DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> accident...

B-19-WYU
post 16 Jan 2005, 23:00
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 68
Joined: 6 August 04
From: Bucuresti




Va salut pe toti! Ei bine ... s-a intamplat. Cum ... nu mai conteaza. Cert e ca am reusit sa-mi lovesc masina. Farurile, masca aia de plastic de la radiator, bara, capota si aripile trebuie schimbate / reparate dupa caz. Noroc cu CASCO!!!
Poblema este ca desi in momentul impactului nu aveam mai mult de 30 km/h, socul nu a fost tocmai perpendicular pe directia de mers si dupa aia am costatat ca la mers in linie dreapta volanul nu mai sta drept. E rotit sub un unghi de vreo 5 grade spre dreapta.
Sa se fi indoit oare lonjeroanele sau care e cauza?? Masina nu arata chiar asa rau cand te uiti la ea ... nici macar radiatorul nu e spart. Impactul nu a distrus decat "primii" 15 cm din masina.
Oare dupa reparatie mai vor ramane urme? Va mai fi la fel ca inainte dupa reparatie? Vor ramane "sechele"?


PS: SN se roteshte groaznic de ushor la orice frana mai brusca. Si culmea ca tocmai facusem ITP si testele la frane au ieshit perfect... pe bune.


--------------------
Dacia Logan Ambition 2006 - B ?? ???
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
DomnulK
post 16 Jan 2005, 23:36
Post #2


ex kAndrei


Group: Members
Posts: 1.403
Joined: 7 September 03
From: Bucuresti




cred ca ti s-a deplasat/strambat cadru motor. Ca noua e clar ca nu va mai fi. Doar daca iti schimba ia de la casco tot sasiul<ceea ce nu prea cred>.
Bafta si tinichigii buni!
Off Topic La 30 km la ora nu cred ca o faceai asa muci,poate doar daca tu mergeai cu 30 si te-ai busit frontasl cu unu care mergea tot cu 30 .


--------------------
Dacia Logan Laureate 1.6 MPI 2004
Asfalt Uscat!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Fancyman
post 17 Jan 2005, 07:12
Post #3


Membru autentic


Group: Members
Posts: 495
Joined: 10 September 04
From: Pitesti




QUOTE(B-19-WYU @ 17 Jan 2005, 00:00)
Va salut pe toti! Ei bine ... s-a intamplat. Cum ... nu mai conteaza. Cert e ca am reusit sa-mi lovesc masina. Farurile, masca aia de plastic de la radiator, bara, capota si aripile trebuie schimbate / reparate dupa caz. Noroc cu CASCO!!!
Poblema este ca desi in momentul impactului nu aveam mai mult de 30 km/h, socul nu a fost tocmai perpendicular pe directia de mers si dupa aia am costatat ca la mers in linie dreapta volanul nu mai sta drept. E rotit sub un unghi de vreo 5 grade spre dreapta.
Sa se fi indoit oare lonjeroanele sau care e cauza?? Masina nu arata chiar asa rau cand te uiti la ea ... nici macar radiatorul nu e spart. Impactul nu a distrus decat "primii" 15 cm din masina.
Oare dupa reparatie mai vor ramane urme? Va mai fi la fel ca inainte dupa reparatie? Vor ramane "sechele"?
PS: SN se roteshte groaznic de ushor la orice frana mai brusca. Si culmea ca tocmai facusem ITP si testele la frane au ieshit perfect... pe bune.
*


Stai linistit. Sigur s-a strimbat suportul GMP care va fi schimbat. Apoi o vizita la directie si asta e. Totul e sa ai nervii tari si sa ii ungi bine pe mecanici. Bafta...



--------------------
SLZ/LGN/Passat 1,4MPI/0,9Tce/1,4TSI Confort/Laureate/Variant
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
13nov
post 17 Jan 2005, 09:13
Post #4


Membru autentic


Group: Members
Posts: 260
Joined: 7 June 04
From: Bucuresti




Stai linistit, daca impactul nu a distrus structura de rezistenta (lonjeroanele) fata a masinii, ea va arata dupa reparatie la fel de bine ca inainte de accident. Ai grija sa mergi la un service autorizat dacia (au standarde minime de utilare impuse de dacia).


