DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

5 Pages < 1 2 3 4 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Vibreaza acceleratia., face masaj la talpa ? :)

klaus
post 26 Dec 2004, 16:22
Post #31


步步


Group: Moderatori
Posts: 19.062
Joined: 4 August 02
From: Bucuresti




Confirm cele spuse de rdesign, logan Nu are elementul flexibil de pe coloana de esapament. Mentionez ca atat DSN cat si SLZ au acel elemnt flexibil.
Chestie de reducere de costuri la maximum. Offf.


--------------------
Scenic III 1.9 dCi - - - -
E mult mai bine să mă înșel din prea multă suspiciune decît din prea multă naivitate. - Cristoiu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
profex
post 29 Dec 2004, 18:32
Post #32


Membru incepator


Group: Members
Posts: 35
Joined: 8 November 04
From: Slatina




Am Logan-ul de vreo trei zile si azi am facut primul drum 'afara' astfel ca la un moment dat am simtit vibratia la pedala.

Ce am sesizat eu pana acum, vibreaza pedala atunci cand decelerez (cu piciorul abia ating pedala), pana ce coboara sub 2200 RPM. Apoi nu mai vibreaza.

O sa mai fac teste sa vad daca face la fel in orice treapta de viteza sau mai ales daca face asa si daca e scoasa din viteza.


--------------------
Dacia Logan Ambition - OT-04-***
Profex
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
rdesign
post 12 Jan 2005, 13:07
Post #33


Membru


Group: Members
Posts: 159
Joined: 25 December 04
From: Craiova




Asa cum am promis anteror in topic, am revenit asupra vibratiei.
Am montat elementul flexibil pe esapament, anterior catalizatorului. Pot spune ca acum urc fara retineri in 4000 rot/min. si "nu mai vine motorul peste mine"
Disconfortul Loganului vis a vis de conducerea in regim mai sportiv a disparut in proportie de 70%. Dupa montaj pot circula lejer cu viteza pe care eu o consideram critica adica 130 km/h si la care personal simteam o vibratie a intregului habitaclu si care ma obliga ori sa scad la 120, ori sa sar de 140 cand se reducea.
Este adevarat ca mai exista loc de mai bine, sub aspectul zgomotului interior, mult diminuat acum in regimuri de turatie ridicata (fapt pentru care am si acordat procentul de 70 %) dar asta intra in alt capitiol de care ma voi ocupa, respectiv insonorizarea.
Daca aveti curajul, montati un asemena element, pe care eu am cautat ceva sa-l gasesc suficient de "flexibil"si sa se si potriveasca.

This post has been edited by rdesign: 12 Jan 2005, 13:19


--------------------
dacia logan - DJ 2810
Am facut atat de multe in viata incat nu stiu daca o sa ies la pensie popa sau medic ginecolog!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
klaus
post 12 Jan 2005, 13:38
Post #34


步步


Group: Moderatori
Posts: 19.062
Joined: 4 August 02
From: Bucuresti




Niste informatii suplimentare ceva, cum s-a realizat legatura de teava, unde se gaseste elementul flexibil, sudura ceva necesar sau coliere etc. Poate si niste poze ceva


--------------------
Scenic III 1.9 dCi - - - -
E mult mai bine să mă înșel din prea multă suspiciune decît din prea multă naivitate. - Cristoiu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
agryn
post 12 Jan 2005, 17:41
Post #35


Membru incepator


Group: Members
Posts: 34
Joined: 5 November 04
From: Radauti




cred ca vibreaza doar cand ''intra in actiune'' frana de motor si la mine mai nou face si zgomot


--------------------
Logan Laureatte 1.4
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
rdesign
post 12 Jan 2005, 21:13
Post #36


