DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

13 Pages < 1 2 3 4 > »  
Closed TopicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> XENON pe DSN !

cosmin_2300
post 29 Nov 2007, 12:55
Post #31


Banned


Group: Members
Posts: 5.050
Joined: 5 May 06
From: București




O sa pun eu diseara poze ( sper ) ...
Cat despre instalatia de spalare a farurilor ... ma refeream la un motoras mai puternic ... nu la cel de DSN smile.gif


--------------------
Opel Astra J - 2016 - Diesel inside.
My friends, it has often been said that I like war. Friends, I love war!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Amedeus
post 29 Nov 2007, 20:45
Post #32


Membru cu Logan


Group: Members
Posts: 1.907
Joined: 13 December 04
From: TM




QUOTE(SYL @ 29 Nov 2007, 09:54)
Sunt optionale daca ai becuri cu halogen in faruri, dar daca ai xenon automat va avea si spalator de faruri, mai exact nu se poate comanda instalatie xenon fara a comanda si instalatia de spalare a farurilor...Masinile care au xenon din fabrica au si instalatie de spalare a farurilor...
*



Si eu spun ca nu sunt optionale ci obligatorii, (si mai importante decat la un far clasic) dar unii sunt greu de convins. sad.gif

This post has been edited by Amedeus: 29 Nov 2007, 20:46


--------------------
Renault Megane Sedan IV Tce 116 2019 Business
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cosmin_2300
post 29 Nov 2007, 21:54
Post #33


Banned


Group: Members
Posts: 5.050
Joined: 5 May 06
From: București




O sa-si faca instalatie de spalare a farurilor .... ca il cunosc si nu ii place sa deranjeze participantii la trafic smile.gif

29 Nov 2007, 22:55:
Poze s-ar putea maine seara .... ca n-a venit "piedone" acasa sa-mi arate xenoanele wink.gif)

This post has been edited by cosmin_2300: 29 Nov 2007, 21:55


--------------------
Opel Astra J - 2016 - Diesel inside.
My friends, it has often been said that I like war. Friends, I love war!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
SYL
post 29 Nov 2007, 22:42
Post #34


doc


Group: Members
Posts: 2.876
Joined: 16 December 03
From: Bucuresti




QUOTE(Amedeus @ 29 Nov 2007, 20:45)
Si eu spun ca nu sunt optionale ci obligatorii, (si mai importante decat la un far clasic) dar unii sunt greu de convins.  sad.gif
*




Am zis ca sunt optionale la halogene, la xenoane sunt standard !


--------------------
Dacia Duster 1.2 TCe 4x4 E6 (2015)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Amedeus
post 30 Nov 2007, 09:21
Post #35


Membru cu Logan


Group: Members
Posts: 1.907
Joined: 13 December 04
From: TM




Cand spuneam obligatorii ma refeream la fabricant. Deci e clar ca sunt standard. Nu te-am contrazis cu nimic. De fapt sustinem aceasi idee : un far cu xenon, trebuie sa aiba si instalatie de spalare.


--------------------
Renault Megane Sedan IV Tce 116 2019 Business
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
SYL
post 30 Nov 2007, 11:10
Post #36


doc


Group: Members
Posts: 2.876
Joined: 16 December 03
From: Bucuresti




Si mai exact, ununi far xenon ii trebuie instalatie de spalare si de autoreglare a distantei de iluminare (functie de incacratura masinii)...


--------------------
Dacia Duster 1.2 TCe 4x4 E6 (2015)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
VLADIautomobile
post 30 Nov 2007, 11:18
Post #37


cu 1 passat in -


Group: Members
Posts: 159
Joined: 23 October 07
From: Timisoara




Este adevarat ce spuneti voi legat de instalatia de spalare dar motivul este ca la xenon se pierde foarte mult din eficienta atunci cand sticla este murdara, deci nu va afecta (deranja) pe nimeni daca el nu va avea instalatie de spalare faruri, decat pe el.


