DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Antena SLZ

Woland
post 2 Feb 2004, 08:29
Post #1


Membru autentic


Group: Members
Posts: 233
Joined: 26 May 03
From: Bucuresti




In weekend mi-au furat antena....
Stie careva pe unde se gaseste antena de SLZ? In tirg nu, am fost ieri.


--------------------
Dacia Solenza 2003 Scala
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Marty
post 2 Feb 2004, 08:33
Post #2


Membru cu privire de ansamblu


Group: Members
Posts: 5.840
Joined: 14 April 03
From: Corbu




Incearca pe M. Bravu sau la un dealer care vinde si Renault (IPSO, Cobalcescu). Apropos, vezi ca trebuie cumparata cu totul, nu numai partea finala (batul).


--------------------
Gillette De unica folosinta 2011 - B 999 NAM
Mindru absolvent de grup scolar.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Wolfmark
post 2 Feb 2004, 08:42
Post #3


Membru autentic


Group: Members
Posts: 642
Joined: 24 March 03




Suna si la CNCD Bucuresti si intreaba. Tel (021)252.69.52.


--------------------
DACIA Solenza Scala 2003
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
laurh
post 2 Feb 2004, 11:15
Post #4


Membru autentic


Group: Members
Posts: 408
Joined: 8 December 03
From: Bucuresti




Ce tampiti, cu aia ce dracu mai fac ?
O vad cu 10 mii ?


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Woland
post 2 Feb 2004, 11:47
Post #5


Membru autentic


Group: Members
Posts: 233
Joined: 26 May 03
From: Bucuresti




Merci Wolfmark, o au la CNCD, desi pretul mi se pare suspect...53.000.
Cea de SN e 135.000. In fine, ma duc azi s-o vad.

laurh, nu sunt timpiti, o fura fiindca se gaseste greu, si SLZ este singura Dacie care are antena diferita: la berlina+Nova+DSN antena are gaura filetata si piesa de pe capota are surubul in ea (surub de 5). La SLZ e pe dos, antena are surubul in ea (surub de 6) iar piesa de pe capota are gaura filetata.


--------------------
Dacia Solenza 2003 Scala
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
David
post 2 Feb 2004, 12:29
Post #6


Membru autentic


Group: Members
Posts: 370
Joined: 27 November 03
From: Cluj




Woland, daca bina am vazut SLZ are antena ca si Clio, si eu m-as mira la un pret de 53.000 lei.


--------------------
Opel Zafira 2003
Opel Zafira 2.0 DTI - 03/2003
BMW F650 - 08/1995
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cosmin
post 2 Feb 2004, 15:37
Post #7


Membru incepator


Group: Members
Posts: 66
Joined: 4 June 03
From: Timisoara




Apropos de antena. Am mari probleme cu ea inca de cand mi-am cumparat Dacia. De exemplu pe soseaua Timisoara-Arad-Deva majoritatea prietenilor mei n-au absolut nici o problema in a asculta EuropaFM. Mie in schimb de la km7 intre Timisoara si Arad incepe sa scartaie si nu-si revine decat cand ma apropii foarte mult (5km) de Arad si respectiv Deva. Sa fie antena de vina? Am incercat s-o pozitionez in diverse moduri insa nimic nou sub soare.


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
laurh
post 2 Feb 2004, 17:05
Post #8


Membru autentic


Group: Members
Posts: 408
Joined: 8 December 03
From: Bucuresti




Probabil ceva nu face contact pe undeva. Vezi mufa din spatele cas-ului si legaturlie dintre cablu si antena.
Putin probabil sa aiba antena ceva


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bogdan_o
post 2 Feb 2004, 23:25
Post #9


om ca, din pacate, din ce in ce mai putini


Group: Members
Posts: 3.940
Joined: 23 May 03
From: Bucuresti




Antena n-are ce sa aiba ca-i doar o bucata de tabla la care nu are ce sa se strice. Dar daca vreti sa se auda radio bine luati-va antene electronice. Eu am asa ceva pe break si e nemaipomenita. Prind Radio 21 pana in apropiere de Ploiesti (cu purici de la km 40-45)


--------------------
Dacia SLZ 1.4 / Break CL
E bine sa fii multumit cu ceea ce ai, dar nu si de ceea ce esti (Sir James MacKintosh)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
laurh
post 2 Feb 2004, 23:44
Post #10


Membru autentic


Group: Members
Posts: 408
Joined: 8 December 03
From: Bucuresti




Antena electronica ? N-am auzit de asta ?
Si eu prin Europa Fm pana la intrarea in Bz, adica pana la 100-110 km.
Ps: europa FM pe frecventa din Bucuersti.
Si n-am antena electronica.


