DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> subwoofer pe 4 Ohmi

asus
post 1 Sep 2006, 06:41
Post #1


Membru


Group: Members
Posts: 161
Joined: 20 July 05




cum pot pune un subwoofer cu dual voice coil de 4 ohmi fiecare sa mearga ca un subwoofer de 4 ohmi? legea bunului simt ar spune ca nu merge, doar 2 sau 8 ohmi, dar totusi...atunci cum naiba au reusit cei de la jbl cu 1204bp sau br, care folosesc diful 1204D cu dual voice coil la 4 ohmi fiecare, si totusi wooferul e pe 4 ohmi...wooferul in cauza e un pioneer http://www.pioneerelectronics.com/pna/v3/p...3020663,00.html


--------------------
dacia Logan Laureat 1.4 iulie 2005
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Miky 48
post 1 Sep 2006, 10:23
Post #2


Taximetrist


Group: Members
Posts: 196
Joined: 1 March 06
From: Arad




Uita-te aici
http://manuals.harman.com/JBL/CAR/Owner%27...P_BR_BPD_OM.pdf
si ai sa vezi cum le-au legat.


--------------------
Dacia Logan 2006 Laureate+ - AR-99-JAF
Nu te enerva! Nu stiu sa conduc!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
asus
post 1 Sep 2006, 11:08
Post #3


Membru


Group: Members
Posts: 161
Joined: 20 July 05




nu prea vad...acolo sunt ceva specificatii tehnice, precum si conectarea la amplificator, nicidecum legarea bobinelor. poate nu m-am facut bine inteles....deci se da un woofer cu 2 bobine, fiecare de 4 ohmi...legate in serie ar da 8 ohmi, in paralel ar da 2 ohmi...si totusi, jbl a legat un astfel de difuzor, obtinand un woofer de 4 ohmi...cum?

This post has been edited by asus: 1 Sep 2006, 11:10


--------------------
dacia Logan Laureat 1.4 iulie 2005
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Fratzica
post 1 Sep 2006, 11:16
Post #4


Zen


Group: Moderatori
Posts: 2.912
Joined: 6 April 04




QUOTE(asus @ 1 Sep 2006, 13:08)
nu prea vad...acolo sunt ceva specificatii tehnice, precum si conectarea la amplificator, nicidecum legarea bobinelor. poate nu m-am facut bine inteles....deci se da un woofer cu 2 bobine, fiecare de 4 ohmi...legate in serie ar da 8 ohmi, in paralel ar da 2 ohmi...si totusi, jbl a legat un astfel de difuzor, obtinand un woofer de 4 ohmi...cum?
*


au legat doar o bobina biggrin.gif
la ce iti trebuie woofer in 4 ohmi? 2 ohmi ce are?


--------------------
Kia Sportage T-GDI 2021
"The happier we are, the less we see." - some japanese guy
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
asus
post 1 Sep 2006, 12:10
Post #5


Membru


Group: Members
Posts: 161
Joined: 20 July 05




ar fi una faina sa lege o bobina....numai ca e imposibil smile.gif
e un amplificator pe 2 canale, DLS, de 2*135W rms la 4 ohmi, 2*200W rms la 2 ohmi si 1*400W rms la 4 ohmi...wooferul in cauza e un pioneer TS-W306DVC (vezi linkul de mai sus), si pe 2 ohmi, logic, intra statia in protectie (in punte, un sub de 4 ohmi e vazut ca o sarcina de 2 ohmi), iar la 8 ohmi intra in el abia jumatate din puntea la 4 ohmi, adica 200W. Cum jbl 1204BP si BR au difuzor asemanator, dar au o impedanta totala de 4 ohmi, poate reusesc sa-l fac si pe asta sa mearga la fel, in 4 ohmi. cum?...asta vreau sa stiu.


