DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

74 Pages « < 69 70 71 72 73 > »  
Reply to this topicStart new topic

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Ford Mondeo si Mazda 3, sau Zoom Zoom si Balena ...... Rouge

cj98czh
post 21 Apr 2023, 19:55
Post #2101


Membru de la Cluj ...


Group: Moderatori
Posts: 22.912
Joined: 27 March 06
From: Cluj-Napoca




numai in una din zile 🤣


--------------------
Ford Mondeo Titanium, bi-turbata, 2018 / Mazda 3 , 2018
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tomageorgian
post 21 Apr 2023, 20:01
Post #2102


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.343
Joined: 22 February 10
From: Franta




Eu am luat.o cu niste anvelope noi puse in service Citroen... Eurorepar Reliance, scumpe in draci si cu zgomot mare 73db . Sunt puse pe spate si pot spune ca le aud. Daca nu erau noi erau pa, dar asa...

Attached thumbnail(s)
Screenshot_2023_04_21_19_57_39_570_com.android.chrome.jpg ( Size: 345.4k ) Number of downloads: 741


--------------------
. . .
Latitude 2.0dCI
Laguna 3 2.0dCI
ex C5 x7 2.0hdi
Logan 1.6mpi
Bmw e39 530D
Laguna 3 2.0dCi
Qashqai 1.5dCI
Twingo 2 1.2i
Bmw e28 520i
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
wolfin
post 21 Apr 2023, 20:24
Post #2103


n-am gasit cu dacia


Group: Members
Posts: 7.993
Joined: 2 December 05
From: Bucuresti




Clio era de oras.

Prin analogie...si maxda ar trebui sa fie pt oras pt doamna Cj.

Problema zgomotului e a ta....nu a doamnei.

This post has been edited by wolfin: 21 Apr 2023, 20:24


--------------------
pegas 3120 ... din 1980 si ceva. Urmeaza si 2020 - Curand de provincie
Scuze Mucix, am gasit altul"În fata unei boli esti precaut sau prost", o stai ..Bici zice ca o gasit a buna...mis un cane rau dar cu suflet mare
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bgdrenault
post 21 Apr 2023, 20:51
Post #2104


bgd


Group: Members
Posts: 3.331
Joined: 4 February 07
From: Piatra Neamt




Mazda va pleca in curand, asa vad! radmasa.gif
Doamna nu i multumita, domnul nici atat. A3 face cu ochiul( apropo, nu stiu de ce, dar un A3, fie el sedan sau hatch imi pare o masina foarte bine proportionata, nici mare, nici mica, si frumoasa ca silueta).
De la clio la A 3, stii tu, cand a sarit un pahar de vin rosu pe perete, si in loc de retus, faci curatenie generala. biggrin.gif


--------------------
Megane Sedan 1,33 140 CP 2019 Intens - XXX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cj98czh
post 21 Apr 2023, 21:10
Post #2105


Membru de la Cluj ...


Group: Moderatori
Posts: 22.912
Joined: 27 March 06
From: Cluj-Napoca




QUOTE(wolfin @ 21 Apr 2023, 21:24)
Problema zgomotului e a ta....nu a doamnei.
*



pb. este mai tare a ei decat a mea, eu doar am incercat sa remediez ce un handicapat de inginer nipon a considerat ca nu este nevoie, a mea consoarta. cand a trebuit sa mearga prin oras.. a luat Fordul .. deci ii place de nu mai poate..

clar niste anvelope cu 68-69 db zgomot ls rulare mai atenueaza ceva ... dar tare imi este frica ca nu suficient, fix cum a fost si cu pasla .. mai este solutia data de ironick cu insonorizantul pus pe carenaj .. dar aia iar implica timp si munca din partea mea .. si nu sunt convins ca rezultatele merita ..

plm a fost o masina de 26.5k euro .. noua .. bonus zgomot in mers ca si cand mergi cu geamurile deschise ... sa o citez pe doamna mea ..

