DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

10 Pages « < 7 8 9 10 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Mai vreti Logan?, DA sau NU si de ce! pentru posesori!!

Mai vreti logan?
 
DA [ 495 ] ** [69.82%]
NU [ 214 ] ** [30.18%]
Total Votes: 709
Guests cannot vote 
aphophis
post 31 Jul 2008, 11:31
Post #241


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.491
Joined: 14 January 06




si la japoneze intalnesti acelasi miserupism romanesc.


--------------------
Kia Rio 2021 - ---
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ady77
post 1 Aug 2008, 09:07
Post #242


راحتزیل یو


Group: Members
Posts: 1.721
Joined: 15 December 05
From: near Bacau




Nu-i adevarat, ca doar in service-uri aduc aia japonezi de la mama lor tongue.gif


--------------------
________________ ________________ _________________
The problem with this world is that the intelligent are full of doubts, while stupid ones are full of confidence.

ecnedifnocfollufsisoM
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
aphophis
post 1 Aug 2008, 11:13
Post #243


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.491
Joined: 14 January 06




mai de la vest asa tongue.gif ca aia se vand mai ieftin. end offtopic


--------------------
Kia Rio 2021 - ---
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
laur58
post 3 Aug 2008, 09:17
Post #244


Membru


Group: Members
Posts: 102
Joined: 14 May 08
From: Buzau




NU! cu bani astia cumpar ceva sh si sunt mai multumit mad.gif


--------------------
RENAULT Clio II 2004 - bz02daf
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Corbu'
post 4 Aug 2008, 21:40
Post #245


Membru autentic


Group: Members
Posts: 763
Joined: 6 August 05
From: Canada




QUOTE(aphophis @ 31 Jul 2008, 11:31)
si la japoneze intalnesti acelasi miserupism romanesc.
*


Adevarat, dar din feedback se pare ca sunt mai temperati si in caz de ceva probleme mai grave nu esti furat pe fata din prima.


QUOTE(ady77 @ 1 Aug 2008, 09:07)
Nu-i adevarat, ca doar in service-uri aduc aia japonezi de la mama lor tongue.gif
*


Heheee, apropo de japonezi de la mama lor. La SIAB anul trecut parca erau cativa japonezi la Honda de explicau de zor despre modele, etc. Japonezi de la mama lor. Nu am vazut picior de neamt pe la VW sau Audi desi ar fi fost mult mai usor fata de japonezi. Cum ziceam, la ei e un pic altfel.



This post has been edited by Corbu': 4 Aug 2008, 21:41


--------------------
------- ------- -------

Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bubulici
post 5 Aug 2008, 13:11
Post #246


Membru incepator


Group: Members
Posts: 29
Joined: 4 August 08




nu; cu siguranta.. nici sandero


--------------------
dacia 1310 -/- - ---
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Lostboy
post 5 Aug 2008, 13:12
Post #247


Finding my way!


Group: Members
Posts: 3.261
Joined: 17 May 06




te-ai saturat și de logan și de sandero......nu?


--------------------
. . .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bubulici
post 5 Aug 2008, 13:15
Post #248


Membru incepator


Group: Members
Posts: 29
Joined: 4 August 08




pai sandero.. tot cam aceeasi branza mai ales ca e mai critic.. deci prefer sa NU


--------------------
dacia 1310 -/- - ---
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Bill
post 5 Aug 2008, 13:42
Post #249


Membru autentic


Group: Members
Posts: 771
Joined: 28 March 06
From: Bucuresti




Au trecut 2 ani de la achizitia unui Logan Preferance 1.4.
La fel cum am postat si acum un an si jumatate, nu mi-am schimbat parerea.
In bugetul de max 10.000E, tot Dacia as cumpara.
Pot spune ca am luat cu 7000E o masina robusta si frumoasa.
Masina are 16500 km si nu am nici un fel obiectie. Nici macar la vopsea (e adevarat ca am luat vopsea metalizata Gri Perla).


