DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

11 Pages « < 3 4 5 6 7 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Izolara fonica

free_fiber
post 13 Jun 2005, 14:56
Post #121


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.555
Joined: 25 October 04
From: Bucuresti




Eu azi mi-am izolat fonic usile. Adica le-am facut sa nu mai zdrangane cand dau muzica mai tare. Am dat cu antifon. Sunt multumit de rezultat


--------------------
Dacia Logan Laureate 1.5dci 85CP 2008 - B xx XXX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
osirus
post 13 Jun 2005, 22:24
Post #122


Milionar de week-end


Group: Banned
Posts: 501
Joined: 17 November 04
From: Salajan




QUOTE(bogdan_o @ 11 Jun 2005, 17:39)
Am vazut in targ asa ceva, 10 mm grosime, dar costa 450.000 (!!!!!!) metrul liniar (avea 2 metri latime, deci 2mp). .
*


Eu am luat azi de 12 mm cu 200 mii!Are si o pinza pe una din fete.Am vazut si de 30 mm cu 400 mii.


--------------------
Dacia/Skoda Logan ambition - Octavia L&K
vreau o rabla de masina ca sa-i rup kilometraju s-o petarda buna rau sa-i dau jos ambalaju
................"Fac sport extrem cu dacia/Cu ochii inchisi o calc/I-mi place senzatia!"...............
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
johnsws
post 14 Jun 2005, 13:04
Post #123


Membru autentic


Group: Members
Posts: 593
Joined: 31 March 04
From: Bucuresti




de unde ai luat-o?


--------------------
opel astra 2006 classic
astra la vista baby!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
excellence
post 14 Jun 2005, 13:21
Post #124


Membru incepator


Group: Members
Posts: 69
Joined: 16 February 05




QUOTE(free_fiber @ 13 Jun 2005, 08:56)
Eu azi mi-am izolat fonic usile. Adica le-am facut sa nu mai zdrangane cand dau muzica mai tare. Am dat cu antifon. Sunt multumit de rezultat
*




ce antifon ai folosit ....


--------------------
Solenza Rapsodie - DJ-06-SUL
De la Craiova multe salutari.....
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
free_fiber
post 14 Jun 2005, 15:48
Post #125


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.555
Joined: 25 October 04
From: Bucuresti




QUOTE(excellence @ 14 Jun 2005, 13:21)
ce antifon ai folosit ....
*



Pai pe cutie scrie "ROST - insonorizant cauciucat" . 100mii pe 5kg
Bine ca nu l-am folosit pe tot, iti dai seama. Uite si o poza cu usa "manjita":

This post has been edited by free_fiber: 14 Jun 2005, 15:56

Attached thumbnail(s)
Image_168_.jpg ( Size: 489.84k ) Number of downloads: 757


--------------------
Dacia Logan Laureate 1.5dci 85CP 2008 - B xx XXX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Marius
post 14 Jun 2005, 16:28
Post #126


Membru autentic


Group: Members
Posts: 595
Joined: 13 October 03
From: Bucuresti




Esti sigur sigur ca scrie "insonorizant"? Te intreb deoarece seamana perfect cu antifonul cauciucat.


--------------------
ex Dacia ex Solenza ex 2003 Clima - ex 1.4 MPI
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bogdan_o
post 14 Jun 2005, 17:00
Post #127


om ca, din pacate, din ce in ce mai putini


Group: Members
Posts: 3.940
Joined: 23 May 03
From: Bucuresti




Ar fi trebuit sa dai si IN usa. Cred ca rezultatul ar fi fost mai bun.


--------------------
Dacia SLZ 1.4 / Break CL
E bine sa fii multumit cu ceea ce ai, dar nu si de ceea ce esti (Sir James MacKintosh)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
klaus
post 14 Jun 2005, 17:03
Post #128


步步


Group: Moderatori
Posts: 19.062
Joined: 4 August 02
From: Bucuresti




Sa nu creada lumea ca recomandam sa toarne antifonul in usa si sa-l lase ca pe o balta acolo ( cool.gif ): referire "in usa" inseamna ca ar fi trebuit sa dai pe interiorul fetei exterioare a usii.


