DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

182 Pages « < 3 4 5 6 7 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Pro sau contra sancțiunilor împotriva Rusiei, o serie de state profită și nu respectă sancțiunile

Agrig
post 14 Feb 2022, 23:00
Post #121


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.939
Joined: 13 February 04
From: Jimbolia/Timisoara mai rar.




In perioada 99-2000 in doctrina americana granitele NATO deja erau complete si nimic nu era incurajator pentru noi.
Aminiti-va de vizita de consolare a lui Clinton in 97.
Discursul era cam descurajant pentru romani.
Cel care ne-a redeschis portita de aderare la NATO a fost Osama bin Laden.


--------------------
Renault Megane IV 1,33Tce 2021 Life
"Proștii se înmulțesc cînd cei înțelepți aleg să tacă"

Nelson Mandela
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gibonu
post 14 Feb 2022, 23:01
Post #122


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.989
Joined: 29 May 06




QUOTE(Habba @ 14 Feb 2022, 09:34)
Io știam ca aderarea la NATO ne-au aprobat-o ca am fost cuminți și am lăsat avioane sa tranziteze spațiul nostru aerian împotriva sârbilor...sau ma înșel?


Te inseli.
Crezi ca NATO nu putea bombarda Iugoslavia daca nu avea acceptul RO pentru survol?

Acel acord dat in 1999 de catre Parlamentul RO a fost unul dintre multele momente in care ne-am facut de kkt in fata intregii lumi.
Pentru comparatie, bulgarii au dat doar un culoar de zbor, nu tot spatiul aerian. Insa bulgarii nu s-au dat niciodata cu curu' de pamant referitor la prietenia istorica pe care o au cu sarbii. Dimpotriva.


<span class='edit'>15 Feb 2022, 01:10:</span>
QUOTE(Cosstel @ 14 Feb 2022, 12:12)
isteria cu întrarea în NATO a fost ca ungurii erau și noi nu iar sindromul yugoslav ne dădeau fiori pe șira spinarii


Ungaria si Romania erau din filme diferite in 1999 [anul aderatii Ungariei].
Si sunt si azi din filme diferite, in toate domeniile.

In plus, in 1989 Ungaria taia simbolic Cortina de Fier la granita cu Austria iar noi faceam congresul XIV, cel cu Ceausescu reales ...

Cand ne-a dat noua fiori "sindromul iugoslav"? In afara de martie 1990 la Tg. Mures, unde a fost o combinatie a Securitatii ca sa justifice nasterea SRI. Cel nascut din "spuma marii" si fara nicio legatura cu Securitatea care a fost desfiintata in 1989.


<span class='edit'>15 Feb 2022, 01:12:</span>
QUOTE(einstein1984 @ 14 Feb 2022, 13:54)
aveau nevoie de piata de desfacere la armament mai scump,


Bineinteles. Noroc cu romanii, altfel ramaneu americanii cu armamentul nevandut.


<span class='edit'>15 Feb 2022, 01:17:</span>
QUOTE(bgdrenault @ 14 Feb 2022, 16:12)


Bine de stiu. Cine are dipsonibili 2-3 miliare de euro intra in NATO. Pe Putin l-a anunat cineva de posibilitatea asta?
Mai da un ban, ma da un kil de gaz, se intelege el pana la urma cu NATO.


<span class='edit'>15 Feb 2022, 01:29:</span>
QUOTE(Agrig @ 14 Feb 2022, 23:47)
... Ucraina ar fi dispusă să renunțe la ambiția integrării în NATO, o concesie majoră făță de Moscova.


Pe Moscova o doare la basca daca intra Ucraina in NATO. Moscova stie foarte clar ca NATO nu are nicio intentie de a ataca Federatia Rusa.

In plus, din 2004, NATO are granita comuna cu Federatia Rusa in Estonia si Letonia. Si toata lumea este fericita, n-am auzit ca rusii si americanii sa se scuipe intre ei peste fasie.

Ca sa nu mai vorbim despre Finlnda, cu care Federatia Rusa are o forntiera comuna generoasa. Stiu, Finlanda nu este membru NATO in acte, teoretic este doar partner la NATO.
Ca fapt divers, tocmai s-au inteles finlandezii cu americanii pentru "decat" 64 de bucati de F-35:
"11.02.2022
Finland signs F-35 fighter jet deal
Finland is buying 64 of the Lockheed Martin jets and weapons systems in a deal valued at 8.4 billion euros
."
Sursa: https://yle.fi/news/3-12314148#:~:text=Finl...out%20by%202030.