--------------------
Dacia Logan SL Techroad TCe 90 - B14xxx
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cezarescu
post 6 Aug 2008, 14:09
Post #250


Membru incepator


Group: Members
Posts: 21
Joined: 15 July 07
From: Bucuresti




Am votat DA, initial nu eram de acord dar dupa vreo 4000 de km eu ma declar multumit.Cu banii pe care ii aveam ma gandeam sa-mi aduc ceva de afara, dar in urma unor dicutii cu diverse persoane am fost sfatuit sa iau un Logan. Am luat Kiss FM de 85 CP. Este taman bun pentru familia mea, consum, garantie, spatiu si este nou.


--------------------
Renault LAGUNA GRANDTOUR K4M-F7, SKODA OCTAVIA T benzina & diesel
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
andypro
post 14 Aug 2008, 10:51
Post #251


Membru pur si simplu


Group: Members
Posts: 50
Joined: 20 January 06
From: Cluj Napoca




QUOTE(cezarescu @ 6 Aug 2008, 14:09)
Am votat DA, initial nu eram de acord dar dupa vreo 4000 de km eu ma declar multumit.Cu banii pe care ii aveam ma gandeam sa-mi aduc ceva de afara, dar in urma unor dicutii cu diverse persoane am fost sfatuit sa iau un Logan. Am luat Kiss FM de 85 CP. Este taman bun pentru familia mea, consum, garantie, spatiu si este nou.
*



Eu zic sa mai astepti pana pe la 30.000 km si povestim dupa aceea. Eu unul nu mi-as mai lua Dacia sau Renault pentru nimic in lume. Niste oameni incompetenti si slab pregatiti ce poti gasi in service... incredibil. Dupa revizia de 2 ani a inceput sa imi traga prost masina si mi se tot aprinde martorul antipoluare. Saptamana viitoare ma duc pentru a 6-a oara in service si inca nu au reusit sa imi rezolve problema. Eu unul suspectez ca mi-au inlocuit ceva piesa cat timp masina a stat in service, fapt pe care bineinteles ca nu pot sa il demonstrez, dar e foarte ciudat ca pana am dus masina in service mergea perfect si din momentul in care am iesit pe poarta service-ului mergea prost. Partea proasta e ca nici ei nu isi dau seama ce a fost inlocuit asta daca asa s-a intamplat... si ma tot plimba la service si de fiecare data imi schimba sondele de oxigen, care dupa cel mult o saptamana se strica din nou. De aici fiecare poate sa traga singur concluziile...

Ca sa nu fiu inteles gresit, am fost multumit de masina si probabil ca as fi si in continuare multumit de ea daca nu ar fi trebuit sa o duc in service la Dacia/Renault. Masinile sunt foarte bune, atata timp cat nu ajungi in service la reprezentanta sa puna romanu de acolo mana pe ea. Din momentul acela s-a terminat cu masina.

This post has been edited by andypro: 14 Aug 2008, 10:57


--------------------
Volkswagen Polo 2017
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sonycu
post 14 Aug 2008, 23:57
Post #252


Alpinist de weekend !!


Group: Members
Posts: 612
Joined: 3 July 07
From: Bucuresti




@ domnul andy

nu te contrazic pe deplin.. ai oarece dreptate.. dar spune tot adevarul..

exemplu concret:

conduc in acest moment, in timpul serviciului, o toyota rav4, benzina, cutie automata, 160 cp.. bun.. am gasit-o in parcare lovita in bara fata.. zgariata.. cineva s-a sters de ea cand a iesit din parcare.. bun.. nici o problema zic.. o fac pe casco.. mi se rupe..

