DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

2 Pages  1 2 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> nova injectie vs. carburatie

mcat
post 29 Jun 2004, 21:56
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 17
Joined: 7 June 04
From: Bucuresti




am vazut postari pro si contra atat pentru novele pe injectie cat si pentru cele pe carburatie, dar nu le-ati analizat niciodata pe amandoua in paralel ...
fratilor pana la urma care e mai buna???...vreau sa-mi iau si eu o masina pana in 2400 euro si nu mai stiu de care :carburatie sau injectie????
va rog sa ma ajutati!


--------------------
dacia logan ambiance - B 012875
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cristimm
post 29 Jun 2004, 22:07
Post #2


Membru vechi


Group: Members
Posts: 664
Joined: 30 September 02
From: Bucuresti




Este evident ca cea pe injectie este mult mai fiabila. Practic nici nu te atingi de motor, nu exista nici un reglaj. Trebuie sa schimbi doar filtre, bujii si uleiul la timp si nu ai nici o problema cu motorul. Are si consumul mai redus.

Avantaj carburatie: are cuplu mai mare in special la turatii joase (practic cea pe injectie nu prea trage pana la 2500 ture iar cea pe carburator trage incepand cu 1500).


--------------------
ex Dacia Nova GTi
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
GeorgeB
post 29 Jun 2004, 22:16
Post #3


the 7 stars of Pleiades constellation


Group: Members
Posts: 1.870
Joined: 7 January 03
From: Bucuresti




la injectie nu ai treaba iarna ! mare lucru, dai la cheie si pleaca ! mare , mare lucru. :!:


--------------------
SUBARU Legacy 2.5 - ---
L7 2.5 all in black - edition -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
RIon
post 29 Jun 2004, 22:17
Post #4


pasionat


Group: Members
Posts: 2.835
Joined: 22 May 04
From: CJ




Eu am dat 1925 Eu pe o NOVA T cu carburator, cu tot cu acte, piese, manopera inca vreo 15 milioane, dar principiu e ca daca raman pe vreun drum de tara, in vreun sat, la carburatie, motor se mai pricepe lumea, la injectie nimeni.


--------------------
Skoda Octavia 2 2005, TDI 160CP 2008, Ford Focus 115 CP - de CJ
www.raresion.ro
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cristimm
post 29 Jun 2004, 22:36
Post #5


Membru vechi


Group: Members
Posts: 664
Joined: 30 September 02
From: Bucuresti




La injectie nu e nevoie sa se priceapa lumea pentru ca nu se strica.


--------------------
ex Dacia Nova GTi
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mcat
post 29 Jun 2004, 22:48
Post #6


Membru incepator


Group: Members
Posts: 17
Joined: 7 June 04
From: Bucuresti




1. din cate am vazut pe aici nova pe injectie ar consuma mai mult iarna in comparatie cu cea pe carburatie...
2. exista fuctuatii inexplicabile ale turatiei (uneori)

ce puteti spune de fiabilitate?....care e mai fiabiabila?


--------------------
dacia logan ambiance - B 012875
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
SYL
post 29 Jun 2004, 23:59
Post #7


doc


Group: Members
Posts: 2.876
Joined: 16 December 03
From: Bucuresti




QUOTE

1. din cate am vazut pe aici nova pe injectie ar consuma mai mult iarna in comparatie cu cea pe carburatie...  
2. exista fuctuatii inexplicabile ale turatiei (uneori)  

ce puteti spune de fiabilitate?....care e mai fiabiabila?


1) Sa consume mai mult Nova pe injectie? Aste e poveste; injectia printre altele insemna consum mai mic.
2) Eu la a mea nu m-am confruntat cu acest fapt. Dar la carburatie crezi ca nu sunt pb cu relantiul ?? ca trebuie sa stai cu socul tras pana se incalzeste, ca trebuie reglat avansul si altele, ca trebuie spalat carburatorul...

Evident ca injectia e mai fiabila, precum s-a zis si aici, nu are nevoie de intretinere.
Parerea mea e ca nu isi are rost comparatia :vmad: ; e ca si cum ai compara o masina de epoca cu una moderna.....tv alb-negru cu tv color.....