Membru


Group: Members
Posts: 159
Joined: 25 December 04
From: Craiova




Revin asupra aspectului vibratie si zgomot. Asta seara am condus de curiozitate un Renault Megane I din 2003 la 20.ooo km, motor 1.6 cu 16v.pentru a face comparatie intre Logan versus Megane. Masina este a unui prieten si am mai condus-o in vara anului trecut la drum intins dar memoria este subiectiva, daca nu o reimprospatezi.
Dupa montarea elementului flexibil, asa cum am zis anterior, a disparut vibratia caracteristica Loganului. Sub aspectul vibratiilor nu mai exista nici o diferenta.
Dinamic vorbind Meganul urca mai bine in ture dar nu in mod flagrant. As putea aprecia ca este cu putin mai nervoasa. Dinamica mai buna se datoreaza atat motorului mai puternic dar mai ales unei cutii de viteze cu rapoarte mai scurte. Am citit pe undeva in topicuri ca un proprietar de Logan era nemultumit ca masina este foarte turata. Eu stiu ca Loganul meu la 3.500 ture are cca.130 iar Meganul la 3.500, in treapta 5-a , are 120 km/h.
Testul ma interesat mai mult sub aspectul zgomotului, privind Meganul ca pe un termen de comparatie, dar si ca un final peste care nu se poate face mai mult in incercarea de reducere a zgomotului interior si crearea unui confort fonic.
Fiind cat pot de obiectiv pot preciza ca am recunoscut zgomotele loganului la viteza, estompate insa cu circa 15%, si aici ma refer atat la zgomotul de motor si cutie, cat si zgomotul de vant. Comparand ca aia e o masina gandita din proiectare cu o linie mult mai fluida, insonorizata cu simt de raspundere, incaltata cu pneuri good year (ce nu au zgomot in rulaj ca cele Montana) si cu 4000 de euro mai scumpa concluzia o trage fiecare.
Eu m-am convins ca oricat as mai incerca sa o insonorizez, mai mult de comfortul Meganului nu voi putea obtine, adica un final cu cca 15% mai linistit.


--------------------
dacia logan - DJ 2810
Am facut atat de multe in viata incat nu stiu daca o sa ies la pensie popa sau medic ginecolog!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
fbatran
post 13 Jan 2005, 09:39
Post #37


Membru


Group: Members
Posts: 181
Joined: 13 March 03
From: Timisoara




si cum e cu elementu flexibil, poti sa ne zici mai multe? ce ai pus de fapt, cum l-ai prins, unde?

io banui ca adaosuri de genu asta (un cauciuc pe aici, o garnitura acolo, niste silicon undeva, o folie, o vaselina) tot vor mai trebui la LGN - pentru proprietarii mai pretentiosi da cu bani numa de loganel


--------------------
Dacia si Audi LGN si mai nou A4 2005 - BFO
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vv
post 13 Jan 2005, 09:41
Post #38


dilbert.com


Group: Members
Posts: 1.080
Joined: 10 June 04
From: Bucuresti




Da, rdesign - cred ca ar fi foarte bine sa faci un thread la tutoriale, aici nu prea e on-topic discutia si s-ar putea ca multi sa nu gaseasca informatia asta.


--------------------
Renault Grand Scenic 2008 - B.00.XXX
It is final proof of god's omnipotence that he needs not exist in order to save us.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
modream
post 13 Jan 2005, 10:02
Post #39


Membru


Group: Members
Posts: 142
Joined: 18 July 04
From: Bucuresti




Ma intereseaza si pe mine treaba cu montatul elementului flexibil? Cum ramane cu garantia in cazul asta?


--------------------
Logan Opel Astra H 1.9 cdti 190 CP - B-94-MMT
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
agryn
post 17 Jan 2005, 17:13
Post #40


Membru incepator


Group: Members
Posts: 34
Joined: 5 November 04
From: Radauti




Cu ocazia sunetului scos de pedala de acceleratie am descoperit ca e cam din plastic toata si e prinsa doar asa ca sa nu cada, asa ca aveti grija cum o calcati blink.gif


--------------------
Logan Laureatte 1.4
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
razvanescu
post 17 Jan 2005, 17:43
Post #41


Membru incepator


Group: Members
Posts: 90
Joined: 6 January 05




QUOTE(agryn @ 17 Jan 2005, 17:13)
Cu ocazia sunetului scos de pedala de acceleratie am descoperit ca e cam din plastic toata si e prinsa doar asa ca sa nu cada, asa ca aveti grija cum o calcati blink.gif
*

Si nu numai aia de frana ci si pedala de la ambreiaj...


--------------------
Logan Preference 1,6
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
collinro2
post 17 Jan 2005, 19:52
Post #42


Membru autentic


Group: Members
Posts: 457
Joined: 22 August 04
From: Iasi




haideti, pe bune, pedalele sunt din plastic????????????!!!!!!!


