DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Companiile mari sunt conduse de bucati de carne ?, sau de oameni ?

emil_t
post 29 Aug 2008, 13:25
Post #1


Membru autentic


Group: Members
Posts: 519
Joined: 12 August 07




Nu vreau sa fiu filozofic dar vreau sa va intreb ce parere aveti despre firme gen upc care cumpara tot si dupa aceea am observat ca presteaza servicii proaste (da varianta digitv exista, si ei sunt cam la fel), spun una fac alta, te face sa crezi ca ai toate benificiile pana semnezi contractul si te lasa cu ochii in soare si serviciile nu sunt cele promise ( te sun acasa si-ti zice tot felu de vrajeli).
Dacia service, care exista peste tot,crezand ca te duci la dacia service sa ai parte de servicii decente, doar e certificat de Dacia, dar defapt primesti servicii foarte proaste la preturi exorbitante.
Nestle cu asta http://news.bbc.co.uk/2/hi/africa/2593697.stm , care arata ca ajutoarele umanitare sunt defapt numai pentru publicitate, sa creada lumea ca oamenii ce o conduc sunt totusi oameni.

Am dat exemple numai cu pareri personale, dar tot se fac reclame la tot felu ca clientul ar fi pe primul loc, dar nu e defapt, prin repetare continua intra in subconstient si te face sa crezi ca firma chiar presteaza servicii corecte, dar defapt iti vor numai banii, nimeni nu te vrea fericit.

Chiar exista bucati de carne fara suflet care au infatisare de oameni ? Si asa multi ?


--------------------
Dacia Supernova '03
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vijelie
post 29 Aug 2008, 13:27
Post #2


membru violet


Group: Members
Posts: 4.605
Joined: 11 November 05
From: Bucuresti




Welcome to the real world!


--------------------
Dacia Duster 2011 Laureate dCi
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tarzy
post 29 Aug 2008, 13:51
Post #3


aroist


Group: Members
Posts: 1.958
Joined: 12 January 04
From: Bucuresti




se pare ca da ..... si devin din ce in ce mai neseriosi .... pe masura ce dispare concurenta micilor intreprinzatori



--------------------
DACIA / ARO / TICO L 1,6 / 244 / SX 2005 / 1993 / 1999 - B55MGY
Aha
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Ov
post 29 Aug 2008, 13:52
Post #4


Academician doctor inginer, savant de renume mondial


Group: Moderatori
Posts: 7.456
Joined: 11 November 03
From: Bucuresti




QUOTE(vijelie @ 29 Aug 2008, 14:27)
Welcome to the real world!
*


HELL YEAHHH ph34r.gif icon_mrgreen.gif


--------------------
Dacia 1300 1972
when life gives you lemon, make lemonade
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
emil_t
post 29 Aug 2008, 13:59
Post #5


Membru autentic


Group: Members
Posts: 519
Joined: 12 August 07




Din pacate, pe mine ce ma enerveaza ca sunt multi consumatori de rand ce sunt al dracu' de creduli, ca daca lumea n-are zice "asta e" sau "ce putem noi sa-i facem la o companie mare" am ridica standardele si nu ar mai rezista sa spele pe jos cu toti, asta e ori esti fraier or "jmecher".

Eu tot cred ca dorinta dupa bucati de hartie cu poze de oameni decedati este imorala, adica noah iti trebuie, da sa nu sacrifici fustrarile, nervii sau poate mai rau vietiile oamenilor pentru asa ceva, da iti trebuie dar trebuie sa ai varoli morale.

Singurii oameni de care stiu ca sunt oameni erau in italia la un fast food (povestea cineva) care le dadaeau de mancare la oamenii saraci. aia inseamna om normal si daca ai 11 miliarde si ti tie poti sa-i legi pe role de carton si sa le bagi in baie.

