DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

Zona financiara (by Valutar360 - curs valutar)
Curs Valutar Ultimele stiri financiare
Euro 4.9761 Un pas inainte – credite pentru taximetristi,
In ceea ce priveste contractarea unui imprumut, situatia taximetristilor este una delicata, deoarece sunt inca banci care nu acorda credite acestei categorii de solicitanti sau banci care accepta taximetristii numai in calitate de persoane fizice autorizate.Pentru a solicita un credit la una din...(citeste)
Dolar 4.6567
9 Pages « < 6 7 8 9 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Banca Transilvania

SandelBS
post 21 Jan 2023, 18:01
Post #211


Membru autentic


Group: Members
Posts: 945
Joined: 5 December 09




CHF e o chestie, EUR e alta chestie. Aia care au plans dupa n-au nicio idee despre cum funcționează monedele respective cu atat mai putin un indice de dobanda de referinta legat de ele.

Daca spui ca inchizi creditul in 4 ani..atunci cu atat mai mult e irationala decizia de a trece la alta banca din prisma costurilor cu evaluarea si notarul si mai ales ca dobanda platita va fi mica. Mutatul asta la ING costa in 4 ani vreo 10000 lei asa la o prima strigare. Banii sunt ai tai, ii cheltuiesti dupa bunul plac.


--------------------
Renault Koleos 2013, 2.0 dci 173 cp
User is online!Galerie FotoPM
Go to the top of the page
+
psychoo
post 21 Jan 2023, 20:22
Post #212


Membru


Group: Members
Posts: 3.415
Joined: 23 August 07
From: Timisoara




Eu nu stiu cum poti vehicula asa sume cand nu stii valoarea sau alte detalii.
Costul unei refinantari a fost estimat ochiometric pe la 2000 RON de catre ING

Momentan platesc o dobanda de 1250, comision 311 si principal 293 (la robor+0pp = 7.51)
Refinantare la ING simulat cu credit ipotecar, dobanda variabila 9.51% cu reducerea perioadei la
- 5 ani ma duce la principal 2434 si dobanda 1210, fara comision.
- 10 ani principal 975, dobanda 1210, fara comision

Deci indiferent daca fac rambursare anticipata lunara sau nu, am o reducere de la 1561 (dobanda+comision) la 1210, adica 351 lei care inseamna o economie pe 4 ani de 16848 RON
Scadem cei 2000 roni costul refinantarii si economisesc 14848 in 4 ani.
Asigurarea de viata cu valoare descrescatoare simulatorul zice ca e ~58 RON. In 4 ani se aduna 2784.
Scad asigurarea si ajung la o economie de 12064 daca ma intind pe 4 ani, ca daca mi se aliniaza planetele il ucid intr-un an, si chiar si asa economisesc 3016 RON
Daca socotesc ca rambursarile le fac online si economisesc combustibil si ce am zis anterior castigul e si mai mare, dar mai ales confortul meu care nu e de neglijat

Din ce am mai citit nu am vazut vreo legislatie care sa oblige bancile sa schimbe din ROBOR la IRCC, mai ales sa le forteze sa pastreze marja fixa sau sa o modifice.
Nici o legislatie care sa zica procedura lor interna de a opera aceasta schimbare, este alegerea bancilor din cate am gasit eu informatii, te rog sa sharuiesti legislatia relevanta acestui subiect, daca detii.


Edit: socoteala e facuta la dobanzile maxime, nu am stat sa socotesc ca scade odata cu timpul, ca scade in ambele locuri iar evolutia ROBOR vs IRCC e similara/nesemnificativa pentru planul meu

This post has been edited by psychoo: 21 Jan 2023, 21:29


--------------------
Ford Focus Titanium, 2.0 TDCI, 2013
Legea lui Ohm: Esti Om cu mine, sunt Om cu tine!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
einstein1984
post 23 Jan 2023, 08:30
Post #213


fan Dacia


Group: Members
Posts: 19.908
Joined: 12 November 05
From: Bucuresti




La Ing ramburasarea cu scaderea perioadei era doar in sucursala, online doar alea cu scaderea ratei. Asta daca nu au schimbat ceva in ultimul an.


