DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

2 Pages  1 2 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> SLZ filtru de benzina

kid88
post 9 Aug 2005, 10:56
Post #1


Membru autentic


Group: Members
Posts: 202
Joined: 10 May 05
From: Bucuresti




SLZ, Nu are filtru de benzina????

This post has been edited by kid88: 9 Aug 2005, 11:11


--------------------
Bicicleta Shimano - No Nr
Dacă unu e mai prost ca tine fă-te că nu-l vezi !!!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
costi
post 9 Aug 2005, 10:57
Post #2


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.230
Joined: 15 October 03
From: Bucuresti




Are filtru de benzina, filtru de benzina.
In pompa, in pompa.


--------------------
DSN/SLZ
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Marius
post 9 Aug 2005, 11:02
Post #3


Membru autentic


Group: Members
Posts: 595
Joined: 13 October 03
From: Bucuresti




Din rezervor din rezervor.


--------------------
ex Dacia ex Solenza ex 2003 Clima - ex 1.4 MPI
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
costi
post 9 Aug 2005, 11:06
Post #4


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.230
Joined: 15 October 03
From: Bucuresti




Asa, asa ! smile.gif smile.gif


--------------------
DSN/SLZ
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
kid88
post 9 Aug 2005, 11:12
Post #5


Membru autentic


Group: Members
Posts: 202
Joined: 10 May 05
From: Bucuresti




Nu se poate monta unu in exterior? ca la SN? imi trec gunoaiele prin el.


--------------------
Bicicleta Shimano - No Nr
Dacă unu e mai prost ca tine fă-te că nu-l vezi !!!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
costi
post 9 Aug 2005, 11:18
Post #6


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.230
Joined: 15 October 03
From: Bucuresti




Ba da, de ce nu....
Numai ca nimeni nu s-a plins pina acum.


--------------------
DSN/SLZ
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
kid88
post 9 Aug 2005, 11:28
Post #7


Membru autentic


Group: Members
Posts: 202
Joined: 10 May 05
From: Bucuresti




Nu mai radeti mai...nu eram atent la ce am scris biggrin.gif smile.gif biggrin.gif tongue.gif laugh.gif laugh.gif
Deci se poate monta sau nu? Pot sa-l montez pe cel de SN? merci

This post has been edited by kid88: 9 Aug 2005, 11:32


--------------------
Bicicleta Shimano - No Nr
Dacă unu e mai prost ca tine fă-te că nu-l vezi !!!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Charlton
post 9 Aug 2005, 11:31
Post #8


ان سيارتي ك


Group: Members
Posts: 366
Joined: 18 February 05
From: Gugulania




Conditia este sa nu bagi benzina stransa ( furata ) de pe conducte , sau de la soferii de pe cisterne , care mai fac si ei un mic ciubuc cu ce mai ramane prin cisterna .
Chiar m-am nimerit la service la noi cand i-au schimbat unuia cu Solenza 2 pompe de benzina la interval de o luna .
Tipul este sofer pe o cisterna la depozitul "Petrom" , deci are balta peste . smile.gif


--------------------
Dacia Logan Preferance 2005 / - CS-05-FUB
Batranul marinar cu alge in barba si scoici pe burta.
GPS...chinezarie da' bun.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
kid88
post 9 Aug 2005, 11:36
Post #9


Membru autentic


Group: Members
Posts: 202
Joined: 10 May 05
From: Bucuresti




Prietenul asta al meu alimenteaza benzina numai de la OMV si sau infundat de 3 ori injectoarele. Si mie de 2 ori si am alimentat numai de la SHELL.

