DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

14 Pages  1 2 3 > »  
Closed TopicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Logan DIESEL, aspecte comerciale...

DigitalScribe
post 16 Jun 2005, 13:14
Post #1


Scribul Digital


Group: Members
Posts: 1.249
Joined: 5 October 04
From: Iasi




Stiu ca au mai fost topicuri relativ la motorizarea diesel insa stiind ca in septembrie apare aceasta motorizare si viind la cateva luni de "lansare" sunt curios daca are cineva ceva detalii de natura comerciala. Zic asta pentru ca eu ma pregatesc sa iau un Ambition si din moment ce prin august il voi primi si in septembrie apare diesel-ul mi-ar place avansul care-l dau acum sa-l pot da pentru un eventual diesel.

Problema e linistea asurzitoare ce planeaza asupra acestei motorizari. Ca viitor client Dacia mi-ar place sa am ceva informatii comerciale inainte de lansare, sa se poata face eventual niste pre-order-uri. Nu cred ca-i prea greu sa pui la dispozitie informatia necesara si sa accepti plati in avans (ma refer la aia 50 mil pe care-i dai cand faci comanda).

Din moment ce baietii deja au spart piata nu inteleg de ce linistea dinaintea lansarii. As vrea sa stiu si eu pe ce variante va fi motorizarea asta 1.5Dci disponibila.


--------------------
Renault Espace V Renault Zoe D-Max 2022 - n/a
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
GeorgeB
post 16 Jun 2005, 13:23
Post #2


the 7 stars of Pleiades constellation


Group: Members
Posts: 1.870
Joined: 7 January 03
From: Bucuresti




dar noi suntem mama floarea cioaca? citim in frunze de ceai sau ce ?

fara suparare dar si tu stii la fel de mult ca si noi daca ai citit forumul .


--------------------
SUBARU Legacy 2.5 - ---
L7 2.5 all in black - edition -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bomicabomic
post 16 Jun 2005, 14:13
Post #3


Ex-membru DaciaClub


Group: Members
Posts: 1.072
Joined: 7 September 04




Acum vreo 2 saptamini DG-ul de la Dacia, a spus ca nu poate da detalii, inca nu-s finalizate toate aspectele, mai cu seama cele legate de pret.
Asa ca......daca ala n-a zis, noi de unde sa stim.


--------------------
x x - x
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
DigitalScribe
post 16 Jun 2005, 14:18
Post #4


Scribul Digital


Group: Members
Posts: 1.249
Joined: 5 October 04
From: Iasi




Stiu stiu... da' macar sa sper pot nu ? smile.gif
Poate stie vreo "pasarica" ceva si ne sopteste... sau poate apar informatii in urmatoarele saptamani...

Nu vreau sa starnesc o alta polemica, cred ca am vrut doar sa subliniez aspectul comercial. Din moment ce termenele de livrare se apropie de momentul lansarii m-am gandit ca ar fi o surpriza placuta din partea celor de la Dacia sa vina cu informatiile comerciale inaintea lansarii oficiale. Cam asa s-a petrecut din cate am inteles initial cu Logan-ul cand multi au dat bani inainte ca sa stie pe ce dau bani (inainte de lansarea oficiala adica). Pentru entuziasti asa ca mine lucrul asta ar fi ceva placut.


--------------------
Renault Espace V Renault Zoe D-Max 2022 - n/a
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bendix
post 16 Jun 2005, 16:07
Post #5


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.005
Joined: 10 November 04
From: Timisoara.RO




Eu cred ca daca pana acum a tinut din punct de vedere comercial (poate mult peste asteptari) misterul cu care a fost invaluita aparitia Logan-ului pe benzina, aceeasi metoda va fi aplicata si pentru diesel si break. Adica nu va rasufla nimic, sau ma rog, aproape nimic pana in momentul anuntului oficial.


--------------------
Dacia Logan Ambiance - 2005 - TM10### , alb arctic
In mileniul III automobilele vor merge cu apa sau nu vor merge deloc !
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Ake
post 16 Jun 2005, 17:53
Post #6


Morderator


Group: Moderatori
Posts: 1.040
Joined: 6 July 04
From: Bucuresti




Eu zic sa stati linistiti, ca o sa dea drumul la inscrieri cu cateva luni inainte de aparitia pe piata. Nu sunt idioti sa faca un stoc de de cateva mii, si sa stea cu ele in ograda asteptand sa inceapa lumea sa le cumpere.