--------------------
dacia Logan Laureat 1.4 iulie 2005
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Fratzica
post 1 Sep 2006, 12:19
Post #6


Zen


Group: Moderatori
Posts: 2.912
Joined: 6 April 04




QUOTE(asus @ 1 Sep 2006, 14:10)
ar fi una faina sa lege o bobina....numai ca e imposibil smile.gif
e un amplificator pe 2 canale, DLS, de 2*135W rms la 4 ohmi, 2*200W rms la 2 ohmi si 1*400W rms la 4 ohmi...wooferul in cauza e un pioneer TS-W306DVC (vezi linkul de mai sus), si pe 2 ohmi, logic, intra statia in protectie (in punte, un sub de 4 ohmi e vazut ca o sarcina de 2 ohmi), iar la 8 ohmi intra in el abia jumatate din puntea la 4 ohmi, adica 200W. Cum jbl 1204BP si BR au difuzor asemanator, dar au o impedanta totala de 4 ohmi, poate reusesc sa-l fac si pe asta sa mearga la fel, in 4 ohmi. cum?...asta vreau sa stiu.
*


Deci, poti lega doar o bobina, dar membrana se va misca fff putin, la jumatate din cursa.
Il poti lega foarte simplu pe 2 canale wooferul, canalul de stanga la o bobina, canalul de dreapta la alta bobina, si statia nu are de ce sa intre in protectie. Si wooferul meu tot 2x4 ohmi are, iar statia e tot pe doua canale, 1x600 w rms pe 4 ohmi, sau 2x300 w RMS pe 2 ohmi si merge foarte bine, conectand fiecare canal la cate o bobina.


--------------------
Kia Sportage T-GDI 2021
"The happier we are, the less we see." - some japanese guy
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Fratzica
post 1 Sep 2006, 12:34
Post #7


Zen


Group: Moderatori
Posts: 2.912
Joined: 6 April 04




si jbl-urile alea de care zici u, nu au doua bobine. Au impedanta 4 ohmi


--------------------
Kia Sportage T-GDI 2021
"The happier we are, the less we see." - some japanese guy
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
asus
post 1 Sep 2006, 12:39
Post #8


Membru


Group: Members
Posts: 161
Joined: 20 July 05




http://www.jbl.com/car/products/product_de...cat=GTS&ser=GTS
mi-a trecut prin cap sa leg fiecare bobina la un canal, dar asta nu e solutia adoptata de jbl...dupa cum vezi in link, chiar are 2 bobine de 4 ohmi, si daca te uiti in linkul postat de miky 48, ai sa vezi ca legarea se face in mod normal, adica amandoua bobinele legata la aceeasi sursa, cu o impedanta de 4 ohmi.

apropo...la cum ai spus tu ca ai legat wooferul tau, daca are 2 bobine de 4 ohmi, si le-ai legat fiecare la un canal, nu ai 300W in fiecare canal, ci doar vreo 200 (300 zici ca are statia pe canal la 2 ohmi, pe cand tu pui bobina de 4 ohmi la canal)

This post has been edited by asus: 1 Sep 2006, 12:45


--------------------
dacia Logan Laureat 1.4 iulie 2005
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Fratzica
post 1 Sep 2006, 12:43
Post #9


Zen


Group: Moderatori
Posts: 2.912
Joined: 6 April 04




QUOTE(asus @ 1 Sep 2006, 14:39)


a biggrin.gif

dar oricum, aia e varianta pt state, incintele de la noi, si anume http://www.be-loud.ro/produse/Subwoofer/JBL/GTO_1204BR/ si http://www.be-loud.ro/produse/Subwoofer/JBL/GTO_1204BP/ au difuzoare pe 4 ohmi.


--------------------
Kia Sportage T-GDI 2021
"The happier we are, the less we see." - some japanese guy
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
asus
post 1 Sep 2006, 12:48
Post #10


Membru


Group: Members
Posts: 161
Joined: 20 July 05




nu prea...stiu pentru ca ieri am ars unul biggrin.gif , deci il am in fata, si are 2 bobine de 4 ohmi fiecare (am fost cu el la bobinat deja). oricum in cazul meu, nu-i bai, ca schimb diful cu 1202D, cu 2 bobine de 2 ohmi fiecare, deci 4 ohmi total (in serie). pioneerul e al unui amic bun care s-a cam aruncat cu capul inainte, a luat statia si wooferul cu gandul ca amandoua sunt de 400rms....la impedanta nu s-a gandit


