DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Sa-l ajutam pe Vladut!, Prefer sa ofer decat sa primesc!

G I M
post 31 May 2012, 20:39
Post #1


Membru cu indemanare


Group: Members
Posts: 2.191
Joined: 26 April 08
From: Brasov




Numele lui este Vladut, are 14 ani, iar de curand a fost diagosticat cu defect septal atrial (DSA).
Defectul septal atrial este o malformatie cardiaca congenitala in care exista o comunicare anormala intre cele doua atrii (camerele superioare ale inimii). Pentru ca presiunea din partea stanga a inimii este mai mare decat in partea dreapta, defectul septal atrial permite trecerea sangelui din atriul stang in atriul drept (sunt stanga- dreapta). Cantitatea de sange suntata din partea stanga a inimii in cea dreapta depinde de marimea defectului septal atrial. Acest lucru duce la cresterea volumului de sange in partea dreapta a inimii si in plamani. Cresterea fluxului de sange la nivelul ventriculului drept si plamanilor face ca ventriculul drept sa lucreze mai mult. In cele din urma, ventriculul drept nu mai poate pompa eficient sangele spre plamani (insuficienta cardiaca dreapta). Cresterea fluxului de sange la nivelul plamanilor favorizeaza aparitia infectiilor pulmonare si a hipertensiunii pulmonare (tensiunea din arterele pulmonare devine mai mare decat normal; acest lucru creste efortul partii drepte a inimii).
Calvarul a inceput cam asa… in noaptea de Inviere i s-a facut rau in biserica si a lesinat.
Parintii ( prieteni foarte buni de familie, niste oameni extraordinari ) au crezut ca a fost din cauza oboselii, a caldurii si a mirosului de lumanari, dar totusi au mers cu el la spitalul judetean din Ploiesti pentru cateva analize. Acolo au depistat boala fiului lor. Din ziua aceea parintii au facut tot ce le-a stat in putinta pentru ca fiul lor sa aiba o viata normala. Au fost si la spitalul Militar pentru alte investigatii, iar mai apoi au ajuns la conferențiarul universitar doctor Horațiu Suciu ( un om deosebit ), șeful Clinicii de Chirurgie Cardiovasculară Adulți și Copii din cadrul Spitalului Clinic Județean de Urgență Târgu-Mureș.
Vineri, 18 mai au fost la Tg Mures pentru analize, iar pe 2 iulie l-au programat pentru operatie. Doar operatia costa peste 12000 lei, bani pe care parintii din salariile lor e imposibil sa-i stranga intr-un timp atat de scurt. Ei au strans cam jumatate din suma respective, dar mai au nevoie cam tot pe atat.
Poate ca unora nu li se pare o suma foarte mare, insa atunci cand nu-i ai, iar timpul incepe sa se scurga cu repeziciune, acea suma ti se pare imposibil de strans, doar cine a trecut prin asa ceva stie exact ce inseamna.
In urma cu ceva timp am fost ajutat foarte mult de ei, acum a venit randul meu sa-i ajut, asa ca fac apel la toata lumea, colegi de forum, prieteni, cunostinte, daca vor sa-l ajute pe Vladut sa doneze orice suma de bani, cat de mica pentru ca acesta sa devina un copil ca toti ceilalti.
Cei care vor sa o faca pot depune bani pe cardul meu BCR
IBAN: RO95RNCB0056101484840001
Nume: Neagu Ionut Valentin
Telefon: [detalii pe PM]
Pentru alte detalii va stau la dispozitie.

Va multumesc foarte, foarte mult!

<span class='edit'>1 Jun 2012, 10:38:</span>
De ieri pana azi am reusit sa strang pentru Vadut 280 de lei!
Puteti transfera simplu si usor si dupa paypal.

This post has been edited by Ake: 22 Dec 2013, 17:29


--------------------
Una d'aia cu 5 roti
Fii atent la volan! Cineva drag te asteapta acasa!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
G I M
post 2 Jun 2012, 12:31
Post #2


Membru cu indemanare


Group: Members
Posts: 2.191
Joined: 26 April 08
From: Brasov




Strangerea de bani continua!
Multumiri celor care au donat!


--------------------
Una d'aia cu 5 roti
Fii atent la volan! Cineva drag te asteapta acasa!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
G I M
post 4 Jun 2012, 21:16
Post #3


Membru cu indemanare


Group: Members
Posts: 2.191
Joined: 26 April 08
From: Brasov




up.gif
Bani s-au mai strans, nu foarte multi dar orice banut conteaza!
Saptamana viitoare vom da banii familiei, sa fie cu noroc!

O saptamana frumoasa tuturor!

This post has been edited by G I M: 4 Jun 2012, 21:17


--------------------
Una d'aia cu 5 roti
Fii atent la volan! Cineva drag te asteapta acasa!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
G I M
post 7 Jun 2012, 12:52
Post #4


Membru cu indemanare


Group: Members
Posts: 2.191
Joined: 26 April 08
From: Brasov




Azi, cand am verificat din nou soldul contului am avut o surpriza foarte placuta up.gif.
Multumesc foarte mult colegilor de forum care au inteles mesajul meu si au contribuit, catusi de putin.


--------------------
Una d'aia cu 5 roti
Fii atent la volan! Cineva drag te asteapta acasa!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
G I M
post 11 Jun 2012, 16:38
Post #5


Membru cu indemanare


Group: Members
Posts: 2.191
Joined: 26 April 08
From: Brasov




Cine mai doreste sa-l ajute pe Vladut o mai poate face pana vineri.
Multumesc.


--------------------
Una d'aia cu 5 roti
Fii atent la volan! Cineva drag te asteapta acasa!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
G I M
post 17 Jun 2012, 18:19
Post #6


Membru cu indemanare


Group: Members
Posts: 2.191
Joined: 26 April 08
From: Brasov




Ieri am fost si am dus banii familiei, am reusit sa strangem 1500 lei in mai putin de 3 saptamani.
O suma destul de maricica a fost stransa cu ajutorul vostru, al colegilor de pe forum, in jur de 500 de lei.
Din pacate nu stiu numele celor care au depus bani, insa va multumesc tutoror atat eu cat si familia lui Vladut pentru fapta buna pe are ati facut-o.

Sper sa revin cu vesti cat mai bune la inceputul lunii viitoare, dupa operatie.
Pana atunci va doresc multa sanatate si sa ne auzim cu bine!


--------------------
Una d'aia cu 5 roti
Fii atent la volan! Cineva drag te asteapta acasa!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
G I M
post 19 Jul 2012, 23:01
Post #7


Membru cu indemanare


Group: Members
Posts: 2.191
Joined: 26 April 08
From: Brasov




Revin cu vesti foarte bune, Vladut a fost operat pe data de 4, iar pe 9 a fost externat. Se simte foarte bine, operatia a descurs normal, fara complicatii.


--------------------
Una d'aia cu 5 roti
Fii atent la volan! Cineva drag te asteapta acasa!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 13th June 2024 - 09:38
Forum Renault