DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

4 Pages < 1 2 3 4 > 
Reply to this topicStart new topic

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Citroen C4 1.6HDI 110 CP, SX + Pack Confort, Face-lift

rtBK
post 5 Mar 2010, 22:35
Post #61


Unique like everyone else


Group: Members
Posts: 3.955
Joined: 19 January 08
From: Bucuresti




poveste amuzanta.

aveam un sitroen din asta in fata mea si abia plecasem amandoi de la semafor ca si vad ca ii afisa 35 km/h pe bord. Eu raman paf si ma uit la mine pe bord 10 km/h laugh.gif .

This post has been edited by rtBK: 5 Mar 2010, 22:35


--------------------
Renault Clio 4GT Line 2017

Trek Valencia
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
adrian_c
post 5 Mar 2010, 22:42
Post #62


Membru actionand in sectorul privat


Group: Members
Posts: 453
Joined: 14 November 04
From: DB, Bucuresti, Paris, Belgia




QUOTE(dr_mKe @ 5 Mar 2010, 21:33)
Un Citroen trebuie sa fie ciudat.


QUOTE(rtBK @ 5 Mar 2010, 21:35)
poveste amuzanta.

aveam un sitroen din asta in fata mea si abia plecasem amandoi de la semafor ca si vad ca ii afisa 35 km/h pe bord. Eu raman paf si ma uit la mine pe bord 10 km/h  laugh.gif .
*



Nu stiu de ce ziceti voi ca este asa ciudat, ca tipul asta de afisaj a fost adoptat si de Renault pe modelul Scenic. Si este aceesi mancare de peste, tot amplasat central si asa mai departe.

Se poate spune insa ca Citroen sunt mai inovativi, mai creativi etc ... insa nu ciudati laugh.gif


--------------------
Dacia Solenza Scala xx.09.2004 - DB-05-xxx
Citroen C4 1.6HDI xx.04.2009 - 710-BxD
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dr_mKe
post 5 Mar 2010, 23:49
Post #63


Membru cu stetoscop


Group: Members
Posts: 7.217
Joined: 25 November 06
From: Deva




Ciudati tongue.gif


--------------------
RENAULT LAGUNA COUPÉ GT 4CONTROL & DACIA DUSTER 1.3 tCE 2010 / 2022
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
St
post 6 Mar 2010, 08:59
Post #64


Membru


Group: Members
Posts: 4.438
Joined: 18 July 04
From: Bucuresti




QUOTE(adrian_c @ 5 Mar 2010, 22:42)
tipul asta de afisaj a fost adoptat si de Renault pe modelul Scenic. Si este aceesi mancare de peste, tot amplasat central si asa mai departe.
*



Cred ca e invers cu preluarea.
rtbk nu cumva franati? De obicei astea au putin delay.


--------------------
Mazda/ BMW MX-5/ 650GS 2012/ 2004
Fericirea este ceva ce nu se atinge niciodata,dar in cautarea ei merita sa alergi toata viata.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
rtBK
post 6 Mar 2010, 09:16
Post #65


Unique like everyone else


Group: Members
Posts: 3.955
Joined: 19 January 08
From: Bucuresti




abia plecam de la semafor...


--------------------
Renault Clio 4GT Line 2017

Trek Valencia
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
R19/16v
post 6 Mar 2010, 09:35
Post #66


Oldschool Member


Group: Moderatori
Posts: 13.793
Joined: 2 December 04
From: Ploiesti




@St da, intai a fost Scenicul si dup-aia C4, da' lag n-au niciuna smile.gif


--------------------
DS 5H VRSCA Screamin' eagle
Scratch any cynic and you will find a disappointed idealist.
Take what you can - Give nothing back!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
rtBK
post 6 Mar 2010, 09:40
Post #67


Unique like everyone else


Group: Members
Posts: 3.955
Joined: 19 January 08
From: Bucuresti




parca si twingo mai avea


--------------------
Renault Clio 4GT Line 2017

Trek Valencia
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
R19/16v
post 6 Mar 2010, 09:43
Post #68


Oldschool Member


Group: Moderatori
Posts: 13.793
Joined: 2 December 04
From: Ploiesti




Eh, daca o iei asa, R11 a fost primul reno cu afisaj digital, cred smile.gif


--------------------
DS 5H VRSCA Screamin' eagle
Scratch any cynic and you will find a disappointed idealist.
Take what you can - Give nothing back!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
rtBK
post 6 Mar 2010, 09:54
Post #69