--------------------
renault megane 2.2 2006 1,5dCi 80CP - IS-05-GP?
We are what we repeatedly do; al naibii de adevarat...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
klaus
post 17 Jan 2005, 22:51
Post #43


步步


Group: Moderatori
Posts: 19.062
Joined: 4 August 02
From: Bucuresti




Ha, ha, cand am zis eu asta nu m-a crezut mai nimeni...
Stati linistiti ca nu-i plastic de tevi de scurgere apa de la chiuveta. La fel are si skoda octavia. nu este problema, fiti (dormiti) linistiti. 243.gif


--------------------
Scenic III 1.9 dCi - - - -
E mult mai bine să mă înșel din prea multă suspiciune decît din prea multă naivitate. - Cristoiu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
modream
post 18 Jan 2005, 09:46
Post #44


Membru


Group: Members
Posts: 142
Joined: 18 July 04
From: Bucuresti




Sunt din plastic pt ca in caz de accident tampnare frontala , bateria impinge nu-s ce chestie, care rupe pedala de frana ca sa nu-ti rupi tu picioarele in ea smile.gif. Am citit eu undeva... Asta da securitate smile.gif)) pe bune


--------------------
Logan Opel Astra H 1.9 cdti 190 CP - B-94-MMT
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vv
post 18 Jan 2005, 11:24
Post #45


dilbert.com


Group: Members
Posts: 1.080
Joined: 10 June 04
From: Bucuresti




QUOTE(profex)
Am Logan-ul de vreo trei zile si azi am facut primul drum 'afara' astfel ca la un moment dat am simtit vibratia la pedala.

Ce am sesizat eu pana acum, vibreaza pedala atunci cand decelerez (cu piciorul abia ating pedala), pana ce coboara sub 2200 RPM. Apoi nu mai vibreaza.

Cam asta am observat si eu. Nu ma deranjeaza de fapt, daca lumea nu o trecea aici la "probleme tehnice" nici nu as fi observat smile.gif


--------------------
Renault Grand Scenic 2008 - B.00.XXX
It is final proof of god's omnipotence that he needs not exist in order to save us.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
agryn
post 18 Jan 2005, 11:58
Post #46


Membru incepator


Group: Members
Posts: 34
Joined: 5 November 04
From: Radauti




da' zgomot nu va face? ca la mine ultima data facea si 022.gif
Nu am mai avut ocazia sa vad ce si cum face dupa ce i-am dat niste ciocane 053.gif


--------------------
Logan Laureatte 1.4
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ICET
post 18 Jan 2005, 21:43
Post #47


O fi bine sa fii rau sau e rau sa fii bine??


Group: Members
Posts: 750
Joined: 3 December 04
From: Bucuresti




QUOTE(razvanescu @ 17 Jan 2005, 17:43)
Si nu numai aia de frana ci si pedala de la ambreiaj...
*


Apropo de pedale..........sunt din plastic numai cea de acceleratie si de ambreaj......frina e de metal.............


--------------------
FIAT Grande Punto 2006 - B 07 CHE
StarGuide Sg-43-ds

Marbella M-5010 defect

Membru Frigotehnist.STELIST pe viata.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
agryn
post 19 Jan 2005, 08:55
Post #48


Membru incepator


Group: Members
Posts: 34
Joined: 5 November 04
From: Radauti




Si totusi, la voi pedala de ''gaze'' e prinsa bine sau se balangane asa de nebuna wacko.gif ; ca sa stiu sa mai merg in service cu ea sau s-o folosesc pana se rupe mad.gif


--------------------
Logan Laureatte 1.4
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
e.so!id
post 19 Jan 2005, 10:25
Post #49


Membru autentic


Group: Members
Posts: 221
Joined: 19 January 05
From: Roman City




sal, (primu mesaj pe forum biggrin.gif ). da pana la urma tremura pedala de acceleratie sau nu???????eu kiar tre' sa primesc pe 22 feb un laureate, si ma speriati:((


--------------------
Logan Laureate 1.6 mpi 2005 Laureate - NT - 45 - BOG
Intotdeauna purtati centura si supuneti-va legilor drumului !
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
LucVer
post 19 Jan 2005, 10:54
Post #50


Membru foarte autentic! ;-)


Group: Members
Posts: 240
Joined: 9 October 03
From: Brasov




Bine ai venit pe forum! Nu fi chiar asa de sperios de ceea ce vezi pe acest forum. Nu tremura chiar asa incat sa iti fuga de sub talpa cand vrei sa o calci! 04.gif


--------------------
Renault Fluence Expression Plus 1.6 16v 2011 - BV xx XXX
ex-Logan Laureate 1.4

Fortza fie cu tine! - Star Wars
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
profex
post 20 Jan 2005, 22:46
Post #51


Membru incepator


Group: Members
Posts: 35
Joined: 8 November 04
From: Slatina




Du masina la 2800 ture si apoi ridica piciorul de pe pedala dupa care atingi din nou pedala (dar asa abia sa o atingi).
Sa vezi atunci cum se simte ..... pana la 2200 ture dupa care nu mai vibreaza.

