DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Closed TopicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Computer de bord pt SLZ, un pic de ajutor la conectica

Vertigo
post 7 Jul 2005, 14:03
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 39
Joined: 7 July 05
From: Bucuresti




Salut,

e prima oara cand postez pe forumul asta desi il citesc de ceva timp,

am o solenza europa din 2004 , cu A/C pe ea , era oferta de la dealer , si vreau sa
montez un lcd + computer pe ea.

am rezolvat problema cu computer-ul, mai am de lucrat la carcasa sa o fac cu racire pasiva, am rezolvat problema cu alimentarea , am adaptat o placa de UPS care se alimenteaza cu 12V si am pastrat alimentarile originale care ies la 220, mai greu cu inchiderea de la cheie dar la asta mai am de lucru.

problema este cum pot sa conectez computerul la masina , ce fel de mufa este, ce cablu necesita si ce protocol de comunicare are ?

daca puteti sa ma ajutai as aprecia foarte mult.

P.S : se poate schimba bordul cu unul digital ? Ma streseaza fff mult ca nu am turometru.


--------------------
Dacia Solenza 1.4 MPI - B-XX-EJW
... de ce sa bei si sa conduci ... cand poti sa fumezi si sa zbori ...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Gabi
post 7 Jul 2005, 23:58
Post #2


Preacuvincios moderator


Group: Members
Posts: 591
Joined: 25 July 03
From: Bucuresti




1. Ai incercart sa folosesti functia search? Ia incearca si vezi ce iti raspunde la o cautare dupa OBD, computer bord


--------------------
Renault Megane 2 bicorp 2004 - 1.5 dci Conf Exp - XXXXXXX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
klaus
post 8 Jul 2005, 09:02
Post #3


步步


Group: Moderatori
Posts: 19.062
Joined: 4 August 02
From: Bucuresti




1. Ai montat calculator sa ce? Sa asculti muzica si sa vezi filme?
2. Ce intelegi tu prin conectat computerul la masina? Sa faca ce?
3. Ce bord digital crezi ca se potriveste?


--------------------
Scenic III 1.9 dCi - - - -
E mult mai bine să mă înșel din prea multă suspiciune decît din prea multă naivitate. - Cristoiu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
kaspersky
post 8 Jul 2005, 09:15
Post #4


maistru Zen


Group: Members
Posts: 1.063
Joined: 23 April 03
From: Cluj-Napoca




God, asta a bagat PC-ul in masina smile.gif. Pai asta e computer la bord, nu computer de bord smile.gif)


--------------------
KIA Cee'd SW 1.6 GSL Base 2008
"Să fii patriot în România înseamnă să puți a iesle în timp ce constați că toate celelalte popoare ne sunt inferioare."
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Vertigo
post 8 Jul 2005, 12:27
Post #5


Membru incepator


Group: Members
Posts: 39
Joined: 7 July 05
From: Bucuresti




salut,

daca aveam nevoie doar sa ascult muzica si filme puteam foarte bine sa tin notebook-ul in masina si nu aveam nevoie sa conectez masina la el.
Vreau sa folosesc o serie de soft-uri pentr monitorizarea senzorilor de pe masina, benzina, ulei, puterea motorului kW , turatiile, plus vreau sa montez senzori de proximitate, eventual prin bluetooth care sa fie conectati la calculator.

Utilitatea acestui lucru nu ese una foarte mare dar, vreau sa montez astea fiindca stiu ca se poate.

de ce ai vrea sa-ti pui pleope la faruri, spoilere, praguri eleroane si neone sub masina ? au vre-o utilitate prea mare ? nu cred .
din aceleasi principii vreau sa montez si eu computer in habitaclu

In legatura cu bord-ul digital nu stiu exact, nu prea ma pricep, ma gandesc la un bord cu turometru digital , ceva gen o bara progresiva , vitezometru digital - ceva gen un ceas electronic pe principiu 000 km/h , plus martorii de pe bord complet digitalizati - adica sa primesc un numar mai mare de informatii si mai exacte, decat poate oferi bordul de la o solenza europa.




--------------------
Dacia Solenza 1.4 MPI - B-XX-EJW
... de ce sa bei si sa conduci ... cand poti sa fumezi si sa zbori ...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
klaus
post 8 Jul 2005, 13:55
Post #6


步步


Group: Moderatori
Posts: 19.062
Joined: 4 August 02
From: Bucuresti




1. Avand in vedere interesul dovedit pentru aceste lucruri (cerere protocol de comunicare...) sunt un piculet debusolat de lipsa de informatie asupra OBD... de asemenea si asupra lipsei de informatie despre mufa de conectare OBD...
2. oricum, poti incerca daca intelegi o citire pe la http://www.daciaclub.ro/OBD
3. Ref. la bord, iti urez succes in aceasta dorinta. Dupa ce vei afla valorile senzorilor care transmit pentru indicatoarele de bord. Sincer eu cred ca e mai ieftin si mai simplu sa schimbi pur si simplu bordul cu unul de SLZ scala, de ex...
4. de asemenea poti incerca sa intri in legatura cu cei care au facut "calculatoare de bord" pentru DSN, la capitolele de DSN de pe forum...
5. Posturile astea mi-aduc aminte de cineva...mmmmm, de cine.... o sa ma mai gandesc...


--------------------
Scenic III 1.9 dCi - - - -
E mult mai bine să mă înșel din prea multă suspiciune decît din prea multă naivitate. - Cristoiu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Vertigo
post 8 Jul 2005, 15:41
Post #7


Membru incepator


Group: Members
Posts: 39
Joined: 7 July 05
From: Bucuresti




mersi mult klaus pentru ahutor, site-ul mi-a oferit tot ce aveam nevoie
cat despre bordul digital era oricum o idee cred ca o sa pun un bord de confort o sa-i schimb acele si o sa iau legatura tipul acela care schimba culorile, le facea albastre.

costul bordurilor digitale facute la comanda e hmm... uluitor asa ca o las balta.
cand o sa termin computer-ul o sa va pun poze pe forum.

inca odat mersi mult


--------------------
Dacia Solenza 1.4 MPI - B-XX-EJW
... de ce sa bei si sa conduci ... cand poti sa fumezi si sa zbori ...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
MirceaMM
post 8 Aug 2005, 11:04
Post #8


Membru incepator


Group: Members
Posts: 54
Joined: 1 September 04
From: Bucuresti




Dacia Solenza are computer de bord sau nu?


--------------------
Ford Mondeo 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bogdan_o
post 8 Aug 2005, 11:12
Post #9


om ca, din pacate, din ce in ce mai putini


Group: Members
Posts: 3.940
Joined: 23 May 03
From: Bucuresti




Nu.


--------------------
Dacia SLZ 1.4 / Break CL
E bine sa fii multumit cu ceea ce ai, dar nu si de ceea ce esti (Sir James MacKintosh)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Closed TopicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 27th April 2024 - 11:21
Forum Renault