijite cum o fost daciile noastre, ar arata sensibil mai bine cand ar ajunge sa aiba 30+ ani.
[COLOR=blue]Nu prea, pt. ca intre-timp s-au prins producatorii ca e mai rentabil (pt. ei) sa schimbi un produs mai des, deci nu se mai fac masini care sa te tina "o viata". Asa ca s-a schimbat muzica adresata urechii cumparatorului.

Cat de "am frane", nu zic ca n-ai, dar iti recomand un experiment. Fa rost de un Logan (ca sa nu zici ca te trimit la avioane), condu-l vreo 2-3 ore in continuu prin oras, dupa care suie-te direct in 1310 si fa inca o tura. Asa o sa simti diferenta. Masinile astea is faine pentru ca ne plac noua, nu pentru ca ar fi mai bune decat masinile mai noi cu cateva generatii.
Nope, nu-i cazul sa merg 2-3 ore prin oras cu masina (oricare), c-as inebuni. tongue.gif  Nu m-am referit la frane, motor, confort, ci strict la calitatea tablei cand am facut comparatia. De siguranta ce sa zic, alaltaieri (pieton) ma uitam tampit dupa unu' c-un R8 sau altu' c-un pemfe care faceau reising cu ~ 150/h prin centrul civic, si ma ofticam ca pe mine m-au luat la olteni cu 68 constant, fara trafic. Orice masina place, daca-i o raritate, arata bine si se misca decent.
Aro incepusera sa puna motoare decente, tin minte de ceva 2.5 turbodiesel luat de la peugeot, si mai era un motor de toyota parca... In ceva teste de-ale vremii rupeau concurenta in materie de off-road, dar si-o luau la fel de tare peste bot la confort, siguranta, distante de franare, samd.
Corect, asta ziceam si eu. Da' cine le lua, cred (sper) ca nu le lua pt. confort.
Oare ce prefera lumea sa cumpere, si de ce?
Acum s-au schimbat motivele pt. care lumea cumpara o masina sau alta, si (in primul rand) obiectivul de timp.
*



QUOTE(einstein1984 @ 7 Aug 2018, 13:23)
investitii in calitate si utilaje (gen prese de ambutisare fara joc in coloane)
Cred ca te referi la matrite, ca utilajul (presa) functioneaza sau nu; matritele sunt sensibile, scumpe si greu de intretinut.
  dar noi nu vindem tara si au dat uzina pe degeaba ca sa coata ala banii de pe fabrica de matrite (singura cu perspective de acolo....).
up.gif
  Stiati ca matrite dacia e SINGURUL furnizor intern de matrite de ambutisare pentru tot grupul renault?
Chestie de costuri probabil; initial, presarea pt. logan s-a facut la Roman/Autocamioane Bv. A fost un intreg show si acolo, discutia e lunga.
*




--------------------
Dacia 1310 1983
"Mother, should I trust the government ?" - No fuckin' way !
"A champion is someone who gets up when he can't."
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dizzy
post 7 Aug 2018, 13:33
Post #5773


Work smart not hard!


Group: Members
Posts: 4.781
Joined: 11 February 04




Spitalele de acum, sunt foarte departe de ce ar trebui sa fie dar sa stii ca sunt mult mai curate decat erau acu 10 ani de exemplu, si clar mai curate si mai bine dotate decat inainte de 89. Aici se si exagereaza mult; manca-mi-ar cucu doamna presa.
Sa fii tu sanatos, de cate ori nu aducea unchiul meu medicamente de nu se gaseau pe aici inainte de lovilutie; Macar acum le pot cumpara pe bani?!
Dramatizez? poate! Tin minte cum iarna erau in apartament, in camera mea 14 grade, se facea abur cand suflam. Dupa ce veneam de la scoala faceam cat de repede puteam temele pentru ca aproape zilnic se lua lumina pe la ora 18; apa calda 1-2 ore pe zi; apa rece vreo 5 ore pe zi, din fericire pentru noi mancare aveam, dar ai mei devenisera experti in conservaraie, muraturi, carne la garnita.
Acum sunt bucuros ca nu trebuie sa treaca si copii mei prin toate privatiunile astea.

@maho, ok, data viitoare cand ajung in BV, dau de veste!

