DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

4 Pages < 1 2 3 4 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Accident! Airbag nedeschis!, Accident! Airbag nedeschis!

avathan
post 13 Sep 2007, 15:47
Post #61


eu.


Group: Banned
Posts: 586
Joined: 16 March 05
From: Buc




Ia uite cate sunt in tara
http://www.dacia.ro/reteaua-dacia

si in judet mai e un service

du-te si spune ca vrei sa o vezi , cum sa dispara mai masina ?

This post has been edited by avathan: 13 Sep 2007, 15:50


--------------------
a Rosu 1800 - @
unu,doi,trei,patru,cinci ... zero
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
nickvio
post 13 Sep 2007, 15:48
Post #62


Membru incepator


Group: Members
Posts: 80
Joined: 30 January 06
From: Timisoara




....si Loganul care a ramas cu airbagurile....intacte

Attached thumbnail(s)
Smithfield_041.jpg ( Size: 260.88k ) Number of downloads: 235


--------------------
dacia logan ambition 2005
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Stefan.A
post 13 Sep 2007, 15:53
Post #63


Membru autentic


Group: Members
Posts: 431
Joined: 21 June 04




Pt mine orice eveniment m-ar lasa fara masina o zi ar fi ceva f naspa, deci nasol, imi pare rau de tot acest rahat.
Merg cu loganu' zilnic si ma gandesc de multe ori cat de sigura o fi masina in caz de Doamne fereste.
Ca sa-ti raspund la intrebare: dpdv a sigurantei probabil ca ai fost undeva la limita. Nu s-au deschis dar nici nu era absolut obligatoriu.
Dpdv al valorii de reparare si faptul ca nu ti-ai dat dauna totala: trebuiau clar sa sara. Ghinion, shit happens. Vezi cum o repari si marit-o.
Poate au inceput s-o desfaca de n-o mai gasesti prin service. de ce nu te duci acolo?


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
deconectat
post 13 Sep 2007, 16:09
Post #64


Membru cu avatar de sezon


Group: Members
Posts: 1.116
Joined: 11 January 05
From: Brasov




QUOTE(logan_bushit @ 13 Sep 2007, 16:11)
dupa parerea mea, la acest impact care m-a lasat sa misc cu greu degetul mare de la mana stanga vre-o 2 saptamani, dureri de spate si de piept in dreptul centurii si ce e mai rau si ma doare si acum este gatul in partea dreapta. in rest nu, nu a fost nimic.
medicii au zis ca de la soc, la rediografie nu se vede nimic nici la gat nici la coloana desi uneori abia ma ridic de pe scaun, de parca a intrat ceva intre inelele de la coloana si trebuie sa ma intorc intr-o anumita pozitie ca sa ma ridic.
*



Crezi ca airbagurile ti-ar fi protejat degetul mare?
E normal sa te doara muschii intercostali o vreme pentru ca ii preseaza centura. Daca aveai vreo coasta fisurata, crede-ma ca ai fi stiut si oricum se vedea clar pe radiografie.

Legat de durerile de spate si de gat, nu stiu ce sa zic, dar nu cred ca daca iti pocnea airbagul in fata nu te mai durea gatul.

Legat de faptul ca ti-a disparut masina din service, cred ca nu pui problema cum trebuie. Cand ai lasat masina acolo, s-a facut un proces verbal de predare-primire. Te duci cu procesul verbal, cartea de identitate a masinii si buletinul tau si zici ca vrei sa vezi masina. Daca inca nu s-au apucat de ea, o duci in alt service. Daca o faci pe asigurare, asiguratorul e obligat sa-ti deconteze transportul masinii pana in service, asa ca nu mai comenta ca ti-au luat aia cu platforma prea multi bani. Daca te hotarasti sa o faci in alt service, va trebui sa o transporti pe banii tai pana la celalalt service.
Pentru mai multe detalii ai putea sa consulti agentul/brokerul cu care ai incheiat polita casco (inteleg ca o faci pe casco, din moment ce vorbesti de dauna totala).