--------------------
daca nu ai o toyota 4X4,ai gresit masina - negru pe alb
"Popa Nan e-o stradă-nspre Hala Traian
De la Foișor până-n Piața Vitan"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tatabobu
post 23 Jan 2023, 09:22
Post #214


membru


Group: Members
Posts: 4.528
Joined: 14 September 04
From: Bucuresti




Așa e, daca vrei număr mai mic de rate trebuie sa mergi in filiala sa semnezi oareșce acte. Dar nu e musai sa mergi lunar.

This post has been edited by tatabobu: 23 Jan 2023, 09:23


--------------------
DACIA 1300 1995
Scurgere de ulei? Care scurgere de ulei??? Balta aia de sub masina e sudoarea hergheliei de cai putere...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
einstein1984
post 23 Jan 2023, 09:25
Post #215


fan Dacia


Group: Members
Posts: 19.908
Joined: 12 November 05
From: Bucuresti




Mea culpa, am intrat acum in homebank si vad ca merge si cu reducerea duratei. Deci nu mai e cazul.

This post has been edited by einstein1984: 23 Jan 2023, 10:20


--------------------
daca nu ai o toyota 4X4,ai gresit masina - negru pe alb
"Popa Nan e-o stradă-nspre Hala Traian
De la Foișor până-n Piața Vitan"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
SandelBS
post 23 Jan 2023, 10:08
Post #216


Membru autentic


Group: Members
Posts: 945
Joined: 5 December 09




QUOTE(psychoo @ 21 Jan 2023, 20:22)
Eu nu stiu cum poti vehicula asa sume cand nu stii valoarea sau alte detalii.
Costul unei refinantari a fost estimat ochiometric pe la 2000 RON de catre ING


*



Aici a fost o presupunere gresita din partea mea, crezusem ca ai credit de vreo 70K, ori in cazul tau cred ca e pe la jumate. Costurile initiale estimate erau de 2000 notar (depinde cate extrase de carte funciara sunt pentru ca se scot de 2 ori), vreo 600 lei evaluarea, 900 lei comision analiza dosar (daca iti ofera ING gratis asta atunci e ok) + alte cheltuieli la banca curenta sa-ti scoata din ipoteca (depinde de comisioanele lor) si vreo 120 leix60 luni asigurarea si o sa vezi ca ajungi la ce am estimat. Acu in cazul tau, astea or fi vreo 3000-3500 lei + asigurarea. Mai trebuie luat in calcul ca in acordul de refinantare ti se va scrie o suma (principalul la data x) si pana semnezi la notar noul contract de ipoteca o sa fie o diferenta de plata din dobanda (in cazul tau maxim 1250 lei) pe care o vei achita tu. Ti-a spus ING treaba asta?

Ce ai calculat tu ca economisire e departe de realitate, cand o sa calculezi conform planului tau dupa 5 ani o sa vezi efectiv, adica ce ai scris in ultima fraza din postul tau. Daca esti asa sigur ca rambursezi, poti face direct pe 5 ani dar tu te bazezi pe ceva ce e posibil si calculezi castigul ca fiind sigur si nu potential, ceea ce in acest domeniu e SF si cam asa incep problemele.

Ca legislatie vezi OUG 19/2019, cred ca asta e documentul, am citit atunci cand am facut si eu trecerea, vezi pe google ca-s destule articole pe tema asta cu interpretarile de rigoare.

Repet ce am scris anterior, sunt banii tai si ii cheltuiesti dupa bunul plac. Eu mi-am exprimat parerea despre aceasta trecere la alta banca care pare doar pe parte emotionala in conditiile date si despre produsele ING care sunt cam scumpe. Nu trebuie s-o iei personal, nu ne cunoastem si asa e si mai bine.

In conditiile actuale trecerea pe acelasi indice la alta banca nu e mare branza daca nu e diferenta mare la marja bancii, doar daca treci la EUR e semnificativa diferenta, altfel nu merita. Si iti spun asta pentru ca am luat in calcul mai multe variante si am ajuns refinantare in EUR.

Astept si eu o veste buna de la soacra-mea sa pot scapa de credit, nu mai stiu ce francez celebru a scris in necrolog "astazi eu si unchiul meu am trecut intr-o lume mai buna" si sper sa apuc si eu ziua aia inainte sa-l achit

This post has been edited by SandelBS: 23 Jan 2023, 10:09


--------------------
Renault Koleos 2013, 2.0 dci 173 cp
User is online!Galerie FotoPM
Go to the top of the page
+
psychoo
post 23 Jan 2023, 12:17
Post #217


Membru


Group: Members
Posts: 3.415
Joined: 23 August 07
From: Timisoara




QUOTE
Nu trebuie s-o iei personal, nu ne cunoastem si asa e si mai bine.