--------------------
Dacia Logan 1,5 DCI 2005 - TM 22 ZCH
What the mind can conceive and believe, it can achieve!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Amedeus
post 30 Nov 2007, 14:46
Post #38


Membru cu Logan


Group: Members
Posts: 1.907
Joined: 13 December 04
From: TM




Corect, dar el nevazand cum trebuie cu xenoanele alea te poate afecta indirect si pe tine (alti participanti la trafic). smile.gif
Oricat de prosti sunt astia, cand spun sa nu faci modificari la sistemul de iluminare, stiu ei ceva. wink.gif


--------------------
Renault Megane Sedan IV Tce 116 2019 Business
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
pastrama
post 30 Nov 2007, 20:18
Post #39


scursura umana


Group: Members
Posts: 2.603
Joined: 18 August 05
From: Ct




Vedem si noi pozele alea?


--------------------
Tedei - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cosmin_2300
post 30 Nov 2007, 20:24
Post #40


Banned


Group: Members
Posts: 5.050
Joined: 5 May 06
From: București




Vad ca nu da nici un semn de viata ....


--------------------
Opel Astra J - 2016 - Diesel inside.
My friends, it has often been said that I like war. Friends, I love war!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Gyuszy
post 30 Nov 2007, 20:47
Post #41


Membru incepator


Group: Members
Posts: 15
Joined: 14 April 05




Xenoane se pot monta pe DSN eu mi-am montat Bi xenoane, problema este de prindere a becurilor ele sunt h4 cu 3 aripioare iar la DSN este h4 dar fara aripioare.
Voi reveni si cu poze.

This post has been edited by Gyuszy: 30 Nov 2007, 21:56


--------------------
Dacia Supernova - BV08
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
C a t a l i n
post 30 Nov 2007, 20:52
Post #42


______________________


Group: Members
Posts: 12.175
Joined: 21 August 06




Nu montatul e problema... Vrem să vedem marea diferență în ceea ce privește vizibilitatea... Pe Logan pe mine nu m-au convins, nu e suficient farul clar, lipsește lupa...


--------------------
- - -
Când vrei și, și, iese nici, nici!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Gyuszy
post 30 Nov 2007, 22:40
Post #43


Membru incepator


Group: Members
Posts: 15
Joined: 14 April 05




Poze xenon pe dsn



[attachmentid=1627421475][attachmentid=1627421476][attachmentid=1627421477][atta
chmentid=1627421478]

This post has been edited by Gyuszy: 30 Nov 2007, 22:42


--------------------
Dacia Supernova - BV08
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Amedeus
post 1 Dec 2007, 10:49
Post #44


Membru cu Logan


Group: Members
Posts: 1.907
Joined: 13 December 04
From: TM




Daca nu ti-e prea greu, baga o poza pe asfaltul ud, nu pe zapada. Farurile stoc de pe Logan bat mai bine decat astea din poza sleep.gif

Am avut SN si pot sa spun ca farurile de pe Logan sunt mai bune (fara modificari la nici una din ele)

This post has been edited by Amedeus: 1 Dec 2007, 10:50


--------------------
Renault Megane Sedan IV Tce 116 2019 Business
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
brandy_tdi
post 1 Dec 2007, 16:05
Post #45


Aerial Member


Group: Members
Posts: 749
Joined: 22 October 05
From: Bucuresti




Asta numesc eu lumina becuri h4 60-55W

Attached thumbnail(s)
Image006.jpg ( Size: 515.05k ) Number of downloads: 2932


--------------------
Renault Megane 2
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cosmin_2300
post 1 Dec 2007, 18:16
Post #46


Banned


Group: Members
Posts: 5.050
Joined: 5 May 06
From: București




Astea sunt si pozele ... o sa detaliez mai tarziu ce e in ele ... ca ma grabesc ...