Unique like everyone else


Group: Members
Posts: 3.955
Joined: 19 January 08
From: Bucuresti




cand eram mic mi-a aratat un vecin la opelul lui afisajul digital am ramas blink.gif "tati tati..de ce nu iti iei si tu asa? " laugh.gif laugh.gif


--------------------
Renault Clio 4GT Line 2017

Trek Valencia
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cdadan
post 6 Mar 2010, 10:30
Post #70


fara turbo viata e pustiu


Group: Members
Posts: 5.202
Joined: 9 October 09
From: Cluj Napoca




QUOTE(adrian_c @ 5 Mar 2010, 22:02)
Tie ce nu ti-a placut ?
*


Yep, acum vad ca poate nu am fost suficient de explicit. Ideea a fost urmatoarea: sunt detalii ciudate la prima vedere, insa in momentul in care am condus masina, nu am avut nici cea mai mica problema, totul mi s-a parut natural si la locul lui.
Adica mi-au placut.
Mi-a placut si faptul ca masina se conduce foarte natural, toate comenzile de baza sunt user frendly, iar raspunsul este cel asteptat. Nu ai nevoie de adaptare, necesara in cazul unei Laguna.
Hai sa-ti spun ce nu mi-a placut: cutia agata grav in treapta a 2-a, pe retrogradare. Adica sunt momente in care pur si simplu refuza sa ia aceasta treapta si esti nevoit sa folosesti, dupa caz, a 1-a sau a 3-a.


--------------------
pegas de dame 1986
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
argon
post 6 Mar 2010, 11:46
Post #71


Mesaj semiautomat


Group: Members
Posts: 33.671
Joined: 15 August 05




QUOTE(rtBK @ 6 Mar 2010, 09:54)
cand eram mic mi-a aratat un vecin la opelul lui afisajul digital am ramas  blink.gif  "tati tati..de ce nu iti iei si tu asa? "  laugh.gif  laugh.gif
*



Kadett?


--------------------
Renault Laguna 2007 - 2.0 DCI 16v 180
Fara turbo, viata e pustiu.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
adrian_c
post 6 Mar 2010, 11:48
Post #72


Membru actionand in sectorul privat


Group: Members
Posts: 453
Joined: 14 November 04
From: DB, Bucuresti, Paris, Belgia




laugh.gif

Am dormit putin mai mult in dimineata asta si ia uite ce discutii aprinse aici.

Am in familie (in cea mare, adica includem si veri si cumnati smile.gif ) un Renault 21 berlina super veche si are afisaj digital. Acest tip de afisaj are un singur dezavantaj care este subiectiv, nu iti arata care este viteza maxima "scrisa" (nu cea indicata de producator).

cdadan, acum depinde si de masina. A mea nu are nici o problema la CV, se schimba treptele foarte usor. Doar treapta a doua este cam lunga, nu are zvâc cum se spune.

Un weekend placut tuturor !


--------------------
Dacia Solenza Scala xx.09.2004 - DB-05-xxx
Citroen C4 1.6HDI xx.04.2009 - 710-BxD
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cdadan
post 6 Mar 2010, 13:40
Post #73


fara turbo viata e pustiu


Group: Members
Posts: 5.202
Joined: 9 October 09
From: Cluj Napoca




In urma cu vre-o 3 ani si jumatate, cand eram interesat de C4, era o problema arhi cunoscuta, iar pe forumul marcii era la capitolul "asa face toate". Mai mult, cand am facut drive-test, a aparut o situatie in care am vrut sa retrogradez in a 2-a si nu am reusit ... a trebuit sa aleg alta treapta.
Prin decembrie sau ianuarie am condus putin un Peugeot 307 cu HDI 110 fabricat in 2006, sora/fratele de grup a C4-lui. A 2-a pe retrogradare nu vroia aproape niciodata, in sensul ca puteai sa incerci ce si cum vrei ... degeaba. Lucru confirmat si de proprietarul masinii.
Probabil ca grupul PSA a remediat la un moment dat aceasta problema.