251.gif

"welcome to the real world" tot nu cred ca toti sunt asa, dar in acelasi timp cred si in mos craciun


--------------------
Dacia Supernova '03
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vijelie
post 29 Aug 2008, 14:03
Post #6


membru violet


Group: Members
Posts: 4.605
Joined: 11 November 05
From: Bucuresti




Conteaza mai putin cum sunt oamenii, mai important e sa iti faci treaba cu ei si sa te mai poti uita in oglinda sau in ochii lor dupa ce termini. Cam la asta se rezuma totul. Restul sunt indobitociri.


--------------------
Dacia Duster 2011 Laureate dCi
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
os
post 30 Aug 2008, 09:28
Post #7


Dictator. Comunist. Arbitrar. Pe scurt: rau.


Group: Moderatori
Posts: 1.528
Joined: 29 April 04




Dupa parerea mea socoteala se face - din pacate - in felul urmator:

1. sa presupunem ca "cei mari" sunt la un moment dat aproape toti umani. In sensul acestui topic, uman inseamna ca nu sacrifica totul pentru profit, ci ca iau in considerare si aspecte cum ar fi viitorul, saracia etc. Unele companii au demonstrat ca se poate foarte bine sa lucrezi si in asemenea conditi, dar...

2. umani sunt numai aproape toti. Mai exista si unii care-s dispusi sa calce pe (mai multe sau mai putine) cadavre pentru cresterea profitului. Cu buna probabilitate companiile lor vor obtine rezultate economice mai bune, cel putin pe termen scurt (si poate mediu).

3. Prin urmare, companiile conduse de "umani" vor avea tendinta sa piarda competitia pe piata. Au doua sanse; ori se aliniaza celor de succes, renuntind total sau partial la politica "umana", ori dispar respectivi sunt preluate de companiile "inumane".

4. Acest fenomen se reproduce pe o spirala ascendenta, pina cind cele mai multe (toate?) pozitiile importante sunt ocupate de "inumani".

As vrea sa n-am dreptate, dar privind in jur mi-e teama ca am. Tendinta naturala descrisa mai sus ar trebui tinuta sub control de mecanisme sociale (opinie publica, sindicate, legislatie etc.) dar acestea se dovedesc slabe in fata banului, mai ales cind parvin la putere oameni politici neoconservatori de calibrul unui Bush.


--------------------
. . .
Muschii mei minte nu are.
Cip-Cirip! Cip-Cirip! Cip-Cirip!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
SiloS
post 30 Aug 2008, 23:19
Post #8


Gangester


Group: Members
Posts: 4.254
Joined: 23 February 04
From: Buzau




QUOTE
Din pacate, pe mine ce ma enerveaza ca sunt multi consumatori de rand ce sunt al dracu' de creduli


creduli, ca sa nu spui prosti !

Si din pacate, romanii isi merita soarta ! Popor inferior !


--------------------
1988 BMW E30 325i
2003 BMW Z4
1996 Mazda MX5 NA
1988 Nissan Patrol Y60
1989 Suzuki Samurai
1975 Dacia 1300
2000 VW LT35
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
solenza_scala
post 31 Aug 2008, 09:55
Post #9


Membru autentic


Group: Members
Posts: 301
Joined: 9 June 08




Ai vazut cum te trataza la Carrefour Arad? Carrefour e intr-un complex comercial cu multe magazine. Daca vrei sa intri in vreun magazin cu cos de Carrefour iti zic sa il lasi afara, ca sa nu furi ceva cumva. Dar daca faci asta risti sa iti ia cineva cosul chiar si numai pentru cei 50 de bani din el. Dar noi acceptam asta.
Respectivele magazine nu au gardieni sau paznici, asa ca nu iti ofera alternativa. Ar trebui SA INTRAM TOTI CU COSURILE si daca vor sa ne scoata afara, sa zicem: ,,Cu ce? Ca nu aveti paza. '' Nu putem accepta sa fim tratati ca hotii mereu. Dar ar trebui sa fim toti Romanii mai uniti, dar asta nu se va intampla prea curand...