Attached thumbnail(s)
Image030.jpg ( Size: 185.69k ) Number of downloads: 1599
Image037.jpg ( Size: 199.25k ) Number of downloads: 1178
Image041.jpg ( Size: 169.98k ) Number of downloads: 1416
Image042.jpg ( Size: 135.83k ) Number of downloads: 1399
Image046.jpg ( Size: 199.04k ) Number of downloads: 1422


--------------------
Opel Astra J - 2016 - Diesel inside.
My friends, it has often been said that I like war. Friends, I love war!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
C a t a l i n
post 1 Dec 2007, 18:23
Post #47


______________________


Group: Members
Posts: 12.175
Joined: 21 August 06




Merci de poze. Nu arată rău... Dar nici foarte concludente nu sunt... Culoarea asta a luminii se poate obține și cu becuri mai ieftine, întrebarea este: se vede mai departe? biggrin.gif


--------------------
- - -
Când vrei și, și, iese nici, nici!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cosmin_2300
post 2 Dec 2007, 11:27
Post #48


Banned


Group: Members
Posts: 5.050
Joined: 5 May 06
From: București




Daca te uiti ... masina era orientata spre bloc ... da ... din cate am observat ulterior se vede mai departe . O sa incerc sa fac poze si pe o strada sau ceva ...


--------------------
Opel Astra J - 2016 - Diesel inside.
My friends, it has often been said that I like war. Friends, I love war!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dr_mKe
post 8 Dec 2007, 18:19
Post #49


Membru cu stetoscop


Group: Members
Posts: 7.217
Joined: 25 November 06
From: Deva




Cam scumpa modificarea pentru valoarea totala a masinii. Farurile sunt reglate OK ?
O imbunatatire notabila sunt becurile "hoatze" de la producatorii consacrati. Pana acum circa o luna aveam Osram SuperBlue. S-a parlit unul asa ca am trecut la Phillips VisionPlus 50%, dupa experienta avuta cu Bosch Plus 30% stiam ca merita.
Farurile au fost reglate dupa schimbarea becurilor. Faza scurta bate circa 50 metri, lumina e mai intensa si mai omogena, mai bine dispersata in lateral fata de becurile normale. La 25 de lei bucata isi merita banii. O sa revin in cateva ore cu poze, ca tot e intuneric afara tongue.gif Becurile au putere standard 55/60W.

Later Edit: poza cu faza scurta, farurile pe pozitia 0, 2 persoane in masina, facute in seara asta. Faza scurta si faza lunga, am fotografiat de la nivelul capului, in parbriz se vede reflexia bordului cu indicatorul de faza si displayul casetofonului tongue.gif

p1010198nu9.jpg

p1010196sk4.jpg


This post has been edited by dr_mKe: 8 Dec 2007, 22:55


--------------------
RENAULT LAGUNA COUPÉ GT 4CONTROL & DACIA DUSTER 1.3 tCE 2010 / 2022
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
SYL
post 8 Dec 2007, 23:37
Post #50


doc


Group: Members
Posts: 2.876
Joined: 16 December 03
From: Bucuresti




Eu am Philips X-treme Power, sunt cu luminozitate +80%, si un set de H4 e 70 lei, deci eu zic ca merita cei 20 lei in plus fata de VisionPlus....


--------------------
Dacia Duster 1.2 TCe 4x4 E6 (2015)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dr_mKe
post 8 Dec 2007, 23:45
Post #51


Membru cu stetoscop


Group: Members
Posts: 7.217
Joined: 25 November 06
From: Deva




Eu am gasit VisionPlus 50%intr-o benzinarie Agip, cu 26 de lei bucata. La 2 saptamani am gasit in Metro NightVision, cu 67 de lei setul de 2 bucati, tot de la Philips, care dau mai multa lumina. Ghinion. Dupa cate se vede si in poza -tu stii si in realitate cum bat tongue.gif - merita cheltuiala.
N-au meritat 50 de lei bucata Osram SuperBlue, care in afara de lumina alb-albastruie nu bateau mai mult mad.gif


--------------------
RENAULT LAGUNA COUPÉ GT 4CONTROL & DACIA DUSTER 1.3 tCE 2010 / 2022
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
SYL
post 8 Dec 2007, 23:52
Post #52


doc


Group: Members
Posts: 2.876
Joined: 16 December 03
From: Bucuresti




NightVision nu prea merita, e mai mult cehstei comerciala, ca si BlueVision...Pana sa apara X-Treme Powr, cele mai bune de la Philips erau Power2Night GT150 (inclobeaza tehnologia Vision Plus, deci +50% luminozitate), dar si Vision Plus sunt bune..

