DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

2 Pages  1 2 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Filtru Benzina

aviasol
post 11 Mar 2004, 13:49
Post #1


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.000
Joined: 3 April 03
From: Bucuresti




daca va vine sa credeti cei de la IPSO sustin ca SLZ nu are filtru de benzina. Se poate asa ceva? Eu am vrut sa-l schimb la 10.000km dar ei au zis ca nu are. acum vreau sa ma duc la 20.000 cu el in mana sa le dau cu el in cap


--------------------
VW GOLF V 1.9 TDI 2006 - WTX
galeria mea: galerie\user galleries\aviasol.
Acesta nu este un link functional !
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Marty
post 11 Mar 2004, 13:52
Post #2


Membru cu privire de ansamblu


Group: Members
Posts: 5.840
Joined: 14 April 03
From: Corbu




Foloseste functia CAUTARE . Daca vrei sa te duci cu el in mina si sa le dai in cap, ori lasi masina acolo unde o desfaci, ori vi cu ea tractata sau adusa pe platforma! Filtrul de benzina la SLZ nu se schimba decit cu pompa cu tot. E capsulat.


--------------------
Gillette De unica folosinta 2011 - B 999 NAM
Mindru absolvent de grup scolar.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
klaus
post 11 Mar 2004, 13:53
Post #3


步步


Group: Moderatori
Posts: 19.062
Joined: 4 August 02
From: Bucuresti




Filtru de benzina, LA UNELE solenze este in pompa. NU se schimba decat odata cu pompa sau cu multa ambitie (probleme desfacut pompa, etansat la loc etc).
Exista si solenze cu filtru ca la DSN, afara.


--------------------
Scenic III 1.9 dCi - - - -
E mult mai bine să mă înșel din prea multă suspiciune decît din prea multă naivitate. - Cristoiu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
kaspersky
post 11 Mar 2004, 13:59
Post #4


maistru Zen


Group: Members
Posts: 1.063
Joined: 23 April 03
From: Cluj-Napoca




care sint alea?


--------------------
KIA Cee'd SW 1.6 GSL Base 2008
"Să fii patriot în România înseamnă să puți a iesle în timp ce constați că toate celelalte popoare ne sunt inferioare."
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
aviasol
post 11 Mar 2004, 14:09
Post #5


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.000
Joined: 3 April 03
From: Bucuresti




daca studiati desenele se vede ca exista o piesa in plus (nr. 10) in pag 19.301.0.pdf oricum in legenda aiurea denumita. (apropo pdf-urile vad ca nu se deschid direct asa ca incercati cu "save target as...")


--------------------
VW GOLF V 1.9 TDI 2006 - WTX
galeria mea: galerie\user galleries\aviasol.
Acesta nu este un link functional !
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
aviasol
post 11 Mar 2004, 16:08
Post #6


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.000
Joined: 3 April 03
From: Bucuresti




ca sa fie mai clar io vorbesc de piesa 10 din jpg-ul urmator care in legenda e trecuta ca: AGRAFA MENTINERE :shock: :shock: :shock:

(marty sterge tu msj cu pdf-urile ca se deschid aiurea si sunt si mari TKS)

Attached thumbnail(s)
alimentare.jpg ( Size: 35.06k ) Number of downloads: 617


--------------------
VW GOLF V 1.9 TDI 2006 - WTX
galeria mea: galerie\user galleries\aviasol.
Acesta nu este un link functional !
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dumitru
post 11 Mar 2004, 17:58
Post #7


Membru incepator


Group: Members
Posts: 12
Joined: 10 October 02
From: Sydney




Ce filtru de benzina este ala care nu se schimba; ca e incapsulat; si gunoiele pe care le filtreaza ce face cu ele ?.....


--------------------
Honda Civic GLi 1.7 - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Tudor B
post 11 Mar 2004, 18:29
Post #8


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.639
Joined: 7 August 03
From: Cluj-Napoca




Atasez o imagine cu o Solenza fotografiata de dedesupt, cea din imagine nu are filtru de benzina exterior, am facut un cerc unde se afla filtru exterior la DSN (pozitia aproximativa, daca nu e acolo e pe aproape). Daca nu stiti daca aveti sau nu filtru exterior pe SLZ va bagati sub ea si va uitati.

