DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

31 Pages « < 18 19 20 21 22 > »  
Reply to this topicStart new topic

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Auto Prognosis, Colectia mea de automobile miniaturale

Prognosis
post 21 Sep 2013, 12:26
Post #571


Membru adoptat


Group: Members
Posts: 926
Joined: 7 October 08
From: Slobozia




Fortele armate Progosiene la SloboXia Mare

Fortele armate Prognosiene se pregatesc de invazia extraterestra la SloboXia.

Armata e cu noi!

Potrivit Agentiei de presa “MediaVax”, un nor de meteoriti care se apropie de pamant a fost identificat ca fiind in fapt o mare armata celesta alcatuita din nave intersupermacrogalagtice, apartinand unei populatii de origini necunoscute din Galaxia Maro, fiinte care se hranesc cu nitrati si nitriti, si care epuizand toate resursele poluante din galaxia lor, au scanat Calea Laptee si au descoperit ca la SloboXia este ditribuita apa cu nitrati/nitriti la pret de apa potabila. Astfel, bucurosi, ei au hotarat invazia SloboXiei si utilizarea apei locale ca si carburant pentru navetele spatiale din dotare.

Pentru a face fata situatiei de urgenta si pentru a-si apara cu strasnicie si devotament resursele de apa “nitratata”, Guvernatorul local, dl. Stroica (Pere Stroica), a ordonat prepararea in regim de urgenta militara a unor vehicule destinate luptei, cu care trei din cei cei doi militari ramasi in serviciul soldatesc de aparare a puturilor colmatate, sa se poata deplasa si lupta impotriva cotropitorilor invadatori, mancaciosi de nitrati gratis. Suntem informati ca extraterestrii nu au de gand sa plateasca facturile la apa curenta potabila, pe motiv ca aceasta nu are suficient nitrat, ci mai mult clor in compozitia chimica de “apa potabila – in general”. Pentru a pacali extraterestrii si a opri “invaxzia”, Guvernatorul a lansat un comunicenzurat de “prexa” in care afirma ca apa intruneste conditii de potabilitate in general, in maresal si in amiral, sperand ca invadatorii vor face cale intoarsa debusolati. Invadatorii nu s-au lasat pacaliti de hartia cu “aVisele” flusturata de guvernator, si dupa ce au chestionat prin radio crampus gustul puternic si amarui al apei “nitratate”, au decis continuarea marsului intergalatic de protest catre SloboXia.

Astfel Atelierele PanArin au mobilizat toate fortele munciputoresti de pretutindeni si din SloboXia si au efectuat malpraxis pe doua vehicule ARO spre a capata imaginea unor militarizate transportoare antice de trupe din armata disparuta de pe plan local. Strasnicele vehicule obtinute de mestesugarii priceputi ai Atelierelor, au fost infaptuite cu maiestrie si distribuite trupelor militare autohtone perene si de pretudindeni din SloboXia. Acestia doi, au preluat vehiculele cu care au inceput patrulatarea prin zona putzurilor frenetice nitratate si au jurat cu mana pe bidonul din dotare ca vor apara cu strasnicie avutia poporului din SloboXia. Ei au mai cerut si doua pistoale hidraulice, cu care sa stropeasca in ochii invadatorilor cu apa nitratata cu clor, manevra prin care acestia vor orbi “temporal” si nu vor mai putea vedea corect valoarea f®acturilor.
Intregul material jurnalistic si imagini multiple http://arin.panait.net/fortele-armate-prog...-sloboxia-mare/

Armata-02.jpg

21 Sep 2013, 16:41:
ARO 243 militar

21 SEPTEMBER 2013
Una dintre masinile militare executate zilele acestea in Atelierele PanArin, un ARO 243, este destinat exportului. Macheta este executata cu baza in modelul DeAgostini de pe piata romaneasca. Mai multe va povesti propietarul dupa ce va primi macheta.

ARO-243-4.jpg

Mai multe poze http://arin.panait.net/aro-243-militar/

22 Sep 2013, 08:07:
Cu Skoda Fabia la Slobozia

De Skoda ma leaga multe amintiri. Stiu ca in familia mea, a fost o mare pasiune pentru Skoda. De mic ma stiu pe langa Skodele tatalui meu. Am avut S1000, zice fratele meu ca si S100, 120L si inca una pe care nu si-o aminteste nici el. Culmea, toate albastre sau pe bleu, in general numite ”Zambilica”, cum altfel. Amintirile mele se opresc la clasicele Skoda. Iata ca la Atelierele PanArin venit pentru revopsire o frumoasa Fabia, care este gata de expediere catre fericitul propietar!