Eu nu am luat-o personal, se pare ca tu ai facut-o.

In domeniul asta nu exista certitudine, nici macar la dobanda fixa, deoarece muta putin bombele si toate socotelile s-au dus la vale.

Singura certitudine este ca acum platesc mai mult si am ipoteca la stat si la banca. Rambursarea de care sunt sigur imi stinge creditul in 4 ani, daca reusesc sa fac ceva pe plan profesional se va stinge in 1 an, easy as that. Nu astept dupa matusa tamara, aia ar fi insemnat inchiderea datoriilor in 1 saptamana smile.gif
Ce este batut in cuie este rata lunara care in momentul de fata e cu 350 lei mai mult catre dobanzi decat catre principal si ma racaie pe creier.

Am luat in calcul si sa imi fac credit de nevoi personale (2 bucati) doar ca sa scap de ipoteca, dar rata lunara pe 5 ani ar fi pe la 5000 RON. Nu e ceva nerealizabil, dar in contextul socio-politico-economic nu as vrea sa ma incurc mai mult decat descurc.

Inca nu am aruncat zarurile, discutiile imi sunt benefice, doar ca acea legislatie nu mentioneaza obligarea bancilor de a pastra marja fixa, nici sa mute creditele de la ROBOR la IRCC, ofera doar posibilitatea acestora sa o faca si obliga la folosirea IRCC pentru toate creditele noi.
Marja fixa este alegerea bancii in totalitate


--------------------
Ford Focus Titanium, 2.0 TDCI, 2013
Legea lui Ohm: Esti Om cu mine, sunt Om cu tine!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
einstein1984
post 23 Jan 2023, 14:24
Post #218


fan Dacia


Group: Members
Posts: 19.908
Joined: 12 November 05
From: Bucuresti




nu inteleg faza cu creditul de nevoi personale (dobanda mai mare) petru a sterge ipoteca....Poate doar daca vrei sa pelci in tara si sa vinzi casa mai usor?



--------------------
daca nu ai o toyota 4X4,ai gresit masina - negru pe alb
"Popa Nan e-o stradă-nspre Hala Traian
De la Foișor până-n Piața Vitan"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
psychoo
post 23 Jan 2023, 16:11
Post #219


Membru


Group: Members
Posts: 3.415
Joined: 23 August 07
From: Timisoara




Nu, doar ma racaie ca nu sunt stapan. Pitici pe creier cum s.ar spune


--------------------
Ford Focus Titanium, 2.0 TDCI, 2013
Legea lui Ohm: Esti Om cu mine, sunt Om cu tine!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
einstein1984
post 23 Jan 2023, 16:13
Post #220


fan Dacia


Group: Members
Posts: 19.908
Joined: 12 November 05
From: Bucuresti




Stapan esti, doar ca nu poti vinde fara sa dai bancii ce mai ramane din datorie. Dar ma rog, chestiile astea nus e trateaza cu argumente rationale.


--------------------
daca nu ai o toyota 4X4,ai gresit masina - negru pe alb
"Popa Nan e-o stradă-nspre Hala Traian
De la Foișor până-n Piața Vitan"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
marksman
post 23 Jan 2023, 18:03
Post #221


Post mortem nihil est


Group: Members
Posts: 7.462
Joined: 1 November 04
From: sat




E cu dificultăți, de asta am făcut și eu tot posibilul să scap de ipotecă.


--------------------
Opel / Mazda Crossland X / CX-30 2019 / 2020
Charlie Foxtrot
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
SandelBS
post 26 Jan 2023, 18:30
Post #222


Membru autentic


Group: Members
Posts: 945
Joined: 5 December 09




QUOTE(einstein1984 @ 23 Jan 2023, 14:24)
nu inteleg faza cu creditul de nevoi personale (dobanda mai mare) petru a sterge ipoteca....
*



Merge si cu nevoi personale pentru valori mici (<30K EUR sa zicem), dar in conditii de maxim 10% DAE, in comparatie cum e acum la ipotecare, diferenta nu e mare, altfel nu merita. Era la un moment dat o suma maxima pe care o poti lua ca nevoi personale (nu puteai sa iei mai multe de la banci diferite decat cu aceeasi limita pe care o puteai lua la 1), insa nu stiu daca mai e si acum, cred ca e mai prudent sa ai un grad maxim de indatorare raporta la venit si astfel e clara si limita de valoare absoluta la nevoi personale.