--------------------
pegas de dame 1986
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dr_mKe
post 6 Mar 2010, 16:01
Post #74


Membru cu stetoscop


Group: Members
Posts: 7.217
Joined: 25 November 06
From: Deva




Renault-urile au timonerii net mai bune.


--------------------
RENAULT LAGUNA COUPÉ GT 4CONTROL & DACIA DUSTER 1.3 tCE 2010 / 2022
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
rtBK
post 6 Mar 2010, 16:36
Post #75


Unique like everyone else


Group: Members
Posts: 3.955
Joined: 19 January 08
From: Bucuresti




da argon, kadett era smile.gif.. m-am chinuit sa imi amintesc dar nu reusisem smile.gif.


--------------------
Renault Clio 4GT Line 2017

Trek Valencia
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cdadan
post 6 Mar 2010, 16:56
Post #76


fara turbo viata e pustiu


Group: Members
Posts: 5.202
Joined: 9 October 09
From: Cluj Napoca




QUOTE(dr_mKe @ 6 Mar 2010, 16:01)
Renault-urile au timonerii net mai bune.
*


Cu exceptia cutiilor in 6 trepte, care sunt cam aiurea. Un Clio simbol de 1.4 si 5 trepte schimba mai exact, mai placut si agata mai putin decat cutia in 6 de pe Laguna din semnatura.


--------------------
pegas de dame 1986
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
St
post 6 Mar 2010, 17:42
Post #77


Membru


Group: Members
Posts: 4.438
Joined: 18 July 04
From: Bucuresti




QUOTE(R19/16v @ 6 Mar 2010, 09:35)
@St da, intai a fost Scenicul si dup-aia C4, da' lag n-au niciuna smile.gif
*



Cu scenic n-am mers, de fapt am mers blush.gif , dar nu la asta eram eu atent atunci radmasa.gif

Am condus C4 Picasso care avea putin delay la afisarea vitezei la franari sau acceleratii in forta.


--------------------
Mazda/ BMW MX-5/ 650GS 2012/ 2004
Fericirea este ceva ce nu se atinge niciodata,dar in cautarea ei merita sa alergi toata viata.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
R19/16v
post 6 Mar 2010, 18:05
Post #78


Oldschool Member


Group: Moderatori
Posts: 13.793
Joined: 2 December 04
From: Ploiesti




Nu, tu erai atent la puradei, sa nu aplatizez vreunul radmasa.gif


--------------------
DS 5H VRSCA Screamin' eagle
Scratch any cynic and you will find a disappointed idealist.
Take what you can - Give nothing back!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
St
post 6 Mar 2010, 23:03
Post #79


Membru


Group: Members
Posts: 4.438
Joined: 18 July 04
From: Bucuresti




@adrian_c display-ul tau are sau nu delay?

Eu imi amintesc ca nu afisa cum afiseaza aici la minutul 5:19 sau 5:55


@R19/16v tu erai in stare....


--------------------
Mazda/ BMW MX-5/ 650GS 2012/ 2004
Fericirea este ceva ce nu se atinge niciodata,dar in cautarea ei merita sa alergi toata viata.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
adrian_c
post 7 Mar 2010, 00:19
Post #80


Membru actionand in sectorul privat


Group: Members
Posts: 453
Joined: 14 November 04
From: DB, Bucuresti, Paris, Belgia




Dragi colegi, va rog sa ramanem in sfera de actiune a acestui jurnal de bord. Daca vreti sa discutati despre timonerii, cutii de viteze etc ... deschideti un topic la Cafenea. Multumesc ! smile.gif

Display-ul are cu singuranta un delai in raspuns, insa nu stiu cum sa il cuantifiez. Oricum este foarte mic pentru ca actualizarea este foarte buna. St, daca vrei sa iti dai seama mai bine, poti privi acest film. Bineinteles, viteza nu este afisata cu virgula. smile.gif


In primul film este versiunea face-lift cu turometru integrat in ecranul central. In cel de-al doilea este modelul vechi cu afisaj turometru separat in spatele ecranului.


Eu prefer solutia cu face-lift insa mi-as fi dorit o discretizare mai fina la turometru, de exemplu o liniuta la fiecare 200 rot/min sau chiar mai fina, la fiecare 100 rot/min. Insa la modelul nou este o liniuta la fiecare 250 rpm/min.