Skoda_Fabia_21.jpg

Mai multe poze http://arin.panait.net/cu-skoda-fabia-la-slobozia/

This post has been edited by Prognosis: 22 Sep 2013, 07:07


--------------------
- - -
Freedom is not free!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
MSM 63
post 22 Sep 2013, 08:44
Post #572


Membru autentic


Group: Members
Posts: 285
Joined: 30 September 12
From: Bucuresti




Foarte bine realizata ! Reprezinta modelul real in totalitate si asa cum ne-ai obisnuit ai facut o macheta superba. Felicitari !

P.S Am avut si eu acelasi model (2004-2007) dar alta culoare.

This post has been edited by MSM 63: 22 Sep 2013, 08:46

Attached thumbnail(s)
M5.jpg ( Size: 412.67k ) Number of downloads: 1425


--------------------
SKODA OCTAVIA simply clever
In orice lucru rau exista si o parte buna !
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Prognosis
post 22 Sep 2013, 12:04
Post #573


Membru adoptat


Group: Members
Posts: 926
Joined: 7 October 08
From: Slobozia




Multumesc Mircea!

............................

Cielo unui vecin

Cand a aparut revista cu Daewoo Cielo, un vecin m-a intrebat daca nu ma incumet sa-i reproduc si lui masina. L-am asigurat ca se poate face fara probleme si iata ca astazi sunt gata sa cobor si sa-i predau macheta made on Prognosis!

In conformitate cu modelul original, s-au pictat scaunele si interiorul in trei nuante diferite de gri. La fel si bordul cu volanul si panoul de sub luneta. Farurile de ceata au primit si ele partea argintie reflectorizanta de sub sticla. Din pacate pentru moment ne lipsesc siglele si inscrisurile specifice, dar am promis ca foarte curand le voi face.

Cielo-4.jpg

Mai multe poze >>> http://arin.panait.net/cielo-unui-vecin/


--------------------
- - -
Freedom is not free!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
MSM 63
post 22 Sep 2013, 14:47
Post #574


Membru autentic


Group: Members
Posts: 285
Joined: 30 September 12
From: Bucuresti




Intotdeauna mi-au placut machetele care reproduc originalul. Ideea e sa le poti face. Super executia machetei, interiorul lucrat cu mare grija pentru detalii. Cred ca si proprietarul este multumit de realizare !

This post has been edited by MSM 63: 22 Sep 2013, 14:51


--------------------
SKODA OCTAVIA simply clever
In orice lucru rau exista si o parte buna !
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Prognosis
post 23 Sep 2013, 10:49
Post #575


Membru adoptat


Group: Members
Posts: 926
Joined: 7 October 08
From: Slobozia




Dacia 1300 i – ACR de Covasna

Cresterea parcului auto din Covasna impune de urgenta activarea serviciului de asistenta tehnica pentru masinile din generatia Dacia si Aro a anilor trecuti detinute de colegul din Covasna. In acest scop, prin schimburi comerciale specifice, Atelierele PanArin au pregatit o masina pentru colegul Peter. Speram sa-i placa, asa cum si noua ne plac masinile trimise de dumnealui pentru a se alatura parcului auto Prognosis de la Slobozia. Multumim domnule Peter si dorim sa va asiguram de continuarea colaborarii noastre. Macheta nu are inca inscrisul specific “Automobil Clubul Roman“, dar promitem sa-l realizam cat mai curand la tipografia consacrata de la Tg. Mures! Atelierele PanArin sunt pregatite pentru solicitarile de masini ale asistentei rutiere din judetele tarii!

La aceasta macheta s-au combinat piese de Dacia 1300 si 1310 spre obtinerea modelului Dacia 1300 cu imbunatatiri. Masca cu faruri duble, aerisiri dreptunghiulare pe montantii spate. S-au conturat garniturile de cauciuc de la semnalizatoarele clasice spate si de la ramele oglinzilor. Interiorul a capatat scaune gri si a fost imbunatatit prin nichelarea diverselor manete si butoane. Stergatoarele au fost nichelate, dar s-a pastrat partea neagra specifica lamelei de cauciuc.

Dacia1300i-ACR-2.jpg

Mai multe poze si detalii http://arin.panait.net/dacia-1300i-acr-de-covasna/


--------------------
- - -
Freedom is not free!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Prognosis
post 24 Sep 2013, 13:04
Post #576


Membru adoptat


Group: Members
Posts: 926
Joined: 7 October 08
From: Slobozia




Proiectul “Tren D”, o Dacia 1300 pe calea ferata

Niste studenti de la Universitatea Ovidius din Constanta, Romania au transformat o Dacia 1310 veche intr-o ambulanta a trenurilor, care merge pe calea ferata cu 100 km/h. Ei au botezat-o TrenD. Ce ziceti, ar fi posibil s-o vedem peste cativa ani introdusa in sistemul CFR? Poate am face si furori in lume cu acest concept. Vedeti ca noi romanii nu suntem prosti? Doar puturosi. Sa nu uitam nici de masina cu doua fete si Dacia care trage un tractor , inventate tot de romani.”

