DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Ridicare mașini parcate neregulamentar, ce ne facem ?

george_scala_2004
post 30 Sep 2009, 08:09
Post #1


Membru autentic


Group: Members
Posts: 6.576
Joined: 16 April 09




mai tinem masinile sau le vindem ?

QUOTE
Consilierii municipali vor dezbate, miercuri, proiectul prin care municipalitatea vrea ca Administrația Străzilor să ridice mașinile parcate neregulamentar, pentru recuperarea lor proprietarii urmând să plătească 700 de lei pentru operațiunile de ridicare, transport și depozitare pentru 24 de ore. Mașinile vor fi ridicate zilnic, între orele 8.00 și 20.00, iar proprietarii le pot recupera în același interval orar. Perioada maximă de depozitare este de șase luni, după care proprietarul va fi somat în scris despre valorificarea autovehiculului sau a remorcii.


http://www.gandul.info/news/ridicarea-masi...ea-cgmb-4945389

dupa hotaririle consiliilor locale ale sectoarelor acum a venit rindul si al celui general. mad.gif

This post has been edited by george_scala_2004: 30 Sep 2009, 10:39


--------------------
... ... ...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
R19/16v
post 30 Sep 2009, 08:14
Post #2


Oldschool Member


Group: Moderatori
Posts: 13.793
Joined: 2 December 04
From: Ploiesti




Sau nu mai parcati aiurea...


--------------------
DS 5H VRSCA Screamin' eagle
Scratch any cynic and you will find a disappointed idealist.
Take what you can - Give nothing back!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
rtBK
post 30 Sep 2009, 08:34
Post #3


Unique like everyone else


Group: Members
Posts: 3.955
Joined: 19 January 08
From: Bucuresti




Eu am inceput sa descopar ca multe din drumurile pe care mergeam exista 2 benzi si ca nu mai e asa aglomerat ca inainte. Nu stiu cum s-a intamplat... asa peste noapte cred ca au venit niste extraterestrii si au largit strada ph34r.gif laugh.gif


--------------------
Renault Clio 4GT Line 2017

Trek Valencia
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Solon
post 30 Sep 2009, 08:50
Post #4


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.032
Joined: 16 December 04
From: Bucuresti




Sunt ingramaditi toti prin spatele blocurilor!


--------------------
3 japoneze 2 nemtoaice si cam atat
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
DrK
post 30 Sep 2009, 09:28
Post #5


Lapins Creed Assassin


Group: Members
Posts: 2.132
Joined: 5 January 07
From: From: From:




asept cu interes sa vina sa ridice TOATE masinile de langa noul mall.. Daca tot s-au gandit idiotii sa puna scuar + semafor acolo, sa ridice tot ce exista pe banda 1 sa avem loc.


--------------------
Sedan Negru 2015
Bunul simt nu creste in pom.
Veni Vidi Discepto Exsecror Cesso
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
CGDBZ
post 30 Sep 2009, 09:36
Post #6


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.487
Joined: 8 July 09
From: BZ




Asa au facut si in Buzau , sau pus cu amenzi pe cei ce parcheaza in fata pietiei si acum parcheaza toti la mine in spatele blocului si eu cand vin acasa ma invart vreo jumatate de ora pana gasesc un loc de parcare caci parcarea e ocupata de pietari si de cei ce vin la piata.


--------------------
- - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Ov
post 30 Sep 2009, 09:43
Post #7


Academician doctor inginer, savant de renume mondial


Group: Moderatori
Posts: 7.449
Joined: 11 November 03
From: Bucuresti




QUOTE(RaduNG @ 30 Sep 2009, 10:28)
asept cu interes sa vina sa ridice TOATE masinile de langa noul mall.. Daca tot s-au gandit idiotii sa puna scuar + semafor acolo, sa ridice tot ce exista pe banda 1 sa avem loc.
*



eu astept mai intai sa semnalizeze naibii scuarul ala, ca era sa-l iau de vre-o 2 ori !


--------------------
Dacia 1300 1972
when life gives you lemon, make lemonade
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
george_scala_2004
post 30 Sep 2009, 14:26
Post #8


Membru autentic


Group: Members
Posts: 6.576
Joined: 16 April 09




CGMB a respins propunerea lui Oprescu de a ridica masinile stationate ilegal

QUOTE
Consiliul General al Muncicipiului Bucuresti a respins, in sedinta de miercuri, propunerea primarului general Sorin Oprescu de a ridica autovehiculele stationate ilegal, prin Administratia Strazilor, relataeza agentia NewsIn.

