DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Airbag, Cat costa si cat de complicat

BGV
post 9 Jun 2005, 22:07
Post #1


Membru


Group: Members
Posts: 134
Joined: 4 June 05
From: Bucuresti




Am o clima din 2003, nu mpi, si as dori sa montez un volan cu airbag. Cat de complicat este. Se poate monta si un alt volan prevazut cu airbag, decat cel de Solenza ?

Volan+manopera= ????


--------------------
DACIA LOGAN 2012,laureate - GVB
RENAULT GRAND SCENIC,2005,AUTOMAT
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
madalina
post 9 Jun 2005, 22:16
Post #2


Membru autentic


Group: Members
Posts: 288
Joined: 8 November 03
From: Bucuresti




Destul de complicat! Nu implica un volan si gata. Trebuie senzor, trebuie reglat sa se deschida exact atunci cand ai nevoie, nu mai devreme, nu mai tarziu.


--------------------
Toyota/Opel Yaris/Corsa - B00ooo
cu fular de steaua in galeria lui dinamo :-)))
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Tudor B
post 9 Jun 2005, 22:38
Post #3


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.639
Joined: 7 August 03
From: Cluj-Napoca




Din cate stiu s-a mai discutat problema la inceputurile aparitiei slz cu airbag, s-a ajuns la concluzia ca nu se prea poate. E nevoie de un volan cu airbag (cel de slz/lgn e pe la 30 eur) si de un UCE special care masoara decelerarea.


--------------------
DACIA GOLAN Laureate 1.4 MPI - CJ 00 TUD
"Wellcome to the desert of the real"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bogdan_o
post 10 Jun 2005, 09:24
Post #4


om ca, din pacate, din ce in ce mai putini


Group: Members
Posts: 3.940
Joined: 23 May 03
From: Bucuresti




Sigur e numai atat volanul? Ca daca e veo 30-40 EUR mi-as lua unul asa, ca idee, ca arata mai bine decat alea de la primele modele.


--------------------
Dacia SLZ 1.4 / Break CL
E bine sa fii multumit cu ceea ce ai, dar nu si de ceea ce esti (Sir James MacKintosh)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
b64chr
post 10 Jun 2005, 09:36
Post #5


Moderator incepator


Group: Moderatori
Posts: 1.004
Joined: 17 December 04
From: Buzias, Timis




Sunt absolut convins ca nu ai voie. Doar daca masina e prevazuta din fabrica.
Gandeste-te ca s-ar intampla de ex. daca s-ar deschide de la o groapa cand esti in curba in trafic aglomerat.


--------------------
Dacia Solenza 2003 / Skoda Octavia 2009
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bogdan_o
post 10 Jun 2005, 15:06
Post #6


om ca, din pacate, din ce in ce mai putini


Group: Members
Posts: 3.940
Joined: 23 May 03
From: Bucuresti




De ce sa nu am voie? In trafic nu cred eu ca se deschide el asa de nebun. Airbag-ul ala e actionat de o mica incarcatura pirotehnica ce este declansata de un impuls electric. Deci daca nu e impuls, nu se declanseaza. Asa poti spune ca si la masinile cu volan de tip nou se poate declansa accidental nu? Si, daca o fi sa fie, ii scot eu capsa aia detonanta si cu asta basta. nema pericol. Numai sa coste doar 30 eur, nu sa ma trezesc ca face nus tiu cate sunte. Dar, repet, am serioase dubii ca e numai atat, asta in conditiile in care la o masina mai acatarii tot sistemul costa cateva mii bune.


--------------------
Dacia SLZ 1.4 / Break CL
E bine sa fii multumit cu ceea ce ai, dar nu si de ceea ce esti (Sir James MacKintosh)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
b64chr
post 10 Jun 2005, 15:39
Post #7


Moderator incepator


Group: Moderatori
Posts: 1.004
Joined: 17 December 04
From: Buzias, Timis




Eu ma refeream la un airbag functional. Nu-i asa usor sa fii sigur ca sare cand trebuie si nu sare accidental. Satelitii (senzorii de decelerare) trebuie montati intr-un anume fel studiat. Se fac tot felul de teste.
A, daca-ti place cum arata volanul, dar nu cuplezi airbagul, nu cred ca e vre-o problema.