Cert este ca eu, pasionat fiind si de trenuri dar si de machetele auto, am decis ca este cazul sa realizez un alt unicat, macheta Daciei 1300 prelucrata de studentii de la Universitatea Ovidiu Constanta, pentru a circula pe calea ferata! >>> http://arin.panait.net/proiectul-tren-d-o-...e-calea-ferata/

Tren_D_03.jpg


--------------------
- - -
Freedom is not free!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Iulikk
post 24 Sep 2013, 16:08
Post #577


Fost Membru Solenzar


Group: Members
Posts: 8.949
Joined: 6 May 08
From: Litoral




Foarte tare!!

Vezi ca acu' e una cu șenile pe la facultate tongue.gif .


--------------------
Autoturism visiniu cu roti - CT ?? XXX
Dieselul e pentru tractoare, gazul pentru butelii, iar benzina pentru masini.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Prognosis
post 24 Sep 2013, 17:22
Post #578


Membru adoptat


Group: Members
Posts: 926
Joined: 7 October 08
From: Slobozia




QUOTE(Iulikk @ 24 Sep 2013, 17:08)
Foarte tare!!

Vezi ca acu' e una cu șenile pe la facultate tongue.gif .
*


Niste poze ar fi de mare ajutor!


--------------------
- - -
Freedom is not free!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Bwwlan
post 24 Sep 2013, 17:55
Post #579


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.599
Joined: 16 September 09
From: .de, ex Cluj






--------------------
VW Golf Sportsvan 2017 1.4 TSI 150CP DSG Comfortline
"Degeaba ai bani, dacă nu ai mulți."
Anonymous
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Iulikk
post 24 Sep 2013, 18:23
Post #580


Fost Membru Solenzar


Group: Members
Posts: 8.949
Joined: 6 May 08
From: Litoral




Ajung saptamana viitoare la facultate si voi face smile.gif .
Mai e o dacie "amfibie", ti-o pozez si pe aia biggrin.gif .


--------------------
Autoturism visiniu cu roti - CT ?? XXX
Dieselul e pentru tractoare, gazul pentru butelii, iar benzina pentru masini.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Prognosis
post 25 Sep 2013, 06:35
Post #581


Membru adoptat


Group: Members
Posts: 926
Joined: 7 October 08
From: Slobozia




QUOTE(Iulikk @ 24 Sep 2013, 19:23)
Ajung saptamana viitoare la facultate si voi face smile.gif .
Mai e o dacie "amfibie", ti-o pozez si pe aia biggrin.gif .
*


Chiar bizar! Dar simpatic si interesant senilatul. Poze la Tren D din toate partile, fata/spate/lateral. Multumesc mult. Si inscrisul de pe portiera mau clar.


25 Sep 2013, 15:05:
Zi de poștă la Slobozia

Zi de miercuri aglomerata la Atelierele PanArin. Si de bucurii, dar si de vesti proaste. Si ca sa incep cu acestea din urma, am fost informat politicos la ghiseu, ca de la 1 octombrie Oficiul de la Gara se desfinteaza, chestie destul de dureroasa pentru mine. Chiar si acest oficiu, cel mai aproape de casa mea, era la cca. 2 km, dar il parcurgeam pe jos in 30 minute, sau cu taxiul in zilele calde ori friguroase. Asta pentru ca primarul nostru se ocupă mai nou cu desene pe asfalt in loc sa reglementeze un transport public decent si util locuitorilor de oras resedinta de judet. Acum, daca singurul oficiu de coletarie va ramane cel de la magazinul Ialomita, adica tocmai dincolo de centrul orasului, va imaginati aglomeratia si timpul pierdut cu coletaria. Plus banii de taxi, caci pe jos este prea departe pentru un astmatic ca mine…

Cu aceasta ocazie, rog pe toti cei care imi vor mai trimite colete cu machete pentru modificari, sa o faca fie prin curier privat, fie prin posta, dar cu specificatia la ghiseu si pe colet “trimis prin factaj”, ceea ce inseamna ca este adus acasa. Altminteri riscati sa vi se intoarca pachetul, pentru ca eu nu ma duc la distanta asta decat pentru coletele externe.

