DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

24 Pages « < 18 19 20 21 22 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Ploua in masina, Topic general, sfaturi, poze, tips and tricks

gcgeorgescu
post 11 Oct 2011, 22:08
Post #571


Membru


Group: Members
Posts: 923
Joined: 25 December 08
From: Bucuresti




rynox29 explica cum ai strans acolo ca ma intereseaza. te rog. ce ai strans cuiele ? sau ce?


--------------------
Renault Fluence 30 dec 2010/ 1.5 Dci 110cp
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
v-king
post 12 Oct 2011, 06:50
Post #572


Membru


Group: Members
Posts: 185
Joined: 8 March 10
From: Hunedoara - HD




Cred ca la cuiele de pe stalpi se refera. Alea le-am mai reglat si eu ca sa inchida mai apasat pe chedere. Desfaci cu o cheie fixa de 17 (parca) si muti usor cuiul spre interior. Strangi la loc (nu definitiv) si faci proba; daca se inchide usa bine fara sa fie nevoie sa dai tare cu ea, strangi definitiv.


--------------------
Ex: Dacia SuperNova 2002/Clima
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
rynox29
post 12 Oct 2011, 22:45
Post #573


Membru autentic


Group: Members
Posts: 210
Joined: 4 May 11
From: sinesti/ialomita-buzau




exact am mai dat cuiele respective ff putin spre interior,astfel ca usile sa etanseze mai bine pe caroserie,chederele fiind mai stranse..........eu am chederele mai uzate si de asta am luat masura asta


--------------------
dacia solenza 2004 scala 1.4 mpi - IL1 6 A B I
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Maskatu
post 13 Oct 2011, 07:57
Post #574


..


Group: Moderatori
Posts: 13.966
Joined: 2 July 08
From: zuzu




La super nova chestia asta nu prea ajuta deloc, pentru ca are chederele foarte dure, deloc "buretoase". La solenza este alta treaba, pentru ca are chederele foarte moi si se muleaza la fix pe fix pe usi. Am incercat si cu chederele de solenza dar difera, sunt cu totul altfel si nu merg montate decat daca le tai si ies urat de tot.


--------------------
. . . - ---
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
rynox29
post 13 Oct 2011, 15:56
Post #575


Membru autentic


Group: Members
Posts: 210
Joined: 4 May 11
From: sinesti/ialomita-buzau




eu ma gandesc sa pun la mine din alea de logan...........sunt cu mult mai bune decat astea de slz.........acum sa vad daca s.ar potrivi......poate vreun coleg care stiti ma ajutati si pe mine


--------------------
dacia solenza 2004 scala 1.4 mpi - IL1 6 A B I
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gcgeorgescu
post 17 Oct 2011, 20:09
Post #576


Membru


Group: Members
Posts: 923
Joined: 25 December 08
From: Bucuresti




chiar daca anul trecut am schimbat chederul de la parbriz si nu am avut probleme pana acum, de 2 zile iar imi intra apa pe sub parbriz(geam). urca apa de afara pe dedesupt si intra inauntru mai ales ca acolo bate stergatorul din dreapta, adica impinge apa in cgeder. am dat o gaura de scurgere pe afara am bagat o tevusca micuta, dar cred ca am dat gaura prea in colt.
ce ma sfatuiti? as baga silicon dar sunt reticient la solutia asta. la iarna cand apa se infiltreaza ziua , noaptea inghiata si iar isi face loc. a pus cineva silicon in coltul parbrisului si nu a mai avut probleme?