P.S. Cel putin asa face a mea in treapta IV sau V.


--------------------
Dacia Logan Ambition - OT-04-***
Profex
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
BogdanBMB
post 20 Jan 2005, 22:51
Post #52


Membru incepator


Group: Members
Posts: 51
Joined: 19 November 04
From: Bucuresti




Nu e chiar asa de deranjanta chestia asta, pana o sa te obisnuiesti cu ea ca pe urma nu mai bagi de seama si nu mai e o problema asta.


--------------------
Dacia logan preference 1.6 - B- 82 -BMB
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
thesys
post 21 Jan 2005, 00:06
Post #53


Membru


Group: Members
Posts: 152
Joined: 27 October 04
From: Bucuresti




Buuun...
s-a tot vorbit de acel element flexibil, care s-a montat ulterior, si care a eliminat acele vibratii din pedala de acceleratie...
sincer, si eu am aceeasi problema... si chiar as vrea mai multe informatii, la fel cum sunt multi altii in aceeasi situatie, si chair as vrea sa-l motez si eu... dar mai multe informatii din partea celor care au realizat aceasta operatiune, detalii, scheme, eventual poze... costuri.. ne-ar fi de un real folos...
multumesc anticipat...


--------------------
DACIA LOGAN LAUREATE 1,4MPI 2004 - B-xx-SOC
--------
Bafta.... sa auzim numai de bine...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
klaus
post 24 Jan 2005, 17:35
Post #54


步步


Group: Moderatori
Posts: 19.062
Joined: 4 August 02
From: Bucuresti




Cred ca de la multi nu ai de unde sa iei informatii ca suntem doar vreo 2...
Am montat eu elementul flexibil (cumparat de la heba, dar se gasesc si la cei ce monteaza tobe pe colentina, in special cei din apropiere de intersectia cu Fundeni, pe partea dreapta cum vii dinspre europa).
Exista, de principiu, mai multe tipuri de elemnte flexibile, cele mai prospere fiind cu plasa pe interior si exterior iar la mijloc cu tub gofrat, gen cel de aragaz (cel din inox).
La heba elementii nu au si plasa pe interior, ci doar cea de protectie pe exterior, dar au avantajul ca sunt... la juma de pret, noi.
Montaju s-a facut inainte de catalizator (e o portiune mai lunga, imediat dupa scut, pana in catalizator si suportul de prindere de sasiu)
Teava de esapament logan are 45-45,3 mm diametru, deci trebuie un elem flexibil cu diametru interior de cca 45,5 mm.
Modalitati de prindere: cu coliere (realizata de rdesign) sau cu sudura (realizata de mine)
Costuri: elemnt flexibil cca. 1,2 mil + manopera (cca 400 k lei) = 1,6 mil
Rezultate:
- dpv vibratie pedala: o reduce cu cca 30-40%. Ea subzista inca (problema de transmisie vibratie motor prin cablu de accelerare, la frane de motor)
- dpv zgomot: mutarea turatiei de inceput de zgomot de la 3000 rot/min pe la 3500-3700 rot/min. Dupa parerea mea in rest nu are mare influenta asupra zgomotelor.
Concluziile mele:
1. Preferabil de montat numai pentru cetatenii mai "pretentiosi" cu masina, caci rezultatele nu sunt spectaculoase
2. Costa cam mult
3. Se pierde garantia pe esapament (nu stiu cum sta treaba pe catalizator...)


--------------------
Scenic III 1.9 dCi - - - -
E mult mai bine să mă înșel din prea multă suspiciune decît din prea multă naivitate. - Cristoiu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Ionut_r2100
post 24 Jan 2005, 15:37
Post #55


Slow Mo


Group: Members
Posts: 87
Joined: 8 December 04
From: Bucuresti




confirm tremurici la pedala (lgn pref 1.4 110km la bord biggrin.gif )


--------------------
Opel Corsa Enjoy 1.3 CDTi Black Saphirre 2007 - B-x8-AIM
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
osirus
post 24 Jan 2005, 17:38
Post #56


Milionar de week-end


Group: Banned
Posts: 501
Joined: 17 November 04
From: Salajan




QUOTE(profex @ 20 Jan 2005, 22:46)
Du masina la 2800 ture si apoi ridica piciorul de pe pedala dupa care atingi din nou pedala (dar asa abia sa o atingi).
Sa vezi atunci cum se simte ..... pana la 2200 ture dupa care nu mai vibreaza.

