DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Cablu necunoscut, De unde e, unde trebuie sa ajunga

andreiask
post 9 Jul 2015, 08:56
Post #1


Disc-Jockey


Group: Members
Posts: 1.237
Joined: 22 April 09
From: Bucuresti




Buna dimineata. Am zarit acest cablu iesit din locul lui. Cunoaste cineva provenienta si destinatia acestuia ? Multumesc.


--------------------
Dacia Solenza 2004 Scala
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tatabobu
post 9 Jul 2015, 09:08
Post #2


membru


Group: Members
Posts: 4.588
Joined: 14 September 04
From: Bucuresti




Am avut aceeasi situatie cand am imprumutat Solenza unui prieten. In cazul ala era vorba de un cablu wireless de legare la masa. L-am pus la loc in torpedou si n-au fost probleme.


--------------------
DACIA 1300 1995
Scurgere de ulei? Care scurgere de ulei??? Balta aia de sub masina e sudoarea hergheliei de cai putere...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
andreiask
post 9 Jul 2015, 10:06
Post #3


Disc-Jockey


Group: Members
Posts: 1.237
Joined: 22 April 09
From: Bucuresti




Ai dreptate colegu, poza nu s-a urcat, netul de pe telefon. Ba chair si dublu topic cu acelasi subiect. Era vorba de cablul de la pompa de frana. L-am gasit deconectat in zona aia. L-am legat la masa si se aprinde martorul de la frana de mana. L-am conectat la locul lui si ramane aprins, desi lichidul e la maxim. Idei , ce as putea face, sau il las scos si verific vizual lichidul de frana ?image.jpg ( Size: 677.66k ) Number of downloads: 103
image.jpg ( Size: 498.66k ) Number of downloads: 110


LE: sa efectuez procedura de resetare al martorului de frana?

This post has been edited by andreiask: 9 Jul 2015, 10:16


--------------------
Dacia Solenza 2004 Scala
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tatabobu
post 9 Jul 2015, 10:16
Post #4


membru


Group: Members
Posts: 4.588
Joined: 14 September 04
From: Bucuresti




Daca au facut la Solenza porcaria pe care au facut-o la 1310, martorul ala rosu "de frana" are 3 intrebuintari: lichid sub nivel, frana de mana trasa sau placute consumate pana la senzor. Daca zici ca ti se aprinde doar in momentul in care conectezi cablul de la senzorul de nivel de lichid de frana, e foarte probabil ca senzorul propriu zis sa fi ramas blocat (e practic un intrerupator comandat de nivelul din rezervor, cand scade sub o limita oarecare inchide circuitul si ti se aprinde becul in bord).
Ai doua variante: fie te apuci sa demontezi rezervorul ca sa ajungi la senzor, il verifici si vezi daca trebuie schimbat sau nu, fie lasi mufa aia scoasa si stii ca te poti baza pe martorul luminos. Eu as lasa-o scoasa.


--------------------
DACIA 1300 1995
Scurgere de ulei? Care scurgere de ulei??? Balta aia de sub masina e sudoarea hergheliei de cai putere...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
andreiask
post 9 Jul 2015, 10:28
Post #5


Disc-Jockey


Group: Members
Posts: 1.237
Joined: 22 April 09
From: Bucuresti




Multumesc mult. Si eu tind sa il las asa. Prea multa bataie de cap. Oricum verific antigelul si uleiul 1data pe sapt , in urma unor probleme cu cele 2 lichide, asa ca pot sa ma uit si la lichidul de frana.


--------------------
Dacia Solenza 2004 Scala
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bogdanmardare
post 9 Jul 2015, 10:56
Post #6


Un membru


Group: Members
Posts: 704
Joined: 24 May 07
From: Bucuresti




Efectueaza procedura de reseteaza a martorului de frana (demontat senzor, 3-4 pedale serioase cu motor oprit, montat senzor). Nu curge lichid pe acolo, ar trebui sa nu fie strans foarte tare senzorul. E incomod pentru ca e locul inghesuit, dar se poate. Nu este nevoie sa scoti rezervorul de lichid pentru asta, dar te vei chinui sa bagi cheia printre conducte.


--------------------
Dacia Sandero 2016 0.9 TCe - B 63 ***
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
andreiask
post 9 Jul 2015, 11:00
Post #7


Disc-Jockey


Group: Members
Posts: 1.237
Joined: 22 April 09
From: Bucuresti




Multumesc Bogdan.


--------------------
Dacia Solenza 2004 Scala
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 25th June 2024 - 10:03
Forum Renault