DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> 220 km/h pe bord!!!

DRE
post 28 Mar 2003, 17:01
Post #1


Pimp inside


Group: Members
Posts: 141
Joined: 12 March 03
From: Bucuresti




Fratziloooor! TUPEU 2003 :shock: :shock: :shock: pe baietzii astia veseli de la Dacia! Dupa ce ca (parerea mea si a "n" prieteni) 8) Solentza arata ca o DSN pe care un maniac a ciopartit-o cu toporu', gagiii i-au pus pe bord cu mult mult tupeu viteza maxima de 220 km/h. icon_mrgreen.gif Am observat asta intr-o fotografie din ultimul numar Auto Motor si Sport. Stiu ca in general producatorii de automobile (in care Dacia nu se prea incadreaza biggrin.gif ) pun pe bord mai mult decat viteza maxima, dar avand in vedere ca motorul e neschimbat, parca 220 e cam mult... Iar despre tuning motor cred ca nu este ceva atat de accesibil incat uzina sa recurga la o astfel de solutie... laugh.gif si nici un alt motor nu a fost anuntat :cry: .
Bafta tuturor!


--------------------
Audi A4 2010
Viteza luminii este mai mare decit cea a sunetului. De aceea, unii oameni par straluciti, pina ii auzi vorbind...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Mihai_E
post 28 Mar 2003, 17:19
Post #2


Membru autentic


Group: Members
Posts: 687
Joined: 21 October 02
From: Bucuresti




cum e acum la DSN e anormal, nu la Solenza. Nu poti sa pui un cadran cu 180km/h cind masina prinde 170. Strainii stiu ei de ce pun cadrane cu cel putin 20-30km in plus: orice citire a unui aparat indicator se face cu eroare mai mica atunci cind acul indicator se gaseste in primele 2 treimi ale cadranului (exceptie fac cele limitate electronic). in ultima treime eroarea de masura este cea mai mare (asta e si unul din motivele pentru care cind iti arata 160km/h tu ai de fapt 150 sau poate chiar mai putin). E chestie de teoria masurarii marimilor.


--------------------
Renault Megane Sedan 2006 1.5dCi 100 CP
Shit happens!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
DRE
post 28 Mar 2003, 18:54
Post #3


Pimp inside


Group: Members
Posts: 141
Joined: 12 March 03
From: Bucuresti




Explica-mi si mie te rog de ce in ultima treime aceste abateri sunt atat de mari? E un defect de fabricatie sau e o chestie de fizica :roll: ? Fii mai explicit te rog. Eu totusi nu cred in aceste abateri (adica nu cred ca sunt atat de mari) Uita-te in orice drive-test al oricarei masini (desi, inca o data, DACIA nu face masini, ci aparate de deplasat 182.gif: ) si ai sa observi ca nu exista diferente mai mari de 5 km/h intre viteza reala si cea aratata de vitezometru 052.gif Sa inteleg ca tu te bazezi doar pe proasta functionare a vitezometrului DSN?!? 053.gif Iar cat priveste treaba cu "stiu strainii de ce pun viteze mai mari pe cadrane" tin sa-tzi zic ca multe masini straine (vezi reviste auto cu prezentari) indica viteza exacta!!! 022.gif Dar inca o data, strainii fac MASINI...
In concluzie, teoria ta cu ceasurile care arata cu 10-20 km/h mai putin in ultima treime nu prea tine... sau poate tine, dar da te rog (mult) mai multe detalii!


--------------------
Audi A4 2010
Viteza luminii este mai mare decit cea a sunetului. De aceea, unii oameni par straluciti, pina ii auzi vorbind...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Maro
post 28 Mar 2003, 19:01
Post #4


Membru incepator


Group: Members
Posts: 37
Joined: 19 February 03
From: Bucuresti




O mica corectura:
ptr. un aparat de masura (indicator) analogic, eroarea minima este în cea de-a doua treime a cadranului! :shock: În rest sunt de acord! laugh.gif
Succes si toate bune!