Attached thumbnail(s)
Sol.JPG ( Size: 45.22k ) Number of downloads: 830


--------------------
DACIA GOLAN Laureate 1.4 MPI - CJ 00 TUD
"Wellcome to the desert of the real"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
haky
post 12 Mar 2004, 08:25
Post #9


Membru autentic


Group: Members
Posts: 292
Joined: 23 May 03
From: Oradea




Cum s-a pus acest filtru, dupa ureche, unii au altii NU?


--------------------
Fost: Dacia Solenza Scala, 2003; Actual: Opel ASTRA CLASIC II ; Mio C250, miomap v3.3 cu skin Riks v1.0
O zi buna tuturor. Ceau
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
LProdan
post 12 Mar 2004, 08:35
Post #10


Membru


Group: Members
Posts: 119
Joined: 7 January 03
From: Timisoara




Poate ca n-ar strica sa fie pus cite un filtru de DSN pe Solenzele care nu au asa ceva. Nu costa mult (daca nu ma insel pina in 300k) iar de montat se poate folosi solutia de la DSN. Exista sansa ca benzina care ajunge pina la injectoare sa fie mai bine filtrata.


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bogdan_o
post 12 Mar 2004, 17:17
Post #11


om ca, din pacate, din ce in ce mai putini


Group: Members
Posts: 3.940
Joined: 23 May 03
From: Bucuresti




Pai daca exista un filtru in ansamblul pompei de benzina nu mai are rost alt filtru. Si-asa impuritatile care sunt prea mici si trec de filtrul pompei trec si de filtrul montat suplimentar daca este de acelasi tip. In plus, apa din pacate tot trece. Pe mine ma intereseaza un filtru pus inaintea pompei ca sa n-o infunde si care sa poata fi curatat fara sa trebuiasca schimbata pompa.


--------------------
Dacia SLZ 1.4 / Break CL
E bine sa fii multumit cu ceea ce ai, dar nu si de ceea ce esti (Sir James MacKintosh)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ducu
post 5 May 2004, 15:16
Post #12


Membru incepator


Group: Members
Posts: 37
Joined: 3 May 04




Salut. Va edific eu imediat ce e cu filtrul de benzina: azi am fost in sevice sa imi schimbe rezervorul ptr ca se deformase si cu adevarat nu are filtru de benzina.Dar pe rezervorul nou care mi l-a pus este suport de filtru(se pare va fi acelasi la x90).Am vb cu mecanicul meu si mi-a zis ca nu ai cum sa pui filtru la Solenza.Oricum sa stiti ca e o chestie f misto sorbul cu filtru si pompa, scrie mare cat casa RENAULT(adica daca aia sunt idioti noi tre sa ne bucuram).


--------------------
Emit noxe!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bogdan_o
post 5 May 2004, 19:15
Post #13


om ca, din pacate, din ce in ce mai putini


Group: Members
Posts: 3.940
Joined: 23 May 03
From: Bucuresti




Cred ca e inutil sa te intreb cum s-a deformat rezervorul.

QUOTE
).Am vb cu mecanicul meu si mi-a zis ca nu ai cum sa pui filtru la Solenza.


Da, degeaba ai tu pe rezervor supot de filtru ca pompa este in rezervor. Iar filtrul trebuie sa fie pe circuit inaintea pompei. Nu ca nu e bine sa-ti pui filtru pe tur (nu mai ajunge jegul la injectoare), dar pompa tot se infunda.


--------------------
Dacia SLZ 1.4 / Break CL
E bine sa fii multumit cu ceea ce ai, dar nu si de ceea ce esti (Sir James MacKintosh)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
toto
post 2 Jul 2004, 12:48
Post #14


Destul de fost membru


Group: Members
Posts: 432
Joined: 26 April 04
From: Bucuresti




dar un filtru de ala de 3 lei (de hartie parca) nu merge pus acolo langa farul drept pe unde vine benzina?


