DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

78 Pages « < 5 6 7 8 9 > »  
Reply to this topicStart new topic

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Mazda 3, LR Discovery Sport si Mazda 2

b76bgaarh
post 8 Dec 2014, 17:19
Post #181


Membru autentic


Group: Members
Posts: 9.966
Joined: 5 October 06
From: Bucuresti




si lumea se plange de preturili la reno.



--------------------
Renault Megane sedan 04/2007 1,5 dci 85 cp ZEFI
Realme GT2 Neo cu here, maps, viamichelin, waze.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AndreiMR
post 8 Dec 2014, 17:26
Post #182


Membru alfist


Group: Members
Posts: 3.825
Joined: 15 January 09
From: Pitesti




QUOTE(Merced @ 8 Dec 2014, 17:12)
Vezi pe forumul Alfa ca erau vreo doi tipi care se ocupau cu servisat asa ceva, inclusiv distributii. Mai ales pe la TS-uri, stiu ca nu era tocmai usor de schimbat cum trebuie distributia, m-am mai uitat in trecut cand doream sa iau un 147 cu motor 1.6TS. Multi de pe forum se duceau la unul dintre cei doi ca sa-si schimbe ce aveau nevoie, preturile de reprezentanta fiind intr-adevar, de porc.
*



Da, stiu. A ramas ca merg cu tipul de la care am luat masina la service-ul la care se ducea si el sa faca operatiuni de genul asta, probabil la cineva de acolo de pe forum. Dar piesele trebuie sa mi le comand eu. Bine, el insista ca n-are rost sa schimb distributia, fiind facuta recent, numai ca daca tot am dat banii pe masina vreau sa fie absolut totul facut ca sa o iau practic de la 0 cu intretinerea ei.

QUOTE(b76bgaarh @ 8 Dec 2014, 17:19)
si lumea se plange de preturili la reno.
*



La 1.8 TBI distributia la reprezentanta era mai ieftina decat la 1.5 dci tongue.gif La 2.4 e complicat cu accesul si kitul de accesorii e scump al dracu, dar vreau sa il schimb si pe ala sa nu ma trezesc ca se rupe si sare in distributie, cum au mai fost cazuri.


--------------------
2018 Mazda 3 G120 Challenge
2015 Land Rover Discovery Sport TD4 SE
2008 Mazda 2 TE
EX: Clio III dci Dynamique/Mazda CX-7 Revolution/ Alfa Romeo 159 2.4 jtdm
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
b76bgaarh
post 8 Dec 2014, 17:28
Post #183


Membru autentic


Group: Members
Posts: 9.966
Joined: 5 October 06
From: Bucuresti




una, da aici faci doo in 4 ani.

bafta.


--------------------
Renault Megane sedan 04/2007 1,5 dci 85 cp ZEFI
Realme GT2 Neo cu here, maps, viamichelin, waze.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AndreiMR
post 10 Dec 2014, 14:11
Post #184


Membru alfist


Group: Members
Posts: 3.825
Joined: 15 January 09
From: Pitesti




Au sosit "bunatatile" pentru Alfa:

20141210_140004.jpg ( Size: 2.37mb ) Number of downloads: 1241


Kit distributie, pompa de apa, kit accesorii, toate filtrele, ulei motor, ulei cutie de viteze si antigel. Foarte impresionat de Italoparts, azi la 11 am dat comanda, la 13.30 au venit piesele. Singurul lucru care ma nemultumeste, si care tine de piese, e ca filtrul de combustibil de origine e Made in China sad.gif Nu ma asteptam la treaba asta, daca stiam comandam altceva. Acum asta e, mergem cu el asa, 10.000 de km n-o sa faca probleme sper.

PS: Daca are cineva nevoie de 2 cauciucuri de iarna 225/45/17 Pirelli Sottozero W210, cu profil destul ramas, poate sa dea un semn smile.gif

This post has been edited by Synyster: 10 Dec 2014, 14:31


--------------------
2018 Mazda 3 G120 Challenge
2015 Land Rover Discovery Sport TD4 SE
2008 Mazda 2 TE
EX: Clio III dci Dynamique/Mazda CX-7 Revolution/ Alfa Romeo 159 2.4 jtdm
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
madhorsefuzzy
post 10 Dec 2014, 14:40
Post #185


Membru


Group: Members
Posts: 4.193
Joined: 9 May 05
From: Bucuresti




Ca sa ramai impresionat de Italoparts nu poti sa-i suni si sa le zici nemultumirea vis-a-vis de filtrul care e "made in china" si ti-ai fi dorit unul facut mai prin Europa?