--------------------
Toate bune!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AlexV
post 28 Mar 2003, 23:03
Post #5


Admin?


Group: Admin
Posts: 2.553
Joined: 4 December 02
From: Bucuresti




toate masinile au abatere la vitezometru.
masina este un mijloc de transport, dacia este masina. restu sunt mai mult. unele chiar mult mai mult.


--------------------
Toyota RAV4 2.0
"Man is least himself when he talks in his own person. Give him a mask, and he will tell you the truth," Oscar Wilde.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
djtzeava
post 29 Mar 2003, 00:29
Post #6


membru bosorog :D


Group: Members
Posts: 349
Joined: 23 October 02
From: beler




da ai dreptate alexe , poate sa aibe si 350km/h asta nu inseamna ca merge cu viteza asta tot 165km/h cat zic ei ca merge slz-ul dsn-ul e dat 162km/h ma rog bla bla dar eu si asa nu am incredere in vitezometru.


--------------------
dacia /bmw/vw supernova europa/318/passat 2.0tdi 11-01, 06-98, 04-07
b27upz,b28wpz,b280wpz
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cristimm
post 29 Mar 2003, 22:53
Post #7


Membru vechi


Group: Members
Posts: 664
Joined: 30 September 02
From: Bucuresti




Este clar ca la Dacia erorile sunt mult mai mari ca la alte masini. Eu cred ca le-au facut asa pentru ca posesorii sa-si satisfaca orgoliul: Am mers cu 100 in oras! (de fapt avea 90) sau am mers cu 180 pe autostrada! (de fapt avea 160).


--------------------
ex Dacia Nova GTi
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
alexrosiu
post 31 Mar 2003, 23:51
Post #8


Membru incepator


Group: Members
Posts: 1
Joined: 31 March 03
From: Bucuresti




Am citit aici destule pareri, in mare parte valabile, despre Solenza.

Eu cred ca ar trebui ca, inante de orice comentariu, sa se impuna urmatoarea observatie: Solenza, ca si SupeRNova, este o masina IEFTINA. Prin urmare, nu te poti astepta ca la aprox 6000 EUR sa cumperi o masina de clasa medie de cea mai buna calitate. La pretul asta, modelele mai "adevarate" ale celorlalte marci se situeaza doar in clasa mica; sunt masini cu care nu poti iesi din oras, drumurile lungi iesind total din discutie.

De aceea, cred ca este o mare greseala sa o comparam cu masini scumpe, de foarte buna calitate, cu un interior constriuit astfel incat sa nu-ti fie frica sa tragi de o maneta etc. Dacia este o masina pentru oamenii de clasa medie din ROMANIA, cu toate ca multa lume nu-si permite nici macar o SupeRNova. Dar asta este o alta discutie.

Referitor la design, parerea mea este ca baietii puteau sa faca o treaba mult mai buna. Cel putin asa ar fi trebuit. Prima impresie pe care mi-a creat-o a fost de desen de copii de clasa a 7-a. Pur si simplu au luat SupeRNova (care nu arata CHIAR rau) si au tras de muchii pana a iesit... Solenza. Plansa de bord are un aspect saracacios si cadranele albastre nu ma incanta.

Nu vreau sa ma hazardez in afirmatii mai radicale deoarece nu am vazut inca una pe strada, desi nu ma astept la mare lucru.

