DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

465 Pages « < 282 283 284 285 286 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Un topic pentru off topic

gibonu
post 21 Jan 2021, 17:49
Post #8491


Membru autentic


Group: Members
Posts: 5.000
Joined: 29 May 06




QUOTE(Agrig @ 19 Jan 2021, 21:51)
Valoarea aia de aprox 1/4 din puterea instalata de pe acolo vine... asa bate vintul pe la noi.


Imi par foarte mari variatiile intre zile ref. productie energiei eoliana, cum ar fi de la 2200 MW azi si sub 400 MW peste 2 zile. Inca imi da ceva cu virgula.
O sa incerc, sa vad cand am timp, sa fac o medie pe tot anul 2020 la productia energiei solare. Macar am invatat unde sa caut cifele pe site-ul Transelectrica.

Sau, daca stii sa existe deja publicata media asta, te rog nu ezita.

QUOTE(GIC @ 20 Jan 2021, 12:33)
La solar randamentul e si mai prost. Celulele performante ajung doar la putin sub 20% randament anual. Cele uzuale se invart pe la 18-18,5%


Pare ca mai rentabil este sa faci agricultura pe terenul respectiv. Sau silviculatura la scara mai mica (sau cum s-o numi asta), de exemplu o plantatie de salcie energetica (care creste repede si al carei lemn, sub forma de peleti, se foloseste ca combustibil pentru centrale cu lemne).

Desi suna ciudat, o utilizare mai eficienta a panourilor solare pare a fi montarea acestora pe terasele blocurilor din oras. Pe langa putin curent electric pe care il produc, vara mai tin umbra, mai scad cu cateva grade temperatura terasei, care este un avantaj.

Cred ca iese o suprafata ametitoare daca se apuca cineva sa calculeze cam cati mp de tereasa (nefolosita) sunt la blocurile comuniste din Bucuresti. Iar pentru o chiriei modica, cred ca multe asociatii de proprietari ar accepta montarea de panouri pe terasa blocului. Intr-o anumita masura, similar cu bannerele publicitare (mai subtire acum in pandemie) de pe fatada blocului.


--------------------
Mitsubishi Lancer Inform 1.5 - B 00 XXX
BMW F 800 GS
Trek 4300
I am a rebel and freedom is my cause. - Yasser Arafat
Four wheels move the body. Two wheels move the soul.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Agrig
post 21 Jan 2021, 18:06
Post #8492


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.945
Joined: 13 February 04
From: Jimbolia/Timisoara mai rar.




Productia la eoliene este asa cum bate vintul, prea incet, nu produc, prea tare, la fel!
radmasa.gif
Am avut ceva discutii referitor la eoliene cu beneficiarii unui astfel de parc ce era in constructie.
Asta era media sperata de ei, 1/4 din puterea instalata, am luat`o de buna.
Nu m`a pasionat subiectul acesta insa nici pe linga nu sint.


--------------------
Renault Megane IV 1,33Tce 2021 Life
"Proștii se înmulțesc cînd cei înțelepți aleg să tacă"

Nelson Mandela
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bygy007
post 21 Jan 2021, 19:38
Post #8493


Membru autentic


Group: Members
Posts: 8.156
Joined: 12 May 06
From: BUCURESTI




pai era interesanta discutia aia intre curent alternativ si continu , m-am amuzat teribil...oare de ce nu avec cc la prize? si de ce nu avem 12 , 50 , 100 V?

This post has been edited by bygy007: 21 Jan 2021, 19:41


--------------------
LOGAN LAUREATE 1,6 GPL 2009 - B 07 BGY
din subteranele Bucurestiului
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
b34uen
post 21 Jan 2021, 19:43
Post #8494


Membru autentic


Group: Members
Posts: 788
Joined: 12 February 07




pana si Edison era fanul curentului continuu in consumul casnic. insa acum 130 ani si-a dat seama ca a gresit.