--------------------
Dacia Solenza ---
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Sony
post 31 Aug 2008, 10:05
Post #10


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.862
Joined: 30 August 04
From: Ban Land




Totusi am o curiozitate: De ce nu intri in magazinele alea inainte sa umpli carutul? huh.gif


--------------------
Caruta cu doi cai frumosi 1945
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
solenza_scala
post 31 Aug 2008, 10:10
Post #11


Membru autentic


Group: Members
Posts: 301
Joined: 9 June 08




Bine, dar daca eu intru in 15 magazine inainte de a intra in Carrefour poate vreau si eu sa-mi pun cele 25 de plase in ceva, nu sa le car in maini....


--------------------
Dacia Solenza ---
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Sony
post 31 Aug 2008, 10:17
Post #12


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.862
Joined: 30 August 04
From: Ban Land




Daca intri in 15 magazine inainte de a intra in Carrefour, pentru cele 25 de plase vei avea bonuri fiscale de unde ai cumparat. Mie nu mi s-a refuzat niciodata accesul cu cumparaturi din alta parte. Acum e pertinenta retinerea lor cand vrei sa intri cu carutul unde ai de-a valma baxuri de suc, caserole de carne si pungi de malai.
De obicei imi fac cumparaturile din galeria comerciala inainte de a intra in hypermarchet. Totusi in urma cu o luna, mi s-a intamplat invers. La iesire, nevasta-mea a vazut nu stiu ce magazin de imbracaminte si s-a hotarat sa cumpere si de acolo. Eu nu am vrut sa intru cu carutul si am asteptat afara. Nu au trecut 10 secunde si a venit la mine agentul de paza al magazinului care mi-a zis ca are el grija de carutul meu si ca pot intra linistit in magazin. Asa ca tot timpul cat am fost in magazin omul a stat linistit langa carutul meu.


--------------------
Caruta cu doi cai frumosi 1945
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
logan1.5dci
post 31 Aug 2008, 10:19
Post #13


Nu Există Informații


Group: Members
Posts: 881
Joined: 29 September 05
From: Dobrogea




solenza scala gresesti,

Magazinele nu sunt gandite sa poti intra cu cosul in ele, asta ar fi insemnat sa fie mult mai mari, ce ar fi insemnat chirie mai mare, asa daca te uiti mai atent ai sa observi ca nu au nici mobilierul construit pentru a intra cu cosul, asa ca un neatent ori il sparge ori il darama ..cu cosul.


--------------------
Nu Există Informații Nu Există Informații Nu Există Informații - Nu Există Informații
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Sony
post 31 Aug 2008, 10:20
Post #14


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.862
Joined: 30 August 04
From: Ban Land




Vrei sa spui carutul. wink.gif


--------------------
Caruta cu doi cai frumosi 1945
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
logan1.5dci
post 31 Aug 2008, 10:22
Post #15


Nu Există Informații


Group: Members
Posts: 881
Joined: 29 September 05
From: Dobrogea




da sony, sorry. De fapt eu la carut, in postul meu de mai sus, ii spuneam cos.

Ca si solenza dealtfel : "Dar daca faci asta risti sa iti ia cineva cosul chiar si numai pentru cei 50 de bani din el. Dar noi acceptam asta."
.....cos cu fisa nu am vazut pana acum. biggrin.gif
Se foloseste denumirea de cos si la carut.....cosul zilnic, saptamanal....

This post has been edited by logan1.5dci: 31 Aug 2008, 10:28


--------------------
Nu Există Informații Nu Există Informații Nu Există Informații - Nu Există Informații
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
solenza_scala
post 31 Aug 2008, 10:34
Post #16


Membru autentic


Group: Members
Posts: 301
Joined: 9 June 08




Oricum, asta a fost numai un exemplu de cum romanii sunt mereu tratati ca niste hoti. Nu numai in magazine, ci si in alte locuri. Nu cred ca in tari civilizate se intampla asa...