26 Jan 2023, 18:33:
QUOTE(psychoo @ 23 Jan 2023, 12:17)

Inca nu am aruncat zarurile, discutiile imi sunt benefice, doar ca acea legislatie nu mentioneaza obligarea bancilor de a pastra marja fixa, nici sa mute creditele de la ROBOR la IRCC, ofera doar posibilitatea acestora sa o faca si obliga la folosirea IRCC pentru toate creditele noi.
Marja fixa este alegerea bancii in totalitate
*



E ok, nu are rost sa iti explic mai mult.

This post has been edited by SandelBS: 26 Jan 2023, 18:33


--------------------
Renault Koleos 2013, 2.0 dci 173 cp
User is online!Galerie FotoPM
Go to the top of the page
+
speedman
post 26 Jan 2023, 18:33
Post #223


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.459
Joined: 21 April 07




Nu există la ora actuală credit de nevoi personale cu dae sub 10%.
Am intrat pe un simulator la bt, pt 25000 e, 5 ani, 3350 pe lună cu dae peste 14%


--------------------
Smart eq forfour 2019
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gabize
post 26 Jan 2023, 21:34
Post #224


DECONECTAT


Group: Members
Posts: 6.015
Joined: 21 July 08
From: ©City of Mini Roundabouts




3350 lei, presupun.


--------------------
⚓ Am decât o... barcă... + H247
"Unde poți lega cu sârmă, e păcat să pui șurub!"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
SandelBS
post 27 Jan 2023, 09:47
Post #225


Membru autentic


Group: Members
Posts: 945
Joined: 5 December 09




QUOTE(speedman @ 26 Jan 2023, 18:33)
Nu există la ora actuală credit de nevoi personale cu dae sub 10%.
Am intrat pe un simulator la bt, pt 25000 e, 5 ani, 3350 pe lună cu dae peste 14%
*



biggrin.gif la fel cum nu exista doar BT ca banca in RO.

Uite un ex

BCR

*Dobânda este fixă, între 7,79% și 18,29%/an, cu DAE între 8,61% și 19,90%. Valoarea dobânzii diferă în funcție anumite variabile, în analiza cererii de credit: istoricul relației cu banca, venitul realizat, vechimea locului de muncă, ratele existente și comportamentul de plată, suma împrumutată și perioada creditului.

Si da, e greu sa ajungi la valoarea aia sub 10, dar exista.

Recent au avut de la BRD oferta de 8,25% nominal (DAE undeva pe la 9%), deci se poate. Si mai sunt si altele, d-asta e bine sa apelezi la cineva din domeniu sa-ti prezinte si celelalte costuri, nu le poti sti pe toate si doar din prisma top 3 banci in RO. Altfel poti ajunge ca-n situatia aia cand pe un site gasesti la emag un produs la 1000 lei, livrare gratis, iar pe alt site, 900 lei, livrare 50 lei si l iei p ala cu livrare gratis, ca-s oameni cumsecade.



--------------------
Renault Koleos 2013, 2.0 dci 173 cp
User is online!Galerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mark``
post 17 Feb 2023, 12:45
Post #226


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.821
Joined: 12 February 06
From: Tg.Mures




Asa ca de la un tata de 4 copiii care sta de 10 ani intr-un apartament cu 2 camere si ar vrea si el sa treaca la unul macar cu 3 camere sa aibe copiii ceva mai mult spatiu pt ei. Vin si va intreb: mai merita in ziua de azi sa fac sacrificiul de a ma indatora iar vreo 25 de ani sa iau alt apartament? Si vad ca la BT parca ar fi rata mai buna, asa enorma cum e ea acuma.

This post has been edited by mark``: 17 Feb 2023, 12:46


--------------------
Renault Espace IV 2012 / 2.0 DCi 150CP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gabize
post 17 Feb 2023, 12:50
Post #227


DECONECTAT


Group: Members
Posts: 6.015
Joined: 21 July 08
From: ©City of Mini Roundabouts




Eu la școală am învățat că în perioade de criză trebuie să fii foarte atent cum/unde investeștii proprii bani, că toate cresc/scad necontrolat, dar mai cu seamă să te ferești să te îndatorezi.