P.S. Cel putin asa face a mea in  treapta IV sau V.
*


Confirm cele spuse mai sus..........de fapt se intimpla la frana de motor,nu mai stiu exact turatiile,dar am sesizat intimplator "vibratorul" de sub picior si pot spune ca nu ma deranjeza deloc,iar faza cu elementul flexibil e asa cum zice klaus,adica daca chiar era necesar o faceau ei din fabrica,iar cine e mai pretentios si dispune de bani,poate sa o faca,dar rezultatele nu sunt prea mari!


--------------------
Dacia/Skoda Logan ambition - Octavia L&K
vreau o rabla de masina ca sa-i rup kilometraju s-o petarda buna rau sa-i dau jos ambalaju
................"Fac sport extrem cu dacia/Cu ochii inchisi o calc/I-mi place senzatia!"...............
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
rdesign
post 24 Jan 2005, 18:10
Post #57


Membru


Group: Members
Posts: 159
Joined: 25 December 04
From: Craiova




Bine ca am regasit forumu! Credeam ca nu se mai repara.
Referitor la elementul flexibil, totul tine si de potriveala = nimereala.Eu pentru siguranta operatiei am folosit cel mai flexibil element ce mi-a cazut in mana, adica un Walker si de cea mai mare lungime permisa de montaj dar care a permis si maxima flexibilitate. La mine vibratia a disparut de tot. A nu se intelege prin vibratie = zgomot. Montajul l-am ales cu coliere si pasta de etansare pentru ca fiind un element mai fragil si expus (in afara scutului motor) sa-mi permita si o inlocuire rapida. Practic in acest moment inlocuirea elementului chiar de mine pe cricul fabricii nu mi-ar lua mai mult de 1/2 ora.


--------------------
dacia logan - DJ 2810
Am facut atat de multe in viata incat nu stiu daca o sa ies la pensie popa sau medic ginecolog!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
B_99_HIG
post 25 Jan 2005, 19:54
Post #58


Membru incepator


Group: Members
Posts: 11
Joined: 20 January 05
From: Bucuresti




mdaaa....vedeti voi mi se pare logic sa existe vibratii in pedala de acceleratie atata timp cat in general masina dupa o anumita turatie fie ea chiar si pana in 3000 rot/min vibreaza si pot spune chiar trepideaza din cauza motorului dar asta am sesizat la varianta de 1.6....la cea de 1.4 nu se simte .....nu ca nu ar fi de loc dar parca e mai putin sesizabila....una peste alta totul provine zic eu din cauza motorului care imprima anumite vibratii in caroserie si probabil de aici se simt si in pedala....dar si asta e irelevant atata timp cat remedii la logan se vor mai aduce inca cel putin 1 an de acum inainte....pe undeva seamana aceasta masina cu sis de op windows....se lanseaza pe piata clienti vad observa probleme mai mici mai mari apoi ele sunt remediabile pe parcurs...adica mai din mers....ata ete smile.gif


--------------------
Dacia Logan Ambition - B 99 HIG
F F IMPORTANT: DECAT CU MERCEDENZA MAI BINE LOGAN...LOGANISTII STIU DE CE.....TATA IAR AI TRECUT DE SCOALA...HMMM BA BOULE NU VEZI CA NU TIN FRANELE HEHE :)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Dsign
post 29 Jan 2005, 16:53
Post #59


Led Tuning Man


Group: Members
Posts: 3.498
Joined: 24 November 03
From: Bucuresti




nu stiu de ce vi se pare asta o problema, ca si la DSN vibreaza acceleratia, nu asa sesizabil ca la logan, dar vibreaza... am observat la mai multe...
pe mine nu ma deranjeaza.


--------------------
D Logan 2004 Preference 1.6MPI Egee - B 48 CUP
http://youtu.be/OQ-ukXOBfI4
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
klaus
post 30 Jan 2005, 21:00
Post #60


步步


Group: Moderatori
Posts: 19.062
Joined: 4 August 02
From: Bucuresti




In urma unei analize de drum, am tras urmatoarele concluzii:
Pedala vibreaza in frana de motor atunci cand motorul este intre 2600 turatii si 2000 turatii.
Din experientele mele anterioare (turatia de rezonanata la DSN si SLZ), inclin sa dau crezare ipotezei lui rdesign ca treaba este de la circuitul de esapament...
PS; In urma montarii elementului flexibil pe esapament vibratia a ramas, dar este mult mai mica...


--------------------
Scenic III 1.9 dCi - - - -
E mult mai bine să mă înșel din prea multă suspiciune decît din prea multă naivitate. - Cristoiu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
5 Pages < 1 2 3 4 > » 
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 4th May 2024 - 17:18
Forum Renault