DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

4 Pages « < 2 3 4 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Dacia Solenza vs Vw Golf IV

turturel
post 21 Feb 2010, 23:53
Post #91


membrisor


Group: Members
Posts: 1.385
Joined: 2 May 08
From: Braila




Viata e prea scurta ca sa o pierzi reparand droage folosite de altii.
*

[/quote]

aici gresesti..asta e cel mai important lucru. una cand repari la un matiz..alta e cand repari la un golf. obrazul subtire cu cheltuiala se tine. wink.gif


--------------------
Dacia Supernova 2003 confort
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
argon
post 22 Feb 2010, 09:45
Post #92


Mesaj semiautomat


Group: Members
Posts: 33.671
Joined: 15 August 05




motoarele SDI sunt foarte fiabile, duc mai mult decat un TDI, singura problema e putere mica la cilindree mare.


--------------------
Renault Laguna 2007 - 2.0 DCI 16v 180
Fara turbo, viata e pustiu.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Laurentziu83
post 22 Feb 2010, 11:20
Post #93


Odihneste-te in pace, cj98czh!


Group: Members
Posts: 7.589
Joined: 17 May 05
From: Tziganistan




In motoarele benzinare din ultimii 10-15 ani oricum nu ai nevoie sa umbli, si daca e sa umbli o faci mult mai ieftin decat a umbla intr-un motor diesel.

Un motor benzinar de la Renault (pana si banalul K7J de pe Logan) se poate dovedi mult mai fiabil si mai ieftin de intretinut decat un 1.9 tdi de la VAG. In primul motor bagi doar benzina si consumabile in primii 2-300 de mii de km, nici macar ulei nu completezi, in dieselar pleci cu bidonul de ulei dupa tine de cand e nou si daca mai prinzi si ceva motorina "buna", ti-au crapat injectoarele si te-a facut fericit. Sa continui cu vreo turbina crapata, vreun intercooler spart sau mai stiu eu ce? biggrin.gif
Dar, pana la urma, nu stiu de ce se uita lumea fix la motor cand vorbeste de fiabilitate, motorul il poti pune lejer pe alta caroserie, ce crapa la masini, indiferent ca sunt dieseluri sau benzinare, sunt elementele de directie si suspensie, recte capete de bara, bielete, pivoti, bucse, amortizoare. La un dieselar poti sa bagi dintr-un foc bani in injectoare (la Logan 1.5 dci te ajunge cam 1500 de euro toata distractia) doar ca sa mai poti iesi cu ea din parcare, cam cat ai fi bagat sa pui la punct toata partea de suspensie. Atunci nu mai bine imi iau benzinar si cu banii de injectoare imi pun suspensia la punct? Sau, daca iau o masina mai putin cotata, dar cu mai putini kilometri si intr-o stare mai buna, cu banii de injectoare imi fac un concediu calumea in Europa?
Ca oricum la benzinarie fara 150-200 ron nu te duci sa faci plinul, fie ca e diesel, fie benzinar.

Cu aceasta ocazie urez sincere felicitari nemtilor care renunta la Golf 3 si 4 tedei in favoarea unui Logan sau Sandero nou si imi exprim compasiunea fata de romanii care cumpara Golf 3 si 4 tedei de la nemti deoarece le pute Loganul.

This post has been edited by Laurentziu83: 22 Feb 2010, 11:22


--------------------
. . .
In memoria reputatului nostru membru, cj98czh, care ne-a servit cu atata daruire si a fost de treaba cu noi.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vijelie
post 22 Feb 2010, 11:23
Post #94


membru violet


Group: Members
Posts: 4.605
Joined: 11 November 05
From: Bucuresti




Mitul neamtului modest incepe sa il bata pe cel al neamtului blond.