Asadar, sa continui cu vestile bune… >>> http://arin.panait.net/zi-de-po%C8%99ta-la-slobozia/

De_la_Dragos_1.jpg
De_la_Peter_1.jpg

25 Sep 2013, 18:14:
Aro 242 – DeAgo revista 53

Macheta aparuta astazi in colectia DeAgostini, revista numarul 53. Foarte asteptata macheta, mai ales de catre mine, care pe baza modelului cabinei am creat numeroase utilitare ARO din trecut dar modificand din greu si cu multa truda cabinele de 240. Daca le-as fi avut in acele vremuri, mult mai usor as fi lucrat unele din modele mele din trecut. Am realizat in tot acest timp ARO 320C, Aro 320C camioneta cu obloane, si inca una la fel, Aro 320 cisterna. Cu acest model aparut astazi, am multe planuri de lucru a machetelor din trecut. Depinde cum ne descurcam cu bugetul, caci vise am destule…

Cat despre macheta aparuta astazi nu am decat aprecieri. DeAgo a inceput sa faca lucruri frumoase pentru colectionari din Romania si doresc sa-i multumesc lui Iulian Pintea pentru interesul acordat. Macheta este foarte ingrijit lucrata, curata si fidel realizata. O recomand cu caldura tuturor pasionatilor de machete romanesti!

Bravo DeAgo, vezi ca se poate si bine?

P9250040.jpg

Mai multe poze si detalii >>> http://arin.panait.net/aro-242-deago-revista-53/

This post has been edited by Prognosis: 25 Sep 2013, 17:14


--------------------
- - -
Freedom is not free!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Dsign
post 26 Sep 2013, 10:53
Post #582


Led Tuning Man


Group: Members
Posts: 3.498
Joined: 24 November 03
From: Bucuresti




Eu nu am fost atent si am luat o macheta 242 care are stopurile montate stramb si multe bavuri nefinisate la pasajele rotilor. De asemenea, pe partea dreapta, roata spate sta mai catre spate, ca si cand puntea este dezaxata. In fine, lipsesc urmele de superglue in exces pe care le vedeam la primele machete Aro (Numarul 2 - Aro 240 este un dezastru din punctul asta de vedere, am nimerit o macheta rupta de pe standul sau, scaunul din dreapta se plimba prin toata masinuta, d-astea smile.gif )

Astept sa apara la chioscuri ieftinituri de Dacia 1310 si 1320 ca sa-mi confectionezi si mie o copie a masinii tatalui meu (Delta 1310 - o Dacia 1310 cu elemente optice frontale de Dacia 1320, interior de 1320 si multe dotari de confort). Era ceva deosebit la vremea aia, echipare tip Canada, avea siglele modificate, nu scria pe nicaieri "Dacia" ci "Delta" .


--------------------
D Logan 2004 Preference 1.6MPI Egee - B 48 CUP
http://youtu.be/OQ-ukXOBfI4
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Prognosis
post 26 Sep 2013, 10:55
Post #583


Membru adoptat


Group: Members
Posts: 926
Joined: 7 October 08
From: Slobozia




QUOTE(Dsign @ 26 Sep 2013, 11:53)
Eu nu am fost atent si am luat o macheta 242 care are stopurile montate stramb si multe bavuri nefinisate la pasajele rotilor. De asemenea, pe partea dreapta, roata spate sta mai catre spate, ca si cand puntea este dezaxata. In fine, lipsesc urmele de superglue in exces pe care le vedeam la primele machete Aro (Numarul 2 - Aro 240 este un dezastru din punctul asta de vedere, am nimerit o macheta rupta de pe standul sau, scaunul din dreapta se plimba prin toata masinuta, d-astea smile.gif )

Astept sa apara la chioscuri ieftinituri de Dacia 1310 si 1320 ca sa-mi confectionezi si mie o copie a masinii tatalui meu (Delta 1310 - o Dacia 1310 cu elemente optice frontale de Dacia 1320, interior de 1320 si multe dotari de confort). Era ceva deosebit la vremea aia, echipare tip Canada, avea siglele modificate, nu scria pe nicaieri "Dacia" ci "Delta" .
*


Cu multa placere. Parca spunea-i ca imi faci o vizita!

This post has been edited by Prognosis: 26 Sep 2013, 10:55


--------------------
- - -
Freedom is not free!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Dsign
post 26 Sep 2013, 11:10
Post #584


Led Tuning Man


Group: Members
Posts: 3.498
Joined: 24 November 03
From: Bucuresti




Am avut intentia, insa drumul de la Buzau la Slobozia este impracticabil pentru masina mea, asfaltul este sub oorice critica, si ma cam grabeam. Nu-i bai, ca am ocazii destule, te anunt dinainte, nu vin neanuntat. smile.gif Abia astept sa vad colectia de masinute


--------------------
D Logan 2004 Preference 1.6MPI Egee - B 48 CUP
http://youtu.be/OQ-ukXOBfI4
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Prognosis
post 27 Sep 2013, 07:37
Post #585