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Marty
post 3 Feb 2004, 08:45
Post #11


Membru cu privire de ansamblu


Group: Members
Posts: 5.840
Joined: 14 April 03
From: Corbu




QUOTE
Dar daca vreti sa se auda radio bine luati-va antene electronice. Eu am asa ceva pe break si e nemaipomenita. Prind Radio 21 pana in apropiere de Ploiesti (cu purici de la km 40-45)

Tu faci misto, nu !? Eu cu antena aia troglodita de pe SLZ si cu Roadstarul, prind 21 pina dupa Comarnic, dupa care se intrerupe pina in Sinaia. In Azuga ascult Radio 21 cu foarte putini paduchi (pe 100,2 FM)


--------------------
Gillette De unica folosinta 2011 - B 999 NAM
Mindru absolvent de grup scolar.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bogdan_o
post 4 Feb 2004, 01:21
Post #12


om ca, din pacate, din ce in ce mai putini


Group: Members
Posts: 3.940
Joined: 23 May 03
From: Bucuresti




Nu am antena pe SLZ ci pe Break. Casetofonul este un Daewoo din '98 deci este o performanta pentru el. Cu antena standard se auzeau purici si in Bucuresti. La SLZ n-am incercat sa vad pana unde merge.


--------------------
Dacia SLZ 1.4 / Break CL
E bine sa fii multumit cu ceea ce ai, dar nu si de ceea ce esti (Sir James MacKintosh)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
MoneyTalks
post 4 Feb 2004, 10:26
Post #13


-


Group: Members
Posts: 2.712
Joined: 18 April 03
From: Ireland




QUOTE
Apropos de antena. Am mari probleme cu ea inca de cand mi-am cumparat Dacia. De exemplu pe soseaua Timisoara-Arad-Deva majoritatea prietenilor mei n-au absolut nici o problema in a asculta EuropaFM. Mie in schimb de la km7 intre Timisoara si Arad incepe sa scartaie si nu-si revine decat cand ma apropii foarte mult (5km) de Arad si respectiv Deva. Sa fie antena de vina? Am incercat s-o pozitionez in diverse moduri insa nimic nou sub soare.


Pe drumul Arad-Timisoara (apropo, voi merge vineri spre Timisoara) se schimba de citeva ori frecventa de la EuropaFM. Iti spun deoarece vad asta la radio-ul meu. Daca nu ai un radio care sa iti caute automat noua frecventa in functie de ce emite postul, nu ai ce face cu antena. Cind nu mai ai semnal, cauta postul pe alta frecventa, deja e schimbata.


--------------------
Lexus ES300H 2020
Religia a aparut cind primul ticalos s-a intilnit cu primul prost

Never underestimate the power of stupidity in large groups
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cosmin
post 4 Feb 2004, 12:44
Post #14


Membru incepator


Group: Members
Posts: 66
Joined: 4 June 03
From: Timisoara




Intradevar, la un moment dat frecventa pe care emite postul se schimba. Dau pe cautare automata si, pentru ca virgula calitatea semnalului receptionat e precara nu se opreste la frecventa pe care postul emite. Radioul continua o bucla de cautare infinita. Poate daca as cauta manual as reusi sa prind postul insa la o calitate foarte slaba. Poate c-ar trebui ca mai intai sa verific continuitatea firului care vine de la receptor (antena) si dup-aia sa-l duc in service. Nu stiu insa cum se scoate cas-ul ca nu l-am scos niciodata.