fac actele etc etc.. o las in service.. baietii imi spun clar ca ei o sa vopseasca toata bara fata, deoarece chipurile nu pot sa vopseasca doar portiunea afectata.. ok.. vorba aia.. masina de aproape 40.000 de euro.. nu logan de 7.000 euro.. crezi ca serviciile sunt mai bune.. de unde.. am fost tratat de parca as fi inchiriat masina aia, nu cumparat.. cat despre reparatia in sine.. bara se vede, din anumite unghiuri cat de "bine" a putut fi vopsita.. nu a fost de ajuns ca am tinut masina in service 2 sapt.. au mai urmat 2.. deoarece nu era bine vopsita.. apoi a fost zgariata usa la sofer de un mecanic neatent.. alta problema.. alta saptamana..

asa ca nu ii mai ridica pe ceilalti in slavi ca desi avem reprezentanta ferrari, tot in romania suntem, si masinile alea tot romanii ni le vand.. si in multe cazuri tot ei le si repara.. deci mentalitatea e aceeasi.. bine.. cazul ferrari nu e chiar relevant.. dar ceilalti, bmw, audi, mercedes, volkswagen.. toate sunt tratate/reparate aici.. de catre cine? de catre romani.. asa ca...

This post has been edited by sonycu: 15 Aug 2008, 11:48


--------------------
Ex Dacia Solenza, Echiparea Scala, An 2004
Nicht, woher ihr kommt, mache euch fu rderhin eure Ehre, sonders wohin ihr geht !
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
andypro
post 15 Aug 2008, 08:52
Post #253


Membru pur si simplu


Group: Members
Posts: 50
Joined: 20 January 06
From: Cluj Napoca




Foarte adevarat ce zici. Cunosc cazuri cu experiente similare la Volkswagen sau chiar la Volvo, la care chiar nu te-ai astepta sa se intample asa ceva... Vroiam sa mentionez dar se pare ca mi-a scapat... dupa parerea mea in Romania nu merita sa iti iei masina noua. Deoarece fiind noua si fiind in garantie trebuie dusa la reprezentanta pe perioada garantiei, unde vei gasi oameni dintre cei mai incapabili, deoarece din cate am observat nu prea ii intereseaza sa ofere calitate la capitolul servicii. Din cate am inteles eu insa daca un service autorizat sau reprezentanta Dacia de exemplu are un anumit numar de plangeri la Vocea Clientului intr-un an, li se trimite inspectie de la uzina si daca intradevar nu sunt in regula, pot fi inchisi. Insa dupa parerea mea la asa ceva nu cred ca s-a ajuns nici nu se va ajunge vreodata, deoarece traim in Romania... problemele in Romania "se rezolva" si atunci ei in continuare vor avea oameni incapabili in service si in continuare vor oferi servicii de proasta calitate. Cat despre tinichigerie, am fost si eu pe acolo. Daca e cineva interesat, pot povesti pe un alt topic dedicat, cam cum au decurs "ostilitatile" pe acolo si ce lucrare mi-au facut. Asadar pe viitor prefer sa imi iau o masina second de afara de vreo 1-2 ani, cu putini km la bord si sa merg cu ea la un service privat pe care il cunosc unde stiu ce fel de oameni sunt si ce pregatire au si unde mi se ofera servicii la nivelul banilor pe care ii dau. Un privat nu prea isi permite, cum fac reprezentantele, sa angajeze oameni incapabili si sa ofere servicii de proasta calitate pentru ca isi pierde clientii si da faliment. La el problemele nu "se rezolva" ca la reprezentante si nici preturile nu sunt umflate ca la reprezentante. Bineinteles ca exista si exceptii de la regula. Dar pana una alta daca acum mi-as schimba masina cu una second as avea unde sa o duc la service...

This post has been edited by andypro: 15 Aug 2008, 09:04


--------------------
Volkswagen Polo 2017
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sonycu
post 15 Aug 2008, 11:51
Post #254


Alpinist de weekend !!