PS. Asa de scumpe sunt Osram ? 100 lei setul H4 ??


--------------------
Dacia Duster 1.2 TCe 4x4 E6 (2015)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dr_mKe
post 9 Dec 2007, 00:06
Post #53


Membru cu stetoscop


Group: Members
Posts: 7.217
Joined: 25 November 06
From: Deva




blush.gif dap. Mi s-a parlit unul si cand am vz cat costa am zis ca trebuie sa caut altceva. In Bucuresti astea au fost preturile pe care le-am gasit. Mai gasisem Tungsram Blue nu stiu cum, la 40 de lei bucata. Noroc cu Agip -ul ala. Iti dai seama ca nu ma avantam sa caut Paneuro, Augsburg si alte firme mari cand eu eram prima data cu masina in Bucuresti, fara sa cunosc orasul. Eu personal n-am legitimatie de Metro asa ca si asta era exclus.
Stii ce becuri aveam pe berlina ? Osram SilverStar H4 (evident cu flansele alea de plastic) cumparate din Metro cu 50 de lei setul. Ma rog, 3 bucati, la vremea respectiva nu stiam ca au cu soclu de 35 mm iar pe berlina trebuie cu 45mm, asa ca pe primul bec l-am scapat in far radmasa.gif si n-am mai reusit sa-l scot. Apoi am aflat de flansele pentru adaptare excl.gif


--------------------
RENAULT LAGUNA COUPÉ GT 4CONTROL & DACIA DUSTER 1.3 tCE 2010 / 2022
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
piedone
post 9 Dec 2007, 21:58
Post #54


Membru incepator


Group: Members
Posts: 52
Joined: 9 June 07
From: BUCURESTI / SECTOR 5




Pentru Dr_Mke;Am vaz ca tot se discuta intens...si majoritatea asociati halogen-ul,fie el Philips nu stiu de care,fie Bosch,de 55W,de 60W..fie de nu stiu cum,de care si de nu stiu ce fel..fie..fie....fie..Am avut si eu OSRAM nu stiu ce model si da,intr-adevar fata de cele stock(lumanarile alea),erau super ok,deci repet erau bestiale chiar..dar de la a face afirmatii de genul ca nu merita investitia,sau ca nu prea se vede diferenta intre xenon si halogen...pfoooai de capul meu..Cum puteti domnilor sa faceti astfel de afirmatii?Pe ce baza le faceti?Daca nu sunt bani pt un kit xenon,nu sunt si cu asta basta..ar tb sa spuneti,asa cum multi au recunoscut-o("..domneee,as opta pt un kit xenon dar nu sunt bani si asa ca prefer halogen philips,philite,osram,bosch,etc..etc").Asta nu inseamna a daca nu iti permiti sa pui xenon..gata..nu e bun..nu isi justifica domne banii.Va spun sincer,atrag priviri taioase,reci din aprtea celor cu Audi,VW,Skoda..s.a marci de renume care nici un halogen mai "istet" nu au,ci stau cu "lumanarile" alea.Deci,de la proverbul cu vulpea care nu ajunge la struguri(aviz celor care "huiduie" xenon-ul doar pt simplul motiv ca nu si-l pot permite si ridica in slavi halogen-ul)va rog insistent sa NU mai faceti afirmatii de genul intre XENON si HALOGEN nu este mare diferenta.Intr-adevar eu NU AM farurile reglate DELOC,recunosc asta(si se poate vedea..nici pozele nu sunt f concludente datorita faptului ca mi-am ales locatia prost-peretele blocului),dar fiindca nu am avut timp si pt operatiunea asta;Dar dupa ce imi voi regla farurile intrun service destul de ok,am sa stau la dispozitia voastra sa vedeti CE INSEAMNA cu adevarat XENON.M-am saturat sa tot vad cum va mandriti cu halogenul.Da,repet este super..super ok,fata de lumanarile "stock",dar pana la a compara HALOGEN-ul cu XENON-ul..Offf..aa,si unde mai pui ca un halogen "suge" curent destul de mult(60W..ohoo..)cu performante destul de scazute,abia daca "scoate" pana la 1200 lumeni,in comparatie cu cei 2800 lumeni(pt colare 6000k) sau chiar 3400 lumeni pt XENON-ul stock de 4300k.Asa ca...