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
MoneyTalks
post 4 Feb 2004, 12:56
Post #15


-


Group: Members
Posts: 2.712
Joined: 18 April 03
From: Ireland




Mie imi merge tot timpul. Radioul meu cauta automat postul pe frecventa care o primeste tot de la post. Nu am probleme cu semnalul. O sa vad si vinerea asta daca face figuri.


--------------------
Lexus ES300H 2020
Religia a aparut cind primul ticalos s-a intilnit cu primul prost

Never underestimate the power of stupidity in large groups
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
laurh
post 4 Feb 2004, 12:59
Post #16


Membru autentic


Group: Members
Posts: 408
Joined: 8 December 03
From: Bucuresti




Pai ... cum sa iti explic eu. Ai vazut ca are niste gaurele pe lateral. Trebuie sa iti faci un fel de ... scula.Mie mi-a facut-o unu de la service cand am luat masina, dar e banal de facut. Cauti o tija din metal de diametru putin mai mic decat gaurile alea si o indoi astfel incat sa obtii ceva de forma literei "U", unde distanta dintre cele doua varfuri ale literei sa fie egala cu distanta dintre gaurile din cas.Polizezi ambele varfuri la capete, cam la 3-4 mm de varf, astfel incat sa faci o scobitura.
Apoi bagi simultan ambele varfuri in gaurelele de pe o parte (le bagi si tu acolo ... pana in un cm ... incerci) si tragand de ele spre lateral incerci sa tragi usor de casetofon. Pare greu la inceput, dar dupa ce faci o data e banal. Eu deja m-am specializat pe la vreo 10 secunde (probabil hotului ii ia vreo 2).
Ideea e ca tre sa apesi simultan pe doua lamite din gaurile alea (De pe o parte) - cred ca merge si cu 2 cuie de grosime potrivita si chiar si fara scobitura aia (aia are doar scopul de a te ajuta sa tragi de el, dar dc doar apesi pe lamite cu cuiele si tragi de cas usurel o sa reusesti).
Sper ca ai inteles ceva. Dc nu reusesti , imi spui si fac niste poze cu o dem practica smile.gif


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
jhr
post 4 Feb 2004, 18:53
Post #17


Membru autentic


Group: Members
Posts: 276
Joined: 23 March 03
From: Bucuresti




e u singur tip in targ, pe randul al doilea din dreapta cum privesti in timp ce intri, undeva in dreapta spre capat... costa 100 000 si e exact in punga, ambalat, cu eticheta de piese de origine.. in rest toti boii vor sa-ti vanda de supernova care nu se potriveste, ba mai mult vor sa ti-o vanda cu tot cu soclu, ceea ce e aberant
eu mi-am pierdut-o cu ocazia unei nunti, cand mi s-a legat un balon de ea, si dupa vreo 3 km de mers in rotatii demente ale balonului (se pare in sesnul desurubarii) am pierdut-o pe drum.Deci, atentie la .. nunti


--------------------
AUDI A6 2006,2.7 TDI QUATTRO, 180 CP TIPTRONIC - bo1xxx
www.horiaroman.com
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Marty
post 5 Feb 2004, 09:35
Post #18


Membru cu privire de ansamblu


Group: Members
Posts: 5.840
Joined: 14 April 03
From: Corbu




Woland, ti-ai cumparat antena ??? Si daca da, costa intr-adevar 53 de mii ??? Ce ti-au dat la ea, in ce consta ???


--------------------
Gillette De unica folosinta 2011 - B 999 NAM
Mindru absolvent de grup scolar.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Woland
post 5 Feb 2004, 18:13
Post #19


Membru autentic


Group: Members
Posts: 233
Joined: 26 May 03
From: Bucuresti




Nu mi-am luat inca Marty, ca n-am avut timp sa ma duc pina la CNCD.
Intre timp am facut un adaptor la servici pentru o antena de DSN (un surub care se infileteaza in spic si ramine afara parte filetata care intra in piesa de pe capota).