--------------------
Scenic III 1.9 dCi - - - -
E mult mai bine să mă înșel din prea multă suspiciune decît din prea multă naivitate. - Cristoiu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bogdan_o
post 14 Jun 2005, 18:52
Post #129


om ca, din pacate, din ce in ce mai putini


Group: Members
Posts: 3.940
Joined: 23 May 03
From: Bucuresti




Oricum, daca dati si pe fata interioara a usii sa nu cumva sa astupati gaurile alea de scurgere a apei de la baza usii ca o sa se adune apa in usa si de acolo o sa ajunga fix in masina. Deci mare grija.


--------------------
Dacia SLZ 1.4 / Break CL
E bine sa fii multumit cu ceea ce ai, dar nu si de ceea ce esti (Sir James MacKintosh)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
free_fiber
post 14 Jun 2005, 19:33
Post #130


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.555
Joined: 25 October 04
From: Bucuresti




QUOTE(Marius @ 14 Jun 2005, 16:28)
Esti sigur sigur ca scrie "insonorizant"? Te intreb deoarece seamana perfect cu antifonul cauciucat.
*



Sigur. Chiar seamana cu un cauciuc lichid cand bagi pensula in galeata...


--------------------
Dacia Logan Laureate 1.5dci 85CP 2008 - B xx XXX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Daedalus
post 15 Jun 2005, 16:40
Post #131


sound addicted


Group: Members
Posts: 947
Joined: 1 March 05
From: Bucuresti




Am citit tot topicul si postez un pic nedumerit. Voi izolati doar partea de tabla unde vine si celofanul ala lipit pe margine? Sau tot compartimentul din usa? Nu s-ar izola mai bine tot interiorul usii pentru o insonorizare mai buna si sunet mai bun al muzicii pe usile din fata? Eu habar n-am cum arata folia asta PEE de care ziceti voi sau alte materiale. Vad ca ati folosit tot felul de materiale. Eu sunt genul care mai bine astept si strang bani si fac putin cate putin dar fac sa fie facut brici. Chiar daca iau fiecare usa in parte si fac o usa la o saptamana sau doua (ca bugetu e mai lent la mine). Ziceti-mi si mie care materiale (cu caracteristicile lor si preturile) sunt mai bune pentru izolarea fonica (termica nu ma intereseaza) sa izoleze de zgomotul exterior si sa faca sunetul mai placut la audio in masina.

Si inca ceva.. un pic mai off-topic. Mi-au spart hotii masina si abia mi-am inlocuit geamul ala triunghiular de la usa din stanga spate, dar trebuie sa inlocuiesc si pe celalalt pentru ca asta care l-am luat are o banda neagra pe margine (vine si mai frumos) si ma intereseaza cum scot maneru de la macara ca am tras de el si m-am chinuit si cu surubelnita si tot nu am reusit sa il scot si nu vreau sa il rup. Vreau asa o detaliere a pasilor.. nu stiu.. nu vreau sa stric nimic. Din bradutii aia s-au rupt vreo 2 dar fac o tura pana la targ sa cumpar vreo 20 asa sa am. Imi ajung pentru toate usile?


PS Si inca ceva va rog eu mult de tot ca ma zgarie pe retina numele topicului. Va rog din suflet careva sa il editati si sa il scrieti corect.