Eu cred ca te vor client fidel. wink.gif


--------------------
Laguna Grandtour 2011 4Control 2.0dci 200cp+ / Honda Insight Hybrid 2010 stock
"Vei invata sa conduci cand vei sti sa te feresti de prosti, nu cand vei sti legea!"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Merced
post 10 Dec 2014, 14:50
Post #186


No fear. No limit. No equal.


Group: Members
Posts: 8.230
Joined: 24 June 07




Eh, pai Mann nu face filtre si prin China acum? Ce sa te astepti? Ai gasit manopera la pret normal? Sa ne zici si noua cat te va costa, chiar sunt curios.


--------------------
Ford Ka 2012 1.2 benzina 69 cai Titanium
it's a kind of peace.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
pishky
post 10 Dec 2014, 14:55
Post #187


rca Naspa


Group: Members
Posts: 3.517
Joined: 26 January 11
From: Constanta




QUOTE(madhorsefuzzy @ 10 Dec 2014, 14:40)
Ca sa ramai impresionat de Italoparts nu poti sa-i suni si sa le zici nemultumirea vis-a-vis de filtrul care e "made in china" si ti-ai fi dorit unul facut mai prin Europa?

Eu cred ca te vor client fidel. wink.gif
*



daca n-ar fi venit de la fuzzy raspunsul, as fi zis ca asa fidelitate intre masina si servis doar la reno mai vezi radmasa.gif


--------------------
Reno, dizel, ca nu-mi permit o benzina
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
madhorsefuzzy
post 10 Dec 2014, 15:21
Post #188


Membru


Group: Members
Posts: 4.193
Joined: 9 May 05
From: Bucuresti




La talieni e si mai si: se vad la 2 ani pentru distributii. biggrin.gif

L-am sfatuit pentru ca e o comanda mare unde un filtru e un mizilic ... se poate schimba usor ala.


--------------------
Laguna Grandtour 2011 4Control 2.0dci 200cp+ / Honda Insight Hybrid 2010 stock
"Vei invata sa conduci cand vei sti sa te feresti de prosti, nu cand vei sti legea!"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AndreiMR
post 10 Dec 2014, 16:14
Post #189


Membru alfist


Group: Members
Posts: 3.825
Joined: 15 January 09
From: Pitesti




QUOTE(madhorsefuzzy @ 10 Dec 2014, 14:40)
Ca sa ramai impresionat de Italoparts nu poti sa-i suni si sa le zici nemultumirea vis-a-vis de filtrul care e "made in china" si ti-ai fi dorit unul facut mai prin Europa?

Eu cred ca te vor client fidel. wink.gif
*



Din ce am inteles pe stoc nu aveau decat pe-asta si ceva mai no-name asa, deci nu prea am cu ce sa il schimb. Acum, asta e piticul meu pe creier, cine stie la Clio pe unde or fi fost facute filtrele pe care le puneau baietii la revizii? Nu m-am uitat vreodata pe cutiile lor. Dar pe viitor o sa stiu sa iau in calcul chestia asta. Client fidel nu vreau sa fiu, decat pentru consumabile tongue.gif

QUOTE(Merced @ 10 Dec 2014, 14:50)
Eh, pai Mann nu face filtre si prin China acum? Ce sa te astepti? Ai gasit manopera la pret normal? Sa ne zici si noua cat te va costa, chiar sunt curios.
*



Manopera inca n-am gasit. Trebuie sa ma vad cu fostul proprietar sa imi dea cauciucurile de vara si fiscalul (btw, daca va luati masina inregistrata pe firma in sectorul 6, rugati-va sa fie omul rabdator si dispus sa faca 100 de drumuri, ce se cere la aia pentru fiscal e de necrezut) si a insistat sa merg cu el la service-ul unde si-a rezolvat problemele si pentru care garanteaza ca e ok.