This post has been edited by adrian_c: 7 Mar 2010, 12:06


--------------------
Dacia Solenza Scala xx.09.2004 - DB-05-xxx
Citroen C4 1.6HDI xx.04.2009 - 710-BxD
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tabek
post 9 Mar 2010, 13:36
Post #81


Membru autentic


Group: Members
Posts: 298
Joined: 23 June 05
From: Cluj Napoca




QUOTE(rtBK @ 5 Mar 2010, 22:35)
poveste amuzanta.

aveam un sitroen din asta in fata mea si abia plecasem amandoi de la semafor ca si vad ca ii afisa 35 km/h pe bord. Eu raman paf si ma uit la mine pe bord 10 km/h  laugh.gif .
*



Ar cam trebui sa-ti verifici vitezometrul... icon_mrgreen.gif


--------------------
Dacia/Peugeot 1310L/307 1996/2006 - MM05HVM
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
adrian_c
post 9 Mar 2010, 23:08
Post #82


Membru actionand in sectorul privat


Group: Members
Posts: 453
Joined: 14 November 04
From: DB, Bucuresti, Paris, Belgia




Cred ca cel cu "sitroen" era putin mai in spate, a accelerat mai tare si cand a ajuns in dreptul lui normal ca avea viteza mai mare biggrin.gif


Sa inteleg ca nu mai este nimeni pe aici cu C4. Era un tip care isi cumparase prin 2006 din cate imi aduc aminte si un alt tip Emil_t care si-a luat anul trecut, insa n-a mai dat nici un semn de viata !


--------------------
Dacia Solenza Scala xx.09.2004 - DB-05-xxx
Citroen C4 1.6HDI xx.04.2009 - 710-BxD
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
adrian_c
post 27 Aug 2010, 21:58
Post #83


Membru actionand in sectorul privat


Group: Members
Posts: 453
Joined: 14 November 04
From: DB, Bucuresti, Paris, Belgia




Salutare tuturor,

Revin dupa o perioada destul de indelungata cu noi impresii despre C4. Ultimele discutii au avut loc pe la 25k km (dupa micul accident), insa intre timp am ajuns la frumoasa varsta 1 an si 4 luni si 40080 km .

In aceasta perioada am adus urmatoarele imbunatatiri (nu modificari) la masina :
- la 28k km - pneuri de vara Michelin Primacy HP, pneuri foarte bune, insa sensibile la suprafata de rulare. Merg cu 130 km/h totul este perfect pentru o perioada de timp si deodata incep sa apara vibratii fine in volan pentru cateva zeci de secunde, apoi iar dispar;
- regulat, cand este cald si uscat, dau cu silicon anumite elemente din cauciuc (zona de sub parbriz, garniturile de la usa), iar pentru balamale am un spray cu vaselina alba cu litiu;
- curatenie interioara/exterioara foarte rar (o data la 3-4 luni).

Alte mici incidente:
- pe la 32k km m-a stres foarte foarte fin cineva pe bara spate, probabil cand s-a parcat cu spatele. Sunt niste urme foarte fine ca o zgarietura de pisica, sper sa dau un polish si sa dispara;
- acum cateva zile mi-au aruncat niste copii rai o guma pe plafon si nu am reusit sa o iau in totalitate, trebuie sa râcâi usor cu ceva moale cand voi avea timp.

Cateva puncte pozitive "+", altele decat cele anterioare:
- comportament rutier foarte bun;
- placere la condus mai ales la drum lung datorita parbrizului si a spatiului foarte mare din fata soferului;
- directie precisa;
- sunet boxe foarte bun;
- consum foarte bun (detaliat mai jos), insa in medie merg 950-1000 km de la plin la plin (aprox. 50 consumati / 60 litri total rezervor);
- comportament tehnic similar cu cel initial (dupa iesirea din rodajul teroretic), mai precis:
------- masina este foarte fasneata;
------- nu se aud sunete parazite;
------- greieri putini care se aud numai pe piatra cubica;
------- cablul de la frana de mana nu s-a lasat deloc;
------- nu exista joc la volan (bine nici Solenza nu avea joc la 95k km), in sensul ca daca misc foarte foarte putin de volan pe loc vad imediat cum se misca si roata;
------- nu exista pete de ulei sau de alte lichide in compartimentul motor;
------- nu consuma pic de ulei (in foto alaturat se poate vedea nivelul pe joja dupa 12500 km).
26042010282.jpg ( Size: 746.56k ) Number of downloads: 493