--------------------
Dacia Duster 2011 Laureate dCi
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
solenzoi
post 22 Feb 2010, 18:11
Post #95


Membru


Group: Members
Posts: 143
Joined: 11 November 07




Sunt si eu de acord cu cei care recomanda ceva pe benzina si de capacitate mica . Mai apoi precizez ca nu sar la gatul nimaniu si nu incerc sa schimb parerea nimanui dar pentru "mikemaniac" incearca daca vrei sa mergi dincolo sa iei cu tine pe cineva care cunoaste germana fara accentsi ceva parcuri cum se cade. Om fi noi romanii rasati si trecuti prin multe dar nici aia din parcurile de dincolo nu sunt chiar de lepadat. E frustrant , parerea mea, sa mergi in parc si sa intrebi care masina e de vanzare. Daca persoana care a intrebat a fost neamt get- beget i s-a spus ca nici una nu e de vanzare , dar in momentul in care s-a mentionat ca masina va pleca in Romania , ca prin minune , toate au fost de vanzare. Nu va ganditi ca aia le vand pe toate de bune , sau ca le vand exact in jurul a 120.000-130.000 km. In plus de ce oare nemtii si nu numai cumpara destul de bine Logan si Sandero iar romanii asa cum zicea cineva inaintea mea iau golf 3 si golf 4? In primul rand poate pentru ca fiecare isi face un calcul cata nevoie are de masina , de cate ori pe saptamana umbla cu ea , daca astfel este eficient diesel-ul sau benzina , ce dotari sa aiba s.am.d. Din pacate la noi , in general lucrurile stau altfel: cu cat avem unii mai putine resurse financiare cu atat mai mult luam masina mai "tare" sa moara vecinu , nu de alta si apoi stau si se uita la ea in parcare, ca deh "ochii stapanului ingrasa vita". Revenind , pentru initiatorul topic-ului , ia frate ceva romanesc , fara mari cheltuieli , cu ceva dotari si bucura-te si de viata asta ca masinile oricum nici unul dintre noi nu le luam acolo sus sau jos.Hai salut la toata lumea!


--------------------
Dacia Solenza 2003, Scala - Cj-75 LAR
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Laurentziu83
post 22 Feb 2010, 21:36
Post #96


Odihneste-te in pace, cj98czh!


Group: Members
Posts: 7.589
Joined: 17 May 05
From: Tziganistan




Cand ma plimbam ca turist cu metroul, autobuzul, tramvaiul, etc, prin Viena, sau Paris, sau Istanbul, ma uitam la cei din jurul meu si incercam sa ghicesc cam ce salarii au respectivii. Cei din vest cel putin, aveau minim 2 mii de euro majoritatea si, daca as fi intrat in vorba cu ei sa-i intreb ce masina au, sigur multi dintre ei probabil nici nu posedau masina, sau poate aveau ori vreo vechitura, ori vreo ieftinaciune de pana in 10 mii de euro.
La noi, cei cu 2 mii de euro salariu deja au BMW, daca nu si mai mult, cei cu 500 de euro salariu deja au masina de 15000 de euro.
Si atunci, daca vesticul cu un salariu ce pe mine personal ma face invidios, poate folosi transportul in comun sau o masina ieftina, eu de ce trebuie sa fiu aratat cu degetul atunci cand ma sui in Matiz si ma declar multumit de el? Insa aici, chiar si pe forum, ar fi macar 10 care ar considera ca Matizul meu nu-i masina.
In ochii vesticului eu ar fi trebuit sa scurm in gunoaie daca mi-ar vedea statul de salariu, caci si un asistat social castiga mai mult la ei.


This post has been edited by Laurentziu83: 22 Feb 2010, 21:37


--------------------
. . .
In memoria reputatului nostru membru, cj98czh, care ne-a servit cu atata daruire si a fost de treaba cu noi.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
turturel
post 23 Feb 2010, 09:51
Post #97


membrisor


Group: Members
Posts: 1.385
Joined: 2 May 08
From: Braila




cred ca de snobism a auzit toata lumea laurentiu. acelasi sfat il dau si eu..bucurate de viata frate. lasa adevaraciunile de nemtoaice pe seama altora. am o satisfactie iesita din comun atunci cand imi cumpar un ulei bun la masina mea iar cel de langa mine cu a4 ii spune vanzatorului ca vrea si el un panter20w50 ca nare bani de 5w40. nu sunt rautacios dar parca merita sa se trezeasca la realitate.