A comentat Moscova ceva? S-a dat cu curu' de pamant ca cele 64 de F-35 vor ataca Federatia Rusa?
Probabil ca nu, pentru ca stie foarte bine ca masina de propaganda ruseasca merge in gol in Finlanda.

Cum spuneam si ieri, odata Ucraina intrata in UE si NATO propagandei Kremlinului ii va fi tot mai greu sa isi convinga proprii cetateni despre cat de bine este in afara UE si NATO. Stie foarte bine cat succes avea propaganda sovietica cu "victoria asupra capitalismului".

15 Feb 2022, 01:53:
QUOTE(Agrig @ 15 Feb 2022, 01:00)
Aminiti-va de vizita de consolare a lui Clinton in 97.
Discursul era cam descurajant pentru romani.


Pai Clinton ne-a spus clar, cu subiect si predicat in 1997, in piata Universitatii ca "poarta NATO este deschisa".
Plus faptul ca s-a deplasat la Bucuresti ca sa ne spuna asta.


This post has been edited by gibonu: 14 Feb 2022, 23:53


--------------------
Mitsubishi Lancer Inform 1.5 - B 00 XXX
BMW F 800 GS
Trek 4300
I am a rebel and freedom is my cause. - Yasser Arafat
Four wheels move the body. Two wheels move the soul.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Agrig
post 15 Feb 2022, 00:10
Post #123


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.939
Joined: 13 February 04
From: Jimbolia/Timisoara mai rar.




Si atunci astea-s doar asa, vorbe-n vint?

Dmitri Peskov: “Angajamentul confirmat și formalizat al Ucrainei de a abandona proiectul de a adera la NATO ar fi cu certitudine un răspuns semnificativ la garanțiile de securitate cerute de Rusia”.

Sper ca ati inteles de ce sint deranjati de bazele care fac parte din "scutul antiracheta" apropiat de ei, respectiv Romania si Polonia insa Ucraina e si mai aproape... orice ar spune NATO, capacitatea strategica a Rusiei prin lovituri cu ICBM este considerabil redusa daca mai apar si alte baze.

Si sa nu uitam:
"In plus, in 2004, a fost cel mai mare val de extindere al NATO, moment in care au aderat 7 state. Asta este cronologia aderarii la NATO din 1949 pana in 2020."
astea au fost dupa septembrie 2001 dupa ce in 99 la reanalizarea candidaturilor se face ...un plan de cooperare radmasa.gif nicidecum nu mai eram vizati pentru aderare apoi a venit invitatia in 2002 rapid, parca prea rapid, chiar credeti ca ce s-a intimplat atunci n-are nici o legatura cu aderarea noastra si cu marirea accelerata a numarului de tari in NATO, vorba aia, 7 dintr-o lovitura au fost atunci!
radmasa.gif

Da, presu Clinton ne-a spus, poarta este deschisa, vom reanaliza in 99, au analizat si realizat ca vom ramine pe linga! un fel de stat asociat candidat pe viata!

This post has been edited by Agrig: 15 Feb 2022, 00:15


--------------------
Renault Megane IV 1,33Tce 2021 Life
"Proștii se înmulțesc cînd cei înțelepți aleg să tacă"

Nelson Mandela
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
einstein1984
post 15 Feb 2022, 08:29
Post #124


fan Dacia


Group: Members
Posts: 19.920
Joined: 12 November 05
From: Bucuresti




https://www.youtube.com/watch?v=eXEBzqFN3EQ...nel=TheGreatWar parca detaliile prezentate de baiatul asta nue rau in manualele romanesti de istorie.


--------------------
daca nu ai o toyota 4X4,ai gresit masina - negru pe alb
"Popa Nan e-o stradă-nspre Hala Traian
De la Foișor până-n Piața Vitan"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
maho
post 15 Feb 2022, 09:24
Post #125


Membru rigido-flexibil


Group: Members
Posts: 5.091
Joined: 7 April 10
From: Brașov, orașul olimpic




QUOTE(gibonu @ 14 Feb 2022, 23:01)
Pe Moscova o doare la basca daca intra Ucraina in NATO. Moscova stie foarte clar ca NATO nu are nicio intentie de a ataca Federatia Rusa.