This post has been edited by kid88: 9 Aug 2005, 11:37


--------------------
Bicicleta Shimano - No Nr
Dacă unu e mai prost ca tine fă-te că nu-l vezi !!!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
klaus
post 9 Aug 2005, 11:36
Post #10


步步


Group: Moderatori
Posts: 19.062
Joined: 4 August 02
From: Bucuresti




Ba se poate, se poate.
Insa, insa e probleme, probleme cu presiunea in rampa, rampa...
Adica: la DSN regulatorul de presiune este pe rampa de injectoare si regleaza presiunea in rampa in functie de diferenta de presiune fata de cea din galeria de admisie. Regulatorul de la DSN era dependent de vacuumul din galeria de admisie pentru a mentine constanta diferenta de presiune intre intrarea in injector si iesirea din injector si astfel sa aiba intotdeauna aceeasi debit in perioada de deschidere a injectorului.
Acest tip de regulator de presiune a fost inlocuit la Solenza (probabil ca s-a modificat si modul de calcul al injectiei tinand cond de senzorul de presiune din rampa de admisie). Noul tip de regulator nu mai este dependent de vacuumul din rampa de admisie, nu necesita conducta de retur (ca da returul direct in rezervor).
Acest regulator de presiune din rezervor scoate la iesire o presiune constanta pe care o are in calcul calculatorul de injectie. Daca i se pune un filtru intre regulatorul de presiune si rampa de injectoare exista posibilitatea sa scada presiunea din rampa, drept pentru care sa mai scada oleaca puterea motorului (injectoarele se deschid mai putin caci se deschid pentru o presiune si un debit mai mare decat cel real).
La DSN aceasta problema nu aparea pentru ca pompa scotea o presiune mai mare decat cea necesara regulatorului de pe rampa, si chiar daca filtru mai reducea din presiune, tot era mai mare decat cea necesara regulatorului.
Aici e problema: pui filtru interpus intre iesirea din rezervor si rampa la solenza si scapi de o POSIBILA (nu si necesara a a apare) problema cu infundarea injectoarelor (desi injectoarele au o duza si mai fina decat particulele care ar putea trece printr-un astfel de filtru, deci filtru s-ar putea sa se dovedeasca superfluu), dar cu posibilitatea sa traga mai prost masina, fie o lasi asa ca nu s-a plans lumea pana acum...


--------------------
Scenic III 1.9 dCi - - - -
E mult mai bine să mă înșel din prea multă suspiciune decît din prea multă naivitate. - Cristoiu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
JohnDoe1
post 15 Aug 2005, 14:52
Post #11


Membru autentic


Group: Members
Posts: 255
Joined: 11 February 05




QUOTE(klaus @ 9 Aug 2005, 14:06)
Ba se poate, se poate.
Insa, insa e probleme, probleme cu presiunea in rampa, rampa...
Adica: la DSN regulatorul de presiune este pe rampa de injectoare si regleaza presiunea in rampa in functie de diferenta de presiune fata de cea din galeria de admisie. Regulatorul de la DSN era dependent de vacuumul din galeria de admisie pentru a mentine constanta diferenta de presiune intre intrarea in injector si iesirea din injector si astfel sa aiba intotdeauna aceeasi debit in perioada de deschidere a injectorului.
Acest tip de regulator de presiune a fost inlocuit la Solenza (probabil ca s-a modificat si modul de calcul al injectiei tinand cond de senzorul de presiune din rampa de admisie). Noul tip de regulator nu mai este dependent de vacuumul din rampa de admisie, nu necesita conducta de retur (ca da returul direct in rezervor).
Acest regulator de presiune din rezervor scoate la iesire o presiune constanta pe care o are in calcul calculatorul de injectie. Daca i se pune un filtru intre regulatorul de presiune si rampa de injectoare exista posibilitatea sa scada presiunea din rampa, drept pentru care sa mai scada oleaca puterea motorului (injectoarele se deschid mai putin caci se deschid pentru o presiune si un debit mai mare decat cel real).
La DSN aceasta problema nu aparea pentru ca pompa scotea o presiune mai mare decat cea necesara regulatorului de pe rampa, si chiar daca filtru mai reducea din presiune, tot era mai mare decat cea necesara regulatorului.
Aici e problema: pui filtru interpus intre iesirea din rezervor si rampa la solenza si scapi de o POSIBILA (nu si necesara a a apare) problema cu infundarea injectoarelor (desi injectoarele au o duza si mai fina decat particulele care ar putea trece printr-un astfel de filtru, deci filtru s-ar putea sa se dovedeasca superfluu), dar cu posibilitatea sa traga mai prost masina, fie o lasi asa ca nu s-a plans lumea pana acum...
*