This post has been edited by Daedalus: 15 Jun 2005, 16:42


--------------------
Dacia Solenza Scala 1.4 MPI 2004 - B xx FTU
mda
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bogdan_o
post 15 Jun 2005, 16:56
Post #132


om ca, din pacate, din ce in ce mai putini


Group: Members
Posts: 3.940
Joined: 23 May 03
From: Bucuresti




Pai de maner trebuie sa tragi. Nu exista o ordine a pasilor. Tot ce trebuie sa faci e sa tragi perpendicular, nu in unghi ca atunci nu mai iese deloc sau risti sa rupi vre-un piciorus. Alta modalitate nu exista. Te poti ajuta de surubelnita, cornier, ce vrei tu, dar finalitatea e ca trebuie sa tragi destul de tare.

20 de braduti sunt cam multi pentru usi. Nici cu 10 nu prea ai ce face, dar in fine, in cazul in care se rup toti iti trebuie 12.


--------------------
Dacia SLZ 1.4 / Break CL
E bine sa fii multumit cu ceea ce ai, dar nu si de ceea ce esti (Sir James MacKintosh)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Dsign
post 15 Jun 2005, 19:16
Post #133


Led Tuning Man


Group: Members
Posts: 3.498
Joined: 24 November 03
From: Bucuresti




QUOTE(Marius @ 14 Jun 2005, 17:28)
Esti sigur sigur ca scrie "insonorizant"? Te intreb deoarece seamana perfect cu antifonul cauciucat.
*




blink.gif blink.gif am ramas...mut!!! metre, matale stii ce semnifica cele doua cuvinte pe care le rostesti? iti spun eu: fix acelasi lucru... antifon=insonorizant!

se gaseste as acum s-a spus, la cutie de 5 kg, 100 000 lei cutia... e tirgul plin. eu mi-am spoit toata burta masinii cu asa ceva fix cind am luat-o, in toamna, chiar daca era data cu ceva ...


--------------------
D Logan 2004 Preference 1.6MPI Egee - B 48 CUP
http://youtu.be/OQ-ukXOBfI4
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Marius
post 16 Jun 2005, 11:07
Post #134


Membru autentic


Group: Members
Posts: 595
Joined: 13 October 03
From: Bucuresti




Am dat cu bata-n balta. Dar stiam si, eu ca tot omu, ca antifonul era folosit pentru impiedicarea proceselor anticorozive la vechile dacii. Asa ceva am folosit si eu dar tot pentru aplicarea pe exteriorul caroseriei.
Daca stau bine si ma gandesc, "antifon" s-ar traduce "impotrva zgomotului" nu "impotriva ruginei". biggrin.gif Deci, mi-am luat-o. Ok Metre, cum zici tu.


--------------------
ex Dacia ex Solenza ex 2003 Clima - ex 1.4 MPI
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Dsign
post 19 Jun 2005, 12:47
Post #135


Led Tuning Man


Group: Members
Posts: 3.498
Joined: 24 November 03
From: Bucuresti




nici o problema, e bine de stiut ... tongue.gif am si eu o intrebare: nu miroase urit a antifon in masina du pa ce minjesti usile??? n-am de gind sa-mi miroasa a catran in masina!


--------------------
D Logan 2004 Preference 1.6MPI Egee - B 48 CUP
http://youtu.be/OQ-ukXOBfI4
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bogdan_o
post 19 Jun 2005, 12:56
Post #136


om ca, din pacate, din ce in ce mai putini


Group: Members
Posts: 3.940
Joined: 23 May 03
From: Bucuresti




Probabil ca imediat dupe ce dai cun atifon va cam duhni in masina a catran,vorba ta (apropo nu stiam cum sa identific duhoarea,imi statea pe limba, dar nu-mi venea cuvantul) dar dupa aia dispare.


--------------------
Dacia SLZ 1.4 / Break CL
E bine sa fii multumit cu ceea ce ai, dar nu si de ceea ce esti (Sir James MacKintosh)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Dsign
post 20 Jun 2005, 09:39
Post #137


Led Tuning Man


Group: Members
Posts: 3.498
Joined: 24 November 03
From: Bucuresti




probabil ca cel mai bine e sa dai cu antifon, si sa lasi usile demontate citeva zile, pina se usuca ala bine... oricum, o saptamina masina va fi nefunctionala.