--------------------
logan 1.6 8v ambition .
Ex. DSN Rapsodie
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
os
post 13 Sep 2007, 16:10
Post #65


Dictator. Comunist. Arbitrar. Pe scurt: rau.


Group: Moderatori
Posts: 1.528
Joined: 29 April 04




Domnilor,

topicul asta ma stīrneste sa filozofez: uite (si) de aia merge treaba asa de bine, ca-i tara plina de experti. Cum, in ce domeniu? In oricare, se-ntelege.


--------------------
. . .
Muschii mei minte nu are.
Cip-Cirip! Cip-Cirip! Cip-Cirip!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
deconectat
post 13 Sep 2007, 16:20
Post #66


Membru cu avatar de sezon


Group: Members
Posts: 1.116
Joined: 11 January 05
From: Brasov




Lasa, os, ca l-a durut pe bietul om degetul mare timp de 2 saptamani pentru ca nu i-a sarit airbag-ul. Scuze, dar chiar nu m-am putut abtine. biggrin.gif


--------------------
logan 1.6 8v ambition .
Ex. DSN Rapsodie
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
avathan
post 13 Sep 2007, 16:21
Post #67


eu.


Group: Banned
Posts: 586
Joined: 16 March 05
From: Buc




Domnule Os,
dvs. la ce sunteti expert ?
eu chiar ma incapatanez sa cred ca omul a povestit ceva adevarat in toate privintele, asa sunt eu credul.

This post has been edited by avathan: 13 Sep 2007, 16:22


--------------------
a Rosu 1800 - @
unu,doi,trei,patru,cinci ... zero
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
os
post 13 Sep 2007, 16:35
Post #68


Dictator. Comunist. Arbitrar. Pe scurt: rau.


Group: Moderatori
Posts: 1.528
Joined: 29 April 04




avathan: nu stiu daca merit sa ma numesc "expert" in ceva. Desigur am specializarile mele; desigur incerc sa contribui cu putinul (sau mai putin putinul) pe care il stiu la fondul general de cunostinte.

Deschiderea- sau nedeschiderea unui airbag (ca despre asta e vorba in topicul de fata) este o decizie care se ia in functie de mai multi factori de natura fizica, pe care in mod evident unii din preopinenti nu-i inteleg nici macar la cel mai elementar nivel (deja driverx s-a referit la confuzia dintre viteza si acceleratie). Dar aceiasi preopinenti dau probabil in bobi (ca altfel nu-mi pot explica de unde iau certitudinea) si fac afirmatii sententioase din categoria "Clar: trebuia sa". Acelasi lucru se poate afirma si despre alte teme, cum ar fi "curge apa din esapament"; "consumul e nul in frina de motor" si inca alte subiecte populare pe forumul asta.

La _asemenea_ experti m-am referit. Tu nu observi ca fiecare se pricepe de minune la toate - eventual in afara de ceea ce face ca sa-si cistige piinea? (Acest ultim punct e usor de verificat analizind rezultatele muncii depuse.) Nu te deranjeaza?


--------------------
. . .
Muschii mei minte nu are.
Cip-Cirip! Cip-Cirip! Cip-Cirip!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
avathan
post 13 Sep 2007, 16:48
Post #69


eu.


Group: Banned
Posts: 586
Joined: 16 March 05
From: Buc




mai os fiecare ia ce-l duce mintea din ce se posteaza pe aici eu nu vroiam sa te atac... sorry acum am vazut ca am formulat aiurea ... smile.gif


--------------------
a Rosu 1800 - @
unu,doi,trei,patru,cinci ... zero
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
os
post 13 Sep 2007, 17:14
Post #70


Dictator. Comunist. Arbitrar. Pe scurt: rau.


Group: Moderatori
Posts: 1.528
Joined: 29 April 04




a..... stai linistit ca nu m-am simtit atacat in nici un fel. Am vrut sa-mi clarific pozitia (si-i bine ca m-ai atentionat), ca sa nu para ca vreau sa pun la punct pe toata lumea. Chiar daca postarea mea de mai sus ti se par ecam "cu staif", ea chiar reprezinta punctul meu de vedere.


