DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

11 Pages « < 7 8 9 10 11 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Garantie refuzata de Huawei, magazinul nu este partener

rtBK
post 14 Sep 2017, 05:59
Post #241


Unique like everyone else


Group: Members
Posts: 3.955
Joined: 19 January 08
From: Bucuresti




Nu.. pentru ca ai actele originale. Exista piata gri pentru orice in toata lumea. In america sunt chiar mai duri, gen iti cumperi telefonul x, dar vine numai telefonul si te pune sa cumperi separat cablu de incarcare.

Deci atata timp cat telefonul nu a fost cumparat de la un magazin agreat huawei si bambilici srl nu a facut reclama la garantia vip nu are nimeni ce sa le faca. Nici lu bambilici si nici lu huawei ( care pur si simplu cere actele originale ca sa intervina )

Asta e valabil la orice producator, nu ca e huawei mai serios sau mai neserios.

Si nu, nu este obligat magazinul sa anunte ca nu este un partener oficial huawei si oricum cand le zici romanilor " suntem parteneri oficiali " fac misto de tine ca ce ii intereseaza pe ei. Le explici partea cu serviceul si ce alte beneficii au daca cumperi dintr-un magazin care e partener oficial si dupa aia iti baga "daca mai lasi 100 de lei din pret ca la aia cumpar de la voi". Eu in momenul ala le uram bafta sa nu aibe nevoie vreodata de service.

Am lucrat 5 ani in vanzari, oamenii care ajung sa cumpere de la bambilici srl fix mentalitatea asta o au si este un lucru cunoscut si de huawei sau orice alt brand, asa ca prefera sa nu se bage chit ca persoana respectiva nu o sa mai cumpere huawei.

Nu pot sa cred ca te astepti sa ai aceleasi beneficii cand cumperi ceva de la un magazin care e intr-o garsoniera fata de marile magazine.

Cum a mai mntionat si cineva pe aici, cine isi cumpara un telefon si il vinde dupa o luna? smile.gif

This post has been edited by rtBK: 14 Sep 2017, 09:22


--------------------
Renault Clio 4GT Line 2017

Trek Valencia
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
meganus_bicorpus
post 14 Sep 2017, 07:34
Post #242


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.666
Joined: 2 November 07
From: Bucuresti si inca vreo 3 orase




In grupul de prieteni avem pe cineva care lucreaza la un dealer mare de telefoane, nu zic firma dar e portocaliu tongue.gif ...el are posibilitatea, periodic sa isi ia telefoane la preturi foarte bune pe care noi le luam de la el apoi, practic el si le cumpara pentru noi.
Cand s-a adus P10 la ei , omul ne-a anuntat daca vrea cinbeva dintre noi asa ceva, iar primul proprietar al telefonului P9 a zis ca il vrea el, chiar daca de-abia isi cumparase telefonul.Eu am fost de acord sa il iau de la el, si uite asa se intampla minunea....


--------------------
renault Megane Bicorp/ Laguna III 2004 Dynamique / 2015 Black Edition+ 1,5 dci
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
argon
post 14 Sep 2017, 08:32
Post #243


Mesaj semiautomat


Group: Members
Posts: 33.671
Joined: 15 August 05




QUOTE(meganus_bicorpus @ 14 Sep 2017, 08:34)
periodic sa isi ia telefoane la preturi foarte bune pe care noi le luam de la el apoi, practic el si le cumpara pentru noi.
*



Ca de aia e mai ieftin pe Emag?


--------------------
Renault Laguna 2007 - 2.0 DCI 16v 180
Fara turbo, viata e pustiu.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
meganus_bicorpus
post 14 Sep 2017, 08:52
Post #244


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.666
Joined: 2 November 07
From: Bucuresti si inca vreo 3 orase




Nu am inteles ce ai vrut sa zici


--------------------
renault Megane Bicorp/ Laguna III 2004 Dynamique / 2015 Black Edition+ 1,5 dci
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
St
post 14 Sep 2017, 09:08
Post #245


Membru


Group: Members
Posts: 4.436
Joined: 18 July 04
From: Bucuresti




QUOTE(meganus_bicorpus @ 14 Sep 2017, 07:34)
Cand s-a adus P10 la ei , omul ne-a anuntat daca vrea cinbeva dintre noi asa ceva, iar primul proprietar al telefonului P9 a zis ca il vrea el, chiar daca de-abia isi cumparase telefonul.Eu am fost de acord sa il iau de la el, si uite asa se intampla minunea....
*