--------------------
Dacia Solenza 2003 / Skoda Octavia 2009
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Tudor B
post 11 Jun 2005, 07:33
Post #8


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.639
Joined: 7 August 03
From: Cluj-Napoca




Senzorii de decelerare din cate stiu e defapt unul si vine montat undeva in zona scrumierei pe sub plasticul acela, mai exact unde ar veni butoanele pt geamuri, sub ele. Despre pretul volanului cu airbag nu bag mana in foc ca atat costa, s-au postat mai multe liste cu preturi de piese logan printre care si volanul slz/lgn cu airbag la pretul de aprox 30 eur, eu am incercat sa-mi fac rost de unul prin intermediul serviceului dar nu am reusit, nu am gasit decat partea centrala unde vine airbagul, nu au volan complet.


--------------------
DACIA GOLAN Laureate 1.4 MPI - CJ 00 TUD
"Wellcome to the desert of the real"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
free_fiber
post 11 Jun 2005, 19:06
Post #9


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.555
Joined: 25 October 04
From: Bucuresti




Intrebare din partea mea: daca am deja volan cu airbag din dotarea standard, se poate oare schimba acest volan cu altul (tot cu airbag - care sa si functioneze)?! Ca tare mi-as dori unul cu piele si mai finut. Mentionez ca singura husa de piele pt volanul de dacie este dea de la Logan AM, iar 130 E sau $ nu dau pe ea.


--------------------
Dacia Logan Laureate 1.5dci 85CP 2008 - B xx XXX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
madalina
post 11 Jun 2005, 19:28
Post #10


Membru autentic


Group: Members
Posts: 288
Joined: 8 November 03
From: Bucuresti




Cauti un pielar priceput si iti face husa.


--------------------
Toyota/Opel Yaris/Corsa - B00ooo
cu fular de steaua in galeria lui dinamo :-)))
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Tudor B
post 13 Jun 2005, 13:31
Post #11


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.639
Joined: 7 August 03
From: Cluj-Napoca




Nu as vrea sa las acest topic sa se stinga, nu vreau sa montez tot sitemul numai as vrea sa schimb doar volanul, ii intreb pe cei care frecventeaza targul vitan daca au vazut si la ce pret volanul cu airbag.


--------------------
DACIA GOLAN Laureate 1.4 MPI - CJ 00 TUD
"Wellcome to the desert of the real"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bogdan_o
post 13 Jun 2005, 16:30
Post #12


om ca, din pacate, din ce in ce mai putini


Group: Members
Posts: 3.940
Joined: 23 May 03
From: Bucuresti




Eu nu am vazut, dar in Vitan nu mai merg sa iau nimic. Au preturi comparabile cu magazinul de pe Mihai Bravu, ba chiar mai mari. Si sa bat jumatate de Bucuresti pana acolo ca sa dau si bani in plus, nu multumesc.


--------------------
Dacia SLZ 1.4 / Break CL
E bine sa fii multumit cu ceea ce ai, dar nu si de ceea ce esti (Sir James MacKintosh)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ovidesscu
post 24 Jun 2005, 16:52
Post #13


Membru incepator


Group: Members
Posts: 97
Joined: 15 October 04
From: Bucuresti




Am vazut o SLZ Confort cu airbag(pe volan).
La Confort, airbagul facea parte din dotarea standard?



--------------------
NISSAN QASHQAI 2.O dCi 4WD 2007 ACENTA - B -- ---
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bogdan_o
post 24 Jun 2005, 21:25
Post #14


om ca, din pacate, din ce in ce mai putini


Group: Members
Posts: 3.940
Joined: 23 May 03
From: Bucuresti




Da. la ultimele modele de Confort (alea care au si barele vopsite in culoarea masinii) airbag-ul era dotare standard.