--------------------
Dacia Supernova 2003 confort
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
IRONICK
post 23 Feb 2010, 09:55
Post #98


-


Group: Members
Posts: 21.910
Joined: 19 April 05
From: Romania




QUOTE(Laurentziu83 @ 22 Feb 2010, 21:36)
deja au masina de 15000 de euro
Daca stau sa citesc ce ai scris prin alte parti, te critici singur pe tine.


--------------------
CUGIR Albalux 11 1982 - B-11-LUX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dizzy
post 23 Feb 2010, 14:58
Post #99


Work smart not hard!


Group: Members
Posts: 4.781
Joined: 11 February 04




Ai calatorit cumva cu mijloacele de transport public din strainatate? Nu-i asa ca sunt un pic diferite de ale noastre? Daca ai mers cu transportul public din Paris atunci intelegi de ce nu are sens sa ai masina acolo pentru drumurile de zi cu zi, poate doar pentru aprovizionarea saptamanala si concediu.


--------------------
Whirpool ex Dacia Logan 2005 - B zzz SXX
Stupidity is a more dangerous enemy of the good than evil.
I have no time to battle egos and small minds.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mikemaniack
post 23 Feb 2010, 15:25
Post #100


Membru Maniac


Group: Members
Posts: 357
Joined: 8 April 08
From: Bucuresti




n-as merge cu ratb nici mort, eu cu masina fac 5-10 minute pana la munca daca iau ratb fac nsmepii de minute, de ce trebuie sa ma duc sa astept in statie n minute sa vina masina plina de tot felul de oameni. cand poti sa ie imasina.daca as avea un smart diesel e mai ieftin decat abonamentul la ratb.
Acum referitor la useri ce au scris mai sus, pai nene voi nu vreti masini puternice inseamna va multumiti cu ce aveti, eu unul nu ma multumesc cei 75 de magari ai solnitzei , pt ca eu masina o exploatez la maxim ,dau in ea cat se poate, cat duce.nu merg economic deloc pt ca la mine e mai important timpul.


--------------------
BMW 320D TOURING
EX SOLENZA CLIMA 2004
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ursul_bipolar
post 23 Feb 2010, 16:05
Post #101


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.667
Joined: 23 July 08




QUOTE(mikemaniack @ 23 Feb 2010, 16:25)
n-as merge cu ratb nici mort, eu cu masina fac 5-10 minute pana la munca daca iau ratb fac nsmepii de minute, de ce trebuie sa ma duc sa astept in statie n minute sa vina masina plina de tot felul de oameni. cand poti sa ie imasina.daca as avea un smart diesel e mai ieftin decat abonamentul la ratb.


Si de unde crezi ca e aglomeratia asta in fiecare zi in bucuresti, din cauza baietilor care pt un km doi iau masina ca deh, e tare jegos ratb-ul sau mai nou masina e folosita pe post de umbreluta cand ploua. hai sa-ti spun o chestie, eu dimineata ajung mai rpd la munca cu ratb-ul decat cu masina si vin din rahova, asa ca traficul nu e prea linistit.