Best regards,
Alex

:arrow:


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
djtzeava
post 31 Mar 2003, 23:59
Post #9


membru bosorog :D


Group: Members
Posts: 349
Joined: 23 October 02
From: beler




QUOTE
Este clar ca la Dacia erorile sunt mult mai mari ca la alte masini. Eu cred ca le-au facut asa pentru ca posesorii sa-si satisfaca orgoliul: Am mers cu 100 in oras! (de fapt avea 90) sau am mers cu 180 pe autostrada! (de fapt avea 160).
uite eu cu dsn-ul meu am depsit un 1310 cu 90km/h atata arata vitezometrul meu si al lu ala arata tot 90km/h asa mi-a spus ala care era pe locul din dreapta


--------------------
dacia /bmw/vw supernova europa/318/passat 2.0tdi 11-01, 06-98, 04-07
b27upz,b28wpz,b280wpz
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
aviasol
post 4 Apr 2003, 11:19
Post #10


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.000
Joined: 3 April 03
From: Bucuresti




QUOTE
QUOTE
Este clar ca la Dacia erorile sunt mult mai mari ca la alte masini. Eu cred ca le-au facut asa pentru ca posesorii sa-si satisfaca orgoliul: Am mers cu 100 in oras! (de fapt avea 90) sau am mers cu 180 pe autostrada! (de fapt avea 160).
uite eu cu dsn-ul meu am depsit un 1310 cu 90km/h atata arata vitezometrul meu si al lu ala arata tot 90km/h asa mi-a spus ala care era pe locul din dreapta


toate indicatoarele magneto-electrice au o eroare de scala! ca cat valoarea indicata este mai mica cu atat si eroarea este mai mica. La valori mari indicate eroarea de scala de amplifica si are o crestere exponentiala deoarece are de obicei un caracter cumulativ. Adica se adauga eroare la eroare. La toate sistemele de indicare din aceasta clasa (magneto-electrice) exista aceasta eroare indiferent daca sunt pt Dacia, Mercedes...Audi....avioane.....etc..... . Asta nu scuza insa erorile pe care unele indicatoare (vezi 1310) le au datorita clasi de precizie inferioare in care sunt construite (tolerante mari, joc in lagare, fluxuri electrice si magnetice calculate aproximativ) icon_twisted.gif


--------------------
VW GOLF V 1.9 TDI 2006 - WTX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
aviasol
post 4 Apr 2003, 11:25
Post #11


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.000
Joined: 3 April 03
From: Bucuresti




imi cer scuze pt greselile de ortografie. am scris in graba. mai vreau sa adaug ca in cazul DSN eroarea indicata de vitezometru pare sa fie in limite admisibile. ar fi necesare cateva analize mai amanuntite asupra mecanismului de afisare pt a-i determina in mod stiintific eroarea.


--------------------
VW GOLF V 1.9 TDI 2006 - WTX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Maro
post 4 Apr 2003, 13:46
Post #12


Membru incepator


Group: Members
Posts: 37
Joined: 19 February 03
From: Bucuresti




Draga Aviasol,
eroarea nu poate creste exponential...Nici n-ai vrea sa sti cam ce ar însemna lucrul asta pentru un aparat/indicator de masura! Vezi mesajul de mai sus: precizia cea mai buna este în a doua treime a cadranului! Din contra, erorile cele mai mari apar la inceputul cadranului (de ex. daca în loc de 5 km/h arata 10, înseamna ca eroarea este de 50% dar daca în loc de 90 arata 100 km/h asta înseamna deja numai 10% etc...).
În rest, faptul ca diviziunile vitezometrului "merg" pâna la 220 nu cred ca este deranjant ! Cam asta este practica tuturor constructorilor...
Succes si toate bune


--------------------
Toate bune!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
aviasol
post 4 Apr 2003, 14:47
Post #13


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.000
Joined: 3 April 03
From: Bucuresti