--------------------
Renault Fluence 30 dec 2010/ 1.5 Dci 110cp
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
djasu82
post 18 Oct 2011, 20:07
Post #577


MEMBRU DACIA CLUB


Group: Members
Posts: 11.714
Joined: 26 December 06
From: Bucuresti ...




pai da nu te-ai laudat tu ca nu-ti mai intra ... biggrin.gif e normal sa-ti intre daca nu ai bagat silicon intre tabla cheder si parbriz -exterior.
La mine nu intra nici un gram , si nici nu am folosit silicon special de cheder ala negru ... ci unul care prinde cauciucuri si izoleaza exterior ceva de genul... Dupa un an pot sa spun ca si-a facut treaba :X


--------------------
Dacia Super Nova Opel 1.7 CDTI , Audi Q7 , GPS wayteq x950btfm 1999 / 2003 / 2008 /2011 - nnn
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gcgeorgescu
post 19 Oct 2011, 11:31
Post #578


Membru


Group: Members
Posts: 923
Joined: 25 December 08
From: Bucuresti




ai dreptate djasule dar nu imi inchipuiam ca trebuie sa pui silicoane la o masina cand ii schimbi chederul si cel care l-a schimbat ma asigurat ca a dat el cu nustiu ce rahat si ca ala vechi era problema era copt.
parerea mea e ca e bine dupa 5-6 anisa schimbi chederul si apoi sa faci mici retusuri, reparand defectele de fabricatie , silicon.
in momentul cand se monteaza parbrizul cu chederul nou poti sa juri ca vine ermetic(turnat pe masina sau pe geam(chederul), defapt mie imi intra in seara aia intre cauciuc si geam si urca pe sub geam si se scurgea inhabitaclu. contra legilor fizici . m-am inchinat cu 5 maini. asta e masina lu dracu. nu e facuta de om ci de creaturile iadului, sa mor. am bagat si eu silicon in coltul ala dar si la celalalt acum "sper" ca va intra pe la mijloc , caci siliconulera alb si nu am vrut sa fac uratanie acolo.
ce as vrea sa am un cielo ruginit la aripi spate si sa imi ia 16 la suta in oras ,in momentele cand intra apa in troacele astea.


--------------------
Renault Fluence 30 dec 2010/ 1.5 Dci 110cp
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
djasu82
post 19 Oct 2011, 15:46
Post #579


MEMBRU DACIA CLUB


Group: Members
Posts: 11.714
Joined: 26 December 06
From: Bucuresti ...




eu il am original si nu l-am schimbat , dai cu silicon ... inainte de a da cu silicon sterge cu o carpa umezeala .


--------------------
Dacia Super Nova Opel 1.7 CDTI , Audi Q7 , GPS wayteq x950btfm 1999 / 2003 / 2008 /2011 - nnn
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gcgeorgescu
post 24 Feb 2012, 14:18
Post #580


Membru


Group: Members
Posts: 923
Joined: 25 December 08
From: Bucuresti




revin cu apa. in momentul cand spal geamul cu strop gel mai excesiv, intra apa sau lichid parbriz pe la coltul parbrizului, dar doar o picatura doua. chiar daca am pus silicon, problema revine. nu stiu ce sa ii mai fac.
ce as putea face sa se scurga apa peste cheder sa nu ramana pe el si sa intre intre cheder si geam (nu pe sub cheder si tabla)?
m-am gandit sa tai cu cuterul un sant (o parte din cheder) sa se scurga jos. pe coltul de jos al parbrizului, la imbinarea cu chederul se vede cum ramane apa, balteste si daca bate stergatorul acolo o forteaza sa intre pe sub geam. o fi bine ca tai cum am zis?
astept pareri.

This post has been edited by gcgeorgescu: 24 Feb 2012, 14:21


--------------------
Renault Fluence 30 dec 2010/ 1.5 Dci 110cp
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gcgeorgescu
post 27 Feb 2012, 20:42
Post #581


Membru


Group: Members
Posts: 923
Joined: 25 December 08
From: Bucuresti




am mai incercat un fel de lipici UHU , daca nu functioneaza, ramane sa crestez niste scurgeri in locul unde ramane apa stransa.


--------------------
Renault Fluence 30 dec 2010/ 1.5 Dci 110cp
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Maskatu
post 6 Mar 2012, 08:13
Post #582


..