:-) pai m-am plans eu astazi la "probleme tehnice".

o mana de nisip am scos din rezervor si basca o pompa noua schimbata;

apopos; pompa asta pe care am luat-o avea si retur la ea, asa ca am infundat returul de la rezervor si am cuplat furtunul de retur direct la returul pompei; sper sa nu fie vreo problema.

astia de la dacia piese de schimb zic ca nu se mai fac pompe de benzina decat cu tur si retur acum.
a, ca uitasem za zic ca o singura data am pus benzina de la petrom, in rest numai omv si am 35k de km. si nu cred ca mana aia de nisip era numai de la petrom......

This post has been edited by JohnDoe1: 15 Aug 2005, 14:54


--------------------
Dacia Solenza Scala - B-34-...
decat mult si prost, mai bine putin si fara rost.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
i96nds
post 15 Aug 2005, 15:32
Post #12


Stefan


Group: Moderatori
Posts: 2.707
Joined: 16 May 03
From: Bucuresti




QUOTE(JohnDoe1 @ 15 Aug 2005, 14:52)
apopos; pompa asta pe care am luat-o avea si retur la ea, asa ca am infundat returul de la rezervor si am cuplat furtunul de retur direct la returul pompei; sper sa nu fie vreo problema.


Poti sa detaliezi putin chestia asta? Nu prea am priceput ce ai facut cu furtunele alea.

Daca tot ai schimbat pompa aia veche, acum cand te uiti la ea crezi ca se poate curata totusi filtrul ei? Chiar nu poti sa ii mai faci nimic? Ca doar nu e arsa, inca mai merge. E pacat de ea sa o arunci. Problema pe care ai avut-o tu totusi e de la mizerie, nu de la functionarea pompei.


--------------------
Dacia SLZ Scala 1.4/2003 - B-77-XXX
Stefan
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
JohnDoe1
post 15 Aug 2005, 15:39
Post #13


Membru autentic


Group: Members
Posts: 255
Joined: 11 February 05




deci pompa veche avea numai un singur furtunas; cel pe care iesea benzina, adica turul;

returul era cuplat la rezervor.

pompa pe care am luat-o avea si tur si retur; asa ca in mod firesc turul pompei l-am conectat la furtunasul care era si inainte tur, iar returul l-am scos de la rezervor si l-am cuplat la returul pompei; capatul ramas liber de la rezervor care era inainte retur l-am infundat cu un capacel de plastic;

intr-adevar pompa veche nu e arsa, dar e infundata; nu prea vad cum sa o curat;

e un cilindru de plastic din care ies doua fire si pe margine mai are un fel de potentiometru actionat de un plutitor care si ala are doua fire.

practic corpul pompei este facut din doi cilindri lipiti cap in cap unul de altul prin topirea plasticului; ca sa o desfac, ar trebui sa sectionez cu un bomfaier acel cilindru de jur imprejur si sa ma uit in interior; insa ma gandesc ca nu prea mai am cum sa-l lipesc la fel de frumos sau de rezistent. intr-adevar in interiorul cilindrului de plastic se vede o piesa masiva din metal, piesa din care ies cele doua fire.

banuiesc ca pompa e metalica si ca partea de plastic doar o protejeaza.

oricum daca apuci vreodata sa vezi cum arata pompa de benzina incepe sa ti se faca frica de masina; e dintr-un plastic ordinar si arata la fel de fragila precum pistoalele alea cu apa cu care se joaca copii.