In proiectul Primariei Generale se stipula ca masinile stationate neregulamentar, cele care "stanjenesc lucrarile de igienizare a drumurilor publice" si cele care "stanjenesc traficul" sa fie urmarite si ridicate.

De asemenea, se propunea ca si taxiurile care nu sunt autorizate de primarie sa fie ridicate, indeplinindu-se astfel o cerinta a unor firme de profil din Bucuresti, care nu sunt multumite de prezenta masinilor din Ilfov in Capitala.

Ridicarea masinilor era prevazuta sa aiba loc zilnic, intre orele 8 si 20, recuperarea fiind posibila intre 8 si 22, dupa plata taxei de ridicare (200 de lei), taxei de transport (200 de lei) si taxa de depozitare (300 de lei pentru 24 ore).


http://www.romanialibera.ro/a166225/cgmb-a...ate-ilegal.html

...pentru moment am scapat... wink.gif


--------------------
... ... ...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
b76bgaarh
post 30 Sep 2009, 14:29
Post #9


Membru autentic


Group: Members
Posts: 9.966
Joined: 5 October 06
From: Bucuresti




oauuu chiar ca suntem in campanie electorala.....


--------------------
Renault Megane sedan 04/2007 1,5 dci 85 cp ZEFI
Realme GT2 Neo cu here, maps, viamichelin, waze.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vijelie
post 30 Sep 2009, 14:36
Post #10


membru violet


Group: Members
Posts: 4.605
Joined: 11 November 05
From: Bucuresti




La faza cu taxiurile pirat chiar imi pare rau, sunt tot felul de golani care pacalesc lumea si nimeni nu le face nimic, mai da televiziunea cate o stire si gata.


--------------------
Dacia Duster 2011 Laureate dCi
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
VladSoare
post 30 Sep 2009, 15:05
Post #11


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.716
Joined: 12 May 04
From: Voluntari, pe stînga




Nu prea înțeleg care-i ideea. Păi mașinile se ridică deja într-o veselie, cu sau fără propunerea lui Oprescu. huh.gif


--------------------
Mondeo 2.0H 2016 / Kuga 1.5 2016
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Batrânul
post 30 Sep 2009, 15:06
Post #12


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.459
Joined: 22 March 05
From: Bucuresti




Hotararea nu viza adevaratele "taxiuri-pirat", ci taxiurile legal inregistrate in orase din judetul Ilfov: Voluntari, Otopeni, Buftea etc. si care fac concurenta companiilor de taximetrie inregistrate in Bucuresti.


--------------------
Renault Clio IV 2015 / Life 1.2 16V
Ex Dacia 1300 (1975), Oltcit (1984), Dacia 1310 (1996), SuperNova (2001), R. Symbol (2007)
Cine nu are batrani sa-si cumpere... Astept oferte...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
george_scala_2004
post 30 Sep 2009, 15:21
Post #13


Membru autentic


Group: Members
Posts: 6.576
Joined: 16 April 09




QUOTE
Nu prea înțeleg care-i ideea. Păi mașinile se ridică deja într-o veselie, cu sau fără propunerea lui Oprescu.


da, se ridica. dar doar de catre primariile de sector ! acum, probabil gelos pe banii lor, generalul si-o fi zis sa incerce si el ca de, are balta peste...

daca ar fi trecut soferii ar fi fost vinati si de primariile de sector si de cea generala. asa or sa fie vinati ca si pina acum doar de cele de sector...probabil pina la o noua sedinta cind va trece si hotarirea lu'oprescu...


--------------------
... ... ...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Fan3
post 30 Sep 2009, 15:25
Post #14


Membru autentic


Group: Members
Posts: 619
Joined: 1 January 05




si despre masinile care se ridica in prostie in mai toate sectoarele ? despre piratii astia care iti iau un salariu odata pentru simplu fapt ca nu ai unde sa parchezi masina, decent, legal si la nivelu' anului 2009...
asta pentru ca nu luam atitudine...


--------------------
* * * - *
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
IRONICK
post 30 Sep 2009, 15:49
Post #15


-


Group: Members
Posts: 21.861
Joined: 19 April 05
From: Romania




QUOTE(Fan3 @ 30 Sep 2009, 16:25)
nu ai unde sa parchezi masina, decent, legal si la nivelu' anului 2009...
gratis sau cu bani?