This post has been edited by b34uen: 21 Jan 2021, 19:46


--------------------
dacia logan 2008 ambition 1,5dci - B 92 ELL
1) Esti pe daciaclub
2) Imi citesti semnatura
4) Nu ai observat ca lipseste pct. 3
5) Tocmai ai verificat daca exista pct. 3 sau nu
6) Zambesti.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
psychoo
post 21 Jan 2021, 19:44
Post #8495


Membru


Group: Members
Posts: 3.423
Joined: 23 August 07
From: Timisoara




QUOTE(bygy007 @ 21 Jan 2021, 19:38)
pai era interesanta discutia aia intre curent alternativ si continu , m-am amuzat teribil...oare de ce nu avec cc la prize? si de ce nu avem 12 , 50 , 100 V?
*




Pai zi.mi si mie sa ma amuz.
Stiu ca asa se transporta pana la mine acasa, eu mi am pus problema doar pe proprietatea mea.
Baterii de stocare tin cc, panourile fotovoltaice genereaza cc, electrocasnicele au nevoie de cc(marea majoritate, cum am mentionat deja).

This post has been edited by psychoo: 21 Jan 2021, 19:45


--------------------
Ford Focus Titanium, 2.0 TDCI, 2013
Legea lui Ohm: Esti Om cu mine, sunt Om cu tine!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
b34uen
post 21 Jan 2021, 19:51
Post #8496


Membru autentic


Group: Members
Posts: 788
Joined: 12 February 07




pai cum ar fi sa ai pe un perete priza de CC si DC, si diferite voltaje? cate fire si ce grosimi bagi in perete? Scazi tensiune, creste intensitatea, implicit si grosimea cablurilor. Si Edison pe care l-am amintit a recunoscut la finalul vietii ca sustinerea curentului continuu a fost cea mai mare greseala a lui


--------------------
dacia logan 2008 ambition 1,5dci - B 92 ELL
1) Esti pe daciaclub
2) Imi citesti semnatura
4) Nu ai observat ca lipseste pct. 3
5) Tocmai ai verificat daca exista pct. 3 sau nu
6) Zambesti.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
psychoo
post 21 Jan 2021, 20:45
Post #8497


Membru


Group: Members
Posts: 3.423
Joined: 23 August 07
From: Timisoara




N.am zis mai multe tensiuni in aceeasi priza, din contra. Am sustinut 100V la iluminat si 230v la prize dar cc unde sunt circuite separate sau 230v cc peste tot. Te scapa de invertoarele scumpe cu sinus "real" si pierderile aferente


--------------------
Ford Focus Titanium, 2.0 TDCI, 2013
Legea lui Ohm: Esti Om cu mine, sunt Om cu tine!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
b34uen
post 21 Jan 2021, 21:13
Post #8498


Membru autentic


Group: Members
Posts: 788
Joined: 12 February 07




Doar ca aparatul care il bagi in priza, dupa stecher si cablu are un transformator care vrea curent alternativ.


--------------------
dacia logan 2008 ambition 1,5dci - B 92 ELL
1) Esti pe daciaclub
2) Imi citesti semnatura
4) Nu ai observat ca lipseste pct. 3
5) Tocmai ai verificat daca exista pct. 3 sau nu
6) Zambesti.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
psychoo
post 21 Jan 2021, 21:17
Post #8499


Membru


Group: Members
Posts: 3.423
Joined: 23 August 07
From: Timisoara




Doar daca ai ceva vintage. Toate din prezent au surse in comutatie care functioneaza in cc. Pentru asta, primul etaj e punte de diode si condensatori electrolitici dupa care vei avea 230Vca*1.4 in cc. Asta merge intr.un mini traf care este alimentat in impulsuri printr.un mosfet la frecvente in KHz.
Pentru echipamente care necesita ca se poate monta un invertor dedicat de putere mult mai mica decat necesarul intregii locuinte.

This post has been edited by psychoo: 21 Jan 2021, 21:19


--------------------
Ford Focus Titanium, 2.0 TDCI, 2013
Legea lui Ohm: Esti Om cu mine, sunt Om cu tine!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Agrig
post 21 Jan 2021, 21:20
Post #8500


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.945
Joined: 13 February 04
From: Jimbolia/Timisoara mai rar.