This post has been edited by cj98czh: 21 Apr 2023, 21:17


--------------------
Ford Mondeo Titanium, bi-turbata, 2018 / Mazda 3 , 2018
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
b06fcn
post 21 Apr 2023, 22:14
Post #2106


DOCTOR


Group: Members
Posts: 5.743
Joined: 27 February 05
From: Bucuresti/Galati




La fel am zis si eu la GLA, masina de aproape 50000 noua, zgmotoasa ca naiba…cu anvelope GY OEM de 68 db parca…zici ca nu avea chedere…problema asta e la masinile de generatie mai noua in general din cate vad…


--------------------
Renault 21 1.9dT, 1989 - B 06 FCN
MB C 220d 4MATIC
MB GLA 200
Renault 21 Turbo
Renault Megane 1.9 dCi
Opel Corsa 1.3 CDTI
Toyota Avensis 2.0 D4D
Lada 1200
Aro 10.4 4x4
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
IRONICK
post 21 Apr 2023, 22:22
Post #2107


-


Group: Members
Posts: 21.970
Joined: 19 April 05
From: Romania




Asta-i de fapt buba insonorizarii. Daca pui doar un material, doua, nu rezolvi mare lucru. Trebuiesc atacate mai multe solutii, materiale combinate, un pic de analiza, ce necesita timp si munca pentru rezultate satisfacatoare.

Asta ca sa ii intelegeti pe cei care baga doar pasla + folie bituminoasa si zic ca vai, ce liniste este in masina. O mare minciuna, daca era asa de usor, toti producatorii faceau asta. Nu se mai chinuiau producatorii sa bage material izolant (la inceput bagau bureti imbracati in pungi) in montanti sau sa zoleze fiecare gaura din caroserie. Izolezi podeaua, dar zgomotul iti ajunge la urechi prin montanti. Ca exemplu ....
Lista este lunga si doar berea ajuta la parcurgerea ei. smile.gif
Multa bere. Foarte multa bere.

This post has been edited by IRONICK: 22 Apr 2023, 04:46


--------------------
CUGIR Albalux 11 1982 - B-11-LUX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
axabrt
post 22 Apr 2023, 07:08
Post #2108


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.115
Joined: 15 February 05
From: Ploiesti




QUOTE(cj98czh @ 21 Apr 2023, 21:10)
.. a luat Fordul ..
*


Fordul tau e diferit de fordul meu.
Al meu cred că e spre Mazda așa că de aia eram curios de efectul muncii tale

Am mers cu kuga diesel și am fost impresionat. Mult mai silențioasă decât focus


--------------------
Ford Focus mk3.5 Ecob00st
.dracnev si boboru’ este viitoru’.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gabize
post 22 Apr 2023, 07:51
Post #2109


DECONECTAT


Group: Members
Posts: 6.017
Joined: 21 July 08
From: ©City of Mini Roundabouts




QUOTE(b06fcn @ 21 Apr 2023, 23:14)
La fel am zis si eu la GLA, masina de aproape 50000 noua, zgmotoasa ca naiba…cu anvelope GY OEM de 68 db parca…zici ca nu avea chedere…problema asta e la masinile de generatie mai noua in general din cate vad…
*


La generația 2 au rezolvat problema. Și deși sunt destule plastice ieftine în habitaclu, încă nici greierii nu au apărut. Și mă apropii de 25000km....


--------------------
⚓ Am decât o... barcă... + H247
"Unde poți lega cu sârmă, e păcat să pui șurub!"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tomageorgian
post 22 Apr 2023, 09:19
Post #2110


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.343
Joined: 22 February 10
From: Franta




La c5 2013 si 50kkm nu sunt greieri dar consola centrala e din platic dur si in curbe cand ma apas cu piciorul scartaie .


--------------------
. . .
Latitude 2.0dCI
Laguna 3 2.0dCI
ex C5 x7 2.0hdi
Logan 1.6mpi
Bmw e39 530D
Laguna 3 2.0dCi
Qashqai 1.5dCI
Twingo 2 1.2i
Bmw e28 520i
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cj98czh
post 22 Apr 2023, 13:15
Post #2111


Membru de la Cluj ...


Group: Moderatori
Posts: 22.912
Joined: 27 March 06
From: Cluj-Napoca




la c5 nu ai probleme cu antifonarea 😁

acuma .. am facut un drum de Turda azi .. singur .. asa ca a luat talpa la greu ..

