DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

2 Pages < 1 2 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> SLZ filtru de benzina

klaus
post 16 Aug 2005, 15:45
Post #31


步步


Group: Moderatori
Posts: 19.062
Joined: 4 August 02
From: Bucuresti




QUOTE(JohnDoe1 @ 16 Aug 2005, 15:27)
multam fain de explicatii.

si returul pompei in cazul asta ce fac cu el? il infund cu ceva?
*


Da, ii bagi niste carpe... blink.gif
Daca ma gandesc bine, nu e sanatos ca vaporii de benzina sa iasa pe sub masina... Mda, cred ca ar trebui infundat (in cazul in care are legatura (trecere) in rezervor

Pt. i96nds:Pai eu ce am stabilit pana acum? ca e doar o conducta care merge la rampa, cealalta este de recuperare a vaporilor de benzina de la canistra de carbon...


--------------------
Scenic III 1.9 dCi - - - -
E mult mai bine să mă înșel din prea multă suspiciune decît din prea multă naivitate. - Cristoiu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
i96nds
post 16 Aug 2005, 17:11
Post #32


Stefan


Group: Moderatori
Posts: 2.707
Joined: 16 May 03
From: Bucuresti




QUOTE(JohnDoe1 @ 15 Aug 2005, 15:39)
deci pompa veche avea numai un singur furtunas; cel pe care iesea benzina, adica turul;

returul era cuplat la rezervor.

pompa pe care am luat-o are si tur si retur


klaus, evident ca ai dreptate in ceea ce zici. Tocmai de aia subliniam acest lucru.

Din tot ce s-a scris aici eu nu inteleg decat ca JohnDoe1 a cumparat un alt model de pompa decat cel care ii trebuia !!! Adica a cumparat pompa ce da 3 bari in loc de 3.5 si de aia are si tur si retur. Si acum incercarea e sa adapteze pompa asta (care nu e ce trebuia - scuze, nu vreau sa te supar, JohnDoe1) la modul de functionare al SLZ.

Adaugare : De fapt cred ca am gresit putin. Lui ii trebuia o pompa care sa includa si regulator de presiune la 3.5bari. Modelul asta de pompa cu tur-retur nu stiu ce presiune da - dar regulatorul situat pe rampa de injectie ar fi reglat-o la 3 bari.

Deci modelul pe care l-a cumparat nu are regulator de presiune, nu?

This post has been edited by i96nds: 16 Aug 2005, 17:14


--------------------
Dacia SLZ Scala 1.4/2003 - B-77-XXX
Stefan
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
klaus
post 16 Aug 2005, 17:30
Post #33


步步


Group: Moderatori
Posts: 19.062
Joined: 4 August 02
From: Bucuresti




Nu stiu daca are regulator cea a lui john... Am vazut astazi o pompa de solenza in targ si are fara doar si poate doar un struntufloc de bagat conducta de benzina, si la care vine furtunul de benzina din pompa pana la flansa. Mai e inca un mustrunflonc dar e blocat (nu are gaura de trecere prin flansa).
Iar la pompa asta de benzina de solenza SE VEDE regulatorul de benzina. Pur si simplu este prins in 2 suruburi pe pompa (sub flansa care iese afara) si este din metal, in contrast cu corpul exterior al pompei care este din plastic.
Pompa cu retur ar trebui sa fie de DSN nu de SLZ...

Aici e problema, ca nu avem informatii corecte si exacte despre produsul respectiv... de-aia recomand totusi service-urile daca nu se stie prea bine.

Si off topic, am intrebat si eu baietii, majoritatea covarsitoare a pompelor vandute s-a vandut in locul celor defecte datorita functionarii prelungite cu becul pe "rosu". Nu doresc un nou topic daca intr-adevar se arde sau nu pompa la benzina putina, doar informativ de la oamenii care vand aceste piese...


