DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

2 Pages < 1 2 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Originea numelor

alex275
post 10 Jan 2006, 09:18
Post #31


Membru autentic


Group: Banned
Posts: 313
Joined: 5 May 05
From: Bucuresti




Bine, bine, dar eu nu inteleg un lucru.
Daca ma nasteam cu prenumele tatuat pe piele, mai ziceam. Dar intai ma nasc, apoi sunt botezat. Atunci de unde si pana unde m-am nascut cu harul ce-l poarta prenumele meu?
Acel har al prenumelui a fost ales intentionat (la unii) de catre parinti, sau dupa caz, de catre nasi. De ce mi se atribuie mie astfel de calitati, pe ce baza, pe ce criterii?
Poate ca tata vroia un prenume (care reprezenta ceva), iar mama alt prenume (care reprezenta cu totul altceva)! Dupa lupte seculare, s-au hotarat asupra unuia din ele.
Sa inteleg atunci, ca pana la ora x am fost "crescator de fasole", iar de la ora y sunt "albastru"? blink.gif ohmy.gif (am luat doua exemple aleatorii) Sau si mai rau, (patru prenume) ar fi iesit ca sunt un crescator de fasole albastru, taran aristocrat! Va dati seama ce combinatii haioase pot deriva de aici... tongue.gif
Deci.......!?!?


--------------------
dacia logan 1,6 laureate - B 46 W S T
[i]Inteleptii vorbesc pentru ca au ceva de spus. Prostii pentru ca nu pot sa taca.[/i] [b]PLATON[/b]
Un snob este un om care a fost educat mai mult decat ii permite inteligenta!!!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dacicuss
post 10 Jan 2006, 10:10
Post #32


Mare Vrajitor KKK


Group: Members
Posts: 299
Joined: 3 August 04
From: Poplaca




neee, esti pe langa Alex. biggrin.gif ce tatuat pe piele?!?
Io as sugera sa apara vreun esoteric pe aci sa-ti explice cum asta ti-e Karma sau cum naiba io zice...ti-ar demonstra ca ti-a fost bine stabilit, inca dinainte de a fi programat sa apari pe lume, acel nume...din imbarligatura constelatiilor, cometelor, rostogolirea boabelor de fasole blink.gif ...tu ce, crezi cai asa simplu? ca-i la voia intamplarii? No, si dupa ce-s stabilite toate astea, cand sa-l inscrie cu prenumele, una din vocile din cap ii sopteste numele stabilit! wacko.gif


--------------------
VW Passat 1.9TDI - ww-00-XXX
A religious war is like children fighting over who has the strongest imaginary friend...
The 50-50-90 rule: Anytime you have a 50-50 chance of getting something right, there's a 90% probability you'll get it wrong.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
alex275
post 10 Jan 2006, 10:20
Post #33


Membru autentic


Group: Banned
Posts: 313
Joined: 5 May 05
From: Bucuresti




laugh.gif
Mi-am adus aminte de un reportaj de la tv. Un taran mort de beat s-a dus la primarie sa-i faca certificatul lui fi-su. Acolo, impreuna cu primaru' (rupt de beat si ala), i-au pus nume de fata! laugh.gif Dar asta nu-i nimic. Mai greseste omul! Povestea continua insa. Urmatorul copil a fost fetita. Ei, inchipuie-ti tu ca acelasi tatic si acelasi primar, rupti de beti, i-au pus nume de baiat!!! radmasa.gif
Oare, in cazul asta, mai e valabila "teoria ta"? smile.gif
Sau poate ca asta a fost Karma copilasilor!!! laugh.gif

This post has been edited by alex275: 10 Jan 2006, 10:22


--------------------
dacia logan 1,6 laureate - B 46 W S T
[i]Inteleptii vorbesc pentru ca au ceva de spus. Prostii pentru ca nu pot sa taca.[/i] [b]PLATON[/b]
Un snob este un om care a fost educat mai mult decat ii permite inteligenta!!!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dacicuss
post 10 Jan 2006, 10:47
Post #34


Mare Vrajitor KKK


Group: Members
Posts: 299
Joined: 3 August 04
From: Poplaca




nici o Karma sanatoasa nu rezista in fata unei bauturi de calitate...in cazul ala, strecurat prin pita !


--------------------
VW Passat 1.9TDI - ww-00-XXX
A religious war is like children fighting over who has the strongest imaginary friend...
The 50-50-90 rule: Anytime you have a 50-50 chance of getting something right, there's a 90% probability you'll get it wrong.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
alex275
post 10 Jan 2006, 11:04
Post #35


Membru autentic


Group: Banned
Posts: 313
Joined: 5 May 05
From: Bucuresti




Dar totusi nu-i suspect, dupa ce s-a laudat lumea-ntr-o pagina intreaga cum il cheama pe fiecare, ca nu-mi raspunde nimeni la postul 31!? smile.gif


--------------------
dacia logan 1,6 laureate - B 46 W S T
[i]Inteleptii vorbesc pentru ca au ceva de spus. Prostii pentru ca nu pot sa taca.[/i] [b]PLATON[/b]
Un snob este un om care a fost educat mai mult decat ii permite inteligenta!!!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
2 Pages < 1 2
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 15th June 2024 - 10:17
Forum Renault