--------------------
D Logan 2004 Preference 1.6MPI Egee - B 48 CUP
http://youtu.be/OQ-ukXOBfI4
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dj_hefox
post 20 Jun 2005, 13:11
Post #138


Membru incepator


Group: Members
Posts: 15
Joined: 9 July 04




Am sa incerc si eu cu acel antifon dar sper sa gasesc asa ceva. Am o mica dilema. Sper ca acea clama (clame nu prea stiu) de plastic de la portiere sa nu se rupa si daca da, vreau sa stiu unde gasesc ? Am auzit ca se rup destul de des si nu vreau sa raman cu plasticul de la portiere desfacut.


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bogdan_o
post 20 Jun 2005, 15:13
Post #139


om ca, din pacate, din ce in ce mai putini


Group: Members
Posts: 3.940
Joined: 23 May 03
From: Bucuresti




Pai nu se rup ele toate, dar de rup fiii sigur ca macar 1-2 tot vei rupe. Nu e o tragedie in sensul in care nu o sa poti pune panourile la lor (ele mai sunt prinse si in suruburi) dar vor sta "cracanate" si vor face un zgomot care o sa te convinga destul de repede sa te duci sa pui cleme noi.


--------------------
Dacia SLZ 1.4 / Break CL
E bine sa fii multumit cu ceea ce ai, dar nu si de ceea ce esti (Sir James MacKintosh)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
thunder
post 20 Jun 2005, 18:45
Post #140


Membru autentic


Group: Members
Posts: 540
Joined: 22 April 04
From: Pitesti




Se poate da peste stratul de antifon, dupa ce se usuca bine, un strat de vopsea. Tata si-a antifonat vechea berlina pe interior luna asta, mai concret podeaua si usile, a dat 1-2 straturi de vopsea si nu se simte nici un miros de antifon, in plus nici nu se lipeste/murdareste mocheta. A folosit un antifon plastificat (contine cauciuc, niste rasini, bitum) care s-a uscat si s-a intarit. Pret: cam 100 mi cutia de 5L


--------------------
Opel Astra H 2006 - B-50-WSE
Doua lucruri sunt infinite: universul si prostia umana. Despre univers nu sunt inca sigur. Albert Einstein
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sod
post 27 Jun 2005, 15:26
Post #141


Membru autentic


Group: Members
Posts: 312
Joined: 20 December 03
From: Iasi




incep sa ma alatur gastii de antifonatori. Am pus folie PLE in portierele din fata, in 3 straturi cu foaie de cort cauciucata intre ele (pentru greutate). Deja e cu totul alta viata, cel putin sunetul la inchidere e mult, mult mai placut. Cu ocazia asta am schimbat si plesneturile de boxe de pe fata cu niste VDO-uri de 130 mm de la metro. Maine o sa scot partea superioara a bordului (sper sa nu stric ceva). Ca o nota personala la ce s-a mai spus, fetele de portiera au fost banal de demontat, mai ales ca la scala nu am manivele pentru geamuri. Singura problema la remontare e ca a cazut in portiera piulita de la surubul care tine manerul de deschidere a usii din interior. Din fericire s-a potrivit perfect in lock o piulita + montant de rack. Sa vad si pe spate ce o sa fie.
Am si o intrebare referitoare la mocheta. Am tras un pic de ea si am vazut ca are intre ea si tabla un strat de cam 1cm dintr-un fel de burete foarte poros si lipicios. Ala pare sa se distruga odata cu scoaterea mochetei. Voi cum ati procedat cu el?


--------------------
Renault Megane Estate Privilege dCI - B-xx-GNU
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bogdan_o
post 27 Jun 2005, 17:08
Post #142


om ca, din pacate, din ce in ce mai putini


Group: Members
Posts: 3.940
Joined: 23 May 03
From: Bucuresti




Buretele ala e numai in fata. in spate nu mai ai nimic. De scos mocheta de deasupra lui se poate (buretele ramane la locul lui), nu am incercat sa scot si buretele de pe tabla sa zic daca se rupe sau nu, desi nu cred ca s-ar destrama el asa usor.


