DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

5 Pages « < 3 4 5 
Closed TopicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Si uite cum alearga la 170 in a4a, Solenza stock, demaraj continuu..

osirus
post 24 Mar 2005, 23:14
Post #121


Milionar de week-end


Group: Banned
Posts: 501
Joined: 17 November 04
From: Salajan





Mai benzina am si cred ca pot sa ma tin dupa "printesa ta" biggrin.gif cu herghelia mea de 87 cp si doar 8000 E!
Si daca io trag la "printesa"? radmasa.gif ...asta asa ca sa nu zica lumea ca vrei sa faci provocari de liniute! laugh.gif


--------------------
Dacia/Skoda Logan ambition - Octavia L&K
vreau o rabla de masina ca sa-i rup kilometraju s-o petarda buna rau sa-i dau jos ambalaju
................"Fac sport extrem cu dacia/Cu ochii inchisi o calc/I-mi place senzatia!"...............
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
B-XX-WRC
post 7 Apr 2005, 19:35
Post #122


Membru incepator


Group: Members
Posts: 5
Joined: 21 March 05




Daca SuperNova poate 170 kmh de ce nu ar putea Solenza noua, si inca ceva DSN a mea are 47.000 km ( OMV '95)


--------------------
Dacia SupeR Nova
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
eminescu0
post 9 Apr 2005, 15:24
Post #123


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.180
Joined: 1 September 04
From: Colentina, inima strazii




tot intr-a 4-a ? blink.gif


--------------------
Reno Megane I hatch
If you can't convince 'em, confuse 'em.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Adrian_Solenza
post 11 Apr 2005, 20:22
Post #124


Solenza... prima iubire!


Group: Members
Posts: 912
Joined: 4 July 04
From: Buc (Ap. Patriei)




Pt ca la 170 in a 4a, la SuperNova, eroarea de vitezometru este mult mai mare din cauza ca este analog.. sad.gif .. Nu zic ca nu poate, dar DSN are demaraj mai bun, dar viteza maxima mai mica, fapt recunoscut de mai multi ..


--------------------
Citroen C3 1.4Hdi 2011 - Inca numere rosii...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Adytza22
post 11 Apr 2005, 22:12
Post #125


Membru incepator


Group: Members
Posts: 17
Joined: 16 October 04
From: Focsani (flotant Iasi)




QUOTE(zzero @ 18 Feb 2005, 13:55)
Alexmirica....ati facut testul si la alte viteze???Mai mari, mai mici....crezi ca ai mai putea sa il faci si la alte viteze?
*




Am facut si eu test cu Srn meu dar cu un vento 1.8 benzina din 95.

srn vento
60 60
160 160
La radaru de pe Chiselev ala suspendat la 60 km pe ora pe vitezometru -- indica 55 asa cred ca la 180 pe ceas am 165 viteza maxim constuctiva si vento avea si el eroare,sau vento fiind neamt sa nu fi avut eroare si supernova mea sa fie masina adevarata. blink.gif laugh.gif biggrin.gif


--------------------
Dacia Supernova - VN-22-ACM
Supernova mea e tunata ......
Am tras cu tunul in ea......
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dragOn
post 11 Apr 2005, 22:44
Post #126


Fost deținător Dacia (1310, Liberta, Solenza)


Group: Members
Posts: 692
Joined: 8 July 02
From: Bucuresti




Prietene, eroarea e mai mare la viteze mai mari!


--------------------
VOLKSWAGEN PASSAT TDi 131CP/2002 - B xx UEX
Never drive faster then your angel can fly !!!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
free_fiber
post 11 Apr 2005, 22:50
Post #127


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.555
Joined: 25 October 04
From: Bucuresti




Mai, io nu inteleg o chestie: eroarea asta la vitezometru cred ca e facuta intentionat din fabrica, ca nu cred io ca nu exista tehnologie pt remedierea problemei (chiar si pe sistem clasic - nu GPS sau un fel de sonar montat sub masina care citeste viteza asfaltului...).
Am dreptate?


--------------------
Dacia Logan Laureate 1.5dci 85CP 2008 - B xx XXX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Adrian_Solenza
post 13 Apr 2005, 21:20
Post #128


Solenza... prima iubire!