--------------------
. . .
Muschii mei minte nu are.
Cip-Cirip! Cip-Cirip! Cip-Cirip!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
MiticaLGN
post 13 Sep 2007, 18:15
Post #71


Membru


Group: Members
Posts: 138
Joined: 29 January 07
From: Bucuresti




QUOTE(os @ 13 Sep 2007, 16:10)
Domnilor,

topicul asta ma stīrneste sa filozofez: uite (si) de aia merge treaba asa de bine, ca-i tara plina de experti. Cum, in ce domeniu? In oricare, se-ntelege.
*


Omul a cerut o opinie separata fata de cea oficiala Dacia... Pe forum mai sunt si oameni care se pricep, asa ca nu e rau sa ceri o a 2-a opinie
Expertii de la Dacia te mint in fata ca e normal ca aerul conditionat sa huruie de parca Dacia ar fi singura masina dotata cu AC. Si culmea iti argumenteaza tehnic chestia asta.


--------------------
Logan Prestige KIA CEED SW BEST 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
os
post 13 Sep 2007, 19:14
Post #72


Dictator. Comunist. Arbitrar. Pe scurt: rau.


Group: Moderatori
Posts: 1.528
Joined: 29 April 04




Sunt complet de acord cu tine. Dar ia mai citeste postarile mele si pe cele ale colegilor... Mersi.


--------------------
. . .
Muschii mei minte nu are.
Cip-Cirip! Cip-Cirip! Cip-Cirip!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
driverx
post 13 Sep 2007, 20:28
Post #73


--- Membru cu ralanti ---


Group: Members
Posts: 7.656
Joined: 21 November 03




Ba, aberati atata degeaba.

Omule....sa fie iti o data clar. Ai avut centura? Probabil da, altfel la cum arata masina, nu cred ca scapai doar cu un deget cu damage. Asta unu la mana.

2) Ai lovit cu fata sau pieptul volanul masini? Nu cred, ca altfel nu de deget pomeneai pe aici. So.....pentru ce dracu sa se fi deschis airbag-urile? Ca asa ai vazut la televizor? Tot televizorul ala mai zice (pentru cine are urechi legate la un creier care mai si intelege corect una alta, nu doar asa chestii flu) ca airbabg-urile, desi salveaza vieti evitand impactul dur al capului cu repere ale masinii, cu toate astea, el in sine poate provoca rani mai mult sau mai putin grave. Si e foarte normal intr-o oarecare masura. De ce? Pentru ca umflarea lui este aproape instantanee. De ce este instatanee? Pentru ca nu poate sa se desfasoare mai incet, ca altfel deja ti-ar iesi prin cerebel coloana de directie. Tribunul pomenea bine de problemele airbagurilor mai ales cand ai ochelari de exemplu. De asemenea poate provoca arsuri.

Tu de ce dracu vrei sa fi avut airbag-uri deschise? Pentru ca nu ar mai fi ras prostimea din jurul tau spunandu-ti ca ti-ai tras Dacie cu airbag-uri care (cica) nu functioneaza? Sau de ce? Sincer, tu si altii cu plangeri dinastea sunteti penibili rau cand cereti ceva fara sa stiti de ce, dar tineti rau cu dintii de tampeniile voastre.....

This post has been edited by driverx: 13 Sep 2007, 20:30


--------------------
Mitsubishi Lancer 2008
Univega Alpina HT-LTD Disc Deore 2011
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AMW
post 13 Sep 2007, 21:25
Post #74


Membru autentic


Group: Members
Posts: 779
Joined: 7 March 06
From: Bucuresti




1. parerea mea proprie si personala este ca nu trebuiau sa se deschida air bag-urile
2. pai normal ca se plange ca nu s-au deschis...ca daca se deschideau avea dauna totala...cum nu s-au deschis trebuie sa ii repare masina si sa se "chinuie" el dupaia cu ea sa mearga sau sa o vanda..

probabil ca masina are cam...maxim 2 ani si vreo 40-45k km(dupa uzura interiorului)...deci are o valoare calculata pentru dauna totala destul de buna...eu cred ca de asta plange mai mult initiatorul topicului...nu de faptul ca putea pati ceva ca nu s-au deschis air-bag-urile.