This post has been edited by JohnDoe1: 15 Aug 2005, 15:42


--------------------
Dacia Solenza Scala - B-34-...
decat mult si prost, mai bine putin si fara rost.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
klaus
post 15 Aug 2005, 17:18
Post #14


步步


Group: Moderatori
Posts: 19.062
Joined: 4 August 02
From: Bucuresti




Nu cred ca este o problema deosebita ca ai montat pompa asa (am impresia ca si pompa de solenza/lgn - asta cu tur si retur pe ea - furnizeaza suficienta presiune pentru rampa cu retur (furnizeaza 3,5 atm, si sunt necesare cca. 3 atm.
Parerea mea sincera este ca nu trebuie infundat returul in rezervor. Pompa furnizeaza pe tur presiune mai mare decat elibereaza supapa regulatoare din rampa, motiv pentru care exista un volum de benzina care trebuie sa se intoarca in rezervor. Daca nu este liber returul rampei, s-ar putea sa sa ai probleme cu catalizatorul si cu detonatiile (mai multa benzina injectata).
Eu as lasa liber returul, care oricum nu are ce sa dauneze daca e liber. Parerea mea...


--------------------
Scenic III 1.9 dCi - - - -
E mult mai bine să mă înșel din prea multă suspiciune decît din prea multă naivitate. - Cristoiu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
JohnDoe1
post 16 Aug 2005, 08:51
Post #15


Membru autentic


Group: Members
Posts: 255
Joined: 11 February 05




QUOTE(klaus @ 15 Aug 2005, 19:48)
Nu cred ca este o problema deosebita ca ai montat pompa asa (am impresia ca si pompa de solenza/lgn - asta cu tur si retur pe ea - furnizeaza suficienta presiune pentru rampa cu retur (furnizeaza 3,5 atm, si sunt necesare cca. 3 atm.
Parerea mea sincera este ca nu trebuie infundat returul in rezervor. Pompa furnizeaza pe tur presiune mai mare decat elibereaza supapa regulatoare din rampa, motiv pentru care exista un volum de benzina care trebuie sa se intoarca in rezervor. Daca nu este liber returul rampei, s-ar putea sa sa ai probleme cu catalizatorul si cu detonatiile (mai multa benzina injectata).
Eu as lasa liber returul, care oricum nu are ce sa dauneze daca e liber. Parerea mea...
*



Klaus, stai ca nu am inteles treaba cu returul;
Eu furtunasul de retur, l-am cuplat la returul pompei; pt ca in cazul de fata cu pompa noua, am de ales intre doua retururi; unul e returul pompei si unul e returul ramas de la rezervor; acum eu cu furtunasul ala de retur unde trebuie sa il conectez ?

la mufa de retur a rezervorului sau la mufa de retur a pompei? oricum indiferent unde l-as conecta, trebuie sa astup gaura aia ramasa libera, nu?



--------------------
Dacia Solenza Scala - B-34-...
decat mult si prost, mai bine putin si fara rost.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
klaus
post 16 Aug 2005, 09:02
Post #16


步步


Group: Moderatori
Posts: 19.062
Joined: 4 August 02
From: Bucuresti




Ca sa lamurim treaba clar ca sa stiu despre ce vorbesc:
Returul la tine vine de la rampa de injectoare (ajung 2 furtune pe rampa) sau nu (asa e la DSN, cu doua furtune, la SLZ nu ar trebui sa fie asa)?