--------------------
Dacia SLZ 1.4 / Break CL
E bine sa fii multumit cu ceea ce ai, dar nu si de ceea ce esti (Sir James MacKintosh)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sod
post 27 Jun 2005, 18:34
Post #143


Membru autentic


Group: Members
Posts: 312
Joined: 20 December 03
From: Iasi




bogdan, inca ceva; cat de greu se scot panourile usilor din spate? Am citit la topicul cu actuatorul stricat ca ar avea 5 cleme de plastic care se pot rupe. La usile din fata nu aveam decat 1 (una) clema plastic care nu s-a rupt la nici una. Detaliaza te rog procesul de scoatere a panoului pe spate (cum ai facut pentru scoaterea bordului). De asemenea ma intereseaza si partea de scos mocheta.

P.S daca totusi rup clemele alea de plastic, oare se gasesc la magazinele de piese si cum se numesc?


--------------------
Renault Megane Estate Privilege dCI - B-xx-GNU
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sod
post 27 Jun 2005, 19:46
Post #144


Membru autentic


Group: Members
Posts: 312
Joined: 20 December 03
From: Iasi




nevermind, am rezolvat. Fiecare fata e pinsa in 4 braduti verzi si un fel de stift tot verde, toti de plastic. Ruperea lor este foarte usor evitata prin folosirea locala a unei parghii, de exemplu o surubelnita care sa aplice o forta perpendiculara pe portiera in dreptul bradutului. Am scos ambele fete si nu am rupt nici un bradut. No, deci acum am folie ple si de cort in toate portierele. Rezultatul este _dramatic_ totul suna mult mai bine. Maine scot capacul bordului.


--------------------
Renault Megane Estate Privilege dCI - B-xx-GNU
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sod
post 29 Jun 2005, 19:14
Post #145


Membru autentic


Group: Members
Posts: 312
Joined: 20 December 03
From: Iasi




bogdane, mai zi ceva; sambata vreau sa trec la pus folie pe sub mocheta. Ma gandesc sa fac totul dintr-o bucata, adica sa dau jos scaune, bancheta, tot. Poate in felul asta pun folie dintr-o bucata pana in portbagaj. E fezabil? Ce trebuie sa am grija? Bradutii aia cu capac negru care fixeaza mocheta pe margini se scot greu, se rup?


--------------------
Renault Megane Estate Privilege dCI - B-xx-GNU
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sod
post 2 Jul 2005, 17:15
Post #146


Membru autentic


Group: Members
Posts: 312
Joined: 20 December 03
From: Iasi




am facut izolarea si la podea. Fata de ce a mai spus bogdan adaug ca la scala in consola centrala (cea in care e schimbatorul de viteze) se gasesc butoanele pt geamuri electrice (se scot mufele inainte de a scoate consola) si calculatorul pentru airbag. FOARTE IMPORTANT sa nu se scoata mufele de la aces calculator fara deconectarea prealabila a bateriei. Exista riscul sa declansati airbag-ul.


--------------------
Renault Megane Estate Privilege dCI - B-xx-GNU
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
LeMartin
post 1 Sep 2005, 17:21
Post #147


Membru incepator


Group: Members
Posts: 56
Joined: 25 August 04




UN POST DE-AL MEU DE PE ALT TOPIC:


QUOTE
QUOTE
Dragos @ 1 Sep 2005, 11:16)
LeMartin,
La toate masinile modeste (precum Solenza) motoru' se aude. Uneori si la altele cu pretentii.
In cazu' tau pare exagerat - e vorba de antifonare?
Fusei acu' 1/2 an intr-un taxi cu peste 60k, ce era silentios ca un Audi. Sau un alt taxi cu vreo 80k accepta fara regrete turatii de sub 1400rpm (mergea cu 50km/h intr-a 5-a!), fara probleme de vibratii la accelerare...