Group: Moderatori
Posts: 13.966
Joined: 2 July 08
From: zuzu




Daca ai bagat silicon de jur imprejurul chederului, intre cheder si parbriz, nu ai de ce sa iti faci probleme. Poate sa balteasca apa cat doreste, ca de intrat in masina nu intra.


--------------------
. . . - ---
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gcgeorgescu
post 6 Mar 2012, 11:03
Post #583


Membru


Group: Members
Posts: 923
Joined: 25 December 08
From: Bucuresti




si lipiciul ala uhu vad ca e tot un silicon de altfel, caci nu avea traducere. acum ca l-am pus vad ca e ok si e si transparent. am turnat si cu furtunul si nu mai baga apa. sper sa ramana asa.


--------------------
Renault Fluence 30 dec 2010/ 1.5 Dci 110cp
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
djasu82
post 12 Mar 2012, 20:38
Post #584


MEMBRU DACIA CLUB


Group: Members
Posts: 11.714
Joined: 26 December 06
From: Bucuresti ...




nu ai siliconat cum trebuie tongue.gif adica intre tabla si cauciuc si dupa aceea intre cauciuc si geam biggrin.gif , faci asa nu mai intra strop de apa pe la parbriz ...


--------------------
Dacia Super Nova Opel 1.7 CDTI , Audi Q7 , GPS wayteq x950btfm 1999 / 2003 / 2008 /2011 - nnn
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gcgeorgescu
post 12 Mar 2012, 21:49
Post #585


Membru


Group: Members
Posts: 923
Joined: 25 December 08
From: Bucuresti




chederul original avea o scurgere. acesta care are doi ani nu are si din cauza asta cred ca cea mai buna metoda e cea de a cresta chederul acolo in colt unde balteste. acolo si tabla are o chestie ca o scurgere.


--------------------
Renault Fluence 30 dec 2010/ 1.5 Dci 110cp
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Maskatu
post 12 Mar 2012, 21:51
Post #586


..


Group: Moderatori
Posts: 13.966
Joined: 2 July 08
From: zuzu




Cea mai buna metoda este sa siliconezi interioarul si exteriorul de jur imprejur, astfel incat sa nu mai aiba ce apa sa intre si ce sa se mai scurga. Scurgerea era buna cand era masina noua, parbrizul nou, tabla noua, totul mergea ca uns.


--------------------
. . . - ---
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gcgeorgescu
post 12 Mar 2012, 21:58
Post #587


Membru


Group: Members
Posts: 923
Joined: 25 December 08
From: Bucuresti




poti tu sa ma ajuti in cazul asta? ai tu silicon si timp? ca eu nu stiu ce sa iau, sunt prea multe si ma ratacesc in ele. contra cost , normal si asa poti sa imi mai dai si mie un stiker din ala cu dacia club de interior.


--------------------
Renault Fluence 30 dec 2010/ 1.5 Dci 110cp
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Maskatu
post 12 Mar 2012, 22:15
Post #588


..


Group: Moderatori
Posts: 13.966
Joined: 2 July 08
From: zuzu




Hai ca esti culmea. Cumperi silicon sanitar sau universal, de preferinta transparent, ca sa nu se vada daca iti mai scapa pe langa, si un pistol de silicon. Pistolul costa 15-20 de lei, siliconul 10-15 lei. Bagi o surubelnita si o carpa intre cheder si parbriz si cureti bine jegu, si dupa aplici siliconul continuu, ca sa nu exista vreo zona unde nu este aplicat.



--------------------
. . . - ---
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gcgeorgescu
post 12 Mar 2012, 22:20
Post #589


Membru


Group: Members
Posts: 923
Joined: 25 December 08
From: Bucuresti




am facut-o la cel vechi. peste tot . apoi l-am schimbat si nimic


--------------------
Renault Fluence 30 dec 2010/ 1.5 Dci 110cp
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Maskatu
post 13 Mar 2012, 08:27
Post #590


..


Group: Moderatori
Posts: 13.966
Joined: 2 July 08
From: zuzu




Pai repeta operatia si la cel nou. Atata timp cat siliconezi TOATA marginea, este LOGIC ca apa nu mai are pe unde sa intre, decat daca sari cu ea in Dambovita.