Banuiesc ca e benzina...deci sigur ai trecut de primul an de casco...si probabil ca val masinii tale este calculata undeva pe la 8000...ceea ce pentru tine ar fi mana cereasca...ti-ai lua alta masina nou etc...pentru ca nici daca o vindeai nu luai banii astia pe ea..deh km destui...masina de firma etc..

Te inteleg daca zici ca nu o sa mai conduci masina aia dupa ce o repari...probabil ca nici eu nu as mai conduce loganul ala...dar asta nu inseamna ca daca lonjeronul s-a indoit trebuia sa sara air-bagul...

de curiozitate...observ ca loganul albastru este ambiance..deci avea air-bag doar la sofer...care deasemenea nu s-a deschis nu? Sincer...masina aluia e mult mai lovita decat a ta...ala nu a patit nimic? ceva rupt...sange pe nas etc? cat despre faptul ca masina a disparut in service...tind sa cred ca au luat-o omuleti verzi pentru teste la air-bag biggrin.gif jk

Daca cel cu loganul albastru deschide acelasi topic ca tine poate i-as fi dat mai multa dreptate...desi nici ala nu pare sa fie prea afectat...clar este ca a suferit o decelerare mai mare decat a ta...

Bafta la reparatie...


--------------------
Volkswagen Passat Highline 2.0 TDI 4MOTION B6
Renault Megane III 1.5 dCI - 90 cp - 2012
Renault Scenic II Dynamique 1.6 16v
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
GoGu
post 13 Sep 2007, 22:41
Post #75


Prea de la tara


Group: Moderatori
Posts: 1.970
Joined: 14 August 03
From: Iasi




Am vazut si eu acum pozele din galerie...

Eu cred ca viteza de 50 km'h per cap participant la coliziune (viteza care este prezentata ca viteza la impact in povestea ce insoteste prima poza) este supra-apreciata. Pai, la 100 km/h viteza cumulata acu' auzeam despre initiatorul topicului la stirile de la ora 5, nicicum intr-un post pe un forum, post scris cu manuta conducatorului acelei masini. Iar amanuntul cu degetul lezat sporeste ridicolul situatiei...

Cred ca cei de la VW de asta au facut sa se deschida airbagurile din orice rahat, sa se simta cotizantu' protejat, ca asigurarile platesc, nu? (vezi postul meu de dinainte cu VW-ul al carui proprietar tre' sa scoata banii de 2 airbaguri, basca centurile cu pretensionare pirotehnica - de care am uitat sa spun- sarite aiurea.).

Pe de alta parte poti cere o expertiza a UCE airbag (parca asa se cheama, nu) si a airbagurilor, cine stie, poate ai gasit un bug si primesti cadou un odorizant smile.gif

PS: in galerie zici ca nu a sarit nici unul din cele 2 airbaguri. Sa stii ca ele sar amandoua sau deloc (exceptie face cazul cand inhibi airbagul dreapta).


--------------------
Renault Scenic 1.5dCi recolta 2012
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
klaus
post 13 Sep 2007, 22:55
Post #76


步步


Group: Moderatori
Posts: 19.062
Joined: 4 August 02
From: Bucuresti




QUOTE(logan_bushit @ 13 Sep 2007, 16:11)
masina albastra avea o traiectorie oblica fata de a mea, in unghi cum a spus cineva mai sus, deci nu poti lua prea mult in considerare viteza lor care sa zici ca se aduna la impact.
dupa impact eu eram cam 90 de grade intors pe sosea iar ceilalti (3 persoane in loganul albastru) au fost indreptati in pozitia care se vede in poze de catre impact.
*


Fortele au fost descompuse in 2 vectori, cele dezvoltate pe axa longitudinala a autoturismului fiind mai mici.
Motiv pentru care airbagurile nu trebuiau sa se deschida.
Parerea mea.