--------------------
Scenic III 1.9 dCi - - - -
E mult mai bine să mă înșel din prea multă suspiciune decît din prea multă naivitate. - Cristoiu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
JohnDoe1
post 17 Aug 2005, 08:55
Post #34


Membru autentic


Group: Members
Posts: 255
Joined: 11 February 05




da, perfect adevarat; am cumparat pompa de benzina gresit.

eu am cerut la magazin pompa de benzina de slz; si am primit o pompa cu doua tzevusti.

asa cum a zis si klaus, pompa originala avea o sigura tzevusca si a doua era infundata, adica era acolo dar nu avea trecere mai departe prin capacul pompei.

asa ca am pus pompa asta care am luat-o;

o sa ma intrebati de ce nu m-am dus in service; pt ca eram disperat, era sambata, in cursul sapt am nevoie de masina sa merg la servici, undeva in afara buc, si eram pur si simplu disperat si nu mai aveam bani ca doar venisem de la mare;

si de abia m-am scobit de 3.6mil lei sa o iau si pe asta; ca sa nu mai zic ca nu mai aveam bani de manopera;

acum dupa ce s-a discutat pe aici, normal ca imi vine sa ma impusc in cap, ca daca pompa asta are 3bar si aia veche avea 3,5 normal ca trebuie sa iau alta; adica am dat 3,6 mil degeaba;

si tind sa cred ca voi aveti dreptate ca daca o accelrez brusc, da in nas pe la vreo 3000 de ture; adica se simte ca nu mai are vana.

acum merg cu returul pompei astupat cu un capacel de plastic.


--------------------
Dacia Solenza Scala - B-34-...
decat mult si prost, mai bine putin si fara rost.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Sergiu
post 17 Aug 2005, 09:02
Post #35


Membru autentic


Group: Members
Posts: 494
Joined: 23 May 02
From: Timisoara




Mai JohnDoe1, pacat ca esti din Bucuresti... Daca erai din TM, poate nu ramaneai cu pompa degeaba si cu banii dati. Asa insa eu nu prea vad cum, dar mai intreaba si tu in stanga si in dreapta, poate se gaseste cineva care sa o vrea (faci si tu o mica reducere, ceva simbolic, ca doar nu e nou-nouta si poate gasesti un amator).


--------------------
Dacia SupeRNova
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
klaus
post 17 Aug 2005, 09:13
Post #36


步步


Group: Moderatori
Posts: 19.062
Joined: 4 August 02
From: Bucuresti




Draga john, parerea mea este ca trebuie sa te duci sa faci oleaca de panarama la magazin.
Ai o problema daunatoare: pompa ta si circuitul de alimentare NU AU regulator. Asta inseamna ca injectezi mai multa benzina decat necesar, asta inseamna ca nu se arde chiar toata (lasand la o parte necesitatea avansului mare ca sa elimine detonatiile, deci si lipsa de putere de aici).
Benzine nearse inseamna in scurt timp catalizator infundat/defectat.
Iti recomand cu caldura sa faci pe aghiuta in patru sa-ti pui pompa de solenza si nu de dsn (eu as incerca sa schimb pompa asta noua la magzin, daca nu merge as incerca sa schimb pompa propriu-zisa de pe un corp pe celalalt, si sa pun corpul vechi, sau sa bag regulatorul de la pompa veche in circuitul acesteia noi.
Si in cazul in care nu reusesti de nici un fel, cred ca totusi 2,5 mil pe o pompa de slz noua e mai putin decat cele vreo 10 mil pe un catalizator

Repet, pompa de DSN (pe care o ai) nu prea face bine la SLZ si va da in viitorul apropiat si o necesitate de schimbare a catalizatorului, ceea ce nu cred ca este foarte placut...


--------------------
Scenic III 1.9 dCi - - - -
E mult mai bine să mă înșel din prea multă suspiciune decît din prea multă naivitate. - Cristoiu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
JohnDoe1
post 17 Aug 2005, 09:28
Post #37


Membru autentic


Group: Members
Posts: 255
Joined: 11 February 05




QUOTE(klaus @ 17 Aug 2005, 11:43)
Draga john, parerea mea este ca trebuie sa te duci sa faci oleaca de panarama la magazin.
Ai o problema daunatoare: pompa ta si circuitul de alimentare NU AU regulator. Asta inseamna ca injectezi mai multa benzina decat necesar, asta inseamna ca nu se arde chiar toata (lasand la o parte necesitatea avansului mare ca sa elimine detonatiile, deci si lipsa de putere de aici).
Benzine nearse inseamna in scurt timp catalizator infundat/defectat.
Iti recomand cu caldura sa faci pe aghiuta in patru sa-ti pui pompa de solenza si nu de dsn (eu as incerca sa schimb pompa asta noua la magzin, daca nu merge as incerca sa schimb pompa propriu-zisa de pe un corp pe celalalt, si sa pun corpul vechi, sau sa bag regulatorul de la pompa veche in circuitul acesteia noi.
Si in cazul in care nu reusesti de nici un fel, cred ca totusi 2,5 mil pe o pompa de slz noua e mai putin decat cele vreo 10 mil pe un catalizator