Membru adoptat


Group: Members
Posts: 926
Joined: 7 October 08
From: Slobozia




Armata e cu noi – FABRICAT in Ialomita

Pentru a asigura paza si protectia obiectivelor importante din Sloboxia, trupele locale alcatuite din doi militari, au fost in mare secret dotate cu un vehicul militar din generatia ARO 243, modificat special pentru misiunile de patrulare in zona de conflict. Cum “Fabricat in Ialomita” a fost sarbatorit cu mare pompa, meseriasii de la Atelierele PanArin s-au intrecut pe sine in munca cinstita de manufacturare a modelelor clasice romanesti, marea lor majoritate UNICATE, in speranta ca marca Prognosis va face cinste productiei Ialomitene de … arta machetistica. Vorba ceea “nimeni nu-i profet pe strada lui“, chiar daca ceea ce se fabrica la Atelierele PanArin din Sloboxia, este recunoscut pe plan mondial, pe aici, pe la noi, arta nu are valoare decat daca reflecta țâțe și funduri ori mici si bere in peisajul logistic cultural…

………………………………………………………………

Aro 243 a fost prezent peste tot pe unde soldatul roman isi taraia bocancii grei si uzati si kalashnikovul performant atarnat langa rucsacul cu conserve. Masina noatra a fost dotata in spiritul acelor ani, cu canistre de rezerva carburant, lopata pentru interventii si instalatie radio performanta. Pe usa din spate a fost montat un suport cu roata de rezerva si luminozitatea suplimentara a fost asigurata prin montarea unui reflector suplimentar pe partea soferului.

Baza transformarii a fost o macheta DeAgo, canistrele sunt din forex si lopata home made este din tabla de alama si sarma de cupru. Cum toate astea sunt lucrate de meserisii Atelierelor PanArin din Sloboxia, se cheama oare ca sunt “Fabricate in Ialomita” ??? Da! Inca un unicat Fabricat de Arin Panait, marca mai cunoscuta decat Ialomita!

Multumim pentru aprecieri! >>> http://arin.panait.net/armata-e-cu-noi-fabricat-in-ialomita/

ARO_militar_01.jpg

27 Sep 2013, 11:25:
ARO 242 ACR de Slobozia

Cresterea parcului auto Prognosis a determinat conducerea societatii sa comande inca o masina ACR din gama ARO 242, cu tractiune integrala, necesara interventiilor auto pe terenurile accidentate de la periferia municipiului resedinta de judet. Fabricat in Ialomita, acest nou model de ARO 242, a fost echipat de meseriasii de la Atelierele PanArin cu dispozitive necesare interventiilor in depanarea autovehiculelor aflate in dficultate. Astfel, pe platforma de incarcare a masinii, se poate monta la nevoie o macara de ridicare si tractare a autovehiculelor depanate. Inoxul folosit la confectionarea platformei si la cutiile de ustensile, va mari durata de viata a echipamentelor utilizate. Stergatoarele au fost si ele nichelate corespunzator, iar interiorul dotat cu tapiterie gri, confortabila, din textile de calitate, sporeste placerea sofatului. Girofarele de avertizare si proiectoarele de pe masina vin sa usureze expoatarea acesteia si deplasarea ei in traficul aglomerat din localitate. Cauciucurile pentru teren accidentat vor facilita interventiile pe drumurile de tara sau de munte. Masina fost predata serviciului de interventii si a plecat in prima sa misiune de aducere la vopsitorie a unei clasice care va deveni curand visul unui cetatean din Covasna. Astfel, macheta trimisa de Silviu a fost trasformata conform ingerintelor parcului auto Prognosis.

ARO242_ACR_02.jpg
ARO242_ACR_09.jpg

Mai multe poze si detalii >>> http://arin.panait.net/aro-242-acr-de-slobozia/

This post has been edited by Prognosis: 27 Sep 2013, 10:25


--------------------
- - -
Freedom is not free!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Dsign
post 27 Sep 2013, 10:44
Post #586


Led Tuning Man


Group: Members
Posts: 3.498
Joined: 24 November 03
From: Bucuresti




Ai pus farurile de la 243? De ce?

De unde ai anvelope d-alea cu crampoane?


--------------------
D Logan 2004 Preference 1.6MPI Egee - B 48 CUP
http://youtu.be/OQ-ukXOBfI4
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Prognosis
post 27 Sep 2013, 13:09
Post #587


Membru adoptat


Group: Members
Posts: 926
Joined: 7 October 08
From: Slobozia




QUOTE(Dsign @ 27 Sep 2013, 11:44)
Ai pus farurile de la 243? De ce?