Group: Members
Posts: 912
Joined: 4 July 04
From: Buc (Ap. Patriei)




Da si nu... Nu poti avea o viteza exacta printr-un mecanism analog... Iti trebuie ceva mai inteligent, gen GPS!

Intervin diversi factori: pneuri, presiunea lor, coeficientul de frecare al drumului.. wink.gif


--------------------
Citroen C3 1.4Hdi 2011 - Inca numere rosii...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
raduscintei
post 16 Sep 2005, 00:21
Post #129


Membru incepator


Group: Members
Posts: 2
Joined: 29 August 05




QUOTE(Adrian_Solenza @ 2 Jan 2005, 15:17)
Sunt perfect de acord cu tine! Singurul lucur care m-a determinat sa gonesc cu ea la 180 este curiozitatea... Am vazut, se poate... Nu intentionez sa mai fac asta pe viitor! wink.gif
*





scuze ca ma bag si eu in seama. sunt nou pe forum. am o solenza scala din 09/2003. am mai scris pe un alt topic, i-am dat 190(atat arata acul, si puteti vedea si voi), si la fiecare drum spre casa (iasi-buzau) o calc. imi place viteza. nu o menajez deloc. eu zic ca merge si ca nu o sa am probleme cu motorul pt ca sunt motoare de turatie, asa ca nu va mai speriati de viteze de 170-180


--------------------
renault laguna II 2003 - bz19srs
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ICET
post 16 Sep 2005, 00:30
Post #130


O fi bine sa fii rau sau e rau sa fii bine??


Group: Members
Posts: 750
Joined: 3 December 04
From: Bucuresti





In afara faptului ca eroarea la vitezometru e mare la viteza asta,deci nu cred sa fi avut mai mult de 160 real,daca o mai tineti tot asa(tu si adrian)s-ar putea sa nu mai aiba cine sa scrie pe forum cu nick-ul vostru!Ca sa nu mai zic de uzura prematura a motorului.


--------------------
FIAT Grande Punto 2006 - B 07 CHE
StarGuide Sg-43-ds

Marbella M-5010 defect

Membru Frigotehnist.STELIST pe viata.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
SUPERCAR
post 20 Sep 2005, 13:28
Post #131


Membru autentic


Group: Members
Posts: 624
Joined: 6 June 05
From: Constanta




Adrian_Solenza ai curaj sa faci o liniuta cu un Logan de 1.6?...stii ca si Loganul se duce tot pana 180 km/h dar are stabilitate mai buna fata de Solenza.


--------------------
Dacia Logan 1.5 dCI Martie 2007 Euro4 - 70CP@90CP - CT 82 PWR
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Vertigo
post 20 Sep 2005, 20:06
Post #132


Membru incepator


Group: Members
Posts: 39
Joined: 7 July 05
From: Bucuresti




nu cred ca loganul are stabilitate mai mare decat SLZ. Desi este mai greu este si mai inalt iar ecartamentul rotilor este acelasi si la SLZ si la LGN, plus forma SLZ este mult mai aerodinamica decat cea a LGN-ului.

Parerea mea este ca o SLZ face chiar si un LGN de 1.6


--------------------
Dacia Solenza 1.4 MPI - B-XX-EJW
... de ce sa bei si sa conduci ... cand poti sa fumezi si sa zbori ...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ICET
post 20 Sep 2005, 23:10
Post #133


O fi bine sa fii rau sau e rau sa fii bine??


Group: Members
Posts: 750
Joined: 3 December 04
From: Bucuresti




QUOTE(Vertigo @ 20 Sep 2005, 20:06)
Parerea mea este ca o SLZ face chiar si un LGN de 1.6
*


La ce blink.gif ?
Referitor la stabilitate,solenza diesel este mai stabila decat logan pe benzina,dar o sa apara si dieselul la logan si ala o sa fie mai stabil ca benzinara(greutate mai mare).
Supercar,Adrian s-a laudat ca face logan 1.6(chiar tunat),dar tare as vrea sa vad si eu pe viu minunatia 04.gif


--------------------
FIAT Grande Punto 2006 - B 07 CHE
StarGuide Sg-43-ds

Marbella M-5010 defect

Membru Frigotehnist.STELIST pe viata.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Meseriasu
post 23 Sep 2005, 00:19
Post #134


Membru incepator


Group: Members
Posts: 2
Joined: 31 October 04




Am citit acest topic legat de viteza maxima la SLZ si de abaterea vitezometrului.