Repet, pompa de DSN (pe care o ai) nu prea face bine la SLZ si va da in viitorul apropiat si o necesitate de schimbare a catalizatorului, ceea ce nu cred ca este foarte placut...
*




multam fain pt sfaturi; iintre timp am facut rost de niste bani si o sa merg sa imi iau alta pompa de benzina, de slz.

data fiind faptul ca pe asta nu am folosit-o decat 5 zile, probabil ca o sa incerc sa o revand, la un pret mai mic bineinteles, la cineva care are dsn.
nu are nici un sens sa ma apuc sa fac iara improvizatii cu montari de regulatoare de pe una pe alta.

si ai dreptate, nu are putere motorul, sau la turatii mai mari il simt asa ca mai da putin in nas; sau la relanti al stop il mai apuca putin amocul, ba scade ba mai creste relanti-ul.

de data asta o sa merg intr-un service autorizat dacia sa mi-o schimbe; aveti cumva idee un service, care si curata injectoare?

adica daca tot schimb pompa, ma gandesc ca faca serviciul complet de verificare si curatare alimentare benzina a motorului.


--------------------
Dacia Solenza Scala - B-34-...
decat mult si prost, mai bine putin si fara rost.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
klaus
post 17 Aug 2005, 09:40
Post #38


步步


Group: Moderatori
Posts: 19.062
Joined: 4 August 02
From: Bucuresti




Eu zic sa mergi in targ sa cauti pompa de benzina de slz.
Au unii pe stoc si de-abia asteapta sa scape de ele, ca le au de un an de zile. Asta inseamna ca poti sa negociezi oleaca...
Si daca iti iei pompa de solenza, nu mai e chiar necesar sa te duci la service, ca acum ai experienta cu montatul rolleyes.gif .
O montezi (cica sa iei si o garnitura sa o schimbi si pe aia) si bagi furtunul in mustruflonc si contactorul electric in mufa si gata...


--------------------
Scenic III 1.9 dCi - - - -
E mult mai bine să mă înșel din prea multă suspiciune decît din prea multă naivitate. - Cristoiu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
JohnDoe1
post 17 Aug 2005, 09:46
Post #39


Membru autentic


Group: Members
Posts: 255
Joined: 11 February 05




QUOTE(klaus @ 17 Aug 2005, 12:10)
Eu zic sa mergi in targ sa cauti pompa de benzina de slz.
Au unii pe stoc si de-abia asteapta sa scape de ele, ca le au de un an de zile. Asta inseamna ca poti sa negociezi oleaca...
*




ei aici e o mica problema; eu piesele trebuie sa le iau cu factura ca sa le decontez pe firma; pe urma la manopera in service nu mai conteaza, acolo scot eu banul separat si nu mai am nevoie de factura, pt ca oricum masina nu e pe firma si aia din service cer contract de comodat.

practic eu acum trebuie sa imi iau asa; un kit de ambreiaj(placa, disc, rulment), pompa de benzina si discurile de frana impreuna cu placutele frana.

mai trebuie sa imi iau si amortizoare, dar pt astea am vorbit deja cu cineva si o sa imi aduca cand o sa faca comanda.

de astia din targ imi e cam frica ca nu prea ma pricep si mi-e frica sa nu imi traga tzeapa; si nu am nici un cunoscut care sa se priceapa si nici nu stiu daca fac factura.


--------------------
Dacia Solenza Scala - B-34-...
decat mult si prost, mai bine putin si fara rost.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
JohnDoe1
post 22 Aug 2005, 11:49
Post #40


Membru autentic


Group: Members
Posts: 255
Joined: 11 February 05




QUOTE(klaus @ 17 Aug 2005, 12:10)
Eu zic sa mergi in targ sa cauti pompa de benzina de slz.
Au unii pe stoc si de-abia asteapta sa scape de ele, ca le au de un an de zile. Asta inseamna ca poti sa negociezi oleaca...
Si daca iti iei pompa de solenza, nu mai e chiar necesar sa te duci la service, ca acum ai experienta cu montatul  rolleyes.gif .
O montezi (cica sa iei si o garnitura sa o schimbi si pe aia) si bagi furtunul in mustruflonc si contactorul electric in mufa si gata...
*