In plus, din 2004, NATO are granita comuna cu Federatia Rusa in Estonia si Letonia. Si toata lumea este fericita, n-am auzit ca rusii si americanii sa se scuipe intre ei peste fasie.

A comentat Moscova ceva? S-a dat cu curu' de pamant ca cele 64 de F-35 vor ataca Federatia Rusa?

Evident, dar asa incearca unii sa ne convinga de "bunele intentii" (istorice) ale rusilor.

Sa nu mai zicem de Alaska.

De fapt, rusii dezvolta permanent armament ofensiv (cantitativ, calitativ pe cat posibil, si... "size matters" cand e vorba de bombe nucleare). Li se rupe de aparare, sisteme antiracheta gen Deveselu sau Patriot. N-au pus ghiara pe Crimea, Georgia, Transnistria, Kaliningrad,
aparandu-se, ci prin expansiune continua.
QUOTE(Agrig @ 15 Feb 2022, 00:10)
Si atunci astea-s doar asa, vorbe-n vint?

Dmitri Peskov:

Mai da-l in plm de mancator de cãcat, asta-i un fel de Szijjarto al rusilor. Ce-ai fi vrut sa zica, "ne intereseaza resursele minerale ale Ucrainei"?


--------------------
Dacia 1310 1983
"Mother, should I trust the government ?" - No fuckin' way !
"A champion is someone who gets up when he can't."
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bion
post 15 Feb 2022, 10:22
Post #126


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.711
Joined: 1 May 04
From: TM




Ce draguta ( vorba bancului ) viziunea politica si istorica a iubitului nostru moldovean. biggrin.gif
Intrebare . Care imperiu inclusiv usa nu s-a bazat pe expansiune teritoriale, rapt, genocid etc.?


--------------------
Dacia SLZ Scala 2003 - TM54
Crăpa-le-ar Domnul ficații
Și setea ogoi-le-ar cu venin,
Căci n-au păreche-n lume blestemații
Crîșmarii care toarnă apă-n vin !
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
radian
post 15 Feb 2022, 20:08
Post #127


gandeste pozitiv: nu spera si nu ai teama...


Group: Members
Posts: 1.273
Joined: 17 January 05
From: petrosani




Inca e doar in faza de proiect, dar o sa devina istorie. Stim de ieri ca maine o sa aiba loc invadarea Ucrainei. Toata ziua am urmarit stirile cu sufletul la gura sa aflu si ora exacta. Se anunta un film de actiune pe care n-as vrea sa-l pierd. Acum pe seara, au dat si stirea mult asteptata. Invazia va incepe la noapte la ora 3. N-au spus, ora Bucurestiului sau ora Moscovei. Puteau sa astepte si rusii pana dimineata sa apucam sa ne bem cafeluta...


--------------------
dacia logan ambition 2005 - HD 06 LDM
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bion
post 15 Feb 2022, 20:51
Post #128


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.711
Joined: 1 May 04
From: TM




Radian ca lunetist antirus in Parang Screenshot_20220215_204834_com.android.chrome.jpg ( Size: 318.86k ) Number of downloads: 277
Screenshot_20220215_204849_com.android.chrome.jpg ( Size: 273.78k ) Number of downloads: 276


This post has been edited by bion: 15 Feb 2022, 20:52


--------------------
Dacia SLZ Scala 2003 - TM54
Crăpa-le-ar Domnul ficații
Și setea ogoi-le-ar cu venin,
Căci n-au păreche-n lume blestemații
Crîșmarii care toarnă apă-n vin !
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
IRONICK
post 15 Feb 2022, 22:04
Post #129


-


Group: Members
Posts: 21.851
Joined: 19 April 05
From: Romania




Da frate. Imi aduc aminte cand au cazut blocurile hamericanilor, io ii sunam sa le bat obrazul ca nu le merg comunicatiile in niste zone.
Ce uameni. Nici cafeaua nu poti sa o bei normal.

This post has been edited by IRONICK: 15 Feb 2022, 22:04


--------------------
CUGIR Albalux 11 1982 - B-11-LUX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bion
post 15 Feb 2022, 22:52
Post #130


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.711
Joined: 1 May 04
From: TM




...