--------------------
CUGIR Albalux 11 1982 - B-11-LUX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
VladSoare
post 30 Sep 2009, 15:57
Post #16


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.716
Joined: 12 May 04
From: Voluntari, pe stînga




QUOTE
Nu prea înțeleg care-i ideea. Păi mașinile se ridică deja într-o veselie, cu sau fără propunerea lui Oprescu.
QUOTE
da, se ridica. dar doar de catre primariile de sector ! acum, probabil gelos pe banii lor, generalul si-o fi zis sa incerce si el ca de, are balta peste...

Bun, deci din punctul nostru de vedere nu se va schimba absolut nimic. Păi atunci de ce "am scăpat"? smile.gif

Cît despre taxiurile din Ilfov, care-i problema lor? Dacă am drum din Pipera pînă-n Romană, ar trebui să cobor la bariera din Petricani și să chem de acolo un alt taxi, cu număr de București? huh.gif
Come on... Dacă taximetriștilor de București nu le place concurența, ghinionul lor. smile.gif
Ce, bucureștenii nu merg cu taxiul la aeroport, în Ilfov?

This post has been edited by VladSoare: 30 Sep 2009, 16:04


--------------------
Mondeo 2.0H 2016 / Kuga 1.5 2016
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
clr
post 4 Oct 2009, 14:08
Post #17


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.729
Joined: 24 February 03
From: Bucuresti




QUOTE(Fan3 @ 30 Sep 2009, 16:25)
si despre masinile care se ridica in prostie in mai toate sectoarele ? despre piratii astia care iti iau un salariu odata pentru simplu fapt ca nu ai unde sa parchezi masina, decent, legal si la nivelu' anului 2009...
asta pentru ca nu luam atitudine...
*



Hai lasa ca nu e chiar asa. Eu lucrez pe Mihalache, iar intr-o zi au venit si au ridicat vreo doua masini care erau parcate pe stradutele laterale. Erau o gramda de masini care nu erau parcate regulamentar (nu aveau 5 metri de la intersectie, linie continua in dreptul lor etc). Dar "nenea politistu' " le-a lasat in pace. Nu i-a pus pe aia sa ridice decat masinile a doi nesimtiti ordinari: unul care oprise pe trecerea de pietoni si unul care urcase masina pe trotuar, chiar in coltul intersectiei. Numa' ca e mult mai usor sa critici pe altii, decat sa te deplasezi 2 stradute mai incolo sa gasesti un loc de parcare. Nu zic ca nu s-o si exagera, dar pe de alta parte cand ajung la Piata 1 Mai trebuie sa o iau pe linia de tramvai ca in dreptul pietii nu poti merge pe banda normal de cei care au parcat, ma bucur sa vad ca se mai si ridica. Singurul lucru cu care nu sunt de acord este suma, care mi se pare exagerat de mare. E ok sa fie o suma care sa te usture, dar cred ca pe multi ii "ingroapa" sad.gif

This post has been edited by clr: 4 Oct 2009, 14:09


--------------------
Ex Renault Megane 2003
Cand ai încercat totul si nimic nu a mers, citeste instructiunile de folosire

User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
rtBK
post 4 Oct 2009, 15:00
Post #18


Unique like everyone else


Group: Members
Posts: 3.955
Joined: 19 January 08
From: Bucuresti




QUOTE(Ov @ 30 Sep 2009, 10:43)
eu astept mai intai sa semnalizeze naibii scuarul ala, ca era sa-l iau de vre-o 2 ori !
*




cel mai "tare" e cand pe prima banda e un incepator sau femeie si nu prea se gandeste ca ar fi bine sa se dea si el/ea mai in dreapta. Asa era sa il iau eu o data smile.gif. Oricum dupa ce o sa remarcheze benzile o sa fie ok... numai ca nu se grabesc.


--------------------
Renault Clio 4GT Line 2017

Trek Valencia
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
george_scala_2004
post 5 Oct 2009, 11:05
Post #19