O sa merg pe mana lui probabil, daca nu cer vreun pret nesimtit. Si asa trebuie sa rezolv si singura problema "tehnica" a masinii pe care am identificat-o, si anume ca nu merge deschis portbagajul de la butonul din interior. Si asta e o problema importanta, pentru ca singura alternativa e sa il deschizi din cheie, pe care trebuie sa o scoti din bord, deci trebuie sa opresti motorul sleep.gif Tinand cont ca din cheie merge si capacul portbagajului sare, si ca butonul se simte "mort" la mana, probabil ca acolo e si problema. Sper sa o rezolv fara sa schimb toata plafoniera pentru ca acolo se afla butonul

This post has been edited by Synyster: 10 Dec 2014, 16:15


--------------------
2018 Mazda 3 G120 Challenge
2015 Land Rover Discovery Sport TD4 SE
2008 Mazda 2 TE
EX: Clio III dci Dynamique/Mazda CX-7 Revolution/ Alfa Romeo 159 2.4 jtdm
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AndreiMR
post 19 Dec 2014, 20:47
Post #190


Membru alfist


Group: Members
Posts: 3.825
Joined: 15 January 09
From: Pitesti




Masina a primit "buletin" de Pitesti:

20141219_160535.jpg ( Size: 1.85mb ) Number of downloads: 1042


Si faza funny cu reprezentanta Alfa/Fiat din Pitesti. Am vrut sa merg sa schimb bujia aia arsa, daca tot aveam timp, si fiind in Pitesti, hai la Alfa. Omul de la receptie vorbea cu cineva la telefon, si ii zicea sa vina sa lase masina acolo sa investigheze ei problema etc. Termina tipul de vorbit, ii spun eu ce vreau, se uita asa...ca la felul 3. Cica electricianul lor se ocupa de mai multe chestii, e om ocupat, si daca vreau sa las eu masina acolo cateva zile si se ocupa ei cand au timp blink.gif Cred ca la ei asta e modul de lucru, n-au mecanici, habar n-am...dar am multumit si am plecat repede. Daca pentru o bujie e atata frasuneala, nici nu vreau sa ma gandesc daca ar fi de facut ceva serios cum ar fi.


--------------------
2018 Mazda 3 G120 Challenge
2015 Land Rover Discovery Sport TD4 SE
2008 Mazda 2 TE
EX: Clio III dci Dynamique/Mazda CX-7 Revolution/ Alfa Romeo 159 2.4 jtdm
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
corbex
post 19 Dec 2014, 20:55
Post #191


Desi nu pare, ma plimb cu Dacia


Group: Members
Posts: 8.198
Joined: 11 July 06
From: bucuresti




Cit dai sa ti-o scimb eu? Sa te invat e mai scump.


--------------------
dacia solenza 2005, cheala
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AndreiMR
post 19 Dec 2014, 21:07
Post #192


Membru alfist


Group: Members
Posts: 3.825
Joined: 15 January 09
From: Pitesti




Stiu ca nu e mare inginerie de schimbat, dar nu am nici scule pentru asa ceva, si nici nu ma pasioneaza mesteritul la masini. Maximul la care sunt dispus sa ma implic personal e la schimbatul de becuri, iar la Clio mai bagam si cate o curatare a scurgerilor de sub parbriz smile.gif


--------------------
2018 Mazda 3 G120 Challenge
2015 Land Rover Discovery Sport TD4 SE
2008 Mazda 2 TE
EX: Clio III dci Dynamique/Mazda CX-7 Revolution/ Alfa Romeo 159 2.4 jtdm
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
4x4
post 20 Dec 2014, 19:17
Post #193


Übermensch


Group: Members
Posts: 3.394
Joined: 24 March 07




Fara programare nu cred ca te mai primeste nici un service serios. Asa simplu cum pare, poti sa rupi bujia in chiulasa > alta distractie.


--------------------
W S S
Attere Dominatum!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
C a t a l i n
post 20 Dec 2014, 19:20
Post #194


______________________


Group: Members
Posts: 12.175
Joined: 21 August 06




Totuși, între a face o programare și a lăsa mașina acolo, să se ocupe ei când au timp, e o diferență cam mare.


--------------------
- - -
Când vrei și, și, iese nici, nici!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
yomarius
post 20 Dec 2014, 20:12
Post #195


Membru autentic


Group: Members
Posts: 248
Joined: 8 July 10
From: Bucuresti




QUOTE(Synyster @ 19 Dec 2014, 20:47)
Omul de la receptie vorbea cu cineva la telefon, si ii zicea sa vina sa lase masina acolo sa investigheze ei problema etc. Termina tipul de vorbit, ii spun eu ce vreau, se uita asa...ca la felul 3. Cica electricianul lor se ocupa de mai multe chestii, e om ocupat, si daca vreau sa las eu masina acolo cateva zile si se ocupa ei cand au timp 


Poate asa isi refac si ei stocul de piese "de origine".


