DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Material Insonorizant, Insonorizare

bobomaster
post 12 Mar 2009, 10:36
Post #1


Membru Daciot


Group: Members
Posts: 182
Joined: 12 March 08
From: Bacau / Bucuresti




Pentru cei interesati de cantitatea de zgomot din interiorul masinii, exista diferite materiale insonirizante. Eu am un astfel de material autocoland cu un strat bituminos, si unul aluminizat care insonorizeaza foarte bine. Eu am aplicat pe masina mea pe fetele interioare plus exterioare ale portierelor, plafon, si capota. Rezultatul este foarte bun. Voi continua si cu restul masinii cand mai prind ceva timp liber si caldura. Materialul are cam 3 mm grosimesi greutate specifica cam2-3kg/mp.
Pentru cine este interesat preturile scad o data cu cantitatea cumparata, pretul incepand de la 25 lei/mp.


--------------------
RENAULT Megane 2008 1.6
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
and_rei
post 12 Mar 2009, 19:57
Post #2


Membru multumit de fosta lui SupeRNova


Group: Members
Posts: 3.015
Joined: 20 November 08
From: Bucuresti




pai un pret pentru cele 4 portiere?tu stii cat ti-a luat in m.. happy.gif

This post has been edited by ianys_andrey: 12 Mar 2009, 19:58


--------------------
Renault Megane 2.1 Silver 2005
"Concentrati in metropole, condusi de GPS, vom renunta la creier ca se pare ca gandim prea des."
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bobomaster
post 12 Mar 2009, 21:08
Post #3


Membru Daciot


Group: Members
Posts: 182
Joined: 12 March 08
From: Bacau / Bucuresti




uite cam asa mi-au iesit mie fetele interioare(m-am mai laudat eu cu aceste poze pe niste topicuri relativ asemanatoare). Spre rusinea mea, nu stiu sa spun o suprafata exacta, ca eu atunci am folosit fix 10 metri si am acoperit fetele interioare, exterioare si cupola acoperisului si capota. Acuma daca stau putin si fac un calcul mental empiric cam 2.5 mp doar pentru fetele interioare ale usilor. Dar cel mai bine este sa masori cu ruleta dimensiunea exterioara a fetei interioare a usii si aflii asa cam groso modo.

Attached thumbnail(s)
Folie1.jpg ( Size: 112.68k ) Number of downloads: 1074
Folie2.jpg ( Size: 130.62k ) Number of downloads: 1274


--------------------
RENAULT Megane 2008 1.6
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
and_rei
post 12 Mar 2009, 23:47
Post #4


Membru multumit de fosta lui SupeRNova


Group: Members
Posts: 3.015
Joined: 20 November 08
From: Bucuresti




aaaa stiu pozele biggrin.gif.frumoasa treaba.eu maine incerc sa bag niste folie pee sa vad cum iese biggrin.gif.sa nu uit sa si masor tongue.gif


--------------------
Renault Megane 2.1 Silver 2005
"Concentrati in metropole, condusi de GPS, vom renunta la creier ca se pare ca gandim prea des."
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bobomaster
post 13 Mar 2009, 12:37
Post #5


Membru Daciot


Group: Members
Posts: 182
Joined: 12 March 08
From: Bacau / Bucuresti




Eu zic sa ai putina grija cu folia aia, ca e putin cam poroasa si s-ar putea sa retina umezeala, lucru foarte nefast pentru marca dacia in general.


--------------------
RENAULT Megane 2008 1.6
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
balauru_327
post 15 Mar 2009, 00:29
Post #6


Membru autentic


Group: Members
Posts: 694
Joined: 27 February 09




ce ai tu acolo este aluband , acuma ma intrab cum de ai pus la capota??nu curge?