--------------------
Dacia Duster 1.2 TCe 4x4 E6 (2015)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
danzce
post 30 Jun 2004, 07:44
Post #8


Membru incepator


Group: Members
Posts: 37
Joined: 26 June 04
From: Bucuresti




eu zic ca depinde ce vrei sa faci din Nova aia.. Daca vrei masina sa fuga rau de tot, eu zic sa-ti iei pe carburatie, daca vrei pt consum si mers lejer, injectie wink.gif evnetula bagi si un GPL si gata te-ai scos!


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
FiveThreeFive
post 30 Jun 2004, 07:53
Post #9


Membru autentic


Group: Members
Posts: 232
Joined: 26 June 03
From: Bucuresti




QUOTE
am vazut postari pro si contra atat pentru novele pe injectie cat si pentru cele pe carburatie


O Nova injectie se preteaza mai bine ca masina de uz curent, ce urmeaza a fi pastrata in configuratia standard. Si in ideea ca nu vrei sa o tii prea multi ani de acum incolo (maxim 2-3 ani).
Injectia de benzina cuprinde destule componente electrice / electronice. Maintenance-free la inceput - dupa cativa ani insa, acestea incep sa creeze probleme si sunt MULT mai scumpe de diagnosticat si inlocuit. Mi se pare ca Nova pe injectie are si catalizator... daca nu gresesc, iata inca o sursa de cheltuieli serioase, o data la cativa ani.

O Nova cu carburator este de preferat daca ai un stil de condus mai sportiv si vei dori, la un moment dat, sa "tunezi" motorul. Iti va solicita un efort de intretinere (ca timp alocat, nu ca bani!) mai mare decat Nova pe injectie, dar, bine ingrijita, vei fi foarte multumit de ea. Plus ca este o masina pe care o poti pastra inca ani buni de acum incolo. Pe termen lung, Nova cu carburator se va dovedi mai ieftin de intretinut decat cea pe injectie.


--------------------
ex- Dacia 1310 Break , on the road: 1988-2003 , scrapped: 2010
VIN# UU1R13300J0056523. User formely known as "old1310".
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
BV99
post 30 Jun 2004, 08:00
Post #10


Membru


Group: Members
Posts: 144
Joined: 14 April 04
From: BRASOV




Eu am un GT(99) si tata un GTI(2000). Gt-ul are demaraj mult mai bun,viteza mai mare de unde si un consum mediu mai mare. La GTI am experimentat infundari la injector care costa mai mult decat curatatul carburatorului si oscilatii de turatie fara nici o explicatie. Daca iti place sa mergi tare si nu te uiti la un 1,5 in plus GT-ul e alegerea potrivita. In oras GT-ul ia cam 10-11 si GTi-ul nu trece de 10 dar aici conteaza si mersul linistit. Per total nu cred ca merita sa dau diferenta de 10 mil pentru GTi cand am luat GT (44 mil).


--------------------
DACIA NOVA GT
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mcat
post 30 Jun 2004, 08:10
Post #11


Membru incepator


Group: Members
Posts: 17
Joined: 7 June 04
From: Bucuresti




bv99 de unde ai luat tu nova gt cu 44 mil?????....cum merge??...la banii astai mi-as cumpara si maine una....eu credeam ca se duc pe undeva la 80 mil.


--------------------
dacia logan ambiance - B 012875
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
BV99
post 30 Jun 2004, 09:12
Post #12


Membru


Group: Members
Posts: 144
Joined: 14 April 04
From: BRASOV




Am luat-o de noua in 1999 dupa cum era si specificat in (99) ,poate nu am fost explicit si imi cer scuze. Atunci era cam 3000$(noua) si acum in targ in BV o gasesti cu 2000-2800$ depinde de cum arata. Dupa cum spunea si OLD1310 e o masina bunicica care se poate pastra inca multi ani si care nu si-a pierdut mult din valoare.