--------------------
⚓ Am decât o... barcă... + H247
"Unde poți lega cu sârmă, e păcat să pui șurub!"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
einstein1984
post 17 Feb 2023, 12:50
Post #228


fan Dacia


Group: Members
Posts: 19.908
Joined: 12 November 05
From: Bucuresti




Tu stii cat castigi (aka cat de mare e plapuma) si cati bani raman de rata, dar daca iei unul mai mare si il inchiriezi pe asta de 2 camere iti acoperi parte din rata? Sau poate o casa la tara ar fi un pret mai bun per m² decat un apartament?
dar dupa mine unul nu e momentul de luat credite cu rata fixa acum...


--------------------
daca nu ai o toyota 4X4,ai gresit masina - negru pe alb
"Popa Nan e-o stradă-nspre Hala Traian
De la Foișor până-n Piața Vitan"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mark``
post 17 Feb 2023, 13:05
Post #229


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.821
Joined: 12 February 06
From: Tg.Mures




As vrea eu sa pot ramane cu 2 apartamente. Din pacate si asta ce-l am e luat cu prima casa. Si inca nu e achitat. Va trebui sa-l vand, sa achit ce mi-a ramas de plata si s-o iau de la 0 cu avans la banca. Suntem vai mama noastra in tara asta cu salariile. Ne chinuim cum putem sa le oferim la copii ce putem. Si apropo, nu am salar mic. E peste medie. Si tot e greu. Stiu ca dobanda e extrem de mare acum. De preturi imobiliare nu are rost sa vb pt ca tot timpul vor fi mari si vor creste. Cand faci trecerea aia e. Peste cativa ani ti se va parea ca l-ai luat ieftin.
Vroiam asa o parere de la voi, dar vad ca nu e prea incurajatoare.
Of!

This post has been edited by mark``: 17 Feb 2023, 13:05


--------------------
Renault Espace IV 2012 / 2.0 DCi 150CP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
traffictours
post 17 Feb 2023, 13:34
Post #230


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.013
Joined: 9 January 07
From: Bucuresti




Faptul ca ai 4 copii din punctul meu de vedere te onoreaza, deoarece lumea evita sa mai faca copii in ziua de azi, sau na, se nasc mai putini copii decat inainte.
Insa, fara sa-ti poti mari veniturile in mod substantial nu te poti angaja la asa ceva, e parerea mea, deci cu aceleasi venituri e aproape imposibil ca sa faci aceasta miscare, si chiar daca ai reusi, avand aceleasi venituri vor suferi copiii si mai mult, adica iti va fi si mai greu sa le asiguri tot ce le trebuie.
Deci, axeaza-te pe marirea veniturilor si nu te supara ca nu te incurajez, dimpotriva, ti-am dat o solutie si te-am si indepartat de ceva care desi ar asigura un spatiu locativ suplimentar, care e important, ar contribui la si mai multe greutati in familie.


--------------------
BMW - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Fratzica
post 17 Feb 2023, 13:40
Post #231


Zen


Group: Moderatori
Posts: 2.912
Joined: 6 April 04




Cred ca ar face mai mult sens sa inchiriezi, atat apartamentul vechi (de unde iti va ramane o diferenta intre rata la prima casa si chiria perceputa) cat si cel nou.


--------------------
Kia Sportage T-GDI 2021
"The happier we are, the less we see." - some japanese guy
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mark``
post 17 Feb 2023, 13:59
Post #232


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.821
Joined: 12 February 06
From: Tg.Mures




QUOTE(traffictours @ 17 Feb 2023, 13:34)
Faptul ca ai 4 copii din punctul meu de vedere te onoreaza, deoarece lumea evita sa mai faca copii in ziua de azi, sau na, se nasc mai putini copii decat inainte.
Insa, fara sa-ti poti mari veniturile in mod substantial nu te poti angaja la asa ceva, e parerea mea, deci cu aceleasi venituri e aproape imposibil ca sa faci aceasta miscare, si chiar daca ai reusi, avand aceleasi venituri vor suferi copiii si mai mult, adica iti va fi si mai greu sa le asiguri tot ce le trebuie.
Deci, axeaza-te pe marirea veniturilor si nu te supara ca nu te incurajez, dimpotriva, ti-am dat o solutie si te-am si indepartat de ceva care desi ar asigura un spatiu locativ suplimentar, care e important, ar contribui la si mai multe greutati in familie.
*