--------------------
(si) Dacia Logan Laur.1.4
"Desteapta-te Romane! Traiasca capra vecinului! "
(citat dintr-un sticker auto)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
DSA
post 16 Jun 2005, 18:10
Post #7


Membru incepator


Group: Members
Posts: 53
Joined: 18 June 04




QUOTE(bomicabomic @ 16 Jun 2005, 14:13)
Acum vreo 2 saptamini DG-ul de la Dacia, a spus ca nu poate da detalii, inca nu-s finalizate toate aspectele, mai cu seama cele legate de pret.
Asa ca......daca ala n-a zis, noi de unde sa stim.
*



Cu toate ca e o stire din EVZ 4 iunie am sa citez fragmente :
"

Din octombrie, pe piata din Romania va fi scos la vinzare un nou model de Dacia, mult mai economic
Noua Dacie va fi mai scumpa cu 1.000 de euro decit cea pe benzina. Preturile vor fi cuprinse intre 6.980 si 9.450 de euro
........
Capacitatea cilindrica a propulsorului va fi de 1.461 cmc si va dezvolta o forta de 65 cai-putere. Pretul noului model n-a fost anuntat oficial, surse din cadrul companiei de la Colibasi dezvaluind insa ca masina va costa cu o mie de euro mai mult decit actualele versiuni pe benzina.
........
Conducerea constructorului romano-francez n-a decis deocamdata ce varianta de echipare va fi prima aleasa ca sa fie dotata cu motor diesel. Cel mai probabil, sustin surse, in prima faza va fi preferata varianta Ambition, care are o echipare bogata. In acest caz, exista posibiliatea ca noul Logan diesel sa manince piinea „fratelui” Symbol, masina care dispune de aceeasi echipare tehnica.
Modelul Renault dotat cu propulsor de 1.5 litri si 65 CP costa pe piata noastra 9.533 de euro, in aceasta suma fiind incluse toate taxele. Desi este mai scump, Clio nu are insa, ca dotari standard, decit servodirectie si airbag pentru sofer.

"


--------------------
Dacia Logan Ambition - 1.6
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
IRONICK
post 16 Jun 2005, 20:46
Post #8


-


Group: Members
Posts: 21.841
Joined: 19 April 05
From: Romania




Datele sunt mai mult ghicite decat oficiale intrucat dacia nu a facut pana acum un anunt. Intrucat diferenta de motorizare la Clio (benzina/diesel) este de ~1000E au spus si ei ca asa va fi si la Logan. Se stia ca lansarea va fi in toamna au bagat si ei octombrie...... Mai ramane de adaugat ca dupa cum a fost anul trecut la lansare ( au durat cateva luni de la comanda pana la intrarea in posesie a masinii ) primii fericiti vor primii masina prin decembrie .....

DigitalScribe daca vrei masina diesel esti dispus sa mai astepti cateva luni bune ?

This post has been edited by ironickSQUAD: 16 Jun 2005, 20:48


--------------------
CUGIR Albalux 11 1982 - B-11-LUX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
BAD_MF
post 16 Jun 2005, 21:51
Post #9


Membru autentic


Group: Members
Posts: 681
Joined: 9 May 05
From: Iasi




Eu nu stiu de ce sa te ingesui la un motor de 65 de cai..o fi el el diesel si economic dar cred ca va fi puturos..mai slab decat cel de 1.4 pe benzina. Oricum o sa se vanda la noi dar cred ca ar fi putut pune o varianta mai puternica. O'm trai si o'm vedea!


--------------------
Seat leon FR 1.8 TURBO 2003 - IS-xx-COD
9.5j 255/35R18>>8.5J 225/40R18 PORSCHE CHROME WHEELS
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
musicall
post 17 Jun 2005, 00:05
Post #10


musicall


Group: Members
Posts: 547
Joined: 6 February 05
From: Braila




O sa se inghesuie lumea deoarce consumul (cred....) ca o sa fie mai mic... !!!



