DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Bord DSN, Modernizare

sorin_f39
post 19 Apr 2006, 09:59
Post #1


Ferrari fan


Group: Members
Posts: 2.431
Joined: 22 August 05
From: Galați




Vreau sa schimb cele doua parghii - cea din dreapta pentru stergatoare si cea din stanga pentru faruri si semnalizatoare - de pe DSN cu unele de pe LGN sau, in cel mai rau caz, SLZ. Intrebarea mea e: se potrivesc ele pe DSN (ca si contacte, mod de functionare etc)? De asemenea vreau sa pun un alt volan, mai mic; am vazut in comert volane la 30 RON; ele arata bine din punct de vedere estetic, insa, ca si material, da impresia de ieftin si care se strica repede. Voi ce spuneti, se merita? Iar daca desfac surubul ca sa schimb volanul, afecteaza cu ceva coloana de directie?
Multumiri anticipate!


--------------------
Renault Megane 2.2 Bicorp Dynamique 1.6 16V (2007) - GL
I'm the freedom man / That's how lucky I am.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ZaiR
post 19 Apr 2006, 10:20
Post #2


Against the System


Group: Members
Posts: 345
Joined: 7 January 04
From: Bucuresti




primul care a facut asta este liviu (cu cele de cielo)da un search si mi se pare ca gaseai si pe siteul lui


--------------------
DUCATI 900 SuperSport 2003 - este!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cei7pitici
post 20 Apr 2006, 15:14
Post #3


Pilot de carute


Group: Members
Posts: 370
Joined: 24 January 04
From: Pitesti




Eu am pus pe Nova bloc lumini si maneta de temporizare de Cielo, si am luat volan cu claxon.
Am si bloc lumini +maneta de temporizare + suport de Logan , dar nu pot fi montate.


--------------------
Dacia 1410 Sport xxx - ag-08-umu
Decat sarac si bolnav,...mai bine sanatos si bogat !!!!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Stefan_B
post 21 Apr 2006, 13:04
Post #4


Membru autentic


Group: Members
Posts: 390
Joined: 16 July 02




QUOTE(f39sor @ 19 Apr 2006, 12:59)
Vreau sa schimb cele doua parghii [...] se potrivesc ele pe DSN (ca si contacte, mod de functionare etc)?


Nu. Nu se potrivesc. Dar se pot adapta cele de Cielo - adica aranja fixarile mecanice, dar partea electrica trebuie modificata - instalate relee, trase/taiate fire, etc.

Idem pentru SLZ/LGN... cu diferenta ca cele de SLZ/LGN au contactul pt Airbag Volan si nu intra in cochila de la DSN.

Asa ca daca totusi vrei sa adaptezi, cele de Cielo sunt mai usor de pus.

QUOTE
De asemenea vreau sa pun un alt volan, mai mic; am vazut in comert volane la 30 RON [...] daca desfac surubul ca sa schimb volanul, afecteaza cu ceva coloana de directie?


- nu inteleg de ce sa schimbi volanul - dupa parerea mea, volanul e OK. SN (si nici o alta Dacie, IMHO) nu sunt masini cu pretentii. Sunt ieftine, si relativ functionale, dar atat. Volanul se incadreaza bine cu plasticele proaste, finisajele asa-si-asa... poti sa-i pui si de Ferrari, dar dupa parerea mea, arata ca o baba fardata - e doar vorba de gusturile mele aici.

- coloana de directie nu e afectata in nici un fel, in cazul de bun simt in care volanul nou intra pe caneluri si e bine strans. Alta e problema - volanul este facut special flexibil, pt caz de accident . Unele volane after-market sunt f.rigide. Pot face multe fracturi de coaste in caz de ceva neprevazut.

- e o vorba - cat dai, atata face... cred ca volanul de "origine" e mai scump de 300K... nu cumva e un downgrade?