This post has been edited by dizzy: 7 Aug 2018, 13:36


--------------------
Whirpool ex Dacia Logan 2005 - B zzz SXX
Stupidity is a more dangerous enemy of the good than evil.
I have no time to battle egos and small minds.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
axabrt
post 7 Aug 2018, 13:44
Post #5774


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.064
Joined: 15 February 05
From: Ploiesti




Taica miu era electronist si aveam ca un fel de redresor care incarca bateria cand era vurent apoi seaea cabd se lua curentul avea invertor si stateam cu neon in bucatarie si ne uitam la un tv sport cu ecran de 30 cm. Era misto mai ales ca tot orasul era cu lumânări si lanterne.
Atunci chiar puteai sa te simti special.

Te descurci de 2 canistre sa te plimbi la mare si la munte, nema masini pe drum puteai sa mergi cu cat ducea masina. Aveam un vecin cu un opel ascona galben si motor de 1.8 mergea aia cu 200 kmh treceai ca.racheta printre putinele dacii de pe drum.

Pot sa scriu si eu f multe am avut si episoade triste si vesele.


--------------------
Ford Focus mk3.5 Ecob00st
.dracnev si boboru’ este viitoru’.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
maho
post 7 Aug 2018, 13:46
Post #5775


Membru rigido-flexibil


Group: Members
Posts: 5.088
Joined: 7 April 10
From: Brașov, orașul olimpic




La vremea aia, viata se traia live, afara, in natura, nu pe feisbuc sau net. smile.gif


--------------------
Dacia 1310 1983
"Mother, should I trust the government ?" - No fuckin' way !
"A champion is someone who gets up when he can't."
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dizzy
post 7 Aug 2018, 13:51
Post #5776


Work smart not hard!


Group: Members
Posts: 4.781
Joined: 11 February 04




Noi aveam o lumanare mare portocalie, si aia era lampa noastra, stateam si ascultam radio (Europa Libera la un radiocas Sanyo) pe intuneric, dar in juma de ora ne lua somnu si ne culcam. Mai aveam o lanterna de-aia ELBA cu baterie patrata de 4,5V pt mers la pisare noaptea.

Daca mi-e dor de ceva, mi-e dor de bunicii mei, de tatal meu, toti plecati la loc cu verdeata. sad.gif

Va plangeti ca au plecat oamenii afara sa lucreze? Asta ar trebui sa ne bucure. Uite exemplu dintre cunoscutii mei:
- Ea dintr-un orasel din Moldova, asistenta medicala la un spital de stat, apoi la unul privat Bucuresti.
- Sotul de prin Dambovita, a inceput ca vanzator la un magazin de presa, apoi a a ajuns incet-incet sef de raion la un magazin universal.
- un copil
- Au plecat toti trei in Anglea, le trimit la parinti bani, o duc ok. De ce ar trebui sa ii cainez? Ca nu au ramas in curu' vacii sa moara de foame?



This post has been edited by dizzy: 7 Aug 2018, 14:43


--------------------
Whirpool ex Dacia Logan 2005 - B zzz SXX
Stupidity is a more dangerous enemy of the good than evil.
I have no time to battle egos and small minds.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
einstein1984
post 7 Aug 2018, 13:58
Post #5777


fan Dacia


Group: Members
Posts: 19.913
Joined: 12 November 05
From: Bucuresti




maho, ma refer la prese, ca daca matrita superioara nu se suprapune corect cu aia ingferioara nu seamana 2 piese una cu alta. Aro facea geometria, iesea pe pista de incercare si la revnire nu mai avea geomtria buna, asa bune erau. Nu s epotrivea o usa d epe una pe alta....


--------------------
daca nu ai o toyota 4X4,ai gresit masina - negru pe alb
"Popa Nan e-o stradă-nspre Hala Traian
De la Foișor până-n Piața Vitan"
User is online!Galerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AR-18-MOS
post 7 Aug 2018, 14:04
Post #5778