QUOTE
Draga Aviasol,
eroarea nu poate creste exponential...Nici n-ai vrea sa sti cam ce ar însemna lucrul asta pentru un aparat/indicator de masura! Vezi mesajul de mai sus: precizia cea mai buna este în a doua treime a cadranului! Din contra, erorile cele mai mari apar la inceputul cadranului (de ex. daca în loc de 5 km/h arata 10, înseamna ca eroarea este de 50% dar daca în loc de 90 arata 100 km/h asta înseamna deja numai 10% etc...).
În rest, faptul ca diviziunile vitezometrului \"merg\" pâna la 220 nu cred ca este deranjant ! Cam asta este practica tuturor constructorilor...
Succes si toate bune


acum sunt chiar curios! Am sa caut sub pat cursurile de anul III de la CCAB (calculul si constructia aparatelor de bord) ca sa ne lamurim cum sta cu eroarea la aparatele de masura de acest tip. Iar acum la eroarea de 50% de care ziceai la 5 km / h nu arata 10 ci 5.02 km/h pentru ca (o sa mai studiez) viteza indicata la bord are un grafic apropiat de viteza reala. Nu luam in considerare faptul ca la 5 km/h se arata la bord 20 km/h pentru ca de acolo incepe scala ci luam in considerare functionarea aparatului de masura. Stiu ce inseamna o crestere exponentiala si , ai dreptate, am exagerat ! Din ce imi amintesc eu putem admite ca datorita erorii aparatului viteza indicata la bord are u evolutie dupa desenul alaturat. eroarea se amplifica la viteze mari. am sa mai studiez si o sa revin (daca poti sa-mi spui exact cum e e si mai bine - ma scutesti de autat sub pat laugh.gif ) Oricum care e rolul inginerului ? sa stie unde sa caute si sa priceapa ceea ce vede nu? :shock:


--------------------
VW GOLF V 1.9 TDI 2006 - WTX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
aviasol
post 4 Apr 2003, 14:50
Post #14


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.000
Joined: 3 April 03
From: Bucuresti




grafic[img][/img]

Attached thumbnail(s)
viteze.jpg ( Size: 10.54k ) Number of downloads: 653


--------------------
VW GOLF V 1.9 TDI 2006 - WTX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
maddan
post 4 Apr 2003, 15:55
Post #15


Speedy Gonzales


Group: Members
Posts: 795
Joined: 27 February 03
From: Bucuresti




"sa priceapa ceea ce vede"

apel catre inginerii de pe sit: ce pricepeti din ce vedeti voi la ultima productie Dacia???

eu altceva decat incompetenta si delasare nu vad... a, si nepasare...

dar mai ales incompetenta, incapacitatea de a vedea lucrurile in perspectiva.


--------------------
Renault Megane II 1.5 dci 100 CP Lux Privilege... 2006/7 - Bsiceva...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gonty
post 5 Apr 2003, 06:04
Post #16


Membru autentic


Group: Members
Posts: 298
Joined: 23 March 03
From: Iasi




Fratilor, sa nu va mai deranjeze faptul ca Sole are 220. Am vazut si ceva si mai si: Pe un VW Polo din 1987 de 1000cmc avea ceas pana la 200. Poate doar remorcat de ceva mai destept sa atinga cutiuta aia 150. Am inteles ca asa se face si in vest. Aceleasi ceasuri pentru o intreaga clasa de masini, din economie...


--------------------
Citroen C4 2.0 HDI 2007, SX Pack - IS96DEA
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Mihai_E
post 5 Apr 2003, 07:53
Post #17


Membru autentic


Group: Members
Posts: 687
Joined: 21 October 02
From: Bucuresti




Pt. Maro: Eroarea este mai mare in ULTIMA treime a cadranului pt. orice aparat indicator (analogic).
Ex. Daca am un voltmetru cu o scala intre 0-25V si altul cu scala intre 0-50V, iar io vreau sa masor o tensiune de 20V, este mai bine sa o masor cu al doilea voltmetru (cel cu scala 0-50V). Daca calculezi eroarea de masura, vei vedea ca asa este (presupunind ca ambele voltmetre sunt identice dpdv mecanic si electric). La manometre eroarea este si mai mare in ultima treime a cadranului, deoarece mai intervine si rigiditatea tubului, membranei, arcului etc. din mecanismul indicator.