Despre viteza maxima:

Primele doua luni, masina mea, le-a petrecut in Elvetia. Am plecat cu ea la aprox 1000km si m-am intors cu ea cam la 6000km pe bord. Pe drumul asta am constatat urmatoarele:

-viteza maxima atinsa de mine pe bord: acul cu vreo 2mm peste 180.
-Viteza reala (masurata cu un GPS pe care il folosesc pentru navigatie, un sistem TomTom, din pacate doar pentru tari mai la vest de noi) 171kmh.
-consum minim (viteza medie 130kmh constanta pentru un plin complet) 4,98 l/100km
-consum maxim (regim de accelerare si mers pe la 160kmh, depasire si A/C tot timpul, in afara de depasiri) 7,7
* consumurile de mai sus sunt in regim de autostrada (la depasiri ma refer la facut loc la masini mai rapide si revenit pe banda a 2a, plus stat in spatele altora, facut cu farurile, etc.)
*consumurile le-am calculat mergand in continuu (adica de la o benzinarie la alta, impartind litri pe care i-am bagat pana la plin cu kilometrii pe care i-am facut (am facut calculul cum trebuie nu impartind una la alta).


In legatura cu abaterea vitezometrului.

Am constatat diferenta de aproximativ 10kmh intre GPS si bord, dar eu cred ca are lagtura cu calibrarea sistemului de masurare a vitezei. Adica acesta este calibrat pentru o anumita marime de roata (raza acesteia). Este posibil ca marimea de calibrare sa nu coincida exact cu dimensiunile rotilor de pe masina, care se modifica bineinteles si de la presiune. Stiti doar ca o roata mica se invarte mai repede la ax decat una mai mare la aceeasi viteza. Deci este posibil sa nu fie neaparat munca neaparat proasta de la Dacia, ci mai degraba lipsa de atentie la detalii.


--------------------
Dacia Solenza Scala - SB-06-DEN
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Asi
post 23 Sep 2005, 02:28
Post #135


Camaro SS


Group: Members
Posts: 930
Joined: 24 July 05
From: Bucuresti




eu as zice ca si gps-ul are eroare.. de ce zic asta.. poate ca nu stiu cum sta treaba la gpsurile de pe masini dar la gpsul folosit in geologia romaneasca de 2lei alea au abatere pe XY(plan) de vro 50m si pe Z(inaltime/adancime) de vro10m. si vine neamtu in vizita cu sculele lui gps de tzaishpe' mii de euro si acolo precizie nene... abatere XY 10cm si inaltime vro 2cm.. efectiv daca suiam gpsul pe un pachet de tigari.. se vedea! ..
su stiu daca are vreo relevanta gpsul folosit la cartografiere si masuratori telemetrice din geologie/geofizica cu un gps de pe masina. .. mai ales ca asta indica prin intermediul laptop doar coordonatele de pe cele 3 axe ale globului si atat iar ca punt de referinta inaltimea este nivelul marii stabilit arbitrar (de fapt nu e nivelul marii real ci este un nivel ales arbitrar de catre diverse placi metalice cu tot felu de jucarii in ele prin diverse oceane stabilinduse manual adancimea placii respective si apoi calibrand satelitu ca acea placa se afla la -x altudine (x adancime fata de nivelul marii stabilit manual).

gps-ul masinii se bazeaza tot pe satelitu ala??? ca de exemplu pt 2gpsuri de 2lei care le foloseste institutu roman de cercetare se plateste abonament destul de zdravan (200-300euro pe an.. nu stiu sigur dar pe acolo se invarte).