Aia de la firma portocalie cumpare telefoane de la telefonultau.eu? Cred ca-mi scapa mie ceva smile.gif


--------------------
Mazda/ BMW MX-5/ 650GS 2012/ 2004
Fericirea este ceva ce nu se atinge niciodata,dar in cautarea ei merita sa alergi toata viata.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
rtBK
post 14 Sep 2017, 09:20
Post #246


Unique like everyone else


Group: Members
Posts: 3.955
Joined: 19 January 08
From: Bucuresti




prietenul 1 cumpara de la firma portocalie, prietenul 2 a cumparat de la prietenul 1 un iphone xxx, dupa aia prietenul 2 a vandut huawei p9 lu prietenul 3.


--------------------
Renault Clio 4GT Line 2017

Trek Valencia
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
argon
post 14 Sep 2017, 09:25
Post #247


Mesaj semiautomat


Group: Members
Posts: 33.671
Joined: 15 August 05






QUOTE(meganus_bicorpus @ 14 Sep 2017, 09:52)
Nu am inteles ce ai vrut sa zici
*



QUOTE(meganus_bicorpus @ 28 Aug 2017, 14:36)
telefonul nu a fost chiar ieftin, Emag l-a vandut acum o sapatamana sub pretul pe care l-am luat eu
*



QUOTE(meganus_bicorpus @ 14 Sep 2017, 08:34)
periodic sa isi ia telefoane la preturi foarte bune pe care noi le luam de la el apoi, practic el si le cumpara pentru noi.
*



Asta da prieten.

This post has been edited by argon: 14 Sep 2017, 09:27


--------------------
Renault Laguna 2007 - 2.0 DCI 16v 180
Fara turbo, viata e pustiu.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bion
post 14 Sep 2017, 09:38
Post #248


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.711
Joined: 1 May 04
From: TM




QUOTE(vallixx @ 14 Sep 2017, 00:19)
Pai cum asa? Nu ma penalizează Huawei că am folosit Huawei-ul de Belgia in Romania?
*


Tu asa esti sau te prefaci.ciuriburi srl a cumparat legal un numar de tel. de la un dealar din beljik. Fara garantie si poate si cu o factura formala ca sa fie mai eftin.Posibil unele de care se stia deja ca au defecte.Le revinde la chilipirgii. Fazanu realizeaza ca e tepuit si vrea jucarie noua si buna de la fabrica. Chinezu conform hartoagelor zice . OK giv mi the factura. Hopa, ce factura e asta. Noi nu am vandut tel la ciuriburi srl.Du-te la ei sau factura dela blejik. Ciuri buri zice . Il repar. Fazanu sucarit foc refuza. El vrea nou dela fabrica.
Situatie fara iesire.


--------------------
Dacia SLZ Scala 2003 - TM54
Crăpa-le-ar Domnul ficații
Și setea ogoi-le-ar cu venin,
Căci n-au păreche-n lume blestemații
Crîșmarii care toarnă apă-n vin !
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cj98czh
post 14 Sep 2017, 09:43
Post #249


Membru de la Cluj ...


Group: Moderatori
Posts: 22.855
Joined: 27 March 06
From: Cluj-Napoca




radmasa.gif radmasa.gif radmasa.gif radmasa.gif radmasa.gif


--------------------
Ford Mondeo Titanium, bi-turbata, 2018 / Mazda 3 , 2018
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Solon
post 14 Sep 2017, 09:59
Post #250


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.032
Joined: 16 December 04
From: Bucuresti




Cam brutal spus, dar smile.gif))))))


--------------------
3 japoneze 2 nemtoaice si cam atat
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
meganus_bicorpus
post 14 Sep 2017, 10:27
Post #251


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.666
Joined: 2 November 07
From: Bucuresti si inca vreo 3 orase




De drag intru aici sa expun o problema...mai e un pic si sunt si injurat!
Pana mea, zici ca toti de aici cumpara numai somon din Scotia si bea doar Carbon (ca sa ne adaptam vremurilor)....
Eu am ales sa cumpar un produs original de unde am crezut de cuviinta, am luat de la Vodafone destule telefoane si am avut probleme in garantie cu ele si tot nu au ajuns la producator unele din ele, tot la service agreat gen Regenersis au ajuns.
Telefonul a fost nou, sigialt, cu factura si garantie asa cum zice legea roamaneasca..daca luam din piata de rusi sau de la colt de strada, furate, nu mai comentam nimic.
Uite asa, studiind cum face lumea "civilizata" am aflat ca exista doar Emag sau Altex iar restul sunt bisnitari ordianari...ce sa mai zic de atata greata.gif civilizatie...