E perfect normal ce spui si inteleg, la fel gandesc si eu, dar cresc copiii, am tras mata de coada ca sunt inca mici. Asa a fost sa fie na. Si nu e tocmai sanatos sa-i tin pe toti 4 intr-o camera pt somn, teme, etc. Devin mai mari si ar trebui ca baietii sa stea in macar 1 camera si fetele in alta.
Nu mai zic ca nevasta se tot uita la mine da nu zice nimic si stiu ce e in sufletul ei. S-ar bucura enorm.
Acuma n-ar trebui sa zic probabil dar am undeva la 7200ron/luna. As putea vinde ce am, si raman si bani de avans. Baiu ca o casa aproape de oras e MINIM 140.000euro, asta ar fi ideal pt mine ca spatiu. Ca sa nu ma intind atat, as ramane in oras la un apartament cu 3 camere 100.000 euro sa fie cat de cat ok, nu bomba in care mai bagi 30.000 dupa ce te muti. Cam aici as oscila. Sper ca m-as incadra.
Imi vars amarul aici, poate ma mai intelege cineva...
Stiu ca copiii au nevoi si vor dori una si alta pe viitor dar n-am ce face decat sa trag sa tot cresc salariul. Potential ar fi, lucrez in automotive... om vedea. Oricum e tare rea perioada...

17 Feb 2023, 13:59:
QUOTE(Fratzica @ 17 Feb 2023, 13:40)
Cred ca ar face mai mult sens sa inchiriezi, atat apartamentul vechi (de unde iti va ramane o diferenta intre rata la prima casa si chiria perceputa) cat si cel nou.
*


La chestia asta chiar nu m-am gandit... e o varianta.

This post has been edited by mark``: 17 Feb 2023, 13:59


--------------------
Renault Espace IV 2012 / 2.0 DCi 150CP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
einstein1984
post 17 Feb 2023, 14:54
Post #233


fan Dacia


Group: Members
Posts: 19.908
Joined: 12 November 05
From: Bucuresti




Situatia nu e de invidiat, nevoia e certa, eu te asigur de tot respectul meu pt curaj (am crescut in familie cu 4 membri in 2 camere). Varianta lui Fratzica nu e nici ea de ignorat.
Ce as putea zice in plus e sa pui pe hartie tot, unul langa altul scenariile (cumparat cu vandut asta, inchiriat asta si cumparat altul, inchiriat ambele) si vezi ce da. cauta in piata ceva ce ti se pare ca te coafeaza ca pret, fa calcule la banca pt rata, ia o zi libera si mergi la 5-6 baci si fa calculul daca online nu e suficient. La sfarsit pune unul langa altul si vezi avantaje si dezavanatje la fiecare, cati bani raman in fiecare luna, cand scapi de datorii.
Optiuni de la rude, mosteniri ceva nu ai? Gen vreun bunic care sta la 3 camere sa faci schimb cu al tau etc?

This post has been edited by einstein1984: 17 Feb 2023, 14:55


--------------------
daca nu ai o toyota 4X4,ai gresit masina - negru pe alb
"Popa Nan e-o stradă-nspre Hala Traian
De la Foișor până-n Piața Vitan"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
wolfin
post 17 Feb 2023, 15:23
Post #234


n-am gasit cu dacia


Group: Members
Posts: 7.904
Joined: 2 December 05
From: Bucuresti




https://www.capital.ro/wall-street-piata-im...-economica.html

Intodeauna o criza imobiliara din us a transmis si in europa unde de soc pe piata. Vanzarile au scazut ....din pacate costurile au urcat. Eu unu ma astept la o noua rearanjare a pietei. Nu neaparat la scaderi de preturi ...la cele noi nu vad...poate la cele vechi...dar sigur la costul final pe creditare.

1 an..2 max..piata din Ro va suferi o schimbare.

Sa vedem cat de scump va fi pt banci sa tina pe loc dobanzile mari. In prezent fac profit imens din speculatul indicilor.

In vest sunt hilare dobanzile.

Ps. Daca te bagi la credit.....4 camere nu 3. Diferenta nu e mare. Amortizezi cu un etaj superior...zona....etc. Ap de 2 camere l as inchiria sa isi plateasca ratele...prin ctr. sa fie luat castigul in calcul ca venit.

Alta varianta..chirie ap 4 cam. Toti fug de ele..mari intetinere mare...vezi ce scoriri sint....


Mult succes.