QUOTE(b34uen @ 21 Jan 2021, 19:51)
Si Edison pe care l-am amintit a recunoscut la finalul vietii ca sustinerea curentului continuu a fost cea mai mare greseala a lui
*



Daca ar vedea acuma liniile de transport de energie de IT pe la 1MV i`ar creste inima ca`s in DC !
radmasa.gif
In rest, la ora actuala fara nici o problema s`ar putea trece la DC pentru alimentare rezidentiala.


--------------------
Renault Megane IV 1,33Tce 2021 Life
"Proștii se înmulțesc cînd cei înțelepți aleg să tacă"

Nelson Mandela
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
b34uen
post 21 Jan 2021, 21:27
Post #8501


Membru autentic


Group: Members
Posts: 788
Joined: 12 February 07




Pe mine ma depaseste discutia asta asa ca ma retrag. De obicei citesc, nu prea ma omor cu contrazicerile.

This post has been edited by b34uen: 21 Jan 2021, 21:55


--------------------
dacia logan 2008 ambition 1,5dci - B 92 ELL
1) Esti pe daciaclub
2) Imi citesti semnatura
4) Nu ai observat ca lipseste pct. 3
5) Tocmai ai verificat daca exista pct. 3 sau nu
6) Zambesti.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dizzy
post 21 Jan 2021, 22:51
Post #8502


Work smart not hard!


Group: Members
Posts: 4.781
Joined: 11 February 04




Montarea de diverse pe acoperișul blocurilor nu e nici simpla , nici ușoară.
La o antena parabolica aveai o placa țeapănă de beton.
Că dacă îți ia vreun vânt mai serios un panou solar se poate lăsa cu omor.
Dar e in sine o soluție. Am văzut în Grecia și Turcia panouri de încălzit apa calda așa.
Generarea de AC e mai ușoara și mai simpla decât generarea de DC.
Asta, mai ales la puteri mari
Daca vrei tu neapărat, poți să faci o instalație pe DC pe 24 V si folosești diversi consumatori cu tensiunea asta. Sau 12V DC și folosești scule de auto.
Asta, sa presupunem că ai tu o eoliana mica in curte care antrenează un Alternator de camion pe 24V. Sau niste panouri care fac 24VDC.


--------------------
Whirpool ex Dacia Logan 2005 - B zzz SXX
Stupidity is a more dangerous enemy of the good than evil.
I have no time to battle egos and small minds.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
psychoo
post 22 Jan 2021, 00:24
Post #8503


Membru


Group: Members
Posts: 3.423
Joined: 23 August 07
From: Timisoara




Am vazut panou fotovoltaic cu tensiune maxima 31.6V CC pt 280W. Daca iei mai multe le poti lega in serie sau paralel. Daca inseriezi 10 o sa ai maxim 316V cc
Pui tensiunea asta in 22 baterii inseriate si poti sa iti faci alimentare in casa fara alte batai de cap, doar sa introduci gestionarea incarcarii si sa treci pe retea cand nu ai suficient din solar.
Evident ce am zis e foarte rudimentar, fara calcule exacte, dar scapi de un device care trebuie sa sigure sinus la un consum zilnic de 10KW(cazul meu)


--------------------
Ford Focus Titanium, 2.0 TDCI, 2013
Legea lui Ohm: Esti Om cu mine, sunt Om cu tine!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
b34uen
post 22 Jan 2021, 02:52
Post #8504


Membru autentic


Group: Members
Posts: 788
Joined: 12 February 07




Ok, pentru alimentarea unor deviceuri cum ar fii telefon, televizor sau calculator se poate folosii CC, dar cand folosesti un aspirator sau orice aparat cu motor?
@Agrig -sunt retele de inalta tensiune DC si mai mari de 1MW, dar se folosesc doar pentru transportul intre doua puncte nu pentru ideea de retea din cauza costurilor. E folositoare in cazul transportului energiei eoliene pe distante mari de ex.