Group: Members
Posts: 612
Joined: 3 July 07
From: Bucuresti




si eu m-am gandit la o masina sh.. dar e loterie.. stii prea bine..

din punct de vedere al service-urilor sunt de acord.. eu cand am avut solenza am mers la un mecanic foarte priceput.. privat.. era atent.. imi explica in detaliu tot ce facea.. veneam cu piesele mele.. totul era mai ieftin si calitatea era super ok.. niciodata nu am avut absolut nici un fel de probleme..


--------------------
Ex Dacia Solenza, Echiparea Scala, An 2004
Nicht, woher ihr kommt, mache euch fu rderhin eure Ehre, sonders wohin ihr geht !
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
nh1980ro
post 18 Aug 2008, 19:10
Post #255


Membru


Group: Members
Posts: 3.612
Joined: 7 February 07
From: Togo-Togo.




QUOTE(andypro @ 15 Aug 2008, 09:52)
Din cate am inteles eu insa daca un service autorizat sau reprezentanta Dacia de exemplu are un anumit numar de plangeri la Vocea Clientului intr-un an, li se trimite inspectie de la uzina si daca intradevar nu sunt in regula, pot fi inchisi.


Nu sunt inchisi, li se ridica autorizatia. Si am auzit de un caz in care unui service i s-a ridicat autorizatia de catre producator. Si astfel a pierdut toate garantiile, ceea ce nu e putin.
Si de multe ori sunt de vina clientii, ca lasa masina in service si cand o iau nici macar nu se uita daca serviciile au fost facute cum trebuie. Si nici nu fac o plangere oficiala.


--------------------
Kona/Renault Lana'i/Clio 3 2007/2009
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Victoras2001
post 18 Aug 2008, 19:32
Post #256


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.840
Joined: 15 February 08




DA! Pentru ca e mai bun decat Mița cui stiu eu. radmasa.gif


--------------------
ZAZ Zaporojeț 1969
Femeia nebatuta e precum o casa nematurata.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
marksman
post 18 Aug 2008, 22:56
Post #257


Post mortem nihil est


Group: Members
Posts: 7.474
Joined: 1 November 04
From: sat




QUOTE(nh1980ro @ 18 Aug 2008, 20:10)
[...]
Si de multe ori sunt de vina clientii, ca lasa masina in service si cand o iau nici macar nu se uita daca serviciile au fost facute cum trebuie. Si nici nu fac o plangere oficiala.
*



De doua ori i-am pus pe cei din service sa refaca sau sa duca la bun sfarsit lucrarea. Ultima data cand am fost acolo spuneau la fiecare doua fraze "domnu' ******, nu va faceti griji, ca se rezolva in 20 de minute". Sefu' de tura a rupt foaia de intrare si devizul si mi-a zis ca reparatia-i din partea casei (masina nu mai era in garantie). Am cinstit pe baietii care au lucrat si pace buna. Deci, se poate!


--------------------
Opel / Mazda Crossland X / CX-30 2019 / 2020
Charlie Foxtrot
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
0(*_*)0
post 25 Aug 2008, 06:18
Post #258


...plecat cu sorcova


Group: Members
Posts: 35
Joined: 15 June 08
From: Pitesti




Da...deocamdata multumit! dry.gif


--------------------
Dacia Logan KISS fm 1,4 MPI 2007 - AG-XX-MIV
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
the_tavi
post 4 May 2009, 20:53
Post #259


Membru


Group: Members
Posts: 406
Joined: 10 April 08
From: Timisoara




Mi-ar placea o masina mai confortabila si mai puternica. Sau macar sa isi foloseasca cei 90 de cai intr-un regim mai hotarat...


--------------------
Opel Signum 2.0 T Suzuki SV650 -
Being dead right doesn't make you any less dead!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
LuluMOB
post 5 May 2009, 08:21
Post #260


Membru cu pedale.