De unde ai anvelope d-alea cu crampoane?
*


Pentru ca asa e modelul care umbla prin Slobozia, cu faruri rotunde.
Anvelopele mari sunt de un 240 dezmembrat!


--------------------
- - -
Freedom is not free!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
MSM 63
post 27 Sep 2013, 18:01
Post #588


Membru autentic


Group: Members
Posts: 285
Joined: 30 September 12
From: Bucuresti




Excelent ! Au iesit fenomenal. Felicitari. Tot asta m-am gandit si eu sa fac.

Dar sa pare ca mi-ai luat-o inainte smile.gif . Al doilea model am sa-l fac gri/bleu, ca nu am niciunul in culoarea asta. Astazi am adus de la serviciu pe langa cele 2 ARO-uri si un prototip de 1300 Break (mi-a ramas o caroserie). Am vrut sa vad cum iese combinatia de culori si colantarea, din pacate nu mai am si restul pieselor sa o pot termina.

This post has been edited by MSM 63: 27 Sep 2013, 18:08

Attached thumbnail(s)
1.JPG ( Size: 1.17mb ) Number of downloads: 447
2.JPG ( Size: 1.57mb ) Number of downloads: 1012
3.JPG ( Size: 1.44mb ) Number of downloads: 828


--------------------
SKODA OCTAVIA simply clever
In orice lucru rau exista si o parte buna !
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Prognosis
post 27 Sep 2013, 18:15
Post #589


Membru adoptat


Group: Members
Posts: 926
Joined: 7 October 08
From: Slobozia




Super Mircea, imi placea breakul, dar si gri/bleu pe aro. Foarte frumoase!

28 Sep 2013, 08:57:
Armata este cu noi, dovada ca in Atelierele PanArin se confectioneaza masini militare care au apartinut epocii trecute. Macheta realizata de Arin Panait in regim de manufactura, este prezentata in acest filmulet, iar poze si detalii despre lucrare gasiti in articolul http://arin.panait.net/armata-e-cu-noi-fabricat-in-ialomita/

Vizionare placuta si multumesc pentru like pe blog!
http://arin.panait.net/aro-243-militar-2/

This post has been edited by Prognosis: 28 Sep 2013, 07:57


--------------------
- - -
Freedom is not free!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Prognosis
post 29 Sep 2013, 09:51
Post #590


Membru adoptat


Group: Members
Posts: 926
Joined: 7 October 08
From: Slobozia




Un 241 pe gustul meu

29 SEPTEMBER 2013
Pasiunea pentru modelele ARO, autoturismele care au facut viata buna soferilor din Romania, si dorinta de a le reinvia macar la forma de macheta, ma impinge mereu spre cate o lucrare de transformare a machetelor DeAgostini. Modelul acesta este realizat prin combinarea a doua machete, un 241 si un 243 de la care am luat capota frontala decupata de la parbriz-portiera si pe care am combinat-o cu caroseria de 241. Masca este realizata din forex dupa poze de pe internet.

ARO_241_02.jpg

Mai multe poze si detalii >>> http://arin.panait.net/un-241-pe-gustul-meu/


--------------------
- - -
Freedom is not free!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
MSM 63
post 29 Sep 2013, 13:11
Post #591


Membru autentic


Group: Members
Posts: 285
Joined: 30 September 12
From: Bucuresti




Chiar ma intrebam cand o sa modifici si un 241! Foarte frumos. Rotile sunt de la 242 ?


--------------------
SKODA OCTAVIA simply clever
In orice lucru rau exista si o parte buna !
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Prognosis
post 30 Sep 2013, 06:36
Post #592


Membru adoptat


Group: Members
Posts: 926
Joined: 7 October 08
From: Slobozia




QUOTE(MSM 63 @ 29 Sep 2013, 14:11)
Chiar ma intrebam cand o sa modifici si un 241! Foarte frumos. Rotile sunt de la 242 ?
*


Nu este primul 241 modificat Mircea! http://arin.panait.net/aro-241-militar/
Da, rotile sunt de la 242

30 Sep 2013, 20:01:
TV armata

Cursa militarizarii este in expansiune la Slobozia. Inca un vehicul din gama clasica militara este gata pentru a fi predat fortelor armate romane de la Slobozia. Un TV modificat in militar este ceea ce lipsea din seria de dubite romanesti, si iata ca acum el este prezent in colectia Prognosis.

Macheta DeAgostini a fost modificata prin decuparea ferestrei la mijloc, adaugarea usitelor pentru mufe si conexiuni cabluri, dar fiind faptul ca masina a apartinut transmisionistilor din armata romana. Oglinzile au fost mutate pe portiere, iar in locul lor vechi s-au aplasat proiectoare facute din bara de plastic. Trepte suplimentare s-au montat la usile din fata, iar in spate s-au confectionat trepte de acces suplimentare. Usile spate au fost scurtate corespunzator si s-a montat carlig de remorcare. Stopurile model vechi intregsc imaginea de masina clasica. Rotile cu cauciucuri mari dau o nota de agresivitate. Garda la sol a fost marita cu 1,2 mm pentru a face loc anvelopelor mari.

