DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> consola centrala, cum se da jos?

toto
post 28 May 2005, 12:57
Post #1


Destul de fost membru


Group: Members
Posts: 432
Joined: 26 April 04
From: Bucuresti




ma refer la chestia aia de plastic din fata, centru, la schimbator...v-ati prins voi
este vre-o smecherie sau numai suruburi...ca nu vreau sa rup ceva...?
ma intereseaza mai ales cum se scoate "pielea" care imbraca schimbatorul
merci


--------------------
Honda CIVIC 5D 1.8 Sport M/T - '07
romania, frumoasa tara...pacat ca e locuita...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bogdan_o
post 28 May 2005, 15:19
Post #2


om ca, din pacate, din ce in ce mai putini


Group: Members
Posts: 3.940
Joined: 23 May 03
From: Bucuresti




Pai ca sa dai jos consola incepi cu partea dinspre motor. Acolo unde are grilajele alea pentru ventilatie se prinde in niste clipsuri de plastic (ca niste surubele) destul de fragile. Pe urma trebuie sa scoti surubul de sub scrumiera si cel dinspre frana de mana. Husa schimbatorului e prinsa cu un elastic de consola (in partea de jos are un elastic ce o fixeaza pe niste cleme din plastic), deci tragi usor de ea si iese fara probleme. Va mai trebui sa scoti si priza pentru diagnosticare (ii scoti capacelul si o impingi spre interiorul consolei, ca e fixata prin clipsuri).


--------------------
Dacia SLZ 1.4 / Break CL
E bine sa fii multumit cu ceea ce ai, dar nu si de ceea ce esti (Sir James MacKintosh)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
free_fiber
post 28 May 2005, 22:26
Post #3


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.555
Joined: 25 October 04
From: Bucuresti




Sper sa te ajute poza atasata.

Attached thumbnail(s)
Image_308_.jpg ( Size: 252.18k ) Number of downloads: 531


--------------------
Dacia Logan Laureate 1.5dci 85CP 2008 - B xx XXX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AVT
post 14 Jun 2005, 14:55
Post #4


Membru autentic


Group: Members
Posts: 288
Joined: 17 February 05
From: Bucuresti




Sar si eu cu o intrebare: dar partea de sus a bordului, cum se da jos? (aia in care e infipt casetofonul)


--------------------
Chevrolet Kalos 1.4 16v 94cp - ----
Omu' e ca si tamplaru': traieste ce traieste si p'orma moare!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bogdan_o
post 14 Jun 2005, 15:07
Post #5


om ca, din pacate, din ce in ce mai putini


Group: Members
Posts: 3.940
Joined: 23 May 03
From: Bucuresti




Pentru demontarea bordului va trebuie o surubelnita cu cap torx subtire (pentru suruburile cochiliilor volanului), o cheie tubulara cu clichet de 13 si o surubelnita cu cap torx flexibila (sa se indoaie la 75 sau 90 de grade). Pentru demontare, intai se scoate casetofonul si mufa butonului de inchidere centralizata. Apoi se desface prin desurubare cochilia superioara a volanului, cea inferioara putand ramane la locul ei. Se desfac suruburile de sub ceasurile de bord si se desfac suruburile din lateralele bordului. Se trage cu incredere de bord inspre spatele masinii, cate putin din fiecare parte. Partea superioara a bordului se ridica putin in sus, se lasa pe spate si se scoate pe la ajutor. Se strang toate suruburile de pe acolo si se lipesc cablurile de partile din plastic (mai putin cablurile casetofonului si cel al inchiderii care se leaga dupa ce se pune bordul la loc prin gaura casetofonului). Atentie mare la suruburi ca au un fel e agrafe metalice (similare cu cele de prindere ale suruburilor boxelor) care au prostul obicei sa mai cada. Pentru remontare se procedeaza in ordine inversa, cu mentiunea ca la fixare bordul trebuie sa intre in trei cleme din fata parbrizului si in niste catari laterale. Se strang intai suruburile din fata ceasurilor si dupa aia cele din laterale. Se pune semicochilia inferioara la loc si se baga suruburile din fata in locasurile lor (asta pentru ca e foarte greu sa le nimeresti dupa ce ai pus la loc si semicochilia superioara). Se pune semicochilia superioara si se apasa pentru a intra la locul ei. Se strang suruburile si asta e tot.

Am facut azi operatiunea de 2 ori (la mine si la Florinc) si nu dureaza mai mult de 45 de minute.

Ca o nota personala, cand am scos RCS-ul am vazut ca are in spate ca un fel de tamburus din cauciuc care era indoit. In spatele bordului exista o gaura in care trebuie sa intre tamburusul ala si cei de la Dacia au dat pe langa si ca sa intre au fortat rau de tot. Cauciucul ala e indoit bine si nu am reusit sa-l indrept. Cei carora nu le intra cass-urile e din cauza plasticului ala care insa se poate scoate
(prin rupere ce-i drept)


--------------------
Dacia SLZ 1.4 / Break CL
E bine sa fii multumit cu ceea ce ai, dar nu si de ceea ce esti (Sir James MacKintosh)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AVT
post 14 Jun 2005, 15:13
Post #6


Membru autentic


Group: Members
Posts: 288
Joined: 17 February 05
From: Bucuresti




Multumesc pentru promtitudine si raspuns!
Dar, daca scot partea de sus a bordului (cochilia) pot umbla, adica am acces la tubulatura aerotermei? Sau trebuie data jos si partea de jos a bordului?