pentru o masurare exacta trebuiesc folosite mai multe metode si facuta o medie ponderala in functie de acuratetea pe care ne bazam.. astfel avem sistemul analog.. masurand numarul de rotatii ale rotii si timpul.. destul de imprecis la viteze mari (merge bine pe o bicicleta biggrin.gif .. da astia pun la masini), masurare gps in functie de satelit, masurarea cu laser a vitezei asfaltului (datorita suspensiei masinii si gardei la sol nu cred ca e ceva foarte viabil cu un laser ca la un mouse, .. trebe jucarie scumpa pentru asta datorita modificarii distantei fata de sol), viteza aerului (ca la avioane... dar la fel.. imprecis datorita efectului coanda in care gazul- aerul adera la o suprafata-solul+masina+eleroane etc... iar pe o masina in functie de unde e montata priza de aer pentru masurare se obtin diferite presiuni si viteze de circulare a aerului), se mai poate monta un radar mai special care sa aiba puncte fixe si stabilite de referinta - ceva gen viteza cu care treci pe langa stalpi de tensiune), si desigur mai putem aduga un sistem obisnuit constand in kilometraj calibrat bine sa masoare distanta la precizie rezonabila pentru viteza destinata (la masina suta de metri e buna cred.. ) si un cronometru bun si un copilot care sa inregistreze in momentul rularii la viteza mare- 170 pe bord, sa zicem toata autostrada a2 si apoi facut media, in conditiile in care viteza nu fost modificata la inceputul inregistrarii, sfarsitul inregistrarii sau pe parcurs..

asadar o sa iasa o strutocamila de masina al nabii de precisa dar cu atata echipament de muuulte kile cred ca nu o sa mai traga asa bine masina oricum incat testul iarasi nu este precis. asa ca solutia relativ la indemana e sa ochiti un garcea si sa dati blana pe langa el si in timp ce va anuleaza permisul il intrebati cat avea pe radar biggrin.gif - si mai concludent ar fi sa faceti aceeasi figura pe modele diferite de radar, sau laser.


--------------------
Mitsubishi/Mercedes Carisma/B-class 2003 1.9 DI-D/2007 200CDI - B 79 ASI/Bxxx
"Cei care au puterea de a constrange n-au nevoie sa recurga la judeacata" (Thucydides, 1, 77, 2)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ursamajor
post 24 Sep 2005, 20:40
Post #136


Membru pasager


Group: Members
Posts: 785
Joined: 2 May 05
From: Orașul lui Panait Istrati




QUOTE(Meseriasu @ 23 Sep 2005, 00:19)
-consum minim (viteza medie 130kmh constanta pentru un plin complet) 4,98 l/100km
-consum maxim (regim de accelerare si mers pe la 160kmh, depasire si A/C tot timpul, in afara de depasiri) 7,7


Mă mir că n-au cumpărat alții patentul la Solenza, cu consumurile astea, la asemenea viteze... măi frate, ne crezi imbecili? Cît consumă la 90 kmph? Sau nu mai consumă, e pe stand-by?

Ca orice aparate de măsură, radarele au și ele o eroare admisibilă, specificată între 5 și maximum 10 kmph. De aceea, dacă mergeți în oraș cu cca. 60 kmph, nimeni nu se va lega de voi. de ce? Eroarea kilometrajului e în plus, deci viteza e mai mică, coroborată cu eroarea radarului >> rezultatul e că polițaiul nu riscă o ceartă cu unul care ar putea ști asta. V-o spun în cunoștință de cauză, lucrez la o firmă de control. wink.gif Dacă aveți dreptatea și sîngele-n trompetă necesare, cereți-le verificarea metrologică a aparatelor cînd vă mai opresc și aveați, acolo, un plus de 10 kmph. rolleyes.gif

Viteza reală la care a ajuns inițiatorul topicului se poate calcula, mai precis, cum am spus aici: http://www.daciaclub.ro/index.php?showtopi...post&p=17044043 Cel puțin eu așa o calculez. Evident că și aici intervine o eroare, dar e mult mai mică decît a vitezometrului. 170 kmph pe ceas cred că în realitate e 155-158 kmph.
Din păcate numai la Solenza nu cunosc caracteristicile cutiei.