Aia e ideea. Desi nu am mai mers cu o alta SLZ de nu stiu cand, tin minte ca pe toate pe care le-am auzit pana acum, nici una nu facea asa de tare ca a mea. Ideea e ca motorul meu are un tacanit care ma calca pe nervi. Si nu e vorba de cel de la ambreiaj ca ala e altu. E un altfel de tacanit care vine de la motor si se aude in special cand merg cu viteza constanta. Legat de zgomotul mare de la motor, nu stiu ce sa zic. Pot descrie ca spre exemplu la 60 la ora intr-a 4-a deja am senzatia ca motorul se tureaza rau de tot. Desi e poate doar o senzatie audio, o parere. Ideea e ca deja schimb intr-a 4-a pe la 55 la ora ca intr-a 3-a la 60 e chin pentru mine sa aud motorul asa. NU stiu cum naiba sa fac sa vad si alte SLZ cum se aud din interior.

DIN AFARA INSA, motorul meu e mai zgomotos ca altele de pe SLZ. La mine tacane la relanti de nu se poate in timp ce le altii la relanti nu zice nici pas. Si am fost in service si le-am zis alora si dupa ce au conectat masina la un PC si au turat motoru, etc au zis ca nu e de la injectie. Dar nici nu au cautat alte cauze...

In alt topic mai vechi am zis ca motorul meu face cam ca un motor de berlina. Cu capota ridicata si motoru mergand, zgomotul produs de motoru meu e identic cu ala produs de un motor de pe 1310...

Tacanitu de la ambreiaj a aparut la mine pe la 6.000 de km facuti cu masina. La altii era acolo de la inceput, deci zic ca e bine asta. Deci sa zicem ca nu am stricat eu ceva la cutie sau la motor de intra mai greu in unele viteze si ca se aude motoru mai tare.


Legat de cutia de viteze ce pot sa zic. Agata. Si am facut un drive test cu un LGN din ala de top (Ambition parca, ala "cu de toate") si si la ala agata cam la fel, dar parca mai putin. Oricum, LGN ala era masina de test de la Auto Marcu's Grup si facuse 6.000 de km numai in drive teste din astea, deci ma gandesc ca era cam hartanita (alergata, chinuita).


De-as sti unde si cum si cat m-ar costa, m-as baga sa ii fac o insonorizare la masina. Din aia cap coada si peste tot. Numai sa stiu ca se face cum trebuie si ca se pune masina la loc cum trebuie. Dar ma cam impiedica garantia pe care as pierde-o...

M-as duce intr-un service si sa dau o "mica ungere" pe la mecanici sa o verifice CA LUMEA cap-coada. As da banu ca e totusi masina mea si singura pe care o am si cat de cat tin la ea. DAR unde gasesc eu un service bun si sa ma bage aia in seama? Mai toti se feresc de verificari din astea pe simplul motiv ca daca gasesc ceva intra pe garantie si nu prea fac ei NIMIC pe garantie. Mi-am pus familia sa caute relatii la service-uri, etc...

AR AVEA CEVA DACA O DUC LA UN ALT MECANIC, NU AUTORIZAT DE DACIA SA SE UITE LA EA, FARA SA UMBLE LA EA? Adica o verificare fara sa scota/rupa chestii care sa se vada in service ca au aia tot felu de sigilii. O avea ceva sa ma duc la unu sa o urce pe o rampa sa se uite la ea, sau sa faca un mic drive test si sa isi mai dea cu parerea? Mie sa nu se lase cu vreun sigiliu rupt accidental pe undeva si sa sara in sus aia de la service...

Imi vine sa vand masina si sa iau un LGN numai pentru ca are insonorizarea MULT, MULT mai buna....