Group: Members
Posts: 1.136
Joined: 28 October 05
From: Iași




Personal, da. La momentul ăsta suntem 70% cei cu da.
De ce?
În primul rând din punct de vedere financiar sunt tot pe acolo, deci calculele sunt cam aceleași.
Când am luat Dacia am avut ușoare emoții, chiar dacă m-am informat cât de cât. În aproape doi ani de zile am avut o pană de cauciuc, și aia a fost în prima săptămână. Adică s-a comportat ca o mașină normală în care pui benzină și mergi.
Nu am avut surprize neplăcute cu stabilitatea, consumul sau greierii, astea, după fiabilitate, m-ar fi deranjat destul de mult. De fapt am avut chiar o surpriză plăcută, m-aș fi așteptat la mai rău.
Am putut să analizez toate minusurile pe care le-am și pus undeva, pe o listă, unele și-au găsit remediere mulțumită entuziaștilor de pe topicul de îmbunătățiri, altele nu se pot remedia pe genunchi.
Noul Logan a îmbunătățit parțial una din părțile cele mai proaste -părerea mea- a mașinii, interiorul; fețele de uși arată puțin mai normal.
În rest, s-a mai scos câte un șurubel pe ici pe colo (minus costuri, exagerat spre ridicol) au modificat ușor caroseria, au umblat ușor la design, dar în mare e același dulap. Nu sunt din cei foarte interesați de designul exterior, doar aerodinamică proastă mă deranjează.
Dacă banii ar fi mult mai mulți probabil m-aș deplasa cu un Ceed, Avensis, XC70 sau Multivan.


--------------------
Dacia Logan ABS+ AC 1.4MPI 06/2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Geox16v
post 6 May 2009, 08:29
Post #261


Membru autentic


Group: Members
Posts: 613
Joined: 29 March 07




Da. La mine e al 3-lea asta care il am. Poate mi-ar place un Scout dar pina atunci sunt multumit


--------------------
EX-DACIA LOGAN PRESTIGE 2006 1,6 16v
Creierul a invins intotdeauna muschii!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vyalli
post 6 May 2009, 10:51
Post #262


Pe zona


Group: Members
Posts: 809
Joined: 16 March 06




Am votat Da pt ca la 7000 de eur nu gasesti nimic nou iar o masina sh din afara nu m-as baga decat daca e o persoana super cunoscuta si ii cunosc istoricul.In general o masina buna ,revizii ieftine,asigurari la fel si mai ales pe negru o sa il aleg pe urmatorul wub.gif si clar un motor mai mare wub.gif


--------------------
logan negru Laureat 2009 - B-xx-JPA
Dacia Papuc 1.9D 2005 - B-xx-ABX
ex...Oltcit Club '86 - B-xx-ZNU,Dacia Supernova 2001
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Vlad Georgescu
post 17 May 2009, 10:07
Post #263


/----\ <--- Logan


Group: Members
Posts: 342
Joined: 24 July 03
From: Bucuresti




Am votat DA. Am 26000 Km la Logan DCI.

NU e masina perfecta. Dar e ieftina si ma duce din punctul A in punctul B, cu aer conditionat si economie de combustibil, cu scaune mari si comfortabile.


--------------------
Volțvagăn Glonț 2080 Tdi Quad BiTurbo DSG 8 - -
Athos, Porcos si Bairamis
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bogdan_90
post 17 May 2009, 10:37
Post #264


baiatu' cu apa


Group: Members
Posts: 1.467
Joined: 16 January 08




ce sa zic prima mea masina sunt multumit dar trebuie sa stai toata ziua sa ungi aia, sa strangi aia, etc asta daca vrei sa ramana ca noua.

17 May 2009, 10:38:
ce sa zic prima mea masina sunt multumit dar trebuie sa stai toata ziua sa ungi aia, sa strangi aia, etc asta daca vrei sa ramana ca noua.