Motorul este senzational, trage de nebun .. aia 120 de caluti par mult mai multi .. intre 4000 si 6500 rpm suna f. misto ..

Cutia schimba bine cand trebuie, lin si fara sa simti .. pusa in mod sport urca in ture mult mai brutal .. dar misto ..

Masina sta pe curbe f. bine, nici o emotie ... franele functioneaza asa cum trebuie ..

Zgomotul in habitaclu intre 80 si 180 ... este ok, fara sa deranjeze ..zgomotul anvelopelor nu mai este deloc deranjant ... de ce masa nu au facut sa fie la fel si pana la 80 km/h ..

Sistemul Bose, iar este ok, muzica se aude clar fara distorsiuni la volum mare, este ok dar sub Sony din Mondeo ..


QUOTE(axabrt @ 22 Apr 2023, 08:08)
Fordul tau e diferit de fordul meu.
*



sunt total de acord cu tine ... al meu este Mondeo al tau Focus .. dar avand facuti vreo 80k km cu focus .. nu as zice ca este o masina prost antifonata ... chiar din contra .. mie mi-a placut

am facut comanda pt. pasla recomandata de Ironick pt. carenaje .. dar doar pt. spate, am studiat prinderile si se dau jos usor .. daca se "aud" inbunatatiri .. o sa comand si pt. cele din fata ..

This post has been edited by cj98czh: 22 Apr 2023, 13:27


--------------------
Ford Mondeo Titanium, bi-turbata, 2018 / Mazda 3 , 2018
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dandobre
post 22 Apr 2023, 15:00
Post #2112


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.130
Joined: 3 August 12
From: Ilfov




QUOTE(cj98czh @ 22 Apr 2023, 13:15)
de ce masa nu au facut sa fie la fel si pana la 80 km/h ..


Cred ca acum stim de unde expresia zoom zoom biggrin.gif


--------------------
Ford, Suzuki Focus 3 combi, SxCross 2016, 2018
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mircea_aq
post 22 Apr 2023, 20:11
Post #2113


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.914
Joined: 13 October 06




Focus-ul e peste media compactelor la antifonare, dar e pe faras, se mai fabrica doar cateva luni. Suficient sa te uiti la db masurati in C5 sau Mondeo la 130kmh si era limpede ca Mazda 3 nu o sa-ti placa la capitolul asta, dar asa cum zici, are alte calitati.

Cu riscul de a te supara pe mine, antifonatul masinii mi se pare ca chip tuning-ul la aspirate de sub 2l.

Am vazut de-alungul anilor colegi cu logan care au dat cu bituminoasa in toata masina, era plina de smoala si pe plafon, aplicat ulterior cateva zeci de kg de pasla, imbracat peste tot, dat jos bordul si antifonat peretele de foc, inchis cu podeaua si rezultatele au fost intre meh si asa si asa.

Daca te uiti la masini ceva mai bine antifonate, au material textil absorbant nu doar pe carenajele rotilor ci imbraca si inchid si spatiile de sub masina. Practic, in afara de linia de evacuare ar trebui sa ai tot inchis si capitonat pe sub ea, ceea ce compactele nu prea au.

Modul in care au fost proiectate si integrate portierele, chedrele si calitatea suprafetelor vitrate nu ai cum sa o schimbi.

Sunt multe lucruri care nu se pot face sau nu se pot face usor sau cu costuri rezonabile.

Vecina, care are tot un BM dar cu cutie manuala se plange ca vara cam face sauna in ea, asa ca daca tot esti la imbunatatiri, poti sa iei in considerare si folie.


--------------------
Megane Estate GT Rouge Flamme
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cj98czh
post 22 Apr 2023, 20:41
Post #2114


Membru de la Cluj ...


Group: Moderatori
Posts: 22.912
Joined: 27 March 06
From: Cluj-Napoca




nu ai citit cr am facut eu la Mazdoi asa?

nu are nici o pb. masina la viteze mari, este chiar decenta . pb. ei este vitreze mici de oras .. unde zgomotul auzit in habitaclu este mare .. atat timp cat rotile se invart .. lucru pe care un rahat de Clio submotorizat nu il avea ...