This post has been edited by ursul_bipolar: 23 Feb 2010, 16:07


--------------------
Toyota RAV4 HSD Elegance 2018
Toyota Highlander HSD Exclusive 2022
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
djasu82
post 23 Feb 2010, 16:32
Post #102


MEMBRU DACIA CLUB


Group: Members
Posts: 11.714
Joined: 26 December 06
From: Bucuresti ...




lasa frate pentru el mai importanta e moartea pana in cele din urma uite asa mai injur unu ca tine care taie calea si circula serpuit... de aceea iti doresti si mai multi cai putere.
Cine doreste sa devina pilot se duce frumos si face scoala de piloti 1000 de coco da dupa aceea isi prepara rabla pentru VTM si se da pana cand o sa-i stee limba pluta dar in oras cred ca trebuie sa respecti pe ceilalti participanti la trafic .
Ai respecti pe ceilalti te respecti pe tine ... cum e aia cu pitipoancele asa e si cu vitezomanii.
Eu unu de cand incepe primavara pana toamna ma duc la lucru cu bicicleta si ajung mai repede decat cu masina plus ma simt mult mai bine .. Riscul e altu ca un tampit care circula serpuit sa dea peste tine !
Am CDTI si nu a simtit motorul sa-i bag ulei cum se plang altii , de cand i l-am pus e la semn pe joja ca la inceput.
Mai depinde si cum exploatezi motorul.

This post has been edited by djasu82: 23 Feb 2010, 16:35


--------------------
Dacia Super Nova Opel 1.7 CDTI , Audi Q7 , GPS wayteq x950btfm 1999 / 2003 / 2008 /2011 - nnn
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ursul_bipolar
post 23 Feb 2010, 16:50
Post #103


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.667
Joined: 23 July 08




QUOTE(djasu82 @ 23 Feb 2010, 17:32)
lasa frate pentru el mai importanta e moartea pana in cele din urma uite asa mai injur unu ca tine care taie calea si circula serpuit... de aceea iti doresti si mai multi cai putere.

Eu unu de cand incepe primavara pana toamna ma duc la lucru cu bicicleta si ajung mai repede decat cu masina plus ma simt mult mai bine .. Riscul e altu ca un tampit care circula serpuit sa dea peste tine !


asule de ce crezi ca vezi toti cocalarii pe strazi serpuind si mergand haotic? sunt jalnici si nu isi dau seama cat de penibili sunt, dar pt ei asta e "jmecheria" adevarata.

citez: "cum frate sa merg eu pe jos???? euuuuu care m-am nascut in masina, pfaaaaa, ma jignesti frate.... cu bicicleta???? ejti nebun la cap frateee, nici cand eram mic nu ma plimbam...." cam asa stau lucrurile din pacate.

hai ca suntem offtopic dar imi pare rau ca initiatorul topicului in loc sa primeasca niste sfaturi pertinente, i se spunee "frateeee, 75 de cai pt orasss, frate sunt putin frateeee!!!!"


--------------------
Toyota RAV4 HSD Elegance 2018
Toyota Highlander HSD Exclusive 2022
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mikemaniack
post 24 Feb 2010, 14:14
Post #104


Membru Maniac


Group: Members
Posts: 357
Joined: 8 April 08
From: Bucuresti




sunteti niste tembeli , n-ati inteles nimic , cu viteza merg AFARA NU IN BUCURESTI!
in bucuresti merg incet ca de, consuma. afara merg tare , am si precizat ca pt bucuresti smart e ideal.


--------------------
BMW 320D TOURING
EX SOLENZA CLIMA 2004
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Andy_ACS
post 24 Feb 2010, 14:20
Post #105


Yes, I'm not!


Group: Members
Posts: 6.274
Joined: 19 July 04
From: Craiova




Eu zic sa iti revizuiesti limbajul in primul rand, in al doilea rand sa nu te mai porti ca si cum ai fi detinatotul adevarului absolut.

Bafta!


--------------------
- - -
"Be the change you want to see in the world"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ursul_bipolar
post 24 Feb 2010, 14:31
Post #106


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.667
Joined: 23 July 08




QUOTE(mikemaniack @ 24 Feb 2010, 15:14)
in bucuresti merg incet ca de, consuma. afara merg tare , am si precizat ca pt bucuresti smart e ideal.
*



pai nu ai zis tu ca pt tine e mai important timpul decat consumul sau altceva? radmasa.gif


--------------------
Toyota RAV4 HSD Elegance 2018
Toyota Highlander HSD Exclusive 2022
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Laurentziu83
post 24 Feb 2010, 20:19
Post #107


Odihneste-te in pace, cj98czh!