--------------------
Renault Megane Sedan 2006 1.5dCi 100 CP
Shit happens!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gabriel.dumitru
post 10 Jan 2004, 21:45
Post #18


Membru


Group: Members
Posts: 115
Joined: 6 January 04
From: Bucuresti




QUOTE
QUOTE
Este clar ca la Dacia erorile sunt mult mai mari ca la alte masini. Eu cred ca le-au facut asa pentru ca posesorii sa-si satisfaca orgoliul: Am mers cu 100 in oras! (de fapt avea 90) sau am mers cu 180 pe autostrada! (de fapt avea 160).
uite eu cu dsn-ul meu am depsit un 1310 cu 90km/h atata arata vitezometrul meu si al lu ala arata tot 90km/h asa mi-a spus ala care era pe locul din dreapta


depinde de marimea cauciucurilor si aici poate sa-ti arate eronat pe vitezometru...


--------------------
Dacia Solenza 2004/Scala - B-26-XXX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
GoGu
post 10 Jan 2004, 22:03
Post #19


Prea de la tara


Group: Moderatori
Posts: 1.970
Joined: 14 August 03
From: Iasi




Pentru aparate de masura cu scara uniforma (ex. vitezometrul nostru) eroarea absoluta maxima e aceeasi indiferent de pozitia acului.
Pentru aparate de masura cu scara neuniforma (ohmetre, etc.) eroarea este minima cu cat acul indicator se afla mai la capatul superior al scarii.

(sursa de inspiratie- Mihai Antoniu - Masurari electronice)


--------------------
Renault Scenic 1.5dCi recolta 2012
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bogdan_o
post 11 Jan 2004, 00:30
Post #20


om ca, din pacate, din ce in ce mai putini


Group: Members
Posts: 3.940
Joined: 23 May 03
From: Bucuresti




In toate cazurile, referitor la erorile indicate de vitezometru nu numai masinile romanesti sunt campioane. Intr-un test facut de o revista franceza cu un Nissan Terrano II (acum cativa ani buni) a reiesit o eroare a vitezometrului de 15-16 km/h. Masina mergea cu 150 si ceva de km dar vitezometrul indica generos peste 165 km. Nu mai imi amintesc cifrele exacte. Si Nissan nu se prea compara cu Dacia.


--------------------
Dacia SLZ 1.4 / Break CL
E bine sa fii multumit cu ceea ce ai, dar nu si de ceea ce esti (Sir James MacKintosh)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Valentine
post 11 Jan 2004, 01:40
Post #21


Old Timer


Group: Members
Posts: 1.074
Joined: 20 September 03
From: California




de ce ? e tot o companie preluata de renault si folosita pentru a si desface piata in asia biggrin.gif:D:D deci seamana un pic...


--------------------
Ford Focus 2009
Hi, I'm a signature virus. Please replace your old signature with this signature and help me take over the world of signatures.

Atentie, atentie, si iar atentie!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
asarban
post 11 Jan 2004, 01:58
Post #22


Membru autentic


Group: Banned
Posts: 2.288
Joined: 24 May 02




Toate firmele de masini care folosesc aceleasi ceasuri, borduri au vitezometre care merg pana la ..... chiar daca sunt montate pe modele cu motoare mai mici!
Exemplu: absolut acelasi bord (vmax pe bord 240) se monteaza si pe Octavia 2.0 Turbo cu vmax 228 si pe Octavia 1,9 SDi vmax 167!
Bordul de Solenza nu e original Solenza ci e luat de pe Renault Kangoo (prima serie!) POate ca Renaultul ala ducea pana la 200 sau nu!
Ceea ce conteaza e ca SLZ are viteza maxima 162 km/h!
Daca vitezometrul arata 190 sau 200...asta e altceva!
Cand s-o face mai cald eu zic sa ne intalnim pe autostrada si sa mearga 3-4 masini simultan: un DSN, o SLZ, o dacie berlina si alta masina, un renault sau eu cu a mea!
Astfel vom putea verifica fff clar cat arata si cata abatere au vitezometrele fiecaruia!