--------------------
Honda CIVIC 5D 1.8 Sport M/T - '07
romania, frumoasa tara...pacat ca e locuita...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
geo.meg
post 2 Jul 2004, 21:45
Post #15


Membru autentic


Group: Members
Posts: 328
Joined: 17 February 04
From: Bucuresti




QUOTE

dar un filtru de ala de 3 lei (de hartie parca) nu merge pus acolo langa farul drept pe unde vine benzina?  


Ar fi simplu de pus numai ca la solenza pompa este in rezervor care are un filtru si pe unde trage benzina si care mentine o anumita presiune in conducta spre rampa de injectoare .
Nu stiu cum e la DSN , dar nu cumva regulatorul de presiune este langa rampa de injectoare .Adica presiunea se regleaza la intrarea in rampa si de aceea are filtru separat .
La SLZ presiunea se regleaza din rezervor si daca noi punem un filtru de benzina pr conducta , va scadea presiunea la injectoare si rezultatul nu cred ca va fi prea bun .
Daca cineva are de gand sa incerce poate ne anunta si pe noi ! ohmy.gif


--------------------
Renault Megane Sedan 2.1 -Expression
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
klaus
post 2 Jul 2004, 22:10
Post #16


步步


Group: Moderatori
Posts: 19.062
Joined: 4 August 02
From: Bucuresti




By-GEO, ai dreptate in toate privintele. regulatorul de presiune la DSN este pe rampa, la SLZ este in rezervor, dar eu nu cred ca scaderea de presiune e atat de mare printr-un filtru suplimentar, da mai stii...


--------------------
Scenic III 1.9 dCi - - - -
E mult mai bine să mă înșel din prea multă suspiciune decît din prea multă naivitate. - Cristoiu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
fcop
post 5 Jul 2004, 23:50
Post #17


Membru incepator


Group: Members
Posts: 84
Joined: 1 July 04
From: Bucuresti




eu unul nu am filtru sub masina langa rezervor dar am inteles ca filtru la solenza se afla in rezervor...spusele mecanicului :oops: :?


--------------------
dacia solenza - B-54-COP
Loveste-te cu capu' de doua ori ca sa-ti dai seama...!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
JohnDoe
post 31 Aug 2004, 10:08
Post #18


Unregistered









stiu ca e cam vechi topicul, dar ma intrebam intre timp daca pana la urma a gasit cineva filtrul ala de benzina;

mi se pare cumva aproape imposibil sa fie montat in rezervor;
dupa nume, filtrul de benzina ar trebui sa colecteze impuritatile din benzina; si logic sa le poti elimina ulterior; mi se pare straniu sa il monteze in pompa de benzina si pompa in rezervor. parca sunt papusile alea rusesti.

deci solutia ar fi daca filtrul de benzina se infunda sau se doreste a fi curatat, se schimba rezervorul cu totul?


--------------------
Go to the top of the page
+
nicusor
post 31 Aug 2004, 10:21
Post #19


Mr.


Group: Members
Posts: 162
Joined: 24 May 04
From: Bucuresti




Apropo de benzina, de ce s-a optat ca la Solenza sa se faca rezervorul de plastic, si fara scut?


--------------------
Dacia Solenza 04.2004 Scala
Megane 2.2 Sedan 1.6 16V, privilege, ESP, etc. :)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
JohnDoe
post 31 Aug 2004, 10:27
Post #20


Unregistered









stiu ca s-a mai discutat de asta;

banuiesc ca te referi la scutul lipsa de la rezervor; nu cred ca are nevoie;

e din plastic ca e mai rezistent si scut nu cred ca ii trebe.


