DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> logan 1.5 dci probleme acceleratie

mpi
post 2 Jan 2015, 20:08
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 46
Joined: 6 January 08
From: TM




Detin un logan 1.5/65 cai cu 150mii km.Problema a aparut de 1luna.In prima faza am crezut ca motorina a fost mai proasta de unde am luat, dar se pare ca nu.Ca si simptome motorul pana nu se incalzeste bine are intreruperi cand se accelereaza si cateaodata si cand este cald.Nu ma pricep deloc la motoarele diesel dar suspectez ori un injector ori pompa, uleiul este la nivel deci banuiesc ca turbo e ok.


--------------------
Dacia Logan 2007 Kiss FM 1.4mpi
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Saint666
post 3 Jan 2015, 09:16
Post #2


E X I S T A M


Group: Members
Posts: 414
Joined: 7 November 05
From: Bucuresti - Diham




Posibil sa fie doar regulatorul de pe pompa. Cel mai sigur se vede cand pui masina pe tester.
Si mie imi intrerupea rau de tot (doar) la ralanti -> m-am dus la tester -> un injector care dadea foarte mult pe retur si regulatorul de pe pompa. Acum intrerupe mult mai rar si foarte putin, din pacate si pompa da semne de uzura.


--------------------
Dacia Duster Dci 4x4 2012 - B
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mpi
post 5 Jan 2015, 01:12
Post #3


Membru incepator


Group: Members
Posts: 46
Joined: 6 January 08
From: TM




Mersi o sa merg sa o puna pe tester


--------------------
Dacia Logan 2007 Kiss FM 1.4mpi
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
4concept
post 5 Jan 2015, 15:49
Post #4


Membru incepator


Group: Members
Posts: 15
Joined: 22 December 14




Terminati cu testerul pe logan..... Nu mai pun tester cat oi trai mai bine îi dau foc.


--------------------
Dacia Berlina 2006 - BZ 07 NES
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mpi
post 5 Jan 2015, 17:36
Post #5


Membru incepator


Group: Members
Posts: 46
Joined: 6 January 08
From: TM




Si cum vrei sa rezolv problema ?


--------------------
Dacia Logan 2007 Kiss FM 1.4mpi
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
4concept
post 5 Jan 2015, 18:47
Post #6


Membru incepator


Group: Members
Posts: 15
Joined: 22 December 14




Cel mai sigur rezolvi problema daca te duci la cineva care a mai rezolvat asa ceva... Am fost astazi am dat o caruta de bani la service si nu mi-au gasit problema la a mea.... Halal reprezentanta.... Halal masina buna de aruncat eu asa ceva nu mai cumpar



--------------------
Dacia Berlina 2006 - BZ 07 NES
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Saint666
post 5 Jan 2015, 20:34
Post #7


E X I S T A M


Group: Members
Posts: 414
Joined: 7 November 05
From: Bucuresti - Diham




Si acea persoana cum o rezolva? Exista mecanici ce pun testerul care se pricep foarte bine, si mecanici care stiu doar sa stearga eroarea din bord...


--------------------
Dacia Duster Dci 4x4 2012 - B
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Ampt
post 5 Jan 2015, 21:35
Post #8


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.597
Joined: 25 July 10
From: București




QUOTE(4concept @ 5 Jan 2015, 18:47)
... Halal reprezentanta...

Discută cu tehnicianul DACOTEC din reprezentanță. wink.gif


--------------------
Dacia SupeRNova / Logan ph2 2000/Rapsodie/Laureate 1,5 dCi 75 CP, Euro 5/2011
Este mai ușor să previi, decât să remediezi !
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
maru
post 6 Jan 2015, 08:24
Post #9


Rromania..da leand uof cios


Group: Members
Posts: 672
Joined: 1 September 13




nu prea am apucat sa lucrez/repar motoare 1.5 dci dar din ce citesc de pe la voi si ce mai stiu de la fratimiu,care are un logan mcv euro3 diesel, probleme multe sunt doar la cele care au fost echipate cu injectia de la delphi ? sau sunt probleme si cu cele de la bosch (care au fost primele) si cele de la siemens (dupa delphi) ? stiu ca de obicei pica acele supape de retur de la injectoare si sunt cam scumpicele dar cei care doriti sa tineti masina mai mult timp v`ati interesat cat ar costa sa schimbati injectia ? adica sa puneti una din cele enumerate mai sus (poate chiar sh de la dezmembrari) ca sa nu mai aveti probleme ? pana la urma de unde apar aceste probleme la logan diesel ca am auzit tot felu` de povesti : ba de la motorina (desi au unii baieti opel sau vw si nu au avut niciodata in sute de mii de km probleme cu injectia), ba ca nu stiu ce pilitura vine de la pompa sau nu stiu ce se aduna pe sorbul din rezervor si obtureaza alimentarea


--------------------
Dacia 1310 Break 2003
Zambeste, maine poate fi mai rau !
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
valentin22
post 6 Jan 2015, 09:23
Post #10


Membru


Group: Members
Posts: 109
Joined: 30 November 08





nu prea am apucat sa lucrez/repar motoare 1.5 dci dar din ce citesc de pe la voi si ce mai stiu de la fratimiu,care are un logan mcv euro3 diesel, probleme multe sunt doar la cele care au fost echipate cu injectia de la delphi ? sau sunt probleme si cu cele de la bosch (care au fost primele) si cele de la siemens (dupa delphi) ? stiu ca de obicei pica acele supape de retur de la injectoare si sunt cam scumpicele dar cei care doriti sa tineti masina mai mult timp v`ati interesat cat ar costa sa schimbati injectia ? adica sa puneti una din cele enumerate mai sus (poate chiar sh de la dezmembrari) ca sa nu mai aveti probleme ? pana la urma de unde apar aceste probleme la logan diesel ca am auzit tot felu` de povesti : ba de la motorina (desi au unii baieti opel sau vw si nu au avut niciodata in sute de mii de km probleme cu injectia), ba ca nu stiu ce pilitura vine de la pompa sau nu stiu ce se aduna pe sorbul din rezervor si obtureaza alimentarea

Ce spui tu chiar sunt povesti,lucrurile nu stau chiar asa de rau la un DCI daca alimentezi numai si numai de la PECO ,schimbi filtru de motorina la intervale regulate cu filtru ORIGINAL nu ai probleme cu acest sistem de injectie,cazurile sunt izolate raportat la numarul mare de loganuri DCI intalnite pe soselele patriei noastre ,si la alte case mai mari au fost probleme cu injectoare si alte minuni dar acolo s-au reparat pe garantie fara prea multa galagie in comparatie cu reprezentanta DACIA care te plimba ,in fine cea mai mare problema in Romania ramane motorina foarte proasta si conceptul nostru ,,lasa ba ca merge asa ,, schimbam filtru de motorina cu unul non name ,bagam motorina de marginea drumului si dupa ne vaitam si dam vina pe masina si producator ,eu detin un dci din 2007 ,euro4 si pana acum am 127000 km si nu am avut probleme cu injectia ,socrul meu detine un dci din 2006 ,euro 3 si are 103000 km si nici el nu a avut niciodata probleme cu injectia ,nu stiu nici la mine si nici la socrul meu ce sistem are delphi,bosh si sicer atata timp cat merge nu ma intereseaza !


--------------------
DACIA LOGAN BERLINA 2007 PREFERENCE-DIESEL - B-40-xxx
STOP ACCIDENTELOR VIATA ARE PRIORITATE !
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 3rd May 2024 - 06:30
Forum Renault