DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Probleme inchidere centralizata, telecomanda

MDAlex
post 24 Nov 2005, 14:43
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 9
Joined: 12 November 04
From: Bucuresti




Am masina de o luna.De cind am luat-o am inchis usile doar din telecomanda cheii.Acum 5 zile nu am mai reusit sa incui usile din telecomanda cheii.Pur si
simplu era moarta.In schimb spre uimirea mea am reusit sa le incui din telecomanda de la alarma( si sa le descui).Precizez ca era prima oara cind se inchideau din telecomanda de la alarma.A doua zi si-a revenit telecomanda cheii(pur si simplu a mers).Ieri am patit-o iar.Am coborat la masina si nu am reusit sa le descui nici din telec. cheii nici din cea de la alarma.A trebuit sa descui manual.Dupa o ora si-a revenit.
Aveti idee care este cauza?Sa ma duc in service la Dacia sau sa ma duc la cei care au pus alarma?


--------------------
Laureate 1.6 Wartburg - bbb
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
MoneyTalks
post 24 Nov 2005, 20:59
Post #2


-


Group: Members
Posts: 2.712
Joined: 18 April 03
From: Ireland




Bateria telecomenzii e OK?


--------------------
Lexus ES300H 2020
Religia a aparut cind primul ticalos s-a intilnit cu primul prost

Never underestimate the power of stupidity in large groups
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tarzy
post 24 Nov 2005, 22:08
Post #3


aroist


Group: Members
Posts: 1.958
Joined: 12 January 04
From: Bucuresti




cred ca nu ai nici o pba, idee este ca daca incui cu telecomanda alarmei trebuie sa descui tot asa, aceeasi poveste si despre telecomanda masinii. pe scurt, cu ce incui trebuie sa si descui.





--------------------
DACIA / ARO / TICO L 1,6 / 244 / SX 2005 / 1993 / 1999 - B55MGY
Aha
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
SUPERCAR
post 25 Nov 2005, 01:49
Post #4


Membru autentic


Group: Members
Posts: 624
Joined: 6 June 05
From: Constanta




Cred ca e de la alarma...dute in service la Dacia la aia care ti-au pus alarma si zile de problema asta si or sa gaseasca ei o solutie,poate au pus ceva gresit pe acolo,niste fire,etc.


--------------------
Dacia Logan 1.5 dCI Martie 2007 Euro4 - 70CP@90CP - CT 82 PWR
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
horsewhisperer27
post 25 Nov 2005, 02:01
Post #5


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.491
Joined: 15 March 04
From: Bucuresti




sigur ca se descuie fix cu aia care se si incuie!
asa e la toate(cel putin la cele vazute de mine)
nu asta e baiul, si faptul ca uneori nu raspunde, si nu pare numai alarma de vina,,,,




--------------------
fan VAG!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
MDAlex
post 25 Nov 2005, 09:03
Post #6


Membru incepator


Group: Members
Posts: 9
Joined: 12 November 04
From: Bucuresti




Inca nu am verificat bateria pentru ca nu ma asteptam sa ma lase doar intr-o luna.O luna de zile am procedat in felul urmator: Incuiam din telec. masinii si apoi armam alarma din tel. alarmei.si nu a fost nici o problema.Aseara iar am coborat la masina si nu am putut sa o descui cu nici o telecomanda.Cind am plecat am incercat sa o incui din telec. masinii si era moarta dar cind am armat alarma s-au blocat si usile.Avind in vedere ca service-ul pt alarma nu este si service Dacia nu stiu unde sa ma duc.Mi-e frica sa nu ma plimbe de la unu la altu. wacko.gif

Cred ca la mine nu e valabila chestia "cu ce incui descui".Pt. ca prima oara cind am avut problema am inchis-o din telec. alarmei si a doua zi am descuiat-o cu telec. masinii.


--------------------
Laureate 1.6 Wartburg - bbb
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Como
post 25 Nov 2005, 09:16
Post #7


Membru autentic


Group: Members
Posts: 679
Joined: 12 November 04
From: Bucuresti




Daca alarma e pusa la alt service, inteleg ca nu e alarma originala Dacia - care se activeaza din butoanele de pe cheia cu telecomanda. Si eu am "alta" alarma, dar pusa la service Dacia, cu telecomanda ei. Cele 2 telecomenzi nu se "pupa", deci daca inchid din alarma nu pot sa deschid din cheie si nici invers; m-au avertizat de chestia asta si e ok. Mai mult, nu merge nici daca inchid din cheie si pe urma incerc sa armez alarma.

Deci incearca sa nu le amesteci... Asa o sa vezi daca nu merge alarma sau nu merge cheia. Sau te duci la service-ul care a pus alarma si le zici sa o deconecteze, si te joci cu cheia sa vezi daca merge.

In plus, cheia poate avea probleme daca sta in campuri magnetice (de ex., langa televizor, langa monitor, langa un telefon mobil etc.).

This post has been edited by thecagero: 25 Nov 2005, 09:18


--------------------
Ford Focus 1.6 Ti-VCT, Ex-Logan
“In a gentle way, we can shake the world.” – M. Gandhi
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gallax
post 25 Nov 2005, 09:34
Post #8


Membru incepator


Group: Members
Posts: 56
Joined: 20 April 05




Eu am alta problema cu o telecomanda, care e posibil sa se "potriveasca" si la tine. Desi nu ma lasa bateria, uneori e nevoie sa o "scutur" un pic pe telecomanda ca sa reactioneze. Deci la mine e o problema de contact imperfect in telecomanda, probabil chiar la bornele bateriei. Verifica si la tine daca sta bine bateria (si daca e buna) - scrie in manualul masinii cum se face operatia.
Toate cele bune!