This post has been edited by b34uen: 22 Jan 2021, 04:22


--------------------
dacia logan 2008 ambition 1,5dci - B 92 ELL
1) Esti pe daciaclub
2) Imi citesti semnatura
4) Nu ai observat ca lipseste pct. 3
5) Tocmai ai verificat daca exista pct. 3 sau nu
6) Zambesti.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
DragosP
post 22 Jan 2021, 05:56
Post #8505


Nu zic nimic...nou


Group: Moderatori
Posts: 4.929
Joined: 12 August 04
From: Lumea mea




QUOTE(psychoo @ 22 Jan 2021, 00:24)
Pui tensiunea asta in 22 baterii inseriate si poti sa iti faci alimentare in casa fara alte batai de cap, doar sa introduci gestionarea incarcarii si sa treci pe retea cand nu ai suficient din solar.
Evident ce am zis e foarte rudimentar, fara calcule exacte, dar scapi de un device care trebuie sa sigure sinus la un consum zilnic de 10KW(cazul meu)
*


E mai mult decât rudimentar, n-ai cum să faci cum spui.
Din multe motive.


--------------------
Ceva de plastic . . - BRRC
Scuze celor pe care i-am supărat!
Cu noi este Dumnezeu!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bygy007
post 22 Jan 2021, 06:48
Post #8506


Membru autentic


Group: Members
Posts: 8.156
Joined: 12 May 06
From: BUCURESTI




eu cred ca un motor de aspirator merge si in curent continu , pe probate.... dar alea cu rotor in scurt nu ..., unde ai transformator ai pierderi, pentru 220V iti trebuie 20 de bateii la 12v care cred eu ca intretinere si cost este destul de mare ,cu alte cuvinte nu este rentabil sa mergi pe cc intr-o casa moderna din zilele noastre , poate daca esti undeva izolat de lume iar ultimul stilp de lumina este la citiva zeci de km e ok
si mai este si legea aia a lu ohm care nu te lasa sa faci ce vrei tu.....

This post has been edited by bygy007: 22 Jan 2021, 06:51


--------------------
LOGAN LAUREATE 1,6 GPL 2009 - B 07 BGY
din subteranele Bucurestiului
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
psychoo
post 22 Jan 2021, 08:20
Post #8507


Membru


Group: Members
Posts: 3.423
Joined: 23 August 07
From: Timisoara




Daca esti off-grid ai baterii. N-ai cum sa stochezi ce aduni pe timpul zilei ca sa utilizezi seara/noaptea fara ele.
Daca folosesti mai multe baterii te costa mai mult la inceput, dar ai si capacitate mai mare si posibil sa te tina mai mult
Cele mai ok ar fi bateriile cu litiu pentru ca nu se strica daca le descarci mai tare, fata de bateriile auto care isi reduc viata semnificativ
Dupa cum am spus, nu m-am documentat ca inca nu am in plan sa investesc in asa ecva, vorbesc doar teoretic.
Citisem despre pure sine wave cand cautam un UPS si atunci mi-a venit ideea separarii consumatorilor care au nevoie de asa ceva de cei care nu au nevoie de alternativ.
Daca vorbim de legea lui ohm am putea sa si exemplificam (pretty please?)
Nu de alta, dar chiar si la distante mai mari, DC are avantaje fata de AC, singurul avantaj evident al AC este ca se poate baga intr-un transformator ca sa ii ridici/cobori tensiunea

QUOTE
It is more efficient to transmit DC using about the same infrastructure. This is because of several effects:

Skin effect experienced with AC. There is no skin effect with DC.
Higher voltage allowed with DC for the same transmission lines. The lines have to withstand the peak voltage. With AC, that is 1.4 times higher than the RMS. With DC, the RMS and peak voltages are the same. However, the power transmitted is the current times the RMS, not peak, voltage.
No radiation loss with DC. Long transmission lines act as antennas and do radiate some power. That can only happen with AC.
No induction losses. The changing magnetic field around a wire carrying AC current causes induced voltage and current in nearby conductors. In effect, the transmission line is the primary of a transformer, and conductors near it are secondaries. With DC current, the magnetic field doesn't change and therefore doesn't transfer power.
Another advantage of DC is that it doesn't require synchronization between grids. Two AC grids need to be phase-synced to be connected together. This gets tricky when the distances are large enough to be significant fractions of a cycle.

