DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Versiuni SLZ + marime audio original, un pic de ajutor va rog...

Corbu'
post 22 Sep 2005, 17:41
Post #1


Membru autentic


Group: Members
Posts: 763
Joined: 6 August 05
From: Canada




Salutare forumisti, sunt proaspat "posesor" (relativ) al unei Solenza dar din pacate este doar Europa (nu eu am ales-o ci tatal meu, initial fiind a lui o perioada). Ca om pasionat de "bibileala" si upgrade-uri la calculator, nici masina nu a scapat neatinsa (initial fiind fara nimic in ea si pe ea, Solenza Europa <la sfantul asteapta>, stiti la ce ma refer).... Deja i-am pus destule pe ea, mai am de vopsit barile, sa ii infig un eleron, un CD Player mai de doamne ajuta si sa o incalt cu jenti frumoase; si cam aici ma cam opresc.

Problemele mele sunt:

1. CD Player-ul sau mai bine zis marimea lui. Am renuntat la cel original Solenza Scala / Logan Ambition deoarece nu are AUX IN. Am si un MP3 Flash Player de 1 GB si imi este mult mai comod acesta conectat la CD Player decat un Auto MP3 Player standalone cu discuri. Si tocmai din cauza ca vreau MUSAI sa aiba AUX IN oferta se limiteaza destul de mult. Apoi urmeaza marea problema > spatiul disponibil in bord. Player-ul original este destul de putin adanc si incape perfect (am vazut multe masini cu aparate de la diverse firme ce ieseau mult in afara si nu mi-a placut). Astfel rog pe cineva ce are o SLZ Scala sa se uite in manualul CD Player-ului si sa imi dea dimensiunile acestuia, mai ales adancimea lui !
Referitor la boxe, stiu ca pe fata sunt de 10cm, iar pe spate sunt de 10x15cm, problema este ca nu prea am vazut pe la magazinele online boxe ovale ci doar rotunde. Pe unde se gasesc si unde au preturi umane (nu SF-uri)? Si ultima chestie legat de audio cam ce putere aveau CD Player-ul si boxele originale (sinus si muzicali). Pentru ce imi trebuie mie ar fi de ajuns, in plus nu are rost sa pun sute de W pe Solenza, vibreaza de la prea mult volum si nici nu prea sunt dispus sa imbogatesc hotii.

2. Vazusem mai demult pe forum o lista cu variantele de Solenza si ce dotari standard aveau fiecare (de la Europa pana la Scala). Sunt foarte curios sa vad pe unde am ajuns cu echiparea masinii si oricat am rascolit forumul dupa lista nu am mai reusit sa o gasesc (culmea parca era scrisa si cu fonturi bolduite). Cine stiu unde este il rog sa dea un link (se accepta si alta sursa eventual, dar daca este corecta)!


In final multumesc celor "saritori" si nu in ultimul rand celor ce isi dau interesul citindu-mi topicul.

This post has been edited by Corbu': 22 Sep 2005, 17:42


--------------------
------- ------- -------

Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
RIon
post 23 Sep 2005, 06:48
Post #2


pasionat


Group: Members
Posts: 2.835
Joined: 22 May 04
From: CJ




aparatele audio comune au cam aceleasi dimensiuni, asa ca nu iti face probleme.
despre audio, gasesti topic dedicat la sectiunea imbunatatiri slz.
eu am dat 340lei pe 4 boxe - 2x13x35W si 2ovale 75w, 2, respectiv 3 cai. JBL e brand-ul.


--------------------
Skoda Octavia 2 2005, TDI 160CP 2008, Ford Focus 115 CP - de CJ
www.raresion.ro
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Tudor B
post 23 Sep 2005, 07:37
Post #3


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.639
Joined: 7 August 03
From: Cluj-Napoca




Eu am cumparat un cd/mp3 player ceva mai lung decat cel de origine, deci din prima nu a intrat, cassul/cdul de origine are in spate ca un fel de tampon de cauciuc conic care intra intr-o ureche de plastic care face parte din bordul inferior. Daca nu iiti intra aparatul cumparat e din motiv ca e mai lung, in consecinta desfaci partea superioara a bordului si tai urechea respectiva, acum poti baga orice aparat audio auto.


--------------------
DACIA GOLAN Laureate 1.4 MPI - CJ 00 TUD
"Wellcome to the desert of the real"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
b64chr
post 23 Sep 2005, 07:52
Post #4


Moderator incepator


Group: Moderatori
Posts: 1.004
Joined: 17 December 04
From: Buzias, Timis




QUOTE(Corbu' @ 22 Sep 2005, 18:41)
Deja i-am pus destule pe ea, mai am de vopsit barile, sa ii infig un eleron, un CD Player mai de doamne ajuta si sa o incalt cu jenti frumoase; si cam aici ma cam opresc.
*


Decat sa o incalti cu jenti frumoase si sa te opresti, mai bine iti iei un set de anvelope de vara si unul de iarna ca lumea, si te opresti.