--------------------
Fiat Punto Classic | Blogu personal - delfinul.com
Va salut dintr-o clinica de dezintoxicare pentru dependentii de webdesign!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Kramer
post 17 Jun 2005, 06:50
Post #11


Membru autentic


Group: Members
Posts: 367
Joined: 26 May 04
From: Brasov




QUOTE(Ake @ 16 Jun 2005, 19:53)
Eu zic sa stati linistiti, ca o sa dea drumul la inscrieri cu cateva luni inainte de aparitia pe piata. Nu sunt idioti sa faca un stoc de de cateva mii,  si sa stea cu ele in ograda asteptand sa inceapa lumea sa le cumpere.
*



Esti sigur? Nu exact asta au facut cu primele variante, pe benzina?


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
NIN
post 17 Jun 2005, 11:22
Post #12


Membru de seara


Group: Members
Posts: 72
Joined: 22 September 04
From: Timisoara/Jimbolia




Din cate m-am uitat eu pe la preturile diferitelor modele renault, am facut niste calcule referitoare la cat ar trebui sa coste versiunile viitoare relativ la preturile actualelor modele dacia pe benzina:

Calculele sunt mai mult decat aproximative, nu le dau aici (irelevante, in principiu variatii in procente, nu in val absoluta, minimizare preturi).

daca 1.4 mpi Laureate = 7380 E ar iesi ca a 1.5dci Laureate ar fi pe la 8191(11%), deci 8200;
Laureate cred ca e cel mai bun model de comparare cu restul gamei renault. Pt celelalte cred ca va fi o diferenta fixa de pret (la fel ca acum 1.4-1.6 = -400E)

viitorul motor 1.6 16V ar fi umpic mai ieftindecat dieselul (8170), varianta optimista, sau mult mai scump in cazul in care se vrea volum mic/exclusivist.

Daca ati mai facut si voi calcule , aveti mai multe informatii, sunteti mai fini observatori, n-ar strica pr cei care vor masina noua dacia.

Un alt aspect are putea fi repozitionarea preturilor la 1.4 si 1.6 mpi in momentul lansari 1.5dci. Cum vor evolua preturile actuale?



--------------------
Dacia Logan 2006 Laureate Plus 1.4MPI - TM-XX-T??
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Phileas
post 17 Jun 2005, 13:23
Post #13


Membru


Group: Members
Posts: 108
Joined: 28 October 04
From: Bucuresti




speram ca in jos.

nu se poate Logan diesel 9500 euro este pret de Clio si un pret in care te inscrii la foarte multe SH diesel maxim 2 ani vechime si 50.000 km.

cred ca si 9000 ar fi prea scump totusi pentru marca Dacia.
pai la 9500 in .ro => 10.500-11.000 in vest nu prea suna a masina de 5 mii nu ?


--------------------
DACIA SupeRNova 2002 Rapsodie
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bomicabomic
post 17 Jun 2005, 13:41
Post #14


Ex-membru DaciaClub


Group: Members
Posts: 1.072
Joined: 7 September 04




Cineva a dat aici un pret cu 1000 de euro mai mare fata de benzinare. ii dau dreptate, daca tinem cont ca pret fabricatie 1.6 8 V = 635 Euro si pret diesel 1105 Euro. Deci astea sunt costuri Dacia si daca inmultim cu 2 diferenta, iese pe linga mie.


--------------------
x x - x
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mistyque82
post 25 Jun 2005, 22:05
Post #15


Membru incepator


Group: Members
Posts: 55
Joined: 14 January 05




Si eu subscriu la ideea repozitionarii preturilor deoarece luand in calcul ca la reno clio dif de pret pt aceiasi echipare este de 100 de euro,la costurile din ro eu zic ca dif de pret va fi de max 700-750 de euro!
Iar la repozitionarea preturilor subscriu din urmatorul motiv: va ajunge loganul full option cumva cu cativa zeci de euro mai scump decat fratele symbol ce-i drept in echiparea autentique?Ma indoisec ca dacia isi va permite asa ceva caci nu va da o lovitura lui clio ci lor pt ca va mai cumpara golanu ....!Cine va mai cumpara golan cand de banii aia isi ia direct reno-ul de la mama lui fara sa fi contribuit romanasu nostru la fabricarea lui ce-i drept intr-o echipare mai saraca dar "original brand"?
Pe de alta parte dacia nu poate depasi baremul de 9000 de euro cu nici un produs pt ca nu va da nimeni atatia bani pe o marca care totusi e la inceput de drum si mai are multe de rezolvat pana sa se maturizeze?
Auzisem ceva pe aici ca 1.6 16v va fi pe la 10000 pe motiv ca va fi o serie mai mica si "exclusivista"?
Gizaz!!!A ajuns deja dacia sa produca masini exclusiviste si nu aflasem???