Am si cateva puncte negative "-":
1. - cand am schimbat pneurile am incercat sa verific la mana daca exista jocuri la roata. Daca va mai aduceti aminte de la Daciile vechi, cu masina suspendata, prindeam roata (pneul) cu amandoua mainile in zona sagetilor (pozitia 1 - verificare bielete de directie si castea si in pozitia 2 - verificare pivoti) si faceam miscari scurte de du-te-vino precum indica sagetile din fotografii. La acesta verificare, pentru pozitia 2 (ora 12 si 6) nici un fel de joc, dar pentru pozitia 1 (ora) am detectat un joc foarte mic, ca si acela dintr-un angrenaj intre cele doua roti dintate exista (dupa mine ar fi un joc sub 1 mm). Le-am aratat celor de la Citroen si au spus ca este un joc tehnologic bla bla bla. Jocul asta se simte pe ambele parti si de aceea tind sa cred ca este un joc in caseta de directie. Am verificat de 2 ori, la 28k km si la 38k km, si nu am sesizat nici o diferenta, in sensul ca nu se agravase;

pozitia 1 = wheel01.jpg ( Size: 90.61k ) Number of downloads: 507

pozitia 2 = wheel02.jpg ( Size: 87.87k ) Number of downloads: 444


2. - cand merg pe piatra cubica si cand dau prin gropi mici la viteza mica (maxim 25km/h), sau cand cobor borduri mici aud un zgomot bizar (foarte fin) gen joc in pivoti, joc bielete de directie, sau bucse bara antiruliu. Este normal un iceput de uzura la 40k km ??? Drumurile sunt bune in general, insa nu cat ar trebui.

3. claxonul este prost pozitionat (pe marginea inferioara a butucului fix), foarte greu pentru mine sa il folosesc in situatii de urgenta;

4. scaunele sunt prea mari si astfel nu ai suport lateral foarte bun, am mers azi int-un Ford Fiesta si efectif venea scaunul mulat pe spatele meu;

5. mecanicii de la service-ul unde ma duc aici in Belgia parca sunt de pe alta lume, sunt absenti asa, nu au un spirit critic, nu lucreaza din pasiune desi sunt platiti foarte bine. Lucreaza exact ca si robotii, ei stiu numai operatii standard (schimb de ulei, de filtre etc). Dau nota 4/10 acestui service unde ma duc. Si ce este mai prost este ca pe net este cotat ca unul dintre cele mai bune din regiune. Nu stiu daca v-am spus, dar la inceput vroiam sa imi montez un sistem de captori de proximitate in bara spate. Si i-am spus mecanicului (de la alt service Citroen) sa imi spuna cum il monteaza. Si se apuca el sa imi explice cum da gaura in bara etc etc pana ajunge la bord si spune : "punem ecranul care afiseaza distanta ramasa pana la obstacol aici desupra gurii de aerisire din stanga". Si il intreb "ok, ok, dar firul pe unde il treceti ?". Si el : "pai dam o gaura mica in bord langa gura de aerisire." Eu sa mor nu alta: "cum domne sa dai gaura in frumusetea asta de bord ohmy.gif !!!!" si am plecat imediat;

6. ar mai fi o chestie ... dupa ce opresc motorul, aud de sub capota niste zgomote ciudate ca un fel de partzuri scurte (scuzati expresia) cateva secunde. Am inteles ca este o protectie a EGR-ului, sper sa fie asta.


As vrea sa prezint cateva grafice legate de consum:
1. in acest prim grafic puteti observa consumul mediu mixt realizat de la momentul "zero km" si pana la momentul X al determinarii consumului cu formula Cmm(X)= (M/D)*100 unde M este nr. total de litri consumati de masina la momentul X, si D - distanta totala parcusa pana la momentul X. Se poate observa ca acesta tinde catre o asimptota corespunzatoare unei valori de 5.07 l/100 km.
consum_mediu_mixt.JPG ( Size: 29.73k ) Number of downloads: 443