The flip side is that AC is easier to convert between voltages. Converting DC back to AC to dump it onto the local grid at the receiving end is not a trivial process. It takes a large plant to do this, which means significant expense. That expense is only worth it if the transmission distance is long enough so that the efficiency savings outweigh the cost of the DC-AC conversion plant over its lifetime.

Sursa.

This post has been edited by psychoo: 22 Jan 2021, 08:20


--------------------
Ford Focus Titanium, 2.0 TDCI, 2013
Legea lui Ohm: Esti Om cu mine, sunt Om cu tine!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
b34uen
post 22 Jan 2021, 08:29
Post #8508


Membru autentic


Group: Members
Posts: 788
Joined: 12 February 07




Transportul dc este mai eficient si ieftin pe distante mari doar ca eexista costuri mari la statiile de comutatie


--------------------
dacia logan 2008 ambition 1,5dci - B 92 ELL
1) Esti pe daciaclub
2) Imi citesti semnatura
4) Nu ai observat ca lipseste pct. 3
5) Tocmai ai verificat daca exista pct. 3 sau nu
6) Zambesti.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
psychoo
post 22 Jan 2021, 08:32
Post #8509


Membru


Group: Members
Posts: 3.423
Joined: 23 August 07
From: Timisoara




QUOTE(b34uen @ 22 Jan 2021, 02:52)
Ok, pentru alimentarea unor deviceuri cum ar fii telefon,  televizor sau calculator se poate folosii CC, dar cand folosesti un aspirator sau orice aparat cu motor?
@Agrig -sunt retele de inalta tensiune DC si mai mari de 1MW, dar se folosesc doar pentru transportul intre doua puncte nu pentru ideea de retea din cauza costurilor. E folositoare in cazul transportului energiei eoliene pe distante mari de ex.
*



Am zis in posturi anterioare ca as investi in invertoare generatoare de alternativ doar unde este necesar, gandindu-ma fix la motoare: centrala electrica, masina de spalat, aspirator??)
Practic e un UPS cu pure sine wave. Cu cat vrei sa duca putere mai mare cu atat bagi mai adanc mana in buzunar si suporti si pierderi in urma transformarii.
DAR la mine acasa frigider, masina de spalat, uscator de rufe si aparat de aer conditionat folosesc tehnologia inverter, ceea ce inseamna ca pot sa le dau DC fara stress, invertorul lor se ocupa de motor (trebuie studiat motorul unitatii interioare, dar ma astept sa fie acelasi lucru).
Aspiratorul clasic il mai folosesc doar la masina, in casa am un roborock si 2 portabile cu acumulator (DC). As putea aspira la spalatoria cu fise si nu mai am nevoie de el dau pastrez o priza de la enel de afara neconectata la reteaua off-grid
Deci mai ramane centrala si...irigatia gazonului. Pompa de irigatii are 1KW, motorul centralei poate 200W? Hai sa punem 1.5KW. Pai e semnificativ redus decat sa folosesc sinus in TOATA casa...Daca scot pompa de irigatii si o las in sarcina enelului e si mai simplu

QUOTE(b34uen @ 22 Jan 2021, 08:29)
Transportul dc este mai eficient si ieftin pe distante mari doar ca eexista costuri mari la statiile de comutatie
*


De ce sa il comuti inapoi? Fotovoltaicul imi da DC, il bag in baterii DC si il folosesc DC. Pierderi eliminate semnificativ...

This post has been edited by psychoo: 22 Jan 2021, 08:33


--------------------
Ford Focus Titanium, 2.0 TDCI, 2013
Legea lui Ohm: Esti Om cu mine, sunt Om cu tine!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
DragosP
post 22 Jan 2021, 08:34
Post #8510


Nu zic nimic...nou


Group: Moderatori
Posts: 4.929
Joined: 12 August 04
From: Lumea mea




Ceea ce spui tu poate fi corect dacă randamentele ar fi din ce în ce mai bune la puteri mici.
Doar că e invers, randamentele cresc odată cu creșterea puterii invertorului.