( -_・) ︻デ═一


Group: Members
Posts: 6.616
Joined: 19 August 07
From: Niedersachsen




QUOTE(sobolan @ 7 Aug 2018, 13:15)
eu ti-am mai zis tie,nu crede tot ceea ce citesti...vin-o in Galati,luam o masina de la mine si-ti arat cam ce fel arata orasul(vorbim de partea de industrie),ce a mai ramas si apoi dam si o tura in Braila ca sa vezi aceeasi poveste....locuri unde mii(nu sute) de oameni munceau is paragina,acolo sa faceau bani,mergea treaba pe exporturi.......hai sa vezi ce a mai ramas dintr-un biet combinat care inainte de 90 era colos industrial in europa......
Omule,eu am intrebat ceva clar : cum poate o tara ramasa fara datorii si cu o industrie dezvoltata sa ajunga in 30 de ani o tara plina de datorii,fara industrie si cu oameni(care-s mai cu cap) plecati ??? asta e avant sau regres ???aia intreb eu.....
Locuinte nu aveam ? las ca avem acuma si locuinte si masini,ne impoziteaza la norma de poluare iar,statul e un aparat de supt......si culmea ca are de unde....
E mai ok acum sa n-ai siguranta unui loc de munca si sa ai credit de 30 de ani la apartament cu doua camere ? wtf ? de ce puneti problema asa....inainte aveau toti unde locui....
Cat despre furat....pai de furat s-a tot furat mereu,totusi eram o tara care avea de luat bani de pe la alte tari....ce s-a intamplat cu banii aia ? unde-s pescadoarele,vasele de mare tonaj,unde-s uzinele unde munceau mii de oameni care mai si plecau in concedii.....
De ce n-au mers privatizarile in romania ? au fost oferte ok la ARO,de ce l-au dat astia gloaba la american sau ce era ala ?tractorul iar,combinatele siderurgice de la Galati si Calan,fabrica de excavatoare Braila,combinatul chimic Braila,santierul naval Galati,Rocar Bucuresti si cine mai stie cate ?
Singura privatizare ok din romania o vad la Dacia.....or mai fi si altele,nu le stiu dar sunt sigur ca nu-s multe....
Domnul Iliescu aka prim secretar de partid la Iasi......hmmm......
*


Mie milă de toți triștii ăștia care au rămas ancorați în vremurile de tristă amintire. Îți dai seama imediat ce fel de om e unul care regretă vremurile în care statul stabilea totul pentru ei: unde să locuiască, unde să lucreze și cât să procreeze. Pentru tipul acesta de oameni nu era problema că primea un sfert de pâine pe cartelă sau un litru de ulei, important era ca nici vecinul să nu aibe mai mult. Grețos.


--------------------
BMW 730Ld '07 High Executive - AR - -
M-Benz C350CDI 7G-Tronic '12 Avantgarde
M-Benz E350CDI 9G-Tronic+ 4Matic & Airmatic
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bucatzel
post 7 Aug 2018, 14:10
Post #5779


Membru plictisit


Group: Moderatori
Posts: 6.227
Joined: 19 May 08
From: Timisoara




QUOTE(maho @ 7 Aug 2018, 14:28)
De siguranta ce sa zic, alaltaieri (pieton) ma uitam tampit dupa unu' c-un R8 sau altu' c-un pemfe care faceau reising cu ~ 150/h prin centrul civic, si ma ofticam ca pe mine m-au luat la olteni cu 68 constant, fara trafic.
*



No, faza cu sarit din Dacie in alta masina si inapoi o mai faceam eu amu' cativa ani...
Mergeam cu Dacia pan' la Arad, la viitoarea consoarta, acolo treceam la volan in masina ei si mergeam pe unde aveam treaba, asa ca primele frane pe a ei o impingeam spre parbriz pana ma obisnuiam, dupa care ma suiam inapoi in dacie, si primele 5 minute simteam ca nu vrea sa se opreasca.
Cat de aia doi, iti garantez ca se opreau de la viteza aia inaintea ta... As vrea sa n-am dreptate, dar ne bate fizica.

Iar de tabla aia mai subtire, gandeste-te ca multi o mai si galvanizeaza, plus ca tabla rezistenta e acolo unde trebuie, nu pun aiurea peste tot, ca trage degeaba la cantar...
Ma uit la loganul de si l-o luat taica-miu in ~2006, si care are viata de garaj. Masina aia chiar are sanse sa faca 30 de ani daca o tine tot asa...



--------------------
Dacia 1300 1981 - 3-SB-2608
Si cu dansa-ntransa, si cu sufletu' in rai... cam greu...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
axabrt
post 7 Aug 2018, 14:19
Post #5780


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.064
Joined: 15 February 05
From: Ploiesti




bucatzel, loganele de 2006 au fost bine facute.
astea mai noi nu stiu ce sa cred... dar par facute mai low cost


--------------------
Ford Focus mk3.5 Ecob00st
.dracnev si boboru’ este viitoru’.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
IRONICK
post 7 Aug 2018, 14:37
Post #5781


-


Group: Members
Posts: 21.846
Joined: 19 April 05
From: Romania




Comparatie la ce nivel/repere?

