DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

4 Pages « < 2 3 4 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Mersul subturat

MoGas
post 15 Mar 2004, 10:40
Post #91


Membru


Group: Members
Posts: 151
Joined: 2 December 03
From: Bucuresti




Curba aia e trasata pentru sarcina totala, adica "la blana", cu acceleratia la podea. La alte sarcini, curba difera si ca forma si ca valori . Cum nu mergem la blana decat in demaraj, situatia este irelevanta pentru consum minim in regim constant. Ma faceti sa scormonesc dupa cursurile de motoare si sa va "floodez" cu grafice...


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mosoru
post 15 Mar 2004, 11:01
Post #92


Membru


Group: Members
Posts: 114
Joined: 24 January 04
From: craiova




Testarea motoarelor intotdeauna se face cu clapeta de acceleratie 100% deschisa.


--------------------
Dacia 1310 - DJ-02-TWW
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
MoGas
post 15 Mar 2004, 11:05
Post #93


Membru


Group: Members
Posts: 151
Joined: 2 December 03
From: Bucuresti




Testarea e una, rdicarea diagramelor diferitilor parametrii e alta. :wink:


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
OCEBE
post 15 Mar 2004, 11:58
Post #94


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.324
Joined: 30 January 04
From: galati




QUOTE

La alte sarcini, curba difera si ca forma si ca valori ... Ma faceti sa scormonesc dupa cursurile de motoare si sa va \"floodez\" cu grafice...
_________________
Trust me! 

daca n-ar fi deranjul mare, chiar te-as ruga :oops:


--------------------
dacia 1300
Am avut o DACIA 1300
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
OCEBE
post 15 Mar 2004, 17:26
Post #95


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.324
Joined: 30 January 04
From: galati




imi pare rau ca n-am fost inspirat sa postez inca un grafic (acu' nu mai am cu ce) din aceeasi carte numit "Caracteristica consumului de carburant in viteza a IV-a".
Pe scurt, acest grafic avand pe orizontala viteza si pe verticala consumul are forma aproximativa a literelor "V" si/sau "U" , minimul consumului avand valoarea de ~5,3 l/100km corespunzator unei viteze de ~45 km/h; pentru "vitezele economice" considerate de unii ca aflandu-se corespunzator turatiei de cuplu maxim ( :shock: ), consumul este sensibil mai mare. Dupa cum se poate observa si din graficul postat anterior, pentru viteza de 90km/h, considerata de autorii cartii ca fiind viteza economica, consumul declarat are o valoare de 8l/100km (de mentionat ca turatia corespunzatoare vitezei economice este de cca 4100 rot/min, mai mare deci decat turatia de cuplu maxim de 3000 rot/min).
Obs: Valorile citite pe grafice sunt aproximative; ideea desprinsa in urma analizarii graficelor prezentate in cartea "Autoturismul Dacia 1300"este ca (,) CONSUMUL MINIM NU SE OBTINE LA TURATIA DE CUPLU MAXIM ! (indiferent daca acceleratia este deschisa complet sau nu, cartea e citita intr-un sens ori altul sau ptr ca asa se doreste neaparat).


--------------------
dacia 1300
Am avut o DACIA 1300
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
OCEBE
post 15 Mar 2004, 17:37
Post #96


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.324
Joined: 30 January 04
From: galati




revenind la subiectul "mersul subturat" , tinand cont si de cele de mai sus, parerea mea este ca turatia de cca 1800- 2000 rot/min poate fi considerata o limita, sub care incepe subturarea; utilizandu-se in mers turatia de ~2000rot/min pentru cea mai mare treapta de turatie, se face cea mai mare economie de combustibil (dupa acest criteriu, adica turatia)


--------------------
dacia 1300
Am avut o DACIA 1300
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
MoGas
post 15 Mar 2004, 17:51
Post #97


Membru


Group: Members
Posts: 151
Joined: 2 December 03
From: Bucuresti




Promit ca atunci când ajung pe la ai mei (sâmbătă cel târziu) să caut cartea de motoare după care am învățat. Mai aveam una și despre carburatoare în general (2 volume).


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
OCEBE
post 15 Mar 2004, 18:17
Post #98


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.324
Joined: 30 January 04
From: galati




acu' dupa ce-am facut atata tam-tam si uitandu-ma inca o data prin cartea aia, ma intreb si eu (ca prostu?): cum draq se pupa cei 90 km/h (viteza economica) cu turatia de 4100 rot/min (turatie economica)? ohmy.gif :? Cred ca sunt ceva "defazari" prin graficele astea :?
razvand, gaseste graficele alea si scoate-ma din dilema!