--------------------
dacia supernova 2001 1.4mpi/rapsodie - b-83-dip
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ti3sto
post 15 Mar 2009, 10:21
Post #7


Membru autentic


Group: Members
Posts: 518
Joined: 7 December 08
From: Bucuresti-Berceni




ma intereseaza cum se aude in habitaclu motoru acuma??? se aude mai infundat ?

eu am pus folie pee aluminizata si am dat cu un strat de antifon spray pe tabla de la usi si vad o diferenta in ceea ce priveste sunetu la usa cand o inchid pare ca e mai "plin" tongue.gif sunt multumit de efect


--------------------
Dsn SuperNova 2000 1.4
-----------Tractari Auto Non Stop -------
Cel mai mic pret, Bucuresti 100Lei

Tel :0769797963
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bobomaster
post 7 Apr 2009, 15:26
Post #8


Membru Daciot


Group: Members
Posts: 182
Joined: 12 March 08
From: Bacau / Bucuresti




Nu nu curge, nu are de ce nu se topeste la temperaturi atat de joase. Efectul de insonorizare se refera atata la sunetul de rulare al autovehicolului pe sosea cat si la motor, cu atat mai mult cu cat eu am si filtru sport instalat(pentru cei ce stiu cu cat se mareste sunetul produs de motor) si esapament sport.


--------------------
RENAULT Megane 2008 1.6
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Maskatu
post 7 Apr 2009, 15:43
Post #9


..


Group: Moderatori
Posts: 13.966
Joined: 2 July 08
From: zuzu




QUOTE(ianys_andrey @ 12 Mar 2009, 23:47)
aaaa stiu pozele biggrin.gif.frumoasa treaba.eu maine incerc sa bag niste folie pee sa vad cum iese biggrin.gif.sa nu uit sa si masor tongue.gif
*


Daca nu pui folia in minim 203 straturi, efectul e cam zero. Daca ai bani poti sa pui pee cu aluminiu. Costa 100 roni sulul de 20 de metri patrati.

QUOTE(ti3sto @ 15 Mar 2009, 10:21)
ma intereseaza cum se aude in habitaclu motoru acuma??? se aude mai infundat ?

eu am pus folie pee aluminizata si am dat cu un strat de antifon spray pe tabla de la usi si vad o diferenta in ceea ce priveste sunetu la usa cand o inchid pare ca e mai "plin"  tongue.gif  sunt multumit de efect
*


Degeaba antifonezi usile daca nu antifonezi podeaua.... Eu zic ca e mai importanta podeaua decat usile, asta daca vrei sa "scapi" de sunetul motorului. La sofer la pedale si la pasager e o bucata buna de tabla care "urca" spre parbriz si care nu e antifonata din fabrica... e decat tabla chioara.


--------------------
. . . - ---
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ct-03-tvy
post 7 Apr 2009, 16:25
Post #10


ct_010


Group: Members
Posts: 828
Joined: 11 May 08




QUOTE(bobomaster @ 12 Mar 2009, 21:08)
uite cam asa mi-au iesit mie fetele interioare(m-am mai laudat eu cu aceste poze pe niste topicuri relativ asemanatoare). Spre rusinea mea, nu stiu sa spun o suprafata exacta, ca eu atunci am folosit fix 10 metri si am acoperit fetele interioare, exterioare si cupola acoperisului si capota. Acuma daca stau putin si fac un calcul mental empiric cam 2.5 mp doar pentru fetele interioare ale usilor. Dar cel mai bine este sa masori cu ruleta dimensiunea exterioara a fetei interioare a usii si aflii asa cam groso modo.
*




prietene ,ai cam dat buleala, si acuma vestea proasta sa iti zic si de ce,..pai banda bituminoasa trebuia sa o lipesti pa tabla..din usa(pa spatele tablei care da cu exteriorul) , tu in loc sa reduci vibratiile in tabla. ce ai facut ai redus vibratiile in plastice radmasa.gif

asa se face ,...si mai lipesti si pa tabla dinspre interioru usii 2 straturi de folie pe ..si aia e blush.gif



--------------------
aro 10.4 1.6 D 1993
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
saftonel
post 7 Apr 2009, 22:25
Post #11


Membru autentic


Group: Members
Posts: 551
Joined: 22 March 08
From: Bucuresti




sunt convins ca nici alora nu o sa le duca doru...orice zdranganeala cu polaritate negativa e binevenita smile.gif


--------------------
Reno Clio 1.4 16V 2002 - xxx
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 29th May 2024 - 16:39
Forum Renault