--------------------
. . . - ---
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
djasu82
post 14 Mar 2012, 17:49
Post #591


MEMBRU DACIA CLUB


Group: Members
Posts: 11.714
Joined: 26 December 06
From: Bucuresti ...




Eu cred ca nu a siliconat cum trebuie si mizeria nu a scosa dintre cheder tabla si cheder geam plus la o temperatura ambianta de 20 de grade fiindca la 5-10 nu se etanseaza de loc . Am patit la 1310 tot la fel imi intra apa fiindca datorita temperaturi se trasese chederul de la parbriz partea de jos in stanga si in dreapta si puteai sa bagi degetul... intra apa pe acolo intr-o veselie . M-a pus dracu pe timp rece sa bag la silicon fiindca trebuia sa bag nu gluma biggrin.gif si dupa doua saptamani silicon ul transparent se zbarcise...
Asa ca am asteptat sa se faca cald am pus mana si am cumparat silicon negru si am bagat la greu evident am sters mizeria uscat ... in final asa a ramas nu am mai avut probleme sa se zbarceasca indiferent de temperatura exteriara iarna vara. Asta e ai masina romaneasca te carpesti indiferent ca e nova , slz sau lighean ... toate au bube ... daca nu ar mai avea bube nu s-ar mai vinde.


--------------------
Dacia Super Nova Opel 1.7 CDTI , Audi Q7 , GPS wayteq x950btfm 1999 / 2003 / 2008 /2011 - nnn
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Adrianthebest
post 25 Mar 2012, 14:56
Post #592


Membru


Group: Members
Posts: 108
Joined: 13 July 11
From: Dambovita




mie mi-a ruginit podeaua la suportul acela de la scaunul din dreapta de la condens cred,ca se face mereu sub mocheta sau poate de la apa.ce as putea sa ii fac?trebuie taiat si sudat altfel?sau sa dau cu solutie din aceea pentru eliminarea ruginii?(daca stiti vre-un tip,firma de astfel de produs as fi recunoscator daca mi-ati spune si eventual niste preturi)am inteles ca exista unele care transforma rugina in baza solida peste care se poate da cu chit de fibra de sticla si vopsii.mentionez ca scaunul e fix in podea decat in parte din fata a sinei acelea a ruginit si se vede o gaurica mica prin podea pana jos.imi pare rau daca am postat gresit dar nu am gasit alt topic pentru astfel de probleme cauzate de apa.va multumesc


--------------------
dacia supernova 2001/rapsodie - DB 08 WNM
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ady23
post 25 Mar 2012, 15:25
Post #593


...


Group: Members
Posts: 586
Joined: 29 December 10
From: Tara Minunilor




parerea mea e ca ar trebui decupata bucata ruginita si sudata alta tabla...e destul de ruginita daca au aparut si gauri...parerea mea,multa bafta


--------------------
dacia supernova 2001 - ....
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
powertodacia
post 25 Mar 2012, 15:36
Post #594


Membru autentic


Group: Members
Posts: 853
Joined: 19 March 08
From: Bucuresti




normal ca apare rugina daca o lasati cu apa in ea mereu. la -3-4 luni eu unul o deschid si o verific de apa sub mocheta si in portbagaj, peste tot..si unde e cazul sterg si las sa se usuce.


--------------------
supernova Clima 2003
Dacia super..super...super BOOM!
Improvizatii: GPL/AC
Rezultat: Nesatisfacator=> Pisicuta 316
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
nickydutzu22
post 3 Apr 2012, 21:13
Post #595


Membru incepator


Group: Members
Posts: 1
Joined: 1 April 12




salutare am si eu o DSN din 2002,si am o mica sau mare problema,pe sub galeria de evacuare i inceput sa curga ulei si nu stiu ce are si pe unde curge mai exact,cum o pot remedia problema,ma puteti ajuta si pe mine va rog foarte mult.