--------------------
DACIA NOVA GT
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cristimm
post 1 Jul 2004, 21:21
Post #13


Membru vechi


Group: Members
Posts: 664
Joined: 30 September 02
From: Bucuresti




old1310 in legatura cu catalizatorul, sa sti ca daca se defecteaza poti foarte bine sa il inlocuiesti cu o teava (fara mustrari de constiinta pentru ca alternativa pe carb. oricum nu il avea).
Sistemul de injectie de pe nova a fost folosit cu succes pe multe masini straine (BMW, Fiat si multe altele - da-i un search pe google dupa "Bosch Motronic"). Asa ca daca ipotetic se defecteaza vreun rahat de senzor care la magazin e 5 mil. poti foarte bine sa il iei de la sh. cu 500 mii. Injectorul la masina asta nu prea se infunda (cu conditia sa schimbi filtrul de benzina la timp) pentru ca are debitul mare fiind unul singur pentru toti cilindrii. (Injectia multipunct are astfel de probleme datorita calitatii proaste a benzinei de la noi - vezi DSN)


--------------------
ex Dacia Nova GTi
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
FiveThreeFive
post 2 Jul 2004, 07:45
Post #14


Membru autentic


Group: Members
Posts: 232
Joined: 26 June 03
From: Bucuresti




QUOTE
old1310 in legatura cu catalizatorul, sa sti ca daca se defecteaza poti foarte bine sa il inlocuiesti cu o teava (fara mustrari de constiinta pentru ca alternativa pe carb. oricum nu il avea).
Sistemul de injectie de pe nova a fost folosit cu succes pe multe masini straine (BMW, Fiat si multe altele - da-i un search pe google dupa \"Bosch Motronic\")


Cristim, in teorie ai dreptate. Sunt foarte familiar atat cu inlocuitul catalizatorului cu o teava, cat si cu functionarea sistemului Bosch Motronic (multipunct) - am un BMW cu ambele "feature"-uri smile.gif
Practic insa, ceea ce insa este valabil astazi, nu poti fi sigur ca va merge si peste cativa ani. Daca omul isi ia o Nova GTi cu gandul sa o tina ceva ani mai multi, nimeni nu-i va putea garanta ca peste 4 ani, sa zicem, inspectiile tehnice nu se vor face "pe bune" (sau spaga nu va ajunge la cote astronomice). Si atunci inlocuirea catalizatorului cu o teava va atrage dupa sine picarea testului de noxe, pentru ca masina nu este in parametrii de poluare proiectati.


--------------------
ex- Dacia 1310 Break , on the road: 1988-2003 , scrapped: 2010
VIN# UU1R13300J0056523. User formely known as "old1310".
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cristidb
post 2 Jul 2004, 11:32
Post #15


Membru


Group: Members
Posts: 1.462
Joined: 23 May 02
From: Bucuresti




Ce pot sa spun eu ca posesor de GT (model 98) este ca motorul de 1,6 pe carburator e cel mai nervos dintre toate cele montate pe dacia. GTI are demaraj sensibil mai slab. E comparabila cu Supernova la demaraj dar SN e ajutata de o cutie mai scurta.
Singura problema de intretzinere ar fi carburatorul. Eu m-am chinuit mult cu el pana l-am facut sa mearga bine. In rest e la fel ca la berlina. Consum in Bucureshti 11, in afara 9 (cam 140 e viteza medie afara).Acceptabil pentru un motor de 1,6.


--------------------
CBR 600 F4i ; Astra GTC Sport 124CP remap Superchips, K&N, Eibach. - .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
BV99
post 2 Jul 2004, 11:45
Post #16


Membru


Group: Members
Posts: 144
Joined: 14 April 04
From: BRASOV




treaba cu 140 viteza medie e cam improbabila ! si a mea fuge cu varfuri de 170 pe ceas dar ca viteza ca croaziera ,nicidecum medie, peste 130 devine obositor. am experimentat si uimitoarea viteza de ~190km/h in coborare la intrarea in orasul Turda (masurata de un passat care mergea in spate) dar nu se va mai repeta!


--------------------
DACIA NOVA GT
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cristidb
post 2 Jul 2004, 12:10
Post #17


Membru


Group: Members
Posts: 1.462
Joined: 23 May 02
From: Bucuresti




Depinde pe ce traseie mergi shi la ce ore. Eu de obicei merg cat se poate de tare (asta daca nu sunt prea obosit sau plictisit), in sensul ca daca am shoseaua libera accelerez la blana. Media depinde de cat de aglomerat e shi de cate ori trebuie sa incetineshti. Oricum daca nu am ceva in fatza nu merg sub 140.