--------------------
Kia Sorento 2007 2,5 CRDI
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AndreiMR
post 20 Dec 2014, 22:12
Post #196


Membru alfist


Group: Members
Posts: 3.825
Joined: 15 January 09
From: Pitesti




Nu vreau sa acuz aiurea, dar yomarius s-ar putea sa aiba dreptate. Au mai fost cazuri in Pitesti cu masini lasate la reprezentante si cu piese schimbate aiurea. Din pacate e o practica ce inca nu a disparut...Cel mai probabil la Fiat au un singur electrician pe care il pun sa faca si mecanica sau mai stiu eu ce, probabil ca nu au suficienti angajati...desi service-ul era destul de gol. In orice caz, la ei nu planuiesc sa merg vreodata.



--------------------
2018 Mazda 3 G120 Challenge
2015 Land Rover Discovery Sport TD4 SE
2008 Mazda 2 TE
EX: Clio III dci Dynamique/Mazda CX-7 Revolution/ Alfa Romeo 159 2.4 jtdm
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
yomarius
post 20 Dec 2014, 22:35
Post #197


Membru autentic


Group: Members
Posts: 248
Joined: 8 July 10
From: Bucuresti




Intr-un service normal, chiar si cu angajati putini si suprasolicitati, ar fi spus "gigel electricianul iti poate schimba bujia miercuri, facem programare?"

Asta cu lasat masina la ei sa se uite "cand au timp" mi se pare de-un amatorism imens, care nu se practica nici de mecanicii de la coltul blocului.


--------------------
Kia Sorento 2007 2,5 CRDI
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Merced
post 25 Dec 2014, 14:01
Post #198


No fear. No limit. No equal.


Group: Members
Posts: 8.230
Joined: 24 June 07




Te-am vazut ieri in trafic. Frumoasa masina si in realitate!
Pastreaza-ti distanta fata de service-ul ala, daca vorbim de cel de pe Depozitelor. Pai aia cand s-au deschis au "furat"(ma rog, au ademenit cu promisiuni de bani multi) angajatii unui service tot de p-acolo, d-ala de cartier. Multi dintre aia habar n-aveau cu ce se mananca masinile alea, si lucrasera pe la Dacii, nici la alea nu se pricepeau prea mult. Si multi s-au intors cu coada intre picioare de unde plecasera, pentru ca banii nu erau nici macar cat faceau initial. Asta se intampla prin 2008 parca.
Eu zic ca cel mai bun pariu e sa iei legatura cu baietii de pe forumul Alfa care cu astea se ocupa. Nu stiu sa fie cineva prin Pitesti, am auzit ca poate prin Mioveni e un mecanic care se pricepe la Alfe, dar doar din vorbe asa. Cel mai sigur prin Bucuresti, mi s-a parut o comunitate foarte ok, sigur o sa gasesti ajutor pe acolo.
Numai bine si sarbatori fericite!


--------------------
Ford Ka 2012 1.2 benzina 69 cai Titanium
it's a kind of peace.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AndreiMR
post 26 Dec 2014, 10:57
Post #199


Membru alfist


Group: Members
Posts: 3.825
Joined: 15 January 09
From: Pitesti




Sarbatori fericite si tie! La aia la service clar n-o sa calc, sunt total pe langa. Am vorbit deja pentru revizie cu un tip de pe forumul alfa care are service auto, in bucuresti, luni dimineata sunt programat sa facem treaba. Pe langa revizie mai trebuie investigat un tiuit care vine de la roata dreapta fata, si care dispare daca ating usor frana. Probabil ceva pe la etrieri, placute...rulmentul nu cred ca s-ar manifesta asa. In afara de asta o sa schimb toate bujiile, daca sunt deja una sau mai multe duse e clar ca vor urma in timp si restul, asa ca prefer sa le schimb pe toate ca sa imi iau de o grija.

Am inceput si cautarile pentru jante de vara, pana acum n-am gasit ce caut la pret decent...si ar trebui sa comand si spoilerul fata, in forma in care e acum pe masina nu e ce trebuie, dar a fost agatat intr-o bordura. Sa vad ce iese dupa revizie, daca mai e ceva de facut pe partea mecanica mai aman treburile astea estetice.