--------------------
Go to the top of the page
+
bogdan_o
post 31 Aug 2004, 18:24
Post #21


om ca, din pacate, din ce in ce mai putini


Group: Members
Posts: 3.940
Joined: 23 May 03
From: Bucuresti




Nu s-a pus scut la rezervor din cauza de ecomonie. E din plastic pentru ca majoritatea rezervoarelor sunt din plastic. Nu mai rugineste, se gaureste mai greu si nu se mai formeaza depuneri de jeg pe peretii rezervorului. Asta poate sa fie si un dezavantaj ca tot jegul se duce direct catre injectoare. De aceea e bine sa bagati preventiv cate u flacon de solutie de curatat injectoarele in rezervor (eu bag cam la 3000 km). Curata si rezervorul, curata si injectoarele.


--------------------
Dacia SLZ 1.4 / Break CL
E bine sa fii multumit cu ceea ce ai, dar nu si de ceea ce esti (Sir James MacKintosh)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
nicusor
post 31 Aug 2004, 23:32
Post #22


Mr.


Group: Members
Posts: 162
Joined: 24 May 04
From: Bucuresti




Faza ca nu mai e nevoie de scut este cat se poate de falsa. Iar faza ca e rezervorul de plastic e ok, dar ma gandesc la faptul ca ar fi putut sa il imbrace cumva, sau sa il acopere....


--------------------
Dacia Solenza 04.2004 Scala
Megane 2.2 Sedan 1.6 16V, privilege, ESP, etc. :)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Marty
post 1 Sep 2004, 08:40
Post #23


Membru cu privire de ansamblu


Group: Members
Posts: 5.840
Joined: 14 April 03
From: Corbu




QUOTE
Faza ca nu mai e nevoie de scut este cat se poate de falsa. Iar faza ca e rezervorul de plastic e ok, dar ma gandesc la faptul ca ar fi putut sa il imbrace cumva, sau sa il acopere....

De ce, pentru ca ai tu impresia de nesiguranta ??? Ia arunca tu niste priviri la Peugeot-uri, Citroen-uri, Renault-uri, Ford-uri, Opel-uri...sa vezi ce scuturi au alea peste rezervoare, mai mare dragu'! Alea au scuturi...via. :wink:


--------------------
Gillette De unica folosinta 2011 - B 999 NAM
Mindru absolvent de grup scolar.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bogdan_o
post 1 Sep 2004, 09:14
Post #24


om ca, din pacate, din ce in ce mai putini


Group: Members
Posts: 3.940
Joined: 23 May 03
From: Bucuresti




Marty, trebuia sa completezi si faptul ca scuturile pentru aile de ulei ale acestor masini sunt facute din acelasi material plastic. Nu sunt facute pentru drumurile noastre. Oricum, in ce priveste rezervorul de plastic de la SLZ si eu mi-am exprimat la inceput lipsa de incredere, dar dupa un an si ceva de folosire a masinii (in cele mai diverse conditii) vad ca nu s-a intamplat nimic cu rezervorul.


--------------------
Dacia SLZ 1.4 / Break CL
E bine sa fii multumit cu ceea ce ai, dar nu si de ceea ce esti (Sir James MacKintosh)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Marty
post 1 Sep 2004, 09:20
Post #25


Membru cu privire de ansamblu


Group: Members
Posts: 5.840
Joined: 14 April 03
From: Corbu




QUOTE
Marty, trebuia sa completezi si faptul ca scuturile pentru aile de ulei ale acestor masini sunt facute din acelasi material plastic.

1. Distanta de sol a scutului e mult mai mica fata de distanta rezervorului! Sunt mult mai multe sanse sa dai cu scutu' intr-o piatra decit sa dai cu rezervorul!
2. Gresit, nu vorbim de acelasi plastic! Plasticul de scut se sparge imediat, cel de rezervor se zgarie, se indoaie (la colturi) dar de spart se sparge f. greu.