This post has been edited by bion: 15 Feb 2022, 22:53


--------------------
Dacia SLZ Scala 2003 - TM54
Crăpa-le-ar Domnul ficații
Și setea ogoi-le-ar cu venin,
Căci n-au păreche-n lume blestemații
Crîșmarii care toarnă apă-n vin !
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tatabobu
post 15 Feb 2022, 23:28
Post #131


membru


Group: Members
Posts: 4.533
Joined: 14 September 04
From: Bucuresti




Ceeee? Radian e Fernandel? nu crede.gif


--------------------
DACIA 1300 1995
Scurgere de ulei? Care scurgere de ulei??? Balta aia de sub masina e sudoarea hergheliei de cai putere...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
radian
post 16 Feb 2022, 06:56
Post #132


gandeste pozitiv: nu spera si nu ai teama...


Group: Members
Posts: 1.273
Joined: 17 January 05
From: petrosani




E doar coincidenta. biggrin.gif Eu pe munte merg exclusiv cat tine soseaua, in rest sunt sedentar profesionist.

Lasand gluma de o parte, Romania a inceput pregatirile pentru primirea eventaulilor refugiati, in caz de...

ISU Iasi a ales 10 stadioane pe care au inceput amplasarea de corturi si restul utilitatilor necesare.

This post has been edited by radian: 16 Feb 2022, 07:15


--------------------
dacia logan ambition 2005 - HD 06 LDM
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
wolfin
post 16 Feb 2022, 09:22
Post #133


n-am gasit cu dacia


Group: Members
Posts: 7.910
Joined: 2 December 05
From: Bucuresti




ii aduna pe stadioane.

oare unde am mai auzit asta unsure.gif


--------------------
pegas 3120 ... din 1980 si ceva. Urmeaza si 2020 - Curand de provincie
Scuze Mucix, am gasit altul"În fata unei boli esti precaut sau prost", o stai ..Bici zice ca o gasit a buna...mis un cane rau dar cu suflet mare
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bion
post 16 Feb 2022, 10:02
Post #134


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.711
Joined: 1 May 04
From: TM




Am stat geana toata noapte pe cnn sa nu ratez inceputul rzbelului. Mai ales duppa istericalele lui Mos Bidon.
FMC de neseriosi.
PS Vazui cu Putin dadea ochii peste cap cand Bundekanzleru zicea de amenintarea ucrainei..


--------------------
Dacia SLZ Scala 2003 - TM54
Crăpa-le-ar Domnul ficații
Și setea ogoi-le-ar cu venin,
Căci n-au păreche-n lume blestemații
Crîșmarii care toarnă apă-n vin !
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
IRONICK
post 16 Feb 2022, 10:22
Post #135


-


Group: Members
Posts: 21.851
Joined: 19 April 05
From: Romania




QUOTE(bion @ 16 Feb 2022, 10:02)
Am stat geana toata noapte pe cnn sa nu ratez inceputul rzbelului. Mai ales duppa istericalele lui Mos Bidon.
FMC de neseriosi.
PS Vazui cu Putin dadea ochii peste cap cand Bundekanzleru zicea de amenintarea ucrainei..
*


Du-te-n Rusia. Daca tot il iubesti pe Putin.
Noroc ca stie bion ce este mai bine pentru Ucraina.

This post has been edited by IRONICK: 16 Feb 2022, 10:57


--------------------
CUGIR Albalux 11 1982 - B-11-LUX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bion
post 16 Feb 2022, 11:46
Post #136


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.711
Joined: 1 May 04
From: TM




Ai calitati. Pricepi greu dar uiti repede biggrin.gif


--------------------
Dacia SLZ Scala 2003 - TM54
Crăpa-le-ar Domnul ficații
Și setea ogoi-le-ar cu venin,
Căci n-au păreche-n lume blestemații
Crîșmarii care toarnă apă-n vin !
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
radian
post 16 Feb 2022, 12:18
Post #137


gandeste pozitiv: nu spera si nu ai teama...


Group: Members
Posts: 1.273
Joined: 17 January 05
From: petrosani




Bioane, daca tot mergi, intreaba-i, te rog, zi-le ca-i pentru mine, cum se zice in rusa: “Ostasi, va ordon: Treceti Prutul!”?


--------------------
dacia logan ambition 2005 - HD 06 LDM
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bucatzel
post 16 Feb 2022, 12:30
Post #138


Membru plictisit


Group: Moderatori
Posts: 6.231
Joined: 19 May 08
From: Timisoara




Sincer, mai sigur ar fi sa-i intrebe daca nu cumpara o solenza.