This post has been edited by cj98czh: 22 Apr 2023, 21:02


--------------------
Ford Mondeo Titanium, bi-turbata, 2018 / Mazda 3 , 2018
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
IRONICK
post 22 Apr 2023, 21:36
Post #2115


-


Group: Members
Posts: 21.970
Joined: 19 April 05
From: Romania




QUOTE(mircea_aq @ 22 Apr 2023, 20:11)
Am vazut de-alungul anilor colegi cu logan care au dat cu bituminoasa in toata masina, era plina de smoala si pe plafon, aplicat ulterior cateva zeci de kg de pasla, imbracat peste tot, dat jos bordul si antifonat peretele de foc, inchis cu podeaua si rezultatele au fost intre meh si asa si asa.
*


Sa iti spun si de ce. Pentru ca schimbator cu tija si nu cu cabluri. Pentru ca ambreiaj cu cablu si nu hidraulic. Pentru ca acceleratie pe cablu si nu electronica.
Ehhh, dupa ca iti iei un diesel cu astea si il insonorizezi, zici ca mergi cu benzina. Cam asa este nivelul la care poti sa ajungi.


--------------------
CUGIR Albalux 11 1982 - B-11-LUX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AndreiMR
post 22 Apr 2023, 22:34
Post #2116


Membru alfist


Group: Members
Posts: 3.827
Joined: 15 January 09
From: Pitesti




QUOTE(mircea_aq @ 22 Apr 2023, 21:11)
Vecina, care are tot un BM dar cu cutie manuala se plange ca vara cam face sauna in ea, asa ca daca tot esti la imbunatatiri, poti sa iei in considerare si folie.
*



Vara nu e neapărat problemă...cand e cald afară, gen 30 de grade sau peste, face frig înăuntru fără probleme. Mai ales dacă nu o ții pe Auto eco, setarea implicită, ci o treci pe Auto normal. Nasol începe să fie în perioada asta a anului, afară ai 16-18-20 de grade, dar fiind soare în mașină se încinge, lăsată pe auto cu temp setată la 21-22 de grade te cam incingi. Folia nu rezolva mare lucru, sunt mulți care au pus cu rezultate modeste...problema e fie cu senzorii din mașină care sunt "nesimțiți", fie softul pe auto ia cu prioritate informațiile de la senzorul de temperatura exterioara, dacă afară ai răcoare teoretic nu are de ce sa sufle rece puternic. Când este foarte cald sau foarte frig funcționează impecabil pe auto. Pe manual sistemul funcționează ok, dar dacă tot se cheamă climatizare automata, te-ai aștepta la altceva. Culmea e ca pe Mazda 2 din 2008 nu se întâmplă asta...e ceva specific Mazda 2 și 6 de după 2012. Colegul MuciX cred că ar putea scrie o carte pe tema climatizării automate stupide de la generația asta de Mazda smile.gif


QUOTE(cj98czh @ 22 Apr 2023, 21:41)
nu ai citit cr am facut eu la Mazdoi asa?

nu are nici o pb. masina la viteze mari, este chiar decenta . pb. ei este vitreze mici de oras .. unde zgomotul auzit in habitaclu este mare .. atat timp cat rotile se invart .. lucru pe care un rahat de Clio submotorizat nu il avea ...
*



Probabil pentru ca are plasticul ăla chior la pasajele roților, dar așa cum bine ai zis, se manifesta la viteze mai mici. Ceea ce mie mi s-a părut cam ciudat, de obicei e pe dos...un lucru e clar, inginerii fie au fost surzi fie contabilii au insistat sa taie de acolo fiindcă au băgat banii în alte părți. Fiind un constructor mic, independent, e clar că resursele sunt mult mai limitate, și în perioada lansării generației asta de Mazde erau după despărțirea de ford și investiții uriașe în noile platforme, motoare și cutii de viteze. Nu au preluat absolut nimic de la vechile generații care împărțeau piese cu Ford. Măcar nu au compromis fiabilitatea (la benzină) și au rezolvat problemele cu rugina pe care le aveau până prin 2010...si da, sunt foarte bine legate la interior, clipsuri trainice, nu prea ajung să dezvolte greieri iar materialele interiorului rezistă bine în timp.