22 Jan 2021, 08:36:
QUOTE(psychoo @ 22 Jan 2021, 08:32)
De ce sa il comuti inapoi? Fotovoltaicul imi da DC, il bag in baterii DC si il folosesc DC. Pierderi eliminate semnificativ...
*


Nu poți să faci așa, cel puțin din motivul că tensiunea pe panouri variază semnificativ, uneori chiar brusc.

This post has been edited by DragosP: 22 Jan 2021, 08:36


--------------------
Ceva de plastic . . - BRRC
Scuze celor pe care i-am supărat!
Cu noi este Dumnezeu!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dizzy
post 22 Jan 2021, 08:39
Post #8511


Work smart not hard!


Group: Members
Posts: 4.781
Joined: 11 February 04




QUOTE(b34uen @ 22 Jan 2021, 03:52)
Ok, pentru alimentarea unor deviceuri cum ar fii telefon,  televizor sau calculator se poate folosii CC, dar cand folosesti un aspirator sau orice aparat cu motor?
@Agrig -sunt retele de inalta tensiune DC si mai mari de 1MW, dar se folosesc doar pentru transportul intre doua puncte nu pentru ideea de retea din cauza costurilor. E folositoare in cazul transportului energiei eoliene pe distante mari de ex.
*




QUOTE(bygy007 @ 22 Jan 2021, 07:48)
eu cred ca un motor de aspirator merge si in curent continu , pe probate.... dar alea cu rotor in scurt nu ..., unde ai transformator ai pierderi, pentru 220V iti trebuie 20 de bateii la 12v care cred eu ca intretinere si cost este destul de mare ,cu alte cuvinte nu este rentabil sa mergi pe cc intr-o casa moderna din zilele noastre , poate daca esti undeva izolat de lume iar ultimul stilp de lumina este la citiva zeci de km e ok
si mai este si legea aia a lu ohm care nu te lasa sa faci ce vrei tu.....
*



Daca aspiratorul are motor tip mașina universala cu colector, merge brici și în AC și în DC.
La fel și la mașina de spălat.
Restul electronicii nu știu, trebuie verificat de la caz la caz.
In AC, poți creste/scădea tensiunea cu un transformator. O piesa foarte simplă și rezistentă. In DC ai nevoie de un convertor static de putere. Mai de mult era scump și stricăcios.

This post has been edited by dizzy: 22 Jan 2021, 08:47


--------------------
Whirpool ex Dacia Logan 2005 - B zzz SXX
Stupidity is a more dangerous enemy of the good than evil.
I have no time to battle egos and small minds.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
psychoo
post 22 Jan 2021, 08:42
Post #8512


Membru


Group: Members
Posts: 3.423
Joined: 23 August 07
From: Timisoara




Pai normal ca nu legi panoul direct la baterie, trebuie ca incarcarea sa fie gestionata. Sunt destule module pentru bateriile pe litiu care fac doar asta...
Deci, ca sa sumarizez ce as face eu la mine in casa: 10 panouri fotovoltaice pe acoperis (poate si mai multe?) care sa fie legate printr-un incarcator de baterii la 20 baterii litiu (numarul exact TBD cand va veni vremea) care sa le leg printr-un comutator(in comert sau proiect dyi cu raspberry?) la casa. Daca energia din off-grid nu mai e disponibila (baterii descarcate) sa comute pe reteaua clasica pana bateriile se reincarca


--------------------
Ford Focus Titanium, 2.0 TDCI, 2013
Legea lui Ohm: Esti Om cu mine, sunt Om cu tine!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dizzy
post 22 Jan 2021, 08:50
Post #8513


Work smart not hard!


Group: Members
Posts: 4.781
Joined: 11 February 04




Pai... Succes.
Eu am calculat că la un consumator casnic gen apartament e mai ieftin sa stea pe kuru lui.
La o cabana în vârf de munte, la MOS care are totul electric, poate merita.
Puterea sovietelor și electrificare!