Group: Members
Posts: 7.589
Joined: 17 May 05
From: Tziganistan




QUOTE(IRONICK @ 23 Feb 2010, 10:55)
Daca stau sa citesc ce ai scris prin alte parti, te critici singur pe tine.
*


Megane-ul e trecut pe una din firmele la care lucrez, nu e pe numele meu. Daca e sa nu-l mai am, nu m-ar deranja un Matiz sau un Logan 1.2 16V. Daca voi ajunge sa-mi petrec concediile cu avionul sau cu autocarul, ar fi foarte bine.


QUOTE(dizzy @ 23 Feb 2010, 15:58)
Ai calatorit cumva cu mijloacele de transport public din strainatate? Nu-i asa ca sunt un pic diferite de ale noastre? Daca ai mers cu transportul public din Paris atunci intelegi de ce nu are sens sa ai masina acolo pentru drumurile de zi cu zi, poate doar pentru aprovizionarea saptamanala si concediu.
*


Exact, cu ele am mers. Intr-adevar, in vest masina e un lux, in Ro e o necesitate, insa ceea ce face un Golf, Passat, etc, face foarte bine si un Cielo sau Logan 1.4, dar pe mai putini bani. Si, cand iti iei masina la SH, clar nu te dau banii afara din casa.
Eu nu voi avea niciodata dureri de cap pe tema turbinelor, a injectoarelor de diesel sau mai stiu eu ce, pentru simplul motiv ca masinile cu asa ceva sunt in afara preferintelor mele.

This post has been edited by Laurentziu83: 24 Feb 2010, 20:20


--------------------
. . .
In memoria reputatului nostru membru, cj98czh, care ne-a servit cu atata daruire si a fost de treaba cu noi.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
marius80_eugen
post 24 Feb 2010, 21:34
Post #108


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.978
Joined: 9 December 05
From: Bucuresti




QUOTE(slider2 @ 18 Feb 2010, 21:09)
si 75cp de cai super vioi (de care are si solenza ta) din ce cilindree se obtin??
eu nu inteleg cum critici tu cei 87 de cp ai motorului 1.6 8v de pe logan, cand tu ai doar 75cp pe solenza  wacko.gif
*


Eu nu am pretentie ca a mea are motor de ultima generatie , dar a mea e facuta in 2003 , nu in 2010 ! Orice Logan de acum , are motor de 1.6 de 87-90 CP .

Eu nu mai am 75 Cp , ci 86 CP de muuult timp icon_mrgreen.gif deci stai tu linistit ! Eu nu am pretentie ca am masina de ultima generatie , dar majoritatea le-am imbunatatit indeajuns incat sa spunem ca mai bine intr-o SLZ de 2500-3000 de euro din 2003-2005 decat intr-un cazan de 7000 - 10.000 de euro din 2010 !

QUOTE(mikemaniack @ 24 Feb 2010, 14:14)
sunteti niste tembeli ...
*


radmasa.gif radmasa.gif radmasa.gif Daca topicul asta mai continua ... nu pot decat sa fiu de acord cu colegul ! happy.gif

This post has been edited by marius80_eugen: 24 Feb 2010, 21:34


--------------------
Reno / de toate Reno 2003 - 2017
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
slider2
post 24 Feb 2010, 21:36
Post #109


doar membru si atat


Group: Members
Posts: 3.630
Joined: 15 April 08




QUOTE(marius80_eugen @ 24 Feb 2010, 21:34)
mai bine intr-o SLZ de 2500-3000 de euro din 2003-2005 decat intr-un cazan de 7000 - 10.000 de euro din 2010 !
*



arata-mi si mie unde i-am recomandat eu un logan nou...