Zgomotul interior poate fi dealbreaker, asta e clar, dar până la urmă dacă zici că ai luat-o la preț bun, măcar nu ieși în pierdere dacă o vinzi. Mai ales ca sunt destul de scumpe Sh la noi Mazdele. Eu unul m-am obișnuit cu ea așa, și este și comparația cu alte mașini care contează, cel puțin când merg o perioada cu 2ul și apoi trec pe 3, asta din urmă pare chiar foarte silentioasa laugh.gif Anvelopele nu vor face minuni, eu am diferența de 2db între cele de vară și cele de iarnă și sincer nu pot spune că se simte cine știe ce.

This post has been edited by AndreiMR: 22 Apr 2023, 22:36


--------------------
2018 Mazda 3 G120 Challenge
2015 Land Rover Discovery Sport TD4 SE
2008 Mazda 2 TE
EX: Clio III dci Dynamique/Mazda CX-7 Revolution/ Alfa Romeo 159 2.4 jtdm
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cj98czh
post 22 Apr 2023, 22:43
Post #2117


Membru de la Cluj ...


Group: Moderatori
Posts: 22.912
Joined: 27 March 06
From: Cluj-Napoca




vedem .. mai fac o incercare, daca nu se amelioreaza nimic .. nu imi mai bat capul .. inchid capitolul cu marca asta si aia este .. daca nu ar avea buba asta, din punctul meu majora .. si atat eu cat si doamna mea nu putem trece peste .. masina este chiar ok ... dar din pacate departe de ceaa ce am vrut .. din cauza asta .


--------------------
Ford Mondeo Titanium, bi-turbata, 2018 / Mazda 3 , 2018
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mircea_aq
post 22 Apr 2023, 22:52
Post #2118


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.914
Joined: 13 October 06




Cu alte cuvinte recomanzi logan dci tongue.gif
Da, topicul de imbunatatiri logan a fost intr-adevar foarte bun.

@cj98czh,
am citit, de-asta mi-am permis si sa comentez. Sunetele de rulare care se aud la viteza mica sunt acolo si la viteza mare, doar ca sunt acoperite de vant la viteza de autostrada.

antifonare portbagal la compacta de 50k euro:
https://youtu.be/MDtXuVskUUo?t=1231

This post has been edited by mircea_aq: 22 Apr 2023, 22:52


--------------------
Megane Estate GT Rouge Flamme
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
IRONICK
post 22 Apr 2023, 23:08
Post #2119


-


Group: Members
Posts: 21.970
Joined: 19 April 05
From: Romania




QUOTE(mircea_aq @ 22 Apr 2023, 22:52)
Cu alte cuvinte recomanzi logan dci tongue.gif
Da, topicul de imbunatatiri logan a fost intr-adevar foarte bun.
*


Nu. smile.gif
Dar a fost un exemplu in a justifica in perioada respectiva unele rezultate.
Ca asta ii ziceam si lu' cj, te chinui sa izolezi burta masinii, faci ceva pe la roti si chedere, si iti ajunge zgomotul in habitaclu prin montanti. Sau prin elementele de comanda (schimbator, ambreiaj, acceleratie), in cazu' Dacia.
Poate si ati observat ca ulterior, de la logan gen 2 lumea zicea ca este mai insonorizat. Saracu' era aproape la fel cu insonorizarea, dar zgomotul nu mai intra in habitaclu prin reducerile de pret ...