--------------------
Chevrolet Kalos 1.4 16v 94cp - ----
Omu' e ca si tamplaru': traieste ce traieste si p'orma moare!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bogdan_o
post 14 Jun 2005, 15:48
Post #7


om ca, din pacate, din ce in ce mai putini


Group: Members
Posts: 3.940
Joined: 23 May 03
From: Bucuresti




Nu prea ai acces la tubulatura. Adica poti s-o invelesti in ceva, poti sa o mai fixezi dar cam atat si e destul de geu. daca vrei sa umbli mai bine la ea trebuie sa dai jos neaparat si partea de jos a bordului.


--------------------
Dacia SLZ 1.4 / Break CL
E bine sa fii multumit cu ceea ce ai, dar nu si de ceea ce esti (Sir James MacKintosh)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AVT
post 14 Jun 2005, 17:32
Post #8


Membru autentic


Group: Members
Posts: 288
Joined: 17 February 05
From: Bucuresti




Mda... Multumesc de raspunsuri!
Totusi, ce crezi, un pix scapat printr-un aerator din bord, unde poate fi? Daca ar sta acolo si nu ar face nici un fel de zgomot, ar fi bine, dar din timp in timp, face scandal si am cam ajuns la capatul rabdarilor in ceea ce-l priveste!!! mad.gif


--------------------
Chevrolet Kalos 1.4 16v 94cp - ----
Omu' e ca si tamplaru': traieste ce traieste si p'orma moare!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bogdan_o
post 14 Jun 2005, 19:09
Post #9


om ca, din pacate, din ce in ce mai putini


Group: Members
Posts: 3.940
Joined: 23 May 03
From: Bucuresti




Pai toate aeratoarele se unesc in zona RACV. Deci pixul mai mult ca sigur ca a ajuns acolo. De scos nu stiu cum ai putea sa-l scoti ca nici foarte usor nu e. Eu am scapat o bucata mica de plastic si am reusit cu un aspirator sa o scot. dar un pix nu cred. Trebuie scoasa teava in care a intrat, insa asta presupune demontarea si a partii de jos a bordului. Altfel nu prea stiu cum ai putea.


--------------------
Dacia SLZ 1.4 / Break CL
E bine sa fii multumit cu ceea ce ai, dar nu si de ceea ce esti (Sir James MacKintosh)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AVT
post 15 Jun 2005, 20:07
Post #10


Membru autentic


Group: Members
Posts: 288
Joined: 17 February 05
From: Bucuresti




Sa-l ia toti dracii de pix tembel!!! mad.gif
Dar daca ramane acolo, poate strica ceva?? poate sa se infiga in ceva, nu stiu, dar ideea e daca voi avea probleme cu el? Ca de nu, acolo ii va putrezi... plasticul!


--------------------
Chevrolet Kalos 1.4 16v 94cp - ----
Omu' e ca si tamplaru': traieste ce traieste si p'orma moare!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bogdan_o
post 15 Jun 2005, 23:06
Post #11


om ca, din pacate, din ce in ce mai putini


Group: Members
Posts: 3.940
Joined: 23 May 03
From: Bucuresti




Pai sunt ceva sanse sa ajunga in RACV si sa blocheze voletii, dar cam greu, ca inainte de a intra in RACV ar trebui sa treaca de un cot cu gatul in sus, iar daca nu te dai peste cap cu masina sau nu iei vreo bordura la 90 la ora nu vad cum ai putea sa-l faci sa sara atat de sus incat sa treaca de cot.


--------------------
Dacia SLZ 1.4 / Break CL
E bine sa fii multumit cu ceea ce ai, dar nu si de ceea ce esti (Sir James MacKintosh)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AVT
post 16 Jun 2005, 08:00
Post #12


Membru autentic


Group: Members
Posts: 288
Joined: 17 February 05
From: Bucuresti




Aha, multam mult de ajutor!! smile.gif


--------------------
Chevrolet Kalos 1.4 16v 94cp - ----
Omu' e ca si tamplaru': traieste ce traieste si p'orma moare!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Tudor B
post 15 Jul 2005, 08:37
Post #13


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.639
Joined: 7 August 03
From: Cluj-Napoca




Pentru cei care vreau sa demonteze consola centrala: cele 2 "nituri" care prind consola in fata, de o parte si de alta, se desfac f simplu. Acel "nit" are un stift pe mijloc, acesta se impinge in interior pana trece complet prin "nit", stiftul va pica pe mocheta, "nitul" iesind acum fara nici o problema. Remontarea: se baga stiftul in nit, putin, se pune nitul pe pozitie, se impinge stiftul in nit, varful nitului deschizandu-se asigura strangerea. Nu trageti de consola ca stricati ceva. Aceste "nituri" sunt gandite a fi refolosite. Consola mai este prinsa in 2 suruburi la scrumiera si in spate, in fata franei de mana, nu uitati de priza de diagnosticare.


--------------------
DACIA GOLAN Laureate 1.4 MPI - CJ 00 TUD
"Wellcome to the desert of the real"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
free_fiber
post 15 Jul 2005, 10:25
Post #14


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.555
Joined: 25 October 04
From: Bucuresti




Nu puteai sa postezi ieri cand am desfacut-o.... am tras de niturile alea de mi-a venit rau, dar le-am invins pana la urma. smile.gif in final nu s-a rupt nimic, le-am si remontat. biggrin.gif


--------------------
Dacia Logan Laureate 1.5dci 85CP 2008 - B xx XXX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 27th April 2024 - 11:31
Forum Renault