TV_armata_02.jpg

Mai multe poze http://arin.panait.net/tv-armata/

This post has been edited by Prognosis: 30 Sep 2013, 19:01


--------------------
- - -
Freedom is not free!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
MSM 63
post 30 Sep 2013, 19:19
Post #593


Membru autentic


Group: Members
Posts: 285
Joined: 30 September 12
From: Bucuresti




Da, nu este primul, ai dreptate. Foarte frumos T.V-ul smile.gif


--------------------
SKODA OCTAVIA simply clever
In orice lucru rau exista si o parte buna !
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Prognosis
post 3 Oct 2013, 06:14
Post #594


Membru adoptat


Group: Members
Posts: 926
Joined: 7 October 08
From: Slobozia




Barkas B1000HP

O macheta care imi aminteste de anii imediat dupa revolutie, cand cu o astfel de masina se facea transport de marfa la firmele private din Constanta. Foarte ingrijit lucrata, masina este o placere de expus in vitrina colectiei. Macheta este comercializata in colectia deAgostini Ungaria, Retroautok ( Masini Retro).

Barkas_B1000HP-3.jpg

Mai multe poze http://arin.panait.net/barkas_b1000hp/

3 Oct 2013, 17:43:
“Tren D” – o Dacia 1310 pe sine de cale ferata!

Un proiect al studentilor de la Universitatea Ovidius din Constanta, a fost reprodus in Atelierele PanArin de la Slobozia. Macheta are ca baza un model DeAgostini. Botezat Tren D (Dacia), masina trebuia sa asigure transportul rapid pe calea ferata pentru intreventii usoare sau pentru urgente medicale. Ideea a fost pusa in aplicare cu succes, masina a functionat, dar in final a ajuns doar un exponat in cutea universitatii, alaturi de alte proiecte ale studentilor pe baza autoturismului Dacia!

Terasamentul este turnat din rasina. Rotile provin de la trenulete. Urmeaza printarea inscrisului cu alb pe portiere.

Tren_D_04.jpg

Mai multe poze si detalii http://arin.panait.net/tren-d-o-dacia-1310...de-cale-ferata/

This post has been edited by Prognosis: 3 Oct 2013, 16:43


--------------------
- - -
Freedom is not free!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Prognosis
post 7 Oct 2013, 16:09
Post #595


Membru adoptat


Group: Members
Posts: 926
Joined: 7 October 08
From: Slobozia




ARO 243 – Militia la Slobozia

Militia in control la Atelierele PanArin din Slobozia

Numai militia nu avusesem in control la Atelierele PanArin, asa ca, respectand traditia, astazi militienii au trecut pe la noi. Nu pentru controale insa si nici pentru amenzi. Tovarasii au facut o vizita de lucru, pentru a ridica vehicolul construit special pentru patrulele de noapte de prin barurile si cluburile locale, unde delicventa juvenila este in floare si scapata de sub control. Pentru dumnealor, meseriasii de la Atelierele PanArin au recreat un model de ARO al anilor de glorie, masina cu care se patrula noaptea spre linistea cetatenilor, fapt nemaivazut in zilele noastre.

Masina are la baza conceptul 243, cu masca de 241. Geamurile din duba spate au fost inlaturate si s-a montat cate panou plin. La fel si luminatoarele laterale usii din spate. La geamul de pe usa dorsala au fost montate gratii, tinand cont ca masina este folosita la arestarea infractorilor fara ocupatie. Intre cabina soferului si duba, a fost montat un panou despartitor cu geam de vizitare securizat. Canapelele au fost tapitate cu material gri. Numeroase nichelaje facute la comanda infrumuseteaza Zimbrul Carpatin albastru. Stergatoare nichelate, bari si oglinzi la fel. A fost montat un girofar albastru si o antena de comunicatii pe plafon. Pentru urmarirea in conditii nocturne, au fost create si montate doua proiectoare suplimentare.

Militienii foarte multumiti, au acceptat ca masina sa fie pozata alaturi de suratele ei mai batrane din seria made by Prognosis. Din pacate, tovarasii nu au acceptat sa fie pozati de jurnalistii prezenti la eveniment.