--------------------
Dacia SLZ 1.4 / Break CL
E bine sa fii multumit cu ceea ce ai, dar nu si de ceea ce esti (Sir James MacKintosh)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dragos_alx
post 3 Jul 2005, 10:46
Post #15


Membru autentic


Group: Members
Posts: 470
Joined: 12 November 04
From: Bucuresti




oamnei buni, da "de forma" nu se poate pune? asa cum zicea si prietenul de mai sus, arata mai bine decat primele modele ! ideea e ca si eu am la fel, fara airbag, ca ai fost printre primii tongue.gif!
si tare as vrea sa stiu daca se gaseste cumva numai chestia aia de plastic care se aplica peste volan si pe care scrie airbag! se poate prinde pe volanu meu? din privirile mele aruncate s-ar parea ca da, dar oare a mai incercat cineva asta?
help me plsz !


--------------------
Megane 2 CC Privilege 1,5Dci/Logan Ambition/Kia Sportage CRDI 2009 / 2006 / 2011 - B 727 X D X
Megane cu Car Pc si Internet inside :) GPS IGO 2014, harta 3D in relief cu ecran de 7"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bogdan_o
post 3 Jul 2005, 18:01
Post #16


om ca, din pacate, din ce in ce mai putini


Group: Members
Posts: 3.940
Joined: 23 May 03
From: Bucuresti




Dragos, aia e toata treaba, ca se gaseste numai partea centrala a volanului, aia cu airbag-ul. Nu se gaseste tot volanul de cumparat, iar numai cu partea centrala nu ai ce face, ca volanele primelor modele au forma partii centrale diferite si nu ai cum sa adaptezi partea cu airbag-ul lavolanele de tip vechi. Deci trebuie luat volanul cu totul si asa ceva inca nu am vazut de vanzare. De pus bineinteles ca se poate pune, cu mica mentiune ca trebuie dezactivat airbag-ul (scoasa capsa detonanta si taiate firele) care nu cumva sa se declanseze aiurea.


--------------------
Dacia SLZ 1.4 / Break CL
E bine sa fii multumit cu ceea ce ai, dar nu si de ceea ce esti (Sir James MacKintosh)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
JohnDoe1
post 6 Jul 2005, 09:47
Post #17


Membru autentic


Group: Members
Posts: 255
Joined: 11 February 05




dar pt pasagerul din drepata se poate pune airbag? adica luat de la o alta masina si conectat cumva la acelasi sistem care il actioneaza si pe cel de la sofer;

am vazut pe net ca vinde cineva de la un clio, uch + plus sistem complet airbag sofer si pasager la 500 de euro; oare s-ar potrivi la solenza asa ceva?



--------------------
Dacia Solenza Scala - B-34-...
decat mult si prost, mai bine putin si fara rost.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
costi
post 6 Jul 2005, 11:48
Post #18


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.230
Joined: 15 October 03
From: Bucuresti




de potrivit s-ar potrivi dar trebuie sa-l tii in brate sau sa-l bagi in torpedou pe cel al pasagerului ! smile.gif


--------------------
DSN/SLZ
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
JohnDoe1
post 6 Jul 2005, 12:45
Post #19


Membru autentic


Group: Members
Posts: 255
Joined: 11 February 05




:-) logic ca trebe bagat undeva prin bord, ca doar nu o sa-l agat de retrovizoare precum cozile alea de blana cum mai vad pe la unele masini.

intrebarea era doar daca ar functiona, sau daca trebe sa mai fac vreo modificare pe la motor.


--------------------
Dacia Solenza Scala - B-34-...
decat mult si prost, mai bine putin si fara rost.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bogdan_o
post 6 Jul 2005, 17:51
Post #20


om ca, din pacate, din ce in ce mai putini


Group: Members
Posts: 3.940
Joined: 23 May 03
From: Bucuresti




In primul rand nu ai unde sa-l pui. Poate in torpedo, dar cum ar fi sa sara airbag-ul si in deshidere sa-i proiecteze pasagerului usita de la torpedo fix in ochi. In alta parte nu ai unde sa-l pui.