--------------------
Whirpool ex Dacia Logan 2005 - B zzz SXX
Stupidity is a more dangerous enemy of the good than evil.
I have no time to battle egos and small minds.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
psychoo
post 22 Jan 2021, 08:55
Post #8514


Membru


Group: Members
Posts: 3.423
Joined: 23 August 07
From: Timisoara




De acord, de aia stau pe curul meu deocamdata.
Preturile sunt destul de mari, se lucreaza pe partea de baterii (tot ne ameninta cu noi tehnologii) si nu am bani de dat acolo.
Investitie care sa o recuperezi in zeci de ani, nici nu apuci sa amortizezi bateriile ca trebuie sa le inlocuiesti, deocamdata PAS
Mai ok imi pare solutia lui Muttley sa bag banii in banca si sa scap de credit cu dobanzile aferente.
Ce voi face in schimb in viitorul nu foarte indepartat este sa trec iluminarea pe backup pe baterii si poate asta va fi inceputul...om vedea


--------------------
Ford Focus Titanium, 2.0 TDCI, 2013
Legea lui Ohm: Esti Om cu mine, sunt Om cu tine!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
DragosP
post 22 Jan 2021, 09:02
Post #8515


Nu zic nimic...nou


Group: Moderatori
Posts: 4.929
Joined: 12 August 04
From: Lumea mea




QUOTE(psychoo @ 22 Jan 2021, 08:42)
Pai normal ca nu legi panoul direct la baterie, trebuie ca incarcarea sa fie gestionata.
*


Și tu crezi că acel "gestionar" de încărcare nu are și el un randament?

QUOTE(psychoo @ 22 Jan 2021, 08:55)
Investitie care sa o recuperezi in zeci de ani, nici nu apuci sa amortizezi bateriile ca trebuie sa le inlocuiesti, deocamdata PAS
*


În niciun caz nu e vorba de "zeci de ani", decât dacă este făcută fără cap.


--------------------
Ceva de plastic . . - BRRC
Scuze celor pe care i-am supărat!
Cu noi este Dumnezeu!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
b34uen
post 22 Jan 2021, 09:03
Post #8516


Membru autentic


Group: Members
Posts: 788
Joined: 12 February 07




daca tot se vorbeste orice aici: are cineva idee cum pt obtine carnet de artificier? ma inteteseaza pentru partea de artificii, nu pt explozibil.


--------------------
dacia logan 2008 ambition 1,5dci - B 92 ELL
1) Esti pe daciaclub
2) Imi citesti semnatura
4) Nu ai observat ca lipseste pct. 3
5) Tocmai ai verificat daca exista pct. 3 sau nu
6) Zambesti.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Marty
post 22 Jan 2021, 09:14
Post #8517


Membru cu privire de ansamblu


Group: Members
Posts: 5.840
Joined: 14 April 03
From: Corbu




Pai.... trebuiesc niste cursuri si niste examene pe la diverse comisii si organiztaii de prin Valea Jiului si nu numai, totul durind cel putin 1 an. M-am interesat la un moment dat, avind nevoie pentru a putea transporta niste cartuse pirotehnice pe o distanta de vreo 15 km.


--------------------
Gillette De unica folosinta 2011 - B 999 NAM
Mindru absolvent de grup scolar.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
psychoo
post 22 Jan 2021, 09:15
Post #8518


Membru


Group: Members
Posts: 3.423
Joined: 23 August 07
From: Timisoara




QUOTE(DragosP @ 22 Jan 2021, 09:02)
Și tu crezi că acel "gestionar" de încărcare nu are și el un randament?
În niciun caz nu e vorba de "zeci de ani", decât dacă este făcută fără cap.
*



Acum o dam in diverse?
Evident ca nu ai 100% randament nicaieri. Prima data la panourile solare, apoi la incarcare, apoi la stocarea in baterii (depinde de temperatura si vechime) apoi la fiecare consumator individual incat sursele acestora au undeva la 80% randament daca imi amintesc corect.
Asta inseamna ca mai trebuie introdus un sistem pe unde sa pierzi doar ca sa fie AC in loc de DC? Eu zic ca nu...