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
viocardu-speed
post 24 Apr 2006, 20:26
Post #5


Membru incepator


Group: Members
Posts: 14
Joined: 27 February 06




Salut Sorin --Referitor la volan ,mi-am cumparat duminica din Vitan un volan misto 1,4 mil arata bine si e super misto pe curbe cu el ,am avut drum spre brasov bran si superrrr misto.Apropo de Pasti acum i-am facut cadou un radiator nou si un cauciuc nou pe spate.Radiatorul a inceput sa curga din senin.(era tipul vechi si ma asteptam sa curga).


This post has been edited by DragosP: 25 Apr 2006, 07:37


--------------------
dacia super nova - PH 98 AXV
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sorin_f39
post 25 Apr 2006, 07:53
Post #6


Ferrari fan


Group: Members
Posts: 2.431
Joined: 22 August 05
From: Galați




Stefan, sunt de acord cu tine ca Daciile sunt asa cum sunt si in afara de motorul Renault (vorbesc de DSN, SLZ, LGN) nu apreciez nimic altceva la ele. Vreau doar sa imi personalizez un pic masina pentru ca tin foarte mult la ea.

Viorel, si eu am schimbat radiatorul. Aveam radiator cu prindere aproape centrala si am pus unul nou cu prindere in lateral. De asemenea am pus si un cap de esapament. Am modificat un pic la spate si a intrat cum am vrut eu. Acum am in plan chestia asta cu volanul si cele doua "bete" de la bord. Am gasit volane foarte frumoase, tot asa cum ai luat tu, pe la 130 RON, insa am gasit si o imitatie de volan Renault la numai 30 RON (vorba celor de la Parazitii: "Invart volan de Renault pe Dacia Nova"). Cred ca voi mai astepta o luna si voi lua un volan mai scump. Urmeaza gentile si eleronul spate.....


--------------------
Renault Megane 2.2 Bicorp Dynamique 1.6 16V (2007) - GL
I'm the freedom man / That's how lucky I am.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
viocardu-speed
post 3 May 2006, 18:15
Post #7


Membru incepator


Group: Members
Posts: 14
Joined: 27 February 06




sorin daca vrei poze cu noul meu volan iti pun.
iar in legatura cu jantele caut :jante sport cu 5 spite in stea ,late de ce l putin 185 iar inaltimea 13 sau 14 nu conteaza.
Am vazut unele misto la unu la VTM duminica:pe un Peugeot 206 rosu smile.gif.


--------------------
dacia super nova - PH 98 AXV
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Chipu
post 10 May 2006, 15:54
Post #8


Membru autentic


Group: Members
Posts: 262
Joined: 11 April 06




off topic:
stie cineva daca se poate completa bordul de DSN Europa, ma refer la indicatoarele care lipsesc si turometru. Unde se poate merge pt o astfel de operatie?


--------------------
Dacia SuperNova FullOption
Mondeo Ghia 1.8 Duratec HE@125 stock
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
DragosP
post 10 May 2006, 16:58
Post #9


Nu zic nimic...nou


Group: Moderatori
Posts: 4.929
Joined: 12 August 04
From: Lumea mea




Hai cu search'u neamule! E de ajuns?


--------------------
Ceva de plastic . . - BRRC
Scuze celor pe care i-am supărat!
Cu noi este Dumnezeu!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Chipu
post 10 May 2006, 17:08
Post #10


Membru autentic


Group: Members
Posts: 262
Joined: 11 April 06




QUOTE(DragosP @ 10 May 2006, 17:58)
Hai cu search'u neamule! E de ajuns?
*



mersi!

dar tot nu am aflat unde se poate face ca doar nu exista doar Vitan, ma gandeam ca stie cineva un service care face toata traba asta cu materialele lor si intr-un mod cat mai profesionist, nu sa umblu eu sa caut piesele si sa mi le pun singur.


--------------------
Dacia SuperNova FullOption
Mondeo Ghia 1.8 Duratec HE@125 stock
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 26th May 2024 - 15:58
Forum Renault