--------------------
Dacia Solenza - B-82-AAV
"suntem o mare familie nu uita", suntem posesori de dacia
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
MoneyTalks
post 26 Jun 2005, 01:13
Post #16


-


Group: Members
Posts: 2.712
Joined: 18 April 03
From: Ireland




QUOTE(Phileas @ 17 Jun 2005, 12:23)
9500 euro este pret [...] in care te inscrii la foarte multe SH diesel maxim 2 ani vechime si 50.000 km.

Poti sa imi dai exemple de asemenea masini? blink.gif Dar... ATENTIE! sa NU fie aduse din vest, pentru ca acolo se minaresc excl.gif kilometrajele, in sensul ca pentru piata din est (inclusiv Romania tongue.gif) kilometrajul se da inapoi cu citeva zeci de mii de km... tongue.gif Acest lucru este FOARTE bine stiut de MAREA MAJORITATE a handlerilor din vest... tongue.gif dar NU este spus decit daca cel ce vrea sa cumpere masina vrea sa o inmatriculeze in UE... blink.gif


--------------------
Lexus ES300H 2020
Religia a aparut cind primul ticalos s-a intilnit cu primul prost

Never underestimate the power of stupidity in large groups
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AL
post 27 Jun 2005, 10:44
Post #17


Member


Group: Members
Posts: 2.495
Joined: 8 July 02
From: Bucuresti




dragilor, nu discutam aici despre masini SH... Money a pus o intrebare retorica! smile.gif... daca vreti sa dezbateti despre SH-uri, va rog sa o faceti pe privat sau in topicurile dedicate (daca exista), dar nu aici ... aici e vorba doar despre Logan-ul diesel.


--------------------
Skoda KAROQ 2019 - B-21-NEW
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bomicabomic
post 27 Jun 2005, 10:55
Post #18


Ex-membru DaciaClub


Group: Members
Posts: 1.072
Joined: 7 September 04




Mistuque, da-mi voie sa te contrazic. Logan Ambition, este cu GE si vopsea metalizata, aproape 9000 de euroi. So, dieselul, full va fi peste 9500, ca sa nu zic 10.000.

This post has been edited by bomicabomic: 27 Jun 2005, 10:58


--------------------
x x - x
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Phileas
post 27 Jun 2005, 11:18
Post #19


Membru


Group: Members
Posts: 108
Joined: 28 October 04
From: Bucuresti




Imi cer scuze nu am vrut sa redeschid vechea discutie Logan nou vs. SH, desi poate asa am lasat impresia dar totusi mi se pare foarte mult 10000 euro pt un Logan Diesel full + metalizata.

La 10000 deja sunt multe masini cu pretul CIP tot atata, gen Octavia I, Megane Sedan, Opel Astra Clasic. E adevarat se mai adauga taxe, dar la achizitia in leasing nu cred ca ar fi asa mare diferenta la o rata.

Si in plus daca la noi va fi 10000, inseamna ca in Germania de ex. va ajunge pe la 12000, deja nu mai poate fi vorba de masina de 5 000 euro.


--------------------
DACIA SupeRNova 2002 Rapsodie
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bomicabomic
post 27 Jun 2005, 11:31
Post #20


Ex-membru DaciaClub


Group: Members
Posts: 1.072
Joined: 7 September 04




Pai stai sa ne intelegem. Renault a zis ca face o masina de 5000 de euro. OK, a facut una de 6000, dar asta nu inseamna ca toate variantele de motorizari se incadreaza in acest pret.
Daca varianta pe motorina va fi in 4 modele ca cele pe benzina, atunci pretul va fi de la 7000 - 10.000. So, e loc si pentru cei cu bani putini si iubitori de diesel.


--------------------
x x - x
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
roby
post 27 Jun 2005, 13:07
Post #21


Membru incepator


Group: Members
Posts: 34
Joined: 16 February 05





Iar la repozitionarea preturilor subscriu din urmatorul motiv: va ajunge loganul full option cumva cu cativa zeci de euro mai scump decat fratele symbol ce-i drept in echiparea autentique?Ma indoisec ca dacia isi va permite asa ceva caci nu va da o lovitura lui clio ci lor pt ca va mai cumpara golanu ....!Cine va mai cumpara golan cand de banii aia isi ia direct reno-ul de la mama lui fara sa fi contribuit romanasu nostru la fabricarea lui ce-i drept intr-o echipare mai saraca dar "original brand"?