<span class='edit'>22 Apr 2023, 23:13:</span>
QUOTE(cj98czh @ 22 Apr 2023, 22:43)
vedem .. mai fac o incercare, daca nu se amelioreaza nimic .. nu imi mai bat capul .. inchid capitolul cu marca asta si aia este .. daca nu ar avea buba asta, din punctul meu majora .. si atat eu cat si doamna mea nu putem trece peste  ..  masina este chiar ok ... dar din pacate departe de ceaa ce am vrut .. din cauza asta .
*


nu cumva nici greutatile (mass dumper) nu se mai pun pe punti?
eu asa am impresia, ca si mazda a avut asa ceva in trecut, unii dreptunghiulari (daca nu confund cu alt producator)

This post has been edited by IRONICK: 22 Apr 2023, 23:16


--------------------
CUGIR Albalux 11 1982 - B-11-LUX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cj98czh
post 23 Apr 2023, 07:09
Post #2120


Membru de la Cluj ...


Group: Moderatori
Posts: 22.912
Joined: 27 March 06
From: Cluj-Napoca




in opinia ta, dacs ii pun pasla recomandata de tine in carenele rotilor spate (de acolo mi se pare ca vine cel mai tare zgomotul) ar trebui sa ajute, corect?

23 Apr 2023, 08:11:
QUOTE(mircea_aq @ 22 Apr 2023, 23:52)
@cj98czh,
am citit, de-asta mi-am permis si sa comentez.
*



Mircea, nu este nici o suparare, din contra .. apreciez.

This post has been edited by cj98czh: 23 Apr 2023, 07:11


--------------------
Ford Mondeo Titanium, bi-turbata, 2018 / Mazda 3 , 2018
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
IRONICK
post 23 Apr 2023, 20:43
Post #2121


-


Group: Members
Posts: 21.970
Joined: 19 April 05
From: Romania




Da, se va simtii. Dar nu ma astept sa aiba efect maxim ca pe fata, ca acolo cavitatea este mai mare.
Eu pe fata cand am testat, pe langa materialul lipit pe carenaj, am pus si pe tabla, da doar pe partea verticala, unde era suprafata mai dreapta. Desi eu pentru zgomotul de rulare l-am pus, culmea ca a luat si din zgomotul de suspensie.

Ce nu am apucat sa vad, este hatch sau sedan?

This post has been edited by IRONICK: 23 Apr 2023, 20:47


--------------------
CUGIR Albalux 11 1982 - B-11-LUX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cj98czh
post 23 Apr 2023, 21:17
Post #2122


Membru de la Cluj ...


Group: Moderatori
Posts: 22.912
Joined: 27 March 06
From: Cluj-Napoca




hatch este.

in prima faza am comandat 4 bucati.

ar ajunge teoretic si oe fata dar acolo carenajul este un pic mai greu fe dat jos.

pe spate este simplu. duoa ce am dat roata jos in 5 min. eate joa si carenajul.

si pt. fixare sa pun pe tot carenajul sau ma focusez pe o anumita zona?

This post has been edited by cj98czh: 23 Apr 2023, 21:20


--------------------
Ford Mondeo Titanium, bi-turbata, 2018 / Mazda 3 , 2018
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
IRONICK
post 23 Apr 2023, 22:06
Post #2123


-


Group: Members
Posts: 21.970
Joined: 19 April 05
From: Romania




Este bine pe tot carenajul, dar nu la vedere.
Ex. pe fata sa nu fie catre curele sa il agate


--------------------
CUGIR Albalux 11 1982 - B-11-LUX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cj98czh
post 23 Apr 2023, 22:50
Post #2124


Membru de la Cluj ...


Group: Moderatori
Posts: 22.912
Joined: 27 March 06
From: Cluj-Napoca




ok, merci


--------------------
Ford Mondeo Titanium, bi-turbata, 2018 / Mazda 3 , 2018
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
IRONICK
post 23 Apr 2023, 23:32
Post #2125


-


Group: Members
Posts: 21.970
Joined: 19 April 05
From: Romania




1. hatch-ul are un dezavantaj major, montantul c este "evacuat" in habitaclu, iar la sedan, in portbagaj (producatorii folosesc un fel de labirint din bureti, lasa aerul sa treaca, dar opreste zgomotul)
2. gaurile de aerisire sunt in habitaclu, nu in portbagaj

> adica surse de zgomot

tu acum faci insonorizare legat la ochi si la urechi, un fel de trial and error
adica era bine daca faceai un pic de analiza inainte, scoteai banchetele si ce mai era acolo prin spate, puneai pe cineva sa conduca si tu trageai cu urechea sa gasesti zona unde zgomotul de rulare este maxim


--------------------
CUGIR Albalux 11 1982 - B-11-LUX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cj98czh
post 24 Apr 2023, 06:29
Post #2126


Membru de la Cluj ...


