DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Nu imi sta relantiul la Nova GTi! Help!!!!

N_E_G_R_U
post 6 Aug 2004, 11:05
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 4
Joined: 6 August 04
From: Bucuresti




Problema este urmatoarea: Am o Nova GTi din 99 si de vreo 6 luni relantiul nu mai este stabil deloc, in sensul ca variaza de la 900 de ture pana la 500 si inapoi. Am fost la mai multi mecanici si fiecare mi-a spus altceva. Unul mi-a spus ca am o supapa de chiulasa distrusa si ca n-am copresie suficienta si ca merge motorul doar in 3 bujii, altul ca s-a defectat porcaria aia Bosch care cica regleaza acceleratia si ca trebuie schimbata ( e vreo 3,5 milioane!!!!), altul, ca nu do'mne punei un aditiv bun de tot si n-o sa mai ai probleme! I-am pus aditiv si face la fel. M-am saturat! Are cineva idee ce pot face?


--------------------
Singura masina cu adevarat de neoprit este o Dacia fara frane!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cristimm
post 6 Aug 2004, 11:36
Post #2


Membru vechi


Group: Members
Posts: 664
Joined: 30 September 02
From: Bucuresti




In primul rand cumperi un spray de contacte si dai pe toti conectorii care pleaca de la ECU (calculator) inclusiv pe conectorul mare care vine pe el.
Daca nu se rezolva incearca sa cureti sau sa schimbi senzorul de turatie.
Apoi incearca sa cureti sau sa schimbi motorasul pas cu pas de relanti.
Tine-ne la curent.


--------------------
ex Dacia Nova GTi
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Pitzy
post 7 Aug 2004, 15:11
Post #3


Membru incepator


Group: Members
Posts: 55
Joined: 5 August 04




Vinde`o si iati berlina. Dacia 1410 Berlina Trade Mark RULZZZZZZ laugh.gif laugh.gif laugh.gif


--------------------
If you havin girl problems i feel bad for you son, I got 99 problems, but the bitch aint one...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
SYL
post 7 Aug 2004, 16:00
Post #4


doc


Group: Members
Posts: 2.876
Joined: 16 December 03
From: Bucuresti




De cand e exact Nova GTi ? La ultimele modele de GTi, nu mai exista cansitra aceea de recirculare a vaporilor de benzina, iar gaurile din care plecau furtunele spre cansitra sunt acoperite cu niste dopuri de plastic. Dupa o anumit aperioada acele dopuri sar de acolo, si se producee cea ce zici tu, relantiul are tendinta sa scada, pana pe la 500 rpm, si apoi se tureaza la 1000 rpm. Eu la mine cand mi-au sarit dopurile alea, le-am inlcouit cu furtunase de cauciuc cu surub infiletat in capat. Solutia asta am vazut-o la o alta masina cu injectie, e drept berlina Ti (1.6 i).
Vezi ca locul unde ar trebui sa fie dopurile alea e undeva in spatele si sub carcasa de la filtrul de aer, e mai greu de ajuns ( la berlina sunt la vedere).


--------------------
Dacia Duster 1.2 TCe 4x4 E6 (2015)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Pitzy
post 9 Aug 2004, 09:17
Post #5


Membru incepator


Group: Members
Posts: 55
Joined: 5 August 04




Negrule io cred ca stiu de la ce este: sa te uiti atent ca la nova sub filtru de aer o sa gasesti un manciclor care in mod normal vine cuplat cu ghidurelu de la cotrunder. Iti explic io mai clar cand ne gasim amandoi la servici.... :hohote: :hohote:


--------------------
If you havin girl problems i feel bad for you son, I got 99 problems, but the bitch aint one...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 28th April 2024 - 23:24
Forum Renault