--------------------
2018 Mazda 3 G120 Challenge
2015 Land Rover Discovery Sport TD4 SE
2008 Mazda 2 TE
EX: Clio III dci Dynamique/Mazda CX-7 Revolution/ Alfa Romeo 159 2.4 jtdm
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sisifjunior
post 27 Dec 2014, 00:25
Post #200


Membru autentic


Group: Members
Posts: 275
Joined: 8 February 12




Felicitari pentru 159! e o bestie!
eu am fost cat pe ce sa iau una acu un an, tot 2.4 jtdm 200cai dar neagra! si cu display mare.
senzatia traita la volanul ei m-a facut sa ma indragostesc pe loc de 159!
chiar daca am luat un clio4 nou, inima e la alfa 159.

a ta e 2008, are 210 cai? parca cele din sept 2008 au 210 cai si cuplu mai mare.

legat de distributie eu am citit in manualul masinii in italiana ca distributia la 2.4 jtdm 200cai se face la 150000km! sau 4 ani.

daca vrei pot incerca sa te ajut la tradus manualul din italiana in romana, in limita timpului meu disponibil.

Sarbatori Fericite!

tongue.gif


--------------------
RENAULT CLIO 4 2014 Estate 1.5dCi Expression 75CV
Renault Clio IV are ...93.000 km și povestea continuă!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AndreiMR
post 27 Dec 2014, 08:43
Post #201


Membru alfist


Group: Members
Posts: 3.825
Joined: 15 January 09
From: Pitesti




Sarbatori fericite si tie! Motorul e cel de 210 cai, din 2007 s-a facut in varianta asta. Stiu ca distributia are intervalul asta in strainatate, dar dintr-un motiv sau altul la noi intervalul e atat de mic. Cum au fost o gramada de cazuri cu Alfe cu distributia rupta ( e drept, majoritatea din gama 147/156/GT), n-am de gand sa risc nimic. La 2 ani zice, la 2 ani o fac...chiar daca nu e chiar ieftin.

Cu manualul nu mai e nevoie, m-am descurcat. Doar manualul pentru Blue&Me era in italiana, si am invatat prin incercari cum sa il folosesc. Aseara am implinit si o cifra rotunda smile.gif

This post has been edited by Synyster: 27 Dec 2014, 08:46

Attached thumbnail(s)
20141226_185222_LLS.jpg ( Size: 1.13mb ) Number of downloads: 634


--------------------
2018 Mazda 3 G120 Challenge
2015 Land Rover Discovery Sport TD4 SE
2008 Mazda 2 TE
EX: Clio III dci Dynamique/Mazda CX-7 Revolution/ Alfa Romeo 159 2.4 jtdm
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Lex Luthor
post 27 Dec 2014, 11:30
Post #202


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.112
Joined: 25 April 05




Poti sa descarci orice manual de la masinile din grupul Fiat de aici:

FIAT Aftersales

Alegi limba, introduci VIN-ul sau alegi tipul masinii. Aici gasesti si manuale de utilizare si manuale suplimentare.


--------------------
---- ---- ----
---
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AndreiMR
post 27 Dec 2014, 11:55
Post #203


Membru alfist


Group: Members
Posts: 3.825
Joined: 15 January 09
From: Pitesti




Super biggrin.gif multumesc frumos!


--------------------
2018 Mazda 3 G120 Challenge
2015 Land Rover Discovery Sport TD4 SE
2008 Mazda 2 TE
EX: Clio III dci Dynamique/Mazda CX-7 Revolution/ Alfa Romeo 159 2.4 jtdm
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
yomarius
post 27 Dec 2014, 22:13
Post #204


Membru autentic


Group: Members
Posts: 248
Joined: 8 July 10
From: Bucuresti




Tot n-ai spus (sau n-am vazut eu) cat a costat frumusetea smile.gif


--------------------
Kia Sorento 2007 2,5 CRDI
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AndreiMR
post 27 Dec 2014, 23:19
Post #205


Membru alfist


Group: Members
Posts: 3.825
Joined: 15 January 09
From: Pitesti




10.000 de euro


--------------------
2018 Mazda 3 G120 Challenge
2015 Land Rover Discovery Sport TD4 SE
2008 Mazda 2 TE
EX: Clio III dci Dynamique/Mazda CX-7 Revolution/ Alfa Romeo 159 2.4 jtdm
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AndreiMR
post 29 Dec 2014, 12:20
Post #206