--------------------
CBR 600 F4i ; Astra GTC Sport 124CP remap Superchips, K&N, Eibach. - .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
BV99
post 2 Jul 2004, 12:25
Post #18


Membru


Group: Members
Posts: 144
Joined: 14 April 04
From: BRASOV




ok nu vroiam sa insinuez nimic! Oricum cand ai chef intradevar de mers la limita cu nova iti sugerez Valea Prahovei-Brasov-Fagaras-Sibiu-Alba-Cj , ruta pe care la 140 o sa ai intradevar senzatii tari, linii drepte de 160 urmate de curbe de 50-60. sa stii ca si eu visez la un "titlu de RALLY" laugh.gif si ma "antrenez" pe Dn1 pe ruta care ti-o spuneam. Oricat as vrea, e Dacie, nu se poate mai mult!


--------------------
DACIA NOVA GT
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
FiveThreeFive
post 2 Jul 2004, 12:42
Post #19


Membru autentic


Group: Members
Posts: 232
Joined: 26 June 03
From: Bucuresti




QUOTE
ruta pe care la 140 o sa ai intradevar senzatii tari. [...] Oricat as vrea, e Dacie, nu se poate mai mult!

QUOTE
Oricum daca nu am ceva in fatza nu merg sub 140


Guys, doua lucruri vreau sa "punctez":

1. In primul rand, topicul a ramas undeva in ceata.

2. Cu tot respectul, lasati-o mai moale. Sau, facem alt deal: imi trimiteti un SMS de fiecare data cand incepeti curse kamikaze pe soselele patriei. Sa am grija sa nu ma intersectez cu ruta voastra smile.gif


--------------------
ex- Dacia 1310 Break , on the road: 1988-2003 , scrapped: 2010
VIN# UU1R13300J0056523. User formely known as "old1310".
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
BV99
post 2 Jul 2004, 13:01
Post #20


Membru


Group: Members
Posts: 144
Joined: 14 April 04
From: BRASOV




QUOTE
QUOTE
ruta pe care la 140 o sa ai intradevar senzatii tari. [...] Oricat as vrea, e Dacie, nu se poate mai mult!

QUOTE
Oricum daca nu am ceva in fatza nu merg sub 140


Guys, doua lucruri vreau sa "punctez":

1. In primul rand, topicul a ramas undeva in ceata.

2. Cu tot respectul, lasati-o mai moale. Sau, facem alt deal: imi trimiteti un SMS de fiecare data cand incepeti curse kamikaze pe soselele patriei. Sa am grija sa nu ma intersectez cu ruta voastra smile.gif


Nu e in ceata topicul! Nu ai inteles tu ca ne laugam masinile, in speta NOVA GT biggrin.gif
Si sincer noi suntem mici, nu ai vazut niciodata straineze legate cu sarma la peste 120 la ora? sau Tico si matiz la peste 140? Eu am vazut si am zis la fel ca tine.


--------------------
DACIA NOVA GT
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
GeorgeB
post 2 Jul 2004, 13:11
Post #21


the 7 stars of Pleiades constellation


Group: Members
Posts: 1.870
Joined: 7 January 03
From: Bucuresti




la urmatorul mesaj offtopic voi curata acest thread de toate offtopicurile :evil:


--------------------
SUBARU Legacy 2.5 - ---
L7 2.5 all in black - edition -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
SYL
post 4 Jul 2004, 00:44
Post #22


doc


Group: Members
Posts: 2.876
Joined: 16 December 03
From: Bucuresti




QUOTE

Gt-ul are demaraj mult mai bun,viteza mai mare de unde si un consum mediu mai mare

Am si eu o nelamurire, de unde pana unde sustin multi ca nova pe carburatie e mai sportiva decat cea pe injectie, cand cifrele arata exact opusul (0-100km/h GTi in 14,7s. GT in 15s; iar repizele sunt net superioare la GTi....nu am cifrele exacte acum). A, sunt de acord, ca la carburatie poti regla in asa fel incat sa fuga mai bine, dar asta se traduce si printr-un consum mult mai mare, spre deosebire de injectie la care nu ai posibilitatea sa reglezi. Deci GTi e un pic mai sportiva, iar consumul e mai mic decat GT (ma refer cu carburatia reglata la parametrii normali).