Ca uite, acum are chedere de usa cu margine dreapta, nu mai aduna mizerie in santul ala. Spoilerele sunt prinse in sfarsit mai bine, nu mai joaca in caroserie si se lasa. Sunt multe argumente pro si contra.


--------------------
CUGIR Albalux 11 1982 - B-11-LUX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
axabrt
post 7 Aug 2018, 15:06
Post #5782


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.064
Joined: 15 February 05
From: Ploiesti




cred ca totusi motoarele de 1.6 16V au fost intr adevar mai bune decat astea de azi.
daca ar mai fi fost in oferta sa stii ca nu m ar fi deranjat sa cumpar asa ceva.


--------------------
Ford Focus mk3.5 Ecob00st
.dracnev si boboru’ este viitoru’.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
maho
post 7 Aug 2018, 15:32
Post #5783


Membru rigido-flexibil


Group: Members
Posts: 5.088
Joined: 7 April 10
From: Brașov, orașul olimpic




QUOTE(bucatzel @ 7 Aug 2018, 15:10)
Cat de aia doi, iti garantez ca se opreau de la viteza aia inaintea ta... As vrea sa n-am dreptate, dar ne bate fizica.
Tot ce se poate pt. ele (eu sigur nu ajung cu dacia la viteza aia, asa ca ma raportez la ce am), dar agresivitatea in condus, care produce o gramada de accidente, nu mai tine de fizica. 
Ma uit la loganul de si l-o luat taica-miu in ~2006, si care are viata de garaj. Masina aia chiar are sanse sa faca 30 de ani daca o tine tot asa...
Garajul deja e alta discutie, normal. Eu vorbesc de majoritatea pe care le vad pe langa blocuri. Evident, in ziua de azi majoritatea celor cu dacii vechi si bune/refacute le tin in garaj, ca mine. Cei de moda noua nu prea mai pun pret pe garaj, sau poate sunt alte prioritati/posibilitati.
*




--------------------
Dacia 1310 1983
"Mother, should I trust the government ?" - No fuckin' way !
"A champion is someone who gets up when he can't."
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
radian
post 7 Aug 2018, 15:58
Post #5784


gandeste pozitiv: nu spera si nu ai teama...


Group: Members
Posts: 1.273
Joined: 17 January 05
From: petrosani




Sobo' tata, din ce catacombe ai mai aparut si tu?

QUOTE(sobolan @ 7 Aug 2018, 13:36)
... Cine spune ca acum suntem sau ne indrepatam pe calea cea buna se minte pe el insusi,am ajuns si suntem un gunoi de tara,inainte de 89 eram o tara de invidiat,asta era si scopul de fapt,sa ni se taie avantul....
*




QUOTE(sobolan @ 7 Aug 2018, 13:41)
aia care ne-au distrus......occidentul ...
*




QUOTE(sobolan @ 7 Aug 2018, 13:53)
...nu inghiti comunismul,nici eu ...
*



Nu-l inghiti dar il plangi cu lacrimi de crocodil.

QUOTE(sobolan @ 7 Aug 2018, 13:53)
Ceausescu a spus ca o tara cu datorii nu poate fi suverana in veci,de aia ne-a lasat pe intuneric si dadea portie la paine ca sa achite datoriile...si a reusit,ne-a lasat fara datorii,cu sacrificii dar am ramas fara datorii.....uite ce bine am evoluat din 89 si in ce hal suntem si iar avem si datorii......
*



Sa mori tu. Hai sa te las pe tine in intuneric, frig si foame ca sa platim anticipat datoriile pe care le face azi Dragnea ca sa acopere pomenile sociale.

QUOTE(sobolan @ 7 Aug 2018, 14:23)
n-am simtit asta pe pielea mea,am auzit,am trait putin in acele timpuri,lumea dramatizeaza si asta s-a intamplat dupa 89...poate ca s-a exagerat dar nu in asa hal,n-a murit nimeni de frig,foame etc...
*



Si daca cei care au trait pe pielea lor acele vremuri iti spun ca aberezi, ma crezi? Poate ai tai s-or fi "descurcat" si aveau frigiderul si congelatorul plin, dar nu tot poporul era format din activisti, securisti, cu acces la magazinele partidului cu circuit inchis si nici nu toti au fost macelari, soferi pe masina de carne, vanzatori la macelarie, sau mai stiu eu ce alte categorii care aveau acces la mancare pe alte cai decat cele oficiale.