This post has been edited by wolfin: 17 Feb 2023, 15:27


--------------------
pegas 3120 ... din 1980 si ceva. Urmeaza si 2020 - Curand de provincie
Scuze Mucix, am gasit altul"În fata unei boli esti precaut sau prost", o stai ..Bici zice ca o gasit a buna...mis un cane rau dar cu suflet mare
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
traffictours
post 17 Feb 2023, 15:29
Post #235


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.013
Joined: 9 January 07
From: Bucuresti




Preturile din imobiliare vor scadea din cauza ca lumea nu mai are cum sa plateasca ratele. Inflatia mare ne afecteaza pe toti. Si sa iei credit nu mai e asa usor. Chiar daca materialele de constructii s-au scumpit, eu nu cred ca preturile se vor mentine. Probabil imobiliarele de lux se vor mentine sau chiar vor creste. Cine acceseaza asa ceva are venituri corespunzatoare. Legale sau nu, dar corespunzatoare.
E greu ca cu 4 copii sa te bagi la rate pt 4 camere si sa inchiriezi pe ala de 2. Si daca pleaca chiriasu si nu gasesti altu in timp rezonabil ce faci? Platesti 2 rate? Pt cat timp? Si de unde? Teoretic iese socoteala, practic si pe termen lung e mai greu.
O locuinta medie se recupereaza investitional in circa 20 de ani, functie de zona, confort, etc, asta daca o ai inchiriata non stop. Sa-mi spuna mie cineva ce s-a ocupat cu asa ceva ca avut-o inchiriata non stop, cu exceptia celor de lux situate in zone atractive. In ziua de azi chiar si alea de lux mai au timpi morti, deoarece a crescut oferta.
Singura solutie a acestui baiat, pe care eu il felicit ca a avut curajul sa procreeze 4 copii, singura solutie este marirea veniturilor. De abia dupa ce-si stabilizeaza un venit mai mare, abia atunci se poate gandi in a-si asuma riscuri. E parerea mea. E un drum greu pe care eu l-am parcurs si stiu foarte bine cum sta treaba.

This post has been edited by traffictours: 17 Feb 2023, 20:20


--------------------
BMW - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tatabobu
post 17 Feb 2023, 23:41
Post #236


membru


Group: Members
Posts: 4.528
Joined: 14 September 04
From: Bucuresti




Să-mi dau și eu cu părerea? Vezi daca prin vreunul din satele din apropiere nu găsești o casa bătrânească, dar în firea ei. Ar trebui să poți găsi una utilizabila la 30k, cu curte suficient de mare. La așa ceva rata ar trebui sa fie in jurul sumei de 1300 RON/luna, pe care in lunile in care îl ai ocupat ar trebui să-i cam acoperi din închirierea apartamentului actual. Întrebarea ta pentru tine este daca tu și ai tai vă permiteți avansul plus o renovare light (zugrăvit, parchet, eventual ceva reparatii acoperiș daca e nevoie) și o mie trei sute lipsa in buget pe perioada in care ar sta gol apartamentul actual.


--------------------
DACIA 1300 1995
Scurgere de ulei? Care scurgere de ulei??? Balta aia de sub masina e sudoarea hergheliei de cai putere...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
traffictours
post 18 Feb 2023, 08:14
Post #237


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.013
Joined: 9 January 07
From: Bucuresti




Diferenta de pret dintre 2 si 3 camere o poti micsora prin alegerea celui cu 3 camere in alta zona mai ieftina a orasului. Eu nu sunt de parere sa te arunci la alte rate in speranta ca-l vei inchiria pe ala de 2 si asta deoarece zic eu ca nu esti in postura de a-ti asuma riscuri veniturile tale fiind doar salariale. Cand ai 4 copii riscurile sunt foarte mari. Viata este grea in principiu, sunt mai multe necazuri decat bucurii in viata asta, deci va trebui sa lucrezi cu moralul tau si sa incerci sa nu faci greseli. Noi doar ne dam cu parerea, eu am simtit ca vrei sa-ti descarci of-ul, insa atata vreme cat sunteti sanatosi, acea camera in plus care lipseste nu trebuie sa va descurajeze, dar nici sa te arunci in hazard, sa jonglezi cu apartamentele, rate, chirii, dastea... Trebuie sa apreciezi daca esti intradevar pregatit pt miscari riscante de genu asta.


--------------------
BMW - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dizzy
post 18 Feb 2023, 11:51
Post #238


Work smart not hard!