9 Dec 2007, 22:05:
..am lasat ultima fraza necompletata...intensitate f mare cu f mare economie de curent..35 W;economie care conteaza f mult,mai ales daca ai bateria "originala" DSN de 42 A sau ceva de genu'..daca mai si proiectoare,si aer conditionat si..si ce sa mai zic eu..si mai adaugi si 60W de la halogenul ala..imaginati-va !!!!!!!Toate bune tuturor !!!!!!

This post has been edited by piedone: 9 Dec 2007, 22:05

Attached thumbnail(s)
comparatie.jpg ( Size: 30.54k ) Number of downloads: 1282


--------------------
DACIA SUPERNOVA 2001/EUROPA - B - 03 - T K B
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
C a t a l i n
post 9 Dec 2007, 22:21
Post #55


______________________


Group: Members
Posts: 12.175
Joined: 21 August 06




N-ai înțeles ideea...

Nu cred că cineva contestă avantajele tehnologiei xenon...

Problema e că acel bec xenon în mod normal e ajutat de o lupă și un far special construit pentru el, ce are deasemenea geam clar, și mai mereu curat...


--------------------
- - -
Când vrei și, și, iese nici, nici!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dr_mKe
post 9 Dec 2007, 22:47
Post #56


Membru cu stetoscop


Group: Members
Posts: 7.217
Joined: 25 November 06
From: Deva




@ piedone Fiecare face ce doreste cu banii lui. Farul de SN a fost facut pentru becuri cu halogen. PUNCT Asa ca pun becuri cu halogen in faruri facute pentru acest tip de bec. Alegerea marcii, modelului si clasei de pret ramane la latitudinea utilizatorului.
Dupa directivele EU, ca sa aducem in discutie aspectul legal al farurilor tale, este obligatorie prezenta unui dispozitiv de ajustare dinamica a farului cand acesta este echipat cu lampi xenon pentru a nu orbi restul participantilor la trafic. Ai luat vreodata in ochi un flash de la un Opel Omega cu Xenon vreodata ? Pe faza scurta, sa vezi ca dupa aia 20-30 de secunde nu mai vezi aproape nimic ? E vorba si de bun simt aici. La ora la care ai postat pozele nu ai farurile reglate. Corect ? Operatiunea dureaza 5 minute.
Pana una alta eu mi-am reglat farurile in 24 de ore de la schimbarea becurilor sleep.gif Distanta la care bat e rezultatul reglajului stas.
Daca ai mers cu masini care au faruri cu xenon "din proiect" ti-ai fi dat seama ca nu vei ajunge nici o data sa ta apropii de standardul lor. Ma rog, sau poate nu ti-a dat si nici nu-ti vei da seama.
Sincer ma indoiesc ca vei obtine o iluminare sensibil mai buna decat se obtine cu un bec halogen cu eficiena ridicata, cum sunt ale mele sau ale lui SYL.
Fiecare e stapan pe banii lui si face ce doreste eu ei.
Daca esti asa de sigur ca vei dubla raza de actiune a farurilor tale, de ce te ataci vis a vis de pozele pe care le-am postat eu ? tongue.gif