--------------------
14 MPI dacia supenova 2002 - VL.07.TFM
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gcgeorgescu
post 11 Apr 2012, 09:10
Post #596


Membru


Group: Members
Posts: 923
Joined: 25 December 08
From: Bucuresti




cu tot siliconul care l-am bagat tot mai dadea o picatura pe la coltul parbrizului pe sub geam. problema asta am mai avut-o si am explicat-o in alt topic.
am rezolvat-o ca si cei de la dacia , dat fiind faptul ca chederul e nou si nu supureaza decat pe la colturi acolo unde se strange si ramane apa si mai bate si stergatoarele. practoc am dat 2 gauri in colturi acolo unde deja tabla are o degajare , putin sub capota motorului si am bagat doua tuburi de plastic destul de largute. la ultimile ploi si au fost, nu am mai avut probleme.
restul de silicon ramane pe pozitie ca nu strica, dar cred ca asta e solutia daca nu iti baga apa si pe sub cheder-tabla. cine are problema asta stie la ce ma refer si cred ca asta e solutia finala. deci cu apa am terminat-o.


--------------------
Renault Fluence 30 dec 2010/ 1.5 Dci 110cp
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gabriel.bv
post 20 Apr 2012, 09:16
Post #597


Membru autentic


Group: Members
Posts: 325
Joined: 4 June 10
From: Brasov




Salut..la usa dreapta fara a avut cineva probleme cu apa? zilele trecute cand ploua m`am bagat in masina si am dat fata de usa jos si din ce am observat, intra pe undeva pe la oglinda, se scurge pe suportul geamului din int. usii(nu stiu cum se numeste exact piesa)....si ar mai fi un loc la eleron(prinderea de pe mijlocul hayonului, dar cred ca se rezolva cu silicon cat cuprinde tongue.gif


--------------------
Dacia SuperNova Rapsodie 2002 - BV xx NIG
[B]Never drive faster than your angel can fly ![/B]
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gcgeorgescu
post 20 Apr 2012, 09:33
Post #598


Membru


Group: Members
Posts: 923
Joined: 25 December 08
From: Bucuresti




totul se rezolva. dar nu cu silocon peste tot, vezi ca sa discutat cauta. la eleron siliconul e baza dar la oglinda nu cred. eu unul la parbriz nu am rezolvat cu silicon , ci am dat gauri la colturi in cheder(acolo unde iti indica si tabla, masina). dar in general e bun siliconul.

This post has been edited by gcgeorgescu: 20 Apr 2012, 09:33


--------------------
Renault Fluence 30 dec 2010/ 1.5 Dci 110cp
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
djasu82
post 25 Apr 2012, 17:33
Post #599


MEMBRU DACIA CLUB


Group: Members
Posts: 11.714
Joined: 26 December 06
From: Bucuresti ...




nu ai dat cum trebuie cu silicon si in abundenta altfel nu mai are cum sa curga a daca tragi o mica fasie cu le fi sigur ca nu faci nimic ... La mine de cand o am la bunici la tara lasata in mediu deschis nu a intrat strop de apa .. peste o luna o aduc la bucuresti pentru itp.


--------------------
Dacia Super Nova Opel 1.7 CDTI , Audi Q7 , GPS wayteq x950btfm 1999 / 2003 / 2008 /2011 - nnn
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gcgeorgescu
post 17 May 2012, 20:44
Post #600


Membru


Group: Members
Posts: 923
Joined: 25 December 08
From: Bucuresti




de cand cu gaurile in coltul chederului si introdus doua tuburi pt scurgere, am scapat de apa. de la accident usa stanga spate sa "rezolvat de la sine" am scapat de tot. 124.gif . si au trecut ploi destule zilele astea, nici nu se mai abureste.


--------------------
Renault Fluence 30 dec 2010/ 1.5 Dci 110cp
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
24 Pages « < 18 19 20 21 22 > » 
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 28th April 2024 - 18:50
Forum Renault