--------------------
Dacia 1300 1981 - 3-SB-2608
Si cu dansa-ntransa, si cu sufletu' in rai... cam greu...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bion
post 16 Feb 2022, 12:30
Post #139


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.711
Joined: 1 May 04
From: TM




Ei nu stiu decat Gdje Berlin.
Pe al batran au vrut sa il impuste ca le-a arata spre vest. Au trecut delaul au gasit Ienut nu Berlin si au venit innapoi ca e fascist.Nu stiau nici macar tariel pe unde treceau. Ata aveau in cap votca si Berlin. Aal doile val de trupa regulata aua baut tot spirtul medicinal si apoi borau in draci. Noroc ca aveau un lent invatator care baiguia franceza si a ainteles de votca din spitale e verde. Avangarda era trupa neregulata din puscariasi. Furau violau omorau mai abitir ca ceilalti. Primul lucru luau caii si lasau gloabele lor daramate.

Din memoriile unui amiral ratat si alcoolic
Am sosit la Moscova in dupa-amiaza zilei de 9 octombrie 1944. La 10 seara am avut prima noastra intrevedere importanta de la Kremlin. Erau prezenti numai Stalin, Molotov, Eden, ofiterii interpreti, Pirse si Pavlov. Dupa ce am discutat si convenit asupra situatiei polonezilor, am zis: Hai sa aranjam afacerile noastre din Balcani. In ceea ce priveste Marea-Britanie si Rusia, ce-ai spune daca ti-ar reveni nouazeci la suta predominare, control in Romania, iar noi am avea nouazeci la suta influenta si control in Grecia si am merge 50/50 in Iugoslavia? In timp ce propunerea mea era tradusa, am luat o jumatate de coala de hartie (din alte surse, un servetel de masa n.a.) si am scris. In Romania, Rusia 90%, ceilalti 10%, in Grecia, Marea Britanie 90%, Rusia 10%, Iugoslavia, 50/50%, Ungaria 50/50%, in Bulgaria, Rusia 75%, ceilalti 25%. Am intins apoi hartia lui Stalin, care, intre timp asculta traducerea. A urmat o scurta pauza. Apoi Stalin a luat creionul sau albastru si a facut un mare OK si mi-a restituit hartia."

This post has been edited by bion: 16 Feb 2022, 12:43


--------------------
Dacia SLZ Scala 2003 - TM54
Crăpa-le-ar Domnul ficații
Și setea ogoi-le-ar cu venin,
Căci n-au păreche-n lume blestemații
Crîșmarii care toarnă apă-n vin !
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
IRONICK
post 16 Feb 2022, 21:37
Post #140


-


Group: Members
Posts: 21.851
Joined: 19 April 05
From: Romania




IMG_20220216_WA0027.jpg ( Size: 77.35k ) Number of downloads: 124


--------------------
CUGIR Albalux 11 1982 - B-11-LUX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gibonu
post 16 Feb 2022, 22:57
Post #141


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.989
Joined: 29 May 06




QUOTE(Agrig @ 15 Feb 2022, 02:10)
Si atunci astea-s doar asa, vorbe-n vint?

Dmitri Peskov: “Angajamentul confirmat și formalizat al Ucrainei de a abandona proiectul de a adera la NATO ar fi cu certitudine un răspuns semnificativ la garanțiile de securitate cerute de Rusia”.


Intre Peskov si agitatoru bolsevic de acum 100 de ani nu-i nicio diferenta fundamentala a mesajului livrat. Kremlinul nu poate spune ca se teme de o Ucraina democrata a carei influenta s-a putea extinde in societatea rusa.

Rusii si ucrainienii vobesc aproape aceiasi limba si ambii sunt ortodocsi. Cu tarile baltice este relativ simplu de prostit polulatia rusa cu "imperialismul" vestului. Insa cu Ucraina va fi infinit mai greu.

Pe scurt, propaganda rusa gandeste pe termen lung, nu de azi pe maine.

QUOTE(Agrig @ 15 Feb 2022, 02:10)
Sper ca ati inteles de ce sint deranjati de bazele care fac parte din "scutul antiracheta" apropiat de ei, respectiv Romania si Polonia insa Ucraina e si mai aproape... orice ar spune NATO, capacitatea strategica a Rusiei prin lovituri cu ICBM este considerabil redusa daca mai apar si alte baze.