ARO_militia_02.jpg

Mai multe poze >>> http://arin.panait.net/aro-243-militia-la-slobozia/


--------------------
- - -
Freedom is not free!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Prognosis
post 8 Oct 2013, 16:31
Post #596


Membru adoptat


Group: Members
Posts: 926
Joined: 7 October 08
From: Slobozia




Expeditia TransAfricana 2

Pe 30 martie s-au implinit 40 de ani de la finalizarea primului raid transafrican parcurs de un automobil de teren ARO M461 (insotit de 2 autoutilitare TV 51). Modificarile aduse modelului de serie M461 participant la raid sunt prezentate in cartea O masina strabate lumea scrisa de Ion Chingaru si Corneliu Filip : dubla instalatie de filtrare si racire a uleiului, intarirea traversei sasiului de care e fixat carligul de remorcare (intarit si el), montarea unor grile protectoare la faruri si semnalizatoare si a unor proiectoare pe laterale.

Un element distinctiv il puteti vedea pe aripa din dreapta fata a automobilului, este vorba de o lampa care se monta pe cabina autocamioanelor care tractau remorci. Daca autocamionul rula fara remorca lampa era rabatata spre fata. Pe timp de noapte lampa se aprindea. Lampa poate fi considerata un precursor al girofarurilor actuale. Cum ARO-ul M461 urma sa tracteza in Africa o remorca costruita dintr-un “spate” de ARO 240, cei care au preparat automobilul au montat aceasta lampa. Despre 1 AG 3907 nu am vesti grozave sa va dau, multi ani a stat in expozitia fabricii, a fost ulterior vandut prin licitatie (din cate se pare dupa 1989) si a ajuns la carat varza si cartofi la piata din Campulung. Actualmente nu se stie daca masina mai exista. Povestea acestui extraordinar raid se poate citi pe internet.

Eu am cautat in scurta mea activitate de modelist amator, sa reproduc autoturisme romanesti care au facut cinste ingineriei autohtone. Am reusit mai mult sau mai putin, dar prin lucrarile mele, aceste minunatii continua sa existe, chiar daca numai la scara redusa. Gandul meu a fost ca acestea sa ramana unicate, insa la rugamintile unui bun prieten, Dragos Bora, am lucrat inca un exemplar al acestui vehicul istoric.

TransAfricana_03.jpg

Mai multe poze http://arin.panait.net/expeditia-transafricana-2/


--------------------
- - -
Freedom is not free!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
MSM 63
post 9 Oct 2013, 21:28
Post #597


Membru autentic


Group: Members
Posts: 285
Joined: 30 September 12
From: Bucuresti




Foarte reusita lucrare Arin. Felicitari ! Unde mai pui ca machetele cu remorca sunt preferatele mele iar macheta realizata de tine reprezinta un model real care a facut istorie.


--------------------
SKODA OCTAVIA simply clever
In orice lucru rau exista si o parte buna !
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Prognosis
post 10 Oct 2013, 06:19
Post #598


Membru adoptat


Group: Members
Posts: 926
Joined: 7 October 08
From: Slobozia




QUOTE(MSM 63 @ 9 Oct 2013, 22:28)
Foarte reusita lucrare Arin. Felicitari ! Unde mai pui ca machetele cu remorca sunt preferatele mele iar macheta realizata de tine reprezinta un model real care a facut istorie.
*


Multumesc Mircea! Inca imi mai doresc vopseaua aceea superba, verde 53 parca era de pe ARO-ul tau cu remorca! sad.gif

--------------------------------------------------------

Interioare asezonate

Cateva interioare auto asezonate pentru ca masinile din colectia amicului Dragos Chiritescu sa arate mai aproape de realitate. Mici imbunatariri de imagine si pe la exterior, stopuri, bari, huse la rotile de rezerva, maruntisuri care fac machetele mai placute! Lotul este gata si va pleca azi spre propietar!

Interioare_auto_02.jpg

Mai multe poze http://arin.panait.net/interioare-asezonate/


--------------------
- - -
Freedom is not free!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
MSM 63
post 10 Oct 2013, 17:25
Post #599


Membru autentic


Group: Members
Posts: 285
Joined: 30 September 12
From: Bucuresti




De cate ori merg pe la magazine ma uit daca au mai scos verde 57 dar din pacate n-am gasit sad.gif .


--------------------
SKODA OCTAVIA simply clever
In orice lucru rau exista si o parte buna !
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Squirrel
post 10 Oct 2013, 22:22
Post #600


Captain of Black Pearl™…


Group: Members
Posts: 4.466
Joined: 13 March 08
From: partea mea: Drum bun!




Acesta nu este bun?


--------------------
Dacia Duster 2010 1,6 16v 4Ś4 Laureaté Noir Nacré - RO 44 AWD
Fire, walk with me...in 4 strokes, water cooled.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
31 Pages « < 18 19 20 21 22 > » 
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 31st May 2024 - 16:21
Forum Renault