This post has been edited by dr_mKe: 9 Dec 2007, 22:49


--------------------
RENAULT LAGUNA COUPÉ GT 4CONTROL & DACIA DUSTER 1.3 tCE 2010 / 2022
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
SYL
post 10 Dec 2007, 00:39
Post #57


doc


Group: Members
Posts: 2.876
Joined: 16 December 03
From: Bucuresti




Cred ca cu totii ne dorim ca farurile la masina sa lumineze cat mai bine. Dar spre exemplu in cazul meu (dar din pacate al multora nu), e important ca acest lucru sa se faca respectand legea si fara sa ii deranjeze pe ceilati participanti la trafic...
Eu nu mi-am pus xenon pe DSN pt ca nu stiu cat de legale sunt (nu datorita pretului lor ridicat) si nu vreau sa ma trezesc amendat si cu talonul suspendat..Am ales cea mai performanta solutie, dar perfect legala, ma refer la Philips X-treme Power, care au luminozitatea+80%, dar becuri sunt de 55/60W (ca asa sunt si becuri de 90/100W sau chiar si mai puternice, care care sunt ilegale pe drumurile publice). Aceste becuri erau cele mai performante si cele mai scumpe becuri halogen la acel moment (intre timp au aparut Osram Nightbraker cu luminozitate 90%, dar care nu stiu daca au ajuns inca si in RO).


--------------------
Dacia Duster 1.2 TCe 4x4 E6 (2015)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dr_mKe
post 10 Dec 2007, 00:58
Post #58


Membru cu stetoscop


Group: Members
Posts: 7.217
Joined: 25 November 06
From: Deva




tongue.gif deci becurile mele vechi s-au ars prea repede ! Afurisitele radmasa.gif


--------------------
RENAULT LAGUNA COUPÉ GT 4CONTROL & DACIA DUSTER 1.3 tCE 2010 / 2022
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
raqzvan
post 10 Dec 2007, 04:51
Post #59


gute Laune war Trumpf


Group: Members
Posts: 514
Joined: 21 September 06
From: Constanta, Romania




Pe cuvant daca inteleg obsesia asta cu xenoanele!! Costa cat nu fac, te injura toti soferii, iar partea cu siguranta sporita e o prostie. Cu xenoane montate artizanal ai mai mari sanse sa fii oprit si amendat, sa fii vanat si batut de alti soferi sau sa fii lovit de masinile din sens opus, pe ai caror soferi ii orbesti cu laserele tale.
Luand cazul meu: daca ma orbesti cu soarele tau la purtator nu ma iau dupa tine sa te iau la omor, ca nu sunt genul (dar poti sa dai si peste sociopati d-astia), insa iti aplic faza lunga si proiectoarele. Sa vedem daca-ti place... Si sa vedem cat de in siguranta esti atunci cand te orbesc toti soferii pe care in orbesti la randul tau cu "xenoanele".

This post has been edited by raqzvan: 10 Dec 2007, 04:51


--------------------
Geely Logan Laureate 1.6MPI 2006
Austin Powers: Allow myself to introduce... myself.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cosmin_2300
post 10 Dec 2007, 10:00
Post #60


Banned


Group: Members
Posts: 5.050
Joined: 5 May 06
From: București




Ce dur esti tu razvane blink.gif
Dar esti sigur ca te orbeste ?! Ai vazut vreodata in viata ta DSN cu xenon ? Nu iau apararea nimanui , dar fiecare face ce vrea cu masina si banii lui . Daca tu nu-ti pui si le consideri inutile , e doar parerea ta !

Eu mi-as pune pe masina xenon , dar nu imi permit sa dau 165 euro pe asa ceva smile.gif


--------------------
Opel Astra J - 2016 - Diesel inside.
My friends, it has often been said that I like war. Friends, I love war!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
13 Pages < 1 2 3 4 > » 
Closed TopicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 1st May 2024 - 11:20
Forum Renault