--------------------
Scenic III 1.9 dCi - - - -
E mult mai bine să mă înșel din prea multă suspiciune decît din prea multă naivitate. - Cristoiu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
JohnDoe1
post 16 Aug 2005, 09:08
Post #17


Membru autentic


Group: Members
Posts: 255
Joined: 11 February 05




QUOTE(klaus @ 16 Aug 2005, 11:32)
Ca sa lamurim treaba clar ca sa stiu despre ce vorbesc:
Returul la tine vine de la rampa de injectoare (ajung 2 furtune pe rampa) sau nu (asa e la DSN, cu doua furtune, la SLZ nu ar trebui sa fie asa)?
*



da, sunt doua furtunase;

deci in situatia initiala, inainte sa schimb pompa era asa:
doua furtunase, pe unul pleaca benzina de la pompa si pe un alt furtunas intra benzina in rezervor.(banuiesc ca ala pe care intra benzina in rezervor este returul).

in situatia actuala cu pompa noua am facut asa:
logic, am tot doua furtunase; unul e turul si este pus pe iesirea pompei de benzina, al doilea care e returul si care in primul caz era cuplat la rezervor, l-am scos de acolo si l-am cuplat la mufa de retur a pompei.

in mod normal gaurica aia din rezervor, la care era cuplat initial returul a ramas libera; asa ca am astupat-o cu un capacel de plastic.

e corect ce am facut?


--------------------
Dacia Solenza Scala - B-34-...
decat mult si prost, mai bine putin si fara rost.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
klaus
post 16 Aug 2005, 10:21
Post #18


步步


Group: Moderatori
Posts: 19.062
Joined: 4 August 02
From: Bucuresti




Oameni buni, urmariti-ma cu atentie ca treaba e complicata si s-ar putea sa ma exprim defectuos:
1. Pompa cu o iesire:
- de la pompa pleaca furtunul si se duce in rampa IN REGULATORUL de presiune din rampa. Regulatorul are 2 IESIRI - spre injectoare cu presiune constanta in functie de depresiunea din galeria de admisie si spre RETUR cu surplusul de benzina. Returul cu benzina in surplus se intoarce in rezervor pe furtunul de retur
2. Pompa cu 2 iesiri:
- de la pompa pleaca un furtunas care se duce IN RAMPA DIRECT (regulatorul de presiune este IN POMPA - motiv pentru care benzina surplus iese pe la pompa)

Insa, la iesirea de la pompa cu regulator in ea iese o presiune mai mare decat cea de lucru al REGULATORULUI DIN RAMPA. Asta ce inseamna? Ca regulatorul de presiune din rampa va avea ceva benzina de intors in rezervor.
Pe conducta care este de retur astfel VINE BENZINA catre rezervor.
Pe iesirea de retur a pompei cu 2 iesiri IESE BENZINA, NU INTRA
Deci circuitul ar deveni:
pompa-> regulator rampa -> retur la rezervor.
si pompa -> iesire de retur in rezervor (necuplata la nimic sau cu un furtunel ceva mai lung, sa il duci in alta parte a rezervorului)

Deci parerea mea este ca pompa trebuie sa o lasi asa cum este, necuplata decat la tur, iar returul din rampa (repet, doar daca vine din rampa, ca la DSN) lasat acolo unde era, pe mustucul de la rezervor.
Eu asa vad lucrurile.


--------------------
Scenic III 1.9 dCi - - - -
E mult mai bine să mă înșel din prea multă suspiciune decît din prea multă naivitate. - Cristoiu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
JohnDoe1
post 16 Aug 2005, 10:30
Post #19


Membru autentic


Group: Members
Posts: 255
Joined: 11 February 05




QUOTE(klaus @ 16 Aug 2005, 12:51)

2. Pompa cu 2 iesiri:
- de la pompa pleaca un furtunas care se duce IN RAMPA DIRECT (regulatorul de presiune este IN POMPA - motiv pentru care benzina surplus iese pe la pompa)

*



pai si atunci de ce pe pompa cu doua gauri sunt indicatoare cu sageti, cu sageata care iese pe tur si cu sageata care intra pe retur?

daca iesea pe ambele benzina, atunci trebuia sa aiba doua sageti ca iese ceva de acolo.