--------------------
renault Megane Bicorp/ Laguna III 2004 Dynamique / 2015 Black Edition+ 1,5 dci
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
argon
post 14 Sep 2017, 10:44
Post #252


Mesaj semiautomat


Group: Members
Posts: 33.671
Joined: 15 August 05




Pana una alta la Emag am primit garantie oficiala samsung Romania(sau incazul tau Huawei), la quickmobile sau telefonultau primeam depanero, sau ceva firma obscura.


--------------------
Renault Laguna 2007 - 2.0 DCI 16v 180
Fara turbo, viata e pustiu.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dandobre
post 14 Sep 2017, 11:00
Post #253


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.120
Joined: 3 August 12
From: Ilfov




Hai mă că și ăsta e obsesie parțial nefondată cu service ul de firmă.
Ai garanție, îl repari într-un service autorizat și aia e. Parca toți care comentați va operați numai la Viena.
E un amarat de telefon, dă-l încolo.


--------------------
Ford, Suzuki Focus 3 combi, SxCross 2016, 2018
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
argon
post 14 Sep 2017, 11:37
Post #254


Mesaj semiautomat


Group: Members
Posts: 33.671
Joined: 15 August 05




Dacă-ți iei mașină , unde preferi garanția, la reprezentanta, sau la Dorel de la colțul blocului care are contract ?


--------------------
Renault Laguna 2007 - 2.0 DCI 16v 180
Fara turbo, viata e pustiu.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cj98czh
post 14 Sep 2017, 11:39
Post #255


Membru de la Cluj ...


Group: Moderatori
Posts: 22.855
Joined: 27 March 06
From: Cluj-Napoca




sunt de multe ori dorei care stiu si fac treaba mai buna decat reprezentanta ... eu nu i-as schimba pe baietii la care apelez nici pe 10 reprezentante ...


--------------------
Ford Mondeo Titanium, bi-turbata, 2018 / Mazda 3 , 2018
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
meganus_bicorpus
post 14 Sep 2017, 11:54
Post #256


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.666
Joined: 2 November 07
From: Bucuresti si inca vreo 3 orase




Acum un an mi-am cumparat un aragaz...am vazut ca producatorul da 5 ani garantie dupa ce iti faci cont la ei pe site si inregistrezi factura...nu a contat de unde am cumparat produsul, doar sa urmez acei pasi.
Am primit si email de confirmare a inregistrarii precum si extenso-ul de grantie...deci se poate!....si aragazul clar a costat mai mult decat telefonul!


--------------------
renault Megane Bicorp/ Laguna III 2004 Dynamique / 2015 Black Edition+ 1,5 dci
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
R19/16v
post 14 Sep 2017, 11:59
Post #257


Oldschool Member


Group: Moderatori
Posts: 13.793
Joined: 2 December 04
From: Ploiesti




Dar ai luat aragazul de la Huawei, din Belgia?
Ca altfel nu pot sa inteleg cum ai pretentiile astea in condiții complet diferite.


--------------------
DS 5H VRSCA Screamin' eagle
Scratch any cynic and you will find a disappointed idealist.
Take what you can - Give nothing back!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vallixx
post 14 Sep 2017, 12:04
Post #258


Membru nesuferit


Group: Members
Posts: 4.355
Joined: 28 January 08
From: Bucuresti




QUOTE(bion @ 14 Sep 2017, 09:38)
Tu asa esti sau te prefaci.ciuriburi srl a cumparat legal un numar de tel. de la un dealar din beljik. Fara garantie si poate si cu o factura formala ca sa fie mai eftin.Posibil unele de  care se stia deja ca au defecte.Le revinde la chilipirgii. Fazanu realizeaza ca e tepuit si vrea jucarie noua si buna de la fabrica. Chinezu conform hartoagelor zice . OK giv mi the factura. Hopa, ce factura e asta. Noi nu am vandut tel la ciuriburi srl.Du-te la ei sau factura dela blejik. Ciuri buri zice . Il repar. Fazanu sucarit foc refuza. El vrea nou dela fabrica.
Situatie fara iesire.
*


Eu inteleg exact situatia dar se pare ca voi va faceti ca nu intelegeti unde bat.
Si stiu ca intelegeti pentru ca va stiu baieti destepti.