--------------------
Intr-o apa adanca patru ochi luceste. Ce sa fie oare este doi de peste.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Marty
post 11 Jan 2004, 09:26
Post #23


Membru cu privire de ansamblu


Group: Members
Posts: 5.840
Joined: 14 April 03
From: Corbu




Pe Cimpina-Ploiesti, amicul meu cu Passatzicea ca e cu acul lipit de 140 iar mie imi indica 145


--------------------
Gillette De unica folosinta 2011 - B 999 NAM
Mindru absolvent de grup scolar.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
laurh
post 11 Jan 2004, 12:09
Post #24


Membru autentic


Group: Members
Posts: 408
Joined: 8 December 03
From: Bucuresti




QUOTE

Cand s-o face mai cald eu zic sa ne intalnim pe autostrada si sa mearga 3-4 masini simultan: un DSN, o SLZ, o dacie berlina si alta masina, un renault sau eu cu a mea!
Astfel vom putea verifica fff clar cat arata si cata abatere au vitezometrele fiecaruia!

Ar fi interesant asta.
Dar ar fi bun si un radar sa ne spuna viteza reala smile.gif


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
adr
post 11 Jan 2004, 12:49
Post #25


Membru incepator


Group: Members
Posts: 24
Joined: 24 December 03
From: Bucuresti




n-am nimic cu viteza maxima scrisa acolo ci cu cea minima, care este este de 20 Km/h.


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
DSops
post 11 Jan 2004, 21:36
Post #26


Membru autentic


Group: Members
Posts: 663
Joined: 20 November 02
From: Timisoara




Incercati cu un GPS bun. Are eroare sub 1 %.


--------------------
Melg cu tutu la plimbale
Pe unde-i gloapa mai male.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
MoneyTalks
post 12 Jan 2004, 13:59
Post #27


-


Group: Members
Posts: 2.712
Joined: 18 April 03
From: Ireland




QUOTE

Cand s-o face mai cald eu zic sa ne intalnim pe autostrada si sa mearga 3-4 masini simultan: un DSN, o SLZ, o dacie berlina si alta masina, un renault sau eu cu a mea!


Chiar asa! :wink: Pe M3 in Ungaria se merge destul de tare si nu sint nici radare... :wink: Ne vedem pe aici pe undeva?


--------------------
Lexus ES300H 2020
Religia a aparut cind primul ticalos s-a intilnit cu primul prost

Never underestimate the power of stupidity in large groups
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
asarban
post 12 Jan 2004, 14:01
Post #28


Membru autentic


Group: Banned
Posts: 2.288
Joined: 24 May 02




OK!
Daca asiguri cazare in Viena...vin!


--------------------
Intr-o apa adanca patru ochi luceste. Ce sa fie oare este doi de peste.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cosmin
post 13 Jan 2004, 08:49
Post #29


Membru incepator


Group: Members
Posts: 66
Joined: 4 June 03
From: Timisoara




Daca e sa vorbim despre speedometre nu cred ca ar trebui neglijat acel "advance factor" care are un rol psihologic si care a devenit standard in orice masina care are un pic de electronica in ea. Acest factor creste proportional cu viteza reala. Astfel la o viteza reala de 70-80km/h el poate fi de pana la 3-4km/h in timp ce la viteze mai mari de 120-130km/h el poate depasi valoarea de 10km/h tocmai pentru a induce soferului senzatia de viteza prea mare si a-l determina sa reduca viteza (sau cel putin sa n-o mai creasca). Bunaoara chiar si acel Nissan, parca, despre care vorbea bogdan_o afisa o viteza in limitele rezonabilului daca tinem cont de acest advance factor. Ce-i drept, ma indoiesc amarnic ca cei de la Dacia au un astfel de factor variabil cu viteza. Probabil ca el e invariabil insa cu siguranta exista.


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

ETask
Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 8th June 2024 - 02:28
Forum Renault