--------------------
Dacia Solenza ---
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Sony
post 31 Aug 2008, 10:39
Post #17


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.862
Joined: 30 August 04
From: Ban Land




QUOTE(solenza_scala @ 31 Aug 2008, 11:34)
Oricum, asta a fost numai un exemplu de cum romanii sunt mereu tratati ca niste hoti.
*


Un exemplu gresit!


--------------------
Caruta cu doi cai frumosi 1945
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
solenza_scala
post 31 Aug 2008, 10:43
Post #18


Membru autentic


Group: Members
Posts: 301
Joined: 9 June 08




Tie iti convine ca, dupa ce ai terminat cumparaturile in toate micile magazine sa te intorci atata drum dupa cosul de Carrefour?


--------------------
Dacia Solenza ---
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Sony
post 31 Aug 2008, 10:52
Post #19


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.862
Joined: 30 August 04
From: Ban Land




Nu ma deranjeaza.


--------------------
Caruta cu doi cai frumosi 1945
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bulan
post 31 Aug 2008, 11:23
Post #20


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.040
Joined: 20 March 06




QUOTE(solenza_scala @ 31 Aug 2008, 10:43)
Tie iti convine ca, dupa ce ai terminat cumparaturile in toate micile magazine sa te intorci atata drum dupa cosul de Carrefour?
*


Majoritatea dintre noi merg in marile centre comerciale ca sa faca cumparaturile asa:
http://www.mariussescu.com/2008/08/27/penn...-e-la-indemana/
De ce atata graba eu nu inteleg?Bucatile alea de carne au gandit ca pe langa cumparaturi in marile centre comerciale se mai pot face si alte lucruri:plimbari pe jos,admirat magazinele gen butic si eventual cumparat ceva suveniruri,luat masa cu familia/prietenii,escale la coafor/frizerie,exersat niste parcari cu prietena/nevasta/amanta intr-un loc liber din parcarea centrului comercial,dus copii in locurile de joaca pentru ei,admirat toata partea feminina,intalniri neprevazute cu amici,prieteni,rude si etc la puterea etc.


--------------------
a b c
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
logan1.5dci
post 31 Aug 2008, 11:26
Post #21


Nu Există Informații


Group: Members
Posts: 881
Joined: 29 September 05
From: Dobrogea




Am uitat sa raspund ontopic : Companiile mari sunt conduse de malai mare(daca vreti ...cascaval). smile.gif

This post has been edited by logan1.5dci: 31 Aug 2008, 11:26


--------------------
Nu Există Informații Nu Există Informații Nu Există Informații - Nu Există Informații
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bj
post 31 Aug 2008, 11:27
Post #22


membru de nevoie


Group: Members
Posts: 321
Joined: 3 December 04
From: Bucuresti




din cate vad eu e mare distanta de la a judeca (a gandi, a procesa) si a te imbufna sau a da cu parerea ta de pereti...

Asta pentru ultima parte a topicului.

Pentru prima, ce pot sa spun, structurile mari, incet incet se dezumanizeaza si de acolo sunt conduse de interese, influente, consilii, etc. Poti sa ai degeaba un GM uman daca in spatele lui un "board" il alearga dupa rezultate. Mai cititi odata Dune si poate va veti aminti. Eu inca ma mir la cateva zeci de ani de cand a fost scrisa cat de puternic poate fi mesajul de acolo. Paradoxul (ca si la razboiul din Vietnam wink.gif ) este ca nu ne pot cuceri cu totul. Intotdeauna vor exista firme mici care vor umple golurile pe care mastodontii, din lipsa de flexibilitate, nu le vor putea acoperi. Acum in functie de fler si de noroc firmele astea mici pot muri sau se pot transforma in giganti. hmmm parca seamana un pic cu Imparatul Dunei... nu? unsure.gif


--------------------
Skoda / BMW Fabia Variant - de munca / F650 - capra exLeon, exDSN - B-65-xxx
BMW F650ST - tot un fel de capra
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 18th June 2024 - 20:22
Forum Renault