Iarna caldura pwla, curent electric pwla, nu se punea problema sa compensezi lipsa agentului termic cu un radiator electric decat daca-l alimentai de la bateria masinii... Aspectul asta ti se pare dramatizare?

FMCC si nostalgicilor de azi...

This post has been edited by radian: 7 Aug 2018, 16:01


--------------------
dacia logan ambition 2005 - HD 06 LDM
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dizzy
post 7 Aug 2018, 16:28
Post #5785


Work smart not hard!


Group: Members
Posts: 4.781
Joined: 11 February 04




creveti vietnamezi vreti?
ulei, zahar pe cartela?

This post has been edited by dizzy: 7 Aug 2018, 16:33


--------------------
Whirpool ex Dacia Logan 2005 - B zzz SXX
Stupidity is a more dangerous enemy of the good than evil.
I have no time to battle egos and small minds.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
radian
post 7 Aug 2018, 16:40
Post #5786


gandeste pozitiv: nu spera si nu ai teama...


Group: Members
Posts: 1.273
Joined: 17 January 05
From: petrosani




Acusi vine asta micu, Sobo' si ti-o zice franc in fata ca dramatizezi.


--------------------
dacia logan ambition 2005 - HD 06 LDM
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
M.C.
post 7 Aug 2018, 17:14
Post #5787


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.152
Joined: 24 January 04
From: Ploiesti ,din cind in cind.




QUOTE(dizzy @ 7 Aug 2018, 18:28)
creveti vietnamezi vreti?
ulei, zahar pe cartela?
*


Uitasi de cartofi, paine si oua pe cartela......
FMCC .....


--------------------
Renault Megane II Sedan Influence 1,6 16 V ,2005
Alfa Romeo 159 1,9 JTS, 2007 , Ford Mustang 2,3 Ecoboost, 2017
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
marksman
post 7 Aug 2018, 18:47
Post #5788


Post mortem nihil est


Group: Members
Posts: 7.466
Joined: 1 November 04
From: sat




QUOTE(einstein1984 @ 7 Aug 2018, 13:58)
maho, ma refer la prese, ca daca matrita superioara nu se suprapune corect cu aia ingferioara nu seamana 2 piese una cu alta. Aro facea geometria, iesea pe pista de incercare si la revnire nu mai avea geomtria buna, asa bune erau. Nu s epotrivea o usa d epe una pe alta....
*