Scutul din Polonia este operational, precum cel de la Deveselu?
Cat despre rachetele intercontinentale, daca vor sa se bubuie reciproc, rusii si americanii o pot face peste Polul Nord sau peste Pacificul de Nord. Ca nu-i Ucraina ruta unica de lansare pentru acele rachete.


QUOTE(Agrig @ 15 Feb 2022, 02:10)
Da, presu Clinton ne-a spus, poarta este deschisa, vom reanaliza in 99, au analizat si realizat ca vom ramine pe linga! un fel de stat asociat candidat pe viata!


Ii facem statuie lui Osama in Bucuresti pentru ca doar datorita lui am intrat in NATO?


17 Feb 2022, 01:04:
QUOTE(einstein1984 @ 15 Feb 2022, 10:29)
https://www.youtube.com/watch?v=eXEBzqFN3EQ...nel=TheGreatWar  parca detaliile prezentate de baiatul asta nue rau in manualele romanesti de istorie.


Norocul nostru a fost ca Ungaria l-a dat Lumii pe Bela Kun [nascut la Hodod, azi in judetul Satu Mare].
Care a fost suficient de prost incat sa puna botu' la vrajeala lui Lenin si la revolutia mondiala.

Altfel, cu un Ungarie democrata incepand cu noiembrie 1918, probabil ca alta ar fi fost istoria pentru noi.


This post has been edited by gibonu: 16 Feb 2022, 23:04


--------------------
Mitsubishi Lancer Inform 1.5 - B 00 XXX
BMW F 800 GS
Trek 4300
I am a rebel and freedom is my cause. - Yasser Arafat
Four wheels move the body. Two wheels move the soul.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Agrig
post 16 Feb 2022, 23:26
Post #142


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.939
Joined: 13 February 04
From: Jimbolia/Timisoara mai rar.




Viziunea dumneavoastra este putin incetosata, sa arunci focoase nucleare spre vestul Europei e cam greu peste pol...
Scutul polonez va fi activ din 2022.

This post has been edited by Agrig: 16 Feb 2022, 23:55


--------------------
Renault Megane IV 1,33Tce 2021 Life
"Proștii se înmulțesc cînd cei înțelepți aleg să tacă"

Nelson Mandela
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gibonu
post 16 Feb 2022, 23:50
Post #143


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.989
Joined: 29 May 06




QUOTE(bion @ 16 Feb 2022, 14:30)
Din memoriile unui amiral ratat si alcoolic


Iar inclalzim ciorba cu "Churchill ne-a vandut lui Stalin"?

Cumva "amiral ratat" are legatura cu Gallipoli?

17 Feb 2022, 01:56:
QUOTE(Agrig @ 17 Feb 2022, 01:26)
Viziunea dumneavoastra este putin incetosata, sa arunci focoase nucleare spre vestul Europei e cam greu peste pol...
Scutul polonez va activ din 2022.


Cand am vorbit despre pol, m-am referit la o bubuiala ruso-americana, nu una ruso - vest europeana.

Asa sa fie cu scutul polonez. Dar hai prima data sa-l vedem operational. Ca parca s-a mai amanat de cateva ori finalizarea, parca le-a cam sarit basca polonezilor.


This post has been edited by gibonu: 16 Feb 2022, 23:56


--------------------
Mitsubishi Lancer Inform 1.5 - B 00 XXX
BMW F 800 GS
Trek 4300
I am a rebel and freedom is my cause. - Yasser Arafat
Four wheels move the body. Two wheels move the soul.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Agrig
post 17 Feb 2022, 00:46
Post #144


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.939
Joined: 13 February 04
From: Jimbolia/Timisoara mai rar.




QUOTE(gibonu @ 16 Feb 2022, 23:50)
Cand am vorbit despre pol, m-am referit la o bubuiala ruso-americana, nu una ruso - vest europeana.


parca le-a cam sarit basca polonezilor.



Ceata la mal! NATO oare ce ar spune in cazul asta???
Cum gaia vedeti alianta aia, de ce credeti ca s-a infintat, asa sa se uite cum o ia un aliat pe cocoasa?