Viteza în kmph la 1000 rpm:
Logan I:7,24 ; II:13,18 ; III:19,37 ; IV:26,21 ; V:33,94
DSN I:7,46 ; II:13,54 ; III:19,97 ; IV:27,02 ; V:35 Cred că Solenza e între ele.
Turația la momentul măsurării x valoarea corespunzătoare (de mai sus) vitezei în care se afla mașina = viteza reală (cu eroarea de rigoare, mult mai mică decît a vitezometrului). Firește totul se împarte la o mie.

This post has been edited by ursamajor: 24 Sep 2005, 21:27


--------------------
Dacia Logan 1.0 Eco-G 2021 Comfort (+ 4 optiuni) - BR02UMa
Somnul adanc ajuta la prevenirea imbatranirii, mai ales daca dormi la volan.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
driver
post 24 Sep 2005, 21:40
Post #137


i'm not driving fast, i'm flying low...


Group: Members
Posts: 542
Joined: 10 November 04
From: South Coast




QUOTE(ursamajor @ 24 Sep 2005, 20:40)
Mă mir că n-au cumpărat alții patentul la Solenza, cu consumurile astea, la asemenea viteze...  măi frate, ne crezi imbecili? Cît consumă la 90 kmph? Sau nu mai consumă, e pe stand-by?


Din păcate numai la Solenza nu cunosc caracteristicile cutiei.

Viteza în kmph  la 1000 rpm:
Logan I:7,24 ; II:13,18 ; III:19,37 ; IV:26,21 ; V:33,94
DSN    I:7,46 ; II:13,54 ; III:19,97 ; IV:27,02 ; V:35        Cred că Solenza e între ele.
Turația la momentul măsurării x valoarea corespunzătoare (de mai sus) vitezei în care se afla mașina = viteza reală (cu eroarea de rigoare, mult mai mică decît a vitezometrului). Firește totul se împarte la o mie.
*


consumul de 7,7 il sustin si eu,iar la cel cu 4,98, cred ca vrut sa spuna 5,98.(testat si de mine tot pe autostrada) asta este solenza e mai aerodinamica decat loganul.

iar in legatura cu datele alea despre cutie cat sunt reale? ca din cate vad eu reiese ca loganul e mai sprinten ca si dsn-ul, adica loganul are o viteza mai mica decat dsn-ul deci ar trebui sa traga mai bine, dar am inteles ca e invers


--------------------
Nissan Leaf cu baterie - RLU
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
alex_axn
post 24 Sep 2005, 22:03
Post #138


Membru autentic


Group: Members
Posts: 639
Joined: 30 December 04
From: Bucuresti




consumul de 7.7 si eu il sustin mai ales la viteza.. poate si pe cel mic de 4,98 hai sa zicem 5. tinand cont ca este vorba de elvetia, care este o tara muntoasa si cu sosele ca lumea... poate a realizat consumul asta prinzand un drum (la vale) adica coborand si poate si cu soseaua (autostrada) libera, nemaifiind obligat sa intervina prea mult asupra vitezei si mergand cu acceasi viteza cat mai mult timp. aaa si sa tinem cont si de calitatea benzinei..


--------------------
vw passat 2009 - B __ ___
"putine lucruri poti sa le faci cu vorba buna dar cu vorba rea nici atatea"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
MAKRON
post 24 Sep 2005, 22:12
Post #139


simply clever


Group: Members
Posts: 236
Joined: 18 June 04
From: silistea gumesti




Ursamajor, copilasii astia nu stiu ce inseamna exact o viteza medie de 130 km/h si constanta pe deasupra.. Oricum dupa datele comunicate de calculatoarele lor de bord aceste masini sunt mai economice decat un diesel supraalimentat.
Driver, spune-ne si noua unde ai gasit valoarea Cx pentru solenza ca sa poti face comparatii ca... stii si tu ..orice afirmatie trebuie argumentata.
Acuma ma intreb si eu; oare voi chiar stiti ce inseamna o viteza medie de 130?


--------------------
SKODA OCTAVIA II AMBIENTE MY 2007 - WSP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
driver
post 24 Sep 2005, 23:19
Post #140


i'm not driving fast, i'm flying low...