--------------------
dacia Logan Laureat 1.4 iulie 2005
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Fratzica
post 1 Sep 2006, 12:48
Post #11


Zen


Group: Moderatori
Posts: 2.912
Joined: 6 April 04




in fine, nu stiu ce sa mai cred cu jbl-urile astea, unii zic ca au 4 ohmi, alti ca 2x4 ohmi, altii ca 2x2 ohmi... ciudat, eu zic sa il legi cum ti-am zis mai sus


--------------------
Kia Sportage T-GDI 2021
"The happier we are, the less we see." - some japanese guy
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
asus
post 1 Sep 2006, 12:54
Post #12


Membru


Group: Members
Posts: 161
Joined: 20 July 05




pai seria gt (ex gt4-12) are 4 ohmi, si o sg bobina. 1202D are 2 bobine de 2 ohmi (1/4 ohmi) iar 1204D are 2 bobine de 4 ohmi (2/8 ohmi). de ce au pus in incintele alea BR si BP diful 1204D in loc sa puna 1202D...ma depaseste. Oricum, revenind la pioneer, daca il pun cum spui tu, am un anumit castig de putere, dar oricum, tot slabut. fiecare bobina de 4 ohmi legata la un canal la statie, va primi 135W...deci 275W total...tot mai e cale lunga pana la puntea de 400...


--------------------
dacia Logan Laureat 1.4 iulie 2005
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Miky 48
post 1 Sep 2006, 18:00
Post #13


Taximetrist


Group: Members
Posts: 196
Joined: 1 March 06
From: Arad




Daca te-ai fi uitat atent la link-ul pe care ti l-am dat ai vi vazut ca au legat sub-ul cu 2 bobine in 2 feluri:
Bobinele in paralel > impedanta 2 ohmi
sau cum te-ai gindit tu: un canal o bobina, al 2-lea canal a 2-a bobina > 2 x 4 ohmi
(pagina a 2-a in mijloc)


--------------------
Dacia Logan 2006 Laureate+ - AR-99-JAF
Nu te enerva! Nu stiu sa conduc!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
asus
post 1 Sep 2006, 19:01
Post #14


Membru


Group: Members
Posts: 161
Joined: 20 July 05




ce spui tu, daca te uitai cu atentie, era valabil doar pentru 1204BP-D...adica un subwoofer cu 2 difuzoare http://www.rb.com.pl/apps/katalog/tekst.js..._b3&news_id=710 . eu vorbeam de cel simplu, 1204BP sau 1204BR, unde daca te uiti pe pdf-ul dat de tine, ai sa vezi ca arata doar o modalitate de conectare la amplificator. oricum, s-a lamurit treaba, am fost cu el la al "mester", care spre deosebire de primul, l-a mirosit de la-nceput ca fiind cu o singura bobina, cica ar fi un difuzor mai rar, folosit de jbl doar in incintele de mai sus. deci CataNOS, jos palaria, ai avut dreptate de la-nceput.


--------------------
dacia Logan Laureat 1.4 iulie 2005
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Sociopatul Tandru
post 6 Sep 2006, 00:25
Post #15


Membru autentic


Group: Members
Posts: 220
Joined: 23 June 05
From: Braila




Fratilor de ce va complicati asa? Luati wooferul si puneti ohm-metrul pe bornele bobinelor!
Cumparati un multimetru digital cu vreo 25 RON de la MOL sau OMV si masurati! E cel mai sfant.

Apoi impedanta in serie: Rt = R1+R2
impedanta in paralel: Rt = R1*R2/R1+R2

De aici faci tu combinatii cu bobinele cum iti place.

Daca deja l-ai ars sa fi tu sanatos! Ala nu mai este difuzor odata bobinat.

Impedanta mai mare fata de amplif nu-i problema doar ca-ti ia din putere cat despre impedanta mai mica se duce naibii (cu toate ca nu ar trebui intotdeauna).




--------------------
DACIA Nova GT 1998 Septembrie - BR 69 CGF
Nu sunt un nationalist dar ma mandresc cu Dacia!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 15th May 2024 - 11:52
Forum Renault