Membru autentic


Group: Members
Posts: 6.576
Joined: 16 April 09




la inscaunarea noului/vechiului ministru de interne un vecin de-al meu, ziarist, patit cu o saptamina in urma (i-au ridicat spark-ul, cica nu avea 5 metri pina lacoltul intersectiei - dupa ce platforma a plecat evident, cu spark-ul, locul a fost ocupat de o mazda radmasa.gif care a stat bine merci citeva zile blink.gif in acelasi loc radmasa.gif ) dupa ce a ascultat noile/vechile declaratii ale noului/vechiului ministru de interne cum ca cetateanul, ca una, ca alta, ca aia, ca ailalta, protectie, bla, bla, s-a ridicat si i-a zis: nu mai am nevoie de protectia politiei indiferent de care fel o fi ea. noul/vechiul ministru de interne a ramas oarecum descumpanit. iar vecinul a continuat: daca hartuirea inseamna protectie nu mai am nevoie de acest tip de protectie. ceea ce se intimpla in sectorul 6 cu ridicarea masinilor (culmea cele parcate intr-adevar neregulamentar raminind bine merci la locul lor si, la fel, cele abandonate, care ocupa inutil locuri de parcare, numai protectie nu se poate numi. este hartuire pe fata, la lumina zilei, sub masca decongestionarii traficului se ascunde, de fapt, o vinatoare disperata de fonduri. pentru ce ? nu stiu si nici nu mi-am propus sa aflu ! dar atita timp cit in urma acestor actiuni (si a banilor platiti, nu putini, de "pagubiti") nu se intimpla nimic referitor la locurile de parcare dati-mi voie sa ma abtin.
noul/vechiul ministru de interne a ramas putin cam ca vitelul la poarta noua (mai ales ca sectorul 6 este fief pd-l) promitind ca se va analiza situatia creata si ca vor fi luate masuri ! cine va analiza ? si cine va lua masuri ? nimeni nu stie ! probabil ca se va actiona ca si pina acum.

This post has been edited by george_scala_2004: 5 Oct 2009, 11:07


--------------------
... ... ...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
OVIDIUS
post 5 Oct 2009, 11:35
Post #20


bogat în valori simple


Group: Members
Posts: 1.719
Joined: 14 February 05
From: Orasu' lui Bucur




Pe B-dul Decebal nu se mai parcheaza in spic (sensul spre Unirii). Ce bine e...tot dai sa ocolesti prima banda, din obisnuinta... sleep.gif


--------------------
Renault Laguna 2.0 T 2007 / Dinamique + Twingo 1.2 16v 2004
Chiar si ziua de luni poate aduce minuni...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Tiberiu-Andrei
post 7 Oct 2009, 15:29
Post #21


Om al muntelui


Group: Members
Posts: 721
Joined: 25 September 07
From: Sfantu Gheorghe




QUOTE(george_scala_2004 @ 30 Sep 2009, 08:09)
mai tinem masinile sau le vindem ?
http://www.gandul.info/news/ridicarea-masi...ea-cgmb-4945389

dupa hotaririle consiliilor locale ale sectoarelor acum a venit rindul si al celui general.  mad.gif
*




Extraordinar, o stire demna de Dan Senzationescu.Pai e simplu raspunsul, nu mai parcati aiurea.Is satul de "masini de Bucuresti"(ca sa nu zic altfel) oprite aiurea sau baietei care lasa masina in drum, aprind avariile si intra unde au ei treaba, caci el e "jmecher" si lui i se cuvine.Mai rau de atat,prin faptul ca aprinde avariile are si impresia ca e iertat.
Sa le ridice pe toate, nu-mi pasa, poate data viitoare nu mai parcati asa.(cei care practica).
Marlani si nesimtiti sunt peste tot nu numai in Bucuresti, doar ca cei din urma mai au si talente pe ei.
O zi buna!

This post has been edited by Tiberiu-Andrei: 7 Oct 2009, 15:33


--------------------
Dacia 1410 1988 toamna1397 cmc - CV 03 MBO
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
einstein1984
post 7 Oct 2009, 18:31
Post #22


fan Dacia


Group: Members
Posts: 19.956
Joined: 12 November 05
From: Bucuresti




Vezi ca soferii masinilor alea cu numere de bucuresti mai sunt si consateni de ai tai cu masini in leasing.