Nici de mers nu prea cred eu ca o sa mearga, ca senzorul care il ai in masina nu trimite doar un banal impuls electric, ci mai mult ca sigur ca e exista un decodor de semnal ceva, altfel ar exista rscul prea mare ca la un scurt sau variatie de tensiune sa te trezesti cu punga in fata. Iar daca vinde si senzorul, degeaba o face, ca nu poti sa-l montezi oriunde. Asta daca vrei sa nu-ti sara cand pui vre-o frana ceva.

Sistemul functioneaza, dar doar ca piesa de schimb pt Clio. La SLZ nu se poate adapta usor (zis asta pentru ca pana la urma nu e imposibil).


--------------------
Dacia SLZ 1.4 / Break CL
E bine sa fii multumit cu ceea ce ai, dar nu si de ceea ce esti (Sir James MacKintosh)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
B-26-DAN
post 6 Jul 2005, 18:27
Post #21


B0yCK


Group: Members
Posts: 58
Joined: 5 July 05




airbag in SLZ?? poate la sofer...dar la pasageru dreapta...nu prea cred.. adica nu e loc unde se poate pune...cum a spus si bogdan daca se pune in torpedo ii sare usita:D nu stiu undee...poate modificat bordu tongue.gif nu stiu ce sa zic ! mai ziceti si voi pareri !


--------------------
Seat Leon 1.8 TFSI 2008 - B-26-DAN
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
JohnDoe1
post 7 Jul 2005, 08:04
Post #22


Membru autentic


Group: Members
Posts: 255
Joined: 11 February 05




:-) in nici un caz in torpedo;

poate adaptat cumva bordul, de asa maniera incat sa nu fie nevoie sa sara usa de la torpedo; de ex deasupra torpedoului in bord este o adancitura, cara ma gandesc ca nu ar fi existat daca constructorul ar fi dotat din start masina cu airbag pasager; poate cumva in acea adancitura gasita o modalitate de a-l pune acolo si cumva sa fie si acoperit; adica daca e sa se declanseze sa fie ceva profi, nu sa ma trezesc cu bucati de plastice si capace in fata.

oricum acum am airbag-ul sofer din fabrica. ce ma deranja e ca nu exista optional si pt pasager; ca si cum ar fi fost construita pt egoisti. in fine asta e doar un pct de vedere personal;

ideea de baza e ca poate mergea adaptat airbag-ul pasager; acum mai e si problema uce-ului de clio, care nu stiu daca o fi compatibil pin la pin si functii cu ce exista acum pe solenza. pe de alta parte daca ar fi compatibil, ma gandesc ca poate o merge si ceva mai rotund motorul.

ceva pareri?


--------------------
Dacia Solenza Scala - B-34-...
decat mult si prost, mai bine putin si fara rost.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
zgabi
post 11 Aug 2005, 12:33
Post #23


Membru incepator


Group: Members
Posts: 48
Joined: 11 August 05




QUOTE(BGV @ 9 Jun 2005, 22:07)
Am o clima din 2003, nu mpi, si as dori sa montez un volan cu airbag. Cat de complicat este. Se poate monta si un alt volan prevazut cu airbag, decat cel de Solenza ?

Volan+manopera= ????
*


Se poate face cu un volan si calculator de airbag. Se incadreaza cam in 3mil.


--------------------
Dacia Nova GT - AG05 SCS
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Tudor B
post 11 Aug 2005, 15:41
Post #24


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.639
Joined: 7 August 03
From: Cluj-Napoca




Da detalii, sunt persoane interesate. Faci tu sau stii pe cineva ce face asta sau ai auzit de asa ceva?


--------------------
DACIA GOLAN Laureate 1.4 MPI - CJ 00 TUD
"Wellcome to the desert of the real"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 27th April 2024 - 09:03
Forum Renault