DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> bara zgariata

papillon
post 23 Jan 2006, 11:23
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 31
Joined: 8 December 05




Salut! Saptamana trecuta eram prin oras cu masina si un destept m-a pupat in spate mad.gif , cu urmatoarele consecinte: armatura strambata(bara sta putin cascata in partea din stanga fata de caroserie) si bara zgariata cat de cat. Am fost la politie, i-am luat asig omului(e asig la unita)si acu trebuie sa ma duc la unita sa-mi evalueze pagubele. Problema e ca nu stiu daca astia o sa vrea sa-mi dea vreo despagubire, avand in vedere ca bara nu e sparta.
Am vreo sansa sa-mi schimbe ceva, sau mai bine o fac pe banii mei?
Din cate stiu eu astia de la asig dau despagubiri de la 1 mil in sus, dar dc imi schimba armatura+ vopsea +manopera cred ca depaseste(am vopsea metalizata).
Cred ca as mai avea optiunile:
1.Sa nu-mi mai bat capu, sa indrept eu armatura si sa vopsesc bara pe banii mei;
2. Sa pun o bara sparta pe masina si sa ma duc cu ea asa la asig, si asa imi iau si bara noua, armatura+vopsit pe banii lor.
Voi ce credeti?


--------------------
dacia SuperNova Clima - AG 16 XLX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Maff_77
post 23 Jan 2006, 19:01
Post #2


Membru autentic


Group: Members
Posts: 239
Joined: 12 October 05
From: constanta




nene masina nu a fost asa inainte sa te loveasca.aveai armatura bara nu era zgariata deci mergi pana in panzele albe si la unita daca stramba din nas dumnealor fa-le un scandal monstru du-te pe la director daca e nevoie si sa vezi baietii cum iti schimba totu.mult succes.


--------------------
Dacia supernova 2001 opel calibra 2000 16v 4x4 turbo 1992 - CT 05 ZMA
x-team racing club member
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
zax
post 24 Jan 2006, 09:35
Post #3


Membru autentic


Group: Members
Posts: 724
Joined: 11 February 04
From: Bucuresti




Cum sa pui o bara sparta?! Pai zici ca ai fost la politie! Ala ce a scris in procesul verbal?! Ca e bara sparta sau zgariata? Vezi ca pedeapsa e mare pentru fals in declaratii! Totusi du-te pana acolo si vezi ce-ti zic aia. Poate totusi iti dau banii, daca nu ar cam trebui sa-ti recuperezi banii de la ala care te-a lovit!

This post has been edited by zax: 24 Jan 2006, 09:38


--------------------
Hyundai/ex Renault I30 1.5Tgdi 160cp/Clio Symbol Fidji 1.5dci 80cp aprilie 2022/iunie 2006
"Orice s-ar intampla, important este sa treci peste" (Gica, operator buldozer)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
laebal
post 24 Jan 2006, 09:53
Post #4


Membru incepator


Group: Members
Posts: 32
Joined: 19 September 05




- armatura nu se schimba, se indreapta;
- bara de protectie (plasticul) se schimba de obicei daca are o zona albita in zona nevopsita-pret aprox 135 RON;
- la service Dacia vopsit bara, vopsea metalizata-aprox160 RON.
Reparatia depaseste cu mult 100 RONI, in jur de 350 RONI cu bara schimbata.
Sunt patit !!!


--------------------
Renault Symbol 2008-Fidji,1.4 8V - B-xx-BNM
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
nephis
post 24 Jan 2006, 15:07
Post #5


Membru incepator


Group: Members
Posts: 99
Joined: 22 September 05




te-a lovit plateste. ce nu ai ce face cu banii din buzunar?
ar trebui sa ne dezvatam sa platim pagubele altora.
trebuie sa te despagubeasca.
in tara asta astia de la asigurari vor bani gramada dar cand e de dat se fac ca ploua sau ninge, sa fiu in ton cu vremea de afara. 166.gif


--------------------
Renault Symbol Fidji 2007 - B 52 G
**Renault Symbol Fidji 1.4 // B 52 ???**
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
papillon
post 24 Jan 2006, 23:16
Post #6


Membru incepator


Group: Members
Posts: 31
Joined: 8 December 05




QUOTE(zax @ 24 Jan 2006, 09:35)
Cum sa pui o bara sparta?! Pai zici ca ai fost la politie! Ala ce a scris in procesul verbal?! Ca e bara sparta sau zgariata? Vezi ca pedeapsa e mare pentru fals in declaratii! Totusi du-te pana acolo si vezi ce-ti zic aia. Poate totusi iti dau banii, daca nu ar cam trebui sa-ti recuperezi banii de la ala care te-a lovit!
*


Nenea de la politie mi-a facut o favoare si mi-a trecut la pagube bara+armatura.
Din pacate atunci cand m-a lovit dobitocu, nu au ramas urme albe pe portiunea nevopsita, ci doar zgarieturi.
Bara nu are cum sa fie 135 ron, poate doar la service, pt ca eu am intrebat la piese auto si era 75 ron, sau si astea sunt facute de mai multe firme?
In leg cu recuperatul banilor de la dobitoc, inainte sa mergem la poitie i-am zis ca poate o rezolvam intre noi, dar nu a vrut. Si ca sa va dati seama ce nenorocit a fost si e :cand am ajuns la politie am tras masina in spatele lui, paralele cu drumul. Dupa 5 min se duce sa dea masina inapoi ca trebuia sa iasa cineva, si ce credeti ca face? Omu avea camioneta(platforma) , da inapoi pe langa masina mea (pe partea stanga, unde era cascata bara) si intra usor cu oboanele, cred, in bara , ca sa-mi indrepte armatura. De indreptat a indreptat-o putin, dar a zgariat mai rau bara!!
Dupa ce a facut manevra asta a venit la mine si mi-a fost lovita masina din nou, dar de catre alta masina. Nu mi-a venit sa cred la inceput, dar mi-am dat seama ca el a fost.


--------------------
dacia SuperNova Clima - AG 16 XLX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
PVF
post 25 Jan 2006, 00:16
Post #7


Membru


Group: Members
Posts: 176
Joined: 31 December 04




mie mi.au schimbat bara dupa ce ma lovit unu doar ca avea o urechiusa deaia in care se prinde rupta si nu mai statea la locul ei bara.
nu face greseala sa renunti la asig eventual platesti tu si pe urma iei bani de la ei (de la asigurare) asta daca nu vrei sa stai prea mult cu masina in service.

bafta


--------------------
Renault Clio III 2006 confort dynamique- 5 usi 1,2 16 V 75 CP - B 16 PVF
Clio III confort dynamique- 5 usi 1,2 16 V 75 CP.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
papillon
post 25 Jan 2006, 12:49
Post #8


Membru incepator


Group: Members
Posts: 31
Joined: 8 December 05




Bine, m-ati convins, si o sa m aduc la asigurari cu ea asa cum e, dar dc nu vor chiar o sa fac urat. Multumesc pt sfaturi. O sa mai revin cu rezultatele pataniei.


--------------------
dacia SuperNova Clima - AG 16 XLX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 24th May 2024 - 21:35
Forum Renault