QUOTE

O Nova injectie se preteaza mai bine ca masina de uz curent, ce urmeaza a fi pastrata in configuratia standard. Si in ideea ca nu vrei sa o tii prea multi ani de acum incolo (maxim 2-3 ani).  
Injectia de benzina cuprinde destule componente electrice / electronice. Maintenance-free la inceput - dupa cativa ani insa, acestea incep sa creeze probleme si sunt MULT mai scumpe de diagnosticat si inlocuit. Mi se pare ca Nova pe injectie are si catalizator... daca nu gresesc, iata inca o sursa de cheltuieli serioase, o data la cativa ani.

Si care e pb cu catalizatorul? Doar nu e filtru de ulei sa il schimbi la 5000km. Iar referitor la pb create de injectie, acestea nu prea sunt, spre deosebire de carburatie la care trebuei mereu facut cate un reglaj, sau ceva schimbat. La injectie se face un test de injectie (250k anul trecut in septembriel la Dacoserv) si iti spune exact unde e defectiunea, pe cand la carburatie pana gasesti defectiune, in caz ca o gasesti.....


--------------------
Dacia Duster 1.2 TCe 4x4 E6 (2015)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cristidb
post 4 Jul 2004, 08:36
Post #23


Membru


Group: Members
Posts: 1.462
Joined: 23 May 02
From: Bucuresti




In nici un caz GT nu ia 100 in 15 sec. A mea scoate intre 11 shi 12 sec. Evident nu cu mashina plina. Am cronometrat cu 2 oameni in mashina(~140kg). Shi am cauciucuri de 175/70 r13 asha ca vitezometrul nu m-a pacalit. Daca ar arata ceva mai mult cu cele standard cu astea arata corect.


--------------------
CBR 600 F4i ; Astra GTC Sport 124CP remap Superchips, K&N, Eibach. - .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
SYL
post 4 Jul 2004, 10:44
Post #24


doc


Group: Members
Posts: 2.876
Joined: 16 December 03
From: Bucuresti




QUOTE

In nici un caz GT nu ia 100 in 15 sec. A mea scoate intre 11 shi 12 sec.


Daca zici ca scoti 12 s insemna ca ai mmodificari mari la masina. Cate carburatoare ai pe ea? Cat consuma? 15-20l/100km?
Daca nu e modificata e imposibil sa scoti aceasta valoare. Si inca ceva acceleratiile date de producator sunt atinse de pilotul de fabrica, nu prea pot fi atinse de un sofer obisnuit. Daca tu singur in masina, ai fi reusit sa scoti 15 s (ma refer cu masina nemodificata) ar trebui sa fi supermultumit (insemna ca esti un f bun pilot).
Spunea cineva pe forum cu DSN modificata la aprox 100 cp ca a reusit suta in 11,5s si DSN oricum e mult mai rapida,are cutia mai scurta.


--------------------
Dacia Duster 1.2 TCe 4x4 E6 (2015)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cristidb
post 4 Jul 2004, 20:55
Post #25


Membru


Group: Members
Posts: 1.462
Joined: 23 May 02
From: Bucuresti




Nu am mari modificari la ea. Carburatorul e cel original, cu jiglerul de benzina de pe treapta 1 mai mare (125 in loc de 112,5), shi arcul de la economizor schimbat cu unul putzin mai tare de la un zenith vechi sa intre in actiune la apasari mai mari ale acceleratziei.
Aprindere electronica(ruptorul de fapt) de 250 000 de care s-a mai discutat pe forum. Nu aduce creshtere de putere dar merge ceva mai rotund.
Galerii, chiulasa polizate. Nu am avut rabdare sa le lustruiesc oglinda dar am indepartat defectele ramase din turnare. Astea s-au cunoscut. La turatzii mari merge mult mai bine ca inainte.
Toba finala Borla de inox. Nu are site ca cea originala. Are doar o tzeava gaurita de la intrare la ieshire. Nu am observat vreo schimbare. Poate dupa ce o inlocuiesc shi pe cea intermediara.
Am reglat delcoul. Am inlocuit arcul subtzire cu unul mai tare. S-a simtzit la viteza maxima pentru ca pentru a nu detona la 2500 ture trebuia sa micshorez avansul shi la peste 4000 aveam avans prea mic.
Am inlocuit clapeta de la filtrul de aer shi furtunul cu unul mai gros de la aro diesel (10 cm diametru). S-a schimbat sound-ul shi s-a cunoscut putzin la demaraj.
Cam asta e tot. Nu sunt cine shtie ce modificari. Ia 170 cu benzina fara PB de la lukoil shi 175 cu premium plus. 100 ia in 11-12 sec.
In mod normal cam 10 e consumul mediu, 11 in orash. Daca o forjez tare ia shi 15-16. La 20 nu am ajuns niciodata.