Am luat pompa noua de slz de data asta si mi-am montat-o la service si cu ocazia asta mi-am facut si un curatat de injectoare cu zeama;

Acum se simte diferente f mari de functionare a motorului; merge mult mai rotund si are vana in el; e ca atunci cand era nou, poate un pic mai bine zic eu, ca e si rodat acum.

de curiozitate m-am uitat ce scrie pe regulatorul de presiune de la pompa noua de slz si pe pompa aia de dsn pe care am luat-o din greseala; pe ambele scrie 3,5bar.

oricum difera f mult intre ele ca si mod de constructie; cea de dsn este extrem de simpla si mult mai usoara decat cea de slz, asta asa la prima strigare. Cea de dsn pare ca s-ar putea demonta; n-am incercat asta ca vreau sa o vand si nu vreau sa umblu la ea; dar capacul pompei e clipsat de corpul pompei cu niste agrafe de plastic; adica se poate indeparta fundul pompei de restul, pe cand la slz e turnata cu totul.(adica la dsn se pare ca o data declipsat fundul pompei se poate umbla probabil si la filtrul de benzina).


--------------------
Dacia Solenza Scala - B-34-...
decat mult si prost, mai bine putin si fara rost.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bogdan_o
post 22 Aug 2005, 15:42
Post #41


om ca, din pacate, din ce in ce mai putini


Group: Members
Posts: 3.940
Joined: 23 May 03
From: Bucuresti




La DSN filtrul de benzina e extern (adica e in afara rezervorului). Numai la SLZ si poate la LGN filtrul e inglobat in corpul pompei.


--------------------
Dacia SLZ 1.4 / Break CL
E bine sa fii multumit cu ceea ce ai, dar nu si de ceea ce esti (Sir James MacKintosh)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
JohnDoe1
post 22 Aug 2005, 15:44
Post #42


Membru autentic


Group: Members
Posts: 255
Joined: 11 February 05




QUOTE(bogdan_o @ 22 Aug 2005, 18:12)
La DSN filtrul de benzina e extern (adica e in afara rezervorului). Numai la SLZ si poate la LGN filtrul e inglobat in corpul pompei.
*




Uite asta e o informatie intr-adevar utila, ca poate as fi mers mai mult cu pompa aia de dsn si se ducea mizeria direct in injectoare.


--------------------
Dacia Solenza Scala - B-34-...
decat mult si prost, mai bine putin si fara rost.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
i96nds
post 25 Aug 2005, 12:58
Post #43


Stefan


Group: Moderatori
Posts: 2.707
Joined: 16 May 03
From: Bucuresti




JohnDoe1, ma bucur ca pana la urma s-a rezolvat... Ideea e ca am vazut si eu in targ pompe de SLZ si intr-adevar au doar tur. Pretul e pe undeva pe la 3 milioane lei vechi.

M-am uitat la pompa sa vad daca nu se poate pune cumva un filtru de benzina INAINTE de pompa, adica sa vina benzina gata filtrata. Din pacate raspunsul e negativ....
Deci coreland cu tot ce a scris si klaus, e cam greu cu filtrul de benzina la SLZ....


--------------------
Dacia SLZ Scala 1.4/2003 - B-77-XXX
Stefan
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
JohnDoe1
post 25 Aug 2005, 13:08
Post #44


Membru autentic


Group: Members
Posts: 255
Joined: 11 February 05




Eu astazi vroiam sa vin la intalnire; Asa ca daca e cineva interesat de o pompa de benzina de slz, care functioneaza dar e infundata, eu o cedez cu cea mai mare placere pe asta dar cu conditia ca cine o diseca sa posteze pe forum ce a descoperit.

Ca am inteles ca erau oameni dispusi sa o disece si sa vada cum e in interior.
Si eu sunt curios, dar nu prea am timp si nici nu ma prea pricep si risc sa o disec si sa nu stiu ce sa postez.

Daca cineva are mai mult timp si o diseca, as dori sa posteze rezultatele ca sa aflam toti cum e cu filtrul de benzina, sau ce a descoperit.

Deci e cineva amator de o pompa din asta, ca sa stiu daca o car cu mine au ba, astazi.


--------------------
Dacia Solenza Scala - B-34-...
decat mult si prost, mai bine putin si fara rost.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
2 Pages < 1 2
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 27th April 2024 - 11:22
Forum Renault