Group: Members
Posts: 542
Joined: 10 November 04
From: South Coast




n-am gasit valoarea Cx, doar am vazut ca loganul e mai inalt cu xx cm si mai lat ci x cm de aici deduc...
o parasuta mai mare depune o forta de rezistenta mai mare decat una mai mica, nu? avand in vedere ca greutatile sunt ~egale
edit: aaa... si pe autostrada nu e chiar asa greu sa obtii 130km/h constant wink.gif, unii dintre copii stiu, poate nu toti dar o mica parte din ei stiu totusi

This post has been edited by driver: 24 Sep 2005, 23:23


--------------------
Nissan Leaf cu baterie - RLU
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
alex_axn
post 25 Sep 2005, 02:11
Post #141


Membru autentic


Group: Members
Posts: 639
Joined: 30 December 04
From: Bucuresti




merci driver wink.gif


--------------------
vw passat 2009 - B __ ___
"putine lucruri poti sa le faci cu vorba buna dar cu vorba rea nici atatea"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ursamajor
post 25 Sep 2005, 07:41
Post #142


Membru pasager


Group: Members
Posts: 785
Joined: 2 May 05
From: Orașul lui Panait Istrati




QUOTE(driver @ 24 Sep 2005, 21:40)
consumul de 7,7 il sustin si eu,iar la cel cu 4,98, cred ca vrut sa spuna 5,98.(testat si de mine tot pe autostrada) asta este solenza e mai aerodinamica decat loganul.

iar in legatura cu datele alea despre cutie cat sunt reale? ca din cate vad eu reiese ca loganul e mai sprinten ca si dsn-ul, adica loganul are o viteza mai mica decat dsn-ul deci ar trebui sa traga mai bine, dar am inteles ca e invers
*



Măi, băieți, voi vorbiți în dodii? La 130 și 160 kmph voi aveți consumurile alea? Măăă, vă rîd și curcile... alex axn, recitește-ți, te rog, post-ul... drum la vale, benzină de calitate... pe mine m-a umflat rîsul la argumentele tale. Aici era vorba de vitezele alea fenomenale și consumul aferent lor. Poți să pui tu și kerosen, tot nu-ți ia doar 7% la 160 kmph.

Datele despre cutie sînt cît se poate de fidele. Ce nu-i clar? La 1000 rpm, într-a cincea Loganul atinge 33,94 iar DSN 35 kmph. Raționamentul tău nu e corect.

La Logan de 1.4, de exemplu, cazul meu, la 3500 rpm, pe vitezometru ai 130 kmph iar real ai 3500x33,94/1000=118,79kmph reali, cu consum de 6,5 l/100km, consum instantaneu, nu mediu. La 1.6, știu dintr-un filmuleț (era pe-aici pe undeva) că instantaneu la 120kmph, pe ceas, real cam 110 kmph, avea cam 6-6.1% (vezi atach).

PS Veniți și voi cu argumente, nu cu confirm și eu că....

This post has been edited by ursamajor: 25 Sep 2005, 09:15


--------------------
Dacia Logan 1.0 Eco-G 2021 Comfort (+ 4 optiuni) - BR02UMa
Somnul adanc ajuta la prevenirea imbatranirii, mai ales daca dormi la volan.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cristyyy2003
post 25 Sep 2005, 09:21
Post #143


R.I.P. Marli


Group: Members
Posts: 736
Joined: 19 December 04
From: Bucuresti




QUOTE(ursamajor @ 25 Sep 2005, 08:41)
Măi, băieți, voi vorbiți în dodii? La 130 și 160  kmph voi aveți consumurile alea? Măăă, vă rîd și curcile... alex axn, recitește-ți, te rog, post-ul... drum la vale, benzină de calitate... pe mine m-a umflat rîsul la argumentele tale. Aici era vorba de vitezele alea fenomenale și consumul aferent lor. Poți să pui tu și kerosen, tot nu-ți ia doar 7% la 160 kmph.

Datele despre cutie sînt cît se poate de fidele. Ce nu-i clar? La 1000 rpm, într-a cincea Loganul atinge 33,94 iar DSN 35 kmph. Raționamentul tău nu e corect.