Apoi legat de perioada de amortizare depinde de prea multi factori ca sa poti emite o certitudine.
Se incepe de la costurile de achizitie(poate faci credit si ai si dobanzi), montare (daca o faci prost dupa primul vant mai cumperi panouri) de grindina, de consumul casei, de numarul de zile insorite si de calitatea acestuia care poate sa deterioreze mai repede dau mai tarziu bateria, de tipul bateriei, etc


--------------------
Ford Focus Titanium, 2.0 TDCI, 2013
Legea lui Ohm: Esti Om cu mine, sunt Om cu tine!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
DragosP
post 22 Jan 2021, 09:29
Post #8519


Nu zic nimic...nou


Group: Moderatori
Posts: 4.929
Joined: 12 August 04
From: Lumea mea




@psychoo:

Tot ce scriu despre subiect scriu din experiența de inginer electronist pe de o parte și din experiența de utilizator/proprietar de instalație solară off-grid: panouri pe casă montate cu sistem de reglaj manual al înclinației panourilor, invertor hibrid off-line, baterii Li-Ion care stochează (util de folosit la DOD 90%) 9kWh, montat de mine.

Nu o dăm în diverse relativ la randamente, doar că la suma unor puteri mici aproape sigur ai un randament mai mic decât un invertor de suma puterior respective.
Iar legat de amortizare, spun ce spun tocmai în cunoștință de cauză: dacă-ți faci singur sau dacă ai noroc de cineva care nu ia pielea de pe client, mai mult de 5 maxim 7 ani nu are cum să dureze amortizarea.
Acum chiar mai puțin dacă chestia cu prosumatorul s-a simplificat după cum am auzit că s-ar fi simplificat, pentru că n-ar mai fi nevoie de banc mare de baterii..


--------------------
Ceva de plastic . . - BRRC
Scuze celor pe care i-am supărat!
Cu noi este Dumnezeu!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
psychoo
post 22 Jan 2021, 09:43
Post #8520


Membru


Group: Members
Posts: 3.423
Joined: 23 August 07
From: Timisoara




Bun, deci discutam cu un om care isi apara decizia/investitia.
Felicitari pentru achizitie, posibil sa revin cu intrebari cand va fi cazul in legatura cu diverse pe aceasta tema.

QUOTE
Nu o dăm în diverse relativ la randamente, doar că la suma unor puteri mici aproape sigur ai un randament mai mic decât un invertor de suma puterior respective.
Iar legat de amortizare, spun ce spun tocmai în cunoștință de cauză: dacă-ți faci singur sau dacă ai noroc de cineva care nu ia pielea de pe client, mai mult de 5 maxim 7 ani nu are cum să dureze amortizarea.


Vrei sa spui ca tu nu mai ai puteri mici ca si consumatori? Sau cum ai eliminat aceste pierderi, ca nu imi este clar. Te referi la un invertor pure sinus care sa acopere 10KW(toata casa functionare permanenta) vs unul care sa alimenteze 0.2KW(strict pt centrala)?
Cazul tau particular este fix asta: particular. Esti intr-o anumita zona geografica, cu o anumita clima, casa ta e amplasata la un anumit unghi, ai sau nu santier in zona care duce la poluarea atmosferei si murdarirea mai frecventa sau nu a panourilor, ai parte de vijelii si grindina bi-anual sau nu.
Accept ca in cazul tau amortizarea (care vine din diferenta de costuri intre grid si off-grid) sa dureze 5-7 ani, dar eu nu mi-am facut calculele si nu as putea sa cred pe cuvant aceste cifre pana nu "sap".
Apoi, poate eu am contract cu FUI mai avantajos decat tine, doar din asta pot sa apara diferente semnificative la costuri...


--------------------
Ford Focus Titanium, 2.0 TDCI, 2013
Legea lui Ohm: Esti Om cu mine, sunt Om cu tine!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
465 Pages « < 282 283 284 285 286 > » 
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


2 User(s) are reading this topic (2 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

ETask
Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 24th May 2024 - 02:48
Forum Renault