Le-a sarit si lor ca ungurilor, si aia au idei traznite.
radmasa.gif

This post has been edited by Agrig: 17 Feb 2022, 11:52


--------------------
Renault Megane IV 1,33Tce 2021 Life
"Proștii se înmulțesc cînd cei înțelepți aleg să tacă"

Nelson Mandela
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
maho
post 17 Feb 2022, 09:13
Post #145


Membru rigido-flexibil


Group: Members
Posts: 5.091
Joined: 7 April 10
From: Brașov, orașul olimpic




"Biznis is biznis", varianta ruseasca.
Articol lung, dar interesant. Sunt sigur ca expertul in bunavoința ruseasca va ridica ceața si ne va lamuri ca totul e ok.


--------------------
Dacia 1310 1983
"Mother, should I trust the government ?" - No fuckin' way !
"A champion is someone who gets up when he can't."
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
IRONICK
post 17 Feb 2022, 09:58
Post #146


-


Group: Members
Posts: 21.851
Joined: 19 April 05
From: Romania




273962725_10227247085458869_3856012220763925419_n.jpg ( Size: 144.74k ) Number of downloads: 337


Tzinetzi apruape!


--------------------
CUGIR Albalux 11 1982 - B-11-LUX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bion
post 17 Feb 2022, 10:51
Post #147


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.711
Joined: 1 May 04
From: TM




Gibonul calator. Esti ok la povestit din excursii dar multe concluzii sunt dupa mine cam particulare.
La impartire si amerlocii si britsii au aceleasi merite.Amiralul avea un fix cu Grecia. In rest i-a interesat sa scoata F si I cobeligeranti.
Multi zic ca in 1945 era momnetul sa atace urss. Aia erau epuizati. Din suse neoficiale ale celor care au trait vremurile, ofiterimea sovietica era panicata de posibiltatea unui atac impotriva urss


--------------------
Dacia SLZ Scala 2003 - TM54
Crăpa-le-ar Domnul ficații
Și setea ogoi-le-ar cu venin,
Căci n-au păreche-n lume blestemații
Crîșmarii care toarnă apă-n vin !
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
maho
post 17 Feb 2022, 12:44
Post #148


Membru rigido-flexibil


Group: Members
Posts: 5.091
Joined: 7 April 10
From: Brașov, orașul olimpic




QUOTE(bion @ 17 Feb 2022, 10:51)
Multi zic ca in 1945 era momnetul sa atace urss. Aia erau epuizati.

Dupa razboi toata lumea era epuizata. In plus, o agresiune impotriva unui aliat (de facto, contra nazi) era ilogica cel putin.
Mai e o chestie: nimeni n-a avut succes impotriva iernilor rusesti.


--------------------
Dacia 1310 1983
"Mother, should I trust the government ?" - No fuckin' way !
"A champion is someone who gets up when he can't."
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bion
post 17 Feb 2022, 12:49
Post #149


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.711
Joined: 1 May 04
From: TM




Ieri fu sarbatoare in teritoriul numit Ucraina. Prezidantul a dat un mseaj patriotic si iubitor catre toate liftele care locuiesc pe acolo. Da uita de romani sau moldoveni cum sunt numiti in zona.Cand a futut rusii cu scolile presa etc. a dat la gioale si la romani.O halca zdravana din teritoriu provine de la romani , polonezi unguri.
Dar pentru faptul ca se cearta cu rusii trebuie pupati si oplositi. In fapt sunt la fel de rai ca si aia.

This post has been edited by bion: 17 Feb 2022, 12:50


--------------------
Dacia SLZ Scala 2003 - TM54
Crăpa-le-ar Domnul ficații
Și setea ogoi-le-ar cu venin,
Căci n-au păreche-n lume blestemații
Crîșmarii care toarnă apă-n vin !
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
wolfin
post 17 Feb 2022, 12:57
Post #150


n-am gasit cu dacia


Group: Members
Posts: 7.910
Joined: 2 December 05
From: Bucuresti




e un popor in jurul nostru altfel? pana si sarbii care nu ne au tras o pana acum....se poarta cu cizma in timoc.

dar sa zicem..la ei e sensibila treaba cu etniile


--------------------
pegas 3120 ... din 1980 si ceva. Urmeaza si 2020 - Curand de provincie
Scuze Mucix, am gasit altul"În fata unei boli esti precaut sau prost", o stai ..Bici zice ca o gasit a buna...mis un cane rau dar cu suflet mare
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
182 Pages « < 3 4 5 6 7 > » 
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 4th May 2024 - 14:58
Forum Renault