P.S.: verifica si daca nu ai prin buzunare ceva care sa-ti apese butoanele de la telecomanda. O cunostinta bagase telecomanda in buzunar cu alte rahaturi, si dupa o noapte de stat "apasata" nu mai avea baterie.

P.S2: vezi ca frigul afecteaza destul de tare viata bateriilor. Telecomanda e bine sa fie tinuta intr-un buzunar interior.

This post has been edited by gallax: 25 Nov 2005, 09:37


--------------------
Opel Corsa 1.5DTI - :)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
MDAlex
post 25 Nov 2005, 09:39
Post #9


Membru incepator


Group: Members
Posts: 9
Joined: 12 November 04
From: Bucuresti




Va multumesc pt. sfaturi.O sa incerc toate posibilitatile.Daca nu merge ma duc la service-ul
cu alarma.


--------------------
Laureate 1.6 Wartburg - bbb
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bunicu
post 25 Nov 2005, 10:24
Post #10


Membru autentic


Group: Members
Posts: 257
Joined: 12 September 04




QUOTE(horsewhisperer27 @ 25 Nov 2005, 03:01)
sigur ca se descuie fix cu aia care se si incuie!
asa e la toate(cel putin la cele vazute de mine)
nu asta e baiul, si faptul ca uneori nu raspunde, si nu pare numai alarma de vina,,,,
*



nu-i musai, depinde de alarma si de cine a montat alarma.
la mine daca masina este inchisa cu alarma o pot deschide si din alarma si din telecomanda de la cheie.
daca e inchisa din cheie o pot deschide doar din cheie.

This post has been edited by bunicu: 25 Nov 2005, 10:26


--------------------
Renault Megane 2.1 Estate 1,5 dci 101 CP comfort expression
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
horsewhisperer27
post 25 Nov 2005, 14:00
Post #11


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.491
Joined: 15 March 04
From: Bucuresti




oricum nu aia era problema, nu?


--------------------
fan VAG!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Danco
post 25 Nov 2005, 14:49
Post #12


Membru


Group: Members
Posts: 197
Joined: 9 June 05
From: Bucuresti




Oricum ar fi, vinovati sunt cei care monteaza alarma, deci la ei te duci.
Modulele de RF de la alarma si de la inchiderea centralizata a masinii se influenteaza intre ele (se dezacordeaza sau isi induc reciproc semnale) daca sunt prea apropiate. Vezi daca unitatea RF a alarmei e montata in apropierea calculatorului (stanga sub bord) si daca da, s-ar putea ca asta sa fie cauza.
Eu personal am optat pentru o alarma care se activeaza/dezactiveaza odata cu inchiderea din telecomanda masinii si nu am nici un fel de probleme deocamdata. In plus nici nu car 2 telecomenzi, mi se pare aiurea sa incui cu cheia si apoi sa caut telecomanda si sa armez alarma.


--------------------
--------------- Logan Ambition - ---------------
Vorbind ai pierdut privilegiul de a parea intelept!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tarzy
post 25 Nov 2005, 17:54
Post #13


aroist


Group: Members
Posts: 1.958
Joined: 12 January 04
From: Bucuresti




da ..... nu ti se pare aiurea ca daca se declanseaza alarma sa trebuiasca sa vii langa ea (maxim 10 m) ca sa-o opresti din telecomanda?


--------------------
DACIA / ARO / TICO L 1,6 / 244 / SX 2005 / 1993 / 1999 - B55MGY
Aha
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
MDAlex
post 26 Nov 2005, 08:46
Post #14


Membru incepator


Group: Members
Posts: 9
Joined: 12 November 04
From: Bucuresti




Deocamdata s-a rezolvat.Am desfacut cheia, am apasat putin bateria si vad ca nu mai am
probleme.Oricum cu alarma am luat teapa.Am pus ce mi-a propus dealer-ul, adica Dacia, la 130Euro(ea cred ca nu face mai mult de 50$).Adica un c....Distanta de la care pot sa armez/dezarmez este fantastica 1.5-2 metri.Cum vi se pare? radmasa.gif


--------------------
Laureate 1.6 Wartburg - bbb
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Jack Daniel's
post 26 Nov 2005, 12:12
Post #15


MEMBRU DE LA INCEPUT!


Group: Members
Posts: 2.010
Joined: 26 October 03




Ai dat de cheia de pamant cumva ?


--------------------
. . .
Multi membri, putini oameni!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
anpop
post 26 Nov 2005, 12:28
Post #16


Sef de pisica!


Group: Members
Posts: 422
Joined: 28 May 05
From: Bucuresti




problema patita de mine de 2 ori: intotdeauna folosesc telecomanda alarmei, dar odata de la arsul unei sigurante, altadata de la decuplatul bateriei, nu a mai mers inchiderea usilor din telecomanda alarma (alarma se arma si dezarma) si a trebuit sa inchid-deschid odata din telecomanda cheie...nasol a fost a doua oara ca nu eram pe langa casa si cheia cu telecomanda o tin in setul de rezerva smile.gif
PS: am intrebat la dacia si mi-au zis ca la scoaterea de sub tensiune, UCH'ul nu permite deschiderea sau inchiderea dacat din telecomanda din cheie ... prea multe lamuriri nu vor sa dea... mad.gif


--------------------
Logan Preference 1,4 - b-xx-xxx
Prostia e singurul lucru care-i doare pe ceilalti!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 6th May 2024 - 20:58
Forum Renault