Huawei foloseste garantia (mai bine zis refuzul ei) pentru a-si proteja reteaua de reselleri, cand de fapt nu asta este rostul garantiei. Garantia inseamna ca daca ai facut un produs prost, este normal si corect sa-l repari, tu ala care l-ai facut.

Ai acordat o garantie VIP, aplicatia din telefonul produs de tine zice ca este eligibil pentru garantie VIP, rezolva-i omului treaba.

De aia am dat si exemplul de mai sus, daca un telefon cumparat de un belgian, din tara lui natala, Belgia, se strica in Romania el poate cere service la Huawei Romania. Atunci de ce nu poate un roman care a cumparat telefonul tot din Belgia sa ceara service tot la Huawei Romania. Doar e acelasi telefon.

Raspnsul e evident, pentru ca lui Huawei nu-i convine pe ce filiera s-a cumparat telefonul, insa repet, nu cu asa ceva ar trebui sa se ocupe o garantie de produs.

Garantia de produs trebuie sa trateze defectele din fabrica ale produsului, nu este un defect de fabrica faptul ca X-ulescu l-a cumparat de la Giumbix SRL, care il luase de la Giumbix Belgianu'.


--------------------
Renault Megane 4 Hatch TCe 140 - 2019
Ex. Renault Clio Symbol 1.4 16V - 2008 - 2022
Ex. Renault Clio Symbol 1.4 8V - 2003 - 2008
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bion
post 14 Sep 2017, 12:05
Post #259


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.711
Joined: 1 May 04
From: TM




QUOTE(argon @ 14 Sep 2017, 12:37)
Dacă-ți iei mașină , unde preferi garanția...?
*


Pai daca ai luat de la Dorel la Dorel te duci.Pun pariu ca nu s-a cetit contractu sau Dorel nici nu a dat freunul. Nu s-a cetit pe siteul lui chinez care sunt conditiile pentru garantie.
A vrut sa fie chilipir dar a iesit si scump si prost.
Io nu inteleg de ce nu vrea sa il dea la Dorel.Poate prin minune il schimba sau macar ii pune placa de baza si bacterie noua. Me rog daca vrea sa il revanda( cred ca asta e problema) cu acte nu da bine la CV ca e reparat.
Si iu leiter.Deja e inutila discutia. smile.gif


--------------------
Dacia SLZ Scala 2003 - TM54
Crăpa-le-ar Domnul ficații
Și setea ogoi-le-ar cu venin,
Căci n-au păreche-n lume blestemații
Crîșmarii care toarnă apă-n vin !
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
R19/16v
post 14 Sep 2017, 12:11
Post #260


Oldschool Member


Group: Moderatori
Posts: 13.793
Joined: 2 December 04
From: Ploiesti




up.gif aplauze.gif

This post has been edited by R19/16v: 14 Sep 2017, 12:11


--------------------
DS 5H VRSCA Screamin' eagle
Scratch any cynic and you will find a disappointed idealist.
Take what you can - Give nothing back!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
meganus_bicorpus
post 14 Sep 2017, 12:53
Post #261


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.666
Joined: 2 November 07
From: Bucuresti si inca vreo 3 orase




QUOTE(R19/16v @ 14 Sep 2017, 12:59)
Dar ai luat aragazul de la Huawei, din Belgia?
Ca altfel nu pot sa inteleg cum ai pretentiile astea in condiții complet diferite.
*


Am luat aragazul dupa ce m-am hotarat ce model vreau si dupa ce am constatat ca pe price.ro magazinul respectiv imi oferea si transport gratuit.
Magazinul nu apare pe lista distribuitorilor oficiali, are CUI valabil in Romania si domeniul de activitate acopera si astfel de vanzari...asta e tot ce trebuia sa stiu....si ,da, am ales magazinul doar pentru transport gratuit, puteti sa ma impuscati!