--------------------
CBR 600 F4i ; Astra GTC Sport 124CP remap Superchips, K&N, Eibach. - .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
SYL
post 5 Jul 2004, 00:43
Post #26


doc


Group: Members
Posts: 2.876
Joined: 16 December 03
From: Bucuresti




QUOTE

Galerii, chiulasa polizate. Nu am avut rabdare sa le lustruiesc oglinda dar am indepartat defectele ramase din turnare. Astea s-au cunoscut. La turatzii mari merge mult mai bine ca inainte.  

Poti da mai multe detalii despre cum ai polizat galeriile ? Unde ai facut aceasta operatiune? E mult de munca? (demontare/montare). Toba finala cam la ce pret este ?
10x


--------------------
Dacia Duster 1.2 TCe 4x4 E6 (2015)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
BV99
post 5 Jul 2004, 07:10
Post #27


Membru


Group: Members
Posts: 144
Joined: 14 April 04
From: BRASOV




Syl , eu nu gasit nicaieri valorile de demaraj comparative GT-GTi dar iti spun din experienta (am ambele) ca GT e mai rapida. Singura diferenta intre ele e sistemul de injectie. Intradevar valorile sunt in jurul a 15-16 sec si sunt destul de apropiate, dar la GT simti mult mai bine demarajul chiar daca nu te "baga" efectiv in scaun.


--------------------
DACIA NOVA GT
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cristidb
post 5 Jul 2004, 14:39
Post #28


Membru


Group: Members
Posts: 1.462
Joined: 23 May 02
From: Bucuresti




Am polizat cu o bormashina shi pietre de diverse forme unde s-a putut. In rest cu shmilgher, manual. E destul de mult de munca. Chiulasa trebuie demontata, scoase supapele, probabil vor trebui inlocuite shi simeringurile de la supape. Eu le-am inlocuit.
Pe toba finala am dat vreo 2 mil. Nu mai shtiu exact ca am luat-o acum un an din Vitan. Tzeava mica de legatura dintre finala shi intermediara a fost 550 000. Intermediara era tot cam 2 mil. Nu am gasit decat de SN. Daca tot nu gasesc de GT o sa iau una de SN shi o sa o adaptez.


--------------------
CBR 600 F4i ; Astra GTC Sport 124CP remap Superchips, K&N, Eibach. - .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
SYL
post 5 Jul 2004, 22:42
Post #29


doc


Group: Members
Posts: 2.876
Joined: 16 December 03
From: Bucuresti




QUOTE

Am polizat cu o bormashina shi pietre de diverse forme unde s-a putut. In rest cu shmilgher, manual. E destul de mult de munca. Chiulasa trebuie demontata, scoase supapele, probabil vor trebui inlocuite shi simeringurile de la supape. Eu le-am inlocuit.  

Multumesc pt raspun. Credeam ca e o operatiune mai usoara si care nu necesita prea mult timp. Si oricum am inteles ca nu prea s-a simtit o crestere a puteri masinii. Poate candva , daca voi avea bani, imi voi pune tobe de inox (tobele de dupa catalizator).


--------------------
Dacia Duster 1.2 TCe 4x4 E6 (2015)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cristimm
post 5 Jul 2004, 22:49
Post #30


Membru vechi


Group: Members
Posts: 664
Joined: 30 September 02
From: Bucuresti




Cu toate ca eu sustin Nova pe injectie sunt nevoit sa recunosc ca Nova pe carburator fuge mai bine (in special la turatii joase).


--------------------
ex Dacia Nova GTi
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
2 Pages  1 2 >
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 28th April 2024 - 23:57
Forum Renault