2. in graficul 2 este prezentat consumul intre doua alimentari consecutive de la plin la plic (rezervor full) - 23 de masuratori. Se poate observa ca masina a avut un consum mai mare pe timpul iernii (intre 20k km si 30k km), dar si variatiile intre mersul urban si extraurban.
consum_mediu_mixt_2.JPG ( Size: 24.43k ) Number of downloads: 416


Am adaugat si un tabel cu consumabilele schimbate si costurile de intretinere aferente cheltuite pana in acest moment.
costuri_intretinere.JPG ( Size: 59.58k ) Number of downloads: 83


O mica sedinta foto :
C4_1.jpg ( Size: 880.95k ) Number of downloads: 169
C4_2.jpg ( Size: 613.56k ) Number of downloads: 163
SNC00068.jpg ( Size: 517.13k ) Number of downloads: 153


In final pot spune ca este o masina reusita si frumoasa care a avut un raport calitate-pret imbatabil cel putin pana in acest moment. Deocamdata nu am ce sa ii reprosez. Costurile de intretinere nu sunt foarte mari. Puterea si disponibilitatea motorului la orice regim sunt foarte ok.

Va multumesc pentru rabdare ! Bafta tuturor, drum fara accidente si fara probleme !

This post has been edited by adrian_c: 27 Aug 2010, 22:05


--------------------
Dacia Solenza Scala xx.09.2004 - DB-05-xxx
Citroen C4 1.6HDI xx.04.2009 - 710-BxD
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cristio_79
post 27 Aug 2010, 22:04
Post #84


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.334
Joined: 28 September 05
From: CONSTANTA




Cam aveau probleme cu nu stiu ce bucsa din caseta sau ceva de genul asta si care am inteles ca nu s-ar gasi separat. Daca e in garantie, se schimba caseta. Aici nu a fost nici o problema.


--------------------
Citroen / Peugeot C3 / 308 SX 1.4 HDI 2005 / Allure 1.5 BlueHDI 2020
Mai traiti? Bine...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
aLecsunder
post 30 Aug 2010, 21:19
Post #85


Membru...


Group: Members
Posts: 614
Joined: 27 October 09




A inceput sa ma tenteze si pe mine C4 .E adevarat , versiunea coupe imi face cu ochiul si evident , cu acest 1.6hdi de 110cp. Din ce am citit pe aici pare un model fiabil dar tu ai putini kilometrii rulati momentan.


--------------------
Renault Megane cu piele si geamuri in tavan
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
adrian_c
post 30 Aug 2010, 21:39
Post #86


Membru actionand in sectorul privat


Group: Members
Posts: 453
Joined: 14 November 04
From: DB, Bucuresti, Paris, Belgia




QUOTE(cristio_79 @ 27 Aug 2010, 21:04)
Cam aveau probleme cu nu stiu ce bucsa din caseta sau ceva de genul asta ...


Cristi, tu vorbesti de C4 sau de alte masini ? Eu am zis ca pare a fi un zgomot in caseta. Acum se pune intrebarea cati de pe acest forum au facut operatia asta (sa miste de roata cu mana) ca sa detecteze daca este sau nu un joc la roata ?


QUOTE(aLecsunder @ 30 Aug 2010, 20:19)
A inceput sa ma tenteze si pe mine C4 .E adevarat , versiunea coupe imi face cu ochiul si evident , cu acest 1.6hdi de 110cp. Din ce am citit pe aici pare un model fiabil dar tu ai putini kilometrii rulati momentan.


Eu cred ca o masina bine intretinuta si menajata va fi mereu o masina fiabila. Relativ la C4, oamenii sunt in general multumiti. Raportul pret/dotari/calitate este unul imbatabil in Romania avand in vedere ca un C4 1.6HDI 110CP (ESP, 6 airbag, cruise-control) este undeva pe la 14k €.

Daca esti interesat de un C4 modelul actual trebuie sa te grabesti ca peste 2 luni va iesi noul C4 (care nu prea se mai distinge, seama cu noua Astra) si modelul actual nu il vei mai gasi. Personal, te sfatuiesc sa iei C4 numai daca mergi pe drumuri bune, daca nu, mai bine renunta !

