DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

109 Pages « < 107 108 109 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> ce ulei de motor folositi?, pentru motoarele de logan pe benzina

Adi florin
post 7 Sep 2023, 09:17
Post #3241


Membru autentic


Group: Members
Posts: 313
Joined: 29 July 06
From: Bucuresti




QUOTE(einstein1984 @ 6 Sep 2023, 16:07)
Daca si spec sheetul de ulei il intelegi cum ai inteles spec sheetul de bec H7....
*



Deci pana la urma am inteles bine data sheet-ul. Greseala era de partea altcuiva care a crezut ca vorbesc de H7 si nu de H4 care e in dotarea masinii personale.

QUOTE(DFA @ 7 Sep 2023, 08:28)
Cred că ai primit cam toate informațiile necesare să vezi că decizia de  folosi un ulei MULT mai subțire decât pentru ce a fost fabricat motorul tău e o idee FOARTE proastă având în vedere și vârsta motorului - care ar trebui să te îndemne să folosești un ulei poate MAI GROS, nu unul mai subțire.

Dar hei..., e motorul tău, banii tăi..., fă-ți de cap!
*



Da, pacat ca nu au inteles acelasi lucru si cei care fac bascalie si isi bat joc. Mai bine sa te abtii decat sa denigrezi. Nu foloseste la nimic bun denigrarea.

QUOTE(einstein1984 @ 7 Sep 2023, 09:06)
De ce ai impresia ca educatia e gratis?
*



Pentru ca suntem oameni. Daca nu... cam nasol...

Cu aceasta cred ca se poate incheia discutia. Multumesc tuturor si sa ma iertati daca am suparat pe cineva.

This post has been edited by Adi florin: 7 Sep 2023, 09:35


--------------------
Dacia Logan Ambition 1.6MPI din 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
einstein1984
post 7 Sep 2023, 09:37
Post #3242


fan Dacia


Group: Members
Posts: 19.912
Joined: 12 November 05
From: Bucuresti




Si de ce crezi tu ca H4 trage mai mult curent si H7 nu?


--------------------
daca nu ai o toyota 4X4,ai gresit masina - negru pe alb
"Popa Nan e-o stradă-nspre Hala Traian
De la Foișor până-n Piața Vitan"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tatabobu
post 7 Sep 2023, 11:21
Post #3243


membru


Group: Members
Posts: 4.529
Joined: 14 September 04
From: Bucuresti




Florine, peste vreo luna - doua, când poate vei fi mai calm, recitește discuția de aici. Poate-ti vezi cu alți ochi modul în care ți-ai susținut punctul de vedere.


--------------------
DACIA 1300 1995
Scurgere de ulei? Care scurgere de ulei??? Balta aia de sub masina e sudoarea hergheliei de cai putere...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Adi florin
post 12 Sep 2023, 20:40
Post #3244


Membru autentic


Group: Members
Posts: 313
Joined: 29 July 06
From: Bucuresti




QUOTE(einstein1984 @ 7 Sep 2023, 10:37)
Si de ce crezi tu ca H4 trage mai mult curent si H7 nu?
*



Nu stiu exact cauza, dar as putea sa imi dau cu parerea. As banui ca din cauza temperaturii mai mici a filamentului la H4. Filamentul de faza scurta la H4 este prins de o masa mare de metal. De aceea (dar probabil nu numai din cauza asta) si eficienta acestui filament este mult mai mica decat la H7. In acelasi timp, avand o temperatura mai mica, are si o durata de viata mai mare decat la H7.

Deci, avand o crestere mai mica a temperaturii cu energia consumata, si rezistenta sa creste mai lent cu energia consumata. Prin urmare, marind tensiunea, consumul nu creste la fel de incet ca la H7 unde e mai usor de crescut temperatura filamentului.

Asta este parerea mea. O fi buna, nu o fi buna, asta e.

Oricum, datasheet-ul zice clar ca puterea maxima la H4 la 13,2V poate ajunge la 68W. In cate cazuri, nu zice. Dar... avem un maxim.


Tatabobu, multumesc pentru consolare. Spor la cele bune!


--------------------
Dacia Logan Ambition 1.6MPI din 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Gil26
post 13 Sep 2023, 05:47
Post #3245


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.102
Joined: 10 May 20




Pai (si) daca folosesti un ulei subtire in motor diferenta asta intre H4 si H7 creste sau scade? blush.gif

Florine, serios acum, decat sa ne tot "spui" de datashit-ul ala, sa faci teoria batului de chibrit si mai ales tot felul de “calcule” aiurea \gresite mai bine iei doua becuri H4 si H7 faza scurta de 55W de la acelasi producator (si\sau poti sa faci chiar si comparatie intre ei), le alimentezi la 13.2V de la o sursa precisa, masori cu un aparat precis \calibrat si ne spui (eventual in celalalt topic) si noua puterea consumata (poate si variatia in timp) a acestora (functie de cum faci toate acestea destul de probabil ca va fi undeva intre 46-51W, apoi tine cont si ca acest “consum” NU este “tras” direct din combustibilul masinii, benzina sau GPL wink.gif ).

Pana atunci, revenind la subiectul topicului, poti sa folosesti orice ulei si oricat de “subtire” doresti in motorul masinii tale (Logan 1.6 MPi din 2007). blink.gif

Spor la cele bune! up.gif

This post has been edited by Gil26: 13 Sep 2023, 05:58


--------------------
Dacia Sandero Stepway 1.5dCi Easy-R(TS4) 2017
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
109 Pages « < 107 108 109
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


2 User(s) are reading this topic (2 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 27th April 2024 - 09:00
Forum Renault