Tinand cont de ceea ce am scris mai sus, ce pot face si eu sa o izolez fonic? Adica unde sa ma duc la un service ceva si sa pot face ceva fara sa pierd garantia si sa am incredere...? Sunt din BUC.

Si voi citi TOT topicu sa vad ce ati facut voi, problema e ca nu am timp si nici aptitudine pentru a face singur treaba, dar voi citi...

This post has been edited by LeMartin: 1 Sep 2005, 17:22


--------------------
Dacia SLZ Europa 2004 alba - B-XX-XHV
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
adisteg
post 6 Sep 2005, 14:13
Post #148


Membru de onoare


Group: Members
Posts: 43
Joined: 6 May 05
From: Rm Valcea




QUOTE(Cupitza @ 6 Jun 2005, 16:06)
hehehe, da' esti pornit rau, vad smile.gif)smile.gif) sa speram ca o sa rezolvam cu pasla. daca nu, tragem o fuga pana la valcea, ii tragem de urechi si ne luam pasla in primire  biggrin.gif
*



La MINET am eu niste pile (le-am facut site-ul - www.minet.ro cool.gif ). Daca sunteti hotarati sa cumparam ceva, dati-mi un semn.


--------------------
Renault Megane Sedan Expression 1.6 16v - VL xx STG
VW Passat HL - 2.0 TDI 140cp - B xx RSF
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Tudor B
post 18 Sep 2005, 13:45
Post #149


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.639
Joined: 7 August 03
From: Cluj-Napoca




Am facut si eu izolarea cu folie PEE, pe sub mocheta de pe jos am bagat 2 straturi de PEE de 3 mm, in usi la fel, sub garnisaje folie de 2mm, in 2 straturi, sub bancheta spate folie 3 mm 2 straturi + mocheta, in portbagaj o folie 3 mm. Efectul e satisfacator, zgomotul in rulare s-a redus cu aprox 20-30%. Intrebarea mea: daca bag folie/vatelina in bord ajuta la ameliorarea zgomotului care vine de la motor?


--------------------
DACIA GOLAN Laureate 1.4 MPI - CJ 00 TUD
"Wellcome to the desert of the real"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cretu
post 25 Sep 2005, 21:53
Post #150


Membru incepator


Group: Members
Posts: 14
Joined: 27 March 04




Salut.
In primavara,cu ajutorul lui Bogdan_o (multumiri si pe aceasta cale) am facut o izolare fonica cu folie PEE.Toate bune si frumoase,rezultate excelente.Dar, am o problema:Dupa aceasta operatie am observat ca in zile ploioase(destul de rare asta-vara),mocheta din portbagaj era uda-uda,pe peretii laterali ai portbagajului era condens (sau cel putin asa sugera forma in care umezeala era prezenta),iar canapeaua spate era uda,mai ales la zona de imbinare intre sezut si spatar.De cand au inceput ploile situatia este de-a dreptul dramatica:portbagaj ud complet,canapea spate uda,pe sub mocheta spate ud,in fata sub buretele de sub mocheta apa din belsug.Plus ca trebuie sa merg neaparat cu A/C pornit tot timpul altfel ma aburesc de nu ma vad.Imi este greu sa consider ca toata aceasta situatie se datoreaza unei izolatii cu folie PEE.Eu unul nu imi explic cum se poate forma atata condens.Repet :desi cantitatea de apa gasita sugereaza infiltratii majore,forma respectiv broboanele de apa ma duc cu gandul la condens. Mentionez ca am schimbat si masticat chederul parbrizului in vara,dupa ce in urma unei ploi apa a patruns si mi-a ars UCE- deci excluse infiltratii prin acea zona.
S-a intamplat asa ceva cuiva ce a realizat operatia de izolare?
Multumiri pentru orice sfat.


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
11 Pages « < 3 4 5 6 7 > » 
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 2nd May 2024 - 14:08
Forum Renault