Nu neaparat. Cind va aparea Loganul diesel Clio 2 isi va trai ultimele zile. Se asteapta sa fie lansat la toamna Clio 3 si de la anul sigur ne luam adio de la Clio 2.
Cum inca nu avem preturile pentru Clio 3 nu stim cum se va pozitiona acesta fata de Loganul nostru insa e de presupus ca nouil cLio a fi mai scump ca si actualul clio numai si pentru faptul ca este tehnologie noua, platforma noua etc.
In acest caz Loganul diesel se poate incadra foarte simplu in gama 7000 - 10000 asa cum a subliniat si bomicabomic si va fi sigur mult mai ieftin ca si clio 3.

S-auzim de bine!
roby


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
madkat
post 27 Jun 2005, 15:21
Post #22


™™™™™™™™™


Group: Members
Posts: 2.351
Joined: 3 May 05
From: Bucuresti




nu cred ca se va pune problema concurentei clio-golan - din cate se aude clio simbol nu va exista la generatia a 3-a de Clio - acesta urmand a fi inlocuit de susnumitul Logan

si daca diferenta de bani va fi de maxim 500e intre benzina si diesel la aceeasi echipare atunci va fi un succes - daca va fi in jur de 1000e dupa cum se vehicula in alte posturi, nu cred ca se va inghesui multa lume

This post has been edited by madkatweb: 27 Jun 2005, 15:24


--------------------
Alfa Romeo & VW 156 2.5 V6 & Bora TDI 1999 & 2001
Hoping for the best, and expecting the worst
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
MoneyTalks
post 27 Jun 2005, 15:34
Post #23


-


Group: Members
Posts: 2.712
Joined: 18 April 03
From: Ireland




QUOTE(madkatweb @ 27 Jun 2005, 14:21)
daca diferenta de bani va fi de maxim 500e intre benzina si diesel la aceeasi echipare atunci va fi un succes

Nu as crede ca ar fi chiar un succes. Deja in Austria am vazut motorina mai scumpa decit benzina de 95... blink.gif ceea ce inseamna ca un diesel va fi mai economic NUMAI prin consum mai mic. Dar totodata investitia in motorizarea diesel se va amortiza dupa o perioada mai lunga (mai multi km). Cei ce circula pina in 15,000 km/an nu merita sa dea banii pe un diesel.

Si decit un motor diesel de 65cp, mai bine unul pe benzina de 90cp, mai ales ca nici nu consuma exagerat de mult... smile.gif


--------------------
Lexus ES300H 2020
Religia a aparut cind primul ticalos s-a intilnit cu primul prost

Never underestimate the power of stupidity in large groups
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
madkat
post 27 Jun 2005, 15:49
Post #24


™™™™™™™™™


Group: Members
Posts: 2.351
Joined: 3 May 05
From: Bucuresti




intrucatva de acord - dar multi isi iau diesel din considerente oarecum "psihologice" - nu neaparat dupa un calcul judicios al amortizarii - si acestia vor sari repede sa isi ia...


--------------------
Alfa Romeo & VW 156 2.5 V6 & Bora TDI 1999 & 2001
Hoping for the best, and expecting the worst
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Sony
post 27 Jun 2005, 19:53
Post #25


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.862
Joined: 30 August 04
From: Ban Land




QUOTE(MoneyTalks @ 27 Jun 2005, 16:34)
Si decit un motor diesel de 65cp, mai bine unul pe benzina de 90cp, mai ales ca nici nu consuma exagerat de mult... smile.gif
*


Am trait sa-l vad pe MT afirmand asa ceva! biggrin.gif


--------------------
Caruta cu doi cai frumosi 1945
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Kramer
post 28 Jun 2005, 07:19
Post #26


Membru autentic


Group: Members
Posts: 367
Joined: 26 May 04
From: Brasov




Concurenta cu Clio nu cred ca va fi o problema pentru Renault, deja Clio are motorizari diesel mult mai moderne decat acest 1.5dCi de 65cp. Probabil Clio 3 nici nu va mai avea motorul asta de 65cp.
Iar daca pretul TTC al unui Logan full options se apropie de pretul CIP al unui Clio, nu cred ca putem vorbi de suprapunere.