--------------------
renault Megane Bicorp/ Laguna III 2004 Dynamique / 2015 Black Edition+ 1,5 dci
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
GBX
post 14 Sep 2017, 13:07
Post #262


Membru autentic


Group: Members
Posts: 581
Joined: 26 May 13
From: aproape de Cluj




Vali, e firesc ca un producator sa tina la reteaua lui de distributie. Pe de o parte. Nu e o gaselnita chinezeasca.
Si raspuns la intrebarea ta s-a dat de mai multe ori: daca ai actele de cumparare de la furnizorul oficial, cu siguranta poti utiliza garantia. Altfel, produsul respectiv e posibil sa fie obtinut prin alte mijloace, inclusiv furt.


--------------------
ex. Renault 19 Europa 1997
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
rtBK
post 14 Sep 2017, 13:20
Post #263


Unique like everyone else


Group: Members
Posts: 3.955
Joined: 19 January 08
From: Bucuresti




Vallix. Dă-mi factura din Belgia și ai garanția vip. Nu ai factura?? Îmi pare rău.

Piata alba - cumpărat de la furnizor agreat. Garanție la service oficial
Piata gri - cumpărat pe alta filiera decât cea agreata. Garanție de unde cumperi
Piata neagra - furate sau cine mai știe ce. Fără garanție deși probabil sistemul lor o să îți zică că garanția vip e valida.

Ne-am înțeles?


--------------------
Renault Clio 4GT Line 2017

Trek Valencia
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
meganus_bicorpus
post 14 Sep 2017, 14:35
Post #264


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.666
Joined: 2 November 07
From: Bucuresti si inca vreo 3 orase




Arata-mi in OG9/2016 unde zice de piata gri, la fel si in Directiva europeana 1999/44CE...
E un produs cumparat din UE si produs pentru UE, cu factura eliberata de firma cu CUI in UE


--------------------
renault Megane Bicorp/ Laguna III 2004 Dynamique / 2015 Black Edition+ 1,5 dci
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Adrian Frigo
post 14 Sep 2017, 16:19
Post #265


Membru cu o tigaie de dacie


Group: Members
Posts: 2.031
Joined: 4 February 15
From: Undeva,pe dreapta




QUOTE(bion @ 14 Sep 2017, 10:38)
Tu asa esti sau te prefaci.ciuriburi srl a cumparat legal un numar de tel. de la un dealar din beljik. Fara garantie si poate si cu o factura formala ca sa fie mai eftin.Posibil unele de  care se stia deja ca au defecte.Le revinde la chilipirgii. Fazanu realizeaza ca e tepuit si vrea jucarie noua si buna de la fabrica. Chinezu conform hartoagelor zice . OK giv mi the factura. Hopa, ce factura e asta. Noi nu am vandut tel la ciuriburi srl.Du-te la ei sau factura dela blejik. Ciuri buri zice . Il repar. Fazanu sucarit foc refuza. El vrea nou dela fabrica.
Situatie fara iesire.

coffee_spitsk.gif radmasa.gif

QUOTE(cj98czh @ 14 Sep 2017, 12:39)
sunt de multe ori dorei care stiu si fac treaba mai buna decat reprezentanta .....

Corect! up.gif Dar nu le spune asta la puriști că nu te cred,bașca,ezistă riscul să te mai și înjure....

QUOTE(bion @ 14 Sep 2017, 13:05)
Deja e inutila discutia. smile.gif

A fost chiar de la început dar...

@meganus-tricorpus-Ce ai de pierdut dacă-l trimiți la garanție la indivizii indicați de ieftineală.ro?Nu-l repară?Îl mai trimiți încă odată! wink.gif Te împiedici de un lucru nesemnificativ,pe bune.

This post has been edited by Adrian Frigo: 14 Sep 2017, 16:21


--------------------
Dacia 1300/ 1310/1410 GTL/CL/Lj/Renault /1972/1986/1997/2000 și ceva... - XX-00-UAP/ACR
Mașina este ca femeia,dacă nu o întreții....TE LASĂ!
Daciot convins!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
rtBK
post 14 Sep 2017, 17:36
Post #266


Unique like everyone else


Group: Members
Posts: 3.955
Joined: 19 January 08
From: Bucuresti




QUOTE(meganus_bicorpus @ 14 Sep 2017, 15:35)
Arata-mi in OG9/2016 unde zice de piata gri, la fel si in Directiva europeana 1999/44CE...
E un produs cumparat din UE si produs pentru UE, cu factura eliberata de firma cu CUI in UE
*



Ți-a refuzat magazinul garanția?