--------------------
symboala neagra 2008
mormantul n-are decat o singura usa... intrarea... atat.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
marius80_eugen
post 24 Feb 2010, 21:42
Post #110


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.978
Joined: 9 December 05
From: Bucuresti




Tu te-ai luat de masinuta mea , eu ti-am spus parerea mea de Logan !


--------------------
Reno / de toate Reno 2003 - 2017
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
slider2
post 24 Feb 2010, 21:45
Post #111


doar membru si atat


Group: Members
Posts: 3.630
Joined: 15 April 08




eu m-am luat de tine pentru ca ai denigrat motorul 1.6mpi (care este inca folosit cot la cot cu 1.4mpi) de pe un logan din 2004-2005 (asta i-am recomandat eu) cand tu deti o masina din aceeasi perioada, cu un motor de cam aceeasi tehnologie...

This post has been edited by slider2: 24 Feb 2010, 21:45


--------------------
symboala neagra 2008
mormantul n-are decat o singura usa... intrarea... atat.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ArtVandelay
post 24 Feb 2010, 21:45
Post #112


Anytown, USA..


Group: Members
Posts: 2.662
Joined: 5 January 08
From: Craiova




voua nu va e somn ?


--------------------
Ford focus 2001
He wondered why the boomerang kept getting bigger. Then, it hit him.

I got 99 cookiez cause a bitch ate one.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
slider2
post 24 Feb 2010, 21:47
Post #113


doar membru si atat


Group: Members
Posts: 3.630
Joined: 15 April 08




de la ora asta in nici un caz tongue.gif


--------------------
symboala neagra 2008
mormantul n-are decat o singura usa... intrarea... atat.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
CGDBZ
post 24 Feb 2010, 22:08
Post #114


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.487
Joined: 8 July 09
From: BZ




Mai conduc si eu din cand in cand un "cazan" (Dacia Logan 1.4 Laureate) , o masina optima pentru mine , spatiul interior este suficient pentru "gabaritul" meu (105 kg si 1.86 m , nu sunt burtos ) , scaunul soferului se regleaza pe inaltime , cat si volanul (sus-jos) astfel imi pot gasi o pozitie optima la volan si confortabila ceia ce in Solenza nu am putut obtine , cu greu am gasit o pozitie acceptabila numai ca daca vroia cineva sa se urce in spate nu prea mai avea loc .
Eu nu vreau o masina de ultima generatie , vreau o masina in care sa ma simt bine si care sa-mi placa . Acest "cazan" ar fi pe gustul meu.


--------------------
- - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Laurentziu83
post 24 Feb 2010, 23:51
Post #115


Odihneste-te in pace, cj98czh!


Group: Members
Posts: 7.589
Joined: 17 May 05
From: Tziganistan




QUOTE(marius80_eugen @ 24 Feb 2010, 22:34)
Eu nu mai am 75 Cp , ci 86 CP de muuult timp  icon_mrgreen.gif deci stai tu linistit ! Eu nu am pretentie ca am masina de ultima generatie , dar majoritatea le-am imbunatatit indeajuns incat sa spunem ca mai bine intr-o SLZ de 2500-3000 de euro din 2003-2005 decat intr-un cazan de 7000 - 10.000 de euro din 2010 !
radmasa.gif  radmasa.gif  radmasa.gif Daca topicul asta mai continua ... nu pot decat sa fiu de acord cu colegul ! happy.gif
*


O zici de parca ai 150 CP turbo. radmasa.gif

Solenza nu mi-as lua la SH decat moka. Prefer totusi un Logan SH in locul ei, e singura masina care scapa de eticheta "e dacie...". Loganul de bine de rau bate la fundul gol la fiabilitate multe modele de la Renault.