--------------------
OPEL ASTRA GTC 1.9 CDTI 2008
Clio III 1.5 dci Privilege
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
IsNa
post 17 Jan 2005, 09:52
Post #5


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.147
Joined: 11 July 02
From: Timisoara




Nu suna prea grav. Dar ai grija sa mergi la un service bun, sa poata verifica si dupa caz indrepta lonjeroanele. Se poate face bine daca nu sunt mult mutate, si dupa ce scrii nu cred ca sunt (daca ai plecat cu masina de acolo...).

Bafta! Si insanatosire grabnica! (la masina)


--------------------
Skoda Fabia Combi + Citigo ASG 2007 / 2013
Forta sa fie cu voi !!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
neamih
post 18 Jan 2005, 18:14
Post #6


Membru incepator


Group: Members
Posts: 41
Joined: 31 May 04




modificarea directie poate fi de la faptul ca un din roti a preluat impactul si s-a dereglad directia


--------------------
astept Logan-ul pe motorina
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
PVF
post 18 Jan 2005, 22:24
Post #7


Membru


Group: Members
Posts: 176
Joined: 31 December 04




Acu` 2 ani am avut explozie pe stanga fata si am lovit cu coltul masini (fata stanga) 2 pomi, am scapat ieftin cateva strambaturi(+ nasu meu), aveam cam 90km/h pe drum de piatra. Lonjeroanele sunt pereche si se prind separat de caroserie, adica strambi unul schimbi tot.
In cazul tau tau faci te duci si faci geometria, oricum ar trebui sa faca parte din reparatie.
Nu cred sa fi strambat vreun lonjeron.
Vezi unde o repari sa fie cat mai naturala... smile.gif


--------------------
Renault Clio III 2006 confort dynamique- 5 usi 1,2 16 V 75 CP - B 16 PVF
Clio III confort dynamique- 5 usi 1,2 16 V 75 CP.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
floryc
post 5 Jul 2005, 01:48
Post #8


Membru incepator


Group: Members
Posts: 5
Joined: 5 July 05




QUOTE(B-19-WYU @ 17 Jan 2005, 09:00)
Va salut pe toti! Ei bine ... s-a intamplat. Cum ... nu mai conteaza. Cert e ca am reusit sa-mi lovesc masina. Farurile, masca aia de plastic de la radiator, bara, capota si aripile trebuie schimbate / reparate dupa caz. Noroc cu CASCO!!!
Poblema este ca desi in momentul impactului nu aveam mai mult de 30 km/h, socul nu a fost tocmai perpendicular pe directia de mers si dupa aia am costatat ca la mers in linie dreapta volanul nu mai sta drept. E rotit sub un unghi de vreo 5 grade spre dreapta.
Sa se fi indoit oare lonjeroanele sau care e cauza?? Masina nu arata chiar asa rau cand te uiti la ea ... nici macar radiatorul nu e spart. Impactul nu a distrus decat "primii" 15 cm din masina.
Oare dupa reparatie mai vor ramane urme? Va mai fi la fel ca inainte dupa reparatie? Vor ramane "sechele"?
PS: SN se roteshte groaznic de ushor la orice frana mai brusca. Si culmea ca tocmai facusem ITP si testele la frane au ieshit perfect... pe bune.
*




--------------------
dsn confort - il13wow
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
floryc
post 5 Jul 2005, 01:52
Post #9


Membru incepator


Group: Members
Posts: 5
Joined: 5 July 05




ajutati-ma si eu am comis-o,de unde iau bara de metal?!...cica trebuie sa fie identica cu cea care a fost inainte...


--------------------
dsn confort - il13wow
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sonicBanG
post 15 Aug 2005, 09:17
Post #10


Membru incepator


Group: Members
Posts: 31
Joined: 23 November 04




...am comis-o si eu...l-am lovit pe unul din spate, eram in coloana, vreo 7o kmh...el era cu o duba mercedes vito, l-am mazgalit putin, in schimb la mine farurile, masca, radiatorul, capota sunt turtite bine...aripile si ele, usile se deschid mai greu, am dus masina tractata dar la directie nu se simte absolut nimic, motorul merge rotund, nu a curs antigel decat in momentul impactului, dupa nimic...nu se supraincalzeste...
...a, si arbagul mi-a plesnit parbrizul si m-a ars pe degete ( capsa ) iar plasticul ala imputit de pe volan m-a zgariat pe mana...
...am casco, azi iau legatura cu cei de la asigurari...cam cat mai dureaza dupa pana imi fac astia masina? presupun ca o duc la service aici la dacia, in oradea...


--------------------
Dacia Solenza Confort 1.4 - BH05KID
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 20th September 2024 - 05:31
Forum Renault