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mistyque82
post 28 Jun 2005, 21:24
Post #27


Membru incepator


Group: Members
Posts: 55
Joined: 14 January 05




Cum spuneti voi!Intr-un fel sunt de acord cu aceste afirmatii insa acum sa vb in particular despre cazul meu: daca va ajunge golanu 10000 in conditiile in care asta ar fi pretul cip aproximativ pt un megane sedane sa fiu al n...ii daca mi-as mai lua golan! blink.gif
Si nici marea majoritate a polpulatiei nu cred ca e pregatita psihologic pt o DACIE de 10000 de euro!Facand o gluma si fara a avea pretentii de mare cunoscator MARK MY WORDS: nu stiu daca dieselul va fi si pe ambiance,dar daca nu se va face o repozitionare a preturilor in sensul ca benzinarele vor scadea,pref diesel va fi max 7500,laureat max 8200,iar daca va exista ceva similar ambition dci va vi max 9000+met=9200 MAXIM! smile.gif biggrin.gif laugh.gif


--------------------
Dacia Solenza - B-82-AAV
"suntem o mare familie nu uita", suntem posesori de dacia
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
DigitalScribe
post 29 Jun 2005, 21:41
Post #28


Scribul Digital


Group: Members
Posts: 1.249
Joined: 5 October 04
From: Iasi




E greu sa vad o "repozitionare" a preturilor pentru ca:

1. S-au scumpit in vreo 2 - 3 trepte Logan-urile

2. Pretul de productie nu-i cu mult mai mic decat cel de vanzare. Deutche Bank (citeam intr-un ziar) estima la vreo 500 de euro manopera unui Logan fata de alte masini (2000 - 3000 euro).

Totodata am din ce in ce mai mare impresie ca DCI-ul de 1.5 va fi poate (proportional vorbind fata de benzinar) mai bine cumparat la Logan decat la Clio. Zicea un tip de la un renumit agent de vanzari Renault ca ce salvezi prin costurile de combustibil bagi la revizia de 60 mii Km. Daca mai si mergi putin... cum zicea MT chiar ca benzinarul devine solutia cea mai buna. Cred ca DCI-ul de 1.5 va fi doar pe Laureate si poate si pe Preference. Pe Ambiance nu se justifica iar pe Ambition cred ca ar cam sparge plafonul psihologic de 10 mii euro (sau poate l-ar atinge) fapt care nu ajuta la vanzari. Doar daca Renault va vinde 1.5 DCI la pret similar cu benzinarul sau pe la o diferenta de 500 euro in loc de 1000 (poate are stocuri pe care vrea sa le lichideze in felul asta, de asta zic ca e posibil sa fie mai putin numeroase exemplarele DCI).

Desi am starnit topicul asta cred din ce in ce mai tare ca pana la urma 1.6 16v va fi cea mai interesanta motorizare. Logan cu motor de Megane 2.


--------------------
Renault Espace V Renault Zoe D-Max 2022 - n/a
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
madkat
post 30 Jun 2005, 09:16
Post #29


™™™™™™™™™


Group: Members
Posts: 2.351
Joined: 3 May 05
From: Bucuresti




logic - o sa fie ca la Solenza - pe cea mai ieftina si cea mai scumpa doar benzina


--------------------
Alfa Romeo & VW 156 2.5 V6 & Bora TDI 1999 & 2001
Hoping for the best, and expecting the worst
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
testike
post 30 Jun 2005, 09:25
Post #30


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.452
Joined: 18 March 05
From: Cluj




Salut

Mi-am ridicat azi cardul de garantie extinsa de la dealer, si l-am intrebat de preturile pentru motorul diesel.
Mi-a spus ca va fi mai scump cu 900 EUR decat motorul pe benzina de 1.4 (500 decat 1.6). Se pare si ca nu va fi pe Ambition, dar mai zicea ceva si de Laureate cu ABS (nu stia daca standard sau optional).

Later Edit: mai zicea si ca versiunile cu motor diesel vor avea standard servo directie.

O zi buna smile.gif

This post has been edited by testike: 30 Jun 2005, 09:25


--------------------
Mazda 3 2018 Prestige 2009 1.5 DCI 85CP Ambition 2004 1.6 MPI
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
14 Pages  1 2 3 > » 
Closed TopicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 29th April 2024 - 01:00
Forum Renault