--------------------
Dacia Solenza 2003 Scala
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
i96nds
post 9 Feb 2004, 19:34
Post #20


Stefan


Group: Moderatori
Posts: 2.707
Joined: 16 May 03
From: Bucuresti




Ehe.... Am fost eu la magazinul de pe Mihai Bravu, aproape de Obor. Antena de SLZ - acel batz, doar - este 50.500 lei. Deci cu 50 de mii iti faci treaba.

Nu inteleg ce hot idiot se chinuie sa fure o antena de 50 mii pe care apoi incearca sa o vanda cu 20....

Vedeti ca aia din targul Vitan sunt mari hotzi si vand la suprapretz totul ca sa le ramana si lor dupa ce dau banii patronului.


--------------------
Dacia SLZ Scala 1.4/2003 - B-77-XXX
Stefan
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
MoneyTalks
post 10 Feb 2004, 22:12
Post #21


-


Group: Members
Posts: 2.712
Joined: 18 April 03
From: Ireland




QUOTE
Apropos de antena. Am mari probleme cu ea inca de cand mi-am cumparat Dacia. De exemplu pe soseaua Timisoara-Arad-Deva majoritatea prietenilor mei n-au absolut nici o problema in a asculta EuropaFM. Mie in schimb de la km7 intre Timisoara si Arad incepe sa scartaie si nu-si revine decat cand ma apropii foarte mult (5km) de Arad si respectiv Deva. Sa fie antena de vina? Am incercat s-o pozitionez in diverse moduri insa nimic nou sub soare.


Am fost vineri 6 feb pe drumul Arad-Timisoara si retur. Se aude EuropaFM fara intreruperi si fara sa reglez postul. In concluzie, ar fi timpul sa iti cumperi un radio auto... :wink:


--------------------
Lexus ES300H 2020
Religia a aparut cind primul ticalos s-a intilnit cu primul prost

Never underestimate the power of stupidity in large groups
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
wwilly
post 10 Feb 2004, 22:35
Post #22


Membru


Group: Members
Posts: 113
Joined: 14 September 03
From: Arad




Si eu circul des Arad-Timisoara, nu am nici o problema cu receptia pe Europa FM ,se schimba automat frecventa nici nu0ti dai seama si a trecut de pe 89.3 pe 104.4 ! Este vorba de cass-ul original!


--------------------
SLZ Comfort - AR-XX-PTP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cosmin
post 12 Feb 2004, 15:55
Post #23


Membru incepator


Group: Members
Posts: 66
Joined: 4 June 03
From: Timisoara




De mi l-ar fura cineva o data ca m-am saturat de el. Cred c-o sa las strada si numarul masinii pe forum, doar doar m-o usura cineva de el. Promit sa las masina deschisa. Urmele de fortare le aplic eu dupa. Promit solemn.


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
wwilly
post 14 Feb 2004, 22:53
Post #24


Membru


Group: Members
Posts: 113
Joined: 14 September 03
From: Arad




Nu stiu ce aveti cu cass-ul acesta, intr-adevar designul nu este cel mai reusit, dat performentele lui nu sunt deloc de neglijat! ma refer bineinteles la categoria de pret la care se incadreaza. Cine se pricepe pe bune la casetofoane de masina( electronist),poate sa comfirme performantele deosebite mai ales pe radio. O fata detasabila ar fi fost binevenita totusi!!!


--------------------
SLZ Comfort - AR-XX-PTP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dizzy
post 15 Feb 2004, 13:38
Post #25


Work smart not hard!


Group: Members
Posts: 4.781
Joined: 11 February 04




Si mie mi-au ciordit antena, la mare, vara trecuta!
Le doresc sa si-o introduca in cenzurat! Pe toata!
Din fericire pt mine, zacea prin debara o astfel de antena, de pe !!! atentie!!!!
fostul meu Oltcit - made in France. E un pic mai lunga, fro 5 cm, muult mai ingrijit facuta si cu o piulita integrata pentru strangere cu cheia.
E o solutie buna si ieftina


--------------------
Whirpool ex Dacia Logan 2005 - B zzz SXX
Stupidity is a more dangerous enemy of the good than evil.
I have no time to battle egos and small minds.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 1st May 2024 - 18:00
Forum Renault