This post has been edited by bogdan_90: 17 May 2009, 10:38


--------------------
ford focus 2007 - xxx
plm ,cuvantul suprem ce rezolva cea mai complicata problema.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
D-FENS
post 17 May 2009, 11:16
Post #265


___________________


Group: Members
Posts: 403
Joined: 18 February 07




Sunt la al 2-lea Logan,deci da.


--------------------
Prestige 16v Ph 2+GPL
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bobo77
post 17 May 2009, 12:32
Post #266


...........................


Group: Members
Posts: 7.213
Joined: 27 January 06
From: Mangalia




Si eu tot la al doilea sunt, dar ar fi culmea ca urmatoarea masina sa fi e tot logan.Sigur urmatoarea masinia nu va mai fi de la Dacia din varii motive.

This post has been edited by bobo77: 17 May 2009, 12:33


--------------------
Dacia Logan Laureate 1,6 mpi 2008 ph 2 - CT _ _ _ _
Multa lume,putini oameni...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
membru_DC
post 24 May 2009, 12:41
Post #267


-


Group: Members
Posts: 1.149
Joined: 24 May 09




am votat NU deoarece sunt satul de el, nu ca n-ar fi bun dar am mai vrea sa-ncerc si altceva la banii aia blush.gif
PS: avem pe la firma o gramada si-s satul de mers cu Logan (toate echiparile si motorizarile) tongue.gif


--------------------
- - - - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
pyngi
post 21 Jun 2009, 20:58
Post #268


Membru autentic


Group: Members
Posts: 242
Joined: 4 November 07
From: Tg-Mures




DA. Pentru ca alta masina noua cu dotarile astea cu consum ca asta la 10.000 de euro nu prea pupi. Inainte am avut Matiz tot luat de nou si am convingerea ca mai buna poate fi numai o alta masina noua, de care insa n-am bani. Eu nu mi-am cumparat masina ca sa ma rup in figuri in fata celorlalti ca am nu stiu ce masina straina si nu conteaza ca n-am ce manca acasa, dar in fata blocului sa fie neaparat ceva bengos ca daca am Dacia rad vecinii de mine.


--------------------
Dacia Logan Kiss FM dCI 85 CP 2008
236.000 km Fara interventii la motor, cutie,ambreiaj. Da vorba unuia: "cu banii astia iti puteai lua si o Masina." (TDI bre)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Johnny91
post 30 Oct 2010, 23:35
Post #269


Membru autentic


Group: Members
Posts: 563
Joined: 26 June 10




DA, pentru ca e o masina practica si fara figuri. As mai cumpara unul dar NU pe motorina. Raportul pret/calitate e ideal pentru noi romanii cu scaun la cap. Si nemtilor le place golanul


--------------------
- dizl -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Alex4u
post 4 Nov 2010, 19:54
Post #270


Ultima scursura' umana


Group: Members
Posts: 2.131
Joined: 19 March 10
From: Scursureștii de Campie




sincer ..am mers cu multe loganuri ...am facut scoala de soferi pe 1.5 dci..am condus foarte mult timp masina varului meu cat a fost plecat el din tara 1.6 ...ultima experienta a fost duminica trecuta pana la brasov si inapoi..nu am condus eu ..am fost cu un prieten ...care si-a luat mcv nou ..avea 2200 km ...am ramas foarte placut surprins de cum merge...as vrea sa ma bag si eu la programul rabla daca mai incepe din 2011 ...si sa imi iau logan 1.4.. nu foarte dotat cat..sa imi ofere minimul de comfort

This post has been edited by Alex4u: 4 Nov 2010, 19:56


--------------------
EX:DACIA BERLINA TX 1987
Ex Bmw e36 318i
Ex Opel Astra G 1.6 - Vand piese
Ex Audi A4 1.6 105 HP
Ex Peugeot 206
Ford Focus II 2009.
Opel Astra G 1.6 16v
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
10 Pages « < 7 8 9 10 >
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 24th May 2024 - 07:52
Forum Renault