--------------------
Scenic III 1.9 dCi - - - -
E mult mai bine sć mć īnŗel din prea multć suspiciune decīt din prea multć naivitate. - Cristoiu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
roland
post 14 Sep 2007, 08:42
Post #77


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.704
Joined: 18 November 04




QUOTE(avathan @ 13 Sep 2007, 14:58)
@Roland da-mi voie sa te contrazic ... un cunoscator poate banui destul de corect cu rezervele a ceea ce am scris un pic mai sus ... care pe masura ce stii mai multe probabil ca scad


Da recunosc. E posibil. Eu, nefiind cunoscator, pot doar presupune ce ar fi trebuit sa se intample. Si e oarecum irelevant ce presupun eu... laugh.gif


--------------------
. . .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Braveheart
post 14 Sep 2007, 13:46
Post #78


Membru autentic


Group: Members
Posts: 285
Joined: 12 May 07
From: BT




QUOTE(valentin.dumitran @ 13 Sep 2007, 16:09)

Legat de faptul ca ti-a disparut masina din service, cred ca nu pui problema cum trebuie. Cand ai lasat masina acolo, s-a facut un proces verbal de predare-primire. Te duci cu procesul verbal, cartea de identitate a masinii si buletinul tau si zici ca vrei sa vezi masina. Daca inca nu s-au apucat de ea, o duci in alt service. Daca o faci pe asigurare, asiguratorul e obligat sa-ti deconteze transportul masinii pana in service, asa ca nu mai comenta ca ti-au luat aia cu platforma prea multi bani. Daca te hotarasti sa o faci in alt service, va trebui sa o transporti pe banii tai pana la celalalt service.
Pentru mai multe detalii ai putea sa consulti agentul/brokerul cu care ai incheiat polita casco (inteleg ca o faci pe casco, din moment ce vorbesti de dauna totala).
*



colegul are absoluta dreptate, e timpul sa faci ceva ! si poate ne spui si noua ce s-a intamplat totusi cu masina ta... huh.gif


--------------------
Dacia Logan 1,6 MPI 2006 Laureat
The answer my friend is blowing in the wind
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
logan_bushit
post 14 Sep 2007, 14:01
Post #79


Membru incepator


Group: Members
Posts: 10
Joined: 12 September 07




am sunat ieri la ei. problema e ca eu stau in bucuresti si masina este in resita. adica 510 km.
masina cica ar fi tot acolo dupa spusele lor. acum nu stiu ce sa zic. le-am mai trimis azi un fax prin care le solicit inca odata sa imi comunice un termen de reparatie. la primul trimis acum 3 saptamani mi-au raspuns zicand ca ei au inteles altceva. sper ca acum sa fie inteles bine.
poate ca sunt eumai capos dar vreau ca ei sa o repare si am promisiunea de la asigurator ca ma ajuta sa gasesc o firma / persoana autorizata care sa faca expertiza dupa executia lucrarii (probabil un alt service)

This post has been edited by logan_bushit: 14 Sep 2007, 14:02


--------------------
dacia logan 1.5dci dacia 2006
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
driverx
post 14 Sep 2007, 14:05
Post #80


--- Membru cu ralanti ---


Group: Members
Posts: 7.656
Joined: 21 November 03




Omu'. Fa rost de o platforma la un preten ceva si du masina in Bucuresti. Reparatu' asta prin nus' ce oras nu o sa iasa bine. Azi pierde masina, azi apare, maine pierde planetara, poimaine indreapta contraaripa si pe deviz pune inlocuire, peste o saptamana o vopseste cu rahatul de pasare pe ea dupa ce a stat vreo 2 zile in ploaie. Lasa-i cu termenii si alte rahaturi.

Eu am platit peste 7 meleoane sa imi duc masina din Salonta inapoi la Cluj. Puteam sa o las la Oradea, ca oricum eu de acolo sunt, dar stand acum in CJ, imi era mult mai facil sa urmaresc treaba. Si crede-ma ca trebuiau urmariti.