Cat priveste dimensiunile audio, RCD/RCS de SLZ este standard 1DIN, ca de altfel toate din comert.

This post has been edited by b64chr: 23 Sep 2005, 07:54


--------------------
Dacia Solenza 2003 / Skoda Octavia 2009
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Corbu'
post 23 Sep 2005, 09:45
Post #5


Membru autentic


Group: Members
Posts: 763
Joined: 6 August 05
From: Canada




b64chr decat sa imi iau anvelope de vara si de iarna mai bine imi iau direct pentru noroi ohmy.gif , la ce au facut astia din Timisoara nu cred ca se mai renteaza altceva fara valente de off-road ph34r.gif .
Referitor la CD Player, mie mi-au picat ochii pe asta :
http://www.promarkt.de/online/catalog/p_de...237AC8822E67%7D
Se incadreaza destul de frumos in culorile masinii, are optional telecomanda pe volan si AUX IN, dimensiunile sale fiind: (BxHxT) mm 179/50/150, nici o referire insa la 1DIN. Ce inseamna 1DIN pana la urma? Oricum astazi ma duc sa imi montez bordul cu turometru si o sa vad ce si cum in privinta montajului si spatiului disponibil.

Si unde este pana la urma topicul cu dotarile de la Europa > Scala ? biggrin.gif


--------------------
------- ------- -------

Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
free_fiber
post 23 Sep 2005, 12:36
Post #6


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.555
Joined: 25 October 04
From: Bucuresti




QUOTE(Corbu' @ 23 Sep 2005, 09:45)
Si unde este pana la urma topicul cu dotarile de la Europa > Scala ? biggrin.gif
*


Iata-l: http://www.daciaclub.ro/index.php?showtopic=4523&hl=europa

Uite si niste boxe ovale speciale pentru lacasurile din spate la SLZ: http://www.alpine.ro/prod_details.php?pid=SXE-4625S - daca vrei asa ceva, are cristyyy2003 de vanzare (aproape noi).

Cat despre dimensiunile HU-ului nu prea stiu ce sa-ti zic... Io am un Clarion DXZ648RMP si a intrat la fix.
Sper ca m-am facut util pe aici smile.gif

This post has been edited by free_fiber: 23 Sep 2005, 12:36


--------------------
Dacia Logan Laureate 1.5dci 85CP 2008 - B xx XXX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
oboman1980
post 28 Sep 2005, 13:49
Post #7


Membru incepator


Group: Members
Posts: 68
Joined: 19 November 04
From: Darmanesti, Bacau




Salut fratilor. Am si eu o intrebare (sper ca nu sunt off topic). As vrea sa schimb cd playerul original (Solenza Scala), care merge perfect, cu un mp3 player si nu stiu de care sa iau.


--------------------
Dacia Solenza Scala 2003 - BC-06-LRF
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
oboman1980
post 28 Sep 2005, 13:51
Post #8


Membru incepator


Group: Members
Posts: 68
Joined: 19 November 04
From: Darmanesti, Bacau




Am gasit un topic mai bun pentru intrebarea mea. Scuze pentru deranj. wink.gif wink.gif wink.gif


--------------------
Dacia Solenza Scala 2003 - BC-06-LRF
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
free_fiber
post 28 Sep 2005, 13:53
Post #9


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.555
Joined: 25 October 04
From: Bucuresti




QUOTE(oboman1980 @ 28 Sep 2005, 13:49)
Salut fratilor. Am si eu o intrebare (sper ca nu sunt off topic). As vrea sa schimb cd playerul original (Solenza Scala), care merge perfect, cu un mp3 player si nu stiu de care sa iau.
*


Spune-ne de cati bani dispui si te indrumam noi biggrin.gif
Dar frate, chiar asa nu stii sa alegi si tu un mp3-player? Citeste pe forumu asta la "audio pe slz" sau "audio pe lgn" si o sa aflii extrem de multe informatii.
Daca tot nu te descurci, contacteaza-ma pe YM si vorbim. smile.gif

This post has been edited by free_fiber: 28 Sep 2005, 13:53


--------------------
Dacia Logan Laureate 1.5dci 85CP 2008 - B xx XXX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Corbu'
post 28 Sep 2005, 14:38
Post #10


Membru autentic


Group: Members
Posts: 763
Joined: 6 August 05
From: Canada




oboman1980 daca tot ai postat aici trimite-mi te rog un PM cu un pret la CD-Player (daca vrei sa il vinzi pe cel original). Daca oferta este buna s-ar putea sa facem o treaba, daca nu > nu (pretul bun e singurul argument ce m-ar putea indeparta de dorinta de a avea un CD-Player cu AUX-IN).

This post has been edited by Corbu': 28 Sep 2005, 14:54


--------------------
------- ------- -------

Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 27th April 2024 - 14:57
Forum Renault