--------------------
Gillette De unica folosinta 2011 - B 999 NAM
Mindru absolvent de grup scolar.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
JohnDoe
post 1 Sep 2004, 12:11
Post #26


Unregistered









:-) pai e normal sa nu-i puna scut, daca filtrul ala de benzina se zice ca e in rezervor.

ca poate omu care vrea sa-si schimbe filtrul de benzina tot spera sa i se sparga si rezervorul ca poate asa o fi indreptatit sa dea banii pe amandoua o data;

daca vrea sa-si schimbe numai filtrul de benzina, o sa zica ca arunca bunatate de rezervor :-)

sau poate ca fiind din plastic e si mai ieftin, nu? si atunci costul rezervorului este inclus in pretul filtrului de benzina. zic si eu.........


--------------------
Go to the top of the page
+
bogdan_o
post 1 Sep 2004, 23:01
Post #27


om ca, din pacate, din ce in ce mai putini


Group: Members
Posts: 3.940
Joined: 23 May 03
From: Bucuresti




Filtrul de benzina nu se schimba separat. El face corp comun cu pompa de benzina si se schimba odata cu acesta. Deci daca se infunda trebuie sa cumperi o pompa noua (care nu e tocmai ieftina). Daca in privinta scutului care e de plastic ii inteleg pe cei de la Dacia, in privinta filtrului de benzina ii consider batuti in cap. Daca era vorba de o masina facuta sa mearga afara mai ziceam, dar cand toti stiu cam care e calitatea benzinei la noi e de-a dreptul cretina solutia aleasa.


--------------------
Dacia SLZ 1.4 / Break CL
E bine sa fii multumit cu ceea ce ai, dar nu si de ceea ce esti (Sir James MacKintosh)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sod
post 2 Sep 2004, 01:20
Post #28


Membru autentic


Group: Members
Posts: 312
Joined: 20 December 03
From: Iasi




da? eu pana acum nu am vazut pe nimeni pe aici care sa fi schimbat pompa pe motiv de infundare a filtrului.


--------------------
Renault Megane Estate Privilege dCI - B-xx-GNU
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
JohnDoe
post 2 Sep 2004, 07:59
Post #29


Unregistered









Sod, nici eu nu am auzit pe nimeni pe aici care sa fi schimbat pompa de benzina pe motiv ca i s-a infundat filtrul de benzina, dar e posibil ca in curand sa auzim despre asta.

Pt ca majoritatea de aici, au masinile inca in garantie, deci sunt niste masini noi in principiu, deci probabilitatea infundarii filtrului de benzina e oarecum mica .....deocamdata.

Dar in viitorul apropiat e posibil ca acest lucru sa se schimbe. Si atunci sa vezi oameni ce de oameni suparati, pe chestia asta cu pompa si filtrul.

Oricum banuiesc ca discutia asta e mai mult una realtiva o data ce nu i s-a intamplat nimanui de aici......inca.


--------------------
Go to the top of the page
+
bursuck
post 24 Sep 2004, 09:55
Post #30


Membru autentic


Group: Members
Posts: 205
Joined: 16 May 03




E un pic pe langa topic, dar pentru ca s-a atins si subiectul rezervorului de plastic, o chestie m-a pus pe ganduri. In urma cu cateva zile, o gioarsa de Oltcit a ars intr-o intersectie. Pana sa vina pompierii, in 10-15 min s-a facut totul scrum. Proprietara, desi nu era afectata de pierdere, spunea ca tocmai facuse plinul si ca are rezervorul plin ochi. Bineinteles ca toti au roit-o din zona si ne asteptam ca din clipa in clipa sa bufneasca. Ei bine, treaba asta nu s-a intamplat. Au venit intr-un tarziu pompierii si au stins ce mai era de stins. Ca sa va faceti idee, a ars inclusiv vopseaua de pe haion. Si totusi benzina a ramas neatinsa. Nu cred ca un rezervor de plastic s-ar comporta identic intr-o situatie similara. Nu ca ar avea mare importanta pt. masina care orcum s-a dus dracului, dar ma gandesc la pietonii, magazinele si blocurile din zona care sigur ar fi fost afectate daca 40l de benzuna ar fi explodat.


--------------------
Dacia Solenza (In)Confort
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
2 Pages  1 2 >
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 25th May 2024 - 15:28
Forum Renault