Group: Moderatori
Posts: 22.912
Joined: 27 March 06
From: Cluj-Napoca




am facut testul asta .. cand am facut portbagajul ... zgomotul mi se pare ca vine din zona de sub bancheta spate (acolo acum sunt 2 randuri de pasla) acolo este si rezervorul si de la pasajele rotilor spate .. acolo este un rand pt. ca atat incape daca vrei sa pui si mocheta laterala inapoi ..

In fata vine de la planseul pedalier si la pasager ... acolo este din fabrica pusa un fel de spuma groasa de vreo 2cm + peste ea polistiren.


--------------------
Ford Mondeo Titanium, bi-turbata, 2018 / Mazda 3 , 2018
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
IRONICK
post 24 Apr 2023, 23:39
Post #2127


-


Group: Members
Posts: 21.970
Joined: 19 April 05
From: Romania




2018_mazda_3_gt_exhaust_v0_3b1iwv8f4x5a1.jpg ( Size: 138.4k ) Number of downloads: 252


greutatea aia o ai pe punte, nu?


--------------------
CUGIR Albalux 11 1982 - B-11-LUX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cj98czh
post 25 Apr 2023, 06:09
Post #2128


Membru de la Cluj ...


Group: Moderatori
Posts: 22.912
Joined: 27 March 06
From: Cluj-Napoca




daca a fost pusa de la mama ei .. probabil ca da. nu imi dau seama de care spui .. cea de pe centru din fata tobei?

ploua, nu ma pot baga sa vad ..

This post has been edited by cj98czh: 25 Apr 2023, 06:09


--------------------
Ford Mondeo Titanium, bi-turbata, 2018 / Mazda 3 , 2018
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
IRONICK
post 27 Apr 2023, 14:47
Post #2129


-


Group: Members
Posts: 21.970
Joined: 19 April 05
From: Romania




Ideal ar fi fost masori spectrul si amplitudinea inainte si dupa.
Chiar si cu telefonul:

Screenshot_20230427_134450.jpg ( Size: 44.1k ) Number of downloads: 143


--------------------
CUGIR Albalux 11 1982 - B-11-LUX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cj98czh
post 27 Apr 2023, 15:11
Post #2130


Membru de la Cluj ...


Group: Moderatori
Posts: 22.912
Joined: 27 March 06
From: Cluj-Napoca




sper ca maine sau sambata sa fac ceva .. acum este vant si rece nu am chef ..

intre timp m-am uitat la lumina si pe spate carenajul este de pasla pe fata de plastic ... cred ca o sa fac rotile din fata ... cum am cumparat doar 4 bucati ar trebui sa ajunga ... acum mi se pare ca de acolo vine zgomotul .. dupa aia o sa ii cumpar niste anvelope silentioase .. si daca tot nimic .. pleaca .. cred ca am investit mult prea mult timp in aceasta masina ...

marti este programata la politie pentru inmatricularea definitiva, deci o sa fie complet legala ..

azi am depus la AnAF un dosar mai gors decat trebuie la politie ... tara hartiilor si copie la copie ...

a trebuit tradusa si cartea de identitate franceza, chiar daca eu aveam deja CIV emis de RAR .. nu ii intereseaza, ANAF vrea si aia franceza si nu numai ca o vrea ci o vrea tradusa ..

maine trebuie sa ridic hartia de la ei ca nu trebuie platit TVA ... find cumparata de la persoana fizica ... nu vad rostul .. dar cu institutiile statului nu poti sa te pui ... deic maine inca un drum ca sa ridic un rahat de hartie ...

This post has been edited by cj98czh: 27 Apr 2023, 15:14


--------------------
Ford Mondeo Titanium, bi-turbata, 2018 / Mazda 3 , 2018
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
74 Pages « < 69 70 71 72 73 > » 
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 21st June 2024 - 20:45
Forum Renault