Partea nasoala e că legislația nu mai prevede stornare sau schimbarea la mai mult de 3 defectiuni

This post has been edited by rtBK: 14 Sep 2017, 17:38


--------------------
Renault Clio 4GT Line 2017

Trek Valencia
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tatimeu
post 14 Sep 2017, 18:46
Post #267


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.710
Joined: 6 September 06




Mai eu nu sunt de acord cu ceea ce ați spus voi și anume producătorul încearcă prin aceasta metoda sa protejeze distribuitori autorizați, agreați. Până la urmă telefonul respectiv a fost achiziționat , prima data de la un distribuitor agreat. Garanția e transmisibila. Eu cred că e o înțelegere nescrisă la nivel de piață prin care se încearcă evitarea evaziunii. Pe piata cu apa calda cred că se mai și controlează produse de genul asta ajungandu-se până la cel care face, pardon cei care fac evaziune. La noi nu. Asta e părerea mea și nu dați cu piatra


--------------------
renault/audi Megane III RS/Audi A4 2014/2019 benzinar/tractor 302/190 CP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
VladSoare
post 14 Sep 2017, 19:31
Post #268


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.716
Joined: 12 May 04
From: Voluntari, pe stînga




QUOTE(meganus_bicorpus @ 14 Sep 2017, 11:27)
Telefonul a fost nou, sigialt, cu factura si garantie asa cum zice legea roamaneasca..daca luam din piata de rusi sau de la colt de strada, furate, nu mai comentam nimic.
*


Iar legea românească îi cere celui de la care l-ai cumpărat să-ți asigure garanția. Ceea ce magazinul s-a oferit să facă. Nu e nici o ilegalitate la mijloc.
Tu ai cumpărat legal, magazinul s-a comportat legal. End of story.

Garanția VIP e un serviciu suplimentar, un bonus, pe care Huawei îl oferă din bunătatea sufletului lui, fără să fie obligat, anumitor categorii de clienți (recte, celor care cumpără din rețeaua lui oficială de distribuitori). N-are nici o legătură cu legea. Nu-l obligă nimeni pe Huawei să ofere cuiva serviciul VIP, iar dacă el nu vrea să-l ofere românilor, sau belgieinlor, sau blonzilor, sau grașilor, sau celor cu cărarea pe stînga... e dreptul lui.
Legea are treabă numai cu garanția de bază. Doar aia e obligatorie. Iar pe aia magazinul s-a oferit să și-o onoreze, așa cum zice legea.

This post has been edited by VladSoare: 14 Sep 2017, 19:33


--------------------
Mondeo 2.0H 2016 / Kuga 1.5 2016
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
rtBK
post 15 Sep 2017, 09:31
Post #269


Unique like everyone else


Group: Members
Posts: 3.955
Joined: 19 January 08
From: Bucuresti




tatimeu, garantia e transmisibila atata timp cat ai documentele originale. Daca nu le ai... ce transmiti mai departe?

daca le aveau, bambilici srl prelua telefonul si trimiteau la serviceul huawei oficial. Dar nu le au, asa ca si-au facut un service bambilici service srl ca sa poata lucra legal in Romania.

Dar asta e doar o presupunere, pentru ca nu avem de unde sa stim ce face cu adevarat bambilici srl avand in vedere ca nici macar nu li s-a dat telefonul pentru diagnosticare.


p.s. si cu fisa aia care initiatorul vrea sa ramana alba imaculata, nici nu mai tin minte cand am vazut ultima oara ca un service chiar sa treaca ceva pe fisa aia in loc sa iti dea o fisa de reparatie.

Pot sa zic ca cel putin asa au procedat cei de la lg, dar si cei de la Nikon si acolo chiar era vorba de un aparat foarte scump.

This post has been edited by rtBK: 15 Sep 2017, 09:36


--------------------
Renault Clio 4GT Line 2017

Trek Valencia
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
GBX
post 15 Sep 2017, 09:41
Post #270


Membru autentic


Group: Members
Posts: 581
Joined: 26 May 13
From: aproape de Cluj




ESD, la S7 edge, mi-au completat și ștampilat certificatul de garanție.


--------------------
ex. Renault 19 Europa 1997
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
11 Pages « < 7 8 9 10 11 >
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 27th April 2024 - 21:19
Forum Renault