--------------------
. . .
In memoria reputatului nostru membru, cj98czh, care ne-a servit cu atata daruire si a fost de treaba cu noi.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mikemaniack
post 25 Feb 2010, 00:37
Post #116


Membru Maniac


Group: Members
Posts: 357
Joined: 8 April 08
From: Bucuresti




Si eu am 1.85 107 kg si sunt burtos recunosc, si tot intru in solniza asa ca cazanul nu e cu 2 stele peste o solnitza.


--------------------
BMW 320D TOURING
EX SOLENZA CLIMA 2004
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
CGDBZ
post 25 Feb 2010, 01:29
Post #117


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.487
Joined: 8 July 09
From: BZ




De la a putea intra si a avea o pozitie optima pentru condus e o diferenta mare si nu am spus ca virgula "cazanul" e cu doua stele peste Solenza ,nu-mi displace Solenta doar ca spatiul interior al ei este mult mai mic decat al "cazanului" chiar mai mic ca si al berlinei.


--------------------
- - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dacada
post 25 Feb 2010, 02:23
Post #118


Membru incepator


Group: Members
Posts: 22
Joined: 10 June 09




nu stiu ce sa mai zic/fac blink.gif . probabil o sa mai merg cu masina pe care o am.nu vreau sa iau o decizie pe care as regreta-o mai tarziu.sincer,deocamdata nu sunt destul de bine informat.Probabil ca mai sunt si alte masini in afara de golf si solenza.Complicat cu masinile astea.Mai eficient si mai simplu e cu bicicleta icon_mrgreen.gif


--------------------
Dacia 1310 TLX 1989 Berlina
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
augustin87r
post 25 Feb 2010, 20:56
Post #119


Membru autentic


Group: Members
Posts: 865
Joined: 18 June 06
From: Rm.Valcea




Oricum, o masina noua , e masina noua chiar daca e Logan sau Solenza si tine obligatoiu mai mult decat orice second. Nu exista second mai bun decat o masina noua (la ora actuala cand nu se mai produc solenza si altele care nu erau la standarde europene).....O masina din 2005 e mai buna decat una din 1999 chiar daca cea din 1999 e bmw . Materialele imbatranesc imediat dupa ce au iesit din fabrica. Dupa 10 ani nu se poate sa nu trebuiasca sa nu schimbi ceva, oricum le schimbi mai devreme decat la o masina mai tanara....

Desi nu e cazul aici, sunt multi care cumpara Golf din 1992 (175 mii km reali) ca oricum e mai bun decat Solenza sau Logan.... Masina SH nu stii cum a fost hartanita chiar daca straluceste...

25 Feb 2010, 22:04:
Am uitat sa adaug ce mi-a spus cineva care a circulat si in Germania. Aia alearga masinile pe autostrazi in stil barbar chiar daca nu toate masinile sunt la fel de rezistente..., asa ca la 200 mii km reali le vand ca cine stie cand incepe sa pice ceva sau sa consume ulei...

Cunosc un sofer care mergea cu break-ul mereu foarte tare pt strazile tarii si pt masina: 120km/h ....el era persoana de la garaje care cerea cei mai multi bani pt masina ca trebuia sa faca setul motor mai des decat altii(in anii cati a lucrat acolo)

This post has been edited by augustin87r: 25 Feb 2010, 21:04


--------------------
Dacia Solenza Clima 2003
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
argon
post 25 Feb 2010, 21:59
Post #120


Mesaj semiautomat


Group: Members
Posts: 33.671
Joined: 15 August 05




QUOTE(marius80_eugen @ 24 Feb 2010, 21:34)
Eu nu mai am 75 Cp , ci 86 CP de muuult timp  :
*




si tu ai si pus repede botu la ce a zis tiuneru...de fapt acum ai toate sansele sa ai cei 75, nu 73 cat are solenza initial, deci poti sta linistit, money well spent.


--------------------
Renault Laguna 2007 - 2.0 DCI 16v 180
Fara turbo, viata e pustiu.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
4 Pages « < 2 3 4
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 3rd June 2024 - 09:54
Forum Renault