Group: Members
Posts: 4.781
Joined: 11 February 04




Copiii sunt o bucurie, nu o napasta.
Intrebari: Soția lucrează? Ca dacă da, e mai bine decât dacă nu.
Domeniul tău de munca e stabil? Măcar relativ?
Ce vârstă au copiii?

In cazul tău închirierea celui de doua, și luarea un chirie a unuia de 4 sau a unei case în afara orașului poate fi o opțiune sănătoasă.
Nu știu preturile din TgMures, poate ne lămurești tu.


--------------------
Whirpool ex Dacia Logan 2005 - B zzz SXX
Stupidity is a more dangerous enemy of the good than evil.
I have no time to battle egos and small minds.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
maho
post 18 Feb 2023, 16:22
Post #239


Membru rigido-flexibil


Group: Members
Posts: 5.087
Joined: 7 April 10
From: Brașov, orașul olimpic




QUOTE(traffictours @ 18 Feb 2023, 08:14)
Diferenta de pret dintre 2 si 3 camere o poti micsora prin alegerea celui cu 3 camere in alta zona mai ieftina a orasului. Eu nu sunt de parere sa te arunci la alte rate in speranta ca-l vei inchiria pe ala de 2 si asta deoarece zic eu ca nu esti in postura de a-ti asuma riscuri veniturile tale fiind doar salariale. Cand ai 4 copii riscurile sunt foarte mari. Viata este grea in principiu, sunt mai multe necazuri decat bucurii in viata asta, deci va trebui sa lucrezi cu moralul tau si sa incerci sa nu faci greseli. Noi doar ne dam cu parerea, eu am simtit ca vrei sa-ti descarci of-ul, insa atata vreme cat sunteti sanatosi, acea camera in plus care lipseste nu trebuie sa va descurajeze, dar nici sa te arunci in hazard, sa jonglezi cu apartamentele, rate, chirii, dastea... Trebuie sa apreciezi daca esti intradevar pregatit pt miscari riscante de genu asta.
*


up.gif
Aș mai adăuga: ratele sunt sigure (garantate) pe termen lung, restul chestiilor nu: stare de sănătate (x 6, ar trebui un fond pentru urgențe destul de generos), venituri în creștere, angajator "beton"(rezilient la șocuri), etc. Pe termen scurt orice locuință în care te muți necesită niște investiții cel puțin pt. reparatii, care se pot mări.
N-aș zice nici eu că-s vremuri de asumat riscuri mari.


--------------------
Dacia 1310 1983
"Mother, should I trust the government ?" - No fuckin' way !
"A champion is someone who gets up when he can't."
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
traffictours
post 18 Feb 2023, 16:48
Post #240


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.013
Joined: 9 January 07
From: Bucuresti




Bravos, ai spus tu ceea ce eu am ezitat, n-am vrut sa fiu prea intruziv, dar fiecare familie trebuie sa aibe un fond banesc pus deoparte pt cazuri de boala. Statul nu poate asigura asistenta medicala decat de forma, daca ai ceva mai grav trebuie sa-ti accesezi economiile si sa rezolvi problema. Copiii sunt o maaare bucurie, nicidecum o napasta, insa ca si cap de familie trebuie sa ai o la fel de maaare responsabilitate. Cu 4 copii e dificil ca sotia sa lucreze daca nu exista un suport al parintilor pt supravegherea lor, deci cu riscul ca voi fi considerat ca prea precaut, eu nu-l sfatuiesc ca deocamdata sa jongleze cu rate si chirii...
Plus ca eu sunt foarte reticent la usurinta cu care se spune pe aici: il inchiriezi pe ala de 2 si inchiriezi unu cu 4... Nu se inchiriaza chiar asa de usor, apartamentul de inchiriat trebuie sa fie la niste standarde, chiriasul tre sa stea si sa nu plece, sau sa nu plece cu datorii la utilitati si/sau intretinere... Cand esti singur sau in 2 toate astea sunt floare la ureche, cand esti in 6 e cu totul alta implicare...
Oricum el n-o sa faca ce spunem noi, noi doar exprimam opinii necunoscand toate detaliile situatiei lui, insa se va gandi mai bine, mai profund si pana la urma viata si norocul fiecaruia vor aseza lucrurile.

This post has been edited by traffictours: 18 Feb 2023, 17:02


--------------------
BMW - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
9 Pages « < 6 7 8 9 >
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 25th April 2024 - 18:54
Forum Renault