Wake up. Lasa airbagu' si recupereaza-ti masina....


--------------------
Mitsubishi Lancer 2008
Univega Alpina HT-LTD Disc Deore 2011
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Sony
post 15 Sep 2007, 13:18
Post #81


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.862
Joined: 30 August 04
From: Ban Land




Bre, logan_bushit, ce ii tot tragi cu garantia aia? In situatia asta nu are nici-o relevanta garantia deoarece nu se repara pe ea.
Degeaba incearca driverx sa inlature ceaža din capul unora ca tot nu reuseste. Aceia nu vor pricepe niciodata diferenta dintre viteza si decelerare. Mai este o confuzie mare intre viteza cu care rulai pana sa sesizezi iminenta accidentului si viteza pe care o ai la impact. Unii zic ca au avut accident la 120 km/h si au scapat intregi. Uita sa spuna ca franasera pana pe la 50-60 km/h. radmasa.gif Asa ca viteza la impact a fost considerabil mai mica. Alta confuzie este in mintea lui logan_bushit care nu ia in calcul viteza celeilalte masini deoarece a fost in unghi. Daca ar fi frecventat orele de fizica de clasa a noua ar fi vazut ca fortele se pot descompune dupa 2 sau mai multe axe. Dar e foarte usor ca fara cele mai elementare notiuni de fizica sa vii sa dai verdicte ca ceva nu a fost functionat bine.


--------------------
Caruta cu doi cai frumosi 1945
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Braveheart
post 15 Sep 2007, 14:01
Post #82


Membru autentic


Group: Members
Posts: 285
Joined: 12 May 07
From: BT




asculta la drivex ca e om patit, in rest, ai sa faci dupa cum te taie capul...


--------------------
Dacia Logan 1,6 MPI 2006 Laureat
The answer my friend is blowing in the wind
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
radus
post 15 Sep 2007, 14:43
Post #83


-Membru cu atributii....-


Group: Members
Posts: 102
Joined: 16 August 05
From: Jidvei




Daca nu e cu suparare... Erati amandoi pe contrasens sau cun ati reusit sa va loviti pe partea dreapta a masinii, amandoi?

L.E. Serios, cum ati circulat de v-a iesit asa "palitura"? Ilegal amandoi?!!!?

This post has been edited by radus: 16 Sep 2007, 14:30


--------------------
dacia logan Laureat,2005 - AB xx RMS
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Sony
post 15 Sep 2007, 15:12
Post #84


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.862
Joined: 30 August 04
From: Ban Land




Poate erau in Anglia.


--------------------
Caruta cu doi cai frumosi 1945
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
RIon
post 15 Sep 2007, 21:35
Post #85


pasionat


Group: Members
Posts: 2.835
Joined: 22 May 04
From: CJ




Oare cate stele ar primi LGN modelul Prestige daca ar face acum EuroNCAP?
Cu airbag lateral, cu motor mai greu dci in fata , sau chiar cu cel 16v, ca e mai greu...???


--------------------
Skoda Octavia 2 2005, TDI 160CP 2008, Ford Focus 115 CP - de CJ
www.raresion.ro
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
MICHAELA B
post 16 Sep 2007, 14:11
Post #86


Membru incepator


Group: Members
Posts: 6
Joined: 20 March 07




La cum arata masinile eu zic ca mai bine ca nu s-au deschis baloanele .
La mine au functionat chiar prea bine . Am luat din spate un Vectra cu carlig de remorcare . Eu cam 70 Km/h inainte de franare , el stationa .
Bineinteles ca minunatele Kormorane s-au blocat dupa 2-3 m de franare si desi am vrut sa slabesc putin frana pentru deblocarea rotilor piciorul nu m-a lasat . Asa ca m-am dus sanie pana in fundul lui.
Daune : la mine , spioler fata , bara fata ,capota indoita pe 3cm , radiator , GMV , si monocontact de servo rupte de carligul lui , o ureche de prindere de la un far - crapata , airbaguri sarite amandoua .
La el (Vectra din 1992) fusta spate , capota spate stopuri amandoua ,aripi spate umflate , impinse in usile din spate , impinse la riandul lor in usile din fata (usile spate nu se mai deschideau ) deformare plafon.
Cost reparate la mine 5600 ron .
Cu toate astea eu as fi preferat sa nu sara airbagul deoarece centura a fost suficienta , iar balonul mi-a tras un bobarnac peste nas de l-am simtit doua saptamani .
Eram singuri in masini si nu au fost raniti . Asa ca eu cred ca functioneaza bine , poate chiar prea bine .