--------------------
daca nu ai o toyota 4X4,ai gresit masina - negru pe alb
"Popa Nan e-o stradă-nspre Hala Traian
De la Foișor până-n Piața Vitan"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mau77mau
post 7 Oct 2009, 18:44
Post #23


Membru incepator


Group: Members
Posts: 59
Joined: 24 August 09




sunt foarte bune regulile astea si amenzile au o mare eficienta

dar

daca exista si locuri de parcare cu/fara plata suficiente

in bucuresti nu exista

astfel

este doar o alta furaciune din banii nostri pentru firmele care ridica masini ... care nu stiu cum sunt toate in proprietatea unor baieti destepti ... de ex prigoana

This post has been edited by mau77mau: 7 Oct 2009, 18:45


--------------------
dacia logan 2005/1,4 - b75mac
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Vanzatorul de Iluzii
post 7 Oct 2009, 19:22
Post #24


Membru autentic


Group: Members
Posts: 398
Joined: 18 February 05
From: Bucuresti




O intrebare pe care mi-o pun este daca nu poate fi atacata acea "taxa de depozitare" de 200 - 300 lei/zi ca fiind disproportionat de mare in raport cu serviciul oferit.
Cat costa parcarea in "cea mai cea" parcare din Bucuresti (gen Radisson, Rin Grand, aeroport, Inter etc.)? In acest caz cum se justifica economic pretul acestei "prestatii". Ea nu poate fi penalizanta pentru ca deja ai fost pedepsit prin amenda Politiei. Oare exista vreo prevedere legala cu privire la acest gen de hotie?


--------------------
Tiida Tekna+ HB 1.5dCi 106 trapasi Warm Silver
Megane 2.2 Sedan Privilege 1.6i/112 Beige Poivre
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Tiberiu-Andrei
post 7 Oct 2009, 19:25
Post #25


Om al muntelui


Group: Members
Posts: 721
Joined: 25 September 07
From: Sfantu Gheorghe




QUOTE(einstein1984 @ 7 Oct 2009, 18:31)
Vezi ca soferii masinilor alea cu numere de bucuresti mai sunt si consateni de ai tai cu masini in leasing.
*



Vezi ca nu m-am nascut ieri. tongue.gif In alta ordine de idei nu e vorba neaparat de "la mine-n sat", peste tot am vazut treaba asta cu "smecherasii".
O alta asemanare izbitoare e si la depasiri, din zece masini care ma depasesc pe LINIE CONTINUA, in medie 5-6 is de Bucale.Restu' se-npart intre Bv,Dj,Ct,Ag,If.Asta-n general ca-i evident ca in top isi mai fac loc si altii, inclusiv de-ai mei.

Sok egészséget! smile.gif


--------------------
Dacia 1410 1988 toamna1397 cmc - CV 03 MBO
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
adi_ar
post 7 Oct 2009, 20:42
Post #26


Membru autentic si conservator


Group: Moderatori
Posts: 4.437
Joined: 23 February 07
From: Arad




Chestia cu contractele "baietilor destepti" este una insa daca acceptam de buna ca
QUOTE
sunt foarte bune regulile astea si amenzile au o mare eficienta dar daca exista si locuri de parcare cu/fara plata suficiente in bucuresti nu exista astfel este doar o alta furaciune din banii nostri

care este solutia? Este mai bine sa parcheze in devalmasie nesimtita toti pe unde apuca si sa instauram incet-incet legea batei si a pistolului?
Ne place sau nu, in masura in care vrem sa iesim odata sa iesim din cloaca asta fanariota, va trebui sa acceptam ca o lume civilizata inseamna reguli respectate.


--------------------
Renault Megane 2.1 Sedan 1.5 dCI 2005
iGO 9.6.29.357899
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
JORJ
post 18 Oct 2009, 23:57
Post #27


Membru autentic


Group: Members
Posts: 292
Joined: 4 January 05






--------------------
Dacia Logan Laureate 1.4 Perla - B -XX - XXX
Nu dau flashuri
Daca vreau sa depasesc semnalizez si astept
Nu claxonez decat daca e absolut necesar
Folosesc proiectoarele doar cand e ceata
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
einstein1984
post 19 Oct 2009, 11:23
Post #28


fan Dacia


Group: Members
Posts: 19.956
Joined: 12 November 05
From: Bucuresti




Tiberiu, poate ca asta e si din cauza ca in bucuresti sunt inmatriculate mai multe decat in DJ, AG, PH la un loc? Procentu de marlani e acelasi, creste in schimb numarul de specimene.
adi_ar, de la primarie mi-au zis ca in parcarea blocului meu nu mai sunt locuri libere (desi in mod straniu acolo parcheaza si vecinii de la blocul de langa). Eu unde ar trebui sa parchez? Nu am parcare Dali sau mall la mai putin de 2 km de casa.


--------------------
daca nu ai o toyota 4X4,ai gresit masina - negru pe alb
"Popa Nan e-o stradă-nspre Hala Traian
De la Foișor până-n Piața Vitan"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 13th May 2024 - 19:27
Forum Renault