Membru alfist


Group: Members
Posts: 3.825
Joined: 15 January 09
From: Pitesti




Am dus masina la service pentru revizia programata...si n-a fost fara peripetii. Cand am ajuns aproape de service, am simtit un miros ingrozitor de cauciuc incins in masina, s-a aprins in bord martorul de baterie si am ramas fara servo. Am mers asa 200 de metri pana in curtea service-ului. Problema? Fulia de la vibrochen rupta...problema arhicunoscuta de care nu scapa niciun 2.4 daca nu se schimba periodic dracia aia. Din fericire, se pare ca nu a afectat distributia, plus norocul ca s-a intamplat langa service si nu pe altundeva...S-a dat comanda de piesa, ar trebui sa soseasca maine, si sper ca tot maine sa pot lua masina. Nasol fara servo, pe loc e aproape imposibil de urnit volanul sad.gif


--------------------
2018 Mazda 3 G120 Challenge
2015 Land Rover Discovery Sport TD4 SE
2008 Mazda 2 TE
EX: Clio III dci Dynamique/Mazda CX-7 Revolution/ Alfa Romeo 159 2.4 jtdm
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Raduchu
post 29 Dec 2014, 12:26
Post #207


Nu-mi arde becu'


Group: Members
Posts: 1.445
Joined: 21 April 09




Eu n-am servo, dar niciodata nu rotesc volanul pe loc. Tot timpul misc putin masina cand rotesc volanul si e mai usor.

Cat te-a costat intamplarea asta?


--------------------
Renault 25 '86 2 x Volkswagen Passat '08 Highline '10 R-Line
There is a light somewhere, it may not be much, but it beats the darkness!
Rage, rage against the dying of the light!

500.000 km and counting.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AndreiMR
post 29 Dec 2014, 12:31
Post #208


Membru alfist


Group: Members
Posts: 3.825
Joined: 15 January 09
From: Pitesti




Am mai condus Dacie, la aia poti totusi sa misti volanul pe loc, si banuiesc ca si la alte masini gandite din start fara servo se poate. La asta iti trebuie muschi nu gluma smile.gif Fulia costa 850 de lei. Oricum, am avut mare noroc ca s-a intamplat aproape de service, daca crapa ieri pe autostrada ar fi fost al dracu de urat, si ca senzatie si pentru ca ar fi fost nevoie de platforma.

This post has been edited by Synyster: 29 Dec 2014, 12:31


--------------------
2018 Mazda 3 G120 Challenge
2015 Land Rover Discovery Sport TD4 SE
2008 Mazda 2 TE
EX: Clio III dci Dynamique/Mazda CX-7 Revolution/ Alfa Romeo 159 2.4 jtdm
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cdadan
post 29 Dec 2014, 15:07
Post #209


fara turbo viata e pustiu


Group: Members
Posts: 5.202
Joined: 9 October 09
From: Cluj Napoca




Spuneai ca-i la fel de fiabila ca alte surate nemtesti, eu nu te-am contrazis sa nu-ti stric karma. Sa speram ca asta e prima si ultima problema. mellow.gif


--------------------
pegas de dame 1986
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AndreiMR
post 29 Dec 2014, 15:57
Post #210


Membru alfist


Group: Members
Posts: 3.825
Joined: 15 January 09
From: Pitesti




Pai, cam este. Cum au existat problemele cu motoarele diesel, N47 daca nu ma insel, de la BMW, cu injectoare sau distributii la VW...cam asa e cu fulia asta la 2.4. E o chestie cunoscuta, care se poate evita daca se schimba fulia o data la 2 distributii. La mine se pare ca nu a fost schimbata. Ar mai fi probleme cu colmatarea cu funingine a galeriei de admisie, dar si aia se previne prin curatare periodica. Si eu sper sa nu mai fie evenimente de-astea smile.gif


--------------------
2018 Mazda 3 G120 Challenge
2015 Land Rover Discovery Sport TD4 SE
2008 Mazda 2 TE
EX: Clio III dci Dynamique/Mazda CX-7 Revolution/ Alfa Romeo 159 2.4 jtdm
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
78 Pages « < 5 6 7 8 9 > » 
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

ETask
Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 5th May 2024 - 05:29
Forum Renault