--------------------
dacia logan PREFERANCE 2005
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
IsNa
post 19 Sep 2007, 12:29
Post #87


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.147
Joined: 11 July 02
From: Timisoara




In veci nu se vor termina topicurile astea... si cel mai enervant e ca nici unul de asta nu se gandeste sa caute pe forum inainte de a-si posta patania...

La subiect: dupa cum au spus multi, problema poate fi judecata doar prin examinarea soferului. Daca are toate componentele importante (cap, cutie toracica, coloana, pelvis) la locul lor, cum se pare ca le are, atunci nu era nevoie de airbag, deci e CORECT ca nu s-a deschis.

Nici starea masinii, nici a drumului, nici a celeilalte masini, nici povestea soferului nu pot servi ca infromatie suficienta pt. a determina ce sa- intamplat in timpul impactului. Unitatea de control a airbagului monitorizeaza acceleratiile din masina de pana la 4000 ori pe secunda (in functie de generatia unitatii, nu stiu sigur despre cel de pe Logan). Nimeni nici nu-si propune sa calculeze acceleratiile alea examinand masinile.

This post has been edited by IsNa: 19 Sep 2007, 12:47


--------------------
Skoda Fabia Combi + Citigo ASG 2007 / 2013
Forta sa fie cu voi !!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
driverx
post 19 Sep 2007, 12:50
Post #88


--- Membru cu ralanti ---


Group: Members
Posts: 7.656
Joined: 21 November 03




Da, da' io urlu asta deja de zile bune. Dar tot se gasesc altii mai destepti sa compare cu VW TDI cu filme americane si reclame cu babe cu plasa si mercedes. Deh, bobulatie romaneasca, calitate romaneasca, mod de abordare cat se poate de romanesc. Altii, mai elevati vin cu teoria conspiratiei ca airbag-urile de pe dacia is puse pentru ochiu prostului, ca is proaste, ca nu se compara cu VW TDI, ca sar cand vor ele doar.

Chiar nu pot intelege o chestie. C a c a t-ul e un reziduu toxic, urat mirositor, generator de scarba. Si totusi, prea multi romanani il mananca pe paine, si cam tot atatia sunt improscatori de rahat. De unde dragostea asta exagerata pentru rahat? Asta nu pot intelege.....


--------------------
Mitsubishi Lancer 2008
Univega Alpina HT-LTD Disc Deore 2011
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
roland
post 19 Sep 2007, 14:17
Post #89


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.704
Joined: 18 November 04




Driverx, intr-una din statistici (parca anul trecut facuta), cele mai urmarite stiri erau cele de la ora 5. S-a stabilit ca romanilor le place sa se uite la stiri cu crime, violuri, etc. Le place violenta.
Poate asta explica si de ce le place rahatul.
Sa nu se inteleaga gresit, nu inseamna ca la toti le place violenta ci doar majoritatii (din statistica). Posibil sa se aplice si la rahat. Din nou, nu acuz pe nimeni, ok? Vorbim la modul general...


--------------------
. . .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
driverx
post 19 Sep 2007, 15:03
Post #90


--- Membru cu ralanti ---


Group: Members
Posts: 7.656
Joined: 21 November 03




...eu cel putin vorbeam de "multi romanasi", nu de toti, adica toata bobulatia Rromaniei.


--------------------
Mitsubishi Lancer 2008
Univega Alpina HT-LTD Disc Deore 2011
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
4 Pages < 1 2 3 4 >
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 28th April 2024 - 13:40
Forum Renault