La Logan de 1.4, de exemplu, cazul meu, la 3500 rpm, pe vitezometru ai 130 kmph iar real ai 3500x33,94/1000=118,79kmph reali, cu consum de 6,5 l/100km, consum instantaneu, nu mediu. La 1.6, știu dintr-un filmuleț (era pe-aici pe undeva) că instantaneu la 120kmph, pe ceas, real cam 110 kmph, avea cam 6-6.1% (vezi atach).

PS Veniți și voi cu argumente, nu cu  confirm și eu că....
*



Nu prea se intelege nimic din ce ai pozat tu acolo. te credem pe cuvant.
wacko.gif


--------------------
Suzuki SX4 2008 - B 67 TMK
"Greierii" ma innebunesc!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Adrian_Solenza
post 25 Sep 2005, 09:39
Post #144


Solenza... prima iubire!


Group: Members
Posts: 912
Joined: 4 July 04
From: Buc (Ap. Patriei)




QUOTE(SUPERCAR @ 20 Sep 2005, 13:28)
Adrian_Solenza ai curaj sa faci o liniuta cu un Logan de 1.6?...stii ca si Loganul se duce tot pana 180 km/h dar are stabilitate mai buna fata de Solenza.
*



Forumul asta nu incurajeaza asa ceva... Probabil nu stii ca este ilegal! mad.gif Si asa, pentru tine... Loganul nu e aerodinamic! Te fac si cu Slz, si cu DSN de la firma (90.000km) ! Dar nu mai fac dastea, caci nu are rost sa imi alerg masina sa iti demonstrez ceea ce am facut de mai multe ori cool.gif ... Vezi Loganul modificat, cel albastru, din Militari! Intreaba-l pe Andrei ce a iesit cool.gif ! Asta daca stii de cine vorbesc!


Acum, on topic... Nu vad de unde agitatie cu viteza asta! Noi alergam aiurea cu masinile la blana la 180 si... Cand faceam filmu asta, l-am suparat pe unu cu un rechin de prin 85 si a trecut baiatu cu jafu pe langa mine de parca statea pe loc! Si aveam 180 pe ceas! Asa ca nu mai faceti cu masinile astea de familie incercari sinucigase! Vreti sport? Cumparati o masina de peste 200HP! NU aveti bani? Ghinion! tongue.gif tongue.gif tongue.gif


--------------------
Citroen C3 1.4Hdi 2011 - Inca numere rosii...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ursamajor
post 25 Sep 2005, 09:50
Post #145


Membru pasager


Group: Members
Posts: 785
Joined: 2 May 05
From: Orașul lui Panait Istrati




QUOTE(cristyyy2003 @ 25 Sep 2005, 09:21)
Nu prea se intelege nimic din ce ai pozat tu acolo. te credem pe cuvant.
wacko.gif
*



E o captură din Bsplayerdin filmulețul cu pricina... de-aia, poate, nu se vede. Eu zic ca se vede destul de bine consumul instantaneu 6.1%, la 3250 rpm si 120 kmph.

Nu înțeleg de ce ai dat Quote cu tot mesajul meu, dacă voiai să spui doar atît... blink.gif


--------------------
Dacia Logan 1.0 Eco-G 2021 Comfort (+ 4 optiuni) - BR02UMa
Somnul adanc ajuta la prevenirea imbatranirii, mai ales daca dormi la volan.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cristyyy2003
post 25 Sep 2005, 09:56
Post #146


R.I.P. Marli


Group: Members
Posts: 736
Joined: 19 December 04
From: Bucuresti




QUOTE(ursamajor @ 25 Sep 2005, 10:50)
Nu înțeleg de ce ai dat Quote cu tot mesajul meu, dacă voiai să spui doar atît... blink.gif
*


post-336-1110552475.gif

Eram prea somnoros! sad.gif


--------------------
Suzuki SX4 2008 - B 67 TMK
"Greierii" ma innebunesc!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
5 Pages « < 3 4 5
Closed TopicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 27th April 2024 - 12:04
Forum Renault