DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Gabarit depasit, care sunt regulile de circulatie

BAC
post 25 Aug 2006, 22:29
Post #1


Membru autentic


Group: Members
Posts: 450
Joined: 1 September 04
From: Reghin




Asta seara, venind spre Cluj de la Reghin, inainte de Moci, ajung din urma o coloana de doua trailere cu gabarit depasit. In fata coloanei era o masina, Solenza sau Nova, cu girofaruri galbene si anunt de "Gabarit depasit". La fel si in spate, dar era o duba VW.
Primul trailer avea un soi de container, pus dea latul, care depasea latimea unei benzi
(nu avea extensie la oglinzile exterioare) iar al doilea avea latime normala pt un camion. Coloana asta mergea pe mijlocul drumului iar duba din spate pe contrasens ca sa nu putem depasii. Masinile care veneau din fata erau silite sa traga pe jumatate in afara parti carosabile si nici un trailer nu mergea maxim pe dreapta pt a fi depasite. Duba chiar facea manevre ca sa nu-l poti depasii. S-a strans o coloana de cateva masini. Unul mai cu tupeu, cu un Rover, cred ca "capsunar", a facut cum a facut si s-a bagat intre trailere. A fost mereu sicanat, iar cel din fata nu l-a lasat de nici o culoare sa treaca. Pana la urma a renuntat si a tras in spatele coloanei.
In Apahida au tras pe dreapta, sa ne lasam sa trecem.Soferii de trailere au sarit glont in fata Roverului sa-l opresca, cu pumni ridicati in aer. L-au oprit iar asta nu putea merge mai departe fara sa-i calce. Cum erau si acolo trei in masina, au tras pe dreapta si soferul a deschis portiera. Atat am apucat sa mai vad, nu stiu daca s-au luat la bataie ca eu nu am mai stat si asa eram in intarziere. Viteza trailerelor a fost in jurul a 60 km/h. Nu stiu daca asta este regula pt astfel de coloane, dar daca ar fi mers pe dreapta cat de mult se putea depasii. Daca vedeam un politist l-as fi intrebat daca e normal asa. Era unul in Moci dar la momentul ala nu credeam ca nu te lasa sa depasesti.


--------------------
ex. Opel ex.Vectra C 2007 OPC line - MS
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ydaniel
post 28 Aug 2006, 16:40
Post #2


Adrenaline junkie!


Group: Members
Posts: 10.608
Joined: 11 August 04
From: black sea




e bine sa vezi pe la 12 noapte pe a 2 camioane de la AND fara lumini in spate cu excavatoare pe ele cu 90 km/h:) si sa vezi misto smile.gif


--------------------
Oriunde, oricand... ARO!
Cand esti bun ,nu-si amintesc
Cand esti rau ,nu te uita!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bj
post 30 Aug 2006, 14:40
Post #3


membru de nevoie


Group: Members
Posts: 321
Joined: 3 December 04
From: Bucuresti




Poate ca ar fi mai bine sa zboare. Eu zic sa puna elice la trailere si sa nu mai coupe sosele noastre, adicatlea sa putem depasi si noi in voie.

Mie unul mi se pare foarte normala, o astfel de coloana. Zii mersi ca era semnalizata si ca nu te lasa sa depasesti. Foarte civilizat si foarte frumos. Cei care au fortat depasirea sunt cei neciopliti.

Asta este, cateodata trebuie sa te deplasezi in conditiile dtrafic date.


--------------------
Skoda / BMW Fabia Variant - de munca / F650 - capra exLeon, exDSN - B-65-xxx
BMW F650ST - tot un fel de capra
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
lautrec
post 30 Aug 2006, 15:07
Post #4


Membru incepator


Group: Members
Posts: 41
Joined: 24 February 05
From: Cluj Napoca




care ati condus in vest (inclusiv croatia) pe drumuri inguste de munte ati vazut.... orice camion, nu numai trailere, iese in fiecare parcare (si astea sunt dese) pt a te lasa sa depasesti. depasirea e interzisa doar pt alte camioane, nu pt autoturisme. neciopliti sunt cei care isi inchipuie ca un girofar, fie el si galben, le permite sa mearga pe mijloc si sa incurce pe toata lumea, fara a tine maxim dreapta si eventual la 2-3 km sa iasa de pe carosabil daca se formeaza coloana. ca vezi doamne ei aia ce merg cu 40 la ora sunt cei grabiti.


--------------------
Dacia/Seat/Suzuki Logan/Toledo/GS500E 2007/2008/1993 - Lautrec
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Ant
post 30 Aug 2006, 15:16
Post #5


Utilizator resuscitat


Group: Members
Posts: 358
Joined: 21 June 04
From: Bucuresti




am mers de la cernavoda pana in basarabi in coada unei coloane de 12-14 trailere. Nu ne-au lasat sa depasim pana cand depasirea nu se putea face in asa fel incat sa sari toata coloana si sa nu intervii in ea. Mergeau cu 40 km/ora sad.gif


--------------------
Opel Vectra 2005 cu remorca - B .. AIT
Daca nu merge cu ciocanul din prima, incercati un ciocan mai mare
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Sony
post 30 Aug 2006, 15:26
Post #6


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.862
Joined: 30 August 04
From: Ban Land




QUOTE(lautrec @ 30 Aug 2006, 16:07)
neciopliti sunt cei care isi inchipuie ca un girofar, fie el si galben, le permite sa mearga pe mijloc si sa incurce pe toata lumea, fara a tine maxim dreapta si eventual la 2-3 km sa iasa de pe carosabil daca se formeaza coloana. 
*


Te-ai gandit la faptul ca acele masini nu puteau merge mai in dreapta pt ca nu le permiteau coroanele pomilor? Neciopliti sunt aceia care se intercalau intre acele vehicule! De unde stii ca avusesera ocazia sa iasa in parcari si nu o facusera? Romanul s-a obisnuit sa protesteze atunci cand nu este lasat sa-si faca numarul de "jmeker".