--------------------
dacia 1300
Am avut o DACIA 1300
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
MoGas
post 16 Mar 2004, 10:29
Post #99


Membru


Group: Members
Posts: 151
Joined: 2 December 03
From: Bucuresti




OCEBE, e vorba de viteza de la care in sus consumul creste dramatic. Turatia economica e cea la care motorul are randament maxim, dar la acea turatie si in ultima treapta, rezistenta aerului creste dramatic, deci nu e economic. Ai ajuns sa intelegi si tu ca ingineria este arta compromisurilor, trebuie sa impaci capra cu varza.
FYI, functia care da rezistenta aerului este foarte complexa, pana la o anume viteza e proportionala cu viteza, apoi e o functie de gradul 2 dependenta de viteza, apoi e o functie de gradul 3. coeficientii depind de forma masinii, calitatea vopselii (peste anumite viteze), etc. Nici rezistenta la rulare nu are o functie foarte simpla.
Imi aduc aminte ca am vazut formule de 20 cm lungime, daca nu si mai mari.


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
OCEBE
post 16 Mar 2004, 12:18
Post #100


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.324
Joined: 30 January 04
From: galati




adica, presupunand prin absurd ca masina s-ar deplasa in vid (deci rezistenta aerodinamica =0) si neglijand rezistenta la rulare, viteza economica ar fi cea corespunzatoare turatiei de 4100( adica oricum peste 90km/h in tr IV), altminteri, in conditii reale, viteza economica se "opreste" la 90 km/h? Cum ramane atunci cu turatia de ~2000 rot/min la care consumul specific este cel mai mic?


--------------------
dacia 1300
Am avut o DACIA 1300
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
MoGas
post 16 Mar 2004, 12:26
Post #101


Membru


Group: Members
Posts: 151
Joined: 2 December 03
From: Bucuresti




Daca rezistenta aerodinamica e zero, pe cea la rulare o aproximez zero, mai ramane rezistenta la urcarea pantei, deci daca mergi in palier (panta zero) cu viteza constanta poti merge cu motorul oprit. Dar deja aberam, vid nu vei gasi decat pe luna, rezistenta la rulare neglijabila doar in zbor (rotile sa nu atinga solul), deci nu se pune.


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
OCEBE
post 16 Mar 2004, 12:34
Post #102


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.324
Joined: 30 January 04
From: galati




da, am cam luat-o prin balarii cu rezistentele astea =0


--------------------
dacia 1300
Am avut o DACIA 1300
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tyka
post 16 Mar 2004, 22:47
Post #103


Membru autentic


Group: Members
Posts: 356
Joined: 22 February 04
From: slobozia




sa stiiiii. laugh.gif


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
MoGas
post 22 Mar 2004, 16:57
Post #104


Membru


Group: Members
Posts: 151
Joined: 2 December 03
From: Bucuresti




QUOTE
Promit ca atunci când ajung pe la ai mei (sâmbătă cel târziu) să caut cartea de motoare după care am învățat. Mai aveam una și despre carburatoare în general (2 volume).


Promisiunea e promisiune. In galeria mea personala veti gasi cateva din graficele promise. Daca sunt nelamuriri, le voi explica.


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
iarba fiarelor
post 24 Mar 2004, 14:35
Post #105


Membru incepator


Group: Members
Posts: 24
Joined: 17 March 04
From: focsani




POTI SA MERGI CU CE TURATIE VREI DACA S-A STINS BECUL LA ULEI E OK NUMAI NU O TURA IN GOL SAU PE ROSU MULT TIMP. SETUL DE DACIE TE TINE TOT 100000K POTI SA MERGI ORICUM. DACA SCHIMBI SETUL CU UNUL FACUT DE FIRMA E ALTCEVA {MAHLE KOLBENSCHMITH] FOLOSESTE ULEI 10W40. SI TOTUL E OK. SI DACA POTI SCHIMBA-TI DACIA IN TIMP CU ALTA MARCA.


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
MoGas
post 24 Mar 2004, 14:41
Post #106


Membru


Group: Members
Posts: 151
Joined: 2 December 03
From: Bucuresti




Asta e din ciclul: "da-o-n aia ma-sii, ca merge si asa" sau "toate face asa". icon_evil.gif
P.S. NU MAI SCRIE ASA DE TARE CA MA DOR OCHII CAND CITESC! :wink:


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
amgnet
post 24 Mar 2004, 18:49
Post #107


Membru incepator


Group: Members
Posts: 26
Joined: 15 March 04
From: Bucuresti




Si MAHLE,KOLBENSCHMITH se gasesc pe la noi ? Pe unde ? Si astia chiar fac seturi pentru Dacia ? ohmy.gif


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
4 Pages « < 2 3 4
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 7th May 2024 - 08:33
Forum Renault