Calitatea si fiabilitatea ARO, data probabil si de seriozitatea cu care se lucra:
QUOTE(Românii în Epoca de Aur)
2. Comentarii privind defecțiuni constatate la unele
autoturisme de teren „ARO”, livrate în Canada
Nedelea Ștefan, Cicu Ilie, Manole Ion, Ilincescu Gheorghe, Canada,
Montreal, „Reprezentanța Economică Română” către Director Naghi Victor,
Câmpulung Muscel, „Întreprinderea Mecanică Muscel”, județul Argeș:
„…Supunând unui control două mașini „Aro-244” alese la întâmplare dintr-
un lot de 54 de bucăți, s-au constatat următoarele defecțiuni: Aro 244 – 42622-
95006: maneta C.V. trece printre furci; dispozitivele de rulare liberă nu
funcționează (la demontare au fost găsite fără vaselină, fiind ruginite); un șurub de
strângerea chiulasei era rupt; maneta frânei de mână revine foarte greu în poziția
inițială; ușile nu sunt în plan cu caroseria; pătrunde apă în interior; țeava de
evacuare lovește în caroserie, producând zgomote; ușile spate nu asigură la
încuiere; oblonul spate nu este în plan cu caroseria; cablajele electrice nu sunt
prinse în toate clemele; manivela de pornire nu intră prin suportul măștii; găurile
de prindere a oglinzilor retrovizoare nu coincid cu cele de pe placa de prindere;
geamurile deflectoare nu se deschid; ornamentele de la îmbinare caroserie se pierd
în timpul mersului… ARO 244 – 42601-94902: lipsă antigel în vasul de expansiune;
lipsă lichid de frână în pompele centrale; dispozitivele de rulare liberă nu
funcționează; bara de protecție-față denaturează linia mașinii (distanța dintre sol
și capetele barei prezentând diferențe mari); ușile nu sunt în plan cu caroseria;
pătrunde apa în interior; ușa dreapta față nu asigură la încuietoare; geamurile
deflectoare funcționează greu; articulație scaun șofer defectă; cablajele electrice nu
sunt prinse în toate clemele.
La ambele mașini controlate s-au demontat electromotoarele de pornire
stabilind următoarele: P.M. 56216 era slab strânsă dând posibilitatea
scurtcircuitării; șuruburile (2) STAS 2571-69 foarte slabe, șuruburile PM 58528 (2)
slăbite; șurubul M5x40 STAS 8423-69 (1) era fără piuliță.
Menționăm că toate aceste defecțiuni solicită un volum mare de lucru în
T.G., ridicând cheltuielile per mașină, iar ora de lucru este de 11 dolari…”;
Aceeași grupă de tehnicieni români din Canada a înaintat directorului
Naghi Victor din Câmpulung Muscel „Întreprinderea Mecanică Muscel” următorul
material:
„…Grupa service ARO, coordonată de către delegatul M.I.C.M., ing. Stevoiu
Vasile, depune eforturi pentru asigurarea asistenței tehnice și service la mașinile
„ARO 24”. Defecțiunea reclamată de domnul Vietnev la mașinile „ARO 24” se
referă la subansamblele cutiei de viteză. Se înregistrează mai multe defecțiuni:
zgomot în tracțiune; reducere neaccesibilă; angrenaj permanent; iese necomandat
din trepte; maneta trepidează; intră greu în trepte, în special în treptele I și II; nu
sincronizează; sincronul se uzează după circa 3000-4000 km; pierde ulei la maneta
capacului; trece uleiul din C.V. în C.T.; se rup siguranțele de pe ax; bucșa de pe
pinionul de mers înapoi iese de pe pinion și se uzează (reper – 4117010.060).
Remedierea defecțiunilor mai sus menționate se face cu piese de schimb
existente în depozitul „ARO Auto Canada”. La cutiile de viteză, la care le-am
înlocuit piesele defecte, au apărut aceleași defecțiuni. Cutia de viteză cu seria
43200 a avut por, pierzând uleiul din transmisie. Iată cutiile de viteză gripate:
43359; 43471; 40051; 41844; 43278; 43217; 33613; 39722. În cazul cutiilor de viteză
înlocuite este necesară intervenția.
Grupa service „ARO Auto Canada” își manifestă nemulțumirea pentru
faptul că la cutiile noi, luate din magazia de piese de schimb, cu care le-am
înlocuit pe cele defecte, apar din nou defecțiuni, chiar mai mari și asta după puțin
timp de funcționare…”.


--------------------
Opel / Mazda Crossland X / CX-30 2019 / 2020
Charlie Foxtrot
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bion
post 7 Aug 2018, 18:51
Post #5789


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.711
Joined: 1 May 04
From: TM




Tovarasi ,
Nu trebuie sa cadem in extreme. Ca orice pe planeta asta si romanika a mers innainte chiar si in perioada comunista. Problema e ca daca nu era comunism viteza , calitatea si directiile dezvoltarii erau altele.
Puciul teatral din `89 sunt convins ca a fost de import 100%. Porcaria e ca au omorat oameni sa fie serialul tv de craciun mai real.
Iar zic io ca o economie de tip blosevic centralizata , energofaga cu productie pe stoc ca cea din Ro era toatal inacapabila sa reziste pe piata libera.Ca la distrugere au pus mana toti romanii fiecare furand dup posibiltati e o realitate. Am mai zis dusmanii romanilor sunt romanii.Sunt cozile de topor perfecte: lipsiti de patriotism, caracter , morala etc.Turcii si rusii au invatat repede asta si de aia nu au ocupat zona.
Sa nu uit FMCC


--------------------
Dacia SLZ Scala 2003 - TM54
Crăpa-le-ar Domnul ficații
Și setea ogoi-le-ar cu venin,
Căci n-au păreche-n lume blestemații
Crîșmarii care toarnă apă-n vin !
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
marksman
post 7 Aug 2018, 18:55
Post #5790


Post mortem nihil est


Group: Members
Posts: 7.466
Joined: 1 November 04
From: sat




N-a fost 100% din exterior, dar au sprijinit revolta poporului. Numai ca dupa aia au pus mana pe putere tot comunistii, care asteptau sa cada Ceausescu si sa umple ei locurile vacante.


--------------------
Opel / Mazda Crossland X / CX-30 2019 / 2020
Charlie Foxtrot
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
266 Pages « < 191 192 193 194 195 > » 
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 29th April 2024 - 11:29
Forum Renault