This post has been edited by adrian_c: 30 Aug 2010, 21:40


--------------------
Dacia Solenza Scala xx.09.2004 - DB-05-xxx
Citroen C4 1.6HDI xx.04.2009 - 710-BxD
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Markos
post 31 Aug 2010, 09:03
Post #87


fost programator


Group: Members
Posts: 8.016
Joined: 27 October 05
From: Scursurești Vale




Bag si eu o poza mica, sper sa nu se supere Adrian. Coupe benzinar 1.6 wub.gif

Attached thumbnail(s)
Citro.jpg ( Size: 802.7k ) Number of downloads: 146


--------------------
Reno Megan Privilej
"Partidele politice sunt cai la carul de aur al istoriei românilor; când devin gloabe, poporul român le trimite la abator." - P.Țuțea
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cristio_79
post 31 Aug 2010, 12:24
Post #88


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.334
Joined: 28 September 05
From: CONSTANTA




QUOTE(adrian_c @ 30 Aug 2010, 22:39)
Cristi, tu vorbesti de C4 sau de alte masini ?
*


Vorbesc de un Citroen, e adevarat ca era C3, tot HDI. Presupun ca furnizorul de casete era acelasi.
Caseta a fost inlocuita in garantie, a venit din Franta si toata operatiunea de schimbare a fost urmarita in direct de cei din Franta. A fost ridicata masina, a fost dat jos motorul, s-a schimbat caseta. A durat cam 3 ore, daca mai tin bine minte. Caseta veche a fost sigilata si trimisa in Franta pentru ca Citroen era in proces cu producatorul casetelor si constituia o proba.
La cea de a doua masina, identica cu cea careia i s-a schimbat caseta, s-a facut constatare, s-a adus caseta, dar nu s-a mai montat. A luat-o prietenul meu acasa pentru ca cea veche mai ducea.
La fel s-a intamplat si cu rezervorul de carburant schimbat tot pe garantie din cauza ca se blocasera supapele de la partea superioara si daca se umplea peste jumatate curgea o gramada de motorina.

This post has been edited by cristio_79: 31 Aug 2010, 12:26


--------------------
Citroen / Peugeot C3 / 308 SX 1.4 HDI 2005 / Allure 1.5 BlueHDI 2020
Mai traiti? Bine...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sorin_f39
post 31 Aug 2010, 12:39
Post #89


Ferrari fan


Group: Members
Posts: 2.431
Joined: 22 August 05
From: Galați




QUOTE(adrian_c @ 30 Aug 2010, 21:39)
Raportul pret/dotari/calitate este unul imbatabil in Romania.
*





QUOTE(adrian_c @ 30 Aug 2010, 21:39)
Personal, te sfatuiesc sa iei C4 numai daca mergi pe drumuri bune, daca nu, mai bine renunta !
*


Nu prea inteleg cele doua afirmatii.


--------------------
Renault Megane 2.2 Bicorp Dynamique 1.6 16V (2007) - GL
I'm the freedom man / That's how lucky I am.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
adrian_c
post 31 Aug 2010, 13:32
Post #90


Membru actionand in sectorul privat


Group: Members
Posts: 453
Joined: 14 November 04
From: DB, Bucuresti, Paris, Belgia




QUOTE(cristio_79 @ 31 Aug 2010, 11:24)
Vorbesc de un Citroen, e adevarat ca era C3, tot HDI. Presupun ca furnizorul de casete era acelasi.


Si iti aduci aminte ce probleme avea caseta de directie ? La mine este posibil ca acel joc (de 1 mm smile.gif )sa fie unul tehnologic, desi nu sunt 100% sigur ca vine din caseta.


QUOTE(sorin_f39 @ 31 Aug 2010, 11:39)
Nu prea inteleg cele doua afirmatii.


Pai ... biggrin.gif este o masina pentru drumuri bune, nu cu gropi. Suspeniile sunt destul de dure comparativ cu un Megane de exemplu. Serviceul destul de slab si destul de scump din ce spun baietii pe forum ClubC4, insa nu vreau sa generalizez. Oricum sunt multi pasionati, insa eu personal daca as locui in tara mi-as cumpara cel mai probabil un Sandero.


Markos, nu ma supar, pune una si cu interiorul.

This post has been edited by adrian_c: 31 Aug 2010, 13:36


--------------------
Dacia Solenza Scala xx.09.2004 - DB-05-xxx
Citroen C4 1.6HDI xx.04.2009 - 710-BxD
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
4 Pages < 1 2 3 4 >
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 13th June 2024 - 19:18
Forum Renault