--------------------
Caruta cu doi cai frumosi 1945
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Como
post 30 Aug 2006, 15:47
Post #7


Membru autentic


Group: Members
Posts: 679
Joined: 12 November 04
From: Bucuresti




Am prins si eu o coloana din asta pe E85, iar masina de insotire din spate mergea numai pe contrasens, cu exceptia cazului in care era suficient loc sa depasesti toate trailerele o data. Probabil ca soferii comunicau intre ei, mai ales ca mai aveau si ei de depasit o caruta, un tractor etc.; mergeau destul de tare (vreo 70 km/h). Civilizat, dupa parerea mea.

Nu vad in lege ca n-ai avea voie sa-i "crosetezi", dar lor le este interzis sa puna frane bruste. Probabil s-au suparat pentru ca s-a bagat ala intre ei si cel din spate a fost fortat sa franeze.


--------------------
Ford Focus 1.6 Ti-VCT, Ex-Logan
“In a gentle way, we can shake the world.” – M. Gandhi
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
lautrec
post 30 Aug 2006, 16:02
Post #8


Membru incepator


Group: Members
Posts: 41
Joined: 24 February 05
From: Cluj Napoca




@Sony

QUOTE(BAC @ 25 Aug 2006, 23:29)
Masinile care veneau din fata erau silite sa traga pe jumatate in afara parti carosabile si nici un trailer nu mergea maxim pe dreapta pt a fi depasite. Duba chiar facea manevre ca sa nu-l poti depasii. S-a strans o coloana de cateva masini.
.........
Soferii de trailere au sarit glont in fata Roverului sa-l opresca, cu pumni ridicati in aer.
*



ma referam strict la situatia descrisa. "nu mergeau maxim pe dreapta" exclude coroane de pomi si alte fantezii.
si ca sa te citez "Romanul s-a obisnuit sa-si inventeze scuze atunci cand este catalogat de "jmeker".

am vazut un camion de mascati + jandarmi in cluj, care intrase pe o straduta ingusta. un oltcit era parcat cu fundul in afara. au intrat in el facandu-si loc apoi cel de langa sofer a sarit jos si a taiat o roata cu baioneta. acuma imi vei spune ca necioplita e tipa ce parcase si nu calculat latimea de care are nevoie un ditamai camion pe acea alee ingusta.


--------------------
Dacia/Seat/Suzuki Logan/Toledo/GS500E 2007/2008/1993 - Lautrec
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Sony
post 30 Aug 2006, 16:24
Post #9


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.862
Joined: 30 August 04
From: Ban Land




Cred ca acei soferi au trebuit sa mai si franeze ca sa-i faca loc acelui meserias. Condu tu o masina in care sa ai o incarcatura faorte voluminoasa si supergrea si zambeste-i idiotului care te obliga sa franezi!
Pe drumurile normale le este greu si tirurilor obisnuite sa mearga pe dreapta din cauza pomilor. Gandeste-te cum se schimba datele problemei cand ai gabarit depasit! Rotile ar avea loc pe asfalt mai in dreapta, dar incarcatura s-ar opune cu inversunare si s-ar lua la harta cu pomii. Probabil acea incarcatura era asigurata, dar la manevre bruste legaturile erau periclitate. Daca incarcatura ar fi alunecat de pe platforma si ar fi strivit o alta masina ce crezi ca s-ar fi intamplat? Cine era vinovat? Fii sigur ca soferul Rover-ului ar fi disparut rapid.
In ceea ce priveste partea cu jandarmii chiar ca nu inteleg de ce ai adus-o in aceasta discutie! Am sustinut eu pe undeva ca aceasta specie ar fi prea dotata la mansarda?


--------------------
Caruta cu doi cai frumosi 1945
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bj
post 31 Aug 2006, 21:42
Post #10


membru de nevoie


Group: Members
Posts: 321
Joined: 3 December 04
From: Bucuresti




QUOTE(lautrec @ 30 Aug 2006, 17:02)
am vazut un camion de mascati + jandarmi in cluj, care intrase pe o straduta ingusta. un oltcit era parcat cu fundul in afara. au intrat in el facandu-si loc apoi cel de langa sofer a sarit jos si a taiat o roata cu baioneta. acuma imi vei spune ca necioplita e tipa ce parcase si nu calculat latimea de care are nevoie un ditamai camion pe acea alee ingusta.
*



ce are sula cu prefectura? adica jandarmii cu gabaritul?

Pe cei cu coloane de gabarit depasit ii inteleg perfect. De asta au si voie sa aiba girofaruri pe masina. Pana la urma strada nu e nici a mea nici a ta si are si el dreptul sa circule pe ea. Numai ca are nevoie de niste conditii speciale, atat pentru siguranta lui, cat si pentru siguranta ta.

Cat despre jandarmi, exemplul mi se pare pus ca nuca in perete in topicul asta, dar e o dovada clara de imebicilism in uniforma, omniprezent ca si aerul in Romania.


--------------------
Skoda / BMW Fabia Variant - de munca / F650 - capra exLeon, exDSN - B-65-xxx
BMW F650ST - tot un fel de capra
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 28th May 2024 - 14:06
Forum Renault