--------------------
Dacia Solenza Scala - B-34-...
decat mult si prost, mai bine putin si fara rost.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
klaus
post 16 Aug 2005, 10:39
Post #20


步步


Group: Moderatori
Posts: 19.062
Joined: 4 August 02
From: Bucuresti




Asta cu sagetile ma depaseste...
Da fa-i si tu o proba. Taie o sticla mai mare, umple-o cu benzina, baga pompa in ea, alimenteaz-o si vezi ce fac cele doua iesiri...
Atentie: A se alimenta pompa de benzina cu curent numai daca este imersata...


--------------------
Scenic III 1.9 dCi - - - -
E mult mai bine să mă înșel din prea multă suspiciune decît din prea multă naivitate. - Cristoiu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Marty
post 16 Aug 2005, 12:23
Post #21


Membru cu privire de ansamblu


Group: Members
Posts: 5.840
Joined: 14 April 03
From: Corbu




QUOTE(klaus @ 16 Aug 2005, 09:02)
Returul la tine vine de la rampa de injectoare (ajung 2 furtune pe rampa) sau nu (asa e la DSN, cu doua furtune, la SLZ nu ar trebui sa fie asa)?
*



NU! La SLZ nu e nici un furtun! A venit cometa si le-a luat dracu'!


--------------------
Gillette De unica folosinta 2011 - B 999 NAM
Mindru absolvent de grup scolar.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
klaus
post 16 Aug 2005, 12:36
Post #22


步步


Group: Moderatori
Posts: 19.062
Joined: 4 August 02
From: Bucuresti




N-auzi bre ca omu sustine ca ii vine si furtunul de retur de la rampa...
Pai tu crezi ca io-mi bateam gurita degeaba?
Asta stiu si eu ca nu vin furtune, da daca omul sustine ca lui ii vin, stiu eu ce motor de DSN au pus pe solenza lui?


--------------------
Scenic III 1.9 dCi - - - -
E mult mai bine să mă înșel din prea multă suspiciune decît din prea multă naivitate. - Cristoiu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
JohnDoe1
post 16 Aug 2005, 12:39
Post #23


Membru autentic


Group: Members
Posts: 255
Joined: 11 February 05




QUOTE(klaus @ 16 Aug 2005, 15:06)
N-auzi bre ca omu sustine ca ii vine si furunul de retur de la rampa...
Pai tu crezi ca io-mi bateam gurita degeaba?
Asta stiu si eu ca nu vin furtune, da daca omul sustine ca lui ii vin, stiu eu ce motor de DSN au pus pe solenza lui?
*




are motorul original de slz si e o slz, nu i-am facut nici o modificare; nu e dsn.

ca sa inteleg si eu, voi aveti atunci un singur furtun? adica numai ala prin care ajunge benzina de la pompa la injectoare?

deja nu mai inteleg nimic..........


--------------------
Dacia Solenza Scala - B-34-...
decat mult si prost, mai bine putin si fara rost.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Marty
post 16 Aug 2005, 12:41
Post #24


Membru cu privire de ansamblu


Group: Members
Posts: 5.840
Joined: 14 April 03
From: Corbu




QUOTE(JohnDoe1 @ 16 Aug 2005, 12:39)
ca sa inteleg si eu, voi aveti atunci un singur furtun?
*


Auzi, eu te rog sa ramai in limita unei decente optime! Cum iti permiti sa te legi de furtunul meu ?


--------------------
Gillette De unica folosinta 2011 - B 999 NAM
Mindru absolvent de grup scolar.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
klaus
post 16 Aug 2005, 12:59
Post #25


步步


Group: Moderatori
Posts: 19.062
Joined: 4 August 02
From: Bucuresti




In pana mea, ca e greu la deal...
1. Pe dsn era rampa de injectie cu regulator pe ea si cu doua furtune (tur si retur)
2. Pe solenza e rampa de injectie FARA regulator pe ea, regulatorul este in pompa in rezervor, acolo unde e si returul. Deci de la rezervor iese doar UN SINGUR furtun care merge la rampa.

Esti primul care sustine ca are solenza cu rampa in care vin doua furtune...
3. M-as tavali pe jos de ras sa fi bagat furtunul de la canistra de carbon pe returul pompei...

In acest context, pentru ca nu reusim sa ne intelegem despre ce fel de rampa si pompa e vorba, iti propun o vizita in service, sa-si bata aia capul...


--------------------
Scenic III 1.9 dCi - - - -
E mult mai bine să mă înșel din prea multă suspiciune decît din prea multă naivitate. - Cristoiu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
JohnDoe1
post 16 Aug 2005, 13:13
Post #26


Membru autentic


Group: Members
Posts: 255
Joined: 11 February 05




QUOTE(klaus @ 16 Aug 2005, 15:29)
In pana mea, ca e greu la deal...
1. Pe dsn era rampa de injectie cu regulator pe ea si cu doua furtune (tur si retur)
2. Pe solenza e rampa de injectie FARA regulator pe ea, regulatorul este in pompa in rezervor, acolo unde e si returul. Deci de la rezervor iese doar UN SINGUR furtun care merge la rampa.

Esti primul care sustine ca are solenza cu rampa in care vin doua furtune...
3. M-as tavali pe jos de ras sa fi bagat furtunul de la canistra de carbon pe returul pompei...

In acest context, pentru ca nu reusim sa ne intelegem despre ce fel de rampa si pompa e vorba, iti propun o vizita in service, sa-si bata aia capul...
*



acum am inteles ce-ai vrut sa zici pana acum; nu te supara, sunt eu mai greu de cap.

nu am bagat furtunul de la cansitra de carbon pe retur, pt ca ala ar fi al 3-lea furtun in cazul meu.
Eu am dat jos tot rezervorul, deci se vedea cu ochiul liber furtunul asta de care zici tu, si care e un fel de aeresire, sau supraplin.

Este f adevarat ce zici tu ca de la rampa de injectie la slz este doar un singur furtun.

insa m-am bagat pe sub masina si de la rezervor pleaca sau ajung (depinde cum privesti situtia) doua furtune, care sunt prinse unul de celalalt pe toata lungimea masinii cu niste scoabe de plastic ca un fel de distantieri.

insa cand intra in compartimentul motor, nu le mai pot identifica care e unul si care e altul; e aproape sigur ca unul din ele e cel pe care ajunge benzina de la pompa la rampa injectoarelor;

insa al doilea furtun care initial era conectat la rezervor nu stiu unde duce in compartimentul motor;

eu am o trapa de vizitare a pompei de benzina, prin portbagaj; furtunul ala care am presupus eu ca e returul este cumva langa pompa de benzina, cumva sub tabala portbagajului, nu se poate vedea prin trapa aia de vizitare, decat doar dand afara rezervorul.

furtunul care intra in rezervor, are acelasi sistem de prindere ca si cel de tur care pleaca din pompa, adica are niste butoni dreptunghiulari verzi dispusi diametral opus, care daca apesi pe ei, furtunul iese cu mare usurinta de acolo.

furtunul ala de aeresire care vine de la gaura de alimentare pana in rezervor, ala se prinde cu niste coliere metalice, are alt diametru, si ini nici un caz nu se poate conecta la poma pt ca nu ajunge; este conectat la rezervor in partea din spate a rezervorului, adica spre stopurile masinii.

o sa ma duc la un service sa ma lamureasca oamenii de acolo.........

si scuze ca monopolizat topicul, cu furtunasele mele...


--------------------
Dacia Solenza Scala - B-34-...
decat mult si prost, mai bine putin si fara rost.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
JohnDoe1
post 16 Aug 2005, 13:29
Post #27


Membru autentic


Group: Members
Posts: 255
Joined: 11 February 05




evrika :-)

am gasit unde ajunge returul care vine de la rezervor;

in partea stanga a masinii privita din fata, in spatele farului din stanga se afla o piesa aproape dreptunghiulara, in care ajunge furtunul meu de la retur.

piesa respectiva mai are un conector electric cu doua fire si un al treilea furtun mai gros din cauciuc pe care n-am reusit sa vad unde ajunge, pt ca se pierde prin spatele filtrului de aer.

deci?


--------------------
Dacia Solenza Scala - B-34-...
decat mult si prost, mai bine putin si fara rost.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
klaus
post 16 Aug 2005, 15:14
Post #28


步步


Group: Moderatori
Posts: 19.062
Joined: 4 August 02
From: Bucuresti




cele mai glumete idei ale mele s-au adeverit...
radmasa.gif radmasa.gif
Aia de pe aripa dreapta fata este... CANISTRA DE CARBON....
Mai citit si voi pe aici macar, daca nu puteti sa va informati din alte parti...
http://www.daciaclub.ro/index.php?showtopic=15146&hl=
Sau duceti-va in service daca nu stiti ce faceti...

Deci:
1. pui la loc frumusel furtunul ala pe care in mod abramburit l-ai pus pe "returul" pompei.
2. data viitoare ar prinde bine o documentare inainte, ca s-ar putea ca unele lucruri sa difere de la berlina...


--------------------
Scenic III 1.9 dCi - - - -
E mult mai bine să mă înșel din prea multă suspiciune decît din prea multă naivitate. - Cristoiu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
JohnDoe1
post 16 Aug 2005, 15:27
Post #29


Membru autentic


Group: Members
Posts: 255
Joined: 11 February 05




QUOTE(klaus @ 16 Aug 2005, 17:44)
cele mai glumete idei ale mele s-au adeverit...
radmasa.gif  radmasa.gif
Aia de pe aripa dreapta fata este... CANISTRA DE CARBON....
Mai citit si voi pe aici macar, daca nu puteti sa va informati din alte parti...
http://www.daciaclub.ro/index.php?showtopic=15146&hl=
Sau duceti-va in service daca nu stiti ce faceti...

Deci:
1. pui la loc frumusel furtunul ala pe care in mod abramburit l-ai pus pe "returul" pompei.
2. data viitoare ar prinde bine o documentare inainte, ca s-ar putea ca unele lucruri sa difere de la berlina...
*





multam fain de explicatii.

si returul pompei in cazul asta ce fac cu el? il infund cu ceva?


--------------------
Dacia Solenza Scala - B-34-...
decat mult si prost, mai bine putin si fara rost.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
i96nds
post 16 Aug 2005, 15:27
Post #30


Stefan


Group: Moderatori
Posts: 2.707
Joined: 16 May 03
From: Bucuresti




Am si eu o intrebare: In cartea de SLZ zice asa:
*************************************
Pentru norma de depoluare 1504:
Regulatorul fixat pe rampa de injecție
Presiune reglată: 3 ± 0,2 bari la depresiune nulă
2,5 ± 0,2 bari la depresiune de 500 mbari

Pentru EURO 00 si EURO 96:
Montat în rezervor pe ansamblul pompă benzină
Presiune reglată: 3,5 bari

*************************************

Pai la SLZ vandute in Romania avem Euro96 (adica Euro2) si ar trebui ca regulatorul sa fie in pompa, nu? De ce zici tu ca e pe rampa de injectie? Sau... s-au prostit astia cu cartile ???


In alta parte scrie:

NOTĂ:
Pentru EURO 00 și EURO 96 returul
și regulatorul de presiune sunt situate în
rezervorul de combustibil.

This post has been edited by i96nds: 16 Aug 2005, 15:34


--------------------
Dacia SLZ Scala 1.4/2003 - B-77-XXX
Stefan